Brouwer aanbevolen als lijsttrekker van PvdA Gemeente geeft waslijst wensen aan provincie Museum maakt belediging van Jan Giudici ongedaan .Op en top Vlaardingse opening Ouderwets feest valt in het water. Nieuwe partij bij verkiezingen UIMROINGS DAGBLAD SGIiliftMSCUf G9URANT NIEUWE MTEIWtG CBUiilï Di KRANT BRENGT Di WERELD BIJU THUIS. Turk Mahir Engin op nummer 13 Twee leden jeugdbende aangehouden Kerstbomen in :de kruipkelder Witmannaast 'Geelman' in Streekmuseum Man getroffen door plafond Getuige pakt dief Dauwtrappers op de radio MAANDAG 16 DECEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Viaardingen. Postbus 110, 3131 BC Viaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De PvdA- commissie onder voorait- terschap van senator Jan Simons beveelt de huidige fractieleider Gé Brouwer aan als lijsttrekker van de PvdA in Schiedam. Brou wers kwaliteiten als poli tiek aanvoerder hebben de gemeenteraadsfractie in de' afgelopen vier jaar een stabiel aanzien gege ven; het vermoeden be staat dan ook dat de ad viescommissie^ (behalve Simons bestaande ^uit Hans van der Vlist," Mari Dingenouts, Daaf Olysla- ger en Martha Wagenaar) deze stabiliserende in vloed na de woelige pe riode 1978-1982 heeft willen honoreren. Standvastigheid kenmerkt ook de top van de advieslijst voor de gemeenteraad, voor zover het de verkiesbare plaatsen betreft Van de huidige PvdA-raadsleden in de Schiedamse raad komen er slechts drie op niet direct verkies bare plaatsen: Lou van der Stel op 18, Cees Huisman op 19 en Arie Zwambom op 28. Opvallend is de dertiende plaats op de lijst Deze wordt toebedeeld aan Mahir Engin, een 42-jarige Turk die al 21 jaar in Nederland woont en onder andere ïn de vakbeweging en als tolk ervaring heeft opgedaan. In Rotterdam durfde de PvdA het niet aan een buitenlander verkiesbaar te zet ten, maar de commissie-Simons had er geen enkele moeite mee. De volgorde bovenaan de lijst is; 1. Gé Brouwer, 2. Truus de Nijs, 3. Aad Wiegman, 4. Yvonne Süjee, 5. Chris Zijdeveld, 6. Hans van Kleef, 7. Jacob Wiersma, 8, Her man Posthoorn, 9. Joop de Jong, 10. Wim Oomen. In principe worden de wethou derskandidaten onder deze eerste tien gezocht. Uit de volgorde komt naar voren, dat een terug keer van Posthoorn als wethou der niet als een automatisme wordt gezien. Er zijn serieuze concurrenten van deze lijsttrek ker uit 1982, van wie een minder heid had gehoopt dat hij ook nu de lijst zou gaan aanvoeren. Op de 11e en 12e plaats heeft de commissie-Simons twee PvdA- 'ers gezet, die in 1982 behoorden tot de groep rond Hans Konings, die politiek lamgelegd werd. Nu de fractie onder Brouwer haar zelfbeheersing heeft gevonden, acht de commissie-Simons het nuttig om met het 'terughalen* van Hans Bakker en Ton de Vos aan kwaliteitsverbetering te wer ken. De volgorde onder het tweede tiental is; 11. Hans Bakker, 12. Ton de Vos, 13. Mahir Engin, 14. Arie van Loenen, 15. Jantje Boonstra, 16. Ben Stuïvenberg, 17. Huib de Ruiter, 18. Lou van der Stel, 19. Cees Huisman, 20. LiesOng. De advieslijst telt totaal 35 perso nen. Er waren aanvankelijk 37 kandidaten, maar Rita Schoen en Rietje Konings (Lentefeest) heb ben zich teruggetrokken. De Pvd A-achterban krijgt op 6 janu ari in de Blauwe Brug het laatste woord over de kandidatenlijst, maar gezien de stabiele factor wordt niet zo'n tumultueuze ver gadering verwacht als in '82 toen de groep-Konïngs aan de zijlijn werd ge rangeera. Van enkele PvdA'ers is het ech ter verrassend, dat zij onverkies baar zijn gezet. Hans Verlinden staat op 22, Cor Huyken op 23, Ruurd van der Veer op 24; de laatste, thans nog afdelingsvoor zitter tegen wil en dank, was zelfs genoemd als kandidaat voor het lijsttrekkerschap. Huyken is de laatste jaren zeer actief geweest op wijkniveau, in huurkwestïes en in de gang van zaken rond de Schiedamse bouwverenigingen, deSSSW. V-laardingen Geen gelegenheid lieten burgemeester Fred van Lier en wethouder mr Marïëtte Hoogendijk voorbij gaan om gedeputeerde J. Hoek van Dijke dui delijk te maken, dat Viaardingen iiT de toekomst nog weieens ,bij (de^rovincie zal aankloppen om geld. De provincie was vrijdag als grootste