WATEIfl SPORT Het trauma van 192 voetstappen HM Cor Habermehl: 'Ik mis dat beetje extra' II® Bureau Schiedamse Federatie bestaat tien jaar Goed is niet goed genoeg voor het Weeshuisplein m LEVER SUNLIGHT VIERT JUBILEUM Hoekse PvdA: ïop deelraad niel in beroepscommissie B.J. de Haas De Wildt twee jaar bij DSS Kostense tekent bij Eric Gudde gokt op veerkracht RVB haalt ook in Rens loot PPSC gunt Zwart Wit initiatief Blessure Vlasveld Taart voor de meeste herrie Rotterdams Nieuwsblad vnidag RW 17 januan 1986 DOOR KOR KEGEL Schiedam Willem Gund lach Jmipt al tien jaar Schie damse kranten stuk. Op zijn kantoor staan mappen met de belangrijkste knipsels, een overvloed aan kopij. De laatste maanden heeft hij nog eens teruggebladerd. Allemachtig, wat lijkt dat Schie- damse welzijnswerk een dyna misch gebeuren! De zachte sector noemen ze dat', maar het gaat er soms keihard aan toe. Het is dan ook geen wonder, dat Willem Gundlach met zijn knipsels een fraai boekje kon samenstellen. Het is een jubileumuitgave, ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het bureau van de óh, verschrikkelijke naam* stichting Federatie van Schie- damse instellingen voor sociaal- cultureel werk en samenlevings opbouw, kortheidshalve iets minder verschrikkelijkde Schiedamse Federatie genoemd. Coördinator Leo Herwig schreef wat begeleidende tekst bij Wil- lems uitverkoren knipsels, Die Schiedamse Federatie, die doet niet niks, het boekje beves tigt het maar weer. Mensen, die Schiedam niet gewend zijn, zou den zich kunnen afvragen waar om de Federatie nog steeds niet, na tien jaar, het machtigste wel- zijnsplatform van de gemeente is. Er is een behoorlijke omzet in 'problematiek. Willems knipsels handelen over woonvvagenwerk, kindercentra, de Trechter, Jeugdhaven Nieuwland, op bouwwerk, timmer kampen, VOS-cursussen, clubhuizen, edu catieve nota, jongerenwerk, wijk centra, het Plantage-festival, mensen zonder werk, de SSSN, verstandelijk gehandicapten, de bezetting van de Mastenbroek- school, Aladdin, de kraakactie van clubhuis Zuid, pop, de werk groep Idéfiks, de oude wijken en bisschop Bar. Bent u er nog? Het is nog niet eens alles waar de Schiedamse Federatie in 'han delt', maar een volledige opsom ming wordt te gek. Verzoekjes Herwig, coördinator dus, zei een paar jaar geleden dat er wat hem .betreft zo zestig beroepskrachten bij mochten komen in het Schie damse welzijnswerk, want er is nog veel te doen. Daar had de ge meente natuurlijk geen geld Voor. nee. er werd nota bene be zuinigd. De Federatie kon er niet eens één personeelsfunctionaris iij krijgen. Ondertussen stroom den de verzoekjes binnen van al lerlei Schiedamse verenigingen, _die graag boekhoudkundige on dersteuning van de Federatie wiloen, en ook dolgraag werkbe geleiding, maar Herwigs bestuur kon er niet op ingaan: te weinig spankracht Zo swingend als Willems knipsel- 'pagina's ogen, zo moeizaam blïj- -ken de achterliggende ontwikke lingen. De tekstpagina's van Her- wig ademen namelijk een sfeer ^_an: poe poe; weer veel geleuterd en wat hebben we er eigenlijk mee bereikt? Citaat: „Bestuur en rpedewerkers bleven zitten met hel gevoel erg veel tijd en energie verspild te hebben aan overleg .met CRM." (Dat was in 1979, de 'periode van decentralisatie, taak - óverheveling van rijk naar ge- jneente.) Het is niet de enige keer, dat moeizaam onderhan deld moest worden over Schie dams welzijn. Het boekje besluit met de opmerking dat tien woeli ge, drukke, fascinerende, moeilij kejaren zijn afgestoten. Voor alle juistheid: de stichting zelf bestaat twaalf jaar en zal over enkele maanden haar jubileum niet vieren. Het bureau van be