Nu tram rijdt: bus naar Kethel te duur wsÊmm^ Binnenstad boos op Van der Knaap Jan Storm passeert D'66-vedette Kapil West beschuldigd van onrust stoken 'Kunst moet blinde muur verfraaien' WARMES OfiSBlftS SCiDftMSGNIIRANT MiOWt WffiBUG CBURMHT Verbolgen raadslid: 'Verraad van bestuur ■Bij sociale dienst: lijden en medelijden':t*j Kruis vereniging wijkt voor Nederland- België Handtekeningen tegen busstation W 9Hij maakt Koningshoek nummer één9 'Massale en zinloze vernieling aan bomen* Vier stropers gearresteerd WATERWEG DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen, Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345309. Vlaardingen Een blinde muur van zeven meter breed en twaalf meter hoog aan de Afrol, vindt de Vlaardïngse culturele raad wel wat veel van het goede. De tekening van de parkeergarage, waarvan de bouw al in volle gang is, laat echter wel zo'n muur zien. De gemeente moet maar een kunstenaar- inhuren om dat metselwerk een beetje te versieren, vindt de raad. Beeldend kunstenaar Henk Horsten, lid van de cul turele raad èn van de welstandscommissie, trok aan de bel over het zwakke punt van het bouwplan. In de welstandscommissie is daar al heftig over gedebatteerd, maar op grond van die ene blinde muur kon de commissie het plan niet afkeuren. „Een gigant van een blinde wand doemt op, een uitstekende gele genheid om daar de kunst op los te laten", vond Horsten. De cultu rele raad had al eens gevraagd om de percentageregeling op de parkeergarage toe te passen. Eén procent van de bouwsom wordt dan gebruikt om het bouwwerk te verfraaien. Maar daar was geen geld voor, zei het gemeente bestuur. De culturele raad heeft B en W nu geadviseerd om voor de be schildering van dé muur tiendui zend gulden uit het fonds ge meentelijk kunstbezit te halen. Dat lijkt ambtenaar Maarten Bot, de grootte van de muur in aan merking genomen, niet bepaald veel. Maar er staat dan ook in het advies dat het ook meer mag zijn. Zo veel als voor een goed resul taat nodig is. Maassluis Manda Kapil is alsnog gepasseerd als lijsttrekker van D'66 voor de gemeenteraadsverkiezingen die in het voorjaar van 1986 worden gehouden. De leden van de afdeling Maassluis kozen na twee stemmingen, nadat in eerste instantie de stemmen waren gestaakt, royaal (zes tegen drie met één onthouding) voor de veel jon gere en pas vier maanden lid van de partij zijnde Jan Storm. Manda Kapil ...gepasseerd... Manda Kapil, nu alweer zes jaar lid van de raad voor D'66, toonde zich zeer verbolgen en sprak zelfs van ver raad van de kant van het bestuur van de partij. De onverkwikkelijke affaire riep herinneringen op aan vier jaar gele den, toen ook al ruzie over de kandi datuur van Manda Kapil uitbrak. Een scheuring dreigde, maar nog net op tijd werd Kapil tot lijsttrekker geko zen en werden de rijen gesloten. Nu leek er evenwel geen vuiltje aan de lucht. Jan Storm nam genoegen met een tweede plaats op de lijst, maar een persoonlijke actie van afdelingsvoor zitter Klaas de Roo, zaterdagavond laat, bracht verandering in de situatie. De Roo benaderde alle (vijftien) leden persoonlijk en vroeg om een tegen kandidaat Na veel twijfelen stemde Jan Storm toe en een politieke rel was Geboren. „Dit is een overval", aldus Manda Ka pil. En Ineke ten Broek, derde op de lijst, raadpleegde direct de statuten. „Want een lijsttrekker moet zich tweemaal 24 uur van tevoren hebben aangemeld. Jan was dus duidelijk te laat" De verkiezingscommissie stapte ech ter over dat argument heen cn oor deelde dat in de geest van de regle menten was gehandeld. Bij de eerste stemming staakten de stemmen (vijf vijf). maar ha een herstemming