WATERWEB Het valt niet mee om in een gif wijk te wonen ([SPORT Weber moet wennen aan zondagvoetbal Meegenieten van Halley 'Ja, ouderen denken dan dat het CDA zoveel doet' □ACHTERGROND Buitelaar zet SVV. op scherp Brouwer vraagt zich afof al die tamtam nu wel zin had Wëreld winkel tevreden over boycot Ontwapening Hafkamp helpt Spalandruiters Gemeente wacht op antwoord Oneerlijke concurrentie Wim van der Spek neemt met pijn in zijn hart afscheid Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 6 december 1985 Maassluis Wim van der Spek veert plotseling op uit zijn fauteuil. Zwaait breedvoerig met de armen om zijn verhaal nóg meer kracht te geven. Het gaat dan over milieu-problemen. Zelf woont het Maas- sluisse raadslid voor het CDA ook in de grootste gif- wijk, die Nederland momenteel kent: de Steendiik- polder. Zonder rust te nemen: „Dat is het grootste probleem voor de ge meente, dat moeten we ten koste van alles zien op te lossen. Ik heb geluk, woon op een stuk waar de verontreinigingen meevallen, maar ik voel een verbondenheid met de rest van de wijk. Ik woon er tenminste nog middenin, denk ik vaak, ik weet wat de mensen voelen. Het valt niet mee om in een gifwijk te wonen, ook al hoor je weieens andere geluiden," Nu aan de expansie van Maas sluis vrijwel een einde is geko men, doemen heel andere proble men op. Wim van der Spek trekt zich dat aan. „Het is nu heel an ders. De schwung is eruit in Maassluis, de cirkel is rond. Bijna door Chris Woerts alles is volgebouwd. Collega's die veel langer in de raad zitten zeg gen het vaak: vroeger was je be zig met het ontwikkelen van de stad, het uit de grond stampen van de West wijk bijvoorbeeld. Je zag de stad groeien en dat is voor- 3*5^ Wim van der Spek: 'Van de schillen in bloedgroepen in het CDA merk je niets meer'. bij. Nu heb je te maken met men- sen. die in de problemen komen, omdat ze in een gifwijk wonen. Er spelen nu kwesties van een heel andere aard in Maassluis." Nog een paar maanden, dan zit zijn werk in de gemeenteraad van Maassluis er voorgoed op. Na twee periodes neemt de 38-jarige programmamaker bij de Neder- landse Onderwijs Televisie (NOT) afscheid. „Met pijn in mijn hart", aldus Wim van der Spek. „Ik doe het werk zo graag. Het is zo interessant, zo leerzaam. Maar ik kon niet anders. Met de NOT zijn we van Den Haag naar Hil versum vertrokken en het is on doenlijk om heen en weer te blij ven reizen. Volgend jaar verhuis ik naar Hilversum. Ik had aan. een nieuwe periode kunnen be ginnen, had ook in principe toe gezegd om door te gaan, maar het leek me niet goed om na een tijdje te moeten afhaken. Ook niet voor mijn opvolger. Die kan nu direct na de verkiezingen van start en dat is toch het beste." Wim van der Spek, geboren en getogen in Hazerswoude, woont nu al 15 jaar in de Eerste stad aan de Waterweg. „Ik ben verknocht geraakt aan de stad. Hoewel ik er niet ben geboren voel ik me zeer bij alles betrokken." Wim van der Spek vat het raads werk serieus op. Neemt de tijd om zich te verdiepen in tal van kwesties. „Ik zie het als mijn plicht om mensen, die problemen hebben en opbellen, te helpen. Het milieu 3s nu onze grootste zorg. Tot vorig konden we eigen lijk weinig doen. Het zal niet meevallen om jaar de problemen op te lossen, maar de volksge zondheid mag absoluut niet in ge vaar komen. Grond boort schoon te zijn en dan moetje er ook alles aan doen om dat te realiseren. Als raad kunnen we ons niet ver schuilen. Saneren kost geld, ver geet niet dat er ruim 16 miljoen gulden in de saldi-reserve zit Nu moeten we laten zien dat we iets over hebben