Problemen met buurt zo goed als opgelost Oppositie toornig over erfpacht, SSSW en kamp VLAARDIN6SDAGBLAD SCHIEDAIHISCHE COURANT lllil III1IIEB CIIIIII Wil wil niet meer WD pleit voor fonds bodemverontreiniging Mes sloopt ook bestrating in Brugmanstraat Wat Ieren kinderen van nieuwe konijnen Vakkennis gaat verloren Woonwagens mogen blijven Van je vrienden... Schriel haalt zijn gelijk Heterdaad Meisje gewond na val van paard DAT één jaar in nieuw pand WNERWEG DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110. 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: Q10-343229, 35206S, 350557 - sportredactie: 345209. PSP/PPR: 'Noem RW 19 de Smit-Kroesweg' Schiedam Wanbeleid, onvermogen en onbeschoft; de avond was al bijna om, toen er toch nog kritiek in een ongezouten ter minologie op het gemeentebestuur werd afgevuurd. Ook de uren ervoor hadden de fractieleiders een hartig woordje tegen B en W van Schiedam gesproken; het waren immers hun laatste algemene beschouwin gen vóór de raadsverkiezingen van 19 maart en dan veert er niemand van op. Toen het echter bedtijd werd, schonken Bart de Leede (PSP/PPR) en Adri Reijn- hout (D"66) bittere slaapmutsjes. Gedurende bijna vier uur waren zes sprekers aart het woord geweest en Reijnhout, omdat hij de kJeinste fractie vertegen woord igL was hekkesluiter. De aan dacht was verslapt, het geroezemoes werd sterker en Maassluis Wil van Dinter (CDA) keert na de komende raadsver kiezingen niet meer terug in de Maassluisse gemeenteraad. Na een periode van twaalf jaar heeft zij besloten haar zetel ter beschikking te stellen. De Maassluisse, in de Tweede Kamer secretaresse van fractievoorzitter Bert de Vries: „Het doet wei pijn, maar ik had voor mezelf besloten om drie periodes vol te maken. Ik heb alle portefe uilles in de fractie gehad, heb het werk met plezier gedaan." Even twijfelde Van Dinter nog: „Toen ik hoorde dat Wim van der Spek ook zou stoppen, begon ik te twijfelen. Ik dacht aan de conti nuïteit binnen de fractie, maar met Leo Speel en Joke van der Rest zit er toch nog genoeg ervaring in de raad." Wil van Dinter Bart de Leede: „Woonwagenkamp zwarte bladzijde m Schiedamse geschiedenis." luider en De Leede vroeg om stilte omdat hij Reijnhout niet meer kon verstaan. „Dank je, Bart," zei Reijnhout, hetgeen aanleiding gaf tot spottend gegniffel dat echter direct verstomde, want het D'66-raadslid brieste tegen de spotters dat hij zich geen grotere onbeschoftheid kon voorstellen. Dit was dan iets van persoonlijke aard. De eveneens kloeke woorden 'wanbeleid' ai 'onvermogen' hadden betrekking op zakelijke kwesties, twee die in Schie dam tot de heetste hangijzers gerekend kunnen wor den- het woonwagenbeieid en de situatie, waarin de stichting van vijf samenwerkende Schiedamse wo ningcorporaties (SSSW) verkeert. Sinl Juttemis De Leede noemde het woonwagenkamp een zwarte bladzijde uit de geschiedenis van Schiedam. Jarenlang hebben de kampbewoners vergeefs gewacht op nieu we locaties, de laatste tijd was het wachten op een to taalplan van WD-wethouder Hafkamp en gister avond gaf zelfs WD-leider Verhulsdonk aan dat dit plan niet uitvoerbaar is. Verhulsdonk bestond hei, te gen het plan van zijn wethouder in, om met het voor stel te komen het huidige woonwagenkamp aan de Schiekade te splitsen in drie kleine kampen op dezelf de plek, gescheiden door weelderig groene hagen. „Wanbeleid!" oordeelde De Leede. De PSP/PPR-lijsttrekker zag er al van komen, dat ook de locatie aan het eind van de Delflandseweg, evenals het plan-Koekoekslaan, stuit op talloze bezwaarschrif ten van omwonenden. „Zo kunnen de woonwagenbe woners op 5 december beter Sint Juttemis vieren," zei hij. Na hem noemde Reijnhout het onterecht, dat B en W de bezwaarschriften tegen het woonwagenplan- Koekoekslaan nooit in behandeling hebben genomen: „Bij B en W ligt de werkelijke blokkade." CDA-fractieleider Piet Roosen noemde de woonwage naffaire onverteerbaar. Ulferd Bruseker (CPN) vroeg zich af, waarom toch de Buitenhavenweg niet geschikt is voor een kamp. Ontslagen Reijnhout, wederom, was het die Ben W ervan be schuldigde zichzelf een brevet van onvermogen te Schiedam Zeven ton voor drie scholen om nieuwe konijnen aan te schaffen, dat vond VVD-fracüeJeider Gerard Verhulsdonk wel wat veel: al te aanschouwelijk onderwijs om kinderen duidelijk temaken hoe Schiedam aan een grotere populatie moet komen, zei hij Tientallen mensen keken verbaasd en begre pen met waar Verhulsdonk op doelde totdat hei langzaam doordrong. Verhulsdonk had in de dikke gemeentebegroting tot driemaal toe dezelfde spelfout gehaald: kozijnen, had er moeten staan. Ulferd Bruseker CPJV), die er zelf iets over had willen zeggen, toonde zich verwonderd dat het Verhulsdonk opgevallen was „Ik dacht niet, dat hij zijn stukken zogoed las. hebben gegeven inzake de SSSW. Hij sprak van een door angst ingegeven politiek om de bouwverenigin gen aan te pakken en was verontrust over de (volgens hem) dreigende ontslagen onder de SSSW-werkne mers. Aan burgemeester Scheeres vroeg hij, waarom deze de SSSW toch niet even enthousiast aanpakt als vong jaar de redding van Wilton-Fijenoord. De VVD koos de kant van de oppositie, waar het ging om het gewraakte erfpachtsbdeid m Woudhoek- Noord. Vortgjaar heeft heel Woudhoek zich gekant te gen de canonherziening en gepleit voor afkoop van contracten. Er is toen een onderzoek naar de mogelijk heden toegezegd. Maar dat is er niet van. gekomen. Verhulsdonk zei een duur boetekleed van bijzondere maatkleding aan te willen trekken en eventueel een motie van de oppositie te steunen. Die motie kwam dan ook, ingediend door D'66 en gesteund door CDA CPN en PSP/PPR. De CPN bepleitte in een amendement over de onroe- rend-goedbelasting een heffingsgrondslag van 36000 gulden per woning in plaats van de voorgestelde 27 000 gulden. De gemeenteraad toonde zich mdd, waar het om mo- ties ging. Het CDA had er een, waarin staat dat er on der de Schiedamse abonnees van kabeltelevisie een enquête moet komen met de vraag welke zenders zij willen ontvangen. Het CDA-vroeg ook om de Schie damse ouderen op te nemen in beleidsorganen. Roosen. noemde de toename van het aantal bejaarden „een ze gen van God" en redeneerde vervolgens, dal Schie dam meer gezegend is dan Vlaardingen, welke buur gemeente (met 18 procent minder 80-plussers) een ge ringer behoefte heeft aan verzorgingsplaatsen. De PSP/PPR stelde in moties voor om opnieuw stap pen te nemen tegen rijksweg 19 („Smit-Kroes is er zo blij mee, noem die weg maar naar de minister, dat is nog overdrachtelijk ook: Smit-Kroeswég...") en om be drijven, die meewerken aan de komst van kruisraket ten, van opdrachten uit te sluiten. Voorts handhaafde De Leede een amendement, dat hij in oktober had in gediend om niet gebruikt geld voor de minima over te hevelen naar komend jaar. Zijn andere idee. om mini ma te vrijwaren van aanslagen op onroerend-goedbe- lasting, wordt opgelost zonder dat er een raadsbesluit aan te pas komt Zie ook pagina 3 Raadsleden missen adviezen politie Raad weet zich verantwoordelijk9 Maassluis De gevolgen van de bodemverontreini ging voor de bewoners van Maassluis stonden centraal in de eerste ronde van de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. Alle fracties gingen uitvoerig in op de problemen die spelen in de diverse wijken van de stad. De kritiek op het college was niet mals en de par tijen drongen aan op een beter, overzichtelijker en ope ner beleid. De fractie van de VVD kwam met een ver regaand voorstel, dat steun kreeg van D'66. De gelden uit het fonds bijzonde re doeleinden van de gemeente moeten worden aangewend voor een