werd Jan Storm alsnog tot lijsttrekker ge kozen. Manda Kapil gaat bij het hoofdbestuur van D'66 in beroep te- gen het besluit van de ledenvergade ring en beraadt zich nog op verdere stappen. Het bestuur voorziet voorals nog geen problemen meer. Klaas de Roo: „Wij zien in Jan en Manda een uitstekend koppel. De persoon van Manda staat in het geheel niet ter dis cussie. Het is ook geen wraakactie. In tegendeel zelfs. De leden van D'66 willen iemand die bij de verkiezingen de partij goed zal uitdragen en in de gemeenteraad goed zal overkomen. Jan Storm is daar een ideale figuur Royale Posthoorn toch bekritiseerd Schiedam Om de minima op allerlei manieren bij te staan heeft de Schiedamse gemeenteraad gisteravond drie ton beschikbaar gesteld. Dat is veel in vergelijking met an dere gemeenten. Niemand was-tegen. Toch kreeg PvdA- wethouder Herman Posthoorn (sociale zaken) van de oppo sitiepartijen CDA en CPN de wind van voren. Vlaardingen De kruisvereni ging Vlaardingen ziet er geen brood in om op woensdag 20 no vember met een thema-avond over 'hartinfarct en de thuiszorg' op te boksen tegen Nederland-, België. Het bestuur heeft de alge mene ledenvergadering, waar ook een nieuw bestuur moet wor den gekozen, een weekje opge schoven. Over het eerste half uur, waarin wat huishoudelijke zaken wor den afgehandeld, maakte het be stuur zich geen zorgen. Maar met de belangrijke voetbalinterland rechtstreeks op televisie ver wachtte de kruisvereniging bij ster weinig belangstelling voor het thema 'hartinfarct'. En daar zijn belangstellenden juist van harte welkom. Dus besloot het bestuur de handdoek maar bij voorbaat in de ring te gooien en de vergadering een weekje uit te stellen. Op 27 november begin' zonder voetbalconcurreniie. nt uur de openbare bijeenkw,m het gebouw van de kruisvereniging aan de Markstraat 2 in Vlaardin- Schiedam*.^' In plaats van* de vraag te beantwoorden of zij hun eigen vader of moeder ook zo zouden huisvesten, hebben CDA- woord voerder Luud Snel en wet houder Cor van Tilborg gister avond fel uitgehaald naar de be wonersvereniging Schiedam- West, die een groep bejaarden van Huize Frankeland een tijde lijke herhuisvesting in wisselwo- ningen wil besparen. West had erop gewezen, dat oude mensen niet in woon con tai ners moeten worden gestopt Het CDA had echter complimenten over voor de manier, waarop de uitbreiding van Huize Franke land alsnog geregeld wordt (na dat er aanvankelijk de klad in leek te komen). Sneb „De bewo- nersverenïging gaat goed in de fout als zij zegt dat ouderen on dergeschikt worden gemaakt aan het beleid. Daar is geen sprake van. De mensen zijn zeer tactvol en op een innemende manier be handeld." Wethouder Van Tilborg: „Ik wil niet badinerend doen, maar de bewonersvereniging heeft erg gemakkelijk dingen gezegd die onrust veroorzaken. Je moet ais wijkorganisatie goed uitkijken met wat je zegt en denkt Ér is nogal wat gesuggereerd en het is onaanvaardbaar om zo'n lading te geven aan de toestand." Volgens de wethouder leert de ervaring, dat de wisselwoningen voldoende geschikt zijn, ook zo lang de uitbreiding van Franke land duurt. De gemeenteraad drong er wel op aan de verhui zing zo soepel mogelijk te doen verlopen. Men was blij dat er naast de wissel won in gen ook an dere woningen worden gezocht (zoals in de Nieuwlandflat). Daarvoor moeten overigens ex tra kosten worden gemaakt, over de dekking waarvan nog gepraat moet worden, PvdA'er Wim Oo- men, tijdens de discussie: „Het rijk een poot uitdraaien is beter dan de gemeentekas besmeuren." Schiedam Het bevreemdende omrijden van bus 53 naar Kethel gaat de RET veel te veel benzine