Van Lier weigert Beaujolais Primeur mmmrma mm mmFffe imoiee m ik 1 lllflf rif WH Mu IIBJWf WIÏÏB1IE CSiiBftMT rTVV 9 SafinT[II1BI Enscikomsiiemm even geduld 'Piet, stop ogb- plan in de zak' Zuid hekelt ogb- voorstel 'Van positieve kant benaderen' Jeugd vindt werk Speksnijder overleden Vara-jongeren vieren feest WÊÊm^ÈÊmÊÊIËm HU Bw BH BH Hl H HH H9 M HH HHB BHB vrijdag 22 november Partijen kunnen; zich aanmelden 'Nieuwe ogb- verordening rechtvaardig' Politie lost inbraken op Gratis bowlen :in Vlaardingen Jeugddienst Bethelkerk Schiedam De voorzitter van de seniorafdeling voetbal van Hermes DVS, de 62-jarige Wim Speksnijder, is gisteren plotseling overleden. Speks nijder heeft in de Schiedamse sportwereld door de jaren heen een groot- aantal be stuursfuncties bekleed. Schiedam Een nieuwe Schie damse formatie. Full-tilt, met Pe ter Frings, René Moscou, Rens Groenendijk en Pierre Nogwat, luistert zaterdagavond een feest avond van de Vara-jongeren op, die in het Videocafé van gebouw De Teerstoof gehouden wordL De Vara bestaat zestig jaar, pas werd dat in Maassluis al uitbun dig gevierd, en nu doen de Vara- jongeren het in- samenwerking met de Jonge Socialisten in Schiedam en het Videocafé dun netjes over. Het feestke begint om half tien, al komt Full-tilt pas een uurtje later. Toegang tot het café aan de Nieuwstraat 12 kost vijf gulden. Vlaardingen De aanbieding van de eer ste fles Beaujolais. Primeur aan burgemees ter Van Lier, die de Vlaardingse drank- handelaar Van Bohemen voor gistermor gen met veel tamtam had aangekondigd, is de mist ingegaan. De aankomst in Neder land van de jong gebottelde wijnen is jaar lijks een moment waar wijnlief hebbers reikhalzend naar uit kijken. Van Bohemen dacht er goed aan te doen de 'eerste fles juist ter hand te stellen aan de als een bourgondtsch type bekend staande Van Lier. „Verschrikkelijk zonde dat de burgemees ter heeft moeten afzeggen," vertelde een teleurgestelde Hans van Bohemen gister morgen. „Waarom? Hij liet me vanmorgen weten dat hij plotseling voor een spoedver gadering naar Den Haag moest. Hij zou waarschijnlijk de hele dag wegblijven." De wijnhandelaar was extra teleurgesteld om dat er vooraf een 'waterdichte afspraak' zou zijn gemaakt. Op het stadskantoor reageert de secretares se van de burgemeester verbaasd op dat verhaal. „Ik heb eind vorige week, direct nadat ons het verzoek voor de aanbieding bereikte, al afgebeld. Inderdaad is het zo dat de burgemeester verhinderd was. maar zelfs al was hij gewoon in Vlaardingen ge weest, had hij de fles niet in ontvangst ge nomen. De burgemeester kan het zich niet permitteren om op een dergelijke actie van één winkelier in te gaan. Het zou anders zijn als het een gezamenlijke actie van Vlaardingse wijnhandelaren was geweest." Van Bohemen houdt vol dat Van Lier had toegestemd om. de fles in ontvangst te ne men. Hij voegt er aan toe dat het idee om de fles dan maar aan een wethouder te overhandigen hem niet zo aansprak. „Nee, dat vond ik toch minder geslaagd." Schiedam Zwarte Piet moet het raadsstuk num mer 252 maar gauw in de zak stoppen en mee naar Spanje nemen, vindt be wonersvereniging Schie- dam-West, die de verho ging van de onroerend- goedbelasting (ogb) als een heel akelige Sinter klaassurprise aanmerkt. Met klem verzoekt Schiedam- West de raad om de 'zwarte piet' niet aan de huurders van de oude wijken toe te spelen. Het is, na Zuid, de tweede vereni ging die inhaakt op de CPN-op- roep om actie te voeren tegen het voorstel van BenW. Hans Coster spreekt namens West van een ontoelaatbare be lasting, de woonlasten zijn toch al zo hoog. „Juist in een tijd, dat de recessie voor de bewoners van oude wijken zijn sporen achterlaat Was het niet deze ge meenteraad, die nog onlangs van mening was dat er drin- gend wat gedaan moest worden voorde minima?" Wat dat laatste betreft, wethou der Van Tilborg verklaarde gis teravond dat het nieuwe ogb- systeem juist moet worden ge zien in net kader van verant woord minimabeleid. Bijstands moeders in dure flatwoningen gaan er bijvoorbeeld op vooruit. Mensen met een relatief hoog inkomen in een oud