Meer politie de straat op Erker nu ook officieel open Hoogstraat blij met kopje koffie Yolksliuisvesting laat huurders toe Commissie bodemonderzoek oneens met visie gemeente Overvaller maakt 10.000 gulden buit IMIIlliS DAOBIAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CillflWI Schoorsteen- bouwer failliet Inbraken opgelost Rotterdammers verstoren hoorzitting Inbrekers actief KSCA schenkt video-apparatuur Doorbraak in verhouding MAANDAG 25 NOVEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen, Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. gaardingen Het Vlaardingse {politiekorps wü de uitbreiding •van personeel vooral gebruiken om meer agenten de straat op te sturen. Als het .aan commissaris •Anton Spel ligt komen er een 'wijkagent en een suveillance- groep bij. De commissies voor al gemene zaken en verkeerszaken praten vanavond over dat plan. Dankzij het gewijzigde beleid van het ministerie van binnenlandse zaken kan. de Vlaardingse politie óver 156 mensen beschikken. Dat Zijn er dertien meer dan waar lil aanvankelijk op was gerekend. Met dat personeel wil de politie de inzetstrategie van de afdeling algemene surveillance verande ren. „Nog minder in de auto en nog meer gericht te voet of per fiets in de wijk", is daarbij het uit gangspunt Nieuw in de plannen van de poli tie is een project surveillance- groep. De broeiing is dat met die ploeg van zes agenten en een bri gadier, die soms in uniform en soms in burger dienst doen, een binnenkort gaat verdwijnen, te groter aantal strafbare feiten ondervangen komt er een wijk- wordt opgespoord. Dat zou het agent bij. „Het instituut wijk- gevoel van veiligheid bij de be- agent is in onze gemeente uitge- volking moeten vergroten. Om groeid tot een gewaardeerd be- het gemis van de wijfebus, die grip", schrijft commissaris Spel in zijn brief aan de gemeente. Bij de politie komt een nieuw bu reau met de naam Voorlichting en voorkoming misdrijven', De rest van de uitbreiding wordt ge bruikt om vast personeel op de politiemeldkamer te zetten. Spel: „Dat zal de slagkracht van het Vlaardingse korps ten goede ko men." Het aantal parkeercontro- leurs wordt waarschijnlijk uitge breid van twee naar vijf. De in voering van betaald parkeren in de binnenstad maakt die uitbrei ding noodzakelijk. Maasland Het schoorsteen bouwbedrijf DBM (De Bruin Maasland) in Maasland is failliet verklaard. Er werkten 26 men sen, die allen zijn ontslagen. Voortzetting van het in 1980 door Pakvis overgenomen bedrijf was volgens curator mr. M. Hooykaas van het Rotterdamse advocaten kantoor Van Anken, Verstegen en Esser gezien de schuldenlast onverantwoord. In Maasland is op hetzelfde adres aan de Coldenhovelaan nog een DBM, te weten een fabriek en handelsonderneming. Deze heeft evenwel niets te maken met de ondergang van de schoorsteen bouwer, verklaart de curator. „Deze bedrijven staan volledig los van elkaar." Als reden voor het faillissement geeft Hooykaas dat ten tijde van de overname geen behoorlijk be ginkapitaal aanwezig was. „Er waren voldoende orders, maar bedrijfs-economisch is alles on voldoende in de gaten gehouden. De directie was ook te technisch bezig. Financieel was men niet genoeg onderlegd", aldus de cu rator. Na één week met een uitstel van betaling te hebben doorgewerkt, besloot Hooykaas het faillisse ment aan te vragen. De bank had toen volgens nog geen beperken de financiële maatregelen geno men. „Maar de kredieten waren te groot en ook is de concurrentie in deze bedrijfstak erg sterk." Maassluis Met de aanhouding van een 19-jarige inwoner van Maassluis heeft de politie een groot