kosten. De lijn heeft de langste keerlus in het hele vervoersnet van de maatschappij: via de Vi- vaidilaan en de Mozartlaan gaan de bussen naar Kethei om na een draal op de Zwaluwlaan via de zelfde route terug te rijden, hetzij op weg naar Vlaardingen, hetzij op, weg naar station Schiedam- /Rótterdam-West. Ook buslijn 52 stopt in Kethel: voor die lijn is hier het eindpunt, sinds de komst van .tramlijn I naar Schiedam- Noord. De.KET en de gemeente Schie dam zijn met elkaar in onderhan deling over de exploitatie, liet wethouder Chris Zijdeveld gis teravond weten in antwoord op CDA-raadslid Wout van Haften, die zelf in het rustieke Kethei woont Het zou, getuige een lijst met 200 handtekeningen, veel omwonenden goed uitkomen als de benzinekosten inderdaad er toe leiden dat de bussen van de - Zwaluwlaan verdwijnen. Dat is opmerkelijk: bewoners die geen bus naast; de, deur willen .hebben. De wijkbewoners klagen over geluidshinder, die in deze omgeving toch al als erg wordt ervaren ten gevolge van vlieg veld Zestienhoven, rijksweg 13 en de spoorlijn naar Delft Ook vrachtauto's en koelwagens naar industriegebiedje KetelVaert ma ken *s ochtends vroeg ai herrie. „Zulke activiteiten horen in 's- Graveland thuis", zeiden gister avond de heren Scheepmaker en Van Alphen, wijkbewoners die naar de raadsvergadering waren gekomen. Scheepmaker „Ik herinner mij dat in de Lekstraat ooit eens een hondje werd aangereden, waarna de bewoners de weg blokkeerden en de tafels en stoeien midden op straat zetten. Wij zijn van die keurige mensen, wij doen dat niet. Maar als de gemeente het probleem niet verhelpt, ga je toch aan zulke maatregelen denken." Van Haften kaartte de kwestie aan. Toen wethouder Zijdeveld in de meest voorzichtige formule ringen opperde dat de Kethelaars misschien wei eens een béétje te overgevoelig konden zijn voor enige rumoer, zei Van Haften, blozend: „Ik ondervind het zelf aan den lijve." VVD-raadslid Annie Renskers had de kwestie al eerder aange kaart in een eonviJssie, maar toen had Van Haften zijn mond gehouden. Renskers viel hem gis teren daarop aan. Van Haften: „ïk bepaal zelf waar ik mijn vra gen stel." De CDA'er wilde nog kwijt dat Kethel-Oost zich ook ergert aan de opslag van stenen op het terrein aan de Koekoeks laan. Beide partijen hekelden de traag heid, waarmee.het beleid voorde minima ten onrechte om schreven als mmimumbeleïd tot stand is gekomen. CDA- woordvoerster Riet van Lambal- gert herinnerde Posthoorn aan zijn in januari gedane toezegging, dat in de zomer concrete voor stellen op tafel zouden komen. „Het heeft hem ruim tweemaal zoveel tijd-gekost," foeterde rij. CPN-fractieleider Ulferd Bruse- ker vond dat stijlloos. „Voor de minima betekent het, dat er wéér een jaar nets voor hen is gedaan. Nu moeten zij maar weer wach ten op 1986," - Voor de CPN kwam erbij, dat een veel te hoog percentage van die drie ton terecht komt waar het niet hoort: in de ambtenarij. Bruseker; „Er gaat te veel geld naar 2aken, niet naar mensen. Denkt de wethouder nu echt, dat de mensen met een minimumin komen zitten te wachten op een onderzoek a 25.000 gulden naar de positie van de minima in Schiedam? Overal worden zulke onderzoeken gehouden, de uit slag zal in Schiedam wel niet veel anders zijn. Dóe liever eens wat Hoe zit het bijvoorbeeld met een financiële verwijskaart?" De CPN was de enige, die drie ton nog te weinig vond, maar liet het er verder bij. Bart de Leede (PSP/PPR) kwam met een amendement, waarin hij bepleit te om gedurende twee jaar uitges- paard geld uit het Fonds Bijzon dere Sociale Noden over te heve len naar 1986, zodat er meer ge daan kan worden voor de