voorde mensen." De lotsverbondenheid maakt de CDA'er met een ARP-achter- grond tot een fel voorstander van een optimale sanering van de verontreinigde grond. Ook het college zou volgens Van der Spek actiever kunnen zijn in de steun naar de wijkbewoners toe. „Er zijn spreekuren voor bejaarden, dus waarom niet voor de bewo ners van de Steendijkpolder. Dat moet toch mogelijk zijn. Al schel den ze je de eerste keer de huid vol, kom terug en praat er dan weer over. Dat zou opluchten en de mensen een gevoel geven van: ze zijn er op het stadhuis mee be zig. Die opstelling mis ik bij .het college." Schiedam Henk Dirven, Hans Loovens en Henk Salari vormen de grootste vraagte kens bij SVV. Salari (knie) en Loovens (gTiep) hebben deze week nog niet getraind, ter wijl trainer Dick Buitelaar morgenavond Dirven inten sief onder handen neemt om te zien of de schouderblessure van de doelman voldoende is hersteld. Voor het overige wordt de jo viale Brabander niet door blessures op griepaanvallen I achtervolgd, zodat hij er alles I aan zal doen SVV thuis tegen De Graafschap op scherp te 'zetten. „We moeten die reeks gelijke spelen doorbreken", zegt hij. „Kunnen we voor de winterstop nog wat punten pakken, dan gaan we lekker het nieuwe jaar in," Buitelaar is van plan zondag- middag een speciale bewaker, aan te wijzen voor De Gfaap schap's smaakmaker JelnË Cooke. „Voor de rest zdUéffi wij ons zeker niet aanpassen? Wij gaan het spel maken-èn- yD gaan over De Graafschap heen aldus de oefenmeester- die vooral goed te spreken ii': over de stijgende vorm '.van. Marcel van Buuren. \- De vermoedelijke opstelling: OlrverF M?,PHr0erUr' JfV* Mulder, Neeskans, Traling, Van Deltt Van Buuren, Sonneville en Van Buuren. Gerard Weber...'Fortuna kan goed op de nul spelen'... De amateur-astronomen hebben hun kijkers al gericht. Zij weten waar en wann< komen. Halley in beeld moet Vlaardingen Eens in een men senleven komt de komeet Halley dicht genoeg in de buurt van de aarde om haar door sterrekijkers te bewonderen. Vijf Vlaardingse amateur-astronomen grijpen de komende twee weekeinden die kans. Zijstellen hun kijkers op in de Broekpolder en iedereen die mee wil kijken naar de 'onheil- brengende' staartster, mag langs komen. De Halley-koorts houdt de ama teur-astronomen al een tijdje ge vangen. Zij zijn al een paar keer de polder ingetrokken, met ster- rekaanen in de hand, om hun kijkers te richten. Zaterdag- en zondagavond, als de schemering invaltt, kunnen belangstellen den meegenieten van het schouwspel. De sterrekundigen staan op een dijk, een stukje van de secundaire weg in de richting Maassluis, voorbij het scoutcentrum. Voor mensen die hen niet kun nen vinden zetten zij af en toe de pechlampen van hun auto's aan. Als de lucht het komende week einde ondoordringbaar bewolkt is, staan de vijf Vlaardingers een week later weer in de Broekpol der. Wie deze kans om Halley te zien laat schieten, zal 76 jaar moe ten wachten. Pas in 2061 komt de komeet weer in de buurt van de aarde. Schiedam Ook deze keer was het weer zo: CDA-fraetieleider Piet Roosen had een groot deel van zijn algemene beschouwing gewijd aan de bejaarden in Schiedam. Hij diende een motie in, waarin stond dat ouderen veel meer bij het gemeentelijk beleid moeten worden betrok ken. Het CDA juichte toe dat de stichting, die op het Hoofd een luxe serviceflat wil bouwen, de erfpacht voor 75 jaar mag afko pen. Roosen vond ook dat er meer bejaardenwoningen moe ten komen: „De achterstand dient te worden opgeheven, meneer de voorzitter!" Mooie woorden, en uit de mond van Piet Roosen klonken