Moskee aan de Raam frustreert bouwplan 0, 0 'Geen sprake van kindersmokkel' ARCHITECT: KOOPWONINGEN RISKANT veiling van schilderijen, IftAIOINGS DAGMO SBHBMBSCffi BBURANT laKWfllMilB EMMW m mm Feestje bij familie Schaap j£ klimmende rente en tgch dagelijks opvraagbaar Lawaai trams moet 's nachts minder VLAARDINGEN EN SCHIEDAM MODEL VOOR MAASLAND Baby's legaal uit Brazilië; OM biedt excuses aan Frisse start voor werkgroep Consumentenbond juwelen, tapijten, meubels, - £tc.te ROTTERDAM Gorzenaren grendelen poort af na inbraken Discussie over gif verenigde spaarbank Archief aan Emaos grondig aangepast Jonge Maasbach tijdje afwezig WATERWEG DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, cMiE De trams moeten 's nachts lang zamer rijden op de Proveniers- brug vinden B en W. 's-Gra velandseweg kan niet slapen Schiedam Bewoners van de 's- Gravelandseweg en de Delfland- seweg hebben bij de gemeente aan de bel getrokken, omdat zij 's nachts niet kunnen slapen van de herrie, die door de trams van lijn 1 veroorzaakt wordt Als ae trams over de Proveniersbrug rij- den, wordt het geluid zo ver sterkt dat het lijkt „alsof het kof fiezetapparaat is aangesloten op de stereo toren van mijn zoon", zoals een bewoonster dat in een winkel uitlegde onder het bood- schappen. Het tramlawaai be hoort er tot de gesprekken van alledag. Ook in het Proveniershuis en aan de Boterstraat heeft men er last van. Het zijn echter de huurders vereniging 's-Graveland/Delf- land en de vereniging van huisei genaren 's-Gravelandseweg, die er de gemeente over aangeschre ven hebben. Burgemeester en wethouders hebben de klachten serieus geno men. Geluidhinder bij bruggen is in Schiedam een ouder probleem. Zo waren er in de jaren zeventig veel klachten over herrie bij het spoorwegviaduct op de Parkweg, terwijl ook de doorgang onder het viaduct ernaast, voor rijks weg 20, als een ondankbare echo- fmt werd ervaren. In het ver engde hiervan bestond de vrees, dat ook het spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan problemen, zou gaan opleveren. Nu het via duct gebouwd is en in gebruik ge nomen, hebben de gemeente nog ■v amper klachten bereikt Wat de Proveniersbrug betreft, hebben B en W directeur Harm de Block van gemeentewerken opgedragen met de HET overleg te voeren. De geluidshinder rond de Proveniersbrug kan beperkt worden, als voor de trams in de nachtelijke uren een snelheidsbe perking in acht wordt genomen. Niet Jan Bronneman Schiedam Arme Jan Bronne man. Niet hij was het natuurlijk, die de Schiedamse sport destijds gebruikte als opstapje naar een betere functie, waardoor Gé Rens even zijn beurt moest afwachten. Dat stond wel zo in het gisteren geplaatste interview met schei dend sportambtenaar Rens; abu sievelijk werden twee namen verwisseld. Bronneman is een ra sechte Schiedammer, die opge volgd werd door de flitsende Bra- bander Jacques van der Linden en niet andersom. Maasland De gemeenten Vlaardingen en Schiedam staan voor Maasland model, als het om het plaatsen van plattegrondborden gaat „Ze zijn mooier, met minder reclame er op en meer op de schaal van het dorp", meent WD-fractievoorzitter Ellen-Joy Groosman. Zij had geen goed woord over voor de plattegrondborden, zoals burge meester en wethouders die op een aantal plaatsen in Maasland wilden plaatsen. „Dat zijn lelijke en grote betonkolossen. Een grote aanflui- ting. Je moet eens in Vlaardingen en Schiedam gaan kijken", spoorde ze het college aan Omdat de fracties van het CDA en de Open Groepering de te