huis gaan meer hetalpn, Schiedam 'Een onzalig voorstel'. Ook bewoners vereniging Schiedam- Zuid heeft verbolgen ge reageerd op de nieuwe tarieven voor de onroe rend goedbelasting. In een brief aan de gemeen teraad dringt de vereni ging er met name bij de PvdA op aan het voorstel terug te draaien, of in ie der geval zo te wijzigen dat de nadelige gevolgen voor bewoners van oude re, goedkopere woningen en winkeliers wordt weggenomen. Voorzitter D. Nesse zegt dat de buurt in eerste instantie niet kon geloven dat het om een se rieus raadsvoorstel gaat. „Wij begrijpen volstrekt niet hoe deze beleidswijziging past in de algemeen aanvaarde visie, dat in Nederland de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen." Nesse becijfert dat de huurders gemiddeld voor 50 gulden wor den aangeslagen, terwijl ze tot heden niets hoeven te betalen. Eigenaar-bewoners in Zuid worden volgens haar zelfs ge confronteerd met een stijging van 50 tot 100 gulden. „Hoe dit is te rijmen met de gemeentelij ke politiek om eigenaar-bewo ners te stimuleren hun huizen op te knappen, is ons een raad sel." van de vrijstellingsgrens heb ik enorme bezwaren'*, zei Bruseker. Volgens de CPN'er gaan mensen in goedkope woningen er met de nieuwe regeling op ach teruit en mensen met een duurdere woning zouden erop vooruit gaan. Van Til borg liet die opmerking voor Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap (mi- lieu) is blij dat er geen di-; recte beheersmaatregelen nodig zijn op de locatie' van de voormalige vuil-! stort aan de Albert' Sehweitzerdreef in de; Maassluisse gifwijk Steen-- dijkpolder. i „De verontreinigingen bevinden zich in de onderste laag en niet in de afdeklaag. Op slechts één plaats aan de oppervlakte is een overschrijding van de C-waarae! {zeer ernstige verontreiniging. red.) geconstateerd. Je kunt heel pessimistisch reageren, maar je; kunt het ook van een positievere kant benaderen." Uit het nader onderzoek van het openbaar lichaam blijkt dal het! grondwater zeer sterk verontrei- nigd is. „De deskundigen moeten! nu maar uitmaken wat er er ver- der gedaan moet worden met de grond- Het wordt tijd dat ér snel duidelijkheid komt, want wij wil- len de burgers ook zo goed moge-; lijk informeren. De hele affaire! duurt nu .al zo'n 2,5 jaar en dat is' wel erg lang. In de zomer hebben we al een aantal beheersmaatre- gelen in de wijk genomen. De, zandbakken zijn op verzak gesa- neerd. nu worden geen aanbeve-- lingen gedaan en daar ben ik blij mee," Nieuws Tijdens een tweetal i nloopavon-! den worden de bewoners nader geïnformeerd over de stand van zaken in de wijk. Het is nog niet. zeker of de wethouders Izaak van der Knaap en Elly Coencn daarbij aanwezig zullen zijn. „Daar zijn we nog over aan het; onderhandelen", aldus Izaak van der Knanp „Ik vraag me af of het! wel nul heeft als er bestuurders' bij aanwezig zijn. De mensen ver wachten dan dat er nieuws naar buiten komt, maar wij kunnen! ook niet moer vertellen dan dat we op dit momen weten. Het gaat, tenslot te om een t ussen ra ppor i." De commissie bodemonderzoek, heeft er bij de twee bestuurders; op aangedrongen om wel naar de. bijeenkomsten te komen om de! verontruste bewoners te woord ie- staan. Ook Rijnmond gecommii-! leerde Lenie van Rijn-Vellekoop- heeft toegezegd om te komen als! ook de wethouders aanwezig zijn.- „Ik ben bang dat ook wij geen! vragen kunnen beantwoorden'',1 blikt Izaak van der Knaap alvast! vooruit. ..Hel gaat hoofdzakelijk om technische kwesties, over de manier van afgraven. Dan moet ik toch weer doorverwijzen naar mensen van Rijnmond, die er on getwijfeld ook bij zullen zijn. I|< wil de burgers graag te woord slaan, maar dan moet ik wel ietjs zinnigs te melden hebben. An dei's heeft onze komst geen zin." Schiedam Met spanning ziet de Schiedamse politiek uil naar de periode van 9 tot 24 december, als de partijen zich volgens de richtlijnen van de kieswet moe ten opgeven bij de afdeling burr gerzaken. In die periode zal bekend wor den. of zich voor de Schiedamse gemeenteraad nieuwe partijen aandienen. Een lijst Groen Schie dam zit er, zoals al eerder bleek, niet