Ondernemers binnenstad botsen met Hans van Es Scholen winnen 10.000: 'Vakantie wilden ze niet' PvdA huldigt leden van'teerste uur «AftSISNGS BIGBiflO SGUMUCOIIIUNT NIEUWE WSÏÏBWfB ËIUIANT 'Gesmokkelde' baby's weer bij echtpaar Bromfietser rijdt agent aan Nieuw politiebureau komt aan Vondelstraat Afgraven tot 1,5meter diep De Kastanje stopt ermee Windmill vraagt ontslag OR-lid Snoeck: geen steun PPR/PSP 'Stuurgroep moet kleine criminaliteit bestrijden' Minder ongelukken in Schiedam: ANWB-prijs? VVD verweert zich WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardinaen. Telefoon: 010-343229. 352066, 350557 WOENSDAG 26 FEBRUARI sportredactie; 345209. Schiedam De acht en tien weken oude baby's, die door een Schiedams echtpaar in Brazilië zijn geadopteerd, zijn door de Itaad voor de Kinderbescherming weer aan de zorg van het echtpaar toevertrouwd. Daarmee üjkt een einde gekomen aan een zaak, die als gevolg van 'dorpsroddel en achterklap' ten on- rechte als hinders mokkel in de publiciteit kwam. Het ouderpaar had de kinderen in Zuid-Am erika op legale wij ze geadopteerd, maar maakte een fout door bij de burgerlijke stand in Den Haag valse geboorteaangifte van een tweeling te doen. Al snel kwamen de geruchten dat de kinderen het land binnengesmokkeld waren. De geruchtenstroom zou volgens ad- mr, F Stojcman in Culemborg op gang zijn gebracht Daar werden de kinderen, in verband met een verhuizing, voor enige tijd ondergebracht Het echtpaar werd ruim een week ge leden gearresteerd. Stokman put uit de beslissing van de kinderbescherming de hoop dat de adoptie nu ook formeel geregeld zal worden. „Je mag toch aannemen dat de kinderen niet opnieuw bij de ouders worden weggehaald. Dat zou immers niet in het belang van de baby'szijn", reageerde de advocaat vanmorgen. Hoewel de Haagse officier van justitie toegaf dat de hele affaire was opgeklopt noemde het bureau Interlandelijke Adoptie in Den Haag de handelswijze van het echtpaar 'moreel verwerpe lijk'. Het bureau had grote moeite met de leeftijd (59 en 66) van het echtpaar. Volgens de Nederlandse wetgeving mag het leef tijdsverschil tussen ouders en kind niet meer dan 40 jaar bedra gen. Voor adoptie uit het buitenland geldt die regel echter niet Mr. Stokman voorspelde vorige week al dat de adoptiezaak met een sisser zou aflopen. Schiedam „Als je zeven jongens ziet lopen met een veer in hun gat, weet je wie het zijn", zegt Frank Rosema. Hij geelt op scholengemeenschap Ter Schie les in tekenen en handvaardigheid. Ze ven van zijn leerlingen hebben met het maken van een motorisch gestuurd mobiel, bestaande uit oude fietswielen en ander afval, een prijs van f 10.000 gewonnen. „Apetrots rijn ze", weet schooldirecteur Nico van Vierzen, die er zelf ook wel fier op is. De zeven leerlingen van Frank Rosema werkten, dolent housiast, zelfs In hun vakantie door. „En als lts'ers geen vakantie willen, als dót lukt, nou, dan zijn ze goed warm gemaakt, hoor", aldus Van Vierzen, die in Rosema een zeer bekwaam leerkracht zegt te hebben. Ter Schie is één van de tien scholen, die het 'leu ke' geldbedrag wonnen in een prijsvraag van de Shell, ter gelegenheid van de start, die premier Lubbers volgende week aan het bycon-project geeft. Maandag worden de prijswinnaars bekend gemaakt. In het Waterweggebied zijn dat er drie: naast scholengemeenschap Ter Schie de even eens in Schiedam gevestigde rijksscholenge meenschap Sehravenlant en in Vlaardingon Be neden-Maas (leao). Bovendien wonnen Beneden- Maas (Ids) en de Caland-lts in Maassluis een vi deo-recorder. Er zit ook een superprijs aan te komen voor het beste klassewerkstuk en dat is een reis naar een boorplatform