zij ex tra gewichtig. De meeste stor men tijdens de begrotingsbe handeling woedden over ande re zaken; niet veel raadsleden kwamen op het ouderenbeleid terug. Zodoende versterkten de christen-democraten vrij soepel hun imago, dat rij bij uitstek de zorg dragen voor gepensioneerd Schiedam. Het CDA kreeg van wethouder Zijdeveld zelfs het predikaat aangemeten een club van be jaarden te zijn, die dus werkt aan eigenbelang. Voorts ver wierp de gemeenteraad Roos- ens motie 'wegens overbodig heid', met als argument dat de bejaarden in Schiedam al ge noegzaam bij de lokale politiek betrokken-zijn, onder meer via de Raad voor het Bejaarden- JS werk en de commissie ouderen- belangen. CDA'ers vonden ech ter dat de in Schiedam ingeze ten 65-plussers veel meer te vertellen moeten krijgen. ..Oh ja, als je het CDA zo hoort, denk je: nou nou, die partij fikst me daar wat voor de bejaarden, tjonge, die partij moeten we hebben. Maar ik noem het niks. Ik vind het te gek, dat het CDA zich altijd zo op de borst slaat, want wat doet die partij nou écht voor de oudere Schiedam- van de Anbo in Schiedam, de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen. Vroeger zat zij in de gemeenteraad, voor dezelfde partij als Brouwer. „Ja, dat is bij veel ouderen blijven hangen, hoor, dat het CDA toen met haar partijgenoten van de pro vincie Zuid-Holland sprak", weet zij te vertellen. „Waar ging dat ook weer over? Ja, dat de provincie het aantal plaatsen in de bejaardentehuizen wilde te rugdringen. Nou, daar zij wij als door Kor Kegel mers? Eenmaal hebben zij in het afgelopen jaar een gesprek gehad met CDA'ers uit de pro vinciale staten. Toen hebben zij ons opgeroepen dat ook te doen. Maar ik vraag mij af, of al die tamtam van het CDA nu wel zin heeft gehad. Is er wat uitge komen? Ik wil dat binnenkort wel eens horen. Ik kom daar ze ker op terug." Aldus Gé Brou wer, fractieleider van de PvdA. Ook in de gemeenteraad vond hij het CDA al wat 'opgeblazen' bezig. Behoeftig Tiny Krikke-Heïn is voorzitter ouderenbonden in Schiedam, zowel de Anbo als de KBO en de PCOB, zeer fel op legen. Schiedam vergrijst Ouderen worden niet minder, rij worden méér en ouder en meer behoef tig. Er moeten dus verzorgings- plaatsen bij. Martha Wagenaar heeft dat gezegd in de welzijns- commissie, want daar is zij altijd bij en zo heb je als oudere ook inspraaken daarna pas is de politiek erop ingesprongen. Het CDA roept dan dat zij een ge sprek heeft, ouderen lezen dat, en denken: zozo, dat CDA doet er even wat aan, zeg. Maar dat vind ik niet juist, want ik weet van andere partijen dat rij in stilte hebben gewerkt en véél. méér hebben gedaan." Mevrouw Krikke noemt niet alleen de PvdA in dit verband, ook andere partijen, want zij wil haar neutrale positie als voorzit tervan de Anbo behouden. Maar over het CDA zegt zij: „In Schiedam veel mooie woorden, maar wat doet Brinkman? Van uit Den Haag wordt het flanke rend ouderenbeleid de nek om gedraaid. Deze CDA-minister stuurt erop aan, dat er steeds minder zorg komt Vroeger gin gen moeders met hun kinderen naar het badhuis, tegenwoordig moeten moeders door hun kin deren in bad worden gestopt, want beroepskrachten zijn er nauwelijks meer voor. Laat ik Thurlede als voorbeeld nemen. Als ik daar zou wonen, rede neer ik: dat is mijn huis en dat deel ik met al die oudere Schie dammers die er al zaten. Maar wat gebeurt er nu? Wijkbewo ners kunnen er ook komen eten, andere dingen doen maar veel ouderen zijn daar he lemaal niet gelukkig mee. Zij zeggen: het is toch óns tehuis? Wij hoeven al die mensen uit de buurt niet binnen." Mevrouw