Maatregel tegen fietsen op trottoir treft rolstoelers WD in Maasluis houdt vast aan 3 wethouders inwi aniiEs canawr Manda Kapil heeft gelijk Jopie Schumacher volgt Schriel op Hoogstraat en KvK tegen meer winkels Spinhnispad VUftMGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE E8URSNT Jo Schaap: democratie kost tientje Doorgang vaak nodeloos versperd Zijdeveld botst met Klein Links CDA'ers bang voor morgen? Jongen (17) bekent vijf aanrandingen Boerhaaveplein vraagt ƒ4000 voor verhuizen Eerste kerstbomen gestolen WATERWEG WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Uitke ringsgerechtigden, vere- liSgd ïn de Kipclub, ge- Druiken op eerste kerst dag hun magere diner op ie Grote Markt voor het Vlaardingse stadhuis. Daar wordt onder de mi- ïima één gebraden kip /erdeeld. Op die ludieke manier wil de Kipclub Di;otesteren tegen de gang /an zaken rond de eenma- .ige uitkering, let idee voor een symbolisch ruktest werd geboren in. café De Steeg waar kunstenares Annette 3raad zich alvast zat te verheu gen op de eenmalige uitkering, liè de GSD haar per brief had be- oofd. „Da's nou lekker, dan kun- leh wij met de kerst weer eens sip eten", wreef zij zich in de landen. Maar tot haar stomme /erbazing hoorde zij, dat niet al laar lotgenoten zo'n douceurtje egemoet konden zien; en dat mensen, die vorig jaar geen uit- sering hadden ontvangen, die x>k dit jaar niet zouden krijgen. Dan kopen wij met z'n allen een sip en verdelen die onder de mi nima, bedacht Annette .groot moedigMet drie anderen richtte tij'de Kipclub op en er ging met-" 2en een subsidieaanvraag naar de gemeente. De club wilde graag veertig cent hebben om een pakje goedkope margarine te kopen. Dp dat verzoek is officieel nog geen antwoord gekomen. Ie mand van de club die op het stad- auis eens ging vragen hoe het er mee stond, kreeg te horen dat zulke onbenullige uitgaven niet voor subsidie in aanmerking ko men. De initiatiefnemers zijn van plan 3m op eerste kerstdag wat tafel mes voor de trappen van het stad- nuis te zetten en zij zouden" het leuk vinden als de burgemeester 'of'een van zijn wethouders dan de minima wilde bedienen. Dat zou aan het sobere feestje nog wat cachet geven. Want sober wordt het, vertelt Annette: „Wij gaan acht op zoek naar de goedkoopste kip, die we kunnen vinden". Schiedam Jo Schaap, huurder van een woning van bouwvereniging Sint Jozef en actief lid van bewoners vereniging Sehiedam-West, gelooft nog niet zo in de de mocratisering bij deze wo ningcorporatie. „Ik merk er nog niets van", zei hij gister avond. „Je kunt alleen lid worden, als je voor een tien tje een aandeel koopt. Dat slaat nergens op. Dat vind ik geen democratisering". De commissies stao ^vernieu wing en ruimtelijke ordening namen er nota van Zij had den juist een fusie van de vijf Schïedamse bouwverenï- ging en hun democratisering bepleit. Maassluis Het hoofdbestuur van D'66 heeft het Maassluisse raadslid Manda Kapil formeel in het gelijk gesteld naar aanlei ding van haar klacht over het al dan niet terecht kiezen van Jan Storm als lijsttrekker bij de komende raadsverkiezingen. Manda Kapil voerde aan dat er door het bestuur van de afde ling procedurefouten zijn gemaakt Jan Storm zou rich twee uur na sluiting van de termijn van kandidaatstelling hebben aangemeld. Het hoofdbestuur onderschrijft die stelling, maar heeft over de nu te volgen procedure nog geen besluit genomen. Het is moge lijk dat Jan Storm gewoon lijsttrekker blijft ,,Ik ben half tevreden", aldus Manda KapiL (fIk wil nog een stapje verder en het ziet er naar uit dat ook dat zal lukken, maar over die ontwikkelingen kan ik