in, althans niet ais initiatief van de kleinlinkse fracties die zelfstandig blijven opereren. Met meer vrees kijkt men uit naar wat de Cenrumpartij doet; of die partij ach opgeeft in Schie dam. Op het politieke front in Schiedam heeft de CP zich nim mer vertoond, maar er zijn ver moedens dat ih Sehiedam-Oost wel aanhangers van deze partij plannen smeden om aan. de raadsverkiezingen op 19 maart mee te doen. Van Tilborg: Schiedam De Schiedamse wethouder Cor van Tilborg zal de gewijzigde verorde ning op de onroerend goed belasting (ogb), door CPN en bewonersorganisaties fel be kritiseerd, „keihard verdedi gen in de raad." De suggestie van PSP'er Bart de Leede, ,om_ mensen die ai twee jaar kwijtschelding hebben ge had geen aanslag meer te sturen, nemen burgemeester en wethouders over. „Het wordt alleen een tikje anders uitgevoerd." Alleen Ulferd Bruseker (CPN) toonde zich in de com missie financiën ontstemd over de nieuwe ogb-vcrorde- ning. „Tegen het opheffen Wethouder Van Tilborg: „Ogb-voorstel rechtvaardig." rekening van het raadslid, „Dat wil meneer Bruseker graag zeggen." De wethouder hield voi dat het nieuwe' 'voorstel, zeker met de door De Leede voor gestelde kwijtschelding, re delijker en rechtvaardiger is dan het oude systeem. Dat juist de mensen met iets meer dan een minimum-in komen er, zoals Bruseker zei, slechter op zouden worden ontkende hij niet „Als je grenzen trekt is er altijd een groep die buiten de boot valt", hield Van Tilborg de commissieleden voor. „Maar je kunt ook niet verkopen dat, zoals in het oude sys teem, een bijstandvrouw met kinderen in een dure flat wel ogb moet betalen en iemand in een goedkope woning met een hoger inkomen niet. Nu hebben wij een zorgvuldig susteem bedacht" Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De Schiedamse po litie heeft een groot aantal inbra ken in Schiedam en Rotterdam opgelost. Met de aanhouding van een 22-jarige Schiedammer en twee 21-jarige Rotterdammers werd in 10 'kraken' duidelijkheid verschaft. In Schiedam sloegen de jongelui de grootste slag. Uit scholenge meenschap Nieuwelant werd voor 300 gulden aan goederen weggenomen. Een pompstation van de Mobil aan de mgr. Nolens- laan werd driemaal bezocht en in totaal werd er door de inbrekers voor ongeveer 3000 gulden weg genomen. Uit een nengelsport- zaak aan het Wibautplein werd voor 2000 gulden ontvreemd, ter wijl bij een loodgietsbedrrjf in Vlaardingen voor 40.000 gulden aan materialen werd gestolen. Ook Rotterdamse bedrijven kre gen bezoek van het trio. Een on derneming en een school aan de Electrowcg kregen visite van de onverlaten en misten na het on aangekondigde be2oek spullen met een totale waarde van ruim 1500 gulden. In de Rotterdamse haven werd nog voor 3500 gul den aan aluminium weggenomen en bij een andere Rotterdams be drijf wisselde voor 10.000 gulden aan materialen van eigenaar. De politie heeft een groot deel van de gestolen goederen bij de gearresteerde mannen terug kunnen vinden. Schiedam Schoolverlaters en jeugdige werklozen profileerden in de maand oktober het meest van de daling van de werkloos heid in het gewest Nieuwe Wa terweg-Noord. Van de twaalf honderd mensen die werk von den waren er vierhonderd jonger dan 23 jaar. De totale werkloos heid daalde met tweehonderd personen. De helft van de schoolverlaters die het gewestelijke arbeidsbu reau kon uitschrijven vond werk in de administratieve sector. Daar daalde de werkloosheid het sterkst, met 114 personen, en' steeg bovendien het aantal vaka- 'tures. In de bouw, de metaal en onder het handelspersoneel was de daling minder spectaculair. Aan het einde van de maand ok tober waren er in de regio, die de "gemeenten Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg om- vat, nog 9445 mensen werkloos. fVlaardingen DeVlaardingse Bowling Bond kampt, evenals de meeste bonden in Nederland, met een tekort aan jeugdleden. Om de sport populairder te ma ken mogen jongeren tot 16 jaar op 23 (morgen) en 30 november en 7 december gratis deelnemen aan de huïsleague in de bowling aan de Anna van Saksen weg 1 in Holy. De aanvang is 9.30 uur. Tijdens deze