Eis negen jaar cel voor doodschieten rivaal Meer volkstuintjes, als vraag toeneemt m f 1MBDÏNGS DAG8LAD SGUIEDAMSCHE CflURANI IfilE WATERWie COURANT te.j De Graaf botst met jongeren Gemeente geeft tekortkoming toe Gif wijk stelt BNGgemeente en Euro-woningen aansprakelijk Ger ter Horst ontslagen Mogelijk fraude bij Van Baaien Startersdag weinig bemoedigend Teerstoof te klein voor Frisse Jongens Commissie neemt poolshoogte in stoffige toren WOENSDAG 22 JANUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus.110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Almelo Tegen een 43-jarige Vlaardinger heeft de Almelose officier van justitie mr J. Ha- zewinkel negen jaar celstraf geëist voor het doodschieten van zijn rivaal Jopie Bekhuis uit het Twentse Enter. De 34-jarige Bekhuis was de tweede man die stierf door toedoen van ver dachte, in Vlaardingen ooit een populaire café houder en mede-organisator van de haring- en bierfeesten. De Vlaardinger was neg niet zo lang uit de ge vangenis, na in 1983 door het Haagse gerechts hof tot drie jaar te zijn veroordeeld voor het doodslaan van een van zijn ex-kelners. Op 11 oktober vorig jaar loste hij onder de ogen van beider vriendin in een Almelose buitenwijk een schot op zijn plaaggeest Jopie, die kort daarop aan inwendig buikletsel overleed. Reden van de daad van de Vlaardinger was een financiële kwestie en de relatie die beiden met de vriendin hadden. De officier van justitie zag gisteren voor de rechtbank in Almelo grote overeenkomst tussen de moord op de ex-kelner en nu op Bekhuis. „Eerst houdt hij zich kalm, hij kropt alles op, en dan loopt zijn agressie langzaam op. Zo ging het toen zijn ex-kelner almaar in het openbaar zin speelde op diens verhouding met zijn kleine dochtertje, zo ging het ook toen Bekhuis hem krenkte. Niet alleen omdat ze allebei wat had den met Hilda, maar ook omdat zijn slachthoffer hem nog 10.000 gulden schuldig was, omdat de man hem steeds lastig viel in het casino, en ook omdat hij Hilda sloeg. Dat ergerde verdachte." Volgens mr Hazewlnkel was er sprake van voorbedachte rade. "Enkele dagen tevoren poetste hij nog het pistool op, dat hij altijd bij zich droeg." De problemen tussen beide mannen waren ont staan sinds de Vlaardinger in Nijverdal een Gol den Ten casino exploiteerde, waar ook beider vriendin Hilda werkte. De fatale avond was er een groot openingsfeest gevierd van een nieuw casino in Almelo, waar verdachte ook bij was betrokken. Hilda was die avond bij de festivitei ten ingeschakeld. Pas na sluiting reed de Merce des van Jopie voor. Binnen maakte hij proble men, schimpte op verdachte en dwong Hilda min of meer met hem mee te rijden. Later in de nacht reed de Vlaardinger langs haar huis „om te kijken of alles goed was. Hij sloeg haar, ik was bang dat er wat was gebeurd. Toen stond Be khuis' auto daar. Ik stapte uit om hem te zeggen dat het uit moest zijn en dat hij dat geld moest te rugbetalen, schieten was ik niet van plan." Vanaf dat moment liepen de leringen uiteen. De verdachte zei dat zijn ondertussen ook uitgestap te rivaal half in de auto dooK om een schietwa pen te pakken na de mededeling dat de casino baas een appeltje met hem te schillen had. „Ik wilde langs de deur schieten als waarschuwing. Op dat moment moet hij zich hebben opgericht waardoor ik hem trof." „Een fantasieconstructie, verzonnen door een door de wol geverfd man", vond de officier, die geloofde dat verdachte kwaad achter het twee tal aanging omdat hij zelf met het meisje had weggewild. „Hilda zegt dat Bekhuis uitstapte en iets naar achteren liep. van bukken was geen sprake, en de kogel is zo snel dat 20iets ook niet eens kan. Hij heeft echt direkt geschoten, omdat hij hem dood wilde hebben. Bekhuis had hem gekrenkt in zijn