Wensen in de ijskast Politici botsen niet met elkaar VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bachplein jubileert Kans op clubhuis in Noord Cs"'"* 'Wt Burgerzin beloond met ^Schiedams dagje uit Willem Sloots in Tweede Kamer HI m ff Koningshof Stank verdwijnt CDA moet afwachten Weer uitstel woonwagen kamp Koningmne- feest met knipoog naar vroeger 5 WATERWEG WOENSDAG S MAAKT 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Schiedam Een echt Schiedams dagje uit, als beloning voor getoonde burgerplicht: ze hebben het verdiend, die zes Schiedammers die tijdens de wintermaanden op voorbeeldige wijze hun stoepje sneeuwvrij hielden. Op het stadskantoor meende men de volgende, passende te genprestatie te moeten leveren: een bustocht door de je- neverstad waarbij vooral wetenswaardigheden rond de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) worden bena drukt Een Schiedams dagje betekent in de terminologie van het gemeentebestuur bijvoorbeeld, dat er geluisterd dient te worden naar verhandelingen o ver gladheiósbestrijding, de cai-ontvangst en het schakelstation elektriciteit Ais feestelijk worden ook een rondleiding langs het ONS- materieel en de zoutopslag ervaren. Maar er gebeurt donderdag 13 maart tussen tien en vier uur meer. Ook op het programma staan een rondleiding door het Nationaal Gedistilleerd Museum, met daaraan gekoppeld een bezoek aan het proeflokaal en een lunch in het Land van Belofte. Aan het eind van de middag worden de gasten door allerlei Schiedamse instellingen ondergesneeuwd met presentjes. Hoe de link tussen sneeuwruimen en het zwembad of het Passagetheater moet worden gelegd is onduidelijk, maar tijdens een Schiedams dagje schijnt nu eenmaal alles mogelijk te zijn. Hij woont vlakbij, maar dat is niet de reden waarom Chris Zij develd (rechts op de foto) gister avond een feestje in De Ark in luidde met een stemmig woord je. Nee, hij is als wethouder ver antwoordelijk voor het woning- beheer van de gemeente Schie dam en de flats op het Bachplein zijn, ofschoon in beheer bij vere niging Volkshuisvesting (SSSW), eigendom van de gemeente. En om het Bachplein ging het. De bewonerscommissie hier heeft tien jaar bestaan, een periode waarin veel strijd is geleverd met de SSSW over het beheer, het onderhoud en de huren. De- commissie is, om zich sterker te maken, een officiële bewoners- vereniging geworden en dat was naast het jubileum een tweede reden voor een feestje. Saillant detail: het Bachplein- feestje vond niet plaats op het Bachplein zelf, dus niet in de Blauwe Brug, want het wijkcen trum is te duur. Men week uit naar het Hargplein. Schiedam De jongeren in Noord zijn het meer dan zat. Al sinds 1975 zijn er plannen voor een jongerenaccommodatie, die nog steeds niet van de grond is gekomen. Teleurgestelde jonge ren trokken gisteren massaal naar het stadhuis om van hun misnoegen met stencils en een spandoek te getuigen. „Zoals het nu gaat, zit ik al in het bejaarden huis als er een clubhuis is", aldus één van hen. Volgens wethouder Luub Haf kamp zit er nu echt schot in de zaak. Openbare werken bestu deert de mogelijkheid om aan het 'metropad' (de huidige tramrou te) nieuwbouw te plegen. De stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (5SSN) heeft inmiddels een plan gemaakt om ten noorden van het Bachplein een pand te bouwen. Dat plan heeft volgens SSSN-voorzitter Henk Ravensbergen meer kans Van slagen. „Op het Metropad rust de bestemming groen. Voor -onze locatie geldt de bestemming "bijzondere bebouwing". 