WATERWEE Gerda's buurt ageert tegen zes woonwagens Oost: hoe een onmogelijke renovatie toch nog lukt „19.995.- SPORT 171 oBALDADIBo Nicolette Rissema aast op de titel FILIPINO'S TE GAST BIJ VLOS „LUXURY GLASS" in auto-comfort GARAGE VAN DALEN Fraaie goal Van Bimreu Johnny in de Stoep r m stbb SPORTAGENDA Maassluis De bewoners van de Jeroen Bosschstraat in Maassluis zijn boos. Met lede ogen zagen de bewo ners van (koop)flats vorige week aan boe de woonwa genbewoners van de stand plaats op 't Hoofd verlieten, om bij de Jeroen Bossch straat neer te strijken. Zeer tegen de zin van omwonen den, want al twee keer eer der waren er problemen ge weest, „Het is de schuld van de gemeen te", aldus mevrouw G. Rolvers. „Die mensen horen in de Steen- dijkpolder te staan op het perma nente kamp, maar de gemeente heeft het kamp niet klaar. Van wege het gif hoor je dan, maar voor de mensen die daar nu wo- nen wordt toch ook niets gedaan, d ie wonen er ook gewoon.f .Gerda van Dijk, raadslid voor het j CDA en zelf woonachtig in de Je- 'roen Bosschstraat. nam het vori- 3 'ge week voor haar flatbewoners op. Zeer tegen de zin van de an dere politieke partijen, die het wel eens waren met het besluit ,van het college om de woonwa genbewoners onder te brengen nabij de Reinwaterkeider. T.Op 't Hoofd zijn de mensen gewoon (weggepest en nu komen ze hier i weer voor de deur staan. Ik be- grijp best dat die mensen ergens moeten staan, maar laat de ge- meente dan vooreen goede plaats zorgen. Niemand in de flat is er gelukkig mee.1 Wij krijgen het probleem weer op onze nek, ter wijl ons helemaal niets is ge vraagd. Plotseling stonden ze er Bang De buurtbewoners zijn bang voor problemen. „Natuurlijk moeten die mensen geholpen worden", aldus mevrouw G. Rolvers. „Maar geef ze dan een kamp met goede voorzieningen. Hier staan ze ook niet ideaal en we hebben begrepen dat ze helemaal niet zo gelukkig zijn met de plaats. Waarom nu middenin een woon wijk? De Steendijkpclder is ide aal, laat de gemeente daar maat regelen treffen. De overlast van herrie valt wel mee, maar de vo rige keer toen ze hier stonden is er twee keer ingebroken. Dat kan toch geen toeval zijn." De zes woonwagens staan nu vlak bij de flat. maar verhuizen nog naar een verderop liggend lerreinge. „Als je nu je flat te koop zet en eventuele kopers zien dat er woonwagenbewoners in de buurt staan, kun je het wel verge len. Ik zit hier lijst in de flat. ik hoef niet weg, maar ik kan me voorstellen dat mensen die wel willen vertrekken het moeilijk hebben." De bewoners krijgen nog deze week informatie van de gemeen- De woonwagenbewoners zijn neergestreken op het parkeer terrein bij de Jeroen Bossch straat. te. Rolvers: „Het is geen tijdelijke standplaats, dus die mensen kun nen wel jaren blijven staan. De gemeente heeft toegezegd dat ze blijft zoeken naar een andere plaats, maar daar schieten wij voorlopig niets mee op." naar andere wijken. Er staan in middels heel wat huizen leeg." Schiedam Van het span doek is niet veel meer te zien.