Comité blijft ageren tegen bouw langs Vaart Spekkiaans Tijdperk in Waterweg-politiek Verhulsdonk wil Hassan 'bekeren' VUUMKS ÖSBBlftB SBIBMiSCHÏ EBUHANT S NIEUWE WATERWEG COURANT Schaamteloos en elitair9 Straks is het te laat Voorlichting op zondag, SGP en RPF verbijsterd MET HET DDE OPIIW STEM Wanders heeft plaats genoeg Afscheid Duimelaar Kinder opvang moet goedkoper Verdwenen Vlaardingen in museum Jan Aim 1 Cafés langer open J ■WATERWEG pegionale redactie. Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, $52066, 350557 - sportredactie: 345209. DINSDAG II MAART Schiedam Als WD'er Gerard verhulsdonk zijn zin had gekre gen, zou