Winkeliers Hoogstraat denken aan werklozen 'Politiek wil ons de zwartepiet toespelen' Bestuur D'66: niet extra aanwakkeren MftMfffiS DIGB1AD SCHBAiSCH COURANT IftfiE WATfBWtB ClilMHI Bewoners vangt bot bij PvdA TEKENINGEN TONEN 'T OUDE MAASSLUIS r~kn CPN protesteert tegen hoge aanslag huurders Supermarkten verzocht Zuid-Afrika te boycotten Bontjas weg Stichting legt motie terzijde Winkels open Sieraden weg 'Doorstroming moeilijk in kleine partij' Kluis gekraakt Nel Kester optimistisch 'Buiten roken alsjeblief Bewoners gif wijk: deze week uitslag □WNïRWtG DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110.3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. MaassluisVers van de pers is het kijkboekje 'Getekend Maassluis'. Dit boekwerkje omvat 13 tekeningen en grakeken, die een overzicht geven van het voormalige vissersdorp Maassluis gedurende de periode 1852-1970/ Wethouder Izaak der Knaap (culturele zaken) bracht gis termorgen het eerste exemplaar naar de heerT. Mastenbroek. Aangezien de 13 afbeeldingen allen afkomstig zijn uit de eigen collec tie van het Gem een tem use um en de heer Masten broek al veie tiental len jaren actief betrokken is bij de gebeurtenissen in en rond dit mu seum. vond wethouder Van der Knaap dat Mastenbroek de aangewe zen persoon ivas om het eerste exemplaar cadeau te krijgen. In 'Gete kend Maassluis'staan afbeeldingen van zowel bekende als onbekende kunstenaars, die allen op eigen wijze de historische plekjes van Maas sluis vastlegden. Zo staan er tekeningen in van de Grote Kerk, het Schoolslop, de Goudsteen, de stadhuiskade en schaatsenrijders op de ZuidvlieL Marjan Groen, conservatrice van het Gemeentemuseumstelde het boekje samen, dat vervolgens door uitgeverijBrouvelle uit Vlaardin gen op de markt wordt gebracht Vanaf nu is Getekend Maassluis' verkrijgbaar in de plaatselijke boekwinkels en in het Gemeentemu seum aan de Zuiddijk. De prijs bedraagt slechts6,90. Een deel van de opbrengst komt terecht m de kas van het Gemeentemuseum. Mastenbroek met zijn boekje over oud Maassluis. Schiedam Winkeliersvereniging Hoogstraat roept haar leden op serieuze aandacht te schenken aan de jeugdontplooiingsbanen (Job), een systeem waarbij het mogelijk is dat de winkeliers forse rijks subsidie krijgen, als zij langdurig werkloze jongeren in dienst nemen. De overheid vergoedt 33 procent van de minimum loonkosten en de volledige administratiekosten, als de betrokken werkloze een jaar werk krijgt voor minstens 32 uur in de week. Volgens de winkeliersvereniging van de Hoogstraat in Schiedam snijdt het mes aan twee kanten, als de winkeliers meewerken het werkloosheidsprobleem te verminderen. „Financieel voordeel voor u en een jongere een kans in de maatschappij te functioneren en een vak te leren." aldus de vereniging in het bul letin Winkel promenade. John van Buuren noemt de Hoogstraat in Schiedam „misschien wel de gezelligste winkelstraat van de Rijnmond" en voorzitter Chris Coppens meent dat de grote omloop (de route Hoogstraat-Broeisvest- Lange Kerkstraat) bijzonder goed werkt Het ver vult hem met genoegen dat de actievere sfeer onder de winkeliers ertoe bijgedragen zal hebben, dat di verse leegstaande panden aan de Hoogstraat weer bezet zijn met leuke, nieuwe winkels. De vereniging adviseert als extra koopavonden voor sinterklaas vrijdag 29 november, maandag 2 december, dinsdag 3 december en woensdag 4 de cember. Op de dag van pakjesavond, als de gewone koopavond vervalt, worden de winkeliers aangera den de winkels al om vijf uur 's middags te sluiten. Voor kerst vinden twee extra koopavonden plaats, op vrijdag 20 december en maandag 23 december. 