WATERWEG SPORT 19 ES BRIEVEN m Maassluis, slaap zacht ACHTERGROND Albert Slot gaat het om De Essentie HET WAAIGAT Dick Buitelaar gaat discussie niet uit de weg mm LAPPONIA Bewoners Bacliplein houden tweemaal huur in Excelsior M. is complimenten ben Hermes DVS heeft weinig kansen nodig Vetvlek wie wil er nu niet iets moois in huis? ARABIA BB ÖQ Simon Vinkenoog: een nieuwe echo Oir ven dubieus Habermehl rekent op afkeuring De Bruyn en Peeman op derde plaats Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 29 november 1985 ,,Een vetvlek op het glanzend blazoen van een zich herstel- lend Schiedam-Oost.'* Zo be- schrijft u in uw krant van 22 november de huizen aan Boer-, haaveplein, -laan en Rotter- damsedijk,die worden afge broken, U heeft het verder over 'interessante nieuwbouw', 'schromelijke verwaarlozing', 'een" stukje ellende' en klagen de buurtbewoners. Wat is dat toch, die angst voor verval en verrotting? Waarom gaan de vingers van stadsbe stuurders jeuken, als zij ge bouwen zien die afwijken van de troosteloze nieuwbouw, waarmee nieuwe wijken wor den. votgestampt? Waarom worden mensen gedwongen om te verhuizen naar woningen met onbetaalbare huren? Waarom is nieuwbouw 'inte ressant'? Ik ben buurtbewoner en woon; aan de Rotterdamsedijk."Het huis staat scheef, het tocht weliswaar een beetje, maar het is beslist niet schromelijk ver waarloosd, zoals u schrijft, ik heb mij ook nog nooit geër gerd aan al die verzakte gevels en dichtgetimmerde woningen. Integendeel. Ik vind het mooi. Want verval en verrotting ho ren bij het leven. Magere Hein houd je niet tegen met renova tie of. nieuwbouw. Het zal wel doodsangst zijn, dat stadsbestuurders alles wil len slopen watoud is. Mis schien is het wel machtswellust om iedereen in de-,eenheids worst van nieuwe woningen te dwingen. Gf ïs het een truc om ieder huishouden aan de rand van de financiële afgrond te brengen? Zo houd je het volk rustig. Ik noem het vandalisme. Niet jongeren, die ergens een lullig ruitje ingooien, maken zich schuldig aan vandalisme. De ergste vandalen zitten in het stadskantoor. Oelewappers met sloopgrage vingertjes. El lendelingen, die niet schromen .Schiedams mooiste plein tot een T-kruislng om te bouwen. Een T-kruising, meneer! En nu dan gesteund door actievoe rende buurtbewoners mijn huis willen slopen. Ik zal wel gede porteerd worden naar een on verhuurbare woning op de i800e verdieping in Groenoord. •Misschien wel naar zo'n ME- woning in Woudhoëk met als lokkertje gratis flaporen; om goed voor proefkonijn te kun- jnen spelen. Of wordt het een iHVAT'tje, de moderne variant !van een arbeiderswoninkje uit de tijd van Zwart Nazareth? iWees maar niet bang, beste meneer X in het stadskantoor, die zo bang is voor de dood, dat alles wat daar maar enigs zins aan herinnert moet wor den weggemaaid. ik verhuis wel naar één van üw wanstalti ge creaties elders in de stad. Ik verlaat deze vertrouwde plek, waar mijn spoortreintje ontspoorde en ik met mijn sleetje van het talud van de dijk naar beneden gleed. Ten slotte neem je een mooie her innering overal mee naartoe. Zelfs naar een nieuwbouwwo ning in Schiedam. En voor alle zekerheid neem Ik mijn oude geiser mee. Dick van der Lugt, niet klagende buurtbewoner Schiedam-Oost Het college kan ook a! niet geboeid worden tijdens de algemene beschouwingen in Maassluis. Wethouder Elly Coenen (VVD) vouwt devoot de handen, izaak van der Knaap (CDA) is gespannen, terwijl burgemeester Hans van Es en gemeentesecretaris Huiskens belangstelling hebben voor heel andere zaken. Eigenlijk was het een ge nante vertoning, in de imposante raadszaal van Maassluis. Geeuwend pu bliek en trouw meebla- derende en meelezende raadsleden op de eerste avond van de algemene beschouwingen. Ruim vier uur waren de fractievoorzitters van de ver schillende politieke partijen aan het woord en het ant woord van het college op de tweede avond nam al even veel tijd In beslag. De eerste twee ronden hadden beter schriftelijk afgedaan kunnen worden, of op zijn