mini ma. Dit voorstel houdt de ge meenteraad 'zwevend' tot aan de begrotingsbehandeling later deze maand. De Leede was er ook voor om evenals in Amster dam de minima geen aanslag formulieren meer toe te sturen voor onroerend-goedbelasting, omdat zij de OGB toch automa tisch kwijtgescholden krijgen. De vraag was alleen of Schiedam daartoe een raadsbesluit moet ne men, zodat ook dit amendement- De Leede in beraad bleef. WD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk kwam met een sub stantieel voorstel. Bij de ophef fing van Rijnmond hoeven op centen voor de OGB niet meer betaald te worden. Dat komt neer op gemiddeld twee gulden per in woner per jaar. Verhulsdonk was ervoor om dat toch te blijven in nen. Je komt dan op 50- a 60.000 gulden, dat wij dan mooi als ex traatje voor de minima kunnen besteden." Verhulsdonk was ver bijsterd, dat juist de CPN hier voor niet warm liep, En aanvan kelijk begreep hij, dat ook Post hoorn niet enthousiast was, maar de wethouder sprak dat tegen en zal het de nodige aandacht geven. Posthoorn sprak de CDA- en CPN-kritiek, dat hij traag is ge weest, tegen. Hij wees onder meer op de termijn, die gedepu teerde staten nodig hadden om akkoord te gaan met het fonds so ciale noden. GS is daar zeer kri tisch in geweest, wat volgens hem vragen oplevert over de be steedbaarheid ervan. In tegen stelling tot de CPN vond hij juist dat de drie ton doelmatig kunnen worden besteed. Het CDA-plei- dooi voor betere hulpverlening („dat geeft ook meer arbeids vreugde bij de sociale dienst") vond Posthoorn te eenvoudig ge zien. Het werk bij de GSD komt volgens hem neer op lijden en medelijden': lijden onder de werkdruk en medelijden met de minima. Het centrum van Maassluis, met als middelpunt de Grote Kerk op het Schans eiland. De winkeliers zijn bang dat het winkelend publiek het pittoreske centrum links laat liggen. Maassluis De winkeliers in de binnenstad van Maassluis erge ren zich steeds meer aan het be leid van wethouder Izaak van der Knaap (economische aange legenheden). Cas Biesheuvel, de voorzitter van de winkeliersver eniging De Binnenstad: „De ge meente doet er alles aan om Ko ningshoek tot winkelcentrum nummer één van de stad te ma ken. De binnenstad telt niet meer mee en daar maken we ons heel erg boos over." De verbouwing van het overdek te winkelcentrum Koningshoek, dat centraal ligt in de langgerekte stad, is bijna voltooid. Het aantal winkels neemt toe en grote trek pleister is een vestiging van de Hema. De winkeliers in het pitto reske centrum volgen die ont wikkelingen met argusogen. Ze ker nu de gemeente de nodige verkeersmaatregelen heeft geno men om het verkeer uit de bin nenstad te weren. Cas Biesheuvel: „De meeste men sen doen nog steeds het liefst hun boodschappen in het centrum. Dat hebben onderzoeken uitge wezen. De gemeente wil dat ech ter maar niet geloven en doet er dies aan om de mensen naar Ko ningshoek te trekken. Daar wor den wel plantenbakken geplaatst om het visueel aantrekkelijk te maken en bij ons worden ze juist weggehaald. Zo werk je verpau pering in de hand en dat is een kwalijke zaak Na de renovatie van het kruis punt Rozenlaan/Westlandseweg en Wagenstraat is het automobi listen bijna onmogelijk gemaakt om op een vlotte manier het cen trum van de stad te bereiken. Cas Biesheuvel heeft al de nodige ne gatieve reacties gehad van win kelende mensen. „Natuurlijk zijn er in het centrum niet al te veel parkeerplaatsen, maar dan ga je als gemeente toch geen maatre gelen nemen om bijna al het ver keer uit de binnenstad te weren. Het centrum is altijd het belang rijkste winkelgebied geweest en de winkels met het