Roosen en Hafkamp in de knel Jonge sint slaat paal Dug Out Van der Knaap weigert fonds te 'blokkeren' Klare taal minderheden VLAARBIBB DASIUS NIEUWE WATERWEG C3UBAN Dispuut over Pietje Bell 'Haven gesloten boek' «MNHIMMi i 'CDA-leider weet niet wat er leeft' CDA reeks onjuistheden verweten Wethouder 'censureert'partijen Scheeres: 'Schiedam, doe mee aan optocht' 'Bang voor kerstbomen in Sommeïs- dijksestraat' »ai Naar huis Inbrekersbende ontmaskerd Vlaardingen krijgt groot cultuurfeest Inbraak WOENSDAG 27 NOVEMBER 1985 gg^^^venslr3al 6' 3130 AC Postbus 110,3131 BC Vlaaien. Telefoon: 010-343229. 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Wethouder Zijdeveld voelde zich gisteravond gewoon verplicht minder t aardig tegen CD A-leider Piet Roosen te doen, want, aldus de wethouder: „Voor Roosen geldt xva t Pietje BeLi zei: ik heb het er dan ook wel naar gemaakt" CDA "er J aap van Katwijk. „Dat was Tijl Uy- lenspiegel, die dat zei." WD'er Gerard Verhulsdonk: ,.Ik zal jullie 'r uit de droom helpen: Tijl tlylenspiegel zei: men heeft een hekel aan mij, maar daar heb l ik het dan ook wel naar gemaakt" i Op de tribune zei men: „Het wordt toch tijd, dat die raadsleden eens volwassen romans t gaan lezen." Zei een ander: „Ja, maar dit is hun niveau, en dat beheersen ze al niet eens." Piet Roosen. i Luub Hafkamp: „Daar ga ik niet op in." Schiedam Veneer Roosen weet als volksvertegenwoordiger kennelijk niet, wat er onder het volk leeft" Die uitla ting kwam gisteravond van wethouder Chris Zijdeveld, die hiermee inging op het CDA-verzoek om een enquête te houden onder de abonnees van de ka beltelevisie. Het CDA heeft al eerder aangedragen op een onderzoek, welke zenders via de centrale antenne-inrich ting (CAI) naar Schiedam moeten wor den gehaald. CPN-raadslid Ulferd Bruseker had maandag een apparaatje aanbevolen, ontworpen door Casema, waarmee de kijkers thuis zelf hun keuzepakket kun nen samenstellen. Volgens Bruseker blijven de CAI-tarieven daardoor be perkt. Zijdeveld legde echter uit dat twee woningstichtingen in Zeist en Delft-Zuid in hun contracten met de Casem? konden bepalen een ouder ta rief te handhaven, uit de tijd dat er nog gemeenschappelijke antenne-inrichting (GAI) was. „Een heel ingewikkeld ver haal," aldus Zijdeveld, maar volgens hem kwam het erop neer dat Schiedam mers voor het bedoelde apparaatje 16,75 per maand méér zouden moeten gaan betalen. Dus wees hij het CPN- voorstel van de hand. Tegen CDA'er Roosen zei Zijdeveld, dat diens sneren over verhoging van het CAI-tarief vorig jaar „niet aardig" wa ren. Het was een verhoging van 1,47 per maand, 13,4 procent, „en dat was in derdaad vee!," beaamde de wethouder. „Maar meneer Roosen weet vast nog heel goed dat 1,24 ons opgelegd werd door de Buma en dat met de resterende 0,23 cent het aantal te ontvangen zen ders werd uitgebreid van negen naar twaalf." ftieizeilers zoeken hulp Schiedam Burgemeester Rei- nier Scheeres onderkent dat de Rietzeilers, na elf keerde jaarlijk se optocht voor het carnaval ge organiseerd te hebben, „nu op een punt zijn gekomen dat zij meer support en deelname nodig hebben van andere verenigin gen." De burgemeester roept daarom de Schiedammers opzowel het bedrijfsleven als allerlei organisa ties om deze keer daadwerke lijk bij te springen in de organisa tie van een carnavalsoptocht. Scheeres heeft van verschillende kanten prettige geluiden gehoord over de toename van feestelijke activiteiten in Schiedam en daar om wil hij. zelf liefhebber van carnaval, de Rietzeilers een steuntje in de rug geven. Door een brede samenwerking kan de optocht een groots evenement worden, aldus Scheeres' overtui ging. De Rietzeilers willen over de nieuwe wijze van organisatie de koppen bij elkaar steken op woensdag 11 december, 's avonds om acht uur in zaal De Rank aan de Schiedamseweg 122, bij