minst met kortere spreektijden per per soon, zoals in Vlaardingen en Schiedam. Dat bespaart tijd, geld en irritatie. „Hopelijk kunnen we vanavond voor wat meer vuurwerk zorgen", verwoordde CDA-raadslid Wil van Dimer de algemene gevoelens van de raad op de laatste avond. „Het zijn de gevolgen van een afspiegelingscollege, waarin de grootste partijen zitting hebben", orakelde Jaap van der Griend (PPR/PSP), die zich al jaren lang tijdens de eerste twee avonden van de beschouwin gen loopt te ergeren. Geen interrupties, geen moties, slechts een slaafs volgen van wat de fractievoorzitters of' de wethouders te melden hebben. En het kan toch zo boeiend zijn, drie avonden van inten sieve politieke discussies, kijk maar naar Schiedam en Vlaardingen waar de raadsle den elkaar te pas en te onpas in de haren vliegen. Daar lééft de politiek, zijn de tri bunes meer dan goed gevuld met geïnteresseerde burgers en boeit vrijwel iedere mi nuut. En Maassluis? In- Maassluis bevolkt slechts een ver dwaalde toeschouwer de pu blieke tribune. Voor de rest leden van partijen, die de fracties door hun aanwezig door Chris Woerts heid een hart onder de riem steken. Een select gezelschap insiders. Zinderen Vlaardingen en Schiedam, in Maassluis .klinkt slechts een lachje als Herman van Hoeven (RPF) met zijn denkbeelden over emancipatie in botsing komt: met wethouder Eily Coenen (VVD). Hoe frappant is het dat Lydia Knoop (PvdA), Ro bert Punt (PvdA), Anton Bij- tenhóom (PvdA) en Oscar Eichorn (VVD) niet eenmaal tijdens ruim dertien uur politieke beraadslagingen ge bruik maakten van de moge lijkheid om het woord te voe ren, te interrumperen, poli tieke discussies te voeren op het gebied van de gevoerde specialismen. Het moet anders In de Eerste stad aan de Waterweg, ook daar zijn de partijen het over eens. Alleen de manier waar op moet nog worden inge vuld. ïn vroeger tijd was het al gebruikelijk om de eerste ronde schriftelijk af te doen. „Maar toen werkte het niet en daarom willen we er niet naar terug", aldus burge meester Hans van Es. Misschien dat een college, waarin niet alle grote partij en vertegenwoordigd zijn, een stap in de goede richting is. De hechte samenwerking tussen de PvdA en de VVD tijdens de algemene beschou wingen is misschien een vin gerwijzing. Schiedam Galerie De Essentie aan de Korte Kerkstraat in Schiedam gaat zondag open. De galerie, tevens atelier en fotostu dio, waarvan enkele maanden geleden buurtbewoners aanna men dat het om een Bhagwan- tempel ging (een misverstand dat ontstond omdat er bij de verbou wing een Swami betrokken was), die galerie dus wordt zondagmid dag om drie uur geopend door Albert Slot. Slot is een bekende. Honderden mensen in Vlaardingen en Schie dam kennen hem als kunstenaar, duizenden mensen hebben hem meegemaakt als leraar, een 'diep tepsycholoog' die achter het teke nen of schilderen meer zocht. De aangewezen persoon dus om een galerie te openen, die De Essentie heet Initiatiefneemster is Yvon ne Da venschot Haar eerste exposanten zijn Tom Waakop Reyers en Piet FJorusse van het Rotterdams collectief Kunst Natuur, met foto's van verstedelijkt landschap; Henk Berends uit Schiedam, met zeef drukken die de Rotterdamse me tro en de haven als onderwerp hebben; Sja de Nooyer, met li tho's over de natuur; en Barbara Ohst, een Duitse fotografe, die te genwoordig alleen nog het foto papier gebruikt voor haar sym bolische tekeningen. De Essentie is Sehiedamse derde galerie van dit moment. De ande re zijn gevestigd aan de Lange. Haven, 't Koetshuys en Hach- mang Moesman, Bij Jos Hach- mang en Martin Moesman op nummer 50 zijn nog even de wer ken van Alexander MeNcish te zien, bij An van den Brand op nummer 78 is sinds gisteren een Sinterklaas- en kersttentoonstel ling te zien met financieel aan trekkelijke grafiek van Waliy Elenbaas, Peter de Ru. Bob Kem per en Wim Motz, glas van Wil lem Heesen en keramiek van He- leen van Nieuwland, Moki Last, Paulïen Ploeger en Mara Rigetti. Als extra aanbieding maakte Wally Elenbaas een