eigenwaarde. Het is nog net als in de vorige zaak, toen de psychiaters hem af schilderden als een groot kind datje niet te na mag komen." De advocaat van verdachte mr G. Szegedi maakte er zich kwaad over dat de officier er het verleden bijhaalde. „Hij laat niets van de man over, hij krenkt hem door hem als een slimme schurk af te schilderen. Hij is zo niet, er gaat een grote rust van hem uit. In de vorige zaak is er pas na jaren pesten iets geknapt, en in deze zaak klopt zijn verhaal met de baan van de kogel. Als hij Bekhuis echt dood had gewild had hij meer kogels afgeschoten, later toen hij al was aange schoten hebben ze samen nog gepraat, hij ging weg zonder te weten hoe erg het was. Dat hij aanvankelijk naar Duitsland vluchtte was lo gisch: iemand beschieten levert altijd problemen op." Volgens de advocaat is van voorbedachte rade geen sprake. ,.Er is sprake van dood door schuld, daar staat maximaal een jaar op." Uitspraak over een week. [[|l!(illIIII!llflJirilllll[lltlE!limi||fllUIIIIIII[lf]iIHtlil{|[l|Illillf{U)llIllIl(llilJ[illl!IHlliril!ltlU)lU]' Een bijsluiter bij de acceptgiro kaart met een uitleg van de reden en de berekening van de canon verhoging was op zijn plaats ge weest, erkent het gemeentebe stuur. De erfpachters kunnen daarover, zij het wat aan de late kant. nog een brief venvachten. Vlaardingen De gemeente had de erfpachters in Holy-Noord, die aan het begin van dit jaar hun ca non met ruim vijf procent zagen stijgen, beter in moeten lichten. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen geven in de be antwoording van schriftelijke vragen van het CDA-raadslïd Maarten Vermeer die tekortko ming toe. Zij zijn van plan de fout alsnog goed te maken. ilfillIllllllUIIIUItitll!itHIIIIIEIiliiimii!!lflf!lll]lllll!lll!Illlll!(l||]illlEilIll!!ililitlltiniül!llimnilli Burgemeester en wethouders voélen echter niets voor een an-, der plannetje van het CD A- raadslid, om de erfpacht voortaan per kwartaal te laten betalen. Die suggestie van Vermeer mag voor de huizenbezitters voordelig zijn, voor de gemeente is rij dat aller minst. De gemeente zou er rente verlies door lijden en bovendien brengt de betaling per kwartaal meer administratieve rompslomp met zich mee. Steendij kpolder 800 schadeclaims Volkstuinders Lastdrager, Zevenbergen en Lemson luisteren naar de 'alternatieve' toespraak van wet houder Zijdeveld. Links op de foto nog net zichtbaar het scheidend CDA-raadslid Rein van Raalte, lid van de adviescommissie volkstuinen. Ook voor stedebouwkundig gehandicapten 1 Schiedam Het klonk wat vreemd, toen Gé Brouwer gister middag zei dat er in 'ons partij programma' staat dat er in Schie dam meer volkstuintjes moeten komen. De PvdA-lijsttrekker zat er namelijk in zijn functie van voorzitter van de adviescommis sie volkstuinen en die commis sie heeft geen partijprogramma. Brouwer zaJ dan ook het PvdA- verkiezingsprogram hebben be doeld. Maar men sprak hem er niet op aan; ook commissielid Rein van Raalte (CDA) zei er niets van. Brouwer zei het in een inleidend toespraakje, voordat chef plant soenendienst ir W.C. Hoogeweij de nota Anders Tuinieren over handigde aan wethouders Chris Zijdeveld en Luub Hafkamp. „In de nota valt in één oogopslag op, dat de meeste Schiedammers met een volkstuintje tussen de veertig en vijftig jaar zijn. Tuinders van twintig jaar, of zeventig jaar, die j zie je er amper tussen," aldus 1 Hoogeweij. De nota schrijft dan ook 'bijna dwingend' voor dat er meer tuintjes moeten komen I voor ouderen en jongeren, maar ook voor gehandicapten, in wel- ke zin dan ook: lichamelijk ge handicapten, verstandelijk ge handicapten, stedebouwkundig gehandicapten... mensen met al leen een klein balkonnetje. Brouwer voorspelde dat voor tuintjes langere wachtlijsten zul len ontstaan