Vrouwen wanen zich alleen op de wereld Hassan drukt stempel op Marokkaans forum Willem Sloots: 'Een warme maaltijd is niet katholiek' V. Aparte commissie milieuproblemen Politiek café op z'ii Amerikaans VLAARDINGS DAGBLAD SCHIHMJHSCHE C0IÜAIT NIEUWE WATERWEG Cllliif M'N KOELKAST INDE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. Internationale vrouwendag druk bezocht Chiem in 'n andere rol Voor de zesde keer lekkage Piraat stoort ook brandweer Hartmanstraat tegen trapveld 't Enige rode affiche in de straat 'Kennis mag niet verloren gaan' MAANDAG 10 MAART 1986 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam l Vlaardingen Maass luis Even, heel even waanden de vrouwen zich alleen op de we reld, want tijdens de viering van de internationale Vrouwendag za terdag werd de man abrupt bui tengesloten, als een melaatse be handeld bijna. Het was druk in het Vrouwen huis in Maassluis waar zaterdag morgen opvallend veel buiten landse vrouwen zich hadden ver zameld voor het bijwonen van een inform atieochtend. Buiten landse vrouwen die de avond er voor node werden gemist tijdens een bijeenkomst van de Turkse Vereniging in ontmoetingscen trum Koningshof. Toen tijdens die discussie namens D66 Manda Kapil het woord voerde, verlie ten drie aanwezige mannen ver bolgen de zaal. „Wij worden nog steeds niet voor vol aangezien door onze man nen", vertelde een Turkse vrouw dan ook tijdens alweer een fo rumdiscussie in theater De Schuurkerk zaterdagmiddag. De vrouwelijke kopstukken van de verschillende politieke partijen discussieerden daar met vijftig andere vrouwen over de herver deling van macht „Wij zouden als buitenlandse vrouwen graag een eigen ont= moetingsruimte hebben. Onze mannen hebben er al één, maar wij moeten het nog steeds zonder doen. Het is juist zo belangrijk voor ons, omdat wij in een ach terstandsituatie moeten leven", aldus de Turkse vrouwen. m Hernia Guytv (WD), Yvonne - de Groot* (PvdA), MandaG Kapil (D66), ge-,_ - sprekleidster Lei ia Kuiper, - Gerda van Dijk"-! (CDA) en EJly' - Doddema (PPR/PSP) praten over de herverdeling van macht. -v De politici sprongen er gretig op in. Herma Uuyt (WD), die een zieke wethouder Liesbeth Snoeck-Schuller verving: „Als onder de buitenlandse vrouwen de behoefte bestaat aan een eigen onderkomen dan moet daar ze ker over gepraat worden. Het is een goede zaak dat de vrouwen een eigen ruimte willen. Ik zal die wens zeker bespreken met Liesbeth Snoeck". Ook de overi ge leden van het forum sloten zich van harte aan bij de hartek- reet van de Turkse vrouwen. „Als de verschillende partijen achter het idee gaan staan moet het kunnen worden verwezen lijkt", aldus Yvonne de Groot (PvdA). Drempel De buitenlandse vrouwen voelen niets voor inwoning in het vrou wenhuis aan de Noordvliet om dat de 'drempel' voor veel vrou wen nog te hoog is. Over de herverdeling van macht liepen de meningen tijdens de discussie met de zaal nogal uit een. Iedereen pleitte voor daad werkelijke emancipatie van de vrouw. Duidelijk was wel dat de achteistand van de vrouw op de man in de maatschappij nog steeds groot is. „We Allien bij onze kinderen moeten beginnen, ze moeten leren dat de man en de vrouw gelijk zijn", aldus Herma Guyt Euy Doddema (PPR/PSP): „We moeten werken naar een basisinkomen voor iedereen zo dat een stukje zelfstandigheid ontstaat Een samenleving waar in geen verschil in behandeling meer is". Veel vrouwen in de zaal kwamen met vragen over kinderopvang, studie en de problemen voor ae vrouw om