Winnende les voor Jan van der Beek ADM wil sloop beëindigen Nel Kester komt met eigen lijst Ouderen blij met nieuwe biljarts 'Vlaardingse raad speelt parlement je' BBR Van Aalst echt weg VUUUMGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT H ME WATEBWHI CBUHAWT Gezonken sleepboot geborgen Duits op scholen in de verdrukking MAASSLUIS OM DUIDELIJKHEID GEVRAAGD Procedure tegen Pinkse doorgezet Stof explodeert: ravage en brandwonden Schumacher beëdigd Poetsdoek zet auto in brand Schaatsen op tennisbaan WATERWEG DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Poslbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, DOOR J OOP BREEDVELD Schiedam De wervende slogan 'Deutsch macht Spass' moet gezien worden als een vari ant op het 'Fijn langs de lijn'- credo, dat door de KNVB wordt gepredikt. De kreet is door het Goethe In- leerlingen en leraren wel een stituut geïntroduceerd met de bedoeling de duitse cultuur, en dus ook de taal, onder de aan- dacht van zoveel mogelijk mensen te brengen. „Het gaat al jarenlang slecht met het vak duits", verduidelijkt le raar Jan van der Beek de plotse linge actieleus waarmee het insti tuut op de proppen is gekomen. „De animo is dramatisch omlaag gegaan. Met de start van de mam moetwet koos tweederde van de leerlingen duits in het pakket. Dat is nu nog maar de helft We moeten de concurrentieslag met andere vakken aangaan". - Delftenaar Van der Beek geeft les aan scholengemeenschap Nieuwelant Hij heeft zich de op roep om de in de verdrukking ge raakte taal weer vol in de schijn werper te plaatsen, aangetrok ken. Het Goethe Instituut vond namelijk een prijsvraag voor puik idee om het imago enigszins op te poetsen. Leerlingen konden een Duits stripverhaal insturen en onderwijsgevenden een zelf gemaakte les. Van der Beek koos daarvoor een les over het gebruik van het woordenboek. Veel moeite hoef de hij niet te doen. De lesstof was kant en klaar voorradig, want sa men met collega Ger Hollander maakt hij al vijf jaar gebruik van 'eigen' lesmateriaal. Hij won prompt de eerste prijs. Te hoog Van der Beek ging destijds zelf lessen ontwikkelen, omdat er niets anders was. „Nee, dat zeg ik verkeerd," haast hij zich vervol gens. "De lesstof was op zich als methode goed, maar was te hoog gegrepen voor onze lts-ers. Som mige havo-klanten schijnen het zelfe niet te kunnen bijbenen. Dat heeft alles te maken met de uitge ver, die een zo groot mogelijke markt wil bestrijken. Voor hem wordt het pas ecnt interessant als Jj zijn lesboeken van laag tot hoog aftrek vinden. Ik ontdekte ook dat de gangbare boeken onvol doende aansloten bij de differen tiatie-gedachte in het onderwijs. Het is wel leuk te roepen dat ook trage leerlingen een kans moeten krijgen, maar die mogelijkheid moetje ze dan ook wel bieden". Ger Hollander valt hem bij. Ook zij vindt dat het onderwijs onvol doende rekening houdt met maatschappelijke en onderwijs kundige ontwikkelingen. „Leer lingen worden nog steeds getrei terd met al die uitzonderingen in de duitse taal. De tweede naam val, die bijna nooit voorkomt. Zo stimuleer je ze niet om door te gaan met een taal". Jan van der Beek vult aan: „het gaat erom jongens en meiges schik te laten hebben en dat doe je niet door alsmaar op moeilijke grammatica Jan van der Beek en Ger Hollander bestuderen hun winnende lesstof. te hameren. Ik ben blij als ie mand een redelijk vloeiend ver haal in het duits kan houden. Ik maak me er dan niet zo druk over als ze het over die Mann en der Prau hebben. Daar moeten docenten op het atheneum zich maar zorgen om maken. Het gaat er op dit niveau om dat ze zich verstaanbaar kunnen maken, niet dat het perfect duits is". Tweeslachtig Toch geven beiden toe dat hun zienswijze, die overigens in grote lijnen door de werkgroep van het Goethe Instituut wordt gedeeld, iets tweeslachtigs heeft. Door grammatica var. ondergeschikt belang te maken wordt het ge makkelijker de aandacht van de leerlingen te