zeefdruk in een oplage van vijftien stuks voor de prijs van 75 gulden elk. De ex positie in 't Koetshuys duurt tot 6 januari. Vooral mensen die oog hebben voorvorm, voor mooi zonder overdaad, zullen zich met Arabia serviezen Ihuisvoeien. Hel is toch een vrofjk gevoel om elke dag met plezier je tafel te dekken. En het is een misvatting dat mooi altijd duur moet zijn. Tenminste niet bij Arabia Arabia serviezen zijn een plezierige kombinatiè van mooie eenvoud, stijl en redelijke prijs. arctica ontw. inkeri ieivo FINLAND ARABIA serviezen zijn verkrijgbaar bij: het finse winkeltje van 00 90S BBB00 B S amUBJgpl skandinavisch grenen meubelen Hoogstraat 225 - Vlaardingen. tel. 010 - 343685 Schiedam De bewoners van het Baeh- plein houden in januari en februari een huurinhoudïngsactie. Hoeveel geld in die maanden niet aan huur zal worden afgedra gen, wordt binnenkort door de bewoners commissie Bachplein bepaald. Op een bewo nersvergadering werden richtbedragen van 80 tot 100 gulden per maand genoemd. De bewonerscommissie heeft tot de actie be sloten, omdat ze op drie punten ontevreden is. Allereerst zijn de bewoners al jaren ont stemd over de te veel betaalde servicekos ten. Hoewel in de loop der tijd al een fors be drag in hun portemonnee is teruggevloeid, blijft er nog altijd een claim van een kwart miljoen gulden over. Het betreft servicekos ten uit het tijdvak 1979-1985. De servicekos ten zijn onlangs weer opgeschroefd, omdat in de weekenden een schoonmaakbedrijf voor het legen en wisselen van de containers zal zorgen. Die taak was tot voor kort voor behouden aan de huismeesters. De huurinhouding richt zich tevens op de energiebesparing, die volgens het Bachpletn met een gemakkelijke ingreep kan worden bereikt. Door één smoorldep op de bestaan de installatie per ketelhuis te plaatsen kan per woning voor vijftig gulden per jaar wor den bespaard. De bewoners nemen het de SSSW kwalijk, dat zij verzuimt die eenvou dige aanpassing te plegen. Verder zijn de bew'oners verbolgen over het achterstallig onderhoud, dat dit jaar flink is opgelopen. Van de reeks werkzaamheden, die voor 1985 gepland stonden, is niets uitge voerd. Het gaat onder andere om schilder werk. vernieuwing van de dakbedekking, vervanging van slaapkamerkranen van de. cv en betonreparaties. De SSSW heeft toegezegd de acties te zullen coördineren, zodat het administratief gezien vlekkeloos kan verlopen. Tijdens de laatste vergadering van de bewonerscommissie zijn bovendien de statuten goedgekeurd, wat be tekent dat de commissie over ongeveer een maand tot bewonersvereniging wordt omge vormd. Schiedam In Vlaar dingen klinkt nog zijn echo: de staccato-pre ken van Simon Vinke noog maakten hier en kele maanden geleden indruk. Schiedam ziet de in het pseudo-oceultisme geïn teresseerde schrijver za terdag komen; de Am sterdammer treedt dan op in het Videocafé van de Teerstoof. De aan vang is bepaald om half tien. Het gaat zaterdag om de tweede schrijversavond van dit seizoen, georga niseerd door de biblio theek, de plaatselijke boekverkopers en de stichting Filmclub Schiedam. Eerder dit jaar kwam Herman Pie- ter de Boer naar het 'Sehiedamse. Omdat Vinkenoog in aantocht is, houdt de bi bliotheek in de centrale aan de Lange Haven een kleine expositie van het werk van de schrij ver en dichter, die vooral in de jaren zestig de trom roerde en te genwoordig meer actief is op het gebied van pa rapsychologie en aan verwante quasi-mys- tiek, onder andere voor het tijdschrift Bres. Op de sehrijversavond zelf bieden de boekver kopers Vinkenoogs werk te koop aan; de schrijver zelf zal op verzoek signeren. Schiedam Dick Buitelaar weet pas vanavond of hij ge noeg fitte spelers overhoudt om in Heerenveen met een re delijke kans van slagen aan de bak te kunnen. Afgezien nog van de vraag of er in het noorden van het land ueber- haupt kan worden gespeeld, nu aldaar de eerste sneeuw stormen diepe sporen hebben achtergelaten. De oefenmeester van SW moest het gisteravond op de training stellen zonder