CDA-top durft openbare confrontatie niet aan Steendijkpolder: gemeente sluit ogen voor gif probleem Ga maar naar de politie... Geert en lngrid onthullen bééld Oude secretarie nu toch van sloop gered 1MRI1GS 0ABB1M eCHIEDAMSOHE COURANT NIEUWE IflfllfB CBBBMiï Vlaardingen wint in streekplan m Advieslij st is handreiking naar PvdA Onwillige arrestant Koffer drijft in Lange Haven Krant brandt niet best Knuppel roept woede trio op KK blij met kruistocht van huurder Auto's vernield □WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. MAANDAG 9 DECEMBER 1985 Schiedam Het afde lingsbestuur van het CDA dürft niet, zoals in 1982, in het openbaar over de kan didaten voor de gemeen teraad te vergaderen. Eëh speciale CD A-commissie heeft voorgesteld de halve fractie onverkiesbaar te zetten. Nu het ec steeds meer naar uit begint te zien dat zittende raadsleden daar tegen in opstand komen, heeft het bestuur besloten om punt 6 van de agenda achter gesloten deuren te behandelen. De leden vergadering vindt donderdag plaats in zaal Beatrix. Te ver wachten is, dat een aantal leden het met deze geheimhouding niet een; zal zijn, omdat het be- schc uwd wordt als een stap terug in het proces van openbaarheid Vjn bestuur. Afdelingsvoorzitter Jan den Brinker verklaart het bestuurs besluit met de opmerking: „Het ga«; over mensen en dat moet je in alle rust en alle stilte kunnen bespreken." Geconfronteerd met de opmerking, dat dat juist meestal betekent dat er ruzie wordt gezocht, zegt hij: „Zo gaan wij in het CDA niet met elkaar om." Den Brinker herinnert zich niet dat de bespreking van de kandidaten in 1982 openbaar was. „Toen was ik nog geen voor zitter." Zijn bedoeling is dat over de ad- vïeslijst van de speciale CDA- commissie in besloten kring wordt vergaderd. Hier komen de persoonlijke tegenstellingen aan de orde. Vervolgens zal de verga dering weer openbaar worden verklaard, waarna een stemcom- missie wordt benoemd en men overgaat tot de vaststelling van de kandidatenlijstzonder ver dere discussie over personen. Teleurgesteld Over de advieslijst, waarop de huidige raadsleden Els Hellwig, Luud Snel, Wout van Haften, Ru Hartog en Rein van Raalte on verkiesbaar rijn gezet, zegt Den Brinker. „Je hebt altijd menser die teleurgesteld zijn. Iedereen Els Hellwig: nummer tien. vindt dat je als partij te weinig doet, maar niemand wil als con sequentie daarvan weg." Op de advieslijst voor de gemeen teraad staat Aad van Lingen bo venaan, gevolgd door Sïem Ros- man die aan een rentree in de Schiedamse poljtiek bezig is en de gemeenteraadsleden Riet van Lam balgen, Piet Roosen en op nummer zeven Jaap van Kat wijk. Nieuwe gezichten op ver kiesbare plaatsen zijn Ton Seis, Jo Prins, Jan Hagendoorn en Da niel Baart. Luud Snel: nummer vijftien. Den Brinker, die zelf in de ad viescommissie zitting had, verde digt de lijst overigens wel in het openbaar: „Met deze kandidaten kunnen wij hoog scoren, als het straks gaat om coalitievorming. Ik zie in hen een goede handrei king naar de PvdA. Wij krijgen een fractie die er niet om liegt." Op de advieslijst is al kritiek ge komen van met name Luud Snel, die vindt dat er te weinig KVP'ers en te weinig jongeren op de eerste tien plaatsen staan. Schiedam Herhaalde oproepen van een bejaarde bewoonster van de 's Gravelandseweg aan voetgangers om mee te helpen twee inbreeksters in de kraag te vatten, haalden vrijdagmorgen niets uit. Ga maar naar de politie, kreeg de vrouw steeds weer te horen. Twee vrouwen hadden op klaarlichte dag sieraden en buitenlands geld uit haar huis gehaald. Toen de twee werden betrapt, vluchtten zij richting Singelkerk. De vrouw moest uit eindelijk de achtervolging staken. Bij een inbraak in een woning aan het Wilhelminapiein werden een videorecorder, fototoestel en geluidsapparatuur met een ge zamenlijke waarde van 4.200 gestolen. De buit van een inbraak in een winkel aan de 's Gravelandseweg stelde weliswaar weinig voor (enkele tientjes), de schade was wel aanzienlijk. Door een klinker door een grote winkelruit te gooien werd de eigenaar voor 2.000 gulden gedupeerd. Hij nmond overstag St bos in Broekpolder Vlaardingen In de loop van 1986 hoopt de gemeente Vlaardingen te beginnen met de aanleg van een bos in hét centrale deel van" de Broekpolder. Het dagelijks bestuur