te starten als zelfstan dig ondernemer. De druk be zochte vrouwendag kreeg bezoek van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, die voor een uiterst aangenaam intermezzo zorgde met jazzy muziek. In de avonduren genoten de vrouwen van feministische poe- zie en de film Toetsie met oh iro nie, een man in de hoofdrol: Dus- tin Hofman. Monologen De internationale vrouwendag ging ook niet onopgemerkt voor bij aan Vlaardingen en Schie dam. In de kleine zaal van het Passagetheater in Schiedam luis- terden vrouwen naar vier mono- logen van Dario Po. Ook hier J gingen de verschillende vrouwe- lijke politici met elkaar in de slag j over ondermeer het emancipatie- beleid. In de avonduren vierden c de vrouwen feest in de Blauwe Brug, waar op de tonen van de band Four and More tot in de late uurtjes werd gefeest. In Vlaardingen stond de positie van de Filippijnse vrouw cen traal in het vrouwenhuis in de VOP. De Voorburgse theologe Ali Möhring vertelde in de och tenduren over de rol van de Schiedam/Marakesh Koning Hassan II van Marokko heeft op de vooravond van een tweede politiek forum, dat zaterdag in het Schiedamse migrantencentrum !t Parkweg werd gehouden, gezorgd voor een bijronder lage opkomst. De lijsttrekkers van-dé politieke partijen in Schiedam ont moetten slechte twintig Marokkanen; een week eerder werd het forum voor de Turken veel drukker bezocht n de B auwe Brug m Schie-" dam werd de viering van de internationale vrouwendag afgesloten met een feest. vrouwen maakten opperbest. vrouw in de kerk. De Rotterdam se vrouwentheatergroep Plus Mien zorgde voor menig lachsal vo met een programma over vriendinnen. Ook hier werd de viering van de internationale vrouwendag afgesloten met een feestavond in het vrouwenhuis. Vlaardingen Chiem van Hou- weninge is vanavond zelf eens als acteur te zien. De Vlaardinger, die samen met Alexander Pola de Vara-serie Zeg 'ris Aéó schrijft speelt mee in een aflevering van Tatort die door de Tros van half elf tot vijf over twaalf wordt ver toond. Chiem van Houweninge speelt de rol van H&nschen in de teleth- riller Knuffelbeesten. Hierin krijgt commissaris Schimanski (Götz George) het aan de stók met een illegaal bemiddelingsbu reau in adoptiekinderen: een mi lieu, waarin het er wat rumoeri ger aan toe gaat dan in de Broek polder, waar Chiem van Houwe ninge woont Schiedam Moedeloos worden bewoners van de Boerhaavelaan ervan. Voor de zesde keer in kor te tijd kregen zij last van lekkage, omdat er bij de bovenbuurman weer wat mis ging, toen hij zijn aquarium ververste. Deze keer was het een filter dat brak, waardoor duizend liter wa ter over de vloer gutste en door de plafonds heen bij de beneden buren naar binnen sijpelde. Ver velend, zeiden de bewoners tegen de politie: het plafond was juist weer hersteld en gewit Schiedam Radio Atlantic is uit de lucht gehaald, nadat het de laatste tijd klachten regende bij de radiocontroledienst van de PTT. Eén klacht was afkomstig van de Schiedamse brandweer: de mobilofoonfrequentie werd danig beïnvloed door de piraterij, die zich in een pand aan de Hoog straat afspeelde. Twee uit Rotterdam afkomstige disc-joekeys van 17 en 21 jaar werden gearresteerd. Hun zend- installatïe van 3000 gulden werd in beslag genomen, alsmede 1300 singles, 100 elpees, tientallen cas settes en tien magneetbanden. De lijsttrekkers zagen als belang rijkste verklaring, dat er in Schie dam tienmaal zoveel Turken wo nen als Marokkanen en dat de op komst dus evenredig was maar zij