Ex-bestuur OJC vindt Blauwe Brug ongeschikt Arbeidsbureau begint met sollicitantenbank Vlaardingen: snel sanering Buizengat i 1MSBÜ5 DAGBLAD SCHJEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUB1IT" KunstUitleen mikt ook op buurgemeenten SSSN wil verbouwing voor jongerenmaar: Goudswaard hekelt beleid Maassluis Kapil blijft partij trouw Van der Stel niet meer op lijst PvdA Numquam Perfectum niet meer te redden De Hoek: minder inwoners Geen toename van verkeer op Maassluiseweg; VRIJDAG 24 fANüARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 313Q AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. I SchiedamVier vroegere bestuursleden van de inge slapen stichting OJC hopen op snelle realisatie van een jongerencentrum in Schiedam-Noord. Anders dan de stichting voor samenlevingsopbouw in die wijk. de SSSN, vinden de vier ex-bestuurders de Blauwe Brug niet geschikt. De SSSN deed in het Rotterdams Nieuwsblad van 10 januari het voorstel het wijkcentrum deels voor jonge ren te verbouwen, omdat het toch niet functioneert Volgens Jaap van Hoek, Nico Ooms, Dick van Schou wen en Piet Penning kan de SSSN zich beter nuttig maken door, ten behoeve van bewonersverenïgingen, wijkopbouwwerk te organiseren in plaats van zich met jongerenproblematiek bezig te houden. De vier ex-OJC'ers achten de SSSN-bestuurders niet capabel genoeg. „Wij vinden dat de SSSN zaken door elkaar haalt, ook denken wij dat de geschetste proble matiek het SSSN-bestuur vreemd is Waarom houdt de SSSN zich niet bezig met haar feitelijke werk, het verzorgen van wijkopbouwwerk voor alle bewoners verenïgingen in Schiedam-Noord? Zaken als het op zetten van een jongerencentrum en jongerenwerk en het runnen van een groot wijkcentrum horen niet thuis bij de SSSN." In een brief aan het RN schrijven de vier ex-jongeren „bijzonder verrast" te zijn geweest door de gewijzigde opvattingen van de SSSN. „Onze ervaringen (als be stuursleden van de inmiddels opgeheven stichting Open Jongerencentrum) met het bestuur van de SSSN waren immers niet altijd de meest positieveen stimule rende, als het ging om het opzetten en uitbouwen van jongerenwerk in Schiedam-Noord Uit een lange lijst van voorbeelden kunnen twee saillante details ge noemd worden. Na het ontslag van een jongerenwer ker in dienst van de SSSN en werkend voor het OJC 1 door de SSSN ondanks aandringen on zerzijds niet adequaat gereageerd. Van een spoedige in vulling van de vacature was geen sprake, want men had andere prioriteiten. Toen de nieuwbouwplannen voor een jongerencentrum in Schiedam-Noord van de baan waren en de gemeente met een voorstel kwam «SB om een gezamenlijke opzet te maken voor het jonge renwerk, was het niet de stichting OJC die afhaakte, doch de SSSN „Gezien bovenstaande ervaringen," aldus de vier ex- jongeren, „waren wij verbaasd en m eerste instantie toch blij. dat de SSSN zich ging bekommeren over jon gerenwerk in Schiedam-Noord. Na verder lezen bleek helaas dat onze blijdschap onterecht was, want waar geeft de kersverse voorzitter in het interview de voor keur aan: aan ingebouwd jongerenwerk in de Blauwe Brug!" Penning, Ooms, Van Schouwen en Van Hoek vervol gen „We dienen nu terug te gaan naar de tijd dat de werkgroep wijkontmoetingscentrum (WOC) actief be zig was met de opzet en invulling van dit wijkcentrum. Deze werkgroep heeft meerdere malen uitgesproken, dat het goede functioneren van het wijkcentrum on losmakelijk verbonden was met het gelijktijdig opzet ten van een jongerencentrum. Het