vangen. Anderzijds worden diezelfde gemotiveerde leerlingen op het examen gecon fronteerd met hoge eisen voor grammatica. Jan en Ger voelen zich in een moeilijke positie gedrongen. „De scholier van tegenwoordig is sneller afgeleid dan die van pak weg tien jaar geleden. De aan dacht voor het onderwijs in het algemeen is tanende. Daarbij komt dat wij moeten opboksen tegen vakken als wis- en natuur kunde. Dat zijn min of meer mo reel verplichte vakken om in je pakket te nemen. Zonder wis kunde ben je tegenwoordig een soort zielepooL Als je dat allemaal op je laat inwerken en je voegt er bij dat je tegenwoordig je lesstof naar leerlingen toe al moet ver dedigen, is het heel moeilijk inte resse te kweken voor een vak als duits". Voor Jan van der Beek is het in middels volstrekt duidelijk dat leraren niet langer kunnen vol staan met het 'afdraaien van het lesboekje'. „Dan motiveer en sti muleer je onvoldoende". Voor zijn bijdrage aan een mo derner. eigentijdser vorm van duits onderwijs vertrekt Van der Beek komende zomer voor een betaalde studiereis van ongeveer zes weken naar Duitsland. Maassluis De ADM in Rotterdam, eigenaar van voormalige oliefabriek De Ploeg op het Kerkeiland, stopt 18 februari met de sloop van de ruïne. Vóór die fatale datum wordt van het Maassluisse gemeentebestuur verlangd dat zij aangeeft, op wel ke manier medewerking wordt verleend aan de nieuwbouwplan- nen op het Kerkeiland. Die duide lijkheid zou aan de hand van een brief of een openbare commïssie- - vergadering moeten worden ver- schaft. De ADM heeft het ultimatum ge- stfcid in een gisteren verzonden telex. Daarin wordt 'verbaasd' gereageerd op de besluitvorming in de raadscommissie voor ruim- telijke ordening van afgelopen maandag. „Deze commissie heeft", meldt de telex, „zonder enige voorkennis van dossier en -plannen besloten met uw con- ceptbrief volledig accoord te gaan- Het dogma van sociale wo ningbouw op het Kerkeiland is overduidelijk. Alsmede dat er ze ker voor 1990 in deze sector geen enkele bebouwing zal plaatsvin den". Directeur D. Bok van ADM stelt dat het hem ook overduidelijk is dat het gemeentebestuur geen medewerking wil verlenen aan plannen voor bouw in de vrije sector. Het Rotterdamse bedrijf conclu deert dat Maassluis het 'sloopge- baar' niet goed heeft begrepen „Het terrein zal worden opge ruimd- Daarna zullen wij een bouwvergunning aanvragen, die aan het bestemmingsplan vol doet", stelt hij in de telex. ADM zegt desnoods een schadeclaim bij de gemeente op het bord te zullen deponeren. Vlaardingen PSP'er Arnold van Kalken vond gister- avond in de gemeenteraad weinig gehoor voor zijn voorstel, '-om een motie van de gemeente Deventer tegen de apart heid in Zuid-Afrika te steunen. In die Deventer motie wordt opgeroepen tot een sociaal-econonomische v- bovcot tegen Zuid-Afrika- Vlaardingen Het ber gingsbedrijf Smit Tak heeft de afgelopen nacht de sleepboot Eben-Haëzer geborgen, die dinsdag avond aan de monding van de Vlaardingse Ko ningin Wilhelminahaven zonk na een aanvaring met een tanker. Om tien uur gisteravond begonnen de bergers met het karwei; vanochtend om zes uur was het ge- klaart! De sleepboot van K.R. Bons uit Oud-Beijerland werd dinsdagavond over varen door de tanker Gefo. De sleper, verleende assistentie aan een combi natie van die tanker en duwbakken. De twee be manningsleden, een kapi tein en een matroos, wer den door de havendienst gered. De Eben Haëzer werd door de Taklift 2 boven water getakeld en vervol gens leeggepompt De sleepboot, die aan de aan varing een gat in het dek heeft overgehouden, ligt op dit moment in de Ko ningin Wilhelminahaven, De Taklift 2 hijst de gezon ken sleoer uit het water. Waterweg Nel Kester is nog niet politiek uitge speeld. Zij doet met een eigen lijst mee met de raads verkiezingen in Vlaardingen. - Op de lijst, die elf namen teil, staan naast Kester nog vijf ex-le den van D66. „Ik kom u nog wel tegen tijdens de campagnes", zei zij gister