3.Bovendien", Het Ravensbergen üweten, „is ons plan financieel -aantrekkelijk". De SSSN heeft becijferd dat een jongerencen trum voor 340.000 gulden kan -worden neergezet De gemeente heeft in de begroting vier ton -voor zo'n voorziening gereser veerd. Hafkamp beloofde de procedures 'zo kort mogelijk te houden, zodat een clubhuis er nu eindelijk snel kan komen. r Schiedam PvdA'er Wil lem Sloots (35) uit Schie dam is gisteren beëdigd tot lid van de Tweede Kamer. Hij volgt in. die functie Jaap van der Doef op, die ^onlangs is benoemd tot burgemeester van Vlissin- gen. Mr.W.E.H. Sloots is lid ge weest van het gewestelijk bestuur van de PvdA in Zeeland en gemeente raadslid in Soest. Hij was tot zijn benoeming in het parlement werkzaam als wetgevingsjurist op het de partement van WVC. Sloots woont in de Char lotte de Bourbonstraat =In de Schiedamse PvdA "speelt hij een onderge- - "-schikte rol. Hij treedt nooit -"óp de voorgrond. Toen de onafhankelijke commissie werd gekozen, die de kan didatenlijst voor de ge meenteraad moest opstel len, kreeg Sloots de minste stemmen. famine lotntn- Kinderopvang moet 'l met mooie woorden doen Schiedam Over één zaak werd de welzijnscommissie het gister-, avond moeiteloos eens. De ouderbijdrage voor kinderopvang bij vol wassenen-educatie moet drastisch worden teruggeschroefd. Het idéé, dat wethouder Luub Hafkamp in de nota kinderopvang ontvouwde, om per uur een bijdrage van een gulden te vragen, stuitte van alle kanten op weerstand. De maquettes in de oude hal van het stadhuis, alledrie met grootsteedse al lure. 9'Levendiger kan het niet9 Uiteindelijk gaf Hafkamp, nadat hij met cijfermateriaal om de oren was geslagen, toe dat de fi nanciële drempels die daarmee worden opgeworpen wellicht te hoog zijn. Hij beloofde de aangedragen al ternatieven (solidariteitsheffing, één gulden per dagdeel of volle dige afschaffing) te bestuderen. „Maar", liet hij er meteen op vol gen, „ik zie niet direct hoe het moet worden opgelost". Met die woorden stipte hij gelijk het grote probleem aan waaron der kinderopvang nog jarenlang zal moeten zuchten: chronisch geldgebrek. Afschaffen van de ouderbijdrage betekent een gat van 20.000 gulden in de begro- Architecten binnenstad allure K'vgjPh Een tamme discussie in Koningshof, waar desondanks redelijk wat stellenden op af waren gekomen. Maassluis De grote, directe confrontatie tussen de verschil lende lijsttrekkers van de politie ke partijen in Maassluis leverde voor de vele belangstellenden weinig nieuwe gezichtspunten op. „We zijn er niet om zieltjes te winnen", oordeelde PvdA-lijst- trekker en kandidaat-wethouder Anton Wustrow. „De mensen die hier aanwezig zijn vormen veelal de achterbannen van de verschil lende partijen. Zo'n forum is een noodzakelijk kwaad, liever ga ik op huisbezoek of sta ik op een po litieke markt". EUy Doddema (PPR/PSP): „Ik voel er niets voor om een snelle opsomming te geven van onze belangrijkste verkiezingspunten. Laten we de discussie maar aangaan, dat geeft veel meer duidelijkheid". De politieke kopstukken van de in ae gemeenteraad vertegen woordigde politieke partijen bot sten slechts een enkele keer met elkaar. Over de hoofdpunten van -het gemeentelijk beleid zijn de PvdA, het CDA en de WD, die samen ook het college vormen, het immers al jaren eens. Onder meer het milieu-, het cul tuur- en het ouderenbeleid kwa men aan de orde. Enige discussie ontstond toen Elly Doddema stel de dat het gerenoveerde Schuur- kerkje niet gebruikt mag worden