grootste as sortiment zitten nog steeds in de binnenstad. Al jaren zijn we met de gemeente in de slag, maar er is maar weinig begrip voor onze ar gumenten." Aantrekkelijk Verantwoordelijk wethouder Izaak van der Knaap, geboren en getogen in Maassluis, heeft altijd gesteld alles te doen om het cen trum aantrekkelijk te houden. De wethouder zelf is vaak win kelend in het centrum aan ie treffen en tijdens de wekelijkse markt ontbreekt hij vrijwel nooit. Cas Biesheuvel: „We merken weinig van de voornemens van de Van der Knaap. Het blijft bij mooie praatjes. Het centrum is het kloppend hart van Maassluis. Het is gezellig, ligt goed en de mensen komen er graag. De ge meente ziet het jammer genoeg anders en er staan nog veel meer verkeersmaatregelen op stapel om het centrum nog moeilijker bereikbaar te maken. De plannen met de P.C. Hooftlaan wijzen in die richting. Dan komt het ver keer via Maasland de stad in en wordt zo weggevoerd naar Ko ningshoek. Dan zitten wij hele maal geïsoleerd." Wethouder Izaak van der Knaap is als geen ander op de hoogte van de problemen in de binnenstad. „Maar we moesten maatregelen nemen om de verkeersstroom in het centrum af te buigen. Alles denderde er maar door en dat was lastig. Jarenlang zijn we be zig geweest om goede plannen te maken en de ondernemers zijn daar steeds bij betrokken. De bin nenstad is alleen maar gebaat met mensen die er echt moeten zijn, niet met doorgaand indus trieel verkeer. We hebben daar om bewust voor een ontlasting van het centrum gekozen." De CD A-wethouder denkt dat de problemen voor de middenstand binnen enkele weken 2ijn opge lost. „Er wordt momenteel nog hard gewerkt om de werkzaak heden aan de Wagenstraat te vol tooien. Het maakt een rommelige indruk, ik weet, het verkeer wordt opgehouden en daar kun nen we nog niets aan doen. Maar je moet niet vergeten dat als de reconstructie een feit is er wel iets moois ontstaat Er komt veel meer parkeerruimte en dat heb ben de winkeliers toclt altijd ge wild. Ook voor de fietsers en de voetgangers is het centrum straks veel makkelijker te bereiken. Echt wij doen er alles aan om de overlast tot een minimum be perkt te houden." Binnen tien dagen verdwijnen de tijdelijke stoplichten aan de Wa genstraat en kan het verkeer weer zonder problemen het cen trum bereiken. Voor de feestda gen moet dan de reconstructie volled ig kla ar zijn Maassluis—Massale, zinloze ver nielingen. De afdeling plantsoe nendienst heeft geen andere woorden voor de enorme schade die is aangericht aan 63 bomen die staan in het Sterrebos op de recreatiestrook langs de Nieuwe Waterweg. De vernielers hebben- de bomen bij de stam half doorge zaagd. Alle bomen (berken, elzen en ei ken) worden door de plantsoe nendienst als verloren be schouwd. Een aantal is als gevolg van de flinke wind van de laatste dagen al geknakt De plantsoenendienst is niet van plan de bomen nu al naar bene den te halen. Ze gaat er vanuit dat het goed is om recreanten te laten zien wat zich in de recrea tiestrook heeft afgespeeld. „In de winter gaan ze plat", aldus een te leurgestelde woordvoerder. Maasland/Vlaardingen De po litie van Vlaardingen heeft in sa menwerking met de collega's van de rijkspolitie in De Lier vier stropers aangehouden in de leef tijd van 23 tot 33 jaar. De mannen werden betrapt in de weilanden van de Aalkeet-Buï- tenpolder tussen Vlaardingen en Maasland. Naast gevangen wild, waaronder hazen, warden twee vuurwapens aangetroffen. De mannen zitten ingesloten m Vlaardingen en tegen hen wordt proces-verbaal opgemaakt we gens stroperij en verboden wa- ^enbeziL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1