Verbouwing a 8,4 ton stemt Nieuwlanders niet gelukkig Aladdin dankt bestaan aan minder vandalisme r VUIiOKS OABIUI SCHISAMSCHE OOURAKÏ MIEÜ1IM WATERWEE COURANT Sommelsdijksestraat onthutst Politie belt:Wil Jantje zich melden Plan 104 huizen Lange motie is extra 'zendtijd' CDA en WD in caroussel 'Van Kalken vraagt teveel' Vlaardingen even op Sky WATERWEG VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 Regionale redactie. Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066. 350557 - sportredactie: 345209. i- wm w&M Maassluis De politieke partijen in Maas sluis nemen openlijk afstand van de uitspra ken die het CDA-raadslid Gerda van Dijk heeft gedaan ov&r de door B en W aangewe zen standplaats voor de woonwagenbewoners nabij de Rein waterkelder aan de Sportlaan in Maassluis. Tijdens de commissie ruimtelijke ordeningeerder deze week, oordeelde Van Dijk dat de bewoners wel onderdak moest worden verleend, maar niet te dicht in de buurt van haar woning in de Jeroen Bosch straat. Anton Bijtenhoorn (PvdA): „Zulke uitspraken kunnen niet* Ze heeft het in een emotionele bui gezegd, maar als raadslid kun je dat niet maken. Ik wilde er tijdens de com missievergadering niet al te scherp op ingaan, want ik neem aan dat ze door haar eigen fractie wordt teruggeflo ten." Manda Kapil (D'66): „Ze is ver gegaan, maar niet té ver. Gerda is nog maar kort in de raad en moet nog veel leren. Maar toen ze de uitspraken deed, dacht ik wel even, nou nou, ik zou maar oppassen. Als raadslid mag je natuurlijk alles zeggen, maar op deze manier doe je jezelf en je partij geen goed." Wethouder Mees Duimelaar houdt het op een emotionele uitbarsting: „Na een nachtje slapen zal ze er wel andere over denken. Maar zulke uitspraken zouden inderdaad niet mogen. Het is een heel moeilijke zaak en als je er zo zelf bij betrokken bent, kan ik me de reactie wel voorstel len, al is die niet goed te praten." Leen de Zeeuw (WD): „Gerda van Dijk ging in de fout door een privé-mening te verkondigen. Het was niet al te vriendelijk wat ze naar voren bracht Zo'n opmerking over de woonwagenbewoners is een raadslid onwaardig. In je hart kun je het misschien wel denken, maar je mag het nooit publiekelijk op dié wijze uiten. Probeer het dan op een andere manier." AJ eerder kwam Gerda van Dijk in opspraak toen een zaak, die hoofdzakelijk bewoners van de Jeroen Bosch straat aangaat, naar voren kwam. De bouw van een LPG- station in de directe omgeving stuitte op veel verzet. Frac tievoorzitter Leo Speel van het CDA benadrukt „De mensen in de Jeroen Boschstraat zijn gespannen door die zaak. Ze willen dat het station er niet komt en dan zeg ik, laat die mensen nu eens met rust en zet er geen woonwa gens in de buurt Ik kan me de reactie heel goed voorstel len, al zeg ik wel dat je nooit mag discrimineren. Da zaak ligt heel gevoelig in de straat en ik begrijp best dat Gerda in een opwelling bezwaar heeft gemaakt Anton Bijtenhoorn is het met die stelling niet eens: „Je moet niet voor je eigen belang opkomen. Er worden wel meer beslissingen genomen, waar sommige bewoners van straten het in Maassluis niet mee èens zijn. Maar je zit in de raad om het algemeen belang te dienen en niet het per soonlijke." John Scheerstra (WD) neemt scherp afstand van de uit latingen van het christen-democratische raadslid: „Je 2it niet in de raad om de belangen van de wijk te verdedigen. We hebben in Maassluis tenslotte geen wijkraden. Van Dijk zit nog niet al te lang in de raad en vergaloppeert zich nu. Ik heb moeite met het feit dat ze opkomt voor alleen de belangen van haar wijk. Je moet ook de belangen van de totale gemeente laten