als tweederangs bioscoop. „Films die ook in Rotterdam te zien zijn hoeven niet gesubsidieerd-en- wei in Maassluis te draalen", oor deelde de lijsttrekster van PPR/PSP. Felle reacties vanuit de zaal, vooral vanuit de hoek van de PvdA. „Waarom moet een gezin met kinderen de trein pakken en met duur openbaar vervoer naar Rotterdam reizen om een film te zien? Het is juist goed dat er in de Schuurkerk films worden vertoond", aldus een belangstellende socialist Haven Ook de havenproblematiek kwam aan de orde. K. Labije, voorvechter voor een goede ha ven, viel CD A-lijsttrekker en wethouder Izaak van der Knaap aan. Hij verweet de wethouder zich niet in te spannen voor de haven. De wethouder evenwel: „Alleen in de buitenhaven kun je boten kwijt De mensen op 't Hoofd willen rust en dat geeft een stukje spanning. Ik verdedig met verve de haven. Want dit gaat ook mij aan het hart De ha ven is een zak vol spanning, dat besef ik terdege" John Scheerstra (WD): „Na de verkiezingen, tijdens de onder handeling over het programma van hoofdzaken, zal moeten wor den opgenomen dat de gemeente zich sterk maakt voor de haven. De WD staat daar al jaren voor". Izaak van der Knaap benadrukte nog eens dat het gemeentebe stuur er alles aan doet om de be drijvigheid in de haven tes timu- leren. „Neem nu de locatie van de voormalige oliefabriek De Ploeg. Ik ben met industriëlen wezen kijken, maar iedereen weet dat door de bewoners in het verleden acties zijn gevoerd om overlast van de fabriek tegen te gaan. Daarom haken mensen die een nieuwe industrie wilen vestigen al Er rest ons niets anders om woningen te bouwen op die loea- 1 Schiedam Gemeentewerken is deze week in Schiedam begonnen met de renovatie van het rioolgemaal Marconiweg. Voor de omgeving is het vooral belangrijk dat er een zogenaamd biofilter wordt aange bracht. Daardoor zal de stankoverlast, waar men in het verleden nogal eens mee te maken had, definitief zijn verholpen. Gemeentewerken baseert die voorspelling op ervaringen elders. Ook het beton en de schuiven van de kelders en de rest van het ge bouw worden onder handen genomen. Dat is nodig, omdat het beton door inwerking van rioolgassen ernstig is aangetast Roestvorming op ijzerwerk maakt het nodig ook daarvan veel te vernieuwen. De reno vatie zal naar verwachting in juli zijn uitgevoerd. Vlaardingen Allerminst tevreden zullen de CDA'ers Henk van der Linden en Jacques Hockx zijn met de antwoorden, die zij van bur gemeester en wethouders kregen op hun vragen over de verhoging van de erf pacht in Holy-Zuid. In het politieke circuit wordt er al van uitgegaan, dat die verhoging weieens meer dan tweehonderd procent zou kunnen bedragen. Op de vraag welke verhoging B en W denken in te voeren, krij gen de CDA'ers echter slechts ten antwoord, dat daarover een standpunt zal worden bepaald. „Mocht tot een verhoging van de canons in Holy-Zuid worden beslo ten", schrijft het college, „dan zullen wij duidelijk mo tiveren waarom tot deze ver hoging is besloten". De CDA'ers stelden hun vra gen over de verhoging van de erfpacht, omdat zij bang zijn dat een al te rigoureuze aanpassing schade zal doen aan de promotionele activi teiten van Vlaardingen, om bewoners en bedrijven naar de stad te lokken. B en W hadden ook korter en simpe ler kunnen antwoorden: U moet afwachten. 