waren op dat-moment nog niet op de hoogte van Hassans oproep, vrijdagavond gedaan in Mara- kesh. Koning Hassan II riep de Marokkanen in Nederland op om niet deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. „Als ik dat geweten had!" zei bijvoor beeld WD'er Verhulsdonk. De verkiezingsavond verliep net eender als een week eerder het geval was. Elke partij kon zijn zegje doen en dat werd door een tolk vertaald, Spannend, was het niet want discussie was amper mogelijk. Wel mochten de schaars aanwezige Marokkanen vragen stellen. Er zaten vragen bij, die betrekking hadden op huisvesting: „Ik heb nu al zes keer een benedenwoning gewei gerd, wanneer krijg ik een bo venwoning?" Maar om dat soort vragen op te lossen waren de lijst trekkers niet gekomen. Over de cultuurverschillen en aanpassing werd niet gesproken, hoewel Hassan nu juist had be weerd dat Marokkanen zich toch niet aanpassen aan de Neder landse cultuur; dat dat zelfs im moreel zou zijn; dat er bij aanpas sing aan een andere samenleving familieproblemen zouden ont staan; dat kinderen onterfd zou- den raken als zij verschiedam- sten daar kwam Hassans be toog in Marakesh op neer. Enigs zins kriebelig reageerden de lijst trekkers, toen een Marokkaan de forumavond afsloot met de op merking: „Over vier jaar komen wij met het dubbele aantal terug, want wij vermenigvuldigen ons en jullie niet." Enkele lijsttrek kers concludeerden na afloop, dat dit soort 'aanmatigende' opmer kingen bepaald niet bevorderlijk is voor het wegnemen van discri minatie. Vlaardingen Het bewonersco mité Rozenlaan heeft nul op re kest gekregen. Vorig jaar schre ven Thea Sneep en Margret Ver- hulst de gemeente, dat de kinde ren in hun straat niet meer weten waar zij móeten spelen. Zij stel den voor een speelplaats aan de Hartmanstraat op te knappen en er een trapveldje van te maken. Maar een enquête van de ge meente wees uif dat de omwo nenden helemaal niets voelen voor een trapveld voor de deur. De kinderen spelen op straat, tus sen de geparkeerde auto's en dat is levensgevaarlijk, vindt het be wonerscomité. Een trapveldje aan de Hartmanstraat zou de ide ale oplossing voor dat probleem zijn. „Die speelplaats is een paar jaar geleden voor veel geld opge knapt en ligt er nu verwaarloosd bij. 't Is een en al onkruid. Er wordt nauwelijks nog gebruik van gemaakt", aldus het bewo nerscomité. „Maar die speelplaats is in 1978 voor honderdduizend gulden op geknapt, met inspraak van om wonenden," vertelt een woord voerder van de gemeente. „Dat gaan wij nu niet zomaar weer te niet doen. Dat zou niet juist zijn. Er moet misschien wel zo hier en daar wat hersteld worden aan de speelwerktuigen, maar we gaan het niet weer opnieuw inrichten. Daarmee is het probleem van voetballende kinderen in de Ro zenlaan niet opgelost. Maar wij hebben rekening te houden met de wensen van de omwonen den." DOOR KOR KEGEL Schiedam De nieuwbakken parlementariër Willem Sloots woont amper twee jaar in Schiedam, kent nog lang niet elk lid van de plaatse lijke PvdA-afdeling, maar kent wel Tiny Krikke-Hein. Dat zal nie mand verbazen. Sloots las vorige week, dat deze Calamity Jane van de PvdA-Schiedam het opnam voor de 'onderdrukte' bejaarden. Willem Sloots heeft koken ais hobby, vandaar dat voorbeeld. Als jurist bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (wvc) heeft Sloots met de be- jaardenwet te maken gehad. Hij zegt: „Als mevrouw Krikke nu. opstaat en zegt dat de ouderen, niet meer meetellen, dan heeft zij daar in zeker