m DSM Resins sluit 1985 positief af ZELFKRITIEK IN WD-BLAD Liberalen willen los uit wurggreep PvdA RPF doet niet mee in Maasland POSTKANTOOR LEEGGEROOFD Ontruiming van Staelduinse bos al begonnen ViAAROINBS DAGBLAD SCHIEDAM CMAMT H1EUWE WATERWEG SilllNF Westerkade slechts half geasfalteerd Schooltank lek; grond afgraven Kippen gedood Koos Osterholt slaat eerste paal Asfalt stukgereden Duivendrek dempt klank carillon; revisie gewenst Raadsleden afgescheept met standaard antwoorden Havenstraat: nieuw riool Twee ton schade WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. DINSDAG 28 JANUARI 1936 Rechercheurs onderzoeken het ruitje in de achterdeur, dat door de overvallers met verf was dichtgespoten. Vlaardingen Vanmorgen rond 9 uur drongen twee gewapende overvallers het PTT-postkantoortje in. winkelcentrum de Winkfehoe- ve in Vlaardingen-Holy binnen en dwongen het personeel geld af te geven. De overvallers, die tassen over hun hoofd hadden, verdwenen daarop lopend. Het is niet bekend of 2e daarna in een vluchtauto zijn gestapt. „We zijn nog volop met het onderzoek bezig", aldus een woorvoerder van de Vlaardingse politie. Ook over de buit kon de politie geen mede delingen doen. Het is niet de eerste keer dat het postkantoortje doelwit is van overval lers. Vorig jaar sloegen criminelen meerdere malen toe. Schiedam Het hobbelbobbel- wegdek langs de Nieuwe Haven zal van zijn uitspringende en in gezakte keitjes worden verlost en van een nieuw wegdek worden voorzien, tegelijk met de asfalte ring van de rijbaan tussen de Schoolstraat en de Westerkade. Het is een karwei, dat aansluit op de riolering van dit deel van de Nieuwe Haven. Gemeentewer ken wil meteen de verpauperde loswal langs jachthaven De Nieu we Haven verbeteren. Ook de Westerkade, om de hoek, zal geasfalteerd worden, maar hier geldt het alleen de rijbaan en blijft gemeentewerken van de loswal af- Hier zou het herstel van dehobbelbobbelsïtuatie te duur worden en is verbetering minder noodzakelijk. De woon bootbewoners moeten hier tuin tjes kunnen Aanleggen, vindt de bewonersvereniging Schiedam- Zuid. Het benodigde bedrag voor de Westerkade en Nieuwe Haven is 4,52 ton. Schiedam Het speelplein van de Goraenschool is verontreinigd met olie, nadat de tank voor de verwarming is lekgeraakt. Zestig kubieke meter grond zal snel af gegraven moeten worden. Het speelplein ligt in verband met het onderzoek toch opengebroken, dus meteen doorgaan met de rei- niging is het best, aldus directeur gemeentewerken Harm de Block. Het is een wrang gegeven, dat juist deze plek vervuild is ge raakt Aan de Gorzenschool aan de Dwarsstraat grenst het GTB- terrein, dat door toedoen van de gasfabriek sterk vervuild was en inmiddels voor 28 miljoen is afge graven en geschoond. De huidige verontreiniging is in verhouding daarmee echter gering. Schoon maken kost de gemeente 30.000 gulden. Maassluis Medewerkers van de plantsoenendienst van de ge meente Maassluis vonden in de dierenboek aan de Sportlaan vier - - - - - - Bg de Hoek van Holland DSM Resins heeft het afgelopen jaar, het derde jaar sinds de fusie van Synres en Scado, met een positief resultaat af gesloten. Voor het hele concern gaat het om een totale nettowinst van 400 mil joen gulden, 60 miljoen minder dan in 1984. Bij de DSM-afdeling in Hoek van Holland werken circa 600 men sen. Het js de grootste van de drie Nederlandse Resins-vestigingen van DSM. In de groep van verfharsen be woog de omzet van de harsen voor de zogenaamde schilders verven en doehetzeïf-produkten zich ongeveer op hetzelfde ni veau als in 1984. Daarentegen ga ven de verkopen van de milieu vriendelijke poederharsen een duidelijk grotere afzet te zien, evenals de harsen voor industrië le toepassingen. De trend naar milieuvriendelijke produkten zo als poederharsen en wateroplos bare bindmiddelen zal krachtig ■worden uitgebouwd in 1986. Op gebied van de personele be zettingen werd met name nadruk gelegd op het jeugdwerkplan, In 1985 zijn in het kader van dit plan achttien jeugdigen in dienst geno men. In totaal zijn 82 nieuwe vas te medewerkers deel uit gaan maken van DSM Resins. 