9.'Afhankelijk van milieudeskundigen MaassluisEr bestaat nog steeds geen duidelijkheid over het al dan niet realiseren van een per manent woonwagenkamp in de Steendijkpolder in Maassluis. De gemeente Maassluis is krach tens het provinciale woonwagen- plan verplicht om een kamp te creeëren met vijf vaste stand plaatsen. De bodemverontreini ging speelt de gemeente echter parten. De commissie ruimtelijke ordening zou deze week over de locatie praten, maar het punt werd op initiatief van wethouder Mees Duimelaar van de agenda gehaald. „We moeten weer terug voor overleg naar de provincie", aldus de socialistische bewinds- De locatie van het woonwagen kamp ligt niet in de gifwijk, maar een horizontale verspreiding van de verontreiniging over een leng te van 70 meter is niet uitgeslo ten. Is dat het geval dan heeft het kamp wel te maken met de ge volgen van de bodemverontrei niging. Extra maatregelen zijn dan nodig om de verspreiding naar de locatie van het woonwa genkamp tegen te gaan. Mees Duimelaar: „We zijn afhankelijk van de milieudeskundigen. Er wordt nu ook gesproken over een veilige strook van 30 meter en dan zou niets realisering van het kamp :n de weg staan". Het kan nog wel even duren voordat er meer duidelijkheid is. De wethouder: „Een afspraak maken op korte termijn met de provincie is heel wat lastiger dan met de ambtenaren van Rijn mond". In Maassluis bivakkeren mo menteel vijf families. In afwj-h- ting van realisering van het defi nitieve kamp in de Steendijkpol der verblijven zij, zeer tot onge noegen van de buurtbewoners, op een plek nabij de Jeroen Boschstraat. „Als de provincie zich er weer mee gaat bemoeien dan kunnen we net voorlopig wel vergeten", aldus Henk Dee- nen, woordvoerder van de woon wagenbewoners. Vlaardingen De plannen die de ar chitecten Jan Hoog stad, George Glüc- ker en Kees Christi- aanse gisteravond presenteerden voor de bebouwing van Weeshuisplein en Veerplein hadden al ledrie grootsteedse allure. Daar was het de gemeente ook om te doen geweest toen zij de prijsvraag voor dat gebied uit schreef: op die plek, in het hart van de stad, moest iets bijzonders worden gebouwd. Dus kwamen de architecten met een biblio theek in de vorm van een stuk engelse drop op pootjes, met tele- visïeruit en een entreepartii in de vorm van een toeter, of oplopen de terrasbouw op het Veerplein, geflankeerd door een pergola, ge ïnspireerd op het stadspark de Avenida in Lissabon. En al die plannen waren financieel haal baar, vertelden de architecten hun gehoor in de Burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis. Maar wat op het publiek de meeste indruk maakte was bij al ledrie de vijftig meter hoge toren flat met panoramalift en restau rant op de bovenste verdieping. Zonder die flat hadden de plan nen al heel wat minder allure. Het ontwerp van Glücker zou ronduit gewoontjes worden zon der die blikvanger. De torenflat zou volgens het pro gram van eisen van de gemeente moeten verrijzen op de plaats waar nu het Weeshuis staat. Of dat oude Weeshuis werkelijk plaatsmaakt voor zo'n kolos moet de gemeenteraad nog besluiten. Maar naar dat vraagstuk verwees alleen Jan Hoogstad, de architect die ook de nieuwbouw van het Vlaardingse stadhuis ontwierp: „Het Weeshuis kan rustig blijven staan", zei hij. „Dam- moet de po litiek maar over beslissen, U moet architecten niet teveel ver antwoordelijkheid geven". "Wethouder Bas Goudriaan was opgetogen met de plannen. „Nog nimmer hebben wij zo'n groot project in de binnenstad ge bouwd", zei hij plechtig. Er wa ren eronder het publiek, die zich afvroegen of het allemaal niet nog levendiger, nog leuker had gekund. Onmogelijk, zei Christi- aanse. „Het enige wat niet in het program