nog niets zeggen. Daar zijn de besprekingen nog over gaande. Ik wil lijsttrekker wor den. We zitten op de goede weg, maar we moeten nog even ge duld hebben". Jan Storm, die tijdens een uiterst rumoerige en rommelige le denvergadering tot .lijsttrekker werd gekozen, is zich nog niet bewust van het naderende onheil. „Voor mij is de situatie nog niet wezenlijk veranderd. Ik heb van het bestuur officieel nog niets vernomen. Dat er procedurefouten rijn gemaakt is duide lijk. Dat waren we d.rect al met elkaar eens. Ik hoop alleen op een snelle beslissing, want ik wil zo snel mogelijk campagne gaan voeren. Vóór de feestdagen moeter duidelijkheid zijn". ;iimiiii Vlaardingen Ongewild en met de beste be doelingen heeft de gemeente Vlaardingen het de gebruikers van rolstoelen moeilijk ge maakt. Het Vlaardings overleg revalidatie (VOR) liet de commissie verkeer gisteravond met dia's zien, hoeveel obstakels gehandicap ten op hun weg door de stad tegenkomen. Een van die obstakels, zo bleek, heeft de gemeente bewust opgeworpen om te voorkomen dat fietsers en bromfietsers zomaar de trottoirs oprijden. Rolstoelers worden daar de dupe van. Een van de problemen waar Marj Timmer mans de raadsleden namens het VOR op wees, waren de onhandige stoepjes in trot toirs. „Die zijn voor mensen in een rolstoel haast niet te nemen". Maar die inrijbanden zijn juist verhoogd om te voorkomen dat bromfietsers en fietsers al te gemakkelijk het voetpad op kunnen schieten, legde een vrije route voor gehandicapten. „Daar is in het verleden kennelijk niet zo over nage dacht", zei wethouder Jan Madera. Het is de gemeente ernst met de aanleg van een obsta- keïvrije route, vertelde hij. Daarvoor is bij het nik twee ton subsidie aangevraagd. Maar de gemeente moet niet alleen maar zit ten wachten tot de subsidie binnenkomt, von den de raadsleden. „Je moet ook eens kijken watje als gemeente zelf kan doen", vond Wim Kwakkelstein (PvdA). „Ik weet dat er apo theken zijn, waar geen parkeerplaats is voor invaliden. Dat kan niet". CDA'er Chris van Koon was het van harte met hem eens, dat er voor invaliden iets moet worden gedaan. „Als je met iemand in een rolstoel rondrijdt, dan besef je pas wat een puinhoop het is". De wet houder beloofde .dat de gemeente zou doen wat rij kon, „als de kosten niet te hoog rijn". IJf|lltllHllIlll|{||iflHlllliHilflllilllfinitU]}|fiHEIit!IIIlflirif[llllilillliiNllllllllilllIIIIIIIIilIIIIIIIIIIII[[IIIIIINIIilUIIIIIIIII|[|t[liI!lllllllllllilllllllII[lllil![Jlllllllllilll]inilillll]III(llilHI!llll11IJlllil(lllllll[|]l'< woordvoerder van gemeentewerken uit „Daar kregen wij veel klachten over. Wij wis ten niet, dat wij het daarmee andere mensen zo moeilijk maakten". Timmermans had een lange reeks voorbeel den van situaties, waarmee het gehandicapten in Vlaardingen erg moeilijk wordt gemaakt De trappen in de Peperstraat en de Baan- straat, de hellingbanen van het Liesveldvia duct uitstallingen van winkeliers op stoepen, pittoreske bruggetjes, bomen en lantaarnpa len die midden in het trottoir geplant zijn. „Valide mensen stappen daar zonder na te denken aan voorbij. Voor invalide mensen is de doorgang vaak nodeloos versperd". Het leek een beetje water naar de zee dragen wat het VOR met zijn dia-presentatie deed. Zelden waren de leden van de commissie ver keer het ergens zo hartroerend over eens: er moet hard gewerkt worden aan een obstakel- Achterdocht over oplossing SSSW PvdA'ers in overleg. Hans van Kleef legt Cor Huyken en Wim Oomen uit, hoe het zit. SchiedamHet CDA-twee- tal Wout van Haften en Luud Snel heeft zich gister avond in de gecombineerde vergadering van de