- De kille herfstwind heeft de lap wel tien keer 'Stop maar' om het touw heen gewik keld. Maar al is de tekst niet meer te le zen, de actievoerende bewoners van de Van Leeuwenhoeckstraat weten nog precies wat erop stond: „Tot onze laatste traan: deze hui zen blijven staan." Slopen, zei in 1984 de SSSW. De yeren iging Volkshuisvesting maakte al in 1979 een renovatie plan voor haar 305 woningen in het Singelkwartier van Schie- «lam-Oost. De klad kwam erin, toen Geo Techniek een alarme rend rapporc uitbracht over de fundering onder de huizen. Om dat de Wattstraat meer solide en daarom eenvoudigtr te renove ren ieek. werd hiervan de eerste fase gemaakt. Ook de tweede etappe van de renovatie zou in deze straat plaatsvind en. Het was eigenlijk de bedoeling in de Van Leeuwen hoeckstraat, de Fran- klinstraat of het Edisonplein te beginnen, maar deze blokken werden nu opgeschoven tot de derde fase. Het was de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW), die voor vereniging Volkshuisves ting de plannen maakte. Dat"duurde dus al vijf jaar, toen Üe SSSW er io '84 geen brood ipeer in zag. Veel bewoners raak ten toen over hun toeren. Al die jaren hadden zij een verfje, een nieuw behangetje, uitgesteld, al die tijd had de SSSW hel noodza kelijk onderhoud achterwege ge laten omdat er toch gerenoveerd z£>u worden en toen leek sloop in- 'eens de oplossing. Sloop, en •rCeuwbouw, met veel hogere hu- ^ren. Nee, dat pikten de bewoners pïei. (Men ging, ook door de gemeente -onder druk gezet, opnieuw aan (het werk. „Voor een technicus is 'het een razend interessante tijd (geweest", zegt Freijee, „want de meningen van de experts ston den lijnrecht tegenover elkaar. 'Er waren verschillende rappor ren, van Versteegh die honderd «palen in de grond erbij wilde, van grondadviscur Mos uit Rhoon, wan Geo-Techniek. Er werd een (gat van vier meter diep gegraven raan de Van Swindenstraat om de '•-situatie na te gaan. En de één zei: 'de bestaande palen onder de wo-, 'ding zijn weggezakt, dat moet" (.vernieuwd. En de ander zei: doe 'dat niet, dan krijg je grondver schuivingen en wordt de zaak al- "jéen maar erger. Ja, voor een 'technicus was het een leerzame ('periode. Maar voor de bewoners (was het uitermate frustrerend. •Die werden doodziek van dat weües-nietes. Sommigen zijn de finitief vertrokken: verhuisd Er kwam een oplossing, waarbij de renovatie per woning goedko per uitkwam dan eerder het ge val was. De prijs kon zakken van 93.000 tot 87.000 gulden. Archi tect Piet Benneheij was in april van dit jaar de nieuwe plannen aan het uittekenen („ik zat net middenin een plattegrond"), toen er een telefoontje kwam: „Stop maar." Wethouder Cor van Tilborg had het aangedurfd, met het rood van spijt en teleurstelling op de ka ken. óm de bewoners in hun ge zicht te komen vertellen, dat het door Kor Kegel ministerie roet in het eten gooide: „Wij krijgen geen contingent. Het rijk subsidieert niet." Bewoner Cees Kroone blikt te rug: „En toen zijn wij als bewo ners wei zo verschrikkelijk kwaad geworden! Kwaad op de SSSW, kwaad op de gemeente, kwaad op Den Haag. Wij voelden ons van alle kanten belazerd." Er werden brieven geschreven aan de gemeenteraad, er werden affiches verspreid, het spandoek werd gehesen, er volgde een ge sprek met 'Peppi' (ambtenaar stadsvernieuwing Jules Peppe laar) en weer kwam er een ken tering. Het stadsbestuur steunde de bewoners in hun pogingen en vormde een commissie ad hoe, die varianten bedacht. Gezamen lijk toog men naar het ministerie om de zaak erdoor te krijgen. Het kon alleen door de kosten te drukken. De belangrijkste bespa ring werd gevonden in het beper ken van de renovatie tot vier blokken; de overige vier zouden een kleinere opknapbeurt krij gen, een zogenaamde instand houding. Van de derde fase (135 wonin gen) werd