plaatsen borden ook al niet mooi vonden, verleende de raad geen krediet van 17.500 gulden. Dat bedrag was nodig voor verlichting en verharding rondom de borden. Wethouder Keijzer beloofde dat hij zou uitzoeken, of de Vlaardingse en Schiedamse borden voor Maasland model zouden kunnen staan. DOOR CHRIS WOERTS Schiedam „Het echtpaar is slachtoffer geworden van dorpsroddel en achterklap. Dat neem ik de politie van Culemborg hoogst kwalijk. In een veel te vroeg stadium zijn onwaarheden als feiten naar buiten gebracht. Zaken die duidelijk niet waren ge verifieerd". De Rotterdamse advocaat mr.F. Stokman uit die beschuldigingen aan het adres van het Culemborg- se politiekorps namens het Schie damse echtpaar, dat twee kinde ren uit Brazilië naar Nederland haalde en bij de burgerlijke stand van Den Haag aangifte deed van de geboorte van een tweeling. De politie had aanvankelijk ge sproken van 'kindersmokkel1, maar nu is toegegeven dat daar geen sprake van is geweest Al leen de valse aangifte bij de bur gerlijke stand is strafbaar. Het Schiedamse paar had enkele weken geleden de kinderen via legale weg in Brazilië geadop teerd. Het echtpaar bracht ae kinderen eind vorige week in verband met een verhuizing over naar een zus van de vrouw in Cu lemborg. Daar werd het gastvrije echtpaar donderdag op verzoek van de Haagse politie aangehou den. Ook de baby's, acht en tien weken oud, gingen mee. Vervol gens werden de Schiedammers in hechtenis genomen. Maandag is het echtpaar weer vrijgelaten. „Het is een trieste zaak", aldus mr.F. Stokman. „In Brazilië zijn Schiedam De aanwezig heid van een Turkse mos kee aan de Raam is er de oorzaak van dat om de hoek de nieuwbouw op de plaats van het Sherry de Terry- complex uitblijft Opdrachtgever Söderhoff zou het risico niet aandurven om aan de Schie koopwoningen te bouwen. Er ligt een bouwplan, dat met in spraak van bewoners van de Brandersbuurt is opgesteld door de Vlaardingse architect Ger Ver meer, maar volgens de architect bestaat er vrees dat de woningen niet verkocht zullen worden om dat de moskee op dertig meter af stand staat De gedachten zijn dan ook uitge gaan naar gesubsidieerde wo ningbouw, zodat de overheid mede het risico van de investe ring draagt. Hel probleem daarbij is echter, dat de contïngentering te krap is om hieruit een blok wo ningen over te hevelen naar de Brandersbuurt De andere oude wijken van Schiedam vinden dat zij met gesubsidieerde woning bouw voorgaan. Vermeers plan voor de Schie, hoek Raam, bestaat uit veertig woningen. Het complex Sherry de Terry zou gesloopt moeten worden, maar het belendende monument zal in tegenstelling tot een eerder berichtgespaard kunnen blijven. Hier kan een verbouwing overeengekomen worden met monumentenzorg. Vermeer, van het Naaldwijkse bureau Ridder Vermeer, is mo menteel ook elders in het Water weggebied bezig met bouwplan nen. In Schiedam komen aan de Westvest naar zijn ontwerp de vijf herenhuizen, waarvoor wet houder Zijdeveld maandag de eerste paal sloeg. ïn Vlaardingen werkt hij voor aannemer Van der Waal. En in Maassluis maakt hij een ontwerp voor de Wagen straat, op het Verto -terrein. Vlaardingen Hoogst verbaasd waren de bestuursleden van de - werkgroep Vlaardingen van de Consumentenbond, toen op hun uitnod iging de foyer van zaal Tri angel zomaar volstroomde. Twee jaar hadden zij geprobeerd actie ve leden aan te trekken en twee jaar was dat niet gelukt „Kenne lijk is er toch meer behoefte aan zo'n werkgroep dan wij dachten", zei Bob Vlaskamp, vanachter de