aantal inbraken in winkel centrum Koningshoek op kun nen lossen. De jongeman werd op station-West aangouden toen hij probeerde een fiets te stelen. Bij huiszoeking bleek dat de man twintig verkeersborden had ver zameld. Toen hij aan de tand werd gevoeld door de politie kwamen nog meer zaken boven water en konden ook nog vier andere jonges, in de leeftijd van 1'4 tot 19 jaar, worden aangehou den. Zij bekenden betrokken te zijn geweest bij een zestal inbra ken in het overdekte winkelcen trum. De buit was overigens in alle gevallen gering. De schade des te groter. Schiedam Twee 27-jange Schiedammers hebben vrijdaga vond een hoorzitting in het No- votél over de vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte verstoord. Zij gooiden uit onvre de met de plannen enkele tafels om, met als gevolg als de bijeen komst voor enige tijd werd stilge legd. Op die manier slaagden zij in hun opzet het praten over een Kernenergie althans even onmo gelijk te maken. De twee werden door de politie meegenomen naar het politiebu reau. Aangezien de voorzitter geen aanklacht indiende wegens ordeverstoring konden de Rot terdammers naar enige tijd weer naar huis. Schiedam Het afgelopen •weekend is in Schiedam een groot aantal inbreken gepleegd. Hit school De Woud hoek werden een video-recorder en twee cas setterecorders gestolen. De buit bij een sehoolinbraak in De Gor zen was voor de inbrekers bedui dend minder interessant Daar werd voor 60 gulden aan kinder postzegels meegenomen. Een winkelier aan de rngr. Nolenlaan mist sinds dit weekend twaalf scheerapparaten. Met een steen werd de etalageruit ingegooid. Uiteen woning aan de Villastraat werden twee horloges ont vreemd, terwijl men in de Oost singel met een polstas met daarin een gering geldbedrag aan de haal ging. In de Goereesestraat werd uit een woning een video recorder gestolen. Bewoners van een pand aan het Hofje van Be- lois misten na een inbraak welis waar niets van hun huisraad, maar troffen wel een ravage aan. De hele woning was doorzocht. Eigen parkje voor bewoners Centrum Schiedam De bewoners van de binnenstad in Schie dam hebben zaterdag de lage temperatuur getrotseerd om een start te maken met de aanleg van een parkje op de kaalslag bij de Lindenhof. Ruim dertig vrijwilligers verplaatsten jonge aanplant en zetten door de gemeen te beschikbaar gestelde bankjes en enkele speelwerk- tuigen neer. „Het was zonder meer een leuke dag" aldus de scheidende voorzit ter van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum, Hans Bak ker. „De opkomst viel eigenlijk een beetje tegen, maar met al die mensen hebben we toch een hoop werk kunnen verzetten. Alleen zijn we niet toegekomen aan het uitzetten van wandelpaden. Dat ïs best wel jammer, omdat de ge meente had toegezegd de paden vol te strooien met houtsnippers. Dan krijgt het parkje direct wat meer aanzien." Spectaculair was het verplaatsen van een forse boom naar Schie- noko, de oude Brandersbuurt di rect ten noorden van de binnen stad. Voor die klus was veel be langstelling, het karwei werd tot ieders opluchting zonder moei lijkheden geklaard. De werkzaamheden liggen de komende maanden stil. Hans Bakker: „In het vooijaax kunnen wij het karwei pas afmaken. De gemeente gaat dan het gebied in zaaien en als het weer wat beter is, kunnen wij ook beter uit de voeten." Koos Nesse, de nieuwe voorzitter van de bewonersverertiging, toonde zich zaterdag een enthou siast man. Als een volleerde ho venier verplaatste hij diverse jon ge aanplant Bakker trad af als voorzitter, omdat hij kandidaat is voor de gemeenteraad voor de PvdA bij de komende