Rijnmond heeft in het ontwerp-streekplan dé aanduiding 'potentieel stads- en dorpsgebied' laten val len. Als de Rïjnmondraad op 16 de- cerhber het streekplan definitief vaststelt, staat niets meer de vol ledige bebossing van de Broek polder in de weg. Dan is ook een eind gekomen aan een jarenlang slepende kwestie dié op hoog niveau werd uitge vochten. De gemeente Vlaardin gen is altijd tegen bebouwing van de" Broekpolder geweest, omdat dé," grond verontreinigd is. Het terrein is met dezelfde baggerspe cie opgespoten als de Steendijk- polder in .Maassluis. Daar is ern stige bodemverontreiniging ge constateerd. Rijnmond is bezig met een nader onderzoek en het laat zich aanzien dat een sanering van de grond ïs gewenst Vlaar dingen vreesde bij bebouwing van de Broekpolder dezelfde pro- Vlaardingen De Vlaardingse pojitie had zondagavond een wei bijzonder onwillige arrestant. Een 37-jarige Vlaardinger. die dronken en zonder rijbewijs was gaan autorijden, weigerde mee te weaken aan de blaastest en aan de bloedproef. Er werd een uitge breid proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Een 22-jarige Rotterdammer, die in de nacht van zaterdag op zon dag werd aangehouden op de Schiedamse weg, maakte het de politie veel minder moeilijk. Hij had ook teveel gedronken, maar werkte wel mee aan de bloed proef. Ook tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt. blemen en verzette zich dan ook heftig tegen de plannen van het dagelijks bestuur van Rijnmond. Zelfs de toenmalige burgemees ter Wim Kieboom mengde zich in de strijd door te melden dat er nooit en te nimmer woningen zouden worden gebouwd in de Broekpolder. Hij steunde daar mee wethouder Bas Goudriaan, die zich het meest heeft ingezet om bebouwing van het gebied te gen te gaan. „Er moet nu een nieuw bestem mingsplan worden vastgesteld", aldus P. Ottolini van de afdeling stadsontwikkeling van de ge meente Vlaardingen. „Ons eerste bestemmingsplan is door Rijn mond afgewezen. Wij wilden het hele gebied bebossen. Mocht Rijnmond vasthouden aan be bouwing dan zouden er een aan tal bomen worden gekapt en in die bosrijke omgeving zouden dan woningen kunnen worden gebouwd, Dat bestemmingsplan heeft het nooit gehaald. Zelfs het kroonberoep heeft Vlaardingen verloren. We moeten nu dus weer opnieuw beginnen," Over de aanleg van het bos moet ook nog overleg worden gevoerd met de overheid, omdat heg rijk subsidies verstrekt op nieuw aan te leggen bosgebieden. De gemeente Vlaaridngen is ui termate blij met de koerswijzi ging van het dagelijks bestuur van Rijnmond. Ottolini: „Ver moedelijk hebben ze rekening gehouden met de situatie in de Steendijkpolder in Maassluis. Rij mond is bang voor herhaling en daarom heboen ze definitief afge zien van het volbouwen van het gebied." •j,;Kijk nou eens, daar drijft een koffer!" zeiden wandelaars op de Koemarktbrug tegen een Schiedamse politieman. De agent schakelde collega's in, van wie er éèn naar beneden klauterde en, hengelend in de LangB Haven, erin slaagde de openge schoten kof fer te be machtigen. Allerlei pape rassen dre ven erom heen en wa ren door de stroming sa mengedre ven in een doodlopend hoekje van de gracht, vlakbij de brug. De politie leidt uit de papieren af, dat de eige naar in Leid- schendam woont. Of er sprake is van J een gestolen koffer, wordt 0,- onderzocht. - Schiedam Niet de Schiedamse aannemer Van de Tempel, die er vlak naast zit en er jaren geleden naar lonkte, maar de Zwijn- drechtse firma A. Breur Zoon zal de voormalige gemeentese cretarie aan de Nieuwstraat gaan verbouwen. Er komen 21 huizen in voor alleenstaanden en duo huishoudens Woensdagmiddag wordt met de verbouwing ge start Zo gebeurt uiteindelijk toch nog, wat zes jaar geleden al werd be pleit door de Jonge Socialisten, de Lindenhof en andere organisa ties, die verenigd waren in de stuurgroep voor realisatie van kleine woningen. Het grappige is, dat wethouder Zijdeveld, die toen voorzitter was maar door de stuurgroep als tegenwerkende kracht werd ervaren, nu de initi ator is van de redding van de oude secretarie. Hij onthult woensdag samen met voorzitter Nesse van de bewonersvereni ging Sehiedam-Centrum een bord. Het heeft er lang naar uitgezien dat het pand aan de voet van de Grote Kerk gesloopt zou worden, omdat verbouwing