meewegen." Elly Doddema (PPR/PSP): „Ik zou er geen enkele moeite mee hebben als de woonwagenbewoners bij mij in de buurt geplaatst zouden worden. Niemand mag daar be zwaar tegen maken. Je weet als raadslid dat er een oplos sing voor het probleem moet worden gevonden en je moet niet tegen zo'n voorstel stemmen, omdat je eigen be langen in gevaar komen." Schiedam Tweemaal zo duur wordt de verbouwing van de voormalige Mastenbroekschool: de gemeenteraad heeft er liefst 8,4 ton voor uitgetrokken. Een fors bedrag, des te merkwaardi ger is het dat het Buurthuis Nieuwland er allerminst tevreden mee is. „Er wordt weer vreemd met gemeenschapsgeld omge sprongen", meent Marcelle Janssen, welzijnswerkster in de flat- wijk. Het is de bedoeling van de gemeenteraad dat de stichting Jeugdhaven Nieuwland (het buurthuis dus) de ruimte aan de AJbardastraat verlaat om haar intrek te nemen in de MastenbroekschooL Hier, aan het eind van de De Meesterstraat, zal de verbouwing me dio 1986 klaar kunnen zijn. En dan? „Problemen," voorspelt Marcelle Janssen. Iri het jschoolgebouw huist sinds twee jaar het jongerencentrum Aladdin, destijds gesticht door op- §eschoten straatjeugd uit de lachthutsbuurt en van het Dr Wibautplein. Aanvankelijk had den zij een lokaal van een ander schoolgebouw gekraakt. In de Mastenbroekschool is Aladdin uitgegroeid tot een centrum met regionale betekenis. Kwamen er vroeger dertig jongeren, tegen woordig zijn het er ruim twee honderd. Zij hebben beneden een discotheek, met bar en filmzaal, grotendeels in zelfwerkzaamheid tot stand gebracht, boven een clandestien in gebruik genomen ruimte die populair omschreven wordt als de 'stuffkamer', Volgens het verbouwingsplan ra ken de jongeren deze ruimte kwijt. „Maar 2e krijgen ons hier niet weg, voordat er een betere oplossing is", aldus jongerenwer ker Frans Ekel, die deze oplos sing dan wel binnen tien maan den gerealiseerd wil zjen, anders stopt hij ermee, na jaren in Nieuwland gewerkt te hebben. Marcelle Janssen is bang dat de aanwezigheid van jongeren ten koste gaat van de 'gebruiksvrien delijkheid' van het gebouw. De activiteiten van Buurthuis Nieuwland laten ach niet goed verenigen met de sfeer, die de tweehonderd jongeren in het ge bouw scheppen. Marcelle Jans sen voorziet grote moeilijkheden, waardoor bijvoorbeeld de buiten landse vrouwen zullen wegblij ven. „Dat bijt elkaar," zegt zij. „Wij hebben toch al moeite de drempel voor volwassenen te verlagen. De gemeente moet dat toch inzien?" zegt zij, nog ver baasd over het feit dat de ge meente tot dusver amper een dis cussie aanging over het welzijns beleid voor wijk Nieuwland. „Het is en blijft een schoolge bouw", zegt Marcelle Janssen, „zeker als de gemeente maar mi nimale middelen ervoor vrij maakt." Immers, het reeds ver dubbelde bouwkrediet is volgens haar nog niet genoeg. „Wij had den nog een dakopbouw voor jeugd- en tienerwerk willen heb ben. Dat heeft de gemeente ge schrapt." Een andere plek voor Aladdin is een denkbare oplossing, denkt zij. Alleen: daar is dan weergeld mee gemoeid- „Ik begrijp niet dat de gemeente daar niet eerder over wilde praten." Het CDA heeft zich deze week achter Buurthuis Nieuwland ge schaard. Alle andere partijen steunden het voorstel om de Mas tenbroekschool te verbouwen, de 'CPN overigens alleen omdat iets beter is dan niets. Bij monde van Truus de Nijs hamerde de PvdA op de noodzaak van een jonge rencentrum in Schiedam-Noord. .De Nip vond dat Schiedam niet moet opdraaien voor de regionale functie van Aladdin, waar ook jeugd uit Rotterdam-West komt Dat de verbouwing duurder uit valt dan voorzien, deed haarpijn. Blijkt