Uitspraak rechtbank van levensbelang Maassluis PSO maakt weinig kans in Schiedam Maarleveld pleit voor samenwerking VIAAB0M6S DAGBLAD SEISMISCH COURANT NffüV» WATERWEG COURANT joHn 'Geef Vlaardingen zijn zeemanshuis' Bewoners West wijk bundelen krachten Huurders kiezen Reserves opmakentarieven tot maximum verhogen Minder mensen in Schiedam hülsta -totaal Gedistilleerd museum dicht Moeder en zoon te water Nieuw gebouw de Vaart m gebruik Toch nieuwe route naar tennispark «in DONDERDAG 16 JANUARI 1986 Regionale redactielede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen- Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Dertien leerlingen van de Rijn- inond-mts in Schiedam, die onder leiding van hun leraar Van Oost een maquette hebben vervaardigd van 45 appartementen, zien dat bouwplan in de praktijk gebracht. De ge meente Middelharnis heeft besloten het pro ject uit te laten voeren. „Dat hadden wij niet verwacht", zegt Cora Verweij ver heugd. Zij is penningmeester van de leerlingen vereniging van de Rijnmond-mts. Aan de realisatie van het project houdt de vereniging een leuk bedrag over. Architect Van Oost geeft onder meer les aan - klas bouwkunde van de Rijnmond-mts, de streekschool die nabij NS-station Nieuwland staat In hun eindexa menpakket hebben de leerlingen het vak bouwkunde III, Inhoudende geschiedenis van de bouwkunst, perspectief tekenen, bandschetsen en maquettebouw.. Met dit laatste aspect hebben dertien van hen zich gemotiveerd bezigge houden, naar een ontwerp van architectenbureau J. Boel houwers op Tholen. Het ging om een examenopdracht, al dus Cora Verweij. De 45 appartementen worden gerealiseerd aan de kop resultaat van het havenkanaal in Middelharnis, op twee kilometer komt in Middel afstand van de bebouwde kom. Het plan wordt in combi- harnis: de ma- natie met 400 vakantiewoningen uitgevoerd. De gemeen- quette iaat ZÏ6n te is al begonnen met de aanleg van een strand, pieren, dat de wonin- kinderbad en landtongen. De bouwvergunning voor de gen langs het appartementen wordt komend voorjaar verwacht. Elk water komen te appartement krijgt een eigen ligplaats voor een zeilboot, staan, een berging en een parkeerplaats en een balkon of dak terras, De koopwoningen gaan 105.000 gulden kosten. Het Leerlingen woonoppervlak is 65 vierkante meter, er zijn twee tot drie van de Rijn- slaaokamers. mond-mts Maassluis -De campagne voor de verkiezingen van. de Raad voor de Volkshuisvesting in Maassluis is van start gegaan. Op woensdag 12 maart kunnen de huurders van gemeentelijke wo ningen in de Eerste stad aan de waterweg hun stem uitbrengen voor het kiezen van vertegen woordigers in de raad. 'De Raad voor de Volkshuisves ting is van enorm belang voor de inwoners van Maassluis. Het volkshuisvestingsbeleid wordt door de raad gemaakt en onder zijn beheer tot uitvoer gebracht De gemeente Maassluis spreekt dan ook trots van een unieke, goed werkende manier van in spraak en medezeggenschap van huurders over de eigen woonom geving. Voor 31 januari moeten kandida ten die zitting willen nemen in de Raad zich hebben aangemeld. Voor iedere huurder bestaat die mogelijkheid. Naast huurders van woningen hebben ook leden van de ge meenteraad zitting in de raad, evenals de wethouder voor de volkshuisvesting. Het is voor de derde maal dat de verkiezingen worden gehouden. Van der Spek predikt revolutionair alternatief voor praktisch lege zaal. Handvol belangstellenden bij Van der Spek Schiedam De Partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO) heeft in Schiedam nauwelijks een voedingsbo dem, Het revolutionair alternatief dat de gedoodverfde lijsttrekker Fred van der Spek predikt —zaterdag maakt hij zijn kandidatuur bekendkan in de jene- verstad weinig PSP-afvalligen bekoren. Exact een handvol belangstellen den kwam gisteravond naar zaal Beatrix. Daar hoopten Hans Ko- nings en John Zwart een plaatse lijke afdeling van de grond te til len. Niemand liet zich door Ko- nings