geldschieter eregast bij de feestelijke ingebruikname van de vernieuwde dam wand infde Koningin Wilhelmïnahaven. De damwanden in de KW-haven mogen er dan weer piekfijn bij liggen en grotere schepen aan kunnen dan vroeger, de gemeen te heeft nog een lange lijst van wensen: een extra steiger, een nieuwe schutsluis en een nieuwe brug over de Buitenhaven en de aanleg van de zuidelijke rand weg. Kostbare wensen. „Viaar dingen kijkt dan terecht naar de provincie", zei Hoek van Dijke, maar hij waarschuwde voor te hoog gespannen verwachtingen. „De rijksoverheid draait de geld kraan dicht en dat is jammer". Na een bustocht met raads- en statenleden stelde wethouder Hoogendijk 's middags de gereno veerde damwanden in de KW- haven in gebruik. „Hallo, meneer Hoogendijk, naamgenoot; hoort u mijj', sprak de wethouder in de portofoon. „Hallo, u kunt de eer ste hijs doen, over". Het vervolg was op en top Vlaardings: de eer ste tón, 4ie met de kraan Maja Venture werd neergelaten op de opgeknapte kade zat vol met kruikjes schelvispekel. Die kruikjes werden met gulle hand rondgedeeld; er was er zelfs één voor de agent die achter de bus was aangereden, omdat de chauf feur op de smalle havenkade zon der er zelf iets van te merken een auto Schiedam De recherche heeft de laatste twee daders aangehou den van een jeugdbende, die in de loop van dit jaar tal van kleine inbraken heeft gepleegd. De groep minderjarige diefjes telde zeven leden in de leeftijd van 13 en 14 jaar. In augustus al wL>t de politie enkele pubers te arreste ren; vorige week werden de laat ste twee aangehouden op grond van de bekentenissen van hun handlangers. Het tweetal is be trokken geweest bij de diefstal van een roeiboot, sloffen sigaret ten uit het magazijn van het NS~ station Schiedam/Rotterdam- West, een poging tot diefstal al hier van dozen drop en inbraken in sporthal Oost, op het bouwter rein aan de Stationsstraat (in fe bruari al), in auto's en op een boot Viaardingen Een 16-jarige jon gen is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op het schoolplein van de dichtgetim merde school aan de Vondel- straat, waar hij met kerstbomen liep te slepen. Op het plein ston den tien bomen, die gestolen wa ren van handelaren aan het Weeshuisplein en de Tweevrien- denstraat In de kruipkelder van de school bleken nog eens vijfentwintig ge- stolen kerstbomen te zijn ver- 'vstopt Naar de mededaders van de 16-jarige Vlaardinger is de politie nog op zoek. Ongelukje Het ongelukje illustreerde precies wat de gemeente wilde illustre ren: dat doorgaand verkeer niet op de havenkade thuishoort, waar vorkheftrucks af en aan rij den om schepen te laden en te lossen. De busrit maakte sowieso duidelijk, dat een vrachtwagen chauffeur die in het Vlaardingse havengebied moet zijn geen makkie heeft .Hemelsbreed is de afstand nu nog maar honderd twintig meter", zei ambtenaar Arie van der Steen toen de bus stopte op de Westhavenkade ter hoogte van de Galgkade. Maar omdat de Julianabrug voor zwaar verkeer gesloten is moest het gezelschap toen nog de halve stad doorkruisen, voor aan de zuidoostzijde van de haven de of ficiële plechtigheid kon plaats vinden. „Vrachtwagenchauffeurs die zonder problemen heel Europa" hebben doorkruist raken in Viaardingen het spoor bijster", zei wethouder Hoogendijk tijdens de bijeenkomst in het stadhuis die volgde op de plechtigheid. En zij schroomde niet om Hoek van Dijke, die eens kwam kijken wat Vlaaidingen tot nu toe met 'zijn miljoenen' heeft gedaan, te voor spellen dat er nog meer subsidie verzoeken zullen komen. Viaar dingen wil immers al het door gaande verkeer concentreren op een ringweg en de ontbrekende schakels daarin vormen de 'oren' van deBeneiuxtunnel, de nieuwe brug over de Buitenhaven en de Zuidelijke Randweg. „De weg naar de provincie weten wij ook wel te vinden", zei burgemeester Van Lier, verwijzend naar de na derende opheffing van het open baar lichaam Rijnmond. De grootscheepse opknapbeurt voor de negentig jaar oude haven heeft Viaardingen tot dusverre geen windeieren gelegd. De in komsten uit de haven, die het vooral moet hebben van de 'krui mels' die grote broer