v* bestuurstafel. Ongenoegen over het openbaar vervoer, de PTT en vooral de ge meente - Vlaardingen dreef het publiek naar de bijeenkomst Voorzitter Jos Sloot had al wat -.''plannetjes klaar voor onderzoe- ken van de'werkgroep. Waarom rG -wordt tramlijn 1 niet doorgetrok- ken van Woud hoek-Noord in Schiedam naar Vlaardingen en hoe zit dat met het omrijden van bus 53, waar de bewoners van Holy-Noord nu op aangewezen zijn? Een onderzoek naar de ma nier waarop woningbouwvereni gingen hun servicekosten bere kenen, een onderzoek naar de hoogte van de gemeentelijke ta rieven; er was genoeg te doen, vond de voorzitter. „Maar dat zijn niet direct zaken die u erg belangrijk vindt", moest hij aan het einde van de avond concluderen. 1 wmêë iéiËb i Moederen kinderen maken het goed. Hetsuffolk-schaap Daphne, woonachtig in de kinderboerderij van het Prinses Beatrixpark in Schiedam, schonk het leven aan drie lammeren. Op de foto worden de telgen vertroe teld door Esther Middeldorp (12) en Krista Kortekaas(11). ft r dagen zullen ten overstaan van de Weledel- gestrenge Keren J.G. Hanemaaijer c.s., gerechts- i deurwaarders te Rotterdam (kantoor: Maurftsstraat 249-251), bij opbod aan de meestbiedenden worden verkocht O.8.; ANTIEK en KLASSIEK MEUBILAIR PERZISCHE en andere HANDGEKNOOPTE TAPIJTEN I KLOKKEN en BAROMETERS I PORSELEIN, KOPER. BRONS, TIN, KRISTAL, vele curiositeiten OUDE en MODERNE SCHILDEHIJEN an AQUARELLEN GOUD, ZILVER en JUWELEN, vele bezet met DIAMANT, BRILJANT, SAFFIER, ROBIJN en SMARAGD, alle met RIJKSKEUR. Kijkdagen /rijdag 21 februari van 19-22uur zaterdag 22 februari van 12 -17 uur zondag 23 februari van 12-17 uur Veilingdagen Van maandag 24 t/m vrijdag 28 febman l 3.S., telkens vanaf 13,30 uur. Toegang vrij Catalogus (niet verplicht) a f 3,-. TE HUUR - Gebouw 'De Vier Leeuwen' - Glashaven/Wijnhaven Begane grond: 1000 nr winkelcentrum (Deli-centrum} Etage: 1000 m! kantoorruimte met eigen parkeer garage. Inl.: Man have, tel. 010-11 29 92. 1 Adres veiling: Gebouw l "De Vier Leeuwen" Glashaven 2 (hoek Wijnhaven) 1 Rotterdam. VEILINGBEDRIJF H.F. KAMERBEEK Palace PrnmenadtvtJeyervUeyrroolweg 980. Sehcvcningéit Telefoon 070 - l 1-1-12 Schiedam - Nu er in korte tijd zo'n veertig inbraken in de Gor zen zijn gepleegd, beginnen be woners zich defensief op te stel len. De inbraken in de Middel- harnissestraat, aan het Wiihelmi- naplein en bij verhuizer Koos van Geyl hebben de omwonen den ertoe doen besluiten de poor ten aan de achterkant van hun huizen af te grendelen want gebleken is dat de inbrekers daar bij voorkeurgebruik van maken. „In het weekeinde had iemand ze bijna te pakken. Middenin de nacht liepen ze met een fiets de poort uit, maar ze waren snel ver dwenen," weet Teun van Dijk uit de Den Bommelsestraat Volgens hem spieden de inbrekers in don kere auto's de buurt af. Bewoners van zijn blok hebben gezamenlijk een potje gevormd, waaruit poortdeuren, sleutels voor elke bewoner en ook prik keldraad worden betaald. Dit weekeinde gaan de bewoners aan de slag om de beveiliging aan te brengen. Het stikt in de Gorzen van de poortjes, maar vooralsnog ziet het. ernaar uit dat dit het eni ge initiatief tegen inbrekers is. Maassluis De lijsttrekkers en fractievoorzitters van de politie ke partijen in Maassluis gaan met elkaar in de slag over het plaatse lijk milieubeleid. In het wijkcen trum van de wijkvereniging Steendijkpolder zal op 26 februa ri onder leiding van Piet van Koppen, vice-voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder, het debat