vermurwen om tot de partij toe te treden. Ook niet nadat Van der Spek zich'fel had gekant te lgen het strategische denken waarvan plaatselijk PSP-afde- lingsvoorzitter Eric Dijkhuizen niet vies van zei te rijn. „Volgens mij gaat het daar exact óm", meende Dijkhuizen. „De controverse PSO/PSP wordt ge- 1 Schiedam De laatste cijfers jover het bevolkingsverloop in ^Schiedam zijn binnen; zij dateren ^van oktober en laten opnieuw de ■tendens zien dat het inwoneraan- tal 'daalt De maanden ervoor was juist weer een stijging op gang ge- komen. Begin november stond •het aantal op 69.078. Er vonden in '■oktober 44 huwelijken plaats, 19 ïechtscheidingen, 59 geboortes en [74 sterfgevallen. bracht als principes versus strate gie. Dat is juist mijn bezwaar. De PSO heeft geen strategie." „Nee, wist Van der Spek, „de PSP benadrukt de strategie, de machtsspelletjes, de korte termijn resultaten juist veel te veel. Op termijn verliest ze de wezenlijke doeleinden uit het oog." Dijkhuizen zei slechts uit nieuws gierigheid naar de bijeenkomst te zijn gekomen. Hij kon gerust zijn. Hoewel de PSO in oprichting in Schiedam twaalf sympathisanten heeft, acht Konings dat onvol doende om aan de gemeente raadsleden mee te doen. „De ko mende dagen moeten uitwijzen of dai alsnog gebeurt." Worstelen Heeft Fred van der Spek zich ooit thuis gevoeld in de PSP? Die vraag lijkt opportuun, omdat hij al 'vijftien jaar worstelt met een verscheurende en verziekende interne partijstrijd'. De ex-roer ganger van de pacifistisch socia listen liet ook gisteren geen twij fel bestaan over de toekomst die hij voor de PSP voor ogen zieL „De partij glijdt af naar de sociaal democratie, wordt steeds gema tigder. Er worden nog wel lip pendiensten bewezen aan buiten parlementaire groepen, maar steeds meer zie je vertegenwoor digers in bijvoorbeeld gemeente raden zich aan de verkeerde kant van de streep opstellen. Ze verlie zen zich in machtsspelletjes, stel len zich kandidaat voor wethou ders- en burgemeesterposten. De PSP heeft zich zelfs al van de Amsterdamse krakersbeweging gedistantieerd." Van der Spek onderstreepte nog eens dat de splitsing die tijdens het laatste partijcongres in Wijk aan Zee gestalte kreeg niet als in cident mag worden gezien. „Het was een grote druppel In een al tot de rana toe gevulde emmer." Al SO laar voorlichting over wonen en slapen èlle slaapkamers, alle woonkamers De zaak waar u niets vooruit hoeft te betalen Singel 51 (achter Broersvestj Schiedam. 010-267920 Schiedam Enkele vitrines met likeurflesjes waren gaan door zakken als gevolg van construc tiefoutjes, daarom moeten zij ver vangen worden. Het Nationaal Gedistilleerd Museum, gevestigd in de kelders van het Stedelijk Museum Schiedam, is om die re den gesloten tot dinsdag"4 februa ri. Alle minïatuurflesjes moeten even aan de kant worden gezet om plaatsing van nieuwe vitrines mogelijk te maken. Maasland Door nog onbeken de oorzaak is gistermiddag een auto vanaf de Westgaag in Maas land het water in gereden. De moeder en zoon, beiden uit Maasland, die in de wagen zaten, konden zelf op de kant komen. Ze werden vervolgens overge bracht naar het Delftse Relnier de Graaf Gasthuis. De moeder liep een shock op, haar zoon brak zijn pols bij het natte avontuur. Maassluis De ge meente Maassluis wacht met angst en beven de uitspraak van de rechbank af over de eis van be woners van de gif- wijk Merwepolder, die de gemeente Dordrecht verant woordelijk heben gesteld voor de ver ontreiniging in de woonwijk. De rechter heeft de bewoners in eerste instantie al in het gelijk ge steld, maar de gemeente is tegen die uitspraak in hoger beroep ge gaan. Voor Maassluis is de uitspraak van de rechtbank van levensbe lang omdat bij een gunstige af loop voor de bewoners, ook de commissie bodemonderzoek na mens de bewoners in de Steen- dijkpolder naar de rechter zal stappen. De gemeente Dordrecht heeft al gezegd zich neer te leggen bij de uitspraak in hoger beroep. Als de bewoners in