financieel niet haalbaar was. De gemeente heeft echter ervaring opgedaan met de restauratie van het Prove niershuis, de Lindenhof en het oude stadsarchief op het Oude Kerkhof. Van de opgedane ken nis is gebruik gemaakt bij dit plan, dat tot stand kwam in sa menwerking met architectenbu reau Fiolet-Lïmburg uit Rotter dam. De restauratie van de vroegere secretarie is een logische volgen de stap in de vernieuwing van de binnenstad. De achtertuinen, die grenzen aan de Pastorietuin, worden in stijl en sfeervol inge richt Binnen worden plafonds, trappenhuis en wandbetimme- ring in oorspronkelijke staat her steld. Er is voor de bouw een be drag uitgetrokken van 1.675.000 gulden. Geert en lngrid onthullen het bronzen beeldje in de voortuin van het gezinsvervangend tehuis De Luit. MaassluisGeert Algra en lngrid Dubbeling namen er alle tijd voor om het bronzen beeld 'De opwaartse beweging' te onthullen. Het beeld is geplaatst in de voortuin van het gezinsvervangend tehuis De Luit aan de Haydnlaan in Maassluis. De bewoners voelen zich thuis in het gezinsvervangend tehuis en Geert en lngrid onderstreepten vrijdag die blijdschap door het beeld te onthullen, dat is gemaakt door de Amstelveense kunstenaar Jan Ver schoor. De stichting tussen 'wal en schip' had ook nog een verrassing in petto. De stichting bood een personenbusje aan en met die geste wa ren de bewoners zeer blij. In de burgerzaal van het stadhuis kreeg de overdracht een officieel tintje, waarbij de zeer vele aanwezigen louter lovende woorden over hadden voor het beeldje en het intitiatief van de stichting. Schiedam Van Haaren aan de Hoogstraat is door een gelukje aan een flinke brand ontsnapt In de nacht van vrijdag op zaterdag werd daar een brandende krant door de brievenbus naar binnen geschoven. De volgende morgen bleek dat er weliswaar schade was aan behang en vloerbedek king, maar het brandje had niet om zich heengegrepen. Door nog onbekende oorzaak is vrijdagnacht een auto, die gepar keerd stond aan de Dr. Kuyper- laan, volledig uitgebrand. De brandweer kwam te laat om nog iels van de wagen te redden. Schiedam Drie Schiedammers van 18, 19 en 20 jaar hebben za terdagnacht na onenigheid met de eigenaar een steen door de ruit van snackbar Moonlight aan de Lange Kerkstraat gegooid. Even daarvoor was het trio de zaak uit gezet. Toen één van de drie een voet tussen de deur hield, haalde de eigenaar een honkbalknuppel te voorschijn, en sloeg daarmee op de voet De drie zagen daarin vol doende aanleiding om hun woe de op de ruit te bekoelen. Koopkracht volgt Joop Huijsmans Schiedam Het aantal voor beelden van hoe huurders de dupe kunnen worden van onre delijke huisbazen, is schier onuit puttelijk. Een gezamenlijk onder zoek van het Nederlands Ver bond van Huurders en Konsu- menten Kontakt leverde vorig jaar schrijnend cijfermateriaal op. Ruim de helft van de onder vraagden bleek te veel te betalen aan onderhoud van de lift, onder houd cv, de huismeester en admi nistratiekosten. Zaken waar het blad Koopkracht van Konsu- menten Kontakt (KK) uitermate gretig op inhaakt Het blad zocht en vond een man die een geslaag de kruistocht tegen zoveel on recht voert: Joop Huijsmans, Schiedammer, stuwende kracht achter de bewonerscommissie Bachplein. Huijsmans, het blad voert hem consequent heel familiair als Joop op, vertelt in het artikel uit gebreid over de manier waarop de bewonerscommissie inmiddels 6 ton van de huisbaas (de SSSW) aan te veel betaalde service- en stookkosten heeft teruggevor derd. Het verhaal de Bachsto- ry dient als voorbeeld voor de te voeren gedragslijn. Als belang rijkste advies houdt Huijsmans de lezers voor schriftelijke vragen te stellen, zodat stukje bij beetje een groot pakket aan informatie wordt opgebouwd. Er zit structureel veel fout, con cludeert Huijsmans. Het meest genante voorbeeld, is dat van de fictieve bedragen die de woning- bouweorporaue jarenlang op re keningen opvoerde. „Daardoor waren ze bestanddelen van de kosten gestegen." „Met andere woorden," stek Huijsmans, „ik til je al jaren en daardoor is het le gaal geworden." Maar ook legio andere bedenke lijke zaken worden, door hem breedvoerig aan de orde gesteld. Zijn kruistocht leverde zes ton op. Technische en juridische kennis, samen met vasthoudenheid, zijn volgens Huijsmans