bovendien een 'knip- plan' gemaakt, zegt SSSW'er Ynte de Jong. Dat houdt in dat het plan in tweeen werd geknipt: 78 woningen konden uit de subsi die over 1985 worden betaald, de andere 57 werden verschoven naar het contingent van 1986. De bewoners hebben van stadsver nieuwing en alle aanverwante procedures nog nooit zoveel ge leerd als in de afgelopen zomer. Nog waren de moeilijke tijden niet voorbij. Het ministerie stelde zich alsnog soepel op en gaf uit stel tot 1 oktober, de uiterste ter mijn waarop Schiedam het plan ingediend moest hebben om goedkeuring te verkrijgen. Maar het was al half augustus. Archi tect Piet Benneheij weigerde. „Ik ben daar gek," zei hij, „in zes we ken zo'n heel plan klaarstomen, dat lukt nooit. Als ik wat vergeet, krijg ik de aannemer op mijn dak." Waarnemend SSSW-directeur i>Cees Kamminga deed de laatste poging: hij wendde zich persoon lijk tot Benneheij in termen van alsjeblieft-Piet-doe-het-nou, Die smeekbede is de reddende factor geweest. Benneheij deed het. „Ik steek mijn nek in de strop", mor de hij nog, maar hij tekende en tekende en tekende, zijn hele va kantie door. En op tijd was het af. De hoofdingenieur-directeur van de provinciale volkshuisvesting heeft het plan inmiddels bekeken en dezer dagen kwam het blijde nieuws binnen: ..Ga uw gang." Pfffi. zegt Cee- Kroone en hij wist zich het zw<->et van het voor hoofd. „Ik vind Jat de SSSW en de architect wel een pluim op de hoed gestoken mogen krijgen. Wij hebben als bewoners eens de andere kant van de SSSW ge zien." „Er is hard aan getrok ken", beaamt buurtbewoner Nico Verwijs, „Het is uiteindelijk toch een positief verhaal geworden", vindt Jacques Freijee. De stichtingskosten zijn gedaald tot 62.000 gulden per woning. Dat is overigens niet de aanneemsom. Reken maar dat er dertig procent bijkomt, voor BTW, architect, nutsvoorzieningen, opzichter en zovoorts. Piet Benneheij vindt het al mei al nog aan de hoge kant. „Ons bureau doet ook veel in Rotterdam", verklaart hij. „Naast mij staat Andries van Wijngaarden te tekenen en ik kijk wel eens mee; nou, dan sta ik zachtjes te huilen. In Rotterdam is de aanneemsom wat hier de stichtingskosten zijn. Dat komt, omdat Rotterdam veel meer m de melk te brokkelen heeft dan Schiedam. Daar kan het goedko per." Hoe dat precies zit, snappen zelfs raadsleden niet. Dient dus uitge zocht te worden. Voorlopig vindt Schiedam-Oost het best; de wo ningverbetering kan doorgang Drie architecten aan de gere noveerde achterzijde van oude woningen aan de Wattstraat. Links Ynte de Jong van de SSSW, in het midden bewo- nersdeskundige Jacques Frei jee en rechts Piet Benneheij van het Rotterdamse bureau Van Wijngaarden, Strötbaum Benneheij. vinden, in februari wordt begon nen en in augustus '87 is aUes klaar. De BVSO-krant, uitgegeven door de bewoners vereniging Schie dam-Oost, is bezig met een en quête onder de bewoners van de eerste fase. Daaruit blijkt: zij' zijn jaloers op hoe de tweede fase ge worden is. Praktische indeling, en aan de achterzijde zijn de hui zen als nieuw, met rode balkons, witte gevels en blauwe deuren. „Zo worden de renovatiewonin gen van de derde fase ook", zegt Benneheij tevreden. Vlaardingen Twee Filipino's vertellen dins dag op een bijeenkomst van Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwerking (Vlos) over de toestand op Negros. Op dat eiland ligt de stad Bacalod, waarmee Vlaardingen een vriend