Tuin dorp. Allerlei instellingen zijn uitgenodigd een deputatie te stu ren. De laatste jaren was de op tocht. waarmee het carnaval wordt Ingeluid, niet bepaald een daverend succes. Laatst was het de Autocrossclub Schiedam, die de optocht nog een beetje aan vaardbare lengte bezorgde. ft'-' Schiedam Een belangrijke re den om twee woningen aan de Sommelsdijksestraat inwendig te laten vernielen is volgens wet houder Van Tüborg de angst ge- y/eest dat jongeren uit de Gorzen er komende maand hun kerstbo men zouden opslaan. De wethouder deelde dat gister avond mee aan het slot van zijn betoog in het stadskantoor, waar de gemeenteraad deze week de begroting behandelt. Ook sprak Van Tilborg van een standaardprocedure om bewo ning van leegstaande panden te voorkomen: het is dan gebruik dat een aannemer opdracht krijgt de betreffende panden ontoegan kelijk te maken. Voorts nam Van Tilborg het woord 'indianenverhalen' in de mond, maar hij zei er niet bij waar hij precies op doelde. Maar iedereen begreep dat het iets met dé Sommelsdijksestraat te maken moest hebben. De wethouder hield vol, dat het besluit van mei vorig jaar moet worden uitge voerd en dat houdt in dat de zogenaamde 'smalle straatjes' in dit deei van Schiedam-Zuid alle met de grond worden gelijk ge maakt. Van Tilborg ging erop in, omdat Reijnhout (D'66) had gezegd dat het besluit om de Sommelsdijkse- straat te gaan slopen de enige smet was geweest op het blazoen van de binnenkort vertrekkende wethouder. De sint zal zich nog wel eens bedenken alvorens hij opnieuw een eerste paal zal slaan. De jongeren van Dug Out hadden weinig ontzag voor zijn 'gewijde' kleding. Maassluis Een opmerkelijk jonge sinter klaas kwam er gisteren aan te pas om de eer ste paal te slaan voor het nieuwe jongerencen trum aan het Mackayplein in Maassluis. Met de hulp van voorzitter Aad Sluiter van Dug Out verdween de paal zonder problemen de grond in. Onder grote belangstelling van de vaste be zoekers van het centrum en slechts één verte genwoordiger van de gemeenteraad. Leen de Zeeuw (VVD), is nu eindelijk een aanvang ge nomen met de bouw. De jongeren zijn nu nog gehuisvest in het pand aan de Lange Boone straat Die behuizing moet verdwijnen in ver band met nieuwbouw in de Vertowijk. Medio april wordt het centrum door de aan nemer opgeleverd. De jongeren zelf zullen ook de nodige werkzaamheden verrichten. Zij zijn zelfs naar de Ardennen geweest voor een survival-training om een goede basis te leggen voor een aantal maanden hard werken met elkaar. De jongeren toonden overigens weinig ontzag voor de goedheiligman. Na de officiële hande ling werd de sint half 'uitgekleed', zodat aller lei jongeren na enige tijd in 'gewijde' kleding over het bouwterrein paradeerden. Maassluis Het college van bur gemeester en wethouders in Maassluis is niet bereid het geld dat nu zit in het fonds bijzondere doeleinden te blokkeren. De fracties van de VVD en D*66 pleitten tijdens de algemene be schouwingen in de raad voor het blokkeren van de gelden om de gevolgen van de bodemveront reiniging in de stad op te vangen. Wethouder Izaak van der Knaap stelde dat dan andere projecten in de knei komen. Hij wees ander meer op de stadsvernieuwing. Ook een aparte milieuwethouder zit er niet in. Burgemeester Hans van Es: „Dan komen we op de andere beleidsterreinen in de moeilijkheden. Het is niet zo dat VVD en Van der Knaap in aanvaring Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap kwam tijdens de alge mene beschouwingen in aanvaring met de fractie van de VVD. De li beralen stelden dat de haven voor de wethouder een gesloten boek is. De christen-democratische beieidsman trok zich die opmerking zeer aan. „De problemen in de haven zijn groot, maar de wonderen zijn de wereld nog niet uit Het onmogelijke kan nog gebeuren. Offshore kun nen we echter waarschijnlijk