's-Gravenzande Defen sie is inmiddels al begon nen met de ontruiming van munitie uit het Stael- duinsebos in 's-Gravenzan- de. Militairen zijn bezig met het ont mantelen van installaties. In de loop van dit jaar moet alles eruit zijn. De definitieve 'overgave' is op 31 december 1986. Burgemeester mr.J. Ekkers van 's Gravenzande zei dit bij de vergadering van de raadscom missie financiën en ruimtelijke ordening. Hij baseerde zijn uitspraak over de al begonnen ontruiming op een bezoek, dat hij onlangs aan het voor publiek gesloten deel bracht. In feite hcort het bos niet in de portefeuille van deze commis sie. Ekkers reageerde hiermee op vragen van Jan Flikweert (CDA) en Cees van Eekelen (WD). Die vroegen zich af, ge zien het bericht in deze krant of de feiten klopten en wat de con sequenties daarvan zouden zijn. Gedeputeerde J.Borgman heeft in het provinciehuis in Den Haag gezegd dat de betalings- r 'emen —na lange tijd' eindelijk voorbij zijn nu vrijwel alle buurtgemeenten bereid zijn een bijdrage aan de ontruiming te leveren. Ekkers kon de commissie ge rust stellen. „Ik deel het opti misme van Borgman, ofschoon wat het geld betreft er nog een gaatje is van een kwart ton". Dit op een totale begroting van acht miljoen gulder.. Rijk, provincie, 's-Gravenzande, buurtgemeen ten en de vereniging Vrienden van het Staelduinsebos dragen hieraan bij. Over ongeveer vier weken komt het volledige financiële overzicht waarin staat wie van de buurtgemeenten wat be taalt— in een gesprek met Borgman op tafel. "Vervolgens zouden de voorstellen in april in de betrokken gemeenteraden aan de orde moeten komen en direct erna bij Gedeputeerde Stoten. Op die wijze kan de pa pieren procedure in mei gereed zijn.-Na de ontruiming wordt het bos beheerd door de Stich ting Het Zuid-Hollands Land schap. Dat was volgens Ekkers een voorwaarde van de provin cie om akkoord te gaan. De gebouwen in het nu nog de fensie-deel van het bos zouden voor recreatieve doeleinden kunnen worden gebruikt. Het hek om het gesloten gedeelte moet weg. .Je hebt er weinig aan om het bos te krijgen en het vervolgens alleen aan de vogel tjes over te laten", aldus Ekkers. De bunkers zouden aan hun lot kunnen worden overgelaten. De natuur zorgt wel voor be groeiing. Dit is handzamer dan ze te slopen. Er zit in het dichte deel 'zeer goed bos', 2ei Ekkers uit eigen ervari ng. „Ik denk dat het 't beste js een zonering aan te brengen. Dat betekent dat een bepaald deel met picknick-plaatsen en der gelijke wordt ingericht en dat een ander deel van het bos een rustiger aanblik krijgt". -Schiedam Deel twee van de bebouwing van het GTB- terrein start woensdagmid dag om half vier. Koos Osterholt, bestuurslid van de bewonersvereniging Sehie- dani-Zuid, slaat de eerste paal voor een project van 67 woning wetwoningen, die deel uitmaken van de tweede fase GTB. De eerste fase tussen de Haga- straat en de (nieuwe) Haring- vüetstraat is afgerond; de 93 wo ningwetwoningen zijn nagenoeg alle bewoond. Behalve de 67 woningen, waar voor Koos Osterholt de officiële .eerste heipaal slaat, komen er nog 16 woningwetwoningen, zo dra het ministerie hiervoor met een beschikking komt En ver volgens komen er in opdracht van Wilma Rotterdam BV enke- Je tientallen goedkope eengezins woningen, waarvan de verkoop vrij vlot verloopt De meeste nieuwbouw komt tegenover het bedrijf Lauwaars aan de Hoofd straat Op verzoek van de 'wijk' (de be wonersvereniging) worden de woning iets breder en iets minder diep dan de woningen uit de eer ste fase, De huur varieert van 285 gulden voor een tweekamerwo ning tot 530 voor een vierkamer woning. Architectenbureau Aro uit Zoeterwoude maakte het ont werp. Gemeentewerken ziet op de bouw toe. Voor de constructies is Groenendijk Poot uit Rotter dam ingeschakeld. De automobilist die nu nog bij station Vlaardingen-Oost de Schiedamseweg oprijdt komt on herroepelijk in een diepe kuil te recht. Met het graven van die kuil moest gemeentewerken wachten tot het verlichte waarschuwings bord boven de weg was gehan gen. Eind vorige week was het zo ver. Gisteren moest gemeentewerken weer aan het werk bij de bussluis. Hgt asfalt op het kleine stukje weg was finaal stukgereden. De bus sen werden omgeleid over de Schiedamsedijk. 