nu straks, dat de verbou wing van clubhuis Zuid óók duurder wordt?" vroeg zü zich af. Woning kort en klein geslagen Schiedam Als een spoedklus, in op dracht van de gemeente Schiedam, heeft het aannemingsbedrijf Leenderts gisteren het interieur van een woning kort en klein geslagen. Met kettingzagen en mokers hiel den zes slopers drastisch huis in het pand Sommelsdijksestraat 17. Aannemer Leenderts (met pet) kijkt toe hoe zijn werknemers het pand Sommelsdijksestraat 17 'verbouwen'. Schiedam „Op het moment dat Truus de Nijs iets begrijpt van jongerenwerk, word ik kolenboerZij zegt: Schiedam is niet verantwoordelijk voor jongeren uit Botterdam. Maar wat moet je daar nou mee? Die blijven toch bij ons komen. Hier vinden ze het nu eenmaal leuk. Aladdin valt niet meer weg te denken. Zij denkt zeker dat het een centrumpje wordt op buurtniveau, als Schiedam- Noord eenmaal een eigen jongerencen trum heeft Truus heeft er geen kijk op. Jongeren laten zich niet sturen. Frans Ekel (33), jongerenwerker in wijk Nieuw land, is evenals buurthuiswerkster Marcelle Jans sen slecht te spreken over de plannen met de Mas tenbroekschooL Volgens hem is Aladdin uit zijn jas je gegroeid. In feite moet er ruimte bij, in plaats van dat er bij een verbouwing ruimte moet worden af gestaan aan Buurthuis Nieuwland. „De jongeren la ten zich niet wegjagen", profeteert hij. Ekel: „De gemeente niet en ik niet hebben inge schat dat Aladdin zo zou expanderen. Ik sta er nog van te kijken, hoe in twee jaar zo'n grootschalig cen trum kan ontstaan." De buurtbewoners zijn er niet ge lukkig mee. „Kan je er niks van zeggen dat ze zo hard met die brommers door de straat gezen?" „Is die rommel in de bosjes van jullie?" „Stellede spijbelaars, pro fiteurs!" Het is een greep uit de opmerkingen, die keer op keer gebezigd worden. Omwonenden kijken Aladdin met de nek aan, Frans Ekel: „Die man, die elke week zijn Eendje staat op te poet sen, is stikjaloers dat hier grote Benzen voor de deur staan. Ja, onwijs toch, een centrum voor randgroepjongeren waar kasten van Mercedessen staan gepar keerd!" De sleeen behoren enkele stam gasten toe, van wie er één. kort geleden uit de gevangenis werd ontslagen. „Ja, het is hier geen groepje patronaatsboys", zegt Ekel. „Als ik de politieberichten in de krant lees, vul ik zo de na men in. Ik weet precies wie het gedaan hebben. Als hier aan de bar wordt gezegd: ik weet een computer te koop dan lees je 's avonds in de krant: computer ge stolen. Het is voorgekomen dat de politie hier elke week wel ie mand kwam arresteren. Daar door bleven bezoekers weg. Wij hebben nu een deal met de politie dat er vanuit het bureau even ge beld wordt* wil Jantje of Pietje zich melden? Dat geven wij dan door en dan moeten Jantje en Pietje zelf maar zien. wat zij er mee doen." Jongerenwerker Frans Ekel bij de voormalige Mastenbroek- school: „Mooi hè, grote Merce dessen voor een centrum van randgroepjongeren." Het bestaansrecht van Aladdin is overtuigend aangetoond, zegt de jongerenwerker. „Zolang Alad din de gemeente minder geld kost dan wat er vroeger in de wijk aan vandalisme werd uitge haald, js er niks aan de hand. Maar als straks de wijk weer ge mold wordt, is voor Aladdin de boel verziekt. Omgekeerd, als Aladdin ooit dicht zou moeten, of m ruimte terug moet, is voor Nieuwland de boel verziekt" Maassluis De gemeente Maas sluis gaat weer woningen bou wen in de Steendijkpolder- Noord, Op het braakliggende ter- lein langs de Dr Jan Schouten laan worden 104 woningen te re aliseren. Het gaat om 51 huurwo ningen en 53 premie C-koopwo- ningen. In de raadsvergadering van december willen burgemees