roepskrachten, dat twee jaar na de oprichting werd gevormd, dat jubileert nu en dat wordt wel ge vierd en daarom is er vanavond een feestje, elders in Schiedam. Jongerenwerk Plannen? De Federatie mocht vorig jaar ervaren, hoe een erva ringsproject voor werklozen werd opgezet, hoe de nieuwe op bouwwerkstichting Sivos werd opgericht, hoe de katholieke stichting voor sociaal-culturele arbeid (KSCA) haar activiteiten verder afroomde, hoe er verder gedemocratiseerd werd, hoe me dewerkers werden 'getoetst*,, hoe Trefpunt Oost en De Erker wer den geopend, hoe een onderzoek naar de oprichting van een cen traal administratief orgaan werd gestart (Leuk projectje voor de stichtingen, 't is nog de vraag of de Federatie hieraan meedoet.) Komend seizoen belooft weer nieuw geharrewar. Leo Herwig vindt dat jongerenwerk een vak apart is geworden, dat jongeren werkers echter in dienst zijn van clubs die door amateurs worden bestuurd en dat een stukje vakbe scherming welkom is. „Laat ze samengaan in een zakelijk opge zet verband," adviseert hij. „Ja, dat betekent natuurlijk wei wat voor de instellingen waar zij nu bij in dienst zijn." Ook vindt Herwig, dat veel meer instellingen in Schiedam op het terrein van bejaardemverk en maatschappelijke dienstverle ning zouden moeten samenwer ken, om staffunctionarissen een betere vervulling van hun taak te Medewerkers van de Schiedam se Federatie: op de voorgrond Joke de Zeeuw, Wim van Meenen en Leo Herwig, bij de deur Tineke de Jong en Coby Boekee. Op de foto ontbreken Willem Gundlach en Feija van Kesteren. bieden. Maar dat is ook typisch zo'n plan, waar doorgaans jaren over gepraat moet worden, om dat iedere betrokkene bang is voor zijn hachje. Relletje Eén van de eerste knipsels, die Willem Gundlach uitzocht voor het jubileumboekje, komt uit de Schiedamsche Courant van 1 maart 1976 (de SC was als bijblad van het RN een voorloper van deze Waterweg-editie). Het knip sel gaat over de vjer jongeren, stamgasten van de toenmalige so ciëteit De Tempel, die gevestigd was waar nu het ontmoetings centrum van de Trechter is, be neden het kantoor van de Fede ratie. De vier jongeren hadden 192 voetstappen gekalkt op het wegdek van de Oversehiese- straat, vanaf het Stationsplein. Het was bedoeld als ludieké re clame, om reizigers bij het station aan de hand van de voetstappen te laten zien hoe je moest lopen naar De Tempel. Het kwartet werd aangehouden, het werd een relletje, de gemeente liet de voet stappen verwijderen. Het is nooit meer goed gekomen. Eike voetstap, die de Federatie zet op weg naar vernieuwing in het Schiedamse welzijnswerk, mag vooral niet voorbarig wor den 'gekalkt', want dan werkt de gemeente tegen, of anders wel een aangesloten instelling. Maar zoals het nu gaat. zal het heel lang duren voor er nog eens 192 voet stappen zijn gezet. De Federatie heeft een troost: hardlopers zijn doodlopers. DOOR AAD RIETVELD Vlaardingen De gemeente zal ■het verband niet toegeven, maar liet is opvallend dat na de stede- -bouwkundige manifestatie 'het ,gat in de markt' de architectoni sche prijsvraag in zwang is geko men. Voor de afronding van de 'bebouwing in de binnenstad de winkels, bibliotheek en de bijna "honderd woningen die op tiet Weeshuisplein en de kop van het -Veerplein moeten worden ge- 'bouwdis zo'n prijsvraag zeker op zijn plaats, vindt coördinator ;At Smit DuyzentkunsL „Dat 'biedt meer kans op frisse ideeën. Je wRt voor zo'n plek niet iets 'goeds, je wilt het beste." Voor het eeist krijgt ook de be volking een stem in het kapittel. Die mag zeggen of zij de inzen dingen van de architecten mooi vindt of niet. En ook dat is iets wat de