Rotterdam laat liggen, zijn met sprongen ge stegen. Maar het kan en moet nog veel beter, was de boodschap die vertegenwoordigers van de in dustrie kregen. Die boodschap, vertelde Arie van der Steen de statenleden, had met name veel transportbedrijven ervan weer houden de KW-haven de rug toe te keren. Het leger des heils begeleidde de samenzang in de regen. Viaardingen Het feest rond de ontsteking van de lichtjes in de kerstboom op de Vlaardingse Markt deed vrijdagavond den ken aan vervlogen tijden. Sinds het vertrek van burgemeester Heusdens was er niet meer zo'n uitgebreid programma geweest, compleet met carillonbespeling, een kerstconcert in de Grote Kerk, een toespraak van de bur gemeester en samenzang. De be langstelling was echter maar ma- dg- Verwonderlijk was het niet, dat Viaardingen niet uitliep om de toespraak van burgemeester Fred van Lier te horen. Alleen met opgeslagen kraag en onder een paraplu was het nog enigs zins uil te houden op de Markt, die in het licht van de lantaarns glom van de regen. Een kleine honderd mensen bleef na het concert in de kerk van het dub- belmannenkwartet, het koor Progeza en de bazumgroep van Bram Sebel nog even staan kleu men, om te horen hoe Van Lier hen vanaf zijn hoge spreekge stoelte een aangename kerst wenste en te zien hoe hij vervol gens de lichtjes in de kerstboom ontstak en zo nog voor een beetje sfeer zorgde. De meesten bleven echter niet wachten op de samen- .zang met het muziekkorps van het leger des heils. maar zochten snel hun warme kachel op Het eerste vaatje zat voi flesjes schelvispekel. Schiedam In de aula van het Stedelijk Museum Schiedam vindt Jan Giudici zijn eerherstel. De be roemde Italiaanse architect, die leefde van 1746 tot 1819 rr> ook in Schiedam enkele toonaangevende ge bouwen ontwierp, werd enkele jaren geleden postuum beledigd, toen de gemeente Schiedam toestemming gaf de oude haarwaterfabriek Dralle te slopen. Respect voor Giudici's beeldbe palende pand aan de Korte Ha ven was er niet bij. Zelfs de om wonenden namen het amper voor Giudici op; zij waren alleen maar tegen sloop en nieuwbouw, omdat de nieuwbouw te hoog zou worden en de historische gracht in de schaduw zou zetten. De ge meente Schiedam werkte en thousiast mee aan de sloop en verleende allerlei ontheffingen op bestaande verordening om vooral de nieuwbouw mogelijk te maken. De omwonenden doop ten het nieuwe complex dan ook cynisch: De Ontheffing. Onder die 'eretitel' leeft het project voort bij bouwvereniging Eendracht. Dat met de sloop van Dralle ook Schiedam zichzelf onthief van zijn zorg voor waardevolle archi tectuur, realiseerde men zich in die tijd niet die tijd, dat is nog maar enkele jaartjes terug. Van C.G.F. Giudici bleven in Schie dam vijf gebouwen over. de Ko renbeurs, het kantongerecht aan de Lange Haven, het pand van A.M.A. Stegmann aan de Tuin- laan 24, het Uto-pandje dat Ver stopt' staat tussen de Noordvest en de Zijlstraat en het pand Hoogstraat 112. In het laatste gebouw is het mu seum gevestigd. Toen het neerge zet werd, nu tweehonderd jaar geleden, was het bestemd voor bejaarden: het Sint Jacobsgast- huis. Later verhuisde het gast huis naar het door Piet Sanders ontworpen complex aan de BK- laan, tegenover het Julian apark. De twee educatieve medewer kers van het Stedelijk Museum, Dingen us van der Vrie en Piiu Schenkelaars, alsmede museu massistente Josine Bokhoven hebben zich de laatste maanden beijverd voor een aan Giudici ge wijde tentoonstelling. In de aula zijn sinds dit weekeinde enkele originele tekeningen van Jan Gi udici te zien. Met dé expositie maakt het museum iets goed van wat de gemeentelijke overheid Giudici mtsdaan heeft Pastoor Josine Bokhoven, toen zij toch in Italië was, is naar Giudici's ge boortedorp Do Igaza gereisd en sprak er met de pastoor, die nog beschikte over de doopakte van Dolgaza's grootste beroemdheid en aan Josine een kopie meegaf. Schenkelaars en Van der Vrie, die zich na hun boekje over het Schiedamse beeldenbezit nu gaan toeleggen op een boekje over de lokale architectuur (bewoners- deskundige Bert van Kan heeft zich als vrijwillig medewerker aangemeld), hebban