idee om het jonge renwerk in te bouwen in het wijkcentrum is altijd, ge-; baseerd op ervaringen elders in het land, consequent afgewezen c.q. als onaanvaardbaar bestempeld Het nu door de SSSN verkondigen, dat het slechte functione ren van de Blauwe Brug op te lossen is door er jonge renwerk in te bouwen, kan alleen maar gezien worden als het paard achter de wagen spannen." Met de sloop van De Ploeg is inmiddels begonnen. Maassluis In een telex aan de leden van de gemeenteraad in Maassluis maakt adviesbureau T.Goudswaard en Partners BV uit Maasland felle verwijten in de richting van het stadsbestuur. „Met grote verbijstering consta- ren wij, dat wij zelfs na vier jaar niet weten wat het beleid van de gemeente is inzake de bebouwing van hetKerkeiland." Al jaren heeft het adviesbureau kant en klare plannen voor be bouwing van het mooiste stukje Maassluis, waar tot 1980 oliefa- briek De Ploeg in gebruik was. De eigenaar van de fabriek, ADM in Rotterdam, ontwikkelde samen met Goudswaard plannen om tot afbraak van de fabriek en bebouwing van het terrein te ko men. Met de sloop is inmiddels begonnen, maar het kan volgens de gemeente nog jaren duren voordat met het bouwen van hui zen kan worden begonnen. „Want de contingenten ontbre ken gewoon", aldus een woord voerder van de gemeente Maas sluis. „De gemeente heeft zich op 17 februari 1982 zeer positief uit gesproken over de voortvarend heid en visie om deze unieke plek in Maassluis met hoofdzakelijk woningbouw te herbestemmen", laat Goudswaard de gemeente raad echter weten. „Bij voortduring zijn er door de gemeente Maassluis verwachtin gen gewekt en zelfs toezeggingen gedaan, die in flagrante tegen stelling staan tot de gevoerde cor respondentie." Het adviesbureau is het wachten beu. Wil het liefst nog dit jaar de plannen gerealiseerd zien. „Wij achten het mogelijk om in het na jaar van 1986 met de bouw te be ginnen, mits duidelijke beleid spunten, welke voor beide partij en acceptabel zijn, worden over eengekomen." De problematiek komt niet al leen dinsdag 28 januari in de ge meenteraad aan de orde. De com missie ruimtelijke ordening praat maandag 27 januari over ae pro blematiek. Maassluis Manda Kapil is niet van plan het lidmaatschap van D66 op te zeggen. Berichten als zou het Maassluisse raadslid de partij willen verlaten, berusten op onwaarheden. „Er is totaal geen sprake van. Ik heb ook nooit gezegd, dat ik de.partij zou verlaten. Er is sprake van een reeks misverstanden, maar ik wil duidelijk stellen: Manda Kapil blijft lid van D66," Overigens voelt Manda Kapil zich wel solidair met het Vlaar- dingse raadslid voor D66 Net K ester, die ook is gepasseerd voor het lijsttrekkerschap. „Nel is op een eerlijke manier tot lijsttrek ker gekozen en dat moet zo blij ven. Er had daar in Vlaardingen 'nooit een herstemming gehouden mogen worden. Punt uit." Manda Kapil staat voor de ko mende raadsverkiezingen in Maassluis op een tweede plaats. De voormalige lijsttrekker is ge passeerd door Jan Storm, die na een schriftelijke herstemming door de leden tot eerste man werd gekozen. Kapil: „Een afdeling Maassluis is niet de hele partij. Daarom blijf ik ook lid van D66. Er is nog zoveel werk te doen en daar wil ik graag mijn steentje aan bijdragen. Dat er bepaalde zwakke punten zijn in de partij, is niet erg. We moe ten juist hard werken om dat soort zaken te veranderen." ^•Schiedam Het huidige ipg Pvd A-raadslid Lou van der Stel (56) heeft zijn naam laten Uk schrappen van de kandidaten- |P