ter en wethouders de voorstellen ter goedkeuring aanbieden. De huur zal beneden de 600 gulden komen ie liggen. De koopwo ningprijs komt rond de 125.000 gulden. Vlaardingen Kennelijk in ver warring gebracht door het feit dat Omroep Vlaardingen de alge mene beschouwingen van a tot z uitzendt, betichtte burgemeester Fred van *Lier gisteren SP'er Remi Poppe ervan dat hij stie- kum meer 'zendtijd' gebruikte dan hem toekwam. De burgemeester raakte ont stemd, toen hij een motie van de SP over de eai-tarieven moest voorlezen. Die motie besloeg twee bladzijden en dat vond Van Lier teveel van het goede. „Nog zo'n motie en hij gaat buiten de orde", sprak Van Lier dreigend. „Want zo krijgt u, via mij, extra zendtijd." Hij bedoelde uiteraard spreektijd. Poppe probeerde de zaak nog te sussen door achteraf te vertellen dat hij de burgemeester wel tevo ren had willen waarschuwen. Hij had dezelfde motie namelijk vo rig jaar ook al ingediend en toen had Van Lier hem ook al voorge lezen. „Dus dat was eigenlijk niet meer nodig", zei de fractievoor zitter van de SP. De burgemees ter was daarmee echter niet te vreden. „Daar bent u niet mee klaar", baste hij Poppe toe. Vlaardingen Bulva bijt weer van zich af. Die conclusie trok het publiek gisteravond btj de gemeenteraad, toen de VVD'er zich met verve verdedigde tegen de beschuldi ging van SGP'er Rien Lensvelt, dat zijn partij in de affai re van het verkeerscirculatieplan een draai van 180 gra den heeft gemaakt. „De heer Lensvelt heeft zeker het draaien van het CDA niet gezien. Die partij blijft maar draaien; dat lijkt wel een caroussel", riep Bulva. Over het VCP is de gemeenteraad nog lang niet uitge praat, bleek tijdens de algemene beschouwingen. Het zit het CDA nog altijd dwars dat de liberalen, die in 1982 nog de meest fervente tegenstanders van het verkeerscircula tieplan waren, datzelfde plan later samen met de PvdA gewoon uitvoerden. „Wij hebben met de PvdA het VCP bijgesteld", beweerde Bulva. „Hoe durft het CDA te be- weren, dat wij daar niets aan gedaan hebben", brieste de boze VVD'er. Bulva verweet het CDA op zijn beurt, dat het eerst van harte voor de plannen was geweest, maar omgedraaid was na de val van het PvdA/CDA-college. Een caroussel, noemde de VVD'er dat en hij vertrouwde raadsleden en publiek toe, dat hij in zo'n draaimolen vroeger weieens misselijk was geworden. Je moet een goede maag hebben om die verhalen van CDA en SGP te kunnen aanhoren, zei Bulva. „Dit is, sinds de WD in het college zit, dé eerste keer dat meneer Bulva een gezicht laat zien", zei CDA'er Chris van Roon, opgetogen over de opwinding van de liberaal. Maar wat Bulva zei deugde niet, vond Van Roon: „Pure demagogie. U zit zelf in een caroussel. Stap daar toch uit meneer." De PvdA hoorde met genoegen de twee kemphanen aan, „Bij al dat gedraai", zei Willem Kwakkelstein droogjes, doelend op zijn eigen partij, „is het maar goed dat er in de Vlaardingse politiek ten minste nog één constante factor is." SP'er Remi Poppe kreeg de lachers op zijn hand, door de woorden van Kwakkelstein volmondig te beamen. „Er is één constante factor", aldus Poppe, „en dat is de PvdA en die rent als een kip zonder kop rechtdoor." Arnold van Kalken: veel noten op zijn zang. Vlaardingen PSP'er Arnold van Kalken heeft teveel noten op zijn zang. Dat beweerde wethouder Jan Madern (VVD) gister avond. Hij antwoordde op een motie van Van Kal ken, waarin gevraagd wordt om een onderzoek naar mogelijkheden om het openbaar vervoer en fietsers en voetgangers meer de ruimte te geven, Madern wilde aanvankelijk hele maal niet op de motie ingaan. Au toverkeer kost veel energie, tast het