nog interes sante informatie over Giudici op de kop weten te tikken. Zo kwamen zij erachter welk een utopist Giudici was. Toen Lode- wijk Napoleon nog het plan had om Assen de hoofdstad van Noord-Nederland en Noord- Duitsland te maken, kreeg Giu dici de opdracht grootscheepse herzieningsplannen voor de Drentse plaats te ontwikkelen. Het werd op papier e**n geweldig project, naar Parijs' prestige, maar uiteindelijk is hiervan in Assen alleen het Sterrcbos gerea liseerd. Ook ontwierp Giudici boegbeelden voor schepen, dat was een hobby van nem. De Schiedamse museummedewer kers hebben ook originele teke ningen ontdekt, die in het bezit waren van het stadsarchief, zon der dat bekend was dat deze van Giudici waren. De museumaula Iaat ook andere voorwerpen zien in neo-classisti- sche stijl, zoals een tafel met stoe len en een schilderij van Knip. Hieruit spreekt, dat die stroming in de architectuur ook in andere kunststijlen bestond. Viaardingen Buitenlanders in Viaardingen hebben een kiesvereni ging opgericht, om in maart 1986 mee te kunnen doen aan de komen de verkiezingen voor de gemeenteraad. Nederlanders Medelanders- Samen Vooruit (NMSV) is de naam van de groepering van voorzitter Ed Spa, die de belangen van minderheden wil behartigen. NMSV wil, hoewel voortgekomen uit het stedelijk overleg migranten, uitdrukkelijk geen partij zijn voor alleen buitenlanders De kiesver eniging wil alle minderheidsgroepen, die voor hun belangenbeharti ging in de gemeenteraad tot dusver zijn aangewezen op iobby'en bij andere politieke partijen, een eigen spreekbuis geven. Ed Spa: „Wij willen met meer afhankelijk zijn van anderen. Wij moeten zelf ons zog|e doen, zelf de handen uit de mouwen steken". Viaardingen Het Streekmu seum aan de Kethelweg heeft een aantal historische wasserij- attributen aan zijn verzameling toegevoegd. Een grote stalen mangel heeft deze week een plaats gekregen naast alle andere nostalgia. De openingstijden zijn rond de kerstdagen ook uitge breid Bezoekers kunnen woens dagmiddag in 'grootmoeders we reld' rondneuzen en ook de mid dag van de tweede kerstdag staan de museum poorten wagenwijd open. De expositie over het verleden van de Vlaardingse drogisterijen blijft nog een paar weken extra open. Veel mensen hebben mu seumdirecteur Jan Anderson ge vraagd de tentoonstelling nog even te prolongeren. Naast die expositie over de Vlaardingse Geelmannen is er nu ook een kijkje m de wassery-van-toen Het Streekmuseum kreeg on langs de beschikking over histo rische wasserij-atiribu ten. Ook is er aan 'De oude gaper' een reeks foto's toegevoegd van oude apo theken. Bezoekers van het museum krij gen deze maand een kalender met pentekeningen van oud- Vlaardmgen Diezelfde tekenin gen zijn er ook in kerstkaart- vorm. Viaardingen Een 72-jarige Vlaardinger is zaterdagavond in zijn brandende keuken aan de Mahlerstraat getroffen door een stuk plafond dat naar beneden kwam De man werd met hoofd en brandwonden naar het Holy- ziekenhuis gebracht De oorzaak van de keukenbrand was een vergeten pan met vet op het gasstel De pan vloog in brand en de vlammen laaiden zo hoog op, dat ook de afzuiginstallatie in brand raakte. De keuken brand de uit Viaardingen Dankzij alert in grijpen van een getuige is zater dagmiddag op het Veerplein een 21-jange man aangehouden, die een tas met honderd gulden had gestolen. De dief zag hoe een man op het parkeerterrein een tas in zijn kof ferbak zette. Net voordat de auto mobilist wilde wegrijden deed de 21-jarige Vlaardinger de koffer bak open, griste de tas eruit en zette het op een lopen. Hij legde het echter af tegen een getuige, die de achtervolging inzette. De dief werd overgedragen aan de politie. Maasland Boerenkape! De Vrolijke Dauwtrappers, onder deel van de Maaslandse har- ma nieveremgmg Eutherpe werkt mee aan het KRO-ta- dioprogramma 'Zin m Muziek'. Het programma wordt op za terdag 28 december van vier tot vijf uur via Radio 2 uitge zonden. De KRO nam het nummer 'Roodbonte driespeen wals' m oktober al op tijdens het boe- renkapellenfestival, dat toen in Hoek van Holland werd ge houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1