opzicht gelijk in. Als je nu wéét en iedereen weet dat dat er de komende ja ren. meer bejaarden bij kernen, dan moet je als regering toch geen geld weghalen bij de bejaar denzorg? Dat is toch krom? Dat is korte-termijndenken. Men kijkt niet naar de mensen van mor gen." Mr W.E.H. Sloots (35) heeft uitge sproken opvattingen over het be- jaardenwerk; de PvdA-fractie zal nog gebruik kunnen maken van dit plots ontdekt talent uit eigen gelederen. Wie had in Schiedam van Sloots gehoord? De Zeeuw woonde in Goes, was er gemeen teraadslid. reisde voor zijn werk drieëneenhalf jaar lang dagelijks van Zeeland naar Rijswijk, wat nog te doen was totdat echtgenote Dïeuwke twee dochters ter we reld bracht en papa vaker thuis moest zijn, verhuisde naar Spïj- kenisse waar hij een half jaar rechtspositie deed bij de gemeen te, keerde terug naar WVC, be landde in Schiedam en komt nu, voor de PvdA-kieskring Zeeland nog. in de Tweede Kamer als op volger van Jaap van der Doef, die burgemeester werd in Vlissin- gen. Willem Sloots: „Ik heb niet alleen de kamer van Van der Doef gekregen, maar ook zijn se cretaresse, Dat is ook een Schie damse; Anita Kuyt" Isolement In de Charlotte de Bourbonstraat waar hij op stand woont, is mr Sloots de enige met een rood affi che voor het raam. Slechts aan komend raadslid Ton de Vos, in de volgende straat, deelt dit poli tiek isolement. „De politiek is een spel van macht" zegt hij, „Om met de mayonaise te spreken: zijn er andere, andere dan de PvdA? Voor m|j hoeven kleine partijen rutrt, Ümiiatje het op onderdelen met eens bent, irssaak je toch geen splinter? Dan heb Je immers de macfetniet." In Schiedam keek $e hele PvdA uit naar de k. didatuur van /fans van der Vlisa voor de Twee- ée Kamer De adjunct-directeur van géfliet't\lewerken Schiedam, fractieleider van de PvdA in pro vinciale staten, staat verkiesbaar. Komt er ineens een andere Schiedammer die in het parle ment belandt! „Samenwerken met Van der Vlist lijkt mij plezie rig. Wat ik van hem weet, is dat hij een uiterst capabele knaap is." Zijn vakgebied in de kamerfrac tie wordt welzijn, volksgezond heid en cultuur: precies de zaken, waar hij als WVC-ambtenaarook mee bezig was. Sloots is er, wat het bejaardenwerk betreft, erg voor dat grote gemeenten auto noom worden in het treffen van voorzieningen zoals dat in fei te ook met bibliotheken het geval is. De kleinere gemeenten zou den dan onder provinciale zorg kunnen vallen. Het voorkomt zegt Sloots, dat een provinciebe stuur de afweging moet gaan ma ken tussen een wijkfunctie voor bejaarden in Woerden en bij voorbeeld een nachtfunctie in Schiedam. „Dat zijn afwegingen, die je niet kunt maken,1' vindt hij. Hij signaleert overal een behoefte aan meer bejaardenoorden, niet alleen in het vergrijzende Schie dam. „Dat heeft echter niets met de bejaarden wet te maken, maar veel meer met de centjes." Hij kan zich voorstellen dat bejaar dentehuizen hechten aan hun le vensbeschouwelijke grondslag, maar bepleit wel veel meer sa menwerking. „Dat kan op ver schillende gebieden, een warme- maaltijdenaienst bijvoorbeeld. Een warme maaltijd is niet ka tholiek, je proeft als oudere wijk bewoner van Schiedam-West aan het eten niet dat het uit Fran- keiand komt," Maassluis De commissie bo demonderzoek Steendijkpolder acht het nog steeds wenselijk, dat de gemeenteraad een vaste com missie van advies en bijstand in stelt om de problemen met de bodemverontreiniging in Maas sluis op te lossen. „Zeker gelet op het feit dat het in Maassluis