schapsband heeft gesloten. De gasten van de Vlos spreken over de ingrij pende gevolgen die de dalende prijs van rietsui ker heeft op het dagelijks leven op Negros. Dat eiland is economisch voor een groot deel afhan kelijk van de verbouw van suikerriet. Met de prijzen zijn ook de lonen gedaald en doordat veel planters in de problemen zijn gekomen heeft ook de werkloosheid teogeslagen. Na de inleiding van de Filipino's over de pro blemen op hun eiland wordt er een dia-serie vertoond over Negros, die als titel heeft* sociale vulkaan. Vervolgens kan er met de mleideis worden gediscussieerd. De bijeenkomst op 26 november wordt gehouden in het Derde We reldcentrum van de Vlos aan de Cornelis Hout- manstraat en begint om acht uur. Vlaardingen Johnny the Selfkicker ofwel Johnny van Doom is morgenavond weer te zien in d'Oude Stoep aan de Smalle Haven straat in Vlaardingen. Hij brengt enige dicht werken naar voren uit zijn bekendste boek 'Mijn kleine hersentjes'. Johnny is de voorloper van de Rotterdamse Jules Deelder. De dichte- lijke avond begint om half tie n. ADVERTENTIE L-Serie 1300-1600-1800 Ook in stationwagen leverbaar Buys Bailotlaan 4 - Tel. 010-348700 VLAARDINGEN Rotterdams Nieuwsblad woer RW 20 november Nog even en Piet de Koeijer moet zbU de lagere elftallen van Excelsior M gaan flui ten De geruchten, dal Jan Rotgers vol gend seizoen assistent-trainer is bij SVV, worden steeds sterker Ed van de Roer en Cees van de Beek gaan binnenkort sa men een cursus vergadertechniek volgen Wim Poot showde in de bestuurskamer van DVO'32 vol trots de nieuwe en zowaar complete glazencollectie Wim Tïeman had beter kunnen aanblijven als bestuurs lid van ExceSsior'20 Aad Gudde en Mar tin Schaap zaten bij SVV—Vitesse broe derlijk naast elkaar op de rode stoeltjes In Maassluis haalt da Vijfde Kolonne nu heel voorzichtig de zagen uit de verpak king Ger de Ligt incasseerde zaterdag als leider van Excelsior M 2 het eerste verliespunt Jan 'Krant' den Breejen is van DSS'26 overgestapt naar De Hollandi- aan 5 Een verbetering van liefst 21 elftal len Waarschijnlijk krijgen ze bij De Hol- landiaan nu ook heel snel nieuwe tassen Baldadig weet nog steeds niet hoe de snoepjes van Grace Wotte smaken Nu Jan Mulder zaterdag is geschorst, is de blessure van Mark Wotte ineens erg snel hersteld Eric Gudde heeft tot nu toe weinig plezier beleefd aan de analyses van Arïe Kurver en Rob Kiebert Bas Post (ex-DVO'32) mag van zijn echtgenote al leen nog maar naar de tweede" helft van een wedstrijd kijken UVG-doelvrouwe Annette Kroon is van plan haar haar te la ten groeien John Marrevee weet sinds kort alles van korfbal Jan van de Marei wil bij deze even rechtzetten, dat hij geen supporters van Heerjansdam heeft gesla gen Aad van Dijk heelt met Martin de Jager om 25 piek gewed, dat Nederland vanavond Mexico haalt In de kantine van Excelsior'20 zijn de prijzen verhoogd om Ger ter Horst te kunnen betalen n Rotter damse Henkie had het dit weekeinde bij GSS uitstekend naar z'n zin Als de se lectie van PPSC nog een keer gaat hardlo pen door het park, krijgt trainer Cor Ha- bermehel een voorsprong van twintig mi nuten Opmerkelijk veel actieve en nïet- actieve leden van feestvereniging Excel sior'20 waren na het traditionele Prinsen- bal de draad kwijt Oud-prins Jos Kuiters loopt nu nog te zoeken Spirit's Rein Hengst vindt het bij SVV fijn langs de lijn DVO'32-secretaris Dick de Ruiter ving