plaats vinden. Alle fractie-voorzitters hebben toegezegd te komen naar het wijkgebouw. John Schee rstra (VVD), Anton Wustrow (PvdA), Leo Speel (CDA), Jan Storm (D'66), Elly Doddema (PPR/PSP) en Herman van Hoe ven (RPF) zullen vanaf 20.00 uur met elkaar in de clinch gaan over de verschillenden aspecten van het milieu. Als inleiding zal Piet van Koppen de verkiezingspro gramma's met elkaar vergelij ken. de kinderen geheel volgens de wetgeving aldaar legaal geadop teerd. Natuurlijk had het echt paar in Nederland een andere weg moeten bewandelen om ze officieel toegewezen te krijgen. Dat is het probleem. De zaak is enorm opgeblazen. Het heeft he lemaal niets met baby-smokkel te maken. Er is een brief onderweg naar de korpsleiding van Culem borg, waarin ik mijn beklag doe over de gang van zaken. De Haagse officier van justitie me vrouw mr. Muller heeft haar ver ontschuldigingen al aangebo den.". Persofficier mr.De Wit beaamt dat het parket de gang van zaken rond de arrestatie de twee echtparen vervelend vindt „Wij betreuren dat de zaak zo op geblazen naar buiten is geko men". Het echtpaar valt wat de adoptie betreft strafrechtelijk niets te verwijten, constateert ook direc teur dr.A. Hendriks van het bu reau Interlandelijke Adoptie in Den Haag. Het bureau is onder deel van de vereniging Wereld- kinderen en verzorgt bijna de helft van. de ongeveer duizend of ficiële adoptiegevallen per jaar, Hendriks vindt de handelwijze van het echtpaar echter wel mo reel verwerpelijk. „Mensen van 59 en 66 jaar die op die manier kinderen nemen denken alléén aan zichzelf en hebben niet het belang van het kind op het oog. Misschien zou het nu nog gaan, maar wat over vijftien jaar, als de kinderen in de pubertijd zijn? Die ouders werpen ook een smet op de adoptie als laatste redmiddel voor het kinderwelzijn. Watje nu kan krijgen is dat ouders met 'le gaal' geadopteerde kinderen er op worden aangekeken". De adoptie vanuit het buitenland is niet strafrechtelijk aan te pak ken, omdat de adoptiewet van 1956 alleen voorziet in adoptie binnen Nederland en niet in in ternationale gevallen. Volgens die Nederlandse wetgeving mag het leeftijdsverschil tussen ouders en het te adopteren kind niet gro ter zijn dan 40 jaar en het kind niet ouder dan 6. Volgens die nor men kunnen mensen ouder dan 46 jaar het wel vergeten. Hen driks zegt dat zijn bureau de na tionale norm ook voor internatio nale adoptie aanhoudt. „Geluk kig is een herziening van de adoptiewet in voorbereiding. Ik denk dat we over een jaar of twee van deze problemen al zijn". Alsnog De twee meisjes Martine en Do- rana van het Schiedamse echt paar blijven voorlopig onder toe zicht van de Raad voor de Kin derbescherming. De kinderrech ter bepaalt uiteindelijk hun lot, maar het is niet uitgesloten dat het echtpaar alsnog de kinderen krijgt toegewezen. „We gaan er in ieder geval wel aan werken om de kinderen terug te krijgen bij het echtpaar", aldus mr.F. Stokman. „En die kans acht ik helemaal niet uitgesloten". Het echtpaar had al eerder gepro beerd om in Nederland een kind te adopteren. Die pogingen Juk ten niet, waarna de zus van. de vrouw op het idee kwam op kin deren te adopteren via Brazilië. De Patentrekening; een nieuwe spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 53A% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patentrekening haal je méér uitje spaargeld. De twee vrouwen reisden in no vember af naar Brazilië, kregen het toen niet voor elkaar om de kinderen geadopteerd te krijgen, maar na tussenkomst