De Hoop bouwt 14 schepen voor lid ia I Gemeentebelangen rekent op bekende Schiedammers Scherp protest aan adres Marcos VUARDfNBS DABB1AD SGHIfDMfiXW GOURANT NEUWf WATERWEG GOORANT "Kunnen ze zich niet Eigenbelang noemen?' Hagendoorn en Hartog stappen uit CDA Brandweer lieden voor het voetlicht Burgemeester Van Lier: Maassluis exploiteren Kwaliteit Engelse zenders beter Twee inbraken binnen half uur WOENSDAG 8 JANUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066. 350557 - sportredactie: 345209, Schiedamse werf haalt order van 40 miljoen binnen Schiedam De Schie damse scheepswerf De Hoop gaat voor diverse Indiase ondernemingen veertien visserijschepen houwen: negen trawlers van 26,5 meter lengte en vijf trawlers/fabrieks- schepen die één meter langer zijn. Met de order is ongeveer veertig mil joen gulden gemoeid. De werf verwacht er een kleine winst mee te ma ken. In het kader van deze order zul len twee Indiase werven samen ook nog eens zestien visserijsche pen in licentie van De Hoop bou wen. Het Schiedamse bedrijf is verder met India nog in onder handeling over de bouw van nog eens twaalf visserijschepen. Volgens werfdirecteur P.G. de Lange heeft zijn bedrijf de order na een scherpe concurrentiestrijd gekregen vanwege de aantrek kelijke prijs en vooral ook de goe de kwaliteit die de Nederlandse scheepsbouw levert. Sinds 1980 heeft de werf al elf visserijsche pen aan India geleverd. Het casco van de veertien sche pen zal worden gebouwd bij de Hardinxveldse vestiging van De Hoop; het Schiedamse bedrijf dat achter enkele bruggen aan de Schie hgtverzorgt oe inbouw van de motoren en de afbouw van de schepen. De circa hon derd medewerkers van De Hoop hebben met deze order weer voor ruim twee jaar werk. De Hoop heeft onlangs eveneens opdracht ontvangen voor de bouw van een patrouilleboot voor de rivierpolitie in Rotterdam. Schiedam De naam Ge meentebelangen van de nieuwe partij van Wim Schenkelaars vaart onder valse vlag, vindt Jan den Brinker, afdelingsvoorzit ter van het CDA in Schie dam, Als hij hoort van de contacten, die Schenkelaars, Hagendoorn en Hartog hebben over krachten bundeling, is zijn spontane reac tie: „Kunnen ze zich niet beter Eigenbelang noemer?" Alle drie kwamen de CDA'ers op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst Schenkelaars op 12, Hagendoorn od 16. Hartog op CDA-voorzitter Den Brinker: Wim Schenkefaars: komend weekend meer... 17. Nu zij bij het ÓDA geen kans maken, gaan zij voor zichzelf be ginnen, concludeert men in< de partij van Den Brinker. „Dat heeft toch niks met gemeentebe langen te maken?" Den Brinker was gistermiddag— na een reis naar Brazilië, gevolgd door een zware griep nog niet op de hoogte van Hartogs er. Ha gendoorns besluit om het lid maatschap van het CDA op te zeggen. Den Brinker wist alleen nog maar, dat zij hun naam van de kandidatenlijst hebben laten schrappen. Gisteravond kreeg hy echter de brief binnen van Ha gendoorn, waann deze voor het lidmaatschap van het CDA be dankt. Uit correspondentie met Hartog is het CDA-bestuur bo vendien gebleken, dat deze lid blyft tot het eind van de raadspe riode om vervolgens uit de partij te stappen Van Schenkelaars heeft Den Brinker nog geen brief binnenge kregen, diens naam staat nog wel op de CDA-lyst Zal Schenke laars geroyeerd worden, indien hy inderdaad met Gemeentebe langen actief wordt in de plaatse lijke politiek? „Zover ts het nog met", aldus Den Bnnker. „Mis schien krijg ik nog wel een be richt van hem binnen." Wethouder IJsbrand van der Velden (tweede van links) had voor de iubilarissen Reints, Brobbel, Van Duffelen, Verbaarschot, Den Boer, Van der Struis, Kuipers en Breedervefd louter positieve woorden. Vlaardingen Wethouder IJs brand van der Velden reikte tij dens de