organisatoren van 'het gat in de markt* bepleitten: de stad is van iedereen en dus moet ieder een zijn inbreng kunnen hebben ïn de vormgeving daarvan. Zo ver gaat de gemeente niet, maar in uitzonderlijke gevallen han gen de bestuurders die stelling wel aan. De zuidwand van het Veerplan is zo'n bijzonder geval, de bebouwing van het Buizengat wordt het volgende. Niet dat -de bevolking de beslis sende stem krijgt Hun goed- of afkeuring worden meegewogen, vertelt Smit Duyzentkunst Ook deskundigen, zoals de welstands commissie, krijgen een stem en de uiteindelijke beslissing is aan de gemeenteraad. „Het lijkt me in elk geval leuk om het oordeel van de bevolking eens naast dat van de welstandscommissie te- zien, om te kijken waar de argu menten uiteenlopen of juist gelijk zijn." Sfeerplein Veerplein, sfeerplein. Die kreet neemt wethouder Bas Goudriaan nog weieens in de mond, maar nooit zonder een grijns om de lip- pen. Toch is dat uiteindelijk een Het Weeshuisplein, nu nog een kale vlakte. van de bedoelingen van de bouw plannen voor de zuidwand van het Veerplein. Het winkelfront rond dat plein moet worden afge maakt Aan de zuidzijde van het Veer plein ligt nu nog de kale vlakte voor het Weeshuis. „Een vlakte waar bij gebrek aan bestemming geparkeerd wordt. Er is nog hele maal geen plein," vindt Smit Duyzentkunst. „Het Veerplein heeft geen karakter, Is dat win kelfront klaar dan kun je van een plein spreken, dan kun je ook eens iets aan de aankleding gaan doen." Om de bebouwing economisch aantrekkelijk te maken wordt zelfs, de ligging van de Heem raadstraat gewijzigd. Waar nu de straat ligt moet de nieuwe biblio theek verrijzen. Ook dat zal bij dragen aan de aantrekkelijkheid van het plein, meent Smit Duy zentkunst. „Aan een plein waar verkeer overheen gaat heb je nog niets." Voor projectontwikkelaar Blauwhoed maakt dal de plan nen extra aantrekkelijk, „Die winkels aan het plein liggen op een A-lokatie. Daar zijn altijd ge gadigden voor te vinden." Wellicht heeft Blauwhoed daar om ingestemd met de prijsvraag, waarmee de ontwikkelaar de zaak toch voor een deel uit han den geeft. Overigens wordt het aantal winkels op aandrang van de organisatie van Vlaardingse ondernemers beperkt gehouden. Er zijn middenstanders die zeg gen, dat er al te veel winkelruim te in de stad is. Smit Duyzentkunst heeft zo zijn eigen ideeën over hoe een stad eruit moet zien. Een stad moet ge borgenheid geven, vindt hij. „Dat sluit pleinen niet uit, maar die moeten dan wel voldoen aan be paalde voorwaarden. De hoogte van de omringende bebouwing. de verhoudingen; die bepalen dat gevoel van geborgenheid." Bij het Veerplein deugt van die ver houdingen helemaal niets, vindt hij. De drie deelnemende architecten moeten binnenkort hun tekenin gen en maquettes inleveren. In maart wordt daarvan, waar schijnlijk in het stadhuis, een ex positie ingericht Daar kan ieder een de ontwerpen bekijken en zijn mening geven. Vlak na de verkiezingen van 19 maart wordt het dan nieuwe college van bur gemeester en wethouders geacht een oordeel te geven. Volgens Smit Duyzentkunst mag dat geen problemen opleveren. „Er is geen enkele reden om de besluitvor ming uil te stellen. Het is geen po litiek item. Alle partijen zijn het erover eens, dat dat gat bebouwd moet worden. Hoe eerder dat ge beurt, hoe beter het is voor de stad." Vlaardingen De personeels vereniging van Lever Sunlight uit Vlaardingen bestaat deze week zestig jaar en dat is de reden voor een groots feest voor het personeel van de fabriek. Op zaterdag 25 januari is er tus sen 16,00 uur en 17.00 uur een re ceptie in *t Paviljoen van Lever Sunlight Daarna gebruiken de