7J*vdA-cadeautje aan V\D- wethouder Schiedam De CPN-fractie in de Schiedamse gemeenteraad spreekt haar verontwaardiging uit over het voorstel van B en W over de tarieven van de onroe- rend-goedbelastïng 1986. Dat voorstel komt maandag aan de orde. Volgende week vergadert de raad over de gemeentebegro ting. De CPN zegt over het ogb- voorstel, dat in één klap de vrij stellingsgrens voor huurders in de goedkopere woningen wedt afgeschaft. „Het is nu nog zo dat 7000 huur ders, dat is'25 procent, is vrijge steld. In het nieuwe voorstel moet iedereen betalen," aldus vanochtend CPN-fractieleider Ulferd Bruseker. Vooral in de oude wijken Zuid, West en Oost zullen huurders met; een woonlastenstijging van tientallen guldens worden gecon fronteerd, aldus de CPN-verlcla- ring. De communisten wijzen erop, dat enige jaren geleden (in I960) het VVD-voorstel om de vrijstellingsgrens met 3000 gul den te verlagen leidde tot felle discussies in de gemeenteraad. Het-CDA koos toen de zijde van de WD en PvdA'er Gé Brouwer zette het toenmalig college brie send op het spel. Bruseker: „Nu zijn de PvdA-wet- houders in het college kennelijk akkoord gegaan met de VVD- wensen om de vrijstelling op te heffen. Wij, de CPN, vinden dit onvoorstelbaar. Het lijkt wel een afscheidscadeautje voor VVD- wethouder Van Tilborg ten koste van de lagere inkomens." De CPN wil zich in en buiten de gemeenteraad met kracht verzet ten tegen het voorstel. De partij roept huurders en bewonersorga nisaties op om in geweer te ko men, „nu het nog kan." Bruseker voegt eraan toe dat de uitgevoer de hertaxatie in Oost, Zuid en West leidt tot tariefeverhogingen van dertig tot vijftig procent, ter wijl bewoners van duurdere hui zen aanzienlijk minder gaan be talen. Vlaardingen De werkgroep Vlaardingen tegen Apartheid heeft in een brief aan alle super markten in de stad gevraagd de verkoop van zuidafrikaans fruit en andere consumptie-artikelen van zuidafrikaanse ooisprong te staken. De werkgroep heeft dit gedaan nadat op een landelijke oproep direct positief werd gerea geerd door Albert Heyn, Vendex en Aldi. Die supermarkt-ketens hebben zich gevoelig getoond voor het argument „dat de enige mogelijkheid om de apartheid op geweldloze wijze af te schaffen nog is het regime economisch op de knieën te krijgen." SchiedamEen 54-jarige vrouw mist na een bezoek van inbrekers uit haar woningen de Putters- hoeksestraat een bontjas met een waarde van ruim 4000 gulden. Ook werden twee gouden hals kettingen en eeri armband weg genomen. De totale waarde van de goederen is ongeveer 6000 gul den. "VXaardingen De protestant-christelijke stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden is niet van plan zich iets aan te trekken van het 'klem mend beroep' van de Vlaardingse gemeenteraad om af te zien van de bouw van een verzorgingstehuis aan de Oosthavenkade. In een motie vroeg de raad de stichting afstand te doen van de verklaring van geen bezwaar, die zij al in mei 1982 van de provin cie kreeg. „Die motie verandert voor ons niets", be weert directeur A. Blankestijn van verzorgingste huis Vaartland met stelligheid. waarmee zij de bedden terug zou krijgen, die zij door verbouwing van de tehuizen Vaartland en De Wetering kwijtraakte. Een niet-signatuurgebanden. in stelling moet het tehuis aan de Oosthavenkade bouwen, stelde PvdA'er Leo ten Have in de mo tie die vrijdagavond met ruime meerderheid door de raad werd aangenomen. De provincie, die toestemming moet geven voor de bouw van het verzorgingstehuis, gaat er blijkens een antwerp-nota van uit dat er evenveel algemene als christelijke verzorgingsplaat sen moeten