van eisen stond was in dustrieterrein en een stadspark en dat laatste hebben wij er ook nog in kunnen proppen. Leven diger kan het niet". Of één van de drie plannen daadwerkelijk wordt uitgevoerd moet de ko mende twee maanden nog blij ken. Goudriaan sprak de hodp uit, dat er binnen twee jaar in ie der geval een paal kan worden geslagen. „Of aat nu voor plan eén, twee, drie, of misschien wel ting. Op het stadskantoor weten ze zelfs niet hoe zo'n betrekkelijk geringe tegenvaller moet worden opgevangen. Hafkamp liet geen moment on benut om begrip te tonen voor de problemen van kinderopvang (lange wachtlijsten en personele onderbezetting), maar liet de be leidsvoornemens in de nota even zo vaak afketsen op de zorgwek kende financiële situatie van de stad. Dat Schiedam begaan is mét het lot van de kleintjes blijkt vooralsnog slechts uit het feit dat kinderopvang van verdere be-' zuinigingen verstoken zal blij ven. Het kan niet anders of het uitga- vepatroon van Schiedam moet muurvast zitten. PvdA en CDA, samen groot genoeg voor een ri ante meerderheid in de gemeen teraad, spraken onomwonden van een basisvoorziening, maar hadden er tegelijkertijd vrede mee dat er geen extra geld voor kinderopvang wordt uitgetrok ken. Els Heli wig (CDA) en Truus de Nijs (PvdA) hebben hun hoop beiden op Den Haag gevestigd. Het blijft bij hoop. „De centrale overheid is niet zo scheutig met geld", wist Hafkamp, Voorlopig wordt volstaan met een inventarisatie van 'wenselijk beleid'. Wanneer een begin kan worden gemaakt met de uitvoe ring van het stappenplan bleef ook gisteren in een dikke mist hangen. Bart de Leede (PSP/PPR) vond het allemaal wat te mager. Hij lanceerde twee weken geleden tijdens een politieke forumdis cussie al het plan om komend jaar 130.000 gulden uit te trekken voor het verwezenlijken van drie urgente zaken: baby-opvang, op vang buiten school en personeel suitbreiding. De CPN noemde geen concreet bedrag, maar ook voor Ulfred Bruseker was duide lijk dat de goede bedoelingen in daden moeten worden omgezet, „Als je echt iets wilt bereiken met kinderopvang, moet je er meer geld voor vrijmaken. Doe je dat niet, dan bloedt het dood". Vlaardingen In het programma voor koniri: ginnedag in Vlaardingen heeft de stichting Natio nale Gedenkdagen een aantal onderdelen opge-, nomen, die in vroeger ja-^ ren succesvol waren. De stichting staat op die ma nier stil bij het feit, dat het de veertigste keer is dat zij het feest organi seert. Dat knipogen naar vroeger be gint al bij het ochtendgloren, als vier muziekkorpsen vanuit de verste hoeken van de stad naar het stadhuis op de Markt lopen. De bedoeling is dat de bevolking op die manier voor het feest wordt gewekt. Als de mensen er snel bij zijn kunnen zij nog de aubade mee maken voor de trappen van het stadhuis. Die gezongen hulde wordt gebracht door het kinder koor van Jennifer van der Hoek uit Ridderkerk, dat bestaat uit vijfhonderd kinderen ïn Ot en Sien-kleding. Ais die aubade ten einde is. treden De Oude Pijpers op, in vooroorlogse outfit en be zetting. Het programma zit vol muziek: 's middags treden op een overdekt podium op de Marlet bekende ar tiesten op als Koos Albers, Albert West, Ciska Peters en Debbie. In de hal van het stadhuis zijn de hele dag dia's en filmbeelden te zien van eerdere koninginnedag feesten. j Nieuw is een rolstoelmarathon. Die monsterrit, die meetelt voor de nationale supercup, begint in de Broekpolder en eindigt aan de haven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1