raadsver kiezingen. Hij ontmoette onder zijn buurtbewoners oude, ver trouwde gezichten uit de politiek, onder anderen de oud-raadsle den Jantje Boonstra, Nikolaj Die- lemans en Wim de Visser. De bewoners van het centrum maken een begin met de aanleg van een parkje in de wijk. - Maassluis De commissie bo demonderzoek Steendijkpolder in Maassluis neemt afstand van uitspraken over de ernst van de verontreinigng op de locatie van de voormalige vuilstort in de Maassluisse gifwijk van miheu- wethouder Izaak van der Knaap. De CDA'er stelde dat hij blij was dat er geen beheersmaatregeln nodig zijn en dat de verontreinin- gen vrijwel niet aan de opper vlaktezijn geconstateerd. „Burgers van de Steendijkpolder slaap gerust. Wij van de gemeen te Maassluis benaderen alles van de positieve kant. Blij zijn wij dat er geen directe beheersmaatrege len nodig zijn. Met een dergelijke geruststellende teneur tracht het gemeentebestuur de onderzoeks resultaten te bagatelliseren. Diep treurig is het dat de gemeente Maassluis nog steeds probeert de ernst van de bodemverontreini ging te verdoezelen", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek. De commissie is fel in haar ver weer. „Het is pertinent onwaar om te stellen dat de verontreini gingen van de vuilstort zich uit sluitend bevinden in de onderste bodemlaag. De afdeklaag van de vuilstort is in het algemeen dun ner dan 30 centimeter. Op be paalde plaatsen ligt het vuil vrij wel aan de oppervlakte. In een aantal van de 32 grondmonsters uit de bodemlaag van tot 1,2 meter beneden het maaiveld, zo- wei binnen als direct buiten de grens van de vuilstort, zijn ver ontreinigingen geconstateerd met een concentratie groter dan de B-waarde. Het gaan dan om arseen, kwik, cadmium en chloorpesticiden. Zelfs buiten de de grens van de stortplaats is al sprake van een overschrijding van de C-waarde." Grofmazig Vanaf één rneter onder het maai veld neenmt de ernst van de ver ontreiniging toe. De commissie bodemonderzoek spreekt dan ook van een ernstige bodemver ontreiniging. Harm Woudstra- „Het nader onderzoek js grofma zig opgezet Als er sprake zou zijn geweest van een fijnmaziger on derzoek dan was de eindconclu sie nog ernstiger geweest. Ook het grondwater blijkt ernstig ver ontreinigd. Sprake is van een grote mate v»n verspreiding, zo wel in de diepte ais in de breedte. Verder is er een beïnvloeding van de kwaliteit van het opper vlaktewater door de bodemver ontreiniging." Woudstra noemt het tendentieus dat de gmeente Maassluis spreekt over een tussenrapoort en niet over een eindrapport. „Aan de band van het eindrapport vuil stort wordt nu een saneringson derzoek ingesteld. Een voorberei ding op de sanering. Het Open baar Lichaan Rijnmond heeft dit al schriftelijk aanhangig gemaakt bij minister Winsemtus. Ook de gemeente heeft van die brief een afschrift gekregen Het is nog steeds niet bekend of de verantwoordelijke wethou ders Van der Knaap en Coenen aanwezig zullen zijn op de in- loopo-avonden op 11 en 13 de cember voor de direct betrokken bewoners. „Ook al hebben de wethouders niets zinnigs te zeg gen, dat wil niet zeggen dat zij be horen weg te blijven. Juist bij hun aanwezigheid zou sprake kunnen zijn van een positieve be nadering. Dat schijnen de be stuurders met te willen inzien. De gemeente Maassluis grijpt zich liever vast aan een strohalm. De gemeente dient wel te besef fen dat het hier gaat om een be perkte schatting van de volksge zindheid risico's, waarbij nog veel onderzekerheden blijven be staan. Vandaar dat wij hienn voorhands wienigs positiefs kun nen zien. Het ts mensen blij ma ken met