zijn. In Vlaardingen zijn er meer christelijke dan alge mene 'bedden'. „De provincie kan dus de verklaring van geen bezwaar intrekken. Daar moet de protestant-christelijke stichting rekening mee houden", zei wet houder Marietta Hoogendijk. Uitstel Blankestijn kan in de manoeuvre van de gemeenteraad niet anders zien, dan een poging om de pro testant-christelijke stichting on deruit te halen. „Politiek Vlaar dingen wil ons de zwartepiet toe spelen, zodat ze straks, als de nieuwbouw nog langer wordt uitgesteld, kunnen zeggen: door jullie schuld zijn de bejaarden de dupe." De plannen moesten in 1933 ook al op de lange baan wor den geschoven omdat het minis terie een bouwitop afkondigde. „Dit kan zomaar niet", zegt CDA'er Cees Bot, die met zijn fractiegenote Nel van der Linden en SGP'er Rien Lens velt heftig bezwaar maakte tegen de motio, „De vergunning en de tekenin gen zijn er en er is natuurlijk al wat geld in de plannen gesto ken." Blankestijn bevestigt dat Honderdzeventigduizend gulden heeft de stichting al uitgegeven voor het verzorgingstehuis, Blankestijn vindt de houding van de gemeenteraad weinig loyaal. „De provincie heeft nog niets de finitief besloten. Eén regeltje in een ontwerp-nota is voor de raad al aanleiding om deze motie in te dienen." De directeur vindt het een oneigenlijk manier om de bouwlocatie aan de Oosthaven kade, dié de stichting heeft ge kregen, weer af te nemen. Keihard „De belangen van de protestant- christelijke instellingen zijn bij dit college van PvdA en VVD niet in goede handen", vindt Nel van de Linden (CDA). „Dat moet maar eens keihard gezegd wor den." Het bouwplan voor het ver zorgingstehuis, benadrukt Blan kestijn, is in goed overleg met de Raad voor het Ouderenwerk en met de ouderenbonden tot stand gekomen. „Wij kunnen toch niet tegen die mensen zeggen: Jullie hebben voor niks met ons zitten pralen." Vlaardingen In verband met de feestdagen zijn er in Vlaardingen extra koopa vonden. Op donderdag 28 november en vrijdag 29 no vember, maandag 2, dinsdag 3 en woensdag 4 december zijn de winkels in de avond uren extra lang open. Ook voor de kerstagen zijn de verschillende zaken langer open dan gebruikelijk. Op donderdag 19, vrijdag 20 en maandag 23 december kan het winkelende publiek in de binnenstad terecht. Verder mogen de winkels op maandag 23, dinsdag 24 en vrijdag 27 december geopend zijn, ongeacht de tijden op de gele aankondigingskaart. fï'W- Ridderkerk Na een inbraak in een woning aan de Govert Flo- hïlstraat in Ridderkerk zijn twee gouden ringen, een gouden hor loge en een bloedkoralen ketting verdwenen. Maassluis Het bestuur van D'66-afdeling Maassluis heeft nog geen stappen ondernomen om de klacht, die bij het hoofdbestuur van de partij is ingediend door raadslid Mancla Kapil, toe te lich ten bij de leden van het hoogste orgaan van de partij. Het bestuur neemt in de affaire een afwach tende houding aan. Voorzitter Klaas de Roo: „We Schiedam „Het is inherent aan een kleine partij dat persoonlijke ambities met elkaar in aanvaring komen. Mensen worden actief in een kleine club, denken dan dat het vanzelfsprekend is dat zij na en kele jaren doorstromen en dat dat makkelijker is dan in een grote par tij maar stuiten dan op het feit dat er eenvoudig te weinig zetels zijn. Dan krijg je wel eens botsingen." Adri Reijnhout, onbetwist lijsttrekker van D'66 in Schiedam, ziet dat als verklaring voor het in zijn partij ontstane tumultu Vlaardingen en Maassluis. Geruchten, als zou Reijnhouts positie ook aan het wankelen zijn, worden ontzenuwd en berusten op de kandidaatstelling van Har ry van Doorn, twee maanden geleden. Van