jaarlijke korpsavond van de Vlaardingse brandweer liefst 13 onderscheidingen uit. Daar bleef het niet bij, want er werden ook nog eens vier benoemingen bekend gemaakt en één vrijwilli ger werd uitgezwaaid. Het was een sfeervolle bijeen komst in 't Paviljoen van Unile ver Research aan de Deltaweg. De wethouder en commandant De Jong deelden tal van compli mentjes uitgaan de leden van het korps. De onderscheidingen vielen ten deel aan E. den Boer, W. Bras, B, .Breederveld, N. Breedveld, A. Brobbel, J Kuipers, W. Seen, C. van der Struis, E. Verbaarschot, M. Witte, W. Brkelens, J. Reints en J. van Duffelen. P. van Pelt en A. van Veen wer den bevorderd tot brandwacht 2e klas en H. van Schaijk werd be noemd tot hoofdbrandwacht. Verder maakte korpschef De Jong bekend dat de tijdelijke be noeming van vrijwillig waarne mend commandant W. Sas, is overgegaan tot een vast dienst verband. Afscheid werd genomen van W. Sien. Na een ernstig motoronge luk is hij, mede door enkele ver lammingen, met meer in staat om de werkzaamheden bij de vnjwi- lige brandweer te vervullen. W. Seen is ruim tien jaar lid van het korps geweest Vlaardingen De Vlaardingse burge meester Fred van Lier heeft in een brief aan president Marcos scherp geprotes teerd tegen schending van de mensen rechten op de Filipijnen. Aanleiding is het incident in Escalante op het eiland Negros, waar op 20 september 29 demonstranten werden gedood. Escalante is een buurstad van Ba- colod, waarmee Vlaardingen een vriendschapsband heeft gesloten. Drie grootgrondbezitters hebben de macht in han den op Negros, een eiland dat ooit de grootste sui kerleverancier van de Verenigde Staten was, ver telde priester Eusebio Mana-Ay. Hij is een verte genwoordiger van de progressieve oppositiebewe ging Bayan op de Filipijnen, „Maarde suikercultuur is ingestort, tienduizenden mensen zijn werkloos en lijden honger. Onderdrukking, verdwijningen en martelingen door paramilitaire soldaten van de sui kerbaronnen zijn op Negros aan de orde van de dag. Vijf procent van de bevolking verdient de helft van het inkomen", schetste Mana-Ay de situatie. De Fi- lipijnse priester was in Vlaardingen op uitnodiging van de stichting Vlos (Vlaardingen voor ontwikke lingssamenwerking). Hij noemde de vriendschaps band tussen Vlaardingen en Bacolod van histori sche betekenis. Van Lier vertelt in de brief aan Marcos hoe hij van de Vlos hoorde van de moordpartij en legt uit wat de band tussen Bacolod en Vlaardingen is. „Ik ver zoek u maatregelen te nemen om dergelijke gebeur tenissen in de toekomst te voorkomen," schrijft hij. Door mensen dood te schieten kunnen nooit proble men worden opgelost, stelt Van Lier in de brief. „Ik ben van mening dat de overheid de juiste maatrege len moet nemen om de mensen van Negros een toe komst te bieden, want daar hebben zij rechtop," Priester Mana-Ay laat zien hoe in een lokale krant propaganda wordt gemaakt tegen de oppo- o sitie. Zijn naam staat in lijstje van 'gezochte moor- 0 denaars'. o DOOR KOR KEGEL Schiedam Ru Hartog en Jan Hagen doorn verlaten het CDA in Schiedam, uit onvrede met hun duikeling op de kandida tenlijst, waardoor zij onverkiesbaar zijn voor de gemeenteraad. Hartog blijft nog wel enkele maanden lid van de gemeente raad en de CDA-fractie Hagendoorn, die met gebonden is door een raadszetel, heeft gister avond alvast een onenterend ge sprek gehad met ex-partijgenoot Wim Schenkelaars, die by het stembureau een nieuwe partij heeft laten registreren- Gemeen tebelangen. Ook Schenkelaars is CDA'er; hy heeft zich nog met afgemeld Zyn naam staat op een eveneens on verkiesbare twaalfde plaats op de CDA-lijst. Het CDA heeft opge keken van zijn politieke ambities; hij in Schiedam welbekend, maar niet via het stadsbestuur. Schen kelaars