en alleen dan zul len er ook voorzieningen worden getroffen, de gemeente gaat het haar inwoners niet opdringen. In Schiedam kent men het Rotter damse probleem niet, dat er leeg stand op complexen is. Zijdeveld vermoedt zelfs dat Rotterdam pragmatisch genoeg is om Schie dammers een tuintje te geven al wil iedereen natuurlijk zijn volkstuintje zo dicht mogelijk bij huis, altlus de heer Willemse van het algemeen verbond van tuin ders in Amsterdam. Schiedam Vlaardingen/Maass- luis De drie bestuursleden, die de Waterweggemeenten be noemd willen zien in het bestuur van hei Sint Joris Gasthuis te Delft, zijn de Maassluisse oud- WD-wethouder Gré van Eek- Grootveld, de Vlaaidingse PvdA-aanvoerder Kees van de Windt en de Schiedamse VVD- wethouder Luub Hafkamp. De eerste twee worden ook door Sint Joris zelf aanbevolen. Maassluis De bewoners van de Maas sluisse gif wijk Steendijkpolder hebben massaal de gemeente Maassluis, Euro-wo ningen en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten verantwoordelijk gesteld voor de bodemverontreiniging in de grootste gif- wijk van Nederland. „Er gaan ruim 800 schadeclaims de deur uit", aldus voorzitter Harm Woudsra van de commissie bodem onderzoek. dels om steun gevraagd. „Het gaat tenslotte om dezelfde ver ontreiniging", weet Woudstra. „Wij hebben het nagegaan en de baggerspecie, die is gebruikt in de NNPZ, is gelijk aan die bij ons in de wijk. Ik begrijp best dat de be woners in de NNPZ ongerust worden. Bij ons werd immers ook in eerste instantie gezegd dat het om een matige verontreiniging ging. Dal pakte dus heel anders uit". Binnen enkele maanden komen de resultaten van het nader on derzoek, dat is gedaan naar ver ontreinigingen in de Steendijk polder. naar buiten. Gelijk is dan ook bekend hoe ernstig de ver ontreiniging in de NNPZ is. Schiedam Ger ter Horst is met onmiddellijke ingang van zijn bevoegdheden ont heven als trainer van Excel sior '20 uit Schiedam. De ex- prof van Sparta was aan zijn eerste seizoen bezig op Thur- Iede en had al in een eerder stadium te horen gekregen dat zijn contract aan het ein de van net seizoen niet zou worden verlengd. Het bestuur achtte het niet verantwoord om nog langer met Ter Horst door te gaan. Het vertrouwen in de oefen- meester was tot een diepte punt gedaald en daarop werd besloten om met directe in gang het contract te beëindi gen. Over de financiële kant van de zaak is volledige overeenstemming bereikt. Het bestuur van Excelsior '20 hoopt morgen een nieuwe trainer aan de selectie te pre senteren. Leen Warnaar. ex-prof van SVV. heeft zijn contract met SVDPW-za met een jaar verlengd. Ook de Algemene Woningstich ting Maassluis, verhuurder van een groot aantal woningen, krijgt een schadeclaim aan de broek. Woudstra: „De commissie zal als tussenpersoon optreden, is afge sproken. In de claims stellen wij dat er schade wordt ondervon den door het verminderde woon genot, het niet kunnen benutten van de tuinen voor het telen van groenten en het niet hebben van een vrije woonkeuze". De commissie bodemonderzoek voelt zich gesterkt door de uit spraken van de rechtbank in Dordrecht en Den Haag. De ge meente Dordrecht moet de bewo ners van de Merwepolder scha deloos stellen. De gemeente is in hoger beroep gegaan tegen die uitspraak. Den Haag heeft ook een zaak in hoger beroep al ver loren en moet een bedrijf schade loos stellen voor een bedrag van drie miljoen gulden. „Wij zien met vertrouwen de rechtzaken tegemoet", aldus Woudstra. Aansprakelijk De gemeente Maassluis wil be drijven, die hebben gestort op de vuilstort, eveneens aansprakelijk stellen. Woudstra: „Wij hebben de gemeente laten weten ons als commissie te voegen in zo'n pro ces. Dat is niet meer dan billijk. We hopen ook dat Maassluis Rot terdam verantwoordetijk