voldoende om een dergelijk succes ook voor an dere bewonersclubs in het land mogelijk te maken. „Maar je moet nooit denken dat je er bent, want ze verzinnen telkens nieu we dingen," weet Huijsmans in middels uit ervaring. „Ze blijven wringen, wringen, wringen." Koopkracht laat tussen de regels door duidelijk merken blij te zijn dat zij Huijsmans voor een ge sprek heeft weten te strikken. Hij wordt in iedor geval als lichtend voorbeeld voor de rest van Ne derland afgeschilderd. Maassluis -„De gemeente sluit de ogen voor de pro blemen in Maassluis." Tot die conclusie komt de com missie bodemonderzoek Steendijkpolder Maassluis na uitspraken van de burgemeester dit weekeinde. De rechtbank in Dordrecht heeft geoordeeld dat de gemeente Dor drecht aansprakelijk is voor de bodemverontreiniging in die stad en daarom schadevergoeding dient te betalen aan gedupeerde1 huiseigenaren. De uitspraak van de rechter kan voor Maassluis consequenties hebben, omdat nu ook huiseigenare;. in de Steen dijkpolder zich tot de rechter kunnen wenden. Burgemeester Van Es constateerde in een arti kel m de Volkskrant echter dat de situatie in Maassluis niet te vergelijken is met die in Dor drecht Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonder zoek, is geschokt door de uitlatin gen van Van Es. «Het is gewoon niet waar wat hij zegt. Al in 1983 is er een technische notitie uitge bracht met een vergelijking tus sen de Merwedepofder in Dor drecht en de Steendijkpolder en reeds toen is vastgesteld dat er sprake is van een vergelijkbare verontreiniging. De gemeente blijft de situatie in Maassluis ba gatelliseren. Om niet goed van te worden. Het had beter geweest als de burgemeester zijn mond had gehouden. De situatie bij ons is niet minder ernstig dan in Dor drecht. Steeds maar weer pro beert de gemeente Maassluis de ernst van de situatie naar de ach tergrond te drukken. Wij worden er als commissie moedeloos van. In het overleg krijg je steeds com plimenten, maar in het openbaar wordt steeds maar steling tegen ons genomen, terwijl de feiten er gewoon niet om liegen. Om ziek van te worden." Actiegroep Nico Kikke, de secretaris van de commissie, is het wachten nu beu. „Steeds hebben wij in over leg geprobeerd naar constructie ve oplossingen le zoeken. Dat lukt niet en het is nu tijd om ons harder op te stellen. Wij hebben nooit een actiegroep willen zijn, maar we naderen nu wel de grens. Als de resultaten van het nader onderzoek bekend zijn, en dat duurt nog een paar weken, dan stappen wij naar de rechter en spannen procedures aan tegen de gemeente Maassluis. Dan is het hard tegen hard." In het bewuste artikel stelt Van Es verder dat nog niemand in Maassluis heeft geprobeerd scha de op de gemeente te verhalen. „Ook dat is pertinent onjuist", al dus Woudstra. „Wij hebben de bewijzen in handen. Wij weten van eigenaren en huurders de brieven zijn in ons bezit dat er schadevergoeding is geëist. Die verzoeken zijn afgewezen en de burgemeester heeft de brieven naar de bewoners zelf onderte kend. Of iedere ambtenaar loopt met een stempeikussen met de handtekening van de burge meester op het stadhuis, of de burgemeester weet met waar hij zijn handtekening onderzet." Burgemeester Van Es: „Ik heb gesteld dat de saneringsondezoe- ken nog niet gereed zijn en dat daarom onze situatie met verge lijkbaar is met die van Dordrecht. Ik heb uitgelegd dat wij zover nog niet zijn. Natuurlijk weet ik van de verzoeken om schadever goeding, maar als gemeente zijn we er nog niet op ingegaan. De uitspraak van de rechtbank in Dorêlrecht kan consequenties hebben voor Maassluis, maar dat hoeft niet, de tijd zal het leren," Vlaardingen Vandalen hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag auto's be schadigd. Een auto op de In- sulindestraat werd met een scherp voorwerp bekrast en op de Burgemeester Pruis singel werden deuken in het portier van een auto getrapt. Uit een auto die geparkeerd stond op de Lepelaarsingel werden in dezelfde nacht een radio-cassetterecorder en een portefeuille met twee honderdvijftig gulden gesto len. De dader maakte ver moedelijk gebruik van een valse sleutel. Ook uit een auto aan de Madrid weg werd een radio-cassetterecorder gestolen. De dief sloeg een ruit in.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1