is namelijk al jaren secre taris van carnavalsvereniging De Kietzeüers. Ook was hij actief in het bestuur van de Patiëntenbe langenveren iging Schiedam Van beroep is de 60-jarige Wim Schenkelaars directeur van het Montessori-iyeeum in Den Haag; hier geeft hij ook biologieles Schenkelaars zegt met de partij Gemeentebelangen te komen „uit onvrede met de hele gang van zaken", maar op dit moment wil hij daar geen mededelingen over doen Hij belooft komend weekeinde terug te bellen. „Dan heb ik iets zinnigs te melden. Ik voer deze week nog een paar be sprekingen met verschillende mensen en ik wil daar niet op vooruitlopen, dan wordt het maar gepraat in de ruimte." Van der Veer Schenkelaars wil nog met zeg gen, of hij de kandidatenlijst van Gemeentebelangen wil vullen met de namen van tekende Schiedammers Tien jaar geleden hebben politieke figuren uit de stad ook eens met het idee ge speeld een partij Stadsbelangen op te nchten. Het is er nooit van gekomen, want de beoogde kan didaten, Riet Taverne, Arie Ver linde, Ruurd van der Veer, Ge rard Verhulsdonk, bleven allen hun eigen party trouw. Scheldend CDA-raadshd Ru Hartog is bereid, Schenkelaars met raad en daad terzijde te staan „Wim is een goede vriend van mijn man", zegt mevrouw Hartog, „dus helpt hij hem. Maar hy zal niet verkiesbaar op de lijst van Gemeentebelangen komen. Zomaar overstappen van de ene partij naar de andere, alleen om in de raad te blijven, dat doet hij niet. Bovendien, dat mag hij van mij met. Hij heeft het er druk ge noeg mee gehad." Hagendoorn ziet wel heil in een plaatselijk gerichte groepering. „Die landelijke tendens moet eens uit de gemeentepolitiek ge haald worden Dat gedoe over kruisraketten, kerncentrales, daar spinnen wij in Schiedam toch geen garen mee? Wij als Schiedammers moeten vechten voor ons Schiedam, Wat kan mij het nou schelen wat er m Den Haag gebeurt, wat Wiegel doet. wat ze tn Bergen op Zoom zeg gen7 Als ik het hier maar goed heb Ik leef hier Schiedam voor de Schiedammers Daarmee be doel ik dus iedereen, die in de kaartenbak van het stadskantoor zit Het maakt mij niet uit of je brum, groen, geel of oranje bent, ik ben Janmaat met. Nee, ik bdoel: als wij het met ons clubje van 70000 inwoners» nu maar ge zellig met elkaar hebben." Hagendoorn vindt de andere po litieke partijen één pot nat. „Plaatselijk zeggen ze andere dingen dan landelijk. Het CDA- Sehiedam ageert tegen opheffing van Rijnmond, het CDA in Den Haag zegt; opheffen. De PvdA- Schiedam is tegen rijksweg 19, te gen Zestien hoven, landelijk doen ze daar weer heel anders over." Toch wil Hagendoorn nog een slag om de arm houden' „Ik weet nog niet. of ik met Schenkelaars mee doe. Ik weet nog niks Ik zie wel Mag niet Nu Schenkelaars met een Ge meentebelangen komt, zou hij wel willen zoeken naar bekende inwoners van Schiedam, even tueel afkomstig uit de politiek, maar niet per se. Hagendoorn is een bekende. Cynisch zegt CDA- voorzitter Jan den Brinker over zyn PvdA-collega Ruurd van der veer. „Nu Van der Veer niet in de PvdA fractie komt, kunnen ze hem natuurlijk ook vragen voor de club van Schenkelaars." DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De beeldkwaliteit van de Engelse zenders BBC 1 en BBC 2, die momenteel in Maassluis zijn te ont vangen, wordt in augustus sterk ver beterd. Dan worden de signalen via België doorgeseind. Momenteel laat de kwaliteit sterk te wensen over. Slechts sporadisch komen de pro gramma's goed door. De kwaliteitsverbetering brengt wel extra kos ten met zich mee. Het kost per abonnee een kwartje per maand meer en de Maassluisse ge meenteraad moet eerst positief beslissen over die tariefeverhoging. Tijdens de laatste begro tingsbehandeling werd het cai-tarief juist 30 cent verlaagd. Er zijn nog