stelt, want die stad heeft tenslotte de specie- geleverd". Enkele bewoners van de Noord- Ni euwelandsepoider-Zuid (NNPZ), waar een matige ver ontreiniging is geconstateerd, hebben de commissie bodemon derzoek Steendijkpolder in mid- IW 1 mr Vlaardingen „Het valt. als je die verhalen hoort, om de drommel niet mee om een zaak te beginnen." Die ver zuchting was gistermiddag in het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Hof- laan te horen uit de mond van veel bezoekers van de eerste in een reeks stnrters-oriënta- tiemiddagen van de Kamer. Bemoedigend waren de inlei dingen van de vier gidsen in ondernemersland ail er minst voor de 35 bezoekers, die meest winkels en kleine be drijven wilden beginnen. „Al gedurende het eerste jaar geeft twintig procent van de star tende ondernemers het op," waarschuwde drsJ.Avan der Flier van het centraal instituut voor midden- en kleinbedrijf. „U moet bestand zijn tegen on zekerheid en tegenslagen." Toen ook nog M.H. van der Griek VcM> flKamer van Kpojiiandf J zijn toehoorders Wws op alle benodigde papie ren, vergunning n, alle beper- Kirnde bepalingen, alls? spelre gels er» wetten die gevolgd snoeten wurfien, <lub«dde het sommige IjczoekerGelukkig w&ren zij daar in het voor woord fl gewaarschuwd. En de Nicr-ik'U vonden het maar goed ook, dat zij zo na drukkelijk werden gewezen op alles wat er mis kan gaan bij de start van een bedrijf. „Als je na een jaar alweer fail liet bent kun je er net zo goed niet aan beginnen." 'Werk belangrijker dan goed salaris Schiedam Leerlingen van scholengemeenschap Schraven- lant zijn in meerderheid tegen het kabinetsbeleid, dat een bedui dend hogere prioriteit geeft aan het hebben van werk boven een vet salaris. Staatssecretaris Lou de Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid verdedigde de Haagse zienswijze gisteren met verve. „Immers." vertelde hij tij dens de eerste dag van een schoolverlaterstoernee die door de CNV-jongerenorganisatie is opgezet, „werkloosheid is een ge sel." Slechts een handjevol leer lingen onderschreef die gedach te. De twee hoogste klassen van Schravenlant mochten vragen afvuren op een forum, waarin behalve de staatssecretaris ook werkgever Hein van'Marwi jk en Kees Terwan namens de CNV- jongeren zitting hadden. „Waarom is een havo-diploma te genwoordig al niet goed genoeg meer voor een simpel baantje?", klaagde een van de leerlingen. „Omdat," moest Van Marwijk toegeven, „werkgevers geneigd zijn op safe te spelen. Het enorme aanbod aan sollicitanten werkt dat in de hand." De Graaf kreeg vervolgens het verwijt, dat 16- en 17-jarigen het voortaan zonder uitkering moe ten stellen. „Wij moeten nog een toekomst opbouwen en krijgen zo de kans niet," hekelde een meisje die manoeuvre. Maar lat zag ze toch verkeerd. „We hebben geen centen genoeg. Invaliden van die leeftijd krijgen alleen kinderbijslag. Het was niet meer dan eerlijk om die groepen gelijk te trekken. Bovendien zijn jongeren nog niet aan een be paald ui tgavepatroon gewend en kunnen zich dus makkelijker aanpassen," meende De Graaf. Ook Terwan plaatste enkele kri tische kanttekeningen bij De Graafs opvatting. „Het kabinet denkt aan een laag minimum jeugdloon en een werkweek van 32 uur. Die twee dingen samen De lorumle- den in discus sie met school verlaters met vlnr Kees Ter wan (CNV), ge spreksleidster Corine van der Kruyk, staats secretaris Lou de Graaf en werkgever Hein van Marwijk, maken het voor jongeren alle maal erg onaantrekkelijk om een baan te zoeken." Na de korte discussie en een mu zikaal intermezzo van popgroep UitNood trokken de leerlingen naar de velschillende klasloka len. Daar kregen ze informatie over de mogelijkheden die rij na hun middelbare schoolopleiding hebben. Dat deden ze in de wetenschap dat