leden van de personeelsvereni ging de maaltijd en vervolgens wordt met bussen vertrokken naar de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg voor het bijwo nen van een feestprogramma. Tot ongeveer 23.30 uur zal bet feest in de Stadsgehoorzaal du ren. Daarna kan er in de Harmo nie tot in de kleine uurtjes kan worden gedanst. Hoek van Holland De PvdA in Hoek van Holland wil dat be stuursleden van de deelraad wor den geweerd uit de commissie be roep- en bezwaarschriften. De so cialisten hebben hiervoor een wijzigingsvoorstel ingediend Ge wone leden van de deelraad moe ten wel zitting kunnen blijven houden in de commissie. Die commissie wordt nu ge vormd door leden van het dage lijks bestuur en deelraadsleden. Voorzitter is dr. ir. P. de Lint, die tevens deelraadsvoorzitter is. Volgens de Partij van de Arbeid geeft dit een ongewenste ver menging van functies. Woordvoerder G. Freriks,die het wijzigingsvoorstel heeft inge diend: „Het dagelijks bestuur neemt op een bepaald moment een beslissing, waartegen een burger of een groep burgers be zwaar indient. Diezelfde dage lijks bestuursleden moeten dan in de commissie beroep- en be zwaarschriften gaan uitmaken of die beslissing een juiste is ge weest. Dat is een methode, die in Nederland ongebruikelijk is". Deze kwestie is al eens eerder aan de orde geweest in een verga dering van de deelgemeenteraad. Het dagelijks bestuur was toen gevoelig voor de argumenten. Ook fractieleider P. van der Wel van het CDA loonde zich toen voorstander van wijzigingen in de zin zoals die nu zijn voorge steld. De commissie zou moeten bestaan uit raadsleden die niet in het dagelijks bestuur zitten. Meer dan 36 jaar heeft B.J.de Haas bij de gemeente Schiedam gewerkt. Op 1 februari gaat de stedebouwer weg. De medewer ker van de afdeling stedebouw van de hoofdafdeling stadsont-1 wikkeling krijgt vrijdag 24 janua ri van vier uur tot kwart over vijf een receptie aangeboden in de re creatiezaal van het stadskantoor. Vlaardingen Gilbert de Wildt volgt bij DSS'26 Ton Velinga op als trainer. Het bestuur van de Vlaardingse vierde klasser. die een wat professioneler aan pak nastreeft, sloot een tweejarig con tract af met de huidige oefenmeester van de Rotterdamse zondage! ib RFC. DSS'26 heeft er dus geen gras over laten groeien, hetgeen misschien typerend is voor de nieuwe wind die aan de Mara- thonweg waait. Ook De Wildt, woon achtig in Vlaardingen waar hij een nachtbar bestiert, was bijzonder te spre ken over de slagvaardigheid van DS'26. De Wildt ('Overal waar ik train, wil ik eeri tweejarig contract') rept niet over een sportieve achteruitgang. „Bij RFC is de gemiddelde leeftijd van de selectie 29 jaar, maar bij DSS'26 tref ik een gretige jonge groep", aldus de trainer die in hel bezit is van het diploma oefenmeester 2. „Bovendien komt het zaterdagvoetbal me ook beter uit." Schiedam Het bestuur van Hermes DVS en trainer Hans Kostense hebben slechts twee gesprekken nodig gehad om tot overeenstemming te komen. Tot groot genoegen van de spelersgroep ver telde voorzitter Wim van der Sloot gis teravond. dat niets meer een verlenging van het contract (derde jaar) in de weg stond. Kostense zelf is bijzonder tevreden over deze afloop, nadat hierover eerder enige spraakverwarring was ontstaan. „Ik heb", zegt hij, ..het bij Hermes ontzet tend naar m'n zin. Ik kan er heerlijk werken, zo is de samenwerking met Hennie Semeijn uitstekend. Goed. er zijn wel eens wat wrijvingen, maar die heo je bij iedere club. We gaan nu wer ken aan het uitbouwen van de presta ties." DOOR DONALD BAX 'Schiedam Cor Habermehl heeft lak aan tradities. Waar PPSC in de voorbije jaren