Doom verklaarde echter kort nadien slechts 'reserve' te willen zijn als lijsttrekker, geen concur rent van Reijnhout. De huidige lijsttrekker, tevens het enige D'66-raadslid in Schiedam, erkent dat het om de tweede plaats wel dringen is geweest Na Reijn hout staan achtereenvolgens Harry van Doom, Coby de la Rie, Marcel Houtkamp, Trudy van den Akker, Vincent Broeke, Edith van de Wa ter, Ronald van der Hoff en Jonet Bos op de lijst. willen de zaak niet verder op de spits drijven. Als bestuur hebben we wel een aantal zaken op een rijtje gezet De verkiezingscom- missie heeft de feitelijkheden, zo als die zich de laatste maanden hebben, voorgedaan, op papier gezel. Als de klacht door de ge schillencommissie in behande ling wordt genomen, moeten wij toch verweer indienen en dan is het makkelijk als alles op papier staat." Met enige verbazing heeft het be stuur kennis genomen van de uit latingen van raadslid Man da Ka- pil. Zij beticht het bestuur onder meer van verraad. De Roo: „Na tuurlijk zijn dat geen leuke be schuldigingen. maar het leek ons verstandig om er voorlopig niet op te reageren. Je moet zien te voorkomen dat zakelijke aspec ten zich vermengen met persoon lijke. Wij willen het vuurtje nog niet eens extra aanwakkeren." Klaas de Roo weet nog niet wat het bestuur voor stappen gaat on dernemen als de klacht van Man- da Kapil, over het al dan niet te rechte besluit van de leden om Jan Storm tot lijsttrekker te be noemen, wordt afgewezen. „Er zijn een aantal mogelijkheden, maar daarover kunnen we geen mededelingen doen. Laat eerst hel hoofdbestuur maar uitmaken wat er moet gebeuren, dan is het aan ons om verder over de zaak te praten." De verwachting is dat cr, als de klacht ongegrond wordt ver klaard, stappen worden onderno men tegen Manda Kapil wegens het in discrediet brengen van de partij en het voeren van een per soonlijke hetze tegen het bestuur. Klaas de Roo: „Er zijn mogelijk heden genoeg om iets te doen. Zelf heb ik er bepaalde gedach ten over, maar het lijkt me niet verstandig om die nu al naar bui ten toe te ventileren. Laat de zaak eerst maar worden afgehan deld, dan zien we wel weer." Rotterdam Inbrekers hebben vannacht de kluis van een res taurant aan de Van Vollen ha venstraat opengebroken. De buit bedraagt ongeveer 27.000 gulden. Uit een bedrijfspand aan de Ringsdijkweg werd vannacht een computer van 14.000 gulden Vlaardingen Raadslid Nel Kester heeft er goede hoop op, dat de onenigheid in de Vlaar dingse afdeling van D '66 over hel lijsttrekkerschap binnen niet al te lange tijd tot het verleden zal be horeni. Zaterdag bemiddelde een lid van het hoofdbestuur tussen de gekozen lijsttrekker en haar tegenstrevers Wil van Rijn en A tie den Hoedt, de nummers twee en drie op de kandidaten lijst Procedureel is op mijn verkie zing niets aan te merken", vertelt Nel Kester. Van Rijn en Den Hoedt vochten die verkiezing aan. „Maar mijn positie is zeker", aldus Kester. Het gesprek, waar- biook afdelingsvoorzitter Ton van der Steen aanwezig was, is volgens het raadslid positief ge weest „Er moet nog meer ge praat worden, want er is wan trouwen gerezen en dat neem je niet zomaar weg. Maar ik denk wel dat wij eruit komen", besluit Nel Kester optimistisch. De eerste peuters in het nieu we wijkcentrum van Schiedam- West: nieuwe tekst voor oud sin terklaasliedje... Schiedam Wie niet buiten ro ken kan, moet buiten roken. Het staat op een velletje papier, op de deur geprikt Niet op de voordeur van het nieuwe wijkcentrum De Erker, ivant dan zou er minder publiek komen en dat is de be doeling niet, maar op een deur binnenin het wijkgebouw, een deur die leidt naar