vergeten. Daar ontbreekt de ruimte voor. Maar het is wel verheugend dat de bedrijvigheid is toegenomen in de haven door de overslag van goederen voor het Westland. Op de haven zijn geen leegstaande panden meer en dat is ook een goede zaak." John Scheerstra (WD): „Wij zijn blij dat de wethouder zich onze opmerkingen aantrekt" Ook 'op de werkgelegenheid in de stad ging de wethouder in. „We kunnen bedrijven geen grond bieden. Had ik maar meer oude gebou wen tot mijn beschikking, waar ik startende ondernemers in kon huisvesten. Een ondernemer die een computerbedrijf wilde starten moesten wij teleurstellen, omdat de ruimte nu eenmaal in onze ge meente ontbreekt. Maar we moeten ook aan andere aspecten denken. De bestaande werkgelegenheid moeten we zien te behouden. We heb ben bedrijven voor Maassluis kunnen behouden en ook dat is wel de moeite waard." het milieu onze aandacht niet heeft, maar we moeten ook aan andere zaken denken." In zijn commentaar ging Van der Knaap tot teleurstelling van de fracties in de raad niet al te diep in op de milieuproblemen in de stad. Tot concrete toezeggingen kwam de CDA-wethouder dan ook niet. De commissie bodemon derzoek Steendijkpolder toonde zich dan ook uitermate ontevre den. Harm Woudstra: ..Niets wordt gezegd over de vrije woon- keuze. De onderzoekresultaten worden doodgezwegen en niet wordt ingegaan op de visie van een optimale sanering. De ge meente is in allerlei overlegsitua ties zeer passief. Zonder meer te leurstellend." De fractie van de VVD zal van avond alsnog een poging wagen om de gelden uit het fonds bijzon dere doeleinden geblokkeerd te krijgen. „Wij hebben dan wei de steun nodig van de andere partij en." John Scheerstra: „We hou den een motie achter de hand." Het college onderschreef wel de visie van de PvdA om de afdeling milieu uit te breiden. Eily Coe- nen (VVD): „De afdeling is uitge breid, maar we kregen te maken met een langdurig zieke. Nu is ie mand op contractbasis aangeno men. Als we in de toekomst per soneel van Rijnmond moeten overnemen, dan zeggen wij, geef ons maar een milieu-ambtenaar." Op de volksgezondheidsrisico's kon Elly Coenen niet ingaan: „Daarvoor zijn wij te veel afhan kelijk van de deskundigen. En die zijn het ook al niet altijd met elkaar eens. Ik ben tenslotte geen arts, dus ik moet me toch vast houden aan de deskundigen." Ook in de visie van de liberale wethouder kon de commissie bo demonderzoek zich niet vinden. Harm Woudstra: „Voorbij wordt gegaan door de wethouder aan alle risico-aspecten. Het eerste- lijnsoverleg inzake de bodemver ontreiniging werkt nauwelijks. De wethouder heeft in 2,5 jaar tijd slechts tweemaal met onze commissie vergaderd. Vragen worden door de wethouder dan ook onbeantwoord gelaten." Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap verliet na zijn commentaar op de ai- gemene beschouwingen van de politieke partijen in de ge meenteraad van Maassluis het stadhuis. De wethouder tobt al geruime tijd met de naweeën van een griep en excuseerde zich voor de rest van de avond. Schiedam Wat was meelijwekkender? De hoon, die het CDA gisteravond ten deel viel, uit de mond van vier wethouders èn de burgemeester? Of de manier, waarop WD-wethouder Hafkamp hopeloos werd vastgenageld aan zijn eigen verstoppertjes- politiek in de woonwagenkwestie? Eén ding werd duidelijk: Piet Koosen en Luub Hafkamp zullen morgenavond bekeken worden, alsof zij in de beklaagdenbank van het Schiedamse stadsbestuur staan. Hafkamp kwam er op een gege ven moment niet meer uit Hij had de ene interruptie na de an dere moeten ondergaan, toen Klein Links hem verweet rich te verschuilen achter de hogere overheden. De wethouder begon over het woonwagenbeleid te zeggen, dat de kleine linkse frac ties zich niet aan de afspraken hadden gehouden. Het onlangs gepresenteerde woonwagenplan zou