bot bij Gertie Baas Ook de oud-trainer van de Vlaardingeis kon geen oplossing geven voor de huidige malaise Sommige scheidsrechters dansen beter dan ze flui ten En staan er dus beter voor dan Bal dadig. Nicolette Rissema...'lk ben te veel een verenigingsmens om mijn club te verlaten' Schiedam De start van de zaalkorfbalcompetitie, aan staande zondag, kent in de de confrontatie tussen het Schie damse Harga en stadgenoot Succes al meteen een spectacu lair treffen. Niet alleen het feit, dat er sprake is van een onvervalste derby, geeft de ouverture extra glans, maar ook de wetenschap, dat Harga zich als favoriet voor het kampi oenschap heeft bestempeld, zal ongetwijfeld menig nieuws gierig liefhebber naar de Margriethal lokken. Bij het verwezenlijken van dat doel is de inbreng van Nicolet te Rissema van groot belang. Ondanks het feit, dat de kleine blondine pas 21 lentes telt, maakt zij al vijf jaar deel uit van de hoofdmacht. Daardoor beschikt ze over een niet ge ringe ervaring en juist routine bij het zaalkorfbal de sleutel tot succes. ,Je speelt met een vak minder dan op het yeld", legt Nicolet te uit. „Dat heeft tot gevolg, dat je veel meer in balbezit komt. Je moet dus snel hande len en dat vereist veel concen tratie en ervaring, want voor dat je het weet, heb je een doelpunt achter je oren." .Momenteel hebben we een redelijk geroutineerd achttal. Vandaar, dat we vrij optimis tisch aan het zaalseizoen be ginnen. Dat komt ook, omdat we alle vriendschappelijke ontmoetingen ter voorberei ding op de zaalcompetitie heb ben gewonnen. Voor de beker versloegen we zelfs het hoger spelende^ Ter Gouw, maar daaraan hechten we niet zo veel waarde. Op den duur moet je toch afhaken als je te gen gerenommeerde tegen standers komt te staan. Voor ons is de competitie het be langrijkst." Aspiraties De aspiraties in de zaal lijken aanzienlijk verder te reiken dan op het veld. De eerste sei zoenhelft is afgesloten met een anonieme stek in de midden moot en volgens nieuwe trai ner Rob Potter is dat ook voorlopig het hoogst haalbare. Na de degradatie van vorig jaar van de vierde klasse naar de Rotterdamse afdeling, is men bij Harga voorlopig tevre den met een bescheiden rol op de achtergrond om het jaar daarop de vruchten te pluk ken van de aanzienlijke ver jonging, die in de loop der ja ren is doorgevoerd. „Ik ben één van de oudste da mes, kun je nagaan", looft de verder van dansen en tennis bezeten Nicolette de jeugdo pleiding bij haar club. „Vorig jaar hield een aantal gelouter- do krachten het na de degra- door Martin Vermeulen datie voor gezien. Zij zijn lager gaan spelen en hun plaatsen zijn ingenomen door jongere spelers en speelsters, die ruim een jaar in het tweede team zijn gerjpt. Zij zijn dus moeite loos ingepast, alleen ontberen ze nog wat ervaring, maar dat komt met dc tijdJe kunt niet verwachten, dat je in één jaar doorstroomt, maar dat is uiter aard wel de bedoeling in de mekomst." „Door dat gebrek aan routine hebben we op het veld wel eens onnodig punten ver speeld, want er had zeker meer ingezeten dan een plaats in de middenmoot. Daarbij komt, dat Ed Pak, één van onze belangrijkste spelers, ge ruime tijd geblesseerd is ge weest. Ieder vak heeft zijn lei der en dat was Ed in ons vak, dat we samen met Miranda Holster en Ronald Klootwijk bezetten. Toen hij wegviel, moesten de samenstellingen van de drie vakken worden veranderd, hadden sommige