het gelijk worden gesteld dan gaat dat Dordrecht miljoenen guldens kosten. „En dat staat ons dan ook te wach ten", aldus wethouder Izaak van der Knaap van ondermeer finan-^ ciën en milieuzaken. „Dat geld is' er eenvoudig weg niet en daar moet een oplossing voor komen. We hebben nu wel een steun fonds bodemverontreiniging, maar daar kom je er natuurlijk nooit mee. Als we moeten betalen dan spreek je al snel over miljoe nen, wat zeg ik, tientallen miljoe nen guldens. De Rijksoverheid moet dan bijspringen." Over een artil%l 12 gemeente, Maassluis zou dan onder curatele van de overheid komen met alle negatieve gevolgen van dien, durft niemand nog hardop te denken. „Als Maassluis moet be talen dan zul je alle tarieven tot het maximum moeten verhogen. Dat is één van de consequenties", stelde Fieter Hoogenraad (PvdA). „Ook zul je alle reserves op moeten maken." De commissie bodemonderzoek is inmiddels een schadeclaim na mens de bewoners van de groot ste gifwijk van Nederland aan het voorbereiden. „Dat is in goed overleg zo afgesproken", aldus Van der Knaap. „Net als bij^de onroerendgoed-belasting is één zaak uitspraak bepalend voor de rest van de wijk. Steltlopers zorgden voor de komische noot bij de opening. Vlaardingen Betere huisves ting dan in het voormalige ge bouw van Open, Vensters aan de Koninginnelaan had scholenge meenschap de Vaart nauwelijks kunnen krijgen. Omringt door het Holyziekenhuis, het Zonne huis en vijf bejaardencentra moet het mogelijk zijn om de leerlin gen aan stages te helpen, stelde wethouder Ary Maarleveld in zijn speech. De Vaart nam het op- Vlaardingen Vier voormalige vrijwilligers van de Missions to Seaman in Schiedam willen dat ook Vlaar dingen zijn zeemanshuis krijgt. Zij hebben bedrijven, kerkbesturen en de gemeente uitgenodigd om mee te doen aan de oprichting. De internationale zeevarende gemeenschap is vrij con stant aanwezig in de Vlaardingse havens, stellen de initiatiefnemers. En door de verbetering van de Ko ningin Wilhelminahaven is het alleen maar drukker geworden. „Maar een zeemanshuis ontbreekt helaas." Zo'n voorziening hoort de zesde havenstad van Neder land wel te hebben, vinden zij. De vier vinden dat er voor zowel het bedrijfsleven, de kerken als de gemeente goede redenen zijn om het ini tiatief te steunen. „Elke rechtgeaarde Vlaardinger zou nog een druppeltje echt zeemansbloed in zich voelen moeten stromen, gezien de roemrijke zeevaar'geschie den is van deze stad", schrijven zii ten slotte. geknapte gebouw gistermiddag feestelijk in gebruik. Geniformeerde steltlopers zorg den voor de komische noot bij de opening. Zij knoopten de drie vlaggen los, die halverwege de masten waren vastgebonden en hesen de dundoeken. Directeur Keyzer oogstte waardering met zijn rijmelarij. Hij verhaalde in dichtvorm van het zwervend be staan van de school gedurende de afgelopen jaren. „Onze grote Ary is er zelfs voor naar Den Haag ge gaan, en daar kreeg hij het onge looflijke gedaan." Die 'grote Ary', wethouder Maar leveld, prees het personeel dat in de maanden rond de hopelijk laatste verhuizing veel extra uren had gemaakt zonder overuren te schrijven en dat ook nog eens als verhuizer was opgetreden. „Voor de heer Keyzer en zijn mensen is dit een hoogtepunt", zei Maarle veld, die tijdens zijn toespraak ruw onderbroken werd door de pauzebei„Zij hebben getoond dat zij die jongeren onder moeilij ke omstandigheden goed onder wijs weten te geven." De volgende stap voor de school voor lager en middelbaar voort gezet onderwijs is een uitbreiding met afdelingen voor sociaal-ago gisch werk, verpleegkundigenen activiteitenbegeleiding „Daar moeten wij nu .met elkaar aan werken", aldus Maarleveld. Hij vindt dat de Vaart met de bejaar denhuizen en het ziekenhuis sa menwerkingsverbanden moet aangaan. „Dat is ten voordele van de opleiding en die moderne maatschappelijke instellingen liggen in de meest letterlijke zin op loopafstand." De wethouder wenste de onderwijzers en