in de Noordzee, per helicopter. „Reuze leuk. natuurlijk", aldus Frank Rosema, „maar mijn leerlingen zijn 12, 13 jaar en je moet minstens 16 zijn om toegang te kunnen hebben tot zo'n eiland. Maar mochten wij het winnen, dan weet ik wel een leuk alternatief, hoor: met de city-hopper naar Maastricht", zegt hij in een opti mistische bui. Zijn succesvoile leerlingen zijn Ri chard Engel, Jan Mak en Gert-Jan Heukels uit klas IA en John van Dillen, Ali Eljafoufi, Ar- nauld van Kalken en Rogier Pheifer uit klas IB. Het mobiele object van Ter Schie wordt aange dreven met behulp van batterijen, op 3,5 Volt, wat iets meer herrie maakt dan het oude 220-V- motortje dat eerst bevestigd was. „Dat was bijna geluidloos, maar dat hebben wij moeten verande ren", aldus Rosema. Hij vindt dat zijn object er enigszins futuristisch uitziet. „Je zou met zo'n pro- 1 ject wel een heel schooljaar kunnen vullen", zegt hij. Vijf van de zeven leerlingen van Ter Schie, die in de prijzen vielen, met hun leraar Frank Rosema (links) en directeur Nico van Vierzen (derde van rechts). Vlaardingen Een brom fietser heeft gistermiddag op het fietspad langs de Burge meester Heusdenslaan een 23-jarige Vlaardingse agent aangereden. In het Holyzie- kenhuts bleek dat het bot van de rechterduim van de agent versplinterd was. De bromfietser is doorgereden. De politie wilde de bromfiet ser aan de tand voelen, om dat er geen verzekerings plaatje op zijn brommer zat Maar de bestuurder negeer de alle stoptekens. De agen ten. zetten hun auto langs de kant en een van hen stapte uit om met de hand een stop teken te geven. Ook daar trok de bromfietser zich niets van aan. Hij reed gewoon door en raakte daarbij de op geheven hand van de agent Vlaardingen Vlaardingen heeft toestemming gekregen van het ministerie van binnenlandse zaken om in 1983 een nieuw poli tiebureau te bouwen. Het nieuwe gebouw komt te staan op de hoek van Vondelstraat en Pruissingel, waar de voormalige Colijnschool staat De politie klaagt ai jaren over ruimtegebrek op het bureau aan de Delftseveer, waar nog vorig jaar een noodgebouw bij werd ge zet Jaar na jaar kwam die klacht in jaarverslagen en beleidsnota's naar voren. Vlaardingen is een van de acht Nederlandse ge meenten die in 1988 een nieuw politiebureau mogen bouwen. De algemene stichting tot huis vesting en verzorging van bejaar den had een mondelinge toezeg ging van de gemeente, dat aan de Vondelstraaiouderenwoningen zou mogen bouwen als de school gesloopt was. Het politiebureau gaat echter voor. Wethouder Bas Goudriaan heeft de stichting be loofd, dat er te zijner tijd 66 oude renwoningen komen boven de parkeergarage die naast het stad huis aan het 1 wordt gebouwd. Steendijkpolder wordt gesaneerd Westnïeuwland Vlaardingen Consumen tenkring De Kastanje, die een paar jaar lang gepro beerd heeft Vlaardingers te interesseren in ecologisch verantwoorde voeding, zet er een punt achter. De winkelruimte in het Weeshuis gaat verloren, nu de stichting Vlaardingen Anders de fakkel heeft over genomen van het zieltogen de Rood Vlaardingen. In dat pand had de kring een goed koop onderkomen gevon den, maar de nieuwe stich ting vindt de inventaris van De Kastanje, de potten pin dakaas, honing en zakken kruidenthee, ontsierend. „En die mensen noemen zich progressief', moppert voor zitter Peter Geukes van de consumentenkring in zijn af scheidsbrief aan deleden. Het verbod van Vlaardingen Anders om nog langer van het pand gebruik te maken is de genadeklap voor De Kas tanje, maar het bestuur over woog al een paar keer eerder de activiteiten stop te zetten. De kring leidde vanaf het begin een kwijnend bestaan en acties om nieuwe