van de Schiedamse echtgenoot, die in Brazilië tekende voor de kinde ren, werden de kinderen legaal geadopteerd. In Nederland ging het fout, toen de Haagse politie ontdekte dat er een valse geboor te-aangifte was gedaan. Woordvoerder B. Lelyveld van de Raad voor de Kinderbescher ming hult zich in een diep stil zwijgen over de affaire. „We heb ben de zaak in onderzoek en daarom onthouden wij ons van commentaar. Ook op de algeme ne kant van de zaak ga ik niet in. De kinderen zijn kerngezond, dat is wat ik kwijt wil, U kunt er van uit gaan dat wij het beste met de kinderen voor hebben". INLICHTINGEN- RFGI0 HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, B0TERSL00T 25. TEL 010-571911. Vlaardingen Het onderkomen van het stadsarchief aan het Plein Emaus in Vlaardingen wordt voor 151.000 gulden ver bouwd en'öpgeknapt. „Een zeer oude wens gaat daarmee in ver vulling", aldus archivaris Theo Poelstra. De bewaarcapaciteït wordt uitgebreid van 700 naar 1400 meter, De opvangmogelïjk- heid voor bezoekers wordt verbe terd en ook de werkruimte voor het personeel zal worden ver groot. „We zitten al iaren te tobben", weet Theo Poelstra uit ervaring. „Toen wij eind jaren zestig met ons werk begonnen, was de ruimte eigenlijk al te klein. We hebben steeds achter de feiten aangelopen." Door de uitbreiding is het moge lijk om de burgerlijke stand van 1882 tot 1920 in het archief op te nemen, evenals het bevolkings register dat loopt van 1880 tot 1930. PoeLira: „Naar die archie ven is ontzettend veel vraag, We kunnen in de toekomst de men sen eindelijk echt van dienst zijn. Het is ook verplicht gesteld, om dat steeds meer mensen naspeu ringen gaan doen." De archiefdienst kan na de ver bouwing efficiënter gaan wer ken. Theo Poelstra: „Nu hebben we nog vaste stellingen, dadelijk zijn het verrijdbare. Ook de op slag van oude spullen kan nu veel beter, Hoe we nu opslaan kan ei genlijk nieL Dat heeft absoluut vernietiging van het materiaal tot gevolg. We herstellen veel, maar het is eigenlijk dweilen met de kraan open. In de toekomst kunnen we veel beter conserver en." Het doet de Vlaardingse archiva ris ook goed dat de bezoekers na de verbouwing op een meer dan fatsoenlijke manier geholpen kunnen worden: „Nu zitten de mensen nog erg op elkaar. Straks hebben ze meer ruimte. De dienstverlening is voor ons erg belangrijk. Nu kunnen er ook meer mensen worden geholpen en dat is een fijne gedachte. Dat ook nog eens onze werkruimte wordt aangepast is natuurlijk he lemaal meegenomen, We zitten nu praktisch op eikaars lip, dus iedere uitbreiding is ons wel kom." De gemeenteraad van Vlaardin gen moet nog wel haar fiat geven aan de uitbreiding. Tijdens de raadsvergadering van 5 maart zal daarover worden beslist. Schiedam Elke week is het Robert Maasbach, die in de Ha- venkerk in Schiedam de predik beurten houdt namens de Johan Maasbach Wereldzending, de or ganisatie van zijn veelbesproken vader. Maar in februari en maart komt Roberts naam ineens niet meer voor in het rijtje sprekers. „Hij is een tijdje naar Amerika, voor studie", zegt zijn broer, Da vid Maasbach, in het Haags kan toor van de Wereldzending. „Hoelang het duurt, weten wij niet precies. Voorlopig één twee maanden, misschien langer. Hij volgt er een school voor voorgan gers." De diensten in Schiedam op zon dagochtend en vrijdagavond worden nu waargenomen door Edgar Holder. Op dinsdagavon den leidt mevrouw W. Maasbach, Roberts en Davids moeder, de diensten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1