eerst met de kampbewoners, vervolgens met de provincie en daarna pas met de raadscommis sies besproken worden, hield Hafkamp de raad voor, en hij vond het niet in -de haak dat Klein Links er maandag al kri tiek op had geuit. Verontwaardiging alom. ook bij het CDA. Had niet immers de WD maandag bij monde van Verhulsdonk de grootste kritiek op Hafkamps woonwagenplan geuit? Verhulsdonk had het plan zowat gekraald „en dat vond Hafkamp kennelijk best, maar ons nam hij mindere kritiek kwalijk," zoals Eef Collé (CPN) na afloop van de vergadering zei. Collê vond bovendien dat Haf kamp zich zwaar vergiste in de mocratische gewoonten. Dat commissies pas over een tijdje 'een onderwerp bespreken, ontslaat hen toch niet van de plicht nu reeds een mening te ventileren, redeneerde Collé. Ook zijn partij genoot Bruseker meende dat Hafkamps houding de neiging tot censuur in zich droeg. Herman Noordegraaf, in ver moedelijk een van zijn laatste glansrollen in de Schiedamse po litiek, vroeg Hafkamp tot twee maal toe waar de wethouder het vandaan baalde dat het Schie damse woonwagenbeleid door de hogere overheid is vertraagd. Hafkamp zei dat destijds het rijk (CDA-minister Gardeniers) en later de provincie WD-gedepu- teerde Irma Günther) kleine kampen wilde, grote kampen - en dat Schiedam niet wist waar het aan toe was. Noordegraaf sprak dat tegen. „Uw verhaal klopt niet Wij wilden zelf kleine re kampen en de hogere over heid heeft onze lijn overgeno men. Alle vertraging ligt bij B en W. Welke landelijke lijn heeft bijvoorbeeld het plan-Koekoeks laan gefrustreerd?" Klgin Links is van mening, dat B en W dit plan zelf niet wilden uitvoeren onder druk van de honderden bezwaarschriften. Hafkamp: „Daar ga ik niet op in." Hij hield vol dat de verdere dis cussie met de provincie bemoei lijkt is door de kritiek van Klein Links. Collé, nogmaals: „En de VVD dan? Verhulsdonk breekt uw hele plan af! Is die dan niet oneigenlijk bezig?" Jokken CD A-fractieleider Piet Roosen kreeg elk lid van het college van B en W over zich heen. Van TÜ- borg: „Eenmaal per jaar heb ik ruzie met het CDA, omdat het bij de politiek hoort de dingen zo pit tig te zeggen. De C in jullie naam houdt echter voor mij in: je mag niet jokken." Van Tüborg had kritiek op allerlei berekeningen, waarmee het CDA was gekomen, en daagde Roosen uit dat toe te lichten. Zijdeveld: „De cijfers van Roosen over huisvesting kloppen niet. Wij hebben nog nooit een vesti gingsoverschot gehad, ja, een maal: één inwoner erbij. Nee, onze groei destijds kwam omdat het aantal geboorten in Schiedam het aantal sterfgevallen overtrof. Roosen moet dal toch in eigen kring hebben kunnen ervaren." Waarom heeft het CDA het toch altijd over bejaardenwoningen, vroeg Zijdeveld, en hij herinner de zich een uitspraak van oud-ge meentesecretaris Melis Blok: „Kijk eens naar de gemiddelde leeftijd van de CDA-fraetie..." Ook de andere vertegenwoordi- gei-s van B en W verweten het CDA onjuistheden („bezijden de waarheid", „tweesporenbeleid", „motie overbodig"). Dus dat wordt morgenavond spannend, vanaf zeven uur. Schiedam Met de aanhouding van in totaal zes mannen in de leeftijd van 20 tot 38 jaar heeft de politie vermoedelijk vier grote inbraken in bedrijfspanden in Rotterdam, Schiedam en Berkel en Rodenrijs opgelost De bende werd ontmaskerd, toen eind oktober bij een poging tot in braak in een loods aan de Graf straat drie mannen werden aan gehouden. Nader onderzoek le verde nog drie arrestaties op, waaronder de 38-jarige leider van de groep. Zij hebben inmiddels bekend te hebben ingebroken in een loods in Schiedam, waar een grote par tij kleding ter waarde van 146.000 gulden werd buitgemaakt en een kraak in een bedrijfspand in Ber kel. waar sportkledïng met een waarde van 180.000 gulden werd weggenomen. Van de buit is niets meer terugge vend en. De zes