avond in een korte toespraak te gen haar collega-raadsleden. Zij blijft de komende maanden op persoonlijke titel haar raadszete! bezetten. „Dat ben ik verplicht tegenover mijn achterban en aan ^al die mensen, die op mijn ver trek uit D66 hebben gereageerd". Nel Kester stapte uit D66 na een lang slepende ruzie over het lijst trekkerschap. Zij kwam op het laatste nippertje met haar eigen lijst en mocht alleen nog naam loos inschrijven voor de verkie zingen. De elf hebben hun partij Vlaardingen 2000 gedoopt en hebben aangekondigd, dat zij binnen twee weken een pro gramma presenteren. „Dat zal te gen het programma van D66 aan leunen", zei Nel Kester, „maar meer toegesneden op de Vlaar dingse situatie". In Schiedam is het niet gelukt om "een afdeling op te richten van de PSO, de afscheiding van de PSP met aan het hoofd Fred van dei- Spek. Tijdens de vaststelling van de kandidatenlijst bleek dat de PSO zich niet had aangemeld voor de gemeenteraadsverkie zingen. In Maassluis niets nieuws onder de zon. Daar doen acht partijen mee aan de verkiezingen van 19 maart. In Schiedam komen op de defini tieve lijst voor: RPF, CDA, Ge meente Belangen Schiedam. PPR/PSP, CPN, PvdA, D66 en WD. In Vlaardingen waagt een groot aantal partijen een gokje naar èèri raadfetel In'de haring- 1 Stad hebben de volgende partijen ingeschreven: PvdA, VVD, CDA, D66, SGP/RPF/GPV, SP, naamloze_ partij (Nel Kester), CPN/PPR/PSP, ED '86 (Turkse partij) en Direct (anti VCP-par- tij). Het lijstje van Maassluis telt de namen van PvdA, VVD, CDA, D66, RPF, PPR/PSP, SGP en GPV. Vlaardingen De Vlaar dingse gemeenteraad boog zich gisteren, achter gesloten deuren, over de affaire-Pinkse, De raad stelde gisteravond een brief vast, die aan de ge schorste GEWB-direeteur wordt gestuurd. Als Pinkse niet vrijwillig ont slag neemt, zet Vlaardin gen de procedure voor de ambtenarenrechter door. Voor de besloten vergadering begon moesten de notulen van de laatste besloten vergadering worden goedgekeurd. Die notu len dateerden van februari 1975. Toen sloot de raad het pu bliek buiten, om in alle rust te praten over het afscheidsca deau voor burgemeester Heus- dens, waarover toen wat one nigheid was ontstaan. Bijna een unicum dus, zo'n besloten raadsvergadering. Vlaardingen Een 56-jarige Vlaardinger heeft gistermor gen tijdens slijpwerkzaamhe- den in een garagebox aan de Van de Palmstraat brandwon den aan handen, gezicht en borst opgelopen. De man was plamuur van de wanden aan het afslijpen, waar door een enorme stofontwikke ling omstond. Op het moment dat hij een ventilator aanzette, moet er een vonkje zijn vrijgekomen. Daardoor ontstond een stofexplo sie. De explosie had zo'n kracht dat de muren van aangrenzende ga rageboxen ontzet raakten. In to taal werden vier boxen zwaar be schadigd. De man kon behandeling in het Holvziekenhufs weer naar huis. «k VlaardingenJopie Sehuma- 5" cher is gisteravond beëdigd "^als raadslid in Vlaardingen. Ex-CDA'er Jo Schriel keek t' van de publieke tribune toe, -« terwijl mevrouw Schumacher de eed aflegde. Jopie Schumacher neemt de zetel in van Schriel, die zich niet lan ger kon verenigen met het beleid dat het CDA landelijk voert Schriel stapte uit de partij en gaf zijn zetel op. Jopie Schumacher staat derde op de nieuwe kandi datenlijst van het CDA en mag er dus op rekenen, dat zij ook na 19 maart haar zetel behoudt Opvallend was dat naast Schriel op de publieke tribune Ber Kal- "j, den had plaatsgenomen. Kalden f. was voorzitter van het CDA, maar die^eerde die partij de rug "toe om dezelfde redenen als Schriel. Kalden is inmiddels overgestapt naar de PvdA en staat daar vijftiende op de lijst De Vlaardingse gemeenteraad praatte over internationale poli tiek en VVD'er George Neijssel liet duidelijk merken dat hij dat maar niets vond. „Meneer de voorzitter, ik ben ervoor om een motie aan te nemen, waar in staat dat wij alle misstanden in de we reld afkeuren en overgaan tot de orde van de dag", zo