Krikke deelt de CDA-vreugde over de geplande serviceflat op het Hoofd nauwe lijks. „Er is veel behoefte aan een nieuwe bejaardenflat, zoals op het Van Beethovenplein. Dat is een goede, gewone flat; die op het Hoofd wordt luxueus, die is niet voor gewone Schiedam mers." T— Heimwee Wim van der Spek voelt zich thuis in het CDA. Al heeft hij soms heimwee naar de progres sieve ARP van na 1962. „Maar dat soort gevoelens bespeur ik bij meer mensen, die uit de ARP voortkomen", aldus het raadslid. „In de fractie merk je al niets meer van de drie bloedgroepen. Als er kwesties zijn, waar we het niet over eens kunnen worden, denken we niet, kijk eens, die komt uit de CHU, de KVP of de ARP, die tijd is voorbij. Maar neem nu zo'n Jo Schriel uit Vlaardingen. Ik heb hem maar enkele malen meegemaakt en toch, ik wist direct, hij komt uit de ARP. Is toch typerend." Wim van der Spek heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij blij is met het afspiegelingscol]ege van WD, PvdA en CDA in de Maassluisse raad.Jk zou het zelfs ondemocratisch vinden als er geen afspiegelingscollege zou 2ijn in Maassluis. Wethouders rijn tenslotte ook-raadsleden. Samen moet je een stad besturen, je zit tenslotte niet in een regering. En je ziet het ook aan andere steden waar bijvoorbeeld twee partijen de dienst uitmaken. Na een tijdje komen ze er weer op terug, be valt het toch niet helemaal." Vlaardingen In de wande ling door het verleden dwaalt de weemoed zelfs af naar de Marathonweg. I „Ach", volgen de mijmerin gen van Gerard Weber een I ogenschijnlijk onbestemde richting, „die accommodatie mag misschien oud zijn, maar het is wel vreselijk ge zellig. Als je het veld op- I komt, ademt het toch een ou derwets voetbalsfeertje uit. Ik denk niet, dat er aan die tribune veel is veranderd in twintig jaar. Nou ja, ze helr- ben pas het dak gerepareerd, omdat het regenwater in de kleedkamers neergutste, maar voor de rest is alles nog net zo als toen." Desnelle buitenspeler van weleer, die met Excelsior ooit van de toenmalige tweede di visie B promoveerde naar de eerste divisie, kan z'n nu wat langere terugkeer bij Fortuna Vlaardingen nog niet van klinkende prestaties voorzien. Betrof het vroeger een jaar lijks en nooit langer dan an derhalf uur durend bezoekje, vandaag de dag heeft Gerard Weber het op het technische vlak voor het zeggen. Een gro te omschakeling trouwens voor de Zwijndreehter, die het Schiedam De Wereldwin kel Schiedam is redelijk te vreden over de boycot van Zuidafrikaans fruit, waartoe supermarkten en groente- en fruithandelaren in de stad zijn opgeroepen. De actie maakt onderdeel uit van een landelijke actie, die beoogt de handel in fruit uit dat land tot een minimum terug te brengen. Momenteel wordt in Nederland jaarlijks voor circa 6D miljoen gulden afgezet. Het gaat voorname lijk om sinaasappels en drui ven. Vrijwilligers van de Wereld winkel hebben winkeliers een brief overhandigd, waar in deze worden opgeroepen zich achter het initiatief te scharen. „Een groot' aantal heeft zich solidair verklaard met de zwarte bevolking, maar anderen denken uit sluitend aan hun eigen porte monnee," aldus een woord voerder van de Wereldwin kel. Vlaardingen De Hagenaar Pieter van Rossem van Pax Christi praat woensdagavond voor Vlaardingen voor ont wikkelingssamenwerking (VLOS) over het verband tussen ontwapening en ont wikkeling. Van Rossem geldt als een specialist op dat ge bied. Hij begint zijn inleiding in het VLOS-derde-wereldcen trum aan de Cornells Hout manstraat 2a om acht uur. Na de pauze kunnen de aan wezigen Van Rossem aan de