leden te werven liepen steeds op niets uit Maassluis De sa nering van de ver ontreinigde grond in de Maassluisse gif- wijk Steendijkpol der start in oktober. Het openbaar li chaam Rijnmond heeft over de sane ring overeenstem ming bereikt met minister Winsemius (milieu). Voor de Albert Schweitzerdreef is een definitief besluit genomen en voor de havensliblocatie een voorlopig. „Maar we twijfelen er niet aan, of het werk zal gelijktij dig worden uitgevoerd", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie Bodemonder zoek. Het is de bedoeling dat de gif grond over een diepte van 80 tot 150 centimeter wordt afgegra ven, Na de sanering zullen in de bovenste Jaag geen concentraties aan verontreinigde bindingen voorkomen, groter dan de lokale, natuurlijke achtergrondwaarden. Bij de sanering staat het behoud van de woonfunctie voorop. Ook heeft Rijnmond er bij de minister op aangedrongen om te komen tot een regeling van vrije woon- keuze. Het afgraven van de gifgrond zal geruime tijd in beslag nemen. Harm Woudstra: „Er zal tijdens de sanering gebruik gemaakt moeten worden van wisselwo ningen. Een deel van de bewo ners zal dus tijdelijk elders wor den ondergebracht. Wij hebben begrepen dat slechts twintig wo ningen beschikbaar zijn en dat is waarschijnlijk te weinig". De bewoners van de Steendijk polder zijn via een nieuwsbrief vandaag op de hoogte gesteld van de saneringsvoorstellen. Belang rijk onderdeel van de sanering vormt ook het feit, dat de veront reiniging uit de vuilstof t en het havenslib met het grondwater moet worden tegengegaan. Ge sproken wordt van een mogelijke horizontale verspreiding van 150 meter, die'eveneens moet wor den aangepast Nader bekeken wordt ook welke kabels en lei dingen in de verontieinigde bo- dem liggen. Petry van Kempen, volgens de Windmill-directie de kwade geni us achter de acties. FNV: volstrekt onterecht Vlaardingen De directie van kunstmestfabriek Windmill heeft de kantonrechter gevraagd Petry van Kempen, lid van de ondernemingsraad, te mogen ontslaan vanwege zijn aandeel in de wilde stakingen van de afgelo pen weken. Van Kempen was een van de woordvoerders van het ontevreden personeel. De di rectie ziet in hem de kwade geni us achter die acties. „Volstrekt onterecht", vindt- Piet Janssen van de Industriebond FNV. Van Kempen is maandag door de directie van het terrein van de fa briek verwijderd. Het OR-lid, een kaderlid van de FNV, is in afwachting van de uitspraak van de kantonrechter geschorst. De problemen bij Windmill ont stonden, toen de directie plannen bekend maakte om de operators van de korrelf abri ek meer all round werk te laten doen. Daar hoort een hogere functiewaarde ring bij, vond het personeel. 9Vele varkens maken spoeling dun9 DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De ondernemersfe deratie Oude Binnenstad in Maassluis is het volstrekt oneens met burgemeester Hans van Es. Die verklaarde in een wervende folder, die vorige week huis-aan- huïs werd verspreid naar aanlei ding van de officiële heropening van Koningshoek, dat de uitbrei ding van het winkelcentrum ten goede komt aan de gehele bevol king van de stad: „Dat is gewoon niet waar," zegt Cas Biesheuvel, de voorzitter van de federatie, „De uitbreiding-, is misschien fijn voor een deel van de Westwijk en voor een aantal inwoners van Maassluis, maar zeker niet voor allemaal en helemaal niet voor de ondernemers. Je kunt je geld tenslotte maar één keer uitgeven en vele varkens maken de spoe ling dun", stelt Biesheuvel. De ondernemers in de binnen stad zijn niet blij met de royale uitbreiding van het centrum. De winkeliers vrezen dat de klanten het oude centrum in