te vormen bodemverontrei nigingsfonds. „Zolang het niet mogelijk is om op reële wijze de kosten die voortvloeien uit bodemverontreiniging in de be groting te verwerken, moeten de telden uit het forjds bijzondere oeleinden daarvoor worden ge reserveerd. Dat wil zeggen, aat het fonds van dit moment af voor onttrekkingen dient te worden geblokkeerd", aldus WD'er Schee rs tra. Neemt het college het voorstel van de liberalen niet over, dan wordteen motie ingediend. Man- da Kapil van D'66 ging nog een stapje verder: „Er moet een wet houder milieuzaken komen met de zeggenschap over alle milieu aspecten, die ondersteund wordt dóór een sterke projectorganisa tie." Alle partijen in de raad pleitten voor een snelle aanpak van de Maassluis Zonder pro- blemenpging de gemeente raad van Maassluis ak koord met het voorstel van het college om de in de siad neergestreken woon wagenbewoners onderdak te verlenen bij de Rein wa terkelder aan de Sport- laan. Hoewel de voorzitter van de vereniging van ei genaren van de Jeroen Boschstraat een poging on dernam om de raad op an dere gedachten te brengen werd unaniem met de plek ingestemd. Wethouder Mees Duimelaar zegde wel toe, dat de bewoners van de omliggende flats wor- déh ingelicht over de stand van zaken. problemen. John Scheerstra (VVD): „Hst vervelende,is dat de onderzoeken veel tijd in beslag nemen. Daardoor worden de burgers in onzekerheid gelaten. Onze fractie ervaart dat als bij zonder pijnlijk, juist omdat die burgers part noch deel hebben aan het gebeuren, maar wel met de gevolgen warden opgezadeld. Wij kunnen er niet omheen ons collectief verantwoordelijk te weten." Elly Doddema (PPR/PSP) haal de in haar betoog fel uit naar de scepsis, die bij sommige mensen bestaat ten opzichte van de ernst van de verontreinigingen in de Steendijkpolder; „Wie meent dat de milieuproblematiek in de Steendijkpolder wel meevalt is gevaarlijk na'ief bezig," Doddema diende een motie in, waarin wordt uitgesproken dat langduri ge blootstelling aan de geconsta teerde bodemverontreiniging on aanvaardbaar is en dat alle moge lijkheden moeten worden onder zocht om daar een einde aan te maken. Anton Wustrow (PvdA) nam in zijn beschouwing vast een voor proefje op eventuele saneringen in de Steendijkpolder: „Er moet voor worden gewaakt dat een sa nering niet zal plaats vinden in de vorm van isolatie. In dat geval worden de problemen naar de toekomst verschoven." De socia list nam het op voor de gedupeer de bewoners: „De gemeente moet alles in het werk stellen om ge daan te krijgen dat de vervuilde gebieden weer schoon worden. U moet actiever zijn in de richting van het rijk, hoe minimaal de be voegdheden van het gemeente bestuur ook zijn. De indruk be staat dat de gemeente zich achter Rijnmond verschuilt." Wustrow wil dat de afdeling mi lieu wordt uitgebreid. De kosten moeten worden geput uit het her- bezettingsfands van de gemeente. Wustrow: „Dat het ons ernst is moge blijken uit een eventueel in te dienen motie, die ruim vol doende steun zal ondervinden." Leo Speel (CDA) nam het op voor de bewoners in de veront reinigde gebieden, die hun wo ning niet kwijt kunnen raken als gevolg van de verontreiniging. „De gemeente dient alles in het werk te stellen om het image van de woonwijk te verbeteren." Vlaardingen/Schiedam De Vlaardingse raadsleden liepen gisteravond storm op burgemeester Fred van Lier om te berei ken, dat zij vaker de mening van de politie over verkeersplannen te horen krijgen. Met die mening van de politie kunnen in de gemeenteraad betere besluiten worden genomen, betoogden zij. Het werd een langdurig steekspel met Van Lier, die volhield dat de arm van de wet' zich niet in poli tieke discussies mag mengen. "Vrijwel op hetzelfde moment diende het CDA in de Schiedam se gemeenteraad een motie in met hetzelfde doel: het functione ren van de politie beter in de ga ten te houden. Bij dit verzoek om jaarverslagen ging het overigens bepaald niet alleen om verkeers- kwesties. Aannemer Mes 'grijpt in' en wel heef letterlijk, in de Brugmanstraat in Schiedam-West. Schiedam Niet alleen het verpauperde huizenrij tje nabij de Westfrankelandsestraat verdwijnt uit de Brugmanstraat; de Kralingse firma M- Mes sloopt ook de asfaltlaagen de daaronder liggende klinkers. Het karakter van de buurt verandert daardoor sterk en dat is precies de bedoeling van deze volgen de fase in de stadsvernieuwing van Schiedam-West. Vaak is een kaalslag al een beter gezicht dan een verloederd blokje woningen. Vorige week liegon Mes de huizen op nummers 46 tot en met 60 te slopen; daar hoort ook het hoekpand Westfrankelandsestraat 45 bij. Van tevoren werd de bouwkundige staat opgenomen van de belendende percelen en de woningen aan de overkant, voor het geval er schade mocht omstaan. De bewoners kun nen in dat geval aankloppen bij de informatiewin kel in de Mariastraat of bij projectleider Han de Kluyver. Maassluis Van je vrienden moet je het niet altijd hebben. Dat heeft een inwoonster van Maassluis inmiddels op pijnlijke wijze ondervon den. De vrouw deed bij de politie aangifte van de diefstal uit haar woning van tweehonderd gulden en vier zegelboekjes, die eveneens ongeveer twee honderd gulden "aan waarde vertegenwoordi gen. Tijdens het onder zoek stuitte de politie al snel op de 37-jarige hartsvriendin van de vrouw. Zij heeft de dief stal inmiddels bekend. Het was in Vlaardingen ook een CDA'er, Chris van Roon, die de discussie aansKngerde door op te merken, dat de politie aan de pers wel commentaar geeft op ver keersmaatregelen, maar aan de raadsleden niet. „Er moet een discussie komen tussen politie en politiek", zei hij. Er zit toch niet voor niets een verkeersdeskundi- ge van de politie bij de vergade ringen van de oommissie ver keer, viel WD'er Jan Bulva bij. „Waarom moet die man zich zo neutraal opstellen? Op die ma nier gaat veel vakkennis verlo- Ook van CDA'er Jo Schriel had kritiek op de terughoudendheid van de politie. „De raad krijgt arnbtelijite ondersteuning waar zij niet mee uit de voeten kan", zei hij. De raadsleden bleven klagen, dat het zonde was van de kennis en het vakmanschap, die niet ge bruikt worden. Schriel: „De ad viezen van de politie moeten aan de commissie ter kennis gebracht worden. De raadsleden kunnen toch niet ruiken of de politie het met een verkeersmaatregel niet eens is?" De burgemeester: „Ik pik het niet, dat u de politie nu met een zwarte stip naar huis stuurt Als u schoten wilt lossen, moet u op mij nchten.'* Van Lier hield vast aan zijn standpunt, dat de politie geen taak heeft in de voorbereiding van het beleid. „Maar, als u de po litie naar een standpunt vraagt, moet er antwoord komen." Vlaardingen De politie heeft vooraf een negatief ad vies gegeven over de afslui ting van de Schiedamseweg. Van alleen borden zouden veel mensen zich niets aan trekken. voorspelde de poli tie al vantevoren. De ge meente besloot echter om het toch maar een tijdje zonder 'valkuil' te proberen. Dat vertelde burgemeester Fred van Lier gisteravond in de gecombineerde vérgade- ring van de commissies voor algemene zaken en voor ver keer en vervoer. Hij gaf daarmee antwoord aan SP'er Arnold van Wezel, die vroeg waarom er aan de Schiedam seweg honderdén bekeurin gen waren uitgedeeld. Van hoofdinspecteur Ruud Meijer kreeg Van Wezel een nog duidelijker antwoord. „Met die vele bekeuringen konden wij ons negatieve ad vies onderstrepen en aanto nen dat er fysieke maatrege len nodig waren, om de af sluiting te laten slagen." Voor Nel Kesler was de con clusie duidelijk: „Als wy als raadsleden vooraf hadden geweten dat de politie nega tief had geadviseerd, hadden wij een ander, beter besluit kunnen nemen." Burge meester Van Lier kon niet anders dan dat schoorvoe tend bevestigen: „U hebt ge lijk, dat zou gekund hebben." Waarop CDA'er Jo Schriel alsnog zijn gelijk haalde. „Nou, daar ging het de hele avond om: ae gemeenteraad heeft de adviezen van de po litie nodig." Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteravond even na negen uur een 16-jange Rotter dammer en een 17-jarige Schie dammer op heterdaad betrapt bij een inbraak. De twee fietsten over de Fokkerstraat en werden daar met hun buit, een compres sor ter waarde van duizend gul den, aangehouden. Zij hadden de compressor juist uit een bedrijfs pand aan de Fokkerstraat ont vreemd. Den Hoorn Een 11-jarig meisje uit Schiedam is gisteravond het paardrijden gewond geraakt Zij was in de manege aan de Rijks straatweg in Den Hoorn rondjes aan het rijden, toen haar paard een steigerende beweging maak te. Zij viel op de grond en werd in de zij getrapt door een tweede paard. Het meisje werd naar het Reinier de Graaf Gasthuis ge bracht. VlaardingenSociëteit DAT heeft het gemeentebestuur en de bewoners van de Havenstraat vriendelijk gevraagd of zij op nieuwjaarsdag tot vier uur 's morgens open mag blijven. Tijdens de vorige jaarwisseling bleef DAT ook tot diep in de nacht draaien, ondanks een uitdrukkelijk ver bod van de gemeente en tot ongenoegen van de buurtbe woners. Het regende klachten, maar het bestuur van de stichting wil de traditie van veertien jaar in ere houden. „Het is m de hele stad toch een herrie, of wij open zijn of niet." DAT heeft er, legt bestuurslid en 'beschermheer' Chris van Roon uit, belang bij de jaarwisseling uitgebreid te vie ren. „Dat levert altijd veel nieuwe leden op." En leden kan de sociëteit best gebruiken. Nadat het pand aan de Hoogstraat bijna drie jaar geleden ontruimd moest wor den, omdat het in gevaarlijk bouwvallige staat verkeerde, was de jongerensoos anderhalf jaar dakloos. Dankzij de medewerking van Van Roon kon DAT op 30 november van het vorig jaar haar nieuwe pand aan ae Havenstraat betrekken. Het ledenbestand was echter danig afgekalfd. „Wij moesten de zaak weer bijna van de grond af opbou wen", vertelt voorzitter Jan Duinkerken. De sociëteit, die schuilgaat achter wat Van Roon het mooiste geveltje van de Havenstraat noemt, telt één jaar na de wedergeboorte 65 leden. Dat moeten er twee keer zoveel worden, zegt Duinkerken. Want het stichtingsbe stuur heeft uitbreidingsplannen en die worden pas echt lonend als de sociëteit verder groeit Het plan om het buurpand in te nchten als discotheek ligt bij de gemeente te wachten op goedkeuring. Van Roon: „Als wij dat voor elkaar krijgen wordt de sociëteit voor nog meer jongeren aantrekkelijk." Poldichl Na een rumoerige start is de verstandhouding met de bu ren, zegt Van Roon, aanzienlijk verbeterd. „Geluidsover- Jast is er altijd, maar wij doen ons best om die tot het uiter ste te beperken." Van het geluid dat in de duistere, met vlaggen, slingers en verkeersborden volgehangen ruimte wordt gemaakt, kunnen de omwonenden in ieder geval geen last hebben. „De sociëteit is pot-, maar dan ook pot dicht", aldus Van Roon. Dat heeft een lieve duit gekost; in de geluidsisolerende voorzieningen is honderdduizend gulden gestoken. Zodat DAT, vertelt Duinkerken, kan rekenen op enig begrip van de bewoners van de Haven straat. „De problemen met de buurt zijn zo goed als opge lost" Het bestuur van de sociëteit vindt dat er al met al genoeg reden is, om het eerste jaar in het nieuwe pand uitgebreid te vieren. Dat gebeurt zaterdag. Er komt een band en ook sinterklaas komt langs in de Havenstraat. Dirk Breevaart, een van de mensen van het eerste uur, krijgt een speldje als blijk van waardering voor het vele werk dat hij voor DAT heeft gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1