commis sies stadsvernieuwing en ruimtelijke ordening opval lend op de vlakte gehouden. In de discussies, sommige vrij belangrijk, speelden zij een zeer ondergeschikte rol, daarmee hun onverkiesbare plaats op de advieslijst van het CDA dik waarmakend De paar keer dat zij wat zei den, was dat in tegenstelling tot andere keren zeer poes lief naar de PvdA/VVD- coalitie. Waarnemers leiden hieruit af, dat Snel en Van Haften morgenavond in de CD A-led en v erga dering juist op die manier hoger op de kandidatenlijst hopen te ko men. CDA-afdelingsvoorzit- ter Jan den Brinker heeft namelijk verklaard dat de advieslijst van het CDA een handreiking is naar de PvdA. De indruk bestond gisteravond dat Snel en Van Haften zich meteen aan die tactiek aanpasten. Vlaardingen Jopie Schumacher (48) is volgens het CDA-bestuur de aangewezen persoon om de vorige maand vertrokken fractievoorzitter Jo Schriel op te volgen in de Vlaardingse gemeenteraad. De leden van de christen-democratische partij kunnen vanavond in een besloten vergadering in de Bethelkerk laten weten of zij het daar mee eens zijn. Het CDA stemt vanavond ook over de kandidatenlijst voor de komende verkie zingen. Volgens de kandidatenlijst die bij de verkiezingen in 1982 werd ge hanteerd zou eigenlijk de afgetre- Schiedam Strijdbijlen begTaven, schoon schip maken, zand erover; er heerste gisteravond in het stadhuis zowaar een kerststemming van ■warmte en vrede, toen over de toekomst van de stichting Samenwerken de Schiedamse Woning corporaties (SSSW) ge sproken werd. Wethouder Chris Zijdeveld, die alle suggesties noteerde, zei zel den een commissievergadering meegemaakt te hebben waar de eenstemmigheid zó doorklonk. Schiedam Een 17-jarige Schie dammer heeft bekend afgelopen weken in de omgeving van het Nleuwlandpleïn vijf vrouwen onzedelijk te hebben betast De jongen werd aangehouden door het wijkteam van de politie, dat uit verklaringen van slachtoffers een vrij nauwkeurig signalement van hem had kunnen opmaken. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt en hij wordt binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie. Schiedam De Kamer van Koophandel en de winke liersvereniging Hoogstraat hebben bezwaarschriften ingediend tegen dat deel van het bestemmingsplan Sqhienoko, waarin staat dat er langs de route Spinhuis- pad/ Vijgensteeg méér dan twee winkels mogen ko~ men. Aanvankelijk gin^ de gemeente slechts uit van een maximum .van twee winkels. Dat vonden noch de winkeliers van de bin nenstad noch hun collega's van de.Parkweg bedreigend. Nu het mogelijk wordt dat er meer win- ftöh komen, bestaat de vrees voor concurrentie veel sterker. Gisteravond wees een woord voerder van de Kamer van Kóóphandel in het Schiedamse stadhuis, op een steenworp af stand van de betreffende zone, op de/leegstand van winkelpanden aap de Hoogstraat en op de Par kweg. Hij vond dat de gemeente daar rekening mee moet houden. .'Dok leek hem het draagvlak vppr de nieuwe winkels aan het /Spinhuispad te klein: er worden slechts 400 woningen gebouwd In dit.deel "van de oude Branders- buur^ redeneerde hij. Maandagavond, voorafgaande aan de gemeenteraadsvergade ring, komt de commissie stads vernieuwing er nog speciaal over bijeen. PvdA'er Wim Oomen wilde geen besluit over het be stemmingsplan nemen, zonder op de hoogte te zijn van de in houd van de bezwaarschriften van de Hoogstraat en de KvK. De gemeente redeneert overi gens dat enkele winkels langs het Spinhuispad juist de loop erin houden op het tracé van binnen stad naar Parkweg en Mgr No- lenslaan vice versa. WD-raads- lid Gerard Verhulsdonk, zelf winkelier op de