peuterspeel zaal 't Krekeltje. De kinderen, die daar gisteren voor het eerst sinterklaasliedjes zongen en zuinig geschilde appel tjes kregen, worden dus niet door sigarettesmook geplaagd. In een belendend vertrek van het nieu we wijkcentrum van Schiedam- West werd er wel gedampt Daar stonden de biljarters hun nieuwe laken uit te proberen, waarbij op viel dat hun handigheid met ete keu nog te wensen overlaat. Aan de bar was de stemming opge wekt Schiedam-West is zijn feestweek ingegaan. Dezer dagen kunnen de wijkbewoners zien wat er alle maal in De Erker te doen is, 'za terdag komt wethouder Haf kamp het centrum officieel ope nen, vergezeld door een paarde- tram. MaassluisDe bewoners van de Albert Schweïtzerdreef in Maas sluis worden deze week op de hoogte bracht van de ernst van de verontreinigingen in de Maas- sluise gifwijk. Het betreft de re sultaten van het nader onderzoek van de voormalige vuiistort waar 170 koopflats op gebouwd zijn. De bewoners zouden eigenlijk vandaag op de hoogte worden ge bracht, maar de gemeente Maas sluis heeft nog geen besluit willen nemen over het al dan niet aan wezig zijn van de wethouders Coenen en Van der Knaap bij twee te beleggen inloop-avonden in ontmoetingscentrum Konings hof. Over de resultaten van het on derzoek worden nog geen mede delingen gedaan, maar de ver wachting is dat de resultaten niet ai te positief zijn. Rijnmond-ge committeerde Lènie van Rijn- Vellekoop (PvdA) heeft zich in principe wel bereid verklaard naar Maassluis te komen om de bewoners in te lichten over de stand van zaken. Nu de twee wet houders in Maassluis twijfelen, is ook de komst van Van Rijn-Vel- lekoop onzeker geworden. Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonder zoek: „We willen natuurlijk zo snel mogelijk de bewoners infor meren over de stand van zaken. AI vanaf juli zijn we met Rijn mond en de gemeente bezig over de voorlichting. Steeds wordt de boel opgehouden door Maassluis. De wethouders zeggen dat er be leidsmatig geen mededelingen kunnen worden gedaan, maar dat is natuurlijk onzin. Als be stuurders zijn ze verantwoorde lijk voor de gang van zaken en dan mogen ze best uitleg komen geven. Wij zijn er ook en we heb ben toegezegd dat de zaak niet zou escaleren, dat niet de wet houders door boze bewoners worden belaagd." Schiedam Bewoners van de Sommelsdijksestraat hebben gis teren een ledenvergadering van de PvdA aangegrepen om het sloopbesluit van hun woningen nog eens bij de socialisten onder de aandacht te brengen. De be woners constateren in een brief, die aan de PvdA-ieden werd uit gedeeld, dat hun zelfwerkzaam heid aan de huizen heeft aange toond dat het raadsbesluit om te slopen verkeerd is geweest De Vereniging tot Behoud van de Sommelsdijksestraat richtte zich tot de PvdA, omdat die partij de particuliere woningverbetering wil stimuleren. De partij wordt gevraagd zich in te zetten om de inmiddels gerenoveerde wonin gen te behouden. De ledenvergadering liet de op roep om het raadsbesluit te hero verwegen overigens links liggen en beperkte zich tot het installe ren van een aantal commissies, die de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar moeten voorbereiden. Een onafhankelijke kandidaten- commissie moet ordening bren gen in de 37 socialisten, die zich als kandidaat-raadslid hebben opgegeven. De aanvankelijke problemen om hej bestuur voor komend jaar be mand te krijgen, werden gisteren moeiteloos opgelost Ruurd van der Veer blijft voorzitter. Als se cretaris en penningmeester dien den zich respectievelijk Marl Dingenouts en Artemis Wester- berg aan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1