Henk Dirvcn (schouder), Henk Sa- lari (knie), Rcné van Delft, Glenn Sonneville en Jan Kö- nemann (allen ziek). Achter het meespelen van doelman Dirven moet het grootste vraagteken worden geplaatst, omdat hij door de tegen NAC opgelopen blessure deze week niet heeft getraind. „Is het vandaag nog niets met Henk, dan staat Edwin Over stegen zaterdag onder de lat", aldus Buitelaar, die zich terde ge beseft, dat SW zich geen volgende off-day kan veroor loven. „Het zal tegen Heeren veen heel anders moeten gaan. Het ïs zaak om de huidige pof sitie minimaal te consolidë^ ren, dus ga ik uit van een aart vallend SW." De joviale Brabander heeft zich ten doel gesteld de laatste drie duels voor de winterstop (Heerenveen, De Graafschap en NAC) dusdanig door te men, dat SVV om en nabij de zevende plaats belandt. In dat geval behouden de Schiedam mers tevens de aansluiting met de sub-top en de hoop op een goede eindklassering. sIÈkk. Dick Buitelaar...'Bij ons staat winnen primair. Maar hoe is dat bij de scheidsrechters?'... Schiedam Bewust gooide Dick Buitelaar gisteravond een extra lading olie op de gol ven. Tc gast bij de Sehiedamse Scheidsrechters Vereniging (SSV) ging de oefenmeestcr van SVV geen moment de dis cussie uit de weg over het op treden van de arbiters in het betaald voetbal. Dusdanig zelfs, dat zich een pittig twee gesprek ontwikkelde tussen de joviale Brabander en top- arbïter Martin Bannct uit Vlaardingen, waaruit duide lijk naar voren kwam, dat het kweken van wederzijds be grip momenteel eerste vereis te is. Geen slecht idee, omdat aan het begin van iedere jaargang de scheidsrechters door Leo van der Kroft in Zeist worden ontboden voor hun periodieke hersenspoe ling en anderzijds de trainers vlak voor de start van de compe titie beterschap beloven en aan vallend voetbal prediken, zonder dat ooit na te komen. Het zou nut tiger zijn om de arbiters, oefen - meesters en delegaties van spe lers wat vaker met elkaar in con tact te laten komen. Omdat dan misschien net dat beetje respect ontstaat, dat thans ver te zoeken Lijdensweg „Bij ons, bij de trainers en de spe lers", spiegelde Buitelaar zich uit sluitend aan zijn eigen werk kring. ..staat winnen primair. Maar hoe is dat met de arbiters? Waarom ga je trouwens fluiten? Omdat je als voetballer nooit de mee bezig. Door meer met elkaar te praten, door betere onderlinge contacten te krijgen, kun je veel trammelant voorkomen. Maar, het zou ook geen slechte zaak zijn als de trainers en de spelers wat meer van de spelregels zouden weten..." door Donald Bax top hebt gehaald, omdat je thuis niets te vertellen hebt, omdat je vrouw vindt dat je builtje er af moet? Ik verwacht, dat die men sen ook een prestatie neerzetten. Maar zodra ze het betaald voetbal halen, begint voor hen de grote lijdensweg." In de ogen van Buitelaar moet er iets structureel scheef zitten, als een Cees Bakker in 21 wedstrij den 43 gele kaarten uitdeelt en een Jan Keizer in 22 duels slechts acht. „En waar", aldus de oefen- meester, „worden de meeste gele kaarten gegeven? Ter hoogte van de middenlijn. Ik heb tenminste nog nooit een scheidsrechter ge zien, die èn een strafschop gaf èn een gele kaart. Bovendien valt hel meeste geel in de eerste divi sie, door nieuwelingen die op de toppen van hun tenen lopen." Discipline Shockerende teksten van Buite laar, die daarmee de 'zaal' overi gens wèl in beroering bracht. Op zijn suggestie om twee scheids rechters voor een wedstrijd aan te wijzen, werd meesmuilend ge reageerd in de trant van 'dan moetje zeker Keizer en Van Et- tekoven aan elkaar koppelen*. Meer hout sneed de opmerking om de problematiek eerder te zoeken in de discipine bij de spe lers. Ai was men hel er eenslui dend over eens, dat voetbal niet zo veel strafmaatregelen her bergt als andere balsporten. Martin Ban net sloeg de spijker op de kop mei de stelling, dat het te genwoordig vrijwel ondoenlijk is een muur op 9.15 meter te krij gen. „Dan moet je ze bijna dood schieten", was het laconieke com mentaar van de