tand voelen. Schiedam Ru Hartog vestigde tijdens de periodieke vergadering van de Schiedamse sportraad nogmaals de aandacht op de pro- I blemen van de Spalandruiters. j Het CDA-raadslid merkte te- recht op, dat de boerderij waarin deze vereniging is gehuisvest langzaam maar zeker het predi kaat 'onverklaarbaar bewoond' verdient. Wethouder Luub Hafkamp, die duidelijk maakte dat deze boer derij op de monumentenlijst staat (Hartog: „Dat is te zien"), kon niet ontkennen, dat er wat moet ge- beuren. Dat zal in geen geval de bouw van een nieuwe accommo datie zijn. „Maar", meende Har tog, „als het zo doorgaat, nebben de paarden het beter dan Je toe- schouwers." Het is nu de bedoeling, dat Haf kamp. nadat hij het rapport van I de dienst gemeentewerken heeft ontvangen en doorgenomen, in I januari met vertegenwoordigers van Spalandruiters en De Hoef slag rond de tafel gaat zitten. „Dan kunnen we gezamenlijk verder gaan denken hoe we de .zaak moeten aanpakken", aldus de wethouder. Schiedam De gemeentelijke overheid hoopt volgend voorjaar in sportpark Harga een begin te kunnen maken met de aanleg van een randweg, die vooral de bereikbaarheid van de honk-, soft- en voetbalvereniging Schie dam moet verbeteren. De voorbereidingen hiertoe zijn geruime tijd geleden afgerond, I maar zolang toestemming van de I provincie uitblijft, verkeert ook de gemeente Schiedam in het on gewisse. Wethouder Hafkamp: „We hebben nu signalen opge vangen, dat de toestemming er- I aankomt." merendeel van zijn trainers loopbaan doorbracht bij zater dagclubs. Risico's „In de zaterdag", zegt Weber (2 jaar jeugd Excelsior, 3 jaar NRC/Ommoord, 4 jaar RVVH, 5 jaar Vitesse Delft, 1 jaar SSS en 3 jaar MVV'27), „wordt er veel opener gespeeld, worden er meer risico's genomen om te winnen. In de zondag is het voorkomen van doelpunten veel belangrijker. Op zich na tuurlijk ook een gezonde zaak. In deze tweede klasse", be trekt hij Fortuna in z'n op een goudschaaltje gelegde woord keus, „wordt schaakvoetbal gespeeld. Eerst moet de ach terhoede voor honderd pro door Donald Bax cent dicht zitten, met als ge volg, dat je slechts minimale uitslagen krijgt." Bovendien had Weber ook nog eens te maken met een groep teleurgestelde spelers, nadat Sparta vorig seizoen op de al lerlaatste speeldag de langste neus wist te trekken. „Dat heb ik in de gesprekken wel kun nen merken", beaamt hij. „De jongens hadden op de eerste klasse gehoopt, op andere te genstanders. Zo van 'als we ooit de kans hebben gehad, was het toen wel'. Dat heeft wel een bepaalde terugslag meegebracht. Fortuna speelde het gewoon goed vorig jaar. Als de ploeg op hetzelfde ni veau was gebleven, hadden we nu beslist meer punten ge had." Meer nog dan de teleurstel ling, heeft momenteel een ge brek aan aanvallers, niet zo zeer in kwaliteit als wel in kwantiteit, een fnuikende werking. Eind mei ruilden Ru- dolfo Gardeslen en Dennis Oo- men Fortuna in voor respec tievelijk Lenig en Snel en Sparta, terwijl 'steraanvaller' Ron Hofman slechts twee competitieduels z'n waarde mocht demonstreren. „Dat is het punt", onderstreept We ber. „Drie van de vier aanval lers zijn weggevallen. Ik wilde op dezelfde lijn doorgaan, nog iets aanvallender gaan spelen, maar dat viel allemaal in dui- gen." Gedeeltelijk heeft Weber die problematiek opgevangen door André de Haas op rechts door te schuiven naar de frontlijn en aan de andere kant Peter Sonneveld als hangende spits te posteren, „Sonneveld is sterk in de lucht, kan ïnkop- pen'of terugleggen en kan een balletje vasthouden. Daarente gen remt hij de anvalsopzet wel eens. Met