een doe mus. En dat is nas onzinnig." Schiedam Na een weekje van ongedwongen feestvieren is de Erker nu ook officieel open. Wet houder Luub Hafkamp feliciteer de de bewoners van Schiedam- West met het unieke onderko men. Hafkamp benadrukte nog eens de unieke combinatie van voorzieningen. Het centrum heeft naast de jongerenruimte Underground ook een gymzaal- Een rondrit met de paardetram en drumband door de wijk open de zaterdag de feestelijke middag. Na de officiële opening door de verantwoordelijke wethouder namen de inmiddels bij openin gen onvermijdelijke Amazing Stroopwafels het gezag over. Met een Ritsend optreden zorgden zij voor een ongedwongen sfeer. Ter verhoging van de feestvreug de schonk Armand van Puyvel- de, in zijn functie van voorzitter van de Katholieke stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (KSCA), een video-camera aan De Erker. De buurtbewoners en uiteraard de bewonersvereniging kunnen daar wijkopnamen mee gaan. maken en op die manier proberen eikaars betrokkenheid bii de wük te vergroten. Zondag was het de beurt, aan de popliefhebbers. De fanclubdag van de Simple Minds trok zeer veel belangstellenden naar het nieuwbakken centrum. Om al vast in de stemming te komen g voor de inmiddels uitverkochte s concerten op 2 en 3 december wisselden de fans de laatste nieuwtjes uit en wisselde menig souvenir van eigenaar. Nu de Erker open is, zijn de in stellingen De Kreek en De Bever officieel gesloten. De beide instel lingen gaan officieel verder on der de naam stichting De Erker. Schiedam Tegenwoordig pleit zelfs de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum voor een borrelcircuit: een caférou te die de klanten in een stra mien houdt, zodat de woon buurt erlangs gespeend blijft van overlast Zon idee was, al thans van Centrum, nooit voor mogelijk gehouden. Vroeger zei de vereniging, dat het gewoon afgelopen moest zijn met al die cafés en restau rants in de binnenstad. De 'horeca vriendelijkheid' neemt toe in Schiedam. ZeJfs bewoners van de rustieke en sjieke lanen van weleer, Tuin- laan en Warande, gaan daar binnenkort ook iets van mer ken. Langs de Plantage, te genover het politiebureau, komt een feestzaal; iets dichter naar de stad vestigt zich socië teit Lentefeest in de oude Re- hobo th-mavo. En aan de Wa rande bestaan plannen voor een hotel. Als een olievlek breidt het aantal horeca-etablissementen zich vanaf de binnenstad uit. De gemeente is al zover, dat zij meer nachtvergunningen wiï gaan uitgever» en ook avond winkels mogelijk wil maken. De stemming is veranderd en toch doen zich af en toe aanvaringen voor. In de Tuin- laan en de Lange Nieuwstraat kijkt men de ontwikkelingen met zorg vervuld aan. De win keliersvereniging Hoogstraat heeft zich intern gebogen over hel plan van Jan Leermakers om aan de kop van deze win kelstraat een café te beginnen. Aanleiding was de vrees, dat dit café Proosje een op de avond toegespitst bedrijf wordt. Daar hebben de winke liers mets aan, want hun pu bliek komt overdag en wil zich tussen het boodschappen doen door verpozen achter een kopje koffie of soep Leer makers stelt zijn toekomstige buren gerust In zijn huidige café 't Fust zei hij vrijdaga vond in februari Proosje te willen openen... in ieder geval overdag. Dat is één pluspunt voor de winkeliersvereniging Een tweede werd dezelfde vrijdag avond uitbundig gevierd, om dat De Koffiepot heropende. Onlangs is het kleding- en cu- riosazaakje Jasmijn naar Delft verhuisd en kwam naast De Koffiepot de aanpalende ruimte vrij. Wat stond Leo Kleinekoort dus anders te doen dan de koers te varen die in Vlaardingen