'Schiedam - Stadsbeiaardier Addie de Jong zal blij zijn. Gemeentewerken Schiedam heeft na zijn herhaalde plei dooien een onderzoek inge steld naar de kwaliteit van het carillon in de toren van de Sint Jan, ofwel de Grote Kerk en hieruit is gebleken dat restauratie hard nodig is. Tegelijk met het carillon zul len de klokken, de luidklok- ken, het uurwerk en de leien dakbedekking van de toren worden gereviseerd. De kos ten belopen bijna een kwart miljoen gulden. De klokken zijn sterk ver vuild door duivendrek, waardoor de bladveren lang niet allemaal meer functio neren. Het carillon zelf is ernstig gesleten; de lichters, de assen hiervan en het dra- dennet van speeltrommel naar klokken zijn flink ge- corrodeerd. Corrosie trof ook het blad goud van de wijzers; de ver lichting van het uurwerk is onvoldoende. De ophanging van de klepels is afgesleten. De klokranden zijn afge brokkeld. Het torenhuis met het weerhaantje en de bol heeft onder de weersinvloe den geleden, evenals de leien en de leihaken. De galmga ten moeten voor duiven on toegankelijk worden ge maakt door gaas te spannen, maar hierover is oveileg noodzakelijk met monumen tenzorg. Het werk zal in de zomer van dit jaar worden uitge voerd. ■Vlaardingen Vlaardin gen moet zich losmaken uit de politieke wurggreep van de PvdA. Dat is de strek king van een artikel in het onlangs verschenen partij blad van de. WD-Vlaardin gen. Drie liberalen wagen zich aan kritiek op hun par tij: „Met een eigen wethou der op verkeer en vervoer wordt nu het veelbespro ken, en in 1982 door de bur gers afgewezen verkeerscir culatieplan aan de burgerij opgedrongen." De PvdA heeft in Vlaardingen al tijd de macht in handen kunnen houden door tegenstellingen tus sen CDA en VVD aan te wakke ren, schrijven Harry Gernaat, Lieuwe van Halteren en Herman van Ketel. Ook voor de komende verkiezingsstrijd heeft de PvdA de stille hoop, dat CDA en VVD elkaar in de haren zullen vliegen. Nu Jo Schriel het CDA verlaten heeft, bedacht PvdA-voorman Kees van der Windt onlangs, is het heel goed mogelijk dat de christen-democraten een campag ne gaan voeren tegen het VCP en de afsluitingen. En Van der Windt verwacht, dat de kritiek van het CDA dan vooral op de WD zal neerdalen en dat zijn partij buiten schot blijft. „De wijze waarop de PvdA aan de macht is en blijft, is zeer knap en wijst op een goed uitgedachte strategie", vinden de drie libera len. „Zeer handig bespeelt de PvdA de gevoelens en anti-ge- voelens bij VVD en CDA ten op zichte van elkaar." Zij vinden dat hun eigen partij het bij de college onderhandelingen met de socia listen niet best hebben gedaan. Typische VVD-standpunten zou den *n het beleidsprogramma moeilijk terug te vinden zijn. „Af sluitingen werden omschreven als 'het weren van doorgaand verkeer' om de WD-achterban te paaien." Gernaat, Van Halteren en Van Ketel vinden dat CDA en VVD samen moeten voorkomen, dat de partij van de arbeid ook bij de komende gemeenteraadsverkie zingen de lachende derde is. CDA en WD moeten, schrijven zij, lering trekken uit het verle den en zorgen dat er een college van burgemeester en wethouders komt, dat op meer dan twee par tijen steunt. Zodat de PvdA de anderen partijen, „niet in een wurggreep kan houden." Maasland/Maassluis Het aantal politieke partijen dat in Maasland aan de gemeen teraadsverkiezingen mee doet, blijft beperkt tot vier. Dat zijn het CDA, de VVD, de Open Groepering en de PvdA. De wel geregistreerde RPF. zal in Maasland niet met een eigen lijst uitkomen. „We hebben ons op voorhand la ten inschrijven", verklaart Leo van der Wel, de secretaris van de afdeling Maassluis-Maasland. „Maar na gesprekken met de achterban bleek het niet haal baar. De kans op een zetel is der mate klein, dat het meedoen aan de verkiezingen geen zin heeft." De in Maassluis wonende Van def Wel