De Haas hebben we een redelijk alternatief. Hij kwam vroeger toch al vaak op om de aanval te ondersteunen en pikte dan ook z'n doelpun- tjes mee. Bovendien zijn Ron Berveling en Fred Langhorst ook al aanvallend ingesteld." De interne omzettingen lijken ten koste te gaan van Mari Visser, die in zijn rol van pen delaar tussen voorhoede en middenlinie tevergeefs op zoek ging naar z'n maatje Hof man. Weber: „Visser is een voetballende spits, die zich op nieuw op een speler als De Haas moest instellen. Hij kon het uitstekend vinden met Hofman. Die twee speelden al zo lang samen, die konden el kaar blindelings vindemi JJit alles blijkt, 'dat Fortuna erg af hankelijk is van Ron Hofrpa4 willen we bovenin meedraai en. Maar we zijn ook wee? veel te goed om onderin te recht te komen." ."„C De tijdelijke afwezigheid van Hofman vormt voor Weberitpfc nu toe het enige minpuntje: „Een erg enthousiaste groep die prestatiegericht bezig is",r luidt zijn omschrijving. r ,',Elv wordt hard en met plezier'ge traind. Je kunt het goed jnep- ken als er een keertje onnodig wordt verloren. Dan prate.n-^e er veel over, zoals laatst tegen' DCV. Probleem is ook, dat we zonder Hofman nu op een an der concept zijn overgescha keld. Het heeft moeite gekost om lijn in het spel te krijgen, maar dat wordt langzaam maar zeker stabiel." „Fortuna heeft een ploeg die-1 goed op de nul kan spelen len, dat is in deze afdeling, waarin' de meeste teams elkaar" af slachten, erg belangrijk. ,Hëti steekt achterin gewoon goed' in elkaar. Tegen SVW was het een wedstrijd die alle kapten opkon. Degene die de eerste; goal maakte, zou winnen. We kwamen met 1-0 achter en zet-" ten achterin de poort open. Dus verloren we met 3-0. Nor maals zullen wij niet zo snel drie goals tegen krijgen. SVW( en Overmaas zijn trouwens volgens mij de beste ploegen, ook al wonnen wij van Over-- maas. Wij moeten ons voorlo.- pig op de middenmoot rich? ten." In het achterhoofd hoopt «Web ber natuurlijk op een aanspre kende eindklassering. „Ik zit er op te wachten, dat we,we ken achter elkaar in dezelfde samenstelling kunnen spelen. Als we tweemaal winnen, staan we op de derde of vierdg plaats, maar ja, dat is het grote probleem. Als Fortuna ét naast Hofman nog een goeie aanvaller bij zou krijgen, kan het met deze groep nog jaren voruit. Al die gasten zijn in de kracht van hun leven. W^L zal er meer aan de doorstroming van de jeugd gewerkt moeten worden, want vooral door dat gebrek is nu de basis- té smal..." Schiedam THOR is kwaad op de gemeente Schiedam. Het be stuur van de Schiedamse gym nastiekvereniging heeft geen goed woord over voor de wijze, waarop een deel van het pro gramma sportieve recreatie de activiteiten van de vereniging in de wielen rijdt, THOR maakt op de woensdaga vond voor de helft gebruik van sportzaal Zuid, terwijl tot voor kort de andere helft werd benut voor een tuminstuïf. Waar de le den van THOR bij de ene ingang dus hun contributie betaalden, daar was bij de andere ingang de toegang gratis. Een en ander werd voorts aange wakkerd door wervende teksten in een plaatselijk blaadje.; Dat laatste is bet bestuur in het' ver keerde keelgat geschoten. Te recht had voorzitter Van Oud- heusden het tijdens de vergade ring van de sportraad over oneer lijke concurrentie. Wethouder Luub Hafkamp ant woordde, dat deze activiteiten worden ontwikkeld door het buurthuis De Dukdalf, dat voor zo'n instuif wel zaaihuur moet betalen. „Maar ik ben het ermee eens", aldus de wethouder, „dat hierdoor geen wrijvende houding mag ontstaan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2