de toekomst zullen mijden. „Maar wij^ geven niet zomaar op", aldus Biesheu vel. „Je ziet de mensen weer Met twee blanco stemmen en een ongeldige werd gisteravond liesbeth Snoeck-Schuller (VVD) tot wethouder gekozen in Maas sluis. Jaap van der Griend (PPR/PSP) stemde blanco: „Onze fractie steunt niet het coi- legebeleid en daarom steunen wij ook niet de voordracht van de wethouder. Dat heeft niets mer personen te maken, maar alles met politiek". De nieuwbak ken wethouder na haar installa tie: „Nog wat onwennig neem ik plaats, maar toch ook al een beetje vertrouwd omdat ik zo'n stimulerende voorganger had. Ik hoop langer dan twee maanden de Maassluisse bevolking te kunnen dienen". Vlaardingen Naast de stuur groep Vandalisme, die voor de gemeente onderzoekt hoe ver nielzucht kan worden bestreden, moet er een stuurgroep Kleine Criminaliteit komen. Dat staat in de beleidsnota van de Vlaarding se gemeentepolitie, die volgende week woensdag in de gemeente raad wordt behandeld. Wie er worden uitgenodigd om in de stuurgroep zitting te nemen en welke taak de groep krijgt is nog niet bekend. Dat wordt pas be paald, als de gemeenteraad met het plan heeft ingestemd. De po litie legt in de beleidsnota nadruk op voorkoming en bestrijding van kleine criminaliteit en van dalisme. De oprichting van weer een stuurgroep staat haaks op de re organisatieplannen voor de se cretarie, die de gemeente heeft gemaakt Daarin wordt er juist voor gepleit een einde te maken aan de wildgroei van stuurgroe pen en werkverbanden, waarvan er op het Vlaardingse stadhuis zo'n honderd vijftig zijn. Het toericht van de politie in de wijk blijft ook na het verdwijnen .van de wijkbus, van het aller grootste belang, zo staat in de nota. De uitbreiding van het .korps zal worden gebruikt om meer agenten op straat te laten surveilleren. Schiedam Bij het zingen van de Inter nationale stond ieder een op. Daaraan voor afgaand hadden de PvdA-jubilarissen in een bijzonder nostal gische sfeer, maar op ingehouden wijze strijdliederen gezon gen uit het socialis tisch verleden, hierbij begeleid door een on vermoeibaar orkestje van het Nederlands instituut voor voik- sontwikkelings- en natuurvriendenwerk j (Nivon). C Bij het 'ontwaakt, verworpenen t der aarde' kwam er vuur in dé zang, niet in de laatste plaats door de vocale bijdrage van Piet Smit, erevoorzitter van het mannen koor Orpheus en één van de PvdA-jubilarissen. De Tender, het theatercafé van Passage, zat gisteravond stamp vol, want de PvdA-Schiedam bleek liefst 83 leden te hebben die zich veertig jaar geleden al aan meldden. Van die schare kon een grote meerderheid aanwezig zijn. Onder de aanwezigen bekende kopstukken als prof. Piet San ders en oud-wethouder Truus Verweij-de Graaff, onder de af wezigen senator Jan Simons. Op de lijst jubilarissen kwamen klin kende namen uit de lokale PvdA-historie voor, zoals Booms luiter, Zagwijn, Sabel. Oud- raadslid Tiny Krikke-Hein was er ook. „Jij bent nog lang geen veertig jaar lid Het scheelt wel ••Nostalgie in de Tender, waar de PvdA feestvierde. twee volle maanden", plaagde af delingsvoorzitter Ruurd van der Veer tot hilariteit van de achter ban. Burgemeester Scheeres zong ook mee, kamerlid Frans Moor uit Hoek van Holland hield een toe spraakje („al zou de PvdA tien keer zoveel kruisraketten willen als CDA en VVD samen, dan hoefden zij ons nog niet in de coa litie"). Er was een beperkt aantal gemeenteraadsleden: Posthoorn, De Nijs, Huisman en Van Boe nen. Vooral de organisatrice van het PvdA-feestje, Mar Olyslager, werd door Van der Veer in het zonnetje ge2et Daarna kregen alle jubilarissen een boek over hun partij. Schiedam Een