lijst voor de gemeenteraad. Hij heeft te veel moeite met de Pvd A-lijst om aan de raadsver- filf kiezingen op 19 maart te willen iff meedoen, heeft hij het afde- Mh lingsbestuur laten weten. Van Ijff der Stel blijft wel lid van de f£| PvdA. Twee voorvallen zouden Van der Stel tot zijn besluit hebben f'lfv gebracht: ten eerste de manier waarop voorzitter Ruurd van ;|l:| der Veer werd 'afgebrand1 (on- danks herhaalde pogingen hem verkiesbaar te stellen, belandde Pgjf Van der Veer op een 24e plaats) en ten tweede het feit dat de $0 enige wijziging op de kandida tenlijst het naar voren schuiven van Cor Huyken was, van een 23e naar een 18e plaats, waar door Van der Stel op nummer 19 kwam te staan. Lou van der Stel maakt al vier termijnen deel uit van de ge meenteraad. Over zijn levens ervaring zegt hij dat het 'haast teveel is voor mijn leeftijd1. Hij is vakbondsbestuur van de FNV, voorzitter van de AJC, van de NVSH, van de Trechter, hij is inspecteur van de arbeids inspectie in Rotterdam, hij is fractieleider geweest van de PvdA er» in een eerder stadium penningmeester en voorzitter van de PvdA-afdeling Schie dam. Zijn staat van dienst vond hij goed genoeg om verkiesbaar te worden gesteld. Een weekje vóór de vergade ring over de PvdA-lijst kwam hij in aanvaring met Truus de Nijs en Yvonne Siljee, nadat hij in een interview had gezegd dat vrouwen alleen maar om hun vrouw-zijn zo hoog op de lijst waren gezet ten koste van hem, onder anderen. De PvdA gaat nu met 34 kandi daten de raadsverkiezingen in; eerder al trokken Rita Groen en Rietje Konings hun kandida tuur in, om overigens andere redenen. Van der Veer heeft zijn nederlaag verwerkt en blijft actief in de PvdA-campag- ne. Hij volgt niet de suggestie op van zijn CDA-coilega om over le switchen naar Wim Schenke laars' Gemeentebelangen. •Schiedam In navolging van het arbeidsbureau Spijkenisse begint het GAB Nieuwe Water weg-Noord over drie maanden met een sollicitantenbank. Dat is een kaarten bak, waarin mensen die een baan zoeken zich kunnen presen teren. Werkgevers hebben zonder tussenkomst van het GAB toe gang tot die bak. In Spijkenisse is het ex periment een succes geworden. Vlaardingen/SchiedamJos Noordhuizen zal zich met zijn nieuwe artotheek, die 1 februari opent, ook richten op Schiedam, Maassluis, Maasland, Hoog vliet en Spijkenisse. Bedrijven in dit gebied zullen via direct mail worden benaderd. De artotheek, Kunst+Uitleen, betekent zoals de naam al bijna aangeeft een uitbreiding van Noordhuizens galerie Kunst+, gevestigd aan de Hoogstraat in Vlaardin gen. In Schiedam bestaan plannen om, in navolging van onder andere de gemeente Vlaardingen, een arto theek op te richten en te subsidiëren. Het is de vraag, of Noordhuizens particuliere initiatief hierop invloed zal hebben, nu hij nadrukkelijk ook op Schiedam mikt. De Artoteek, zoals de artotheek in Vlaardingen heet, is gevestigd in het cultureel centrum Hollan- dia aan de Oosöiavenkade. Noordhuizen uitte vori ge week kritiek op het feit, dat het bij deze gesubsi dieerde artotheek ook mogelijk is via een speciaal abonnement voor aankoop van kunst te sparen. Deze bepaling, klein onderdeeltje van het Vlaar- dingse cultuurbeleid, zou veranderd moeten wor den, vindt Jos Noordhuizen, omdat een bibliotheek als gesubsidieerd uitleencentrum immers ook geen boeken verkoopt De Artoteek moet derhalve uit sluitend uitlenen, aldus de galeriehouder. Er is evenwel sprake van dat van de 487 abonne- menthouders van de Artoteek niemand gebruik