de forumleden de kansen op een baan hoog inschatten. „Het moet en het zal lukken," poneer de Van* Marwijk. De Graaf sloot zich daar gretig bij aan. Schiedam Het Schiedam se theater De Teerstoof heeft de voorstelling van het duo Frisse Jongens, die voor vrij dag en zaterdag stond ge pland, moeten annuleren. Hei toneelbleek te klein voor hei programma van Ti- Lus Groenesteege en Bavo Galama. De Teerstoof kreeg die me dedeling pas gistermiddag. Toen het theater aan de Lan ge Nieuwstraat de voorstel ling 'Ons Lowietje heeft een engel gezien' boekte, waren er nog geen problemen voor zien, maar het programma is vernieuwd en uitgebreid, verklaarde een medewerk ster van de Teerstoof. Schie dam zal het ongewone ver haal vol ontroering, humor en absurde situaties moeten missen. Vlaardingen In navolging van burgemeester en weihouders wil len de leden van de Vlaardingse commissie stadsvernieuwing een bezoek brengen aan de rnet sloop bedreigde kerktoren van bouw meester Cuypers aan de Hoog straat. Architect J. Walraad uit Brielle heeft becijferd dat een grondige renovatie van de toren van de voormalige Sint Johannes de Doperkerk 1,2 miljoen gulden kost. „Een gigantisch bedrag", vindt weihouder Bas Goudriaan. „Stichtingen die zich in willen zetten voor hél behoud van de to ren, of andere oplossingen, zijn van harte welkom". De histori sche vereniging en het Cuypers Genootschap, dal zich inzet voor het liehoud van de werken van de negentiende eeuwse bouw meester, hebben al gewezen op de prominente plaats die de toren inneemt in het stadsbeeld van Vlaardingen. De huidige situatie kan niet blij ven duren, legde de wethouder uit. De toren is niet meer te ver zekeren en de gemeente, die hem in 1972 voor het symbolische be drag van een gulden overnam van de rooms katholieke kerk, is aansprakelijk voor alle schade die door bouwvalligheid ontslaat. In hei ergste geval gaat de toren, in een zware storm om, vreest Goudriaan. De wethouder is ingenomen met het plan van de PvdA er Willem Kwakkelstein, om de commissie pooLshoogte te laten nemen in de toren. „Maar trek dan wel een oud pak aan", waarschuwde Goudriaan, „want het is nogal stoffig'. Bij de firma Van Baaien aan de Govert van Wijnkade is mogelijk fraude gepleegd. Maassluis Het vermoe den bestaat dat bij het Maassluisse beurtvaart-, overslag- en expeditiebe drijf J. van Baaien een in middels vertrokken advi seur fraude heeft ge pleegd. De administratie van het bedrijf wordt mo^ menteel onderzocht. „Wè weten nog niet om wat voor bedrag het gaai", al dus Wim van Baaien, zoon van de eigenaar. De zwendel kwam aan het licht; toen de verdenkingen tegen de adviseur steeds vastere vormen begonnen aan te nemen. De man, die een uitkering genoot, was ge durende twee jaar bij Van Baaien actief. „Hot kan nog wel drie maanden duren voordat we pre cies de omvang welen", tast Wim van Baaien voorlopig in het duis ter. „Als jc verhalen over oplich ters in de krant leest, dan lachje er om. En nu worden wij er zelf mee geconfronteerd. Het kan raar lopen." De directie van het bedrijf heeft nog geen aangifte gedaan bij dp politie. De politie is wel op dé; hoogte gebracht en neemt voorlo pig een. afwachtende houding aan. Het bedrijf heeft een groot aantal schepen in de vaart en heeft enkele tientallen werkne mers in dienst. Paard afgemaakt na aanrijding Maasland Een - losgebroken paard is gisteren op de Parallel weg in Maasland aangereden door een vrachtauto. Het paard verbrijzelde hierbij een onderlaten. Een veearts conclu deerde dat het 't beste was het dier af temaken. 81) aankoop van wintersportarttkelen t.w.v. 500,- gratis sportartikelen t.w.v. 100,- Splnozaweg 287 Rotterdam 010-324618 ff FOR ALL SPOflTS it WINTERSPORT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1