een aantal wijzigingen te verwach ten op het kabelnet van de Eerste stad aan de Waterweg. De landelijke stichting tnfokab wil starten met de exploitatie van een kabelkrant- kabel tekst De Maassluisse uitgever Wim For tuin, eigenaar van de Maassluise Drukkerij, zou daarin willen participeren. „Ik hoop dat de plannen snel gerealiseerd kun nen worden" aldus Wim Fortuin, die al langer met plannen rond loopt om een kabelkrant op te starten. De gemeente staat positief tegenover de plannen en ik hoop binnen enkele maanden meer zekerheid te hebben." „Het is aan de politiek om te beslissen", laat eai- ambtenaar J.Verweij weten. „Het college heeft nog geen definitief standpunt ingenomen. Het wachten is op een voorstel aan de raad." Als de plannen inderdaad doorgaan dan krijgt de gemeente ook de beschikking over een aan tal pagina's. „Dan zou het informatiekanaal overbodig worden", kijkt Verweij alvast voor uit „Je hoeft dan geen extra kanaal in gebruik te nemen en dat scheelt natuurlijk weer. We kunnen nu 30 kanalen vullen. Zeziin inderdaad nog lang niet allemaal bezet maar de ontwikke lingen gaan zo hard, dat je voorzichtig moet zijn met het opvullen van het net." Op dborgifte van de programma's van Europa TV moeten de inwoners van Maassluis nog even wachten. „De eigenaar van Anglia en Channel Four, ITV, komt aan het einde van het jaar met een Superchannel. Een combinatie van pro gramma's van Anglia en Channel Four, Die zenders geven wij momenteel ook op de kabel, maar ook hier is de ontvangst heel slecht. Kom' het Superchannel er, dan heb je maar één ka naai nodig om dat door te geven Het vrijko mende kanaal kunnen we dan gebruiken om Europa TV door te geven, Dan hoef je weer geen extra kanaal te gebruiken en dat is voor ons alleen maar gunstig. De kwaliteit van het beeld is goed en het blijft overzichtelijk." Verweij weet ook dat hij met handen en voeten gebonden is aan uitspraken van de Maassluisse gemeenteraad. „Wij voeren slechts de opdrach ten uit Als de raad anders beslist, dan moeten wij ons daarbij neerleggen. In de politiek weetje het nooit. Het doorgeven van Sky Channel heeft ontzettend veel moeite gekost Een krappe meerderheid ging akkoord, terwijl de reacties van de abonnees enorm positief zijn. Ik weet wel, als Sky ooit van de kabel wordt gehaald, ga ik met een zak op mijn hoofd rondlopen, want dan knjg je ontzettend veel negatievereacties." Doorgifte van Music Box en TV 5, die wel in Maasland en Schiedam te ontvangen zijn, is voorlopig nog uit den boze. Verweij: „Als je 2iet hoeveel moeite de raad al had met Sky Channel, dan kun je Music Box en TV 5 wel vergeten. Trouwens, de abonnees zitten niet te spingen om Franstalige programma's." Drie verdachten aangehouden Delft De Delftse politie heeft vanmorgen vroeg dne Vlaardin- gers aangehouden, die mogelijk twee inbraken kort achter elkaar hebben gepleegd. Rond kwart voor vier ging het stil-alarm over van een mavo. De politie nam poolshoogte en zag dat een ruit van het scheikunde lokaal was vernield. Binnen wa ren een paar kasten opengebro ken. Achter het gebouw vonden de agenten een jerrycan met die selolie, een brandblusser en een fles. Er is geprobeerd brand te stichten Een half uur later ontdekten agenten tijdens een ronde langs sporthal Brasserskade een auto tussen de struiken. Erin zat een 19-jange man uit Vlaardingen. Hij bekende al snel dat hij wacht te op twee vrienden, die hadden ingebroken m de sporthal, waar de agenten een opengebroken flipperautomaat en drankmachi ne ontdekten. Daarop besloten de agenten in de auto op het tweetal te wachten. Na drie kwartier kwamen de mannen naar de auto toe en wer den meteen gearresteerd. Het faat om Vlaardingers van 19 en ljaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1