hun leerlingen, „niet alleen een be houden, maar vooral ook een goede Vaart." •SchiedamGemeentewerken is toch begonnen met-de aanleg van de omstreden weg naar het ten- niscentrum Kethelhaghe in Woudhoek. De weg loopt tangs het verpleeghuis Driemaasstede en de woningen aan het De la Marplein, parallel aan het zandli- chaam voor rijksweg 19, en komt uit op de Bredero weg. Gemeente werken hoopt over anderhalve maand met de aanleg klaar te zijn. De noodweg krijgt een breedte van vijf meter. Vooral de bewoners van het De la Marplein had bezwaar aange tekend, want er wordt veel over last gevreesd. De bewoners verlo ren hun beroepsprocedure. El ders in Woudhoek wordt het mis schien wat rustiger. De tennissers hoeven straks geen gebruik meer te maken van de Gildeweg, het Barbierpad en de Schrijnwerker straat. Hier komt nu een fietspad. 'Jaloers op Steendijkpolder en Ver to9 'Maassluis De bewoners van Noord-Nieuwelandse- Polder-Zuid (NNPZ) in de Westwijk van Maassluis ma ken zich steeds meer 2orgen over de ernst van de bodem verontreiniging in hun wijk. Er is echter nog geen bewo nerscommissie samengesteld die de belangen van de be trokken moet behartigen. „Toch leeft de verontreini ging bij de mensen in de wijk", aldus Nico van Dijk uit de Wagnerstraat. „Rijn mond zegt wel dat het om een matige verontreiniging gaat, maar dat werd in eerste instantie ook van de Steen dijkpolder gezegd. En daar is het steeds erger geworden. Die vrees bestaat bij ons ook." Reden voor Nico van Dijk om de leden van de commissie milieu van de gemeente Maassluis te wijzen op de situatie in de woon wijk. „Ik word een beetje jaloers als ik kijk naar de bewonerstom- missie van de Verto-wijk en de Steendijkpolder. Zij voeren re gelmatig overleg met de gemeen te en dat is te merken ook. Wij in de wijk horen maar niets." De bewoners van dc NNPZ zijn van de eventuele verontreiniging niet persoonlijk op de hoogte ge bracht door het openbaar li chaam Rijnmond. Dat zal pas ge beuren als de resultaten van het nader onderzoek bekend zijn. Die resultaten laten echter nog wel geruime tijd op zich wachten. „De problematiek bij ons in de wijk is hetzelfde als die m de Steendijkpolder", benadrukt Nico van Dijk nog eens. Ik wil het college met klem verzoeken de voorlichting niet alleen aan Rijnmond over te laten, maar de eigen bevolking te informeren over de stand van zalf en." Fouten Wethouder Izaak van der Knaap voelde daar evenwel niets voor. „We hebben wat dat betreft ge leerd van de fouten uit het verle den. Bewust hebben we de bewo ners niet laten komen naar bij voorbeeld Koningshof. De bewo ners verwachten dat de gemeen te dingen gaat vertellen, die je domweg niet kunt vertellen, om dat je ais gemeente niets weet. Daarom is gekozen voor deze op zet" De wethouder voor milieuzaken wil echter wel graag in overleg treden met de bewoners. „Als er bèwoners zijn die een commissie willen vormen dan kunnen we op een gezonde basis met elkaar praten net zoals dat nu het geval is met de bewoners van de Verto- wijk en de Steendijkpolder." Nico van Dijk: „Ik neem de taak graag op mij om bewoners uit de wijk te mobiliseren". Pieter Hoogenraad (PvdA) stelde nog de kwestie van de beheers maatregelen aan de orde. Rijn mond acht het niet nodig om nu al maatregelen te nemen in de woonwijk. „Ik kan me echter voorstellen dat er wel het een en ander moet gebeuren. Denk al leen maar aan de zandbakken in de wijk. In de Steendijkpolder zijn die ook weggehaald." Het socialistische gemeenteraads lid kreeg daarbij steun van bewo ner Nico van Dijk, „In deBerlioz- straat is een zandbak en in die straat zijn ook een aantal veront- reingïgingen geconstateerd. Ik vraag me dan af of het niet beter is om iets te doen. Het zand ver nieuwen of tegels neerleggen "Wethouder Izaak van der Knaap zegde toe dat gemeentewerken de situatie gaat bekijken. Als het noodzakelijk mocht zijn worden alsnog maatregelen genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1