mannen hebben de opbrengst van de buit opge maakt aan pleziertjes. Vier van de daders zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. Het wilde plan van Peter Moree Vlaardingen Het wilde plan van Vlaar- dinger Peter Moree, om in de binnenstad een groot feest te hou den met alle mogelijke soorten van kunst, lijkt werkelijkheid te wor denDe contouren zijn nog vaag, maar de eer ste reacties op de plan nen van de stichting Vlaardings Landju weel zijn heel positief, vertelt Moree. Al jaren loopt hij rond met het idee om een weekend lang de cultuur op straat te brengen en in juni 1987 gaat dat ge beuren. Rond de kerk moet het Landjuweel een echt mid deleeuws feest worden, met oude muziek en straattoneel en'lange tafels waar, zoals Moree net noemt, aangepaste vreterij te krijgen is. Maar er moet veel meer te beleven zijn in de binnenstad: pop muziek, een beeldententoon stelling een dichtersfestiva!, dans, ambachten. „Mijn ide aal is om zoveel mogelijk cul tuur bij elkaar te brengen", legt Moree uit. Het wordt de eerste keer een puur Vlaardings feest Ei genlijk wilde Moree er gelijk een echt landjuweel van ma ken, waar dichters en toneel spelers uit verschillende ste den zouden strijden om een kunstprijs. Maar za'n grote happening durft de stichting nog niet aan. „Het is de be doeling dat bet een jaarlijks terugkerend spektakel wordt", zegt Moree. „Als de eerste editie slaagt kun je al tijd nog besluiten om het gro ter van opzet te maken." De Vlaardinger zag zijn kans schoon, toen wethouder Arij Maarleveld hem in septem ber vroeg een folkfestival rond de Grote Kerk te orga niseren. „Dat had nog dit jaar moeten gebeuren. Een on mogelijke opgave", vertelt Moree. Hij speelde zeven jaar in folkgroep De Perelaar, or ganiseerde in Den Haag fes tivals op het Malieveld en trok twee keer een maand Jang met een rondreizend folkfestival in een tent door Nederland. Tot een folkfesti val op de Markt kwam het niet, maar de vraag van de wethouder gaf Moree wel de duw om aan zijn eigen, veel grotere plan, te gaan werken. Kunst blijft teveel binnens kamers, vindt Moree. „En de meeste mensen hebben al leen belangstelling voor pop muziek, of alleen voor klas siek, of alleen voor toneel. Ik wil zoveel mogelijk mensen met zoveel mogelijk cultuur uitingen in aanraking bren gen." In maart hoopt Moree, die cultureel Vlaardingen al heeft gemobiliseerd, de plan nen rond te hebben. Vlaardingen Bij de pre sentatie van het minder hedenbeleid moet de ge meente Vlaardingen beter haar best doen om klare taal te spreken. Tot die slotsom zijn burgemeester en wethouders gekomen. Organisaties van buiten landers kunnen geen uit gebreid commentaar ge ven op de laatst versche nen notitie, omdat zij de ambtelijke taal te inge wikkeld vinden. De migrantenorganisaties heb ben de notitie voor kennisgeving aangenomen. Zij vonden het stuk niet alleen ingewikkeld, maar ook vaag. Met inhoudelijke kri tiek wachten zij, tot de gemeente met duidelijker uitgewerkte plannen komt. Dat vinden bur gemeester en wethouders jam mer. In de notitie wordt gepleit voor een centraal meldpunt, waar mensen terecht kunnen met klachten over discriminatie. Daarover wordt al overlegd met migranten en instellingen voor maatschappelijk werk. Slachtof fers van discriminatie doen vaak geen aangifte bij de politie. „Wel licht zou een centraal meldpunt de drempel die er blijkbaar is kunnen verlagen", staat in de no titie. De burgemeester is tot nu toe het 'centrale meldpunt' voor klachten. Vlaardingen Op aanwijzing van getuigen heeft de politie van nacht een 23-jarige Vlaardinger en een 25-jarige Rotterdammer aangehouden. De twee wordert ervan verdacht, dat zij bij een ra diozaak aan de Groen van Prin- stererstraat een ruit hebben inge gooid en de etalage hebben ge- plunderd. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1