spectaculaire daling van het aantal ongelukken brengt Schiedam in de race naar de jaarlijkse ANWB-prijs voor ver keersveiligheid. Hit statistieken van de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid blijkt, dat Schiedam in de periode 1980-1984 veiliger werd. Even grote steden als Den Helder en Den Bosch zijn Schiedams mededingers om de prijs voor deze categorie ge meenten. De winnaar wordt 26 april gekozen. Tot de belangrijkste maatregelen, die tot vermindering van het aantal ongelukken hebben geleid, behoren het verlengen van de Westfran- kelandsedijk, de reconstructie van de Koemarkt, Broersvest en He renpad, aparte fietspaden door Woudhoek en langs de Parkweg, en verbetering van de oversteekplaatsen op de Aleidastraat, Rotterdam- sedijk. Zwaluwlaan en Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Ook een wijziging van de wegenstructuur in 1984, de dcelnota (brom)fietsvoor- zieningen in 1983 en omleidingsroutes voor het vrachtverkeer zijneen vooruitgang gebleken. Voorts werd een groot aantal pleinen en stra ten als verbiijfsgebied of woonerf aangemerkt. strijdbaar worden. Er komen nieuwe acties en dat geeft ver trouwen voor de toekomst Wij zullen de strijd met Koningshoek zeker niet verliezen." De ondernemers in het centrum kijken met argusogen naar de ontwikkelingen in het 'nieuwe centrum* van de stad. Jarenlang heeft de binnenstad actie gevoerd tegen uitbreiding. Zonder succes, want de vernieuwing van Ko ningshoek bleek niet te stoppen. „Er zijn in het verleden oneigen lijke argumenten gebruikt door de gemeente", weet Cas Biesheu vel. „De burgemeester stelt dat 44 procent van de mensen uit Maas sluis elders inkopen gaat doen. Dat is een leugen. Die 44 procent slaat op de aanschaf van duurza me goederen zoals kleding, meu belen en meer van dat soort arti kelen. Een onderzoek heeft uit gewezen dat 97 procent van de Maassluisse bevolking de dage lijkse boodschappen in de eigen stad doet. Dat zijn de feiten en die heeft de gemeente Maassluis nooit onder ogen willen zien." Optimisme Het optimisme bij de gemeente en eigenaar Aegon mag dan groot zijn over de kans van slagen van het vernieuwde winkelcentrum, Cas Biesheuvel zet er vraagte kens bij: „Ik moet nog zien of het echt goed gaat lopen. Je hebt toch een heleboel mensen nodig om uit de kosten te komen. Ik denk dat de binnenstad toch ook men sen zal blijven trekken." Over de uitspraken van burge meester Van Es is Biesheuvel verder kort: „Hij vertelt dingen waar wij het gewoon mee oneens zijn. De burgemeester heeft het in de folder over een geweldige haven. Nou, de haven hoeft al leen maar begraven te worden, want hij is hartstikke dood." Zie verder pagina 19 Vlaardingen Niet alleen SGP'er Rien Lensvelt, ook de be woners en winkeliers van de bin nenstad krijgen van de afdeling Vlaardingen van de VVD de ge legenheid om hun kritiek op die partij te spuien. Dat gebeurt mor gen op een thema-avond over de VVD-visie op verkeer en par- keer in café Het Scheele Hoekje 1 aan de Vlaardingse Markt. De liberalen, die vier jaar geleden ten strijde trokken tegen het VCP, worden bedolven onder kritiek sinds zij twee jaar geleden toetraden tot het college van bur gemeester en wethouders. „Eerst hebben zij kritiek, nu werken ze zelf mee aan de uitvoering van dat VCP", is alom in de stad te horen en de VVD vreest een gi gantisch zetelverlies. De kritiek die wij te verduren krijgen berust op misverstanden, menen de libealen. De verkeers- deskundigen van de VVD/Jan Madem en Jan Bulva willen morgenavond die 'misverstan den' uit de wereld helpen. De bij eenkomst begint om kwart over acht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1