milieu danig aan en draagt bij aan de zure regen, stelt de PSP'er in zijn verzoek. Zure regen, da's milieu, redeneerde Madern en hij probeerde de beantwoording van de motie door te schuiven naar zijn collega Bas Goudriaan. Van Kalken wist de wethouder er echter van te overtuigen, dat zijn motie wel degelijk over ver keer ging. Hij vraagt onderzoe ken naar aparte verkeerslichten voor het openbaar vervoer, af schaffen van eenrichtingsver keer voor fietsers, betere opstel- stroken en bewaakte parkeer plaatsen voor tweewielers. Het zou fietsers moeten worden toe gestaan, om rechtsaf door rood licht te njden, vindt Van Kalken. Al zijn plannen zijn bedoeld om het autoverkeer terug te dringen. Madern was allerminst gelukkig met de motie. „Dat verhaal over zure regen, zoals u dat vertelt, dat zal allemaal wel zo zijn, maar u vraagt wel hee! erg veel", weerde Madern af. „U vraagt allemaal verkeerstechnische zaken, die heel erg duur zijn." Van Roon (CDA) schoot de PSP'er te hulp: „Er wordt alleen maar gevraagd om onderzoek, meneer de voor zitter," Maar Madern bleef bij zijn standpunt, dat Van Kalken met ztjn motie het onmogelijke vroeg, Enkele omwonenden keken ont hutst toe. De straat voert actie te gen de sloopplannen van de ge meente Schiedam. De opzichtei had daarom moeilijkheden ver wacht en had Leenaerts aangera den enkele sterke mannen op hei karwei af te sturen. De omwo nenden, begrijpend dat deze al leen hun werk deden, boden ech ter geen verzet Zij schonken de werklieden zelf: koffie, die overigens wel bij he pand zelf werd gedronken. He bleek namelijk dat de bouwvak kers strikte order hadden gekre gen om de plek geen moment t< verlaten, bang als de gemeente was voor krakers. „De gemeente begint flink agres sief te worden", aldus vertegen woordigers van de Vereniging van Huiseigenaren Sommelsdijk sestraat. De bewoners doen er al les aan om de Sommelsdijkse straat zo fraai mogelijk te renove ren, hierbij moreel gesteund doo de bewonersvereniging Sehie dam-Zuïd, maar de gemeente raad besloot vorig jaar dat de hui zen plaats moeten maken voo een grasveld. Maandag werdei het pand op nummer 6 en he hoekpand Groenelaan om die re den al aangekocht Nadat gister ochtend om negen uur Elvii Mastwijk de sleutel van het pan< op nummer 17 had ingeleverc duurde het geen kwartier of d slopers stonden voor de deut Woensdagavond had Leendert daar opdracht toe gekregen. N de vernielingen in de wonin (onder andere werd de trap weg geslagen, de wc werd vernield ei kozijnen werden uitgezaagd werd de gevel dichtgemetseld. De bewoners van de Som mek dijkse vermoeden, dat de ge meente op die manier het straat beeld wil ontsieren en om de be woners bij hun woningverbete ring te ontmoedigen. Bob Meu lendijk. secretaris van de vereni ging, noemt het een bliksemactie die zelfs in het parallel lopend Jacobastraatje nog niet werd uit gevoerd, terwijl over sloop daar van geen meningsverschillen be staan. Theo in 't Hout „Gro hoor, wat ze gedaan hebben. In woning was geïsoleerd. Er laj nieuw hout, daar is gewoon di kettingzaag doorheen gegaan Doodzonde." Vlaardingen Als je even met je ogen knippert is het al- j weer voorbij, zei voorlichter Peter van Rijn, maar toch Vlaardingen is vandaag re zien op Sky Channel. 2Vee keer een minuutje, rond halt zes en vanavond om half acht. Met de filmpjes samenge steld vit dia 's die de gemeente ter beschikking heeft gesteld heet de Engelse commercië le zender de kijkers in Vlaar dingen welkom. Elke stad, die besluit om Sky op de centrale antenne te zetten, wordt trou wens 'beloond' met twee film pjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1