probeerde de liberale fractievoorzitter het initi atief van Van Kalken belachelijk te maken. „Wij moeten hier geen parlementje spelen". Het CDA vond de motie uit De venter niet de aangewezen weg om iets te doen tegen apartheid. SGP'er Rien Lensvelt ging een paar stappen verder, „Er moet eens een einde komen aan die eenzijdige, linkse hetze tegen Zuid-Afrika", zo sprak hij. Het scheelde een haar, of hij sprak zich uit vóór apartheid. „AJs je dat systeem nu opheft krijg je een chaos". Alleen de PvdA was wel bereid om het voorstel van Van Kalken te steunen. Maar de animo in de raad was zo klein, dat er niet eens over behoefde te worden ge stemd. In dienstencentrum De Vliet werden de nieuwe biljarts direct in gebruik genomen. Maassluis De ouderen in dienstencentrum De Vliet straalden. De biljartvereniging van het bejaardencentrum heeft drie gloednieuwe biljarts in gebruik genomen en Daan de Heer, vice-voorzdtter van de Stichting Ouderenoverleg Maassluis (SOM) was het die de eerste carambole probeerde te maken. Probeerde, want al bij het aanleggen klonk het vanuit de zaal: „Dat wordt niets, dat kun je aan de houding zien" Beter verging het de heren A. Smoor en A. van der Hoek, twee topspelers van het dienstencentrum, die met een gave demonstratie bewonde ring bij de vele aanwezigen afdwongen. De aanschaf van de bil jarts is mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van de SOM. De biljartclub is maar wat blij met de nieuwe biljarts, die voor een bedrag van 25.000 gulden zijn aangeschaft. Daan de Heen „U kunt trots zijn op de drie nieuwe tafels. Gasten klaagden nog wel eens over de verschillende afmetingen, maar daar is nu ook een eind aan gekomen. U kunt uw biljartvrienden nu op een waardige ma nier ontvangen. Gezien de volle prijzenkast bestaat er geen twijfel over de kwaliteiten van de biljarters van De Vliet. Die is goed en zal nog beter worden". Even ging Daan de Heer ook nog in op de vernielingen die balda dige jongelui onlangs hebben aangericht in het dienstencentrum. „Laten we hopen dat we dat in de toekomst niet meer meemaken. Vadalen ik kan er geen ander woord voor vinden zijn het". Hoek van Holland Bob van Aalst is definitief weg als da gelijks bestuurslid van de deelgemeenteraad van Hoek van Holland voor de VVD. Hij heeft besloten met onmiddel lijke ingang op te stapped. Zijn vervanger in het dagelijks bestuur wordt vrijwel zeker het zittende deelraadslid Dennie Dukkers. Nieuw in de raad komt voor de VVD Thea "Lammers- Van Oosten. Ze zal wellicht al op 27 februari beginnen. Anderhalve maand terug kon digde Van Aalst zijn ver» rek aan. Hij kwam terug op zijn besluit omdat, zoals hij verklaarde, het Rotterdamse VVD-bestuur ach ter hem bleef staan en hy geen verantwoording schuldig was aan de Hoekse liberale werk groep. Maar bij een ledenvergadering van die groep bleek dat de positie van Van Aalst erg zwak was ge worden. Bovendien hadden de recente gebeurtenissen een nega tieve invloed opzijn gezondheid. Deelraadslid Wim van der Nat van de PvdA zei het vertrek van Van Aalst te betreuren. „Als door je hobby je gezondheid achteruit gaat ben je verkeerd bezig. Het is dubbel triest als de oorzaak bij je eigen dub ligt Ik vrees het ergste voor de kwaliteit en het niveau bij de raadsdiscussies mei de op volgers". Vlaardingen Onder de motor kap van een auto, die geparkeerd stond bij het Holyziekenhuis, is gistermorgen brand ontstaan. De brandweer ontdekte al snel wat de brand had veroorzaakt Tijdens een garagebeurt moet er een poetsdoek bij de motor zijn achtergebleven, die vlam had ge vat. Schiedam Tennispark van Vliet is van plan zich vanaf van avond met een andere, typische wintersport in te laten. Gisteren zijn de tennisbanen aan de Stad- houdersweg onder water gezet Het is de bedoeling dat men er vanavond al kan schaatsen. Zo lang het blijft vriezen kunnen" schaatsfanaten er terecht om hu baantjes te trekken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1