het Oudhol lands Koffiehuys enkele jaren geleden ook voer? Hij verdub belde hei oppervlak van zijn zaak. Middenstand, kunste naars, stamgasten, het paste vrijdagavond nogmaariiet. De Koffiepot wordt in Schie dam toch al beschouwd als een baken, een speerpunt van het ondernemingsbeleid. Elf jaar geleden immers stelde de ge meenteraad een bestemmings plan vast, waarin werd voor gesteld de Passage te verlen gen. Onderdeel van dat plan was' sloop van een flink aantal winkels langs de afrol van het Broersveld. Ook het hoek pand op de Hoogstraat was daarin opgenomen. De 'koffie- behoefte' van het winkelend publiek bleek echter zo sterk, dat de inzichten zich wijzigde. De zaak verwierf zich een re putatie, waar niemand meer een smet op wilde werpen. De PvdA pleitte onlangs in een concept van het verkie- zingsprogram voor meer cafés en galerietjes aan het eind van de Hoogstraat; later kwam die bepaling te vervallen. Geen wonder, want het is meer de kop van de Hoogstraat dan de staart waar de vernieuwing op dit vlak voortschrijdt De video-recorder is zojuist overhandigd. ^ttifitiitittiiitituiitiiiiRiiiiiiitiitiiiniiiiiiiitiiiiittiniiiiuniniintitiiiiiiiiiiiiiiitRiiiiiiiiüiittiiiiiikiiiiitiiititiiiiittmiittitiiiiiiniiiiiHiiRiitiitiiDiiiim Schiedam Een ongeveer 1.85 meter lange man heeft gistermiddag om drie uur een 47-jarige Schiedammer onder bedreiging van een pis tool twee geldcassettes met daarin 10.000 gulden afhandig gemaakt De man wilde de dagopbrengst van enkele benzinepompstations bij de 's Gravelandseweg in de nachtkluis van de ABN deponeren toen bij door hij door de dader werd gemaand 'alles te laten vallen'. De man gaf gehoor aan die oproep en liep gedwee terug naar zijn auto. De overvaller verdween richting Alphons Ariënsstraat. Een politiezoe- kactïe leverde niets op. De politie beschikt over een gebrekkig signale ment omdat de dader een muts over het gezicht had getrokken. Een 36-jarige Schiedammer werd zaterdagmiddag om kwart over vijf op de Westvest door een ongeveer 20 jaar jongeman met een mes be dreigd. Hij dwong de man mee te gaan naar diens woning. Daar ging hij met een compact discspeler aan de haal. Schiedam „Het is eindelijk tot Volkshuisvesting doorgedrongen dat huurders ook interesse in wo ningbouwzaken kunnen heb ben Deze ironische constatering liet Cor Huyken vergezeld gaan aan de 'overwinning' die bewo ners van Schiedam-Zuid eind vo rige week hebben geboekt Zij hadden hun zinnen er op gezet om aanwezig te zijn bij de jaar vergadering van hun huisbaas' woningbouwvereniging Volks huisvesting. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat zij tot de vergaderzaal van het SSSW-kan- toor zouden worden toegelaten. Uit een telefonisch onderhoud was hen vooraf onverbloemd te kennen gegeven dat Volkshuis vesting achter gesloten deuren het afgelopen jaar de revue zou laten passeren. „Dat wij zijn toegelaten, ervaar ik als een doorbraak. In de tweeë neenhalf jaar dat ik In de huur dersvereniging actief ben, is het nog nooit gelukt inzage te krijgen in allerlei verslagen. Dat is nu eindelijk gelukt, meent een voorzichtig tevreden Huyken. „Nu kunnen we gaan rekenen." Hij doelt daarbij met name op de complexen waarop forse verlie zen worden geleden. Hoewel de verhouding huurder- /verhuurder volgens hem steeds beter wordt, predikt hij dat huur ders alert moeten blijven. „Als straks de fusie in de molen gaat, móeten we er voor zorgen dat er niet allerlei beperkingen voor huurders worden afgesproken. Ik verwacht dat we wel een vin ger achter de riem kunnen krij gen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1