spelers tijd nodig om wat aan" elkaar te wennen eu dat heeft doorgewerkt in de resultaten." Gelukkig is er in de veldcom- petitie nog een tweede helft om zich te herstellen, zodat ejU aan het eind van het seizoen wellicht een dubbel succes valt te vieren. Want in de zaal telt voor Harga slechts één ding: het kampioenschap. Ook voor; Nicolette Rissema heeft dat doel de hoogste prioriteit. Van af haar zevende jaar beoefent; de administratief medewerk-- ster al de korfbalsport, ze* doorliep alle hoogste elftallen, om op haar vijftiende reeds overgeheveld te worden naar; de A-selectie. Na één seizoen vertoefd te hebben in het schaduwteam volgde de logische gang naar het vlaggeschip van Harga. waarop ze nu voor het vijfde - jaar vaart. Het niveau, waarop de veelscorende Nicolette ('Ik ga de concurrentie aan met topscorer And ré Oostervvaai van SFC') thans acteert, -is haar te laag. In het verleden toen verschillende mensen er op aandrongen om op een ho- ger plan te gaan spelen, hield ze echter telkens de boot af. Want, „ik ben te veel een ver- enigingsmens om mijn club te 1 verlaten". Rob Potter, vorjg seizoen nog in DordrechCl werkzaam, is er maar wat blij mee, dat hij geen afstand hoeft, te doen van zijn pupil. „Ze) schiet goed, verdedigt prima; op de bal en is gespecialiseerd! in doorlopers", somt hij de* sterke punten van Nicolette op. „Ze is een belangrijke) schakel in mijn team." Een eerste stap voor Nicolette- Rissema om volgend jaar mét! dat zelfde team een klasse ho-; ger te spelen, kan komende zondag in het duel tegen Sue-; ces worden gezet. WOENSDAG 20 NOVEMBER Gymnastiek: 20.00 Algemene leden vergadering WIK-turnen in clubge bouw WIK-voetbal in sportpark 't Nieuwelant ie Vlaardingen; Biljarten: 19.30 Voorwedstrijder tweede klasse libre In De Gnllioen te Vlaardingen poule 2): Zaalvoetbal: Schiebroeh ^otlerdam: 19.45 ON1TDemos {d). ".00 DOS'32Ursus (d); Westwt|k- I Vlaardingen: 21.45 BKB—DHS. DONDERDAG 21 NOVEMBER Volleybal: 20.15 Alcazar 2Shell; Tafeltennis: Xerxes 3—Radio Mole naar; Biljarten: 19.30 Voorwedstrij- den tweede klasse Jlbre in catè De Kroon te Vlaardingen (poule 3): Wa terpolo: 20.00 BoskoopViking'60 (h). VRIJDAG 22 NOVEMBER Volleybal: 21-30 HolyGauwe Ouwen (h): Tafeltennis: De Ooievaars—Tave- nu 4; Korfbal: 20.00 Jaarlijkse bijzon dere algemene ledenvergadering Oranje Nassau in clubgebouw (Clau dius Civilisiaan). Schiedam De reserves van SVV versloegen gisteravond FC Utrecht met 3-1. Naast de verliespost binnen de lijnen, incasseerde de Stichtse FC voorts een rode kaart voor hulptrainer Henk Vonk, die zich na de gelijkmaker van SVV dusdanig opwond, dat de Rotterdamse arbiter Cees Schijf hem naar de tribune verwees. Nu dient gezegd, dat die Schiedamse treffer inder daad bijzonder was. Een spe ler van FC Utrecht liet zich in de maling nemen door een SW'er die om de bal riep. Deze werd op zijn wen ken bediend en uit dc darj-, op volgende aanval, via Jan Konemann en Paul Oschner. schoof uitblinker Louis Schel kes 1-1 binnen. Na de pauze doorstond 3e* thuisclub de aanvalsdriften", van FC Utrecht om vervoïr; gens zelf toe te slaan. Uit een pass van John Braun stfE leerde Marcel van Buurejjr; die voor het eerst sinds luj- bij SVV onder contract staat; de negentig minuten yOj£ maakte, naar 2-1. In de laat£ ste minuut tekende Koen^ van der Hoeven, die ook ge«I kreeg, voor 3-1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2