maakt van het spaar- en koopplan ofschoon Vlaardingse Artoteek: nul kopers? daarover onduidelijkheid gerezen is. Er zou uitslui tend kunst worden geleend, zodat in de praktijk geen concurrentievervalsing voorkomt en Noord huizen er geen last van hoeft te ondervinden. Zo doende is de Artoteek de 'bibliotheek' waar het om kunstuitleen gaat, terwijl het zwaartepunt van de kunstverkoop bij Kunst+Uitleen zal komen te lig gen. Daarmee 2ou de Vlaardingse Artoteek wel een ander beeld geven dan in Rotterdam het geval is, want daar vormen de kopers bijna een kwart van het totale abonnementenbestand. Maar al zouden er in Vlaardingen inderdaad nul kopers zijn, het gaat Noordhuizen om het principe. Of het sparen en ko pen bij de Vlaardingse Artoteek verhinderd moet worden, is aan de politieke partijen om over te be slissen. Het arbeidsbureau aan de Laan van Bol'es gaat door op de vorig jaar ingeslagen weg. Wantrou wen wegnemen bij werkgevers is het motto. Slechts achttien pro cent van die werkgevers meldt vacatures bij het GAB. Zes mede werkers zijn voortdurend op pad om bedrijven in de regio te oezoe- ken. Die op de werkgevers gerichte aanpak betekent wel, dat er nog maar nauwelijks tijd is voor indi viduele bemiddeling en beroe- penvooriichting. Directeur J.A, van Lent vindt die keuze echter gerechtvaardigd. Hij hoopt dank zij de extra aandacht voor de be drijven meer vakaturemeldingen te krijgen. Voor de sollicitantenbank is het wachten alleen nog maar op de kaarten, waarop de werklozen zich kunnen Verkopen'. Op die kaarten kunnen zij schrijven wie zij zijn en wat voor baan zij wjI- len. In Spijkenisse kwam per dag, vertelt Van Lent, toch wel drie of vier werkgevers in die bakken snuffelen. „Dat is niet zo veel, maar het scoringspercentage ligt wel rond de honderd procent." Het belang van scholing wordt steeds groter, vertelt adjunct-di recteur F.H Tomesen Veertig procent van de subsidie van het arbeidsbureau wordt in 1986 voor dat doel gebruikt. In de metaal en de bouw zijn vakatures die moei lijk vervuld kunnen worden. In de gezondheidszorg en de admi nistratieve sector verwacht hei arbeidsbureau in de nabije toe komst ook veel moeilijk vervul bare vakatures. Daar gaat de sub sidie voor scholing naartoe. m&k Het Buizengat, een van de laatste plekken in het centrum waar nog gebouwd kan worden. Vlaardingen Vlaardin gen heeft haast met de sa nering van het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Hoflaan. Zowel het nader onderzoek als het saneringsonderzoek staan voor dit jaar op het pro gramma. Als de grond in derdaad vervuild is, wil de gemeente nog dit jaar een begin maken met de sanering. Een woordvoerder van de ge meente is er vast van overtuigd, dat in de grond aan het Buizengat giftige stoffen worden aangetrof fen. „Zo niet, dan kunnen wij Vlaardingen wel meteen tot de schoonste stad van Nederland Vlaardingen Het huis Numquam Perfectum aan de Maas- sluissedijk in Vlaardingen is niet meer te redden. Het ge bouw uit 1927, opgenomen in de nota Karakteristieke Objec ten in Vlaardingen, wordt vervangen door huizen, zodra de gemeente woningcontingenten beschikbaar heeft. Een architect heeft berekend dat het monumentale pand on deraan de dijk, dat zes huishoudens bergt, niet meer te reno veren valt. De kwaliteit van de dragende wanden is, mede door interne verbouwingen, sterk achteruit gegaan. Maar dat is niet het ergste, vertelt een woordvoerder van de gemeente. De minimale eisen, die het ministerie stelt aan de grootte van