ontkent dat er vanuit het CDA druk op de RPF is uitgeoe fend om niet mee te doen. „Onze achterban is in Maasland te klein om een kans te maken", legt Van der Wel uit. „Zouden we wel meedoen, dan gaan die stemmen verloren. Ik begrijp best dat het CDA ingenomen is met ons be sluit Die stemmen kunnen net van belang zijn voor de verdeling van de restzetel." Vier jaar geleden deed de RPF in Maasland ook niet mee. Acht jaar terug kwam de RPF uit met een gecombineerde lijst met de SGP- Er werden toen bijna 90 stemmen behaald, wat nog lang niet de helft van de kiesdrempel was. „We hebben dit jaar wel bij het GPV en SGP geïnformeerd al dus Van der Wel, „maar daar was geen belangstelling voor een ge combineerde lijst in Maasland." In Maassluis doet de RPF wel aan de verkiezingen mee. Lijsttrek ker is wederom Herman van Hoeven, die nu ook in de ge meenteraad zit Vlaardingen Boos over het zwakke optreden van wethouder Jan Madern (personeelszaken) verliet een lid van de stuurgroep Heroriëntatie Gemeentesecreta rie gisteravond de raadszaal. ,.Dc wethouder had toch op z'n minst zijn zaken kunnen voorberei den", mopperde hij. Met onduide lijke antwoorden en een reeks versprekingen stuntelde Madern door de extra raadsvergadering. Ook bij de oppositie wekte dat verbazing en ongenoegen. De extra vergadering werd ge houden om de raadsleden in te lichten over de reorganisatie plannen, die een stuurgroep heeft opgesteld voor het ambtelijk ap paraat van de gemeente. Veel wijzer werd de raad echter niet van de wethouder, die zijn brok kelige antwoorden, zonder lid- en voegwoorden, van. papier voorlas en één keer zelfs het ant woord op vraag elf van CDA'er Cees Bot begon op Le lepelen, ter wijl hij net vraag tien had voor gelezen. Gemeentesecretaris mr.P.C. Franken maakte een einde aan die blunder. Bot zat er hoofdschuddend naar te luisteren. „In de bijbel staat het verhaal van een kamerling in Moorland, die de vraag krijgt: Verstaat gij wel wat gij leest. Dat vraag ik mij van u ook af." De antwoorden waar Madern de vragen van voorzag, zei Bot, had hij zelf ook wel kunnen beden ken. PvdA'er John Ranshuijsen vroeg de wethouder, waarom er op de afdeling economische aan gelegenheden geen ambtenaar bij komt Madern bleef bet ant woord schuldig en ten slotte stak weer mr. Franken hem de hel pende hand toe. Bot bleef zitten met de vraag, waarom het ambtelijk apparaat op zijn kop wordt gezet op basis van een analyse.die burgemees ter en wethouders zelf een 'mo mentopname1 noemen. „In dit onderzoek is uitgegaan van het huidige takenpakket," antwoord de Madern. „Wat er in de toe komst gebeurt is niet te over zien." Standaardantwoorden, daar heb ik niks aan, zei de CDA'er hulpeloos. En hij vroeg of hij vragen en antwoorden op papier kon krijgen, zodat hij er in de commissie personeelszaken nog een keer op terug kan ko men. Dal kan, zei Madern, die er op wees dat de gemeenteraad het bij deze reorganisatie niet voor het zeggen heeft: „De zaak is min of meer volkomen gedelegeerd aan het college." 'Schiedam Als gevolg van de uitbreiding van Hoek Loos en de vestiging van Stork Werkspoor Diesel op het voormalige terrein van Tankercleaning moet de Ha venstraat gedoleerd worden. Als het wegdek toch open moet. zal de gemeente dat meieen aangrij pen om het aanzien van de Ha venstraat vanaf de Westfranke- landsedijk iets te verbeteren. Dat karwei komt de gemeente Schie dam te staan op 420.000 gulden. Als de gemeente het zelf niet zou doen, zou rijkswaterstaat het kunnen afdwingen, in verband met voorschriften die er bestaan voor buitendijks gelegen land. Vlaardingen Een uitslaande brand heeft voor 200.000 gulden schade aangericht aan machines en installaties bij de Vlaardingse Windmill-fabriek aan de Maas- sluisedïjk. De bedrijfs- en de ge meentelijke brandweer moesten in actie komen om het vuur on der controle te krijgen. Een onderhoudsmonteur ontdek te in de centrale werkplaats de brand. Door kortsluiting in een slijpmachine ontstond de brand, die snel om zich heen greep. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1