een innige band koesterde met trainers als Arnold Lob man (twee jaar) en Arie Kurver (drie seizoenen), aaar maakte Habermehl gis teravond bekend de Schie damse eersteklasser aan het einde van de lopende jaar gang te zullen verlaten. Een beslissing niet gebaseerd op mogelijke interne strubbe lingen met bestuur en spe lers, maar hem ingegeven op gevoelsmatige gronden. De in Zoetormeer wonende en werkende sportambtenaar vindt, dat hij er op do een of andere manier maar niet in kan slagen op Thurlede oen extra vonkje te laten over slaan. Dat heeft onomstotelijk voor een flink deel te maken met de gigantische verschillen tussen de luidruchtige aanpak van Arie 'bombarie' Kurver on de ingetogen werkwijze van Habrmehl. „Ik heb", zegt Habermehl, „ïn ieder geval het gevoel, dat mijn manier onvol doende overkomt." Hij beaamt, dat de overgang van Kurver naar Habermehl te groot is geweest. Waarbij misschien ook nog het gegeven een rol speelt, dat Kurver een regelmatige gast is op Thurle de en nog altijd goede contacte onderhoudt met de spelers. Habermehl: „Ik ben totaal an ders. Hei gaat enkel en alleen om dat heetje extra. Dat blijf ik missen. Dan wil ik alleen maar eerlijk zijn, dus zeg ik 'sorry, heren, u kunt beter op zoek gaan naar een ander'. Al weet ik, dat men het bij PPSC niet gewend is om snel van trainer te veranderen." Eind vorige week heeft Ha- Maassluis Volgens Eric Gudde geeft morgenmiddag in Pijnacker de mentale veer kracht de doorslag. De trainer van het Maassluiser Excelsior gaat er terecht van uit. dat ook gastheer DSVP wordt ge plaagd door een gebrek aan wedstrijdritme. „De ploeg die de tegenvallers het beste kan verwerken, komt het verst", is de mening van Gudde. Onzekere factoren worden ge vormd door René Dueaneaux (rug) en Rob Glimmerveen, die sinds 6 januari de wapen rok draagt. „Het is iedere vrij dagavond dus afwachten hoe hij is teruggekeerd", aldus Gudde. „Om die reden heb ik de opstelling nog niet bekend gemaakt, omdat twee vraagte kens net iets te veel zijn. Qua traininsarbeid kan ik over de voorbije weken niet ontevre den zijn." De seleclie van Excelsior M: Van Eiik, Van de Broecke, Husslage, Put, Gordijn, Van Duyl, Van Zijl, Van stralen, Vork, Dueaneaux, Van den Bargh, De Reus, Moerman, Gouka en Glimmerveen. Vlaardingen Was in de KNVB afdeling Rotterdam voor dit weekeinde in eerste instantie een zeer beperkt in haalprogramma vastgesteld; nu de weersomstandigheden stilaan verbeteren, is besloten waar mogelijk te laten voet ballen. Voor de RVB-clubs uit deze regio leidt deze ingreep tot het volgende programma: zater dag: 14.00 uur GTBSVDPW, 14.00 uur VVKPassa Sabim, 14.30 uur CION—SDV, 13.00 uur G SS—Egelantier Boys, 14.00 uur SR AVDL; zondag: 14.30 uur SVDPW—SIOD, 14.30 uur DemosSVS en 14.30 uur EurekaSchiedamse Boys. Schiedam Gé Rens, de sym pathieke ambtenaar van do af deling sportzaken van de ge meente Schiedam, verricht vrijdag 24 januari de loting voor het Schiedams zaalvoet bal-kampioenschap. Plaats van handeling is traditiegetrouw het clubgebouw van het orga niserende VVK in het sprteomplex Bijdorp, waar Rens om 20 uur de lootjes uit de koeler haalt. Cor Habermehl bermehl daarover zowel met bestuur als met de spelers groep van gedachten gewisseld en de uitkomst van die ge sprekken, heeft hem doen he sluiten het boekwerk PPSC in juni dicht te klappen. „Ik ben. dat heb ik altijd en overal op de eerste plaats gezet, een pure hobbyist. Ik moet het dus naar m'n zin hebben en dat moet ook voor de andere partij gei den. Ik denk. dat noch PPSC noch ik er bij gebaat is, als we dan toch zouden besluiten om nog een jaartje door te gaan." Waarden Hoewel