Hoogstraat, hield de KvK voor dat er niet al te de fensief en conserverend moet worden gedacht Hij bepleitte een opwaartse beweging in het win kelaanbod. Maar toen herhaalde PSP/PPR- raadslid Herman Noordegraaf nog even rijn vraag, die in de eer ste termijn al was gesteld, rame- •lijk hoe het nu rit met enige fi nanciële onduidelijkheid in het verkeer tussen gemeente en SSSW. Het antwoord van Zijde veld had met Kerst niets meer te maken: „Waarom moeten wij dat nu na gaan? Waarom moeten wij nu nog kijken, of iedereen zich altijd precies aan het boekje heeft ge houden? Wij willen weten hoe het in. de toekomst moet, daar hebben wij vertrouwen in en dan zie ik het verband niet" Noordegraaf: „Eén van de weini ge dingen, die de gemeente mag doen ten opzichte van een bouw vereniging, is het financieel toe zicht uitoefenen. Juist nu geble ken is dat de financiën een knel punt vormen bij de fusie van de vijf corporaties, is het belangrijk om te weten hoe het toezicht was, waar het mis ging en hoe voorko men kan worden dat het in de toekomst weer zo gaat" Eef Collé (CPN) en Adri Reijnhout (D'66) vielen Noordegraaf bij. Zijdeveld: „Ik rie bij Klein Links de neiging in troebel water te vis sen, dat denk ik al vanaf het be gin van de SSSW-affaire. Ik zeg dat met nadruk: ze zeggen dat er stront is, zeggen dat het stinkt en gaan er vervolgens stevig in zit ten roeren. Ook nu weer. Op het moment, dat wij het in de com missie eens zijn over de toekomst van de SSSW, heb je Klein Links weer. Jullie beginnen altijd te koeren. Ik wil hier gewoon geen antwoord op geven. Althans, niet nu." Noordegraaf: „U maakt ons al leen maai-achterdochtiger, Neem dat weg door openheid. Wij als raadsleden heboen de taak B en W te controleren. Ik daag u nog maals uit met de gevraagde infor matie te komen." Collé: „Wij heb ben het water niet troebel ge maakt Daar hebt u, wethouder, zelf schuld aan gehad." De verwijten, die na het midder nachtelijk uur over en weer ge maakt werden, waren zo fel dat Zijdeveld aan het eind van de vergadering nog in herinnering moest brengen dat er resultaten waren geboekt. Vooral PvdA'er Hans van KJ eef had belangrijke suggesties gedaan: hij vond dat er snel een fusie moet komen van de vijf corporaties, dat er snel een directeur moet komen, snel nieu we bestuursleden die door de ge meenteraad moeten worden aan gewezen; hij vond ook dat er snel een financiële gezondmaking moet komen en dat aan interne en externe democratisering bij de SSSW-nieuwe-stijl hard moet worden gewerkt. In grote lijnen konden de commissies stadsver nieuwing en ruimtelijke orde ning zich hierin vinden. Maassluis De VVD-afdeling Maas sluis houdt ook na de komende raadsver kiezingen vast aan een college met drie wethouders. „Sommi gen willen uitbrei ding, omdat zo'n col lege niet functioneert, maar wij zijn uitste kend te spreken over g de samenwerking en J de prestaties. Er zitten 1 oude rotten, die het werk goed doen", al- f dus fractievoorzitter S John Scheerstra. Hij sprak die woorden tij dens de presentatie van het gemeentepro gramma. De WD voelt zich sterk, rekent op minimaal zes zetels en de hui dige wethouder Elly Coenen is bereid om er nog een vierjarige periode aan vast te plakken. Het bestuur presenteerde dan ook trots en vol zelfvertrouwen het programma. „Omdat", aldus voorzitter Iïans van Wijk, „het een realistisch programma is. Het staat niet vol met mooie beloften en als rode draad door het pro gramma loopt de wens om de Jas ten voor de Maassluisse bevol king zo laag mogelijk te houden." Het liefst vormen de liberalen na de verkiezingen weer een college met de PvdA en