kamers, badkamer en keuken, kunnen met geen moge- 5 lijkheid worden gehaald. J2 a Numquam Perfectum zai niet van vandaag op morgen wor- g den gesloopt. „Dat is voornamelijk afhankelijk van de be- o schikbare contingenten in de komende jaren", staat in een 2 nota 'onderzoek gemeentelijk woningbezit centrum'. Numquam Perfectum: een karakteristiek object dat niet gerenoveerd kan worden. uitroepen." De sanering van het terrein van de oude gasfabriek is belangrijk, omdat de gemeente lond het Buizengat huizen wil bouwen Die plannen verkeren nog in een pril stadium, de ge meente is pas begonnen met de aankoop van de panden rond dc uitloper van de haven De gemeente vi ndi de bebouwing van het Butzengat uitermate be langrijk Daai moet iets unieks komen, wethouder Bas Goudri- aan heeft het in het verleden weieens gehad over 'klem Vene- tiC' Om te bekijken hoe elders het probleem van boven water bouwen is opgelost wilde de com missie voor stadsvernieuwing in Panjse voorsteden gaan kijken. Dat werkbezoek is echter uitge steld tot na de verkiezingen, om dat de politici bang waren, dat een duur reisge nogal wat politiek stof zou doen opwaaien. Het opruimen van een bult ver vuild zand aan de Sloomlogger- weg, afkomstig van de oude wa terzuiveringsinstallatie, acht de gemeente van minder belang Die sanering is ook opgenomen m het programma dat Rijnmond voor d 11 jaa r heeft vas igestel d De vervuiling is volgens de gemeen te minimaal, maar te ernstig om het zand te gebruiken voor de op hoging van tuinen. Het zand wordt verwerkt in een groen strook langs de Waterweg. Hoek van Holland Het inwo nertal van Hoek van Holland is vorig jaar met vijftien teruggelo pen. Er werden 121 kinderen ge boren, terwijl 85 personen overle den. Tegenover dit positieve sal do van vijftien stond dat er in 1985 meer mensen uil De Hoek zijn vertrokken (322) dan zich daar vestigden (271). De Hoek tel de op I januari 8047 inwoners, van wie 3984 mannen en 4063 vrouwen. Maasland Het verkeer op de^_ Maassluiseweg m Maasland sinds de reconstructie van het,*" 1 kruispunt Westlandseweg met de— Rozen laan in Maassluis, niet noe- menswaardig toegenomen Dat' v Z blijkt uil een door de gemeente Maassluis m oktober gehouden* telling op de Rozenlaan. Veel Maassluisse automobilisten ge-. bruiken de Rozenlaan en de- Maassluiseweg als ontsluiting" - naar rijksweg 20. De Maassluisse verkeersdrukte op de Maassluiseweg is een doorn'. in het oog van de Maaslandse ge- meenteraadsleden Vooral omdat,, deze plaatselijke verbindingsweg door veel scholieren wordt ge-" bruikt. In de gemeenteraad heeft* het Maassluisse verkeersaanbod al diverse malen tot vragen ge-" leid, vooral na de reconstructie van het kruispunt van de West-'1"* landseweg naar de Rozenlaan. Ook tijdens de raadsvergadering was het weer zo ver. Fractievoor- zitter Houtenbos van dc Open Groepering vroeg burgemeester Bloemendaal wat een daags er- voor gehouden gesprek met Maassluis had opgeleverd. Bloe-- mendaal zei daarop, dat Maas- - sluis had geteld en geen grote stij-1 ging had geconstateerd. Er zal overigens nog een Maas-!,' stuisse telling worden gehouden. Eerder had Houtenbos al gezegd -! dat uit een door zijn partij gehou-' den telling, wel een belangrijke^ toename was geconstateerd. De.! definitieve cijfers van die tellmgf worden binnenkort bekend ge-'1 maakt. Ook de politie in Maas-1!' land is aan het tellen geweest^- maar daarvan zijn nog geen re-, sultaten bekend. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1