Vlaardinger, „En dan ben je daar nog vijf minuten Schiedam Cor Habermehl re kent er niet op, dat de wedstrijd PPSCAS WH morgen door gang vindt. „Het zou een wonder zijn als er wordt gespeeld", meent de trainer van PPSC, „Het doel was gisteravond bijvoorheeid één grote ijsvlakte. Volgens mij moet er eerst een tropische cycloon ko men met een temperatuur van dertig graden, wil het veld be speelbaar zijn. Mocht er op Thurlede toch rede lijkerwijs tegen een balletje ge trapt kunnen worden, dan is het meespelen van Gerard Bos (ziek) en Jan van de Marei (gebles seerd) dubieus. Er komt dus ook niet. veel terecht van Haber- mehl's plannen om Rob de Ntjs en Lodewijk Wcsierveld naar hel middenveld te transporteren. „Jammer" aldus Habermehl, „want ik zag dat best zitten. De ambténaar sportzaken van de gemeente Zoetermcer beschouwt de confrontaties met AS WH en Zwart Wit'28 (volgende week)als 'ontzettend belangrijk'. „We heb- l?en van de weck keihard ge traind en iedereen is er van door drongen, dat het nu moet gebeu ren. Maar ja, zo denken die ploe gen er natuurlijk ook o ver. Maassluis Paul Husslage en Peter van Duyl worden morgen middag belast met de bewaking van het Lekkerlandse duo Eric- Jan en Jeroen Koudstaal. „Dal hebben zij vorig seizoen ook goed gedaan", meent Eric Gudde, „dus zie ik geen reden om dat te wijzi gen." De oefenmeoster van Excelsior Maassluis weet, dat een volgend verlies de eersteklasser in de buurt van de rode streep doet be landen. „De laatse twee wedstrij den", zegt hij, „hebben we goed gevoetbald, maar niet gescoord. Dat moet dan nu desnoods maar eens andersom zijn." Gudde baalt er stevig van, dat zijn ploeg wordt overladen met complimenten, mayr dat de re sultaten daar geen gelijke tred mee houden. „Ik denk, dat we acht tot negen kansen per wed strijd creören. Dat we ze niet be nutten, heeft te maken met on zorgvuldigheid en pech." „Bovendien", vervolgt de jeugdi ge belasting-inspecteur, „is het opvallend, dat we moeilijk scoren sinds we niet meer op een nor maal veld trainen. Ik denk ook, dat de meeste tegenstanders ons spelletje doorhebben, zodat we dar nu op de trainingen keihard aan werken." De selectie: Van Eijk, Husslage, Put, Gordijn, Van Duyl, Van Straten, Ou- caneaux, Van den Sergh, De Reus, Glimmerveen, Moerman, Gouka en een verdediger uil het tweede. Rotterdam Jaap do Bruyn uit Maasland heeft in de mondaine Spaanse kustplaats Marbclla een derde plaats veroverd in het eindtoernooi van het Nieuw Rot terdam internationaal tenniseir- euil voor deelnemers op C- en D- niveau. De finale werd ook een puur Ne derlandse aangelegenheid tussen Noor Kerstens (Goirle) en Frans Coppcns (Hi) varen beck). In het heren dubbel eiste Herman Pee- man uit Maassluis samen met Renê Markslag uit Tilburg even eens een derde plaats op. Schiedam Iïet optimisme van Hans Kostense heeft na de 1-0 nederlaag in het oefenduel met tweedeklasser DCV allerminst een knauw gekregen. De trainer van Hermes DVS zag zijn ploeg opnieuw prima voetballen. Slechts de afwerking liet te wen sen over, hoewei de Schiedam mers op het gebied van scoren de laatste weken flink hebben uitge pakt, „In de competitie hebben we blijkbaar weinig kansen nodig om een doelpunt te maken", al dus Kostense, die zondag thuis te gen DFC over een fitte selectie kan beschikken. „Wat mij be treft, mag zich dat nog wel een tijdje voortzetten. Dat neemt niet weg, dat DFC een kwaaie rakker is. Samen met UVS en Xerxes voor mij de beste ploeg in deze af deling." Kostense hoopt na de winterstop weer een beroep te kunnen doen op Tony Speiman. De Britse stormram is na een verblijf in een Engels ziekenhuis in Schiedam teruggekeerd en heeft begin deze week de looptraining hervat. Kostense: „Tony staat onder con trole van verzorger Hennie Se- meijn, die hem helemaal bege leidt om terug te komen. Klasse," De opstelling: Eggelmeijer, Visser, Bijl, Lansbergen, Burger, Viergever,. Bakker, Vlasveld, Van der Tuyn.Vsn Hagen en De Roos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2