het CDA. De- beraien streven tevens naar een sterker politie-apparaat „De poli tie moet meer de straat op en aan spreekbaar zijn voor de burgers. Zo kun je ontwikkelingen in de samenleving signaleren en moge lijke problemen voorkomen", al dus Scheerstra. Ook over het milieubeleid is de WD duidelijk. Scheerstra: „De gemeente is verplicht de nodige vindingrijkheid tentoon te sprei den, door financiële openingen te creëren. Openingen die wellicht ten koste gaan van andere activi- De VVD- teiten en pijn zullen doen." kandidaten bij de Overeen vrije woonkeuK bij een presentatie van uefe sanermg womt echter niet gerept. John Scheerstra: „Dat blijft een moeilijke zaak, omdat je afhankelijk bent van de overheid." De VVD blijft streven naar de verkoop van huurwoningen aan de huidige bewoners. Scheerstra: „Wij willen het eigen woningbe- zit bevorderen en waarom zou je dan niet de huurwoningen ver kopen. Als het aantrekkelijk is om te kopen moet dat kunnen." Woningen en woonerven moeten gemakkelijker bereikbaar zijn voor brandweer, ziekenwagen en huis-aan-huis-winkel De WD vindt dat scholengemeenschap Koningin Juliana moet worden uitgebreid met een vwo-afdeling, terwijl ook aan de ontsluiting van de dr. Albert Schweitzerdreef een hoge prioriteit is toegedicht den wethouder Jelle Wijnstok de fractievoorzitter moeten opvol gen. Wijnstok, die vorige week na lang zoeken een baan kreeg als directeur van het Maassluise dienstencentrum De Vloot, heeft echter al laten weten dat hij er niets voor voelt terug te keren in de politieke arena. Omdat er*in deze raadsperiode nog maar een paar maanden te gaan zijn, heeft het CDA ervoor gekozen iemand van de nieuwe kandidatenlijst voor te dragen. Jopie Schumacher, die in de vori ge ra'adsperiode al eens een paar 'maanden inviel voor Peter Blonk, staat derde op die lijst „Een ingewerkte kracht", oor deelt voorzitter en beoogd lijst trekker Aart Kool. Schiedam Dg bewoners van het Boerhaaveplein vinden het niet eerlijk dat zij straks, als hun huizen gesloopt gaan worden en er nieuwbouw voor in de plaats komt, slechts een verhuisvergoe- ding van 3000 gulden krijgen, ter wijl voor een ander gebied in Schiedam-Oost (Laurens Coster- straat en Land van Ris) duizend gulden méér wordt gerekend. „Beide plannen zijn even oud, al leen wordt het Boerhaaveplein later uitgevoerd. Moeten wij daarom die duizend gulden mis lopen?", vroeg Bernadette Bos man gisteravond in de commissie stadsvernieuwing. Er waren veel bewoners van het Boerhaave plein en het betrokken deel van de Rotterdamsedijk naar hét stadhuis gekomen om de wens om duizend gulden extra kracht bij te "zetter. Vooral de bejaarde bewoners van het blok hebben er recht op, vonden zij. PvdA'er Wim Oomen beschul digde CPN-raadslid Eef Collé van 'sïnterklazerij', omdat Collé het onmiddellijk met de bewo ners eens was. Zelf beloofde hij niet meer dan het verzoek aan te kaarten in de PvdA-fraetie: ;,Ik wü geen illusies wekken." Men begreep dat Oomen f 3000 eigen lijk wel genoeg vindt. Bewoners- deskundige Piet Ballemans: „Daar sta ik van te kijken. Hoor ik daar nu iemand van de PvdA of een boekhouder?" VVD'er Verhulsdonk; „Is dat tegenstrij dig dan?" Schiedam De Schiedamse po litie heeft vanmorgen in alle vroegte vijf jongens en een meisje in de kraag gevat, die op het Wi- bautplein met kerstbomen liepen te slepen. Acht kerstbomen wa ren al in een kelderbox verstopt, tien andere stonden klaar om meegenomen te worden. De jon gelui, tussen 15 en 20 jaar oud, hadden het hekwerk rond de op slag van een kerstbomenverko- ->er stukgeknipL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1