gratis dagen wil de VBB laten zien dat bowlen niet alleen recreatie is, maar een ech te sport met (inter)nationale com petities. Vlaardingen In de Bethelkerk wordt zondag een jeugddienst ge houden met als thema 'Getuigen gezocht'. Feike ter Velde zal in de dienst voorgaan. Het combo Efraïm uit Haarlem zorgt voor de muzikale omlijsting. De dienst begint om tien uur en is georgani seerd door de Ned. Hervormde kerk in samenwerking met Youth for Christ Vlaardingen. Van der Knaap wil snel duidelijkheid Wethouder Van der Knaap. Geschaatst kan er nog niet worden in het pfas- sengebie'd aan de Schenkeldljk in Maasluis. De meren zijn al wel dichtgevroren, maar het ijs is nog te dun om er zwierige rondjes op de te draaien. Het ziet er niet naar uit dat komend weekeinde al de ijzers onder gebonden kunnen worden. De temperatuur stijgt gestaag en al die schaatsliefhebbers moe ten dus nog even geduld hebben. De weinige sneeuw die gisteren viel bleef zo waar liggen en kinderen vermaakten zich opper best. De eerste sneeuw ballen spatten alweer op de ..ramen uiteen. Ook voor de honden is de sneeuw een welkome on derbreking van de dage lijkse sleur. Wat is er nu fijner dan te ravotten in de witte massa. Ook bij het plassengebied laten veel hondenbezitters hun trouwe viervoeter uit. Een prima locatie om om de conditie van mens en dier te testen. Geen 'status aparte' voor regio Waterweg Den Haag De regio Nieuwe Waterweg- Noord krijgt green aparte status bij de verdeling van Zuid-Holland in een dozijn regio's voor inter gemeentelijke samen werking. Provinciale Staten hebben geen ge hoor gegeven aan het verzoek van de burge meesters van Sphiedam, Vlaardingen en Maas sluis, om als aparte re gio te worden erkend. Provinciale staten verzetten zich ertegen, dat Waterweg-Noord een eiland zou worden in tie sa- menwerkingszone voor de wijde Rotterdamse regio. Ook het Westland, dat nel als de drie Wa terweggemeenten een zelfstandi ge regio wilde zijn, heeft nul op rekest gekregen. Westland moet samenwerken met Delft, Pijnac- ker, Berkel, Bleiswijk en Berg- schenhoek. De CDA-fractie stond sinds begin oktober en ook donderdag in tie statenvergadering alleen in haar overtuiging, dal een apart samen werkingsgebied voor het West- land en voor de Nieuwe Water weg-Noord toch verantwoord is. Maar tegelijkertijd hebben de overige partijen in de staten nu bewerkstelligd, dat de Westland- gemeenten in de nieuwe struc tuur hun specifiek op het eigen gebied geënte regelingen (waar onder het samenwerkingsorgaan Westland) kunnen behouden. Via een door PvdA-statenlid D.P, van der Waals ingediende motie sprak men zich ervoor uit, dat dergelijke samenwerkingsrege- lingen uitgezonderd worden van de plicht tot bundeling met Del ft - püus-Oostland. Voor bestaande samenwerkingsvormen die daar entegen niet specifiek des West- lands zijn moeten de Westlandge meenten wèl gaan overleggen met de gemeenten in de rest van hei grotere toekomstige samen werkingsgebied, aldus deze mo tie. Het stuk kreeg al direct ook handtekeningen uit VVD. D'66. PSP/CPN/PPR, SGP en RPF/GPV. Gemeentelijke zaak' Namens gedeputeerde stalen noemde de gedeputeerde voor bestuurlijke zaken J.H. Boone de motie aanvaardbaar, al voegde hij er direct aan toe dat de ge meenten volgens de wet zélf moeten aantonen dat bepaalde regelingen naar aard en schaal een uitzondering billijken. Een tweede motie-Van der Waals (mei uitzondering van CDA en de kleine christelijke fracties ook algemeen ondersteund in de sta ten) was gericht op voortzetting van de berrikte samenwerking binnen het gemeententrio Schie dam. Vlaardingen en Maassluis. Bepaalde regelingen die schade ondervinden als zij in groter ver band zouden moeten opgaan moeten ook in dit gebied worden uitgezonderd van verplichte wij dere bundeling, zo is in deze uit spraak vervat. Waarbij er nog ten overvloede aan wordt herinnerd, dat het waarschijnlijk al volgend jaar (lees: bij de formele ophef-, fing van Rijnmond per 1 januari 1986 red.) tot een heroverwe ging van de indeling van de Rot terdamse regio zal komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1