Habermehl zegt zijn beslissing nu al kenbaar te hebben gemaakt om PPSC voldoende tijd tc bieden naar een capabele opvolger op zoek te gaan die beter bij de groep past, kan hij die motivering natuurlijk ook op z'n eigen persoon van toepassing bren gen. Contacten met andere clubs zijn er nogniet en Habermehl zal de laatste zijn om daarover wakker te liggen. Habermehl heeft menselijke waarden en relaties hoog in heL vaandel staan en zal zich dus wel ettelijke malen achter z'n oor krabben, alvorens hij ergens z'n jawoord geeft. Dat in de wandelgangen wordt gemompeld, dat hij niet hard genoeg zou zijn, wordt door hem zelf voor een deel beves tigd. „Niet alleen ik ben een hobbyist, de spelers zijn dat ook. Als iemand om bijvoor beeld studieredenen niet kan komen trainen, dan heb ik daar begrip voor. Dat is een onderdeel van mijn aanpak, waarvan ik vind dat die mini- maai bij het merendeel van de groep moet aanslaan. Bij PPSC heb ik het gevoel, dat mij dat op kortere op langere termijn niet zal lukken." De lage klassering, overigens PPSC in do loop der jaren min of meer eigen geworden, heeft dus niets vandoen met zijn aanstaande vertrek. ..Ben je gek. Ik geloof, dat PPSC nu eon punt minder heeft dan vo rig seizoen om deze tijd. Hel gaat gewoon net om dat tik keltje extra, dat er niet uit wil komen. De verstandhouding met spelers en bestuur is pri ma. daar ligt het ook niet aan. Ik sta lot eind juni onder con tract en tot diu zal ik er m'n schouders onder zetten om PPSC in de erste klasse te houden Schiedam Cor Habermehl speelt geen verstoppertje. „Als Zwart Wit'28 morgen het initiatief wil hebben", zegt de trainer van PPSC, „dan kan het dat krijgen." Een andere speelwijze zou PPSC morgen in de uitwed strijd tegen de rode lantaarndrager trouwens totaal niet op het lijf zijn geschreven. Habermehl rekent er op. dat de rentree van Bert Hooyer voor de roemruchte club uit Rotterdam-Zuid een extra stimulans vormt. „Hij zal Zwart Wit ook zelf nieuwe im pulsen willen geven", aldus Habermehl. „Aan de andere kant is hel voor ons zaak om de goede lijn van voor de winterstop door te trekken. De opstelling: Suu.'mond, Wesierveld, Winkelman, Rok de NijB, Al ders, Timmera, Michel de Nijs, Kolmoyer, Van Harmeien, Van der Mijden en 't Hoen. Schiedam IJans Kostense maakt zondagochtend pas de opstel ling bekend De oefenmeester van Hermes DVS heeft voor de thuiswedstrijd tegen het Leidse UVS De Koning. Kooiman en Van Zijl bij de groep gehaald. Uit dat drietal wijst hij de vervan ger van dc geblesseerde Vlasveld aan. „Tegen UVS weten we meteen waar we aan toe zijn", aldus Kostense. ..Het is m mijn ogen de ploeg mol de meeste kwalitei ten. In ieder geval kunnen we dan conditioneel zien hoe we de winterstop zijn doorgekomen. Wat mij betreft, mag er eindelijk weer eens worden gespeeld." De selectie van Hermes DVS: Eggelmeijer, Visser, Bijl, Lansbergen, Burger, Viergever, Bakker, Van der Tuyn, Van Hagen, De Roos, De Koning, Kooiman en Van Zijl. Schiedam De supporter die morgenavond bij de handbal- wedstrijd tussen de damesteams van UVG en Plantenboek- /Fore hoi te de meeste herrie maakt, ontvangt daarvoor in de vorm van een taart een passende beloning, In de weekbrief van UVG worden aiie jeugdleden opgeroepen zaterdag met pannen, ratels, bellen en toeters naar de Margriet hal te gaan om hun favorieten aan te moedigen. Dat enthousiasme moet deze toch al aparte ontmoeting (UVG-trainer heon Luysten- burg.We hebben daar verloren, omdat we niet tegen hun professionele trucjes waren opgewassen en dat willen we nu even goedmakeneen extra dimensie geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2