niet alleen gaat om de Steendijkpol der, maar ook om de Verto-wijk en de Noord-Nieuwelandsepol- der-Zuid (NNPZ)", aldus de se cretaris van de commissie bo demonderzoek Nico Kikke. „De kennis die in de afgelopen ja ren is vergaard, mag niet zo maar verloren gaan", vult Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie, aan. Naast raadsleden zouden ook burgerleden in de te vormen commissie van advies en bijstand zitting moeten hebben. Harm Wouastra: „De behandeling van de bodem veron treinigmgspro- blematiek zou daardoor een alge mener karakter krijgen. Het komt dan vooral ten goede aan die wijken, waarin minder des kundige bewoners gevestigd zijn". Woudstra benadrukt dat de com missie op geen enkele wijze de bevoegdheden van de gemeente raad aantast. „Hel blijft ook mo gelijk om in andere raadscom missies over zaken van de*' bodemverontreiniging te pra- ten". In het verleden hebben een aan^ tal politieke partijen zich sterk* gemaakt voor het instellen van de commissie van advies en bij stand. Een meerderheid stemde, mede op advies van het college van burgemeester en wethou ders, echter tegen het instellen van een aparte commissie. Motie De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder verwacht ook,; dat de gemeenteraad nog tijdens de huidige zittingsperiode aan de minister van milieuzaken Winse- tnius het Rijnmond-verzoek on dersteunt, waarin wordt ge vraagd om een regeling van de vrije woonkeuze. „Dan kan de politiek laten zien dat het echt be trokken is bij de milieuproblema tiek in de stad", aldus Nico Kik ke. Alle politieke partijen in de Maassluisse gemeenteraad spra ken zich tijdens de verschillende forumdiscussies de afgelopen we ken uit voor de vrije woonkeuze. „Via een motie kan het nog eens worden onderstreepten duidelijk- gemaakt aan de minister", aldus Harm Woudstra. Vlaardingen Het politiek café in zaal De Harmonie wordt vol gende week donderdag radicaal anders aangepakt dan de voor gaande keer. Geen rij politici ach ter een lange tafel, maar twee kemphanen achter een katheder. Chefredacteur Dick van der Lugt van Het Vrije Volk, de bedenker van dat schouwspel, denkt dat dat voor het publiek spannender is. Het idee voor die vorm is afgeke ken van de debatten, zoals die tussen Amerikaanse presidents kandidaten op de televisie rijn gevoerd. Er komen drie onder werpen aan bod: de prioriteiten die de politiek voor de komende vier jaar stelt de verzorgingsstaat en ten slotte wordt het meest om streden item van Vlaardingen, het verkeerscirculatieplan, on derwerp van gesprek. IJsbrand van der Velden (PvdA), George Neijssel (WD), Cees Bot (CDA), Wil van Rijn (D66) en Remi Pop- pe (SP) hebben hun medewer king al toegezegd. Voorzitter bij de debatten is Van der Lugt die het de sprekers niet al te gemakkelijk zal maken. Moeilijke woorden zijn taboe en de spreektijd bedraagt niet meer dan drie minuten. Daarna loopt de eierwekker af en is het woord aan het publiek. De zaal aan de Schiedamseweg is open vanaf half acht en de toegang is gratis. Voor de muziek zorgt de Vlaar- dingse liedjeszanger Kees Pons, die sinds twee jaar met Hans Dor- reslijn, Lévi Weemoedt en De Buitenband door het land trekt als Circus Horlepiep. Pons heeft een soloprogramma waarin hij 'rijn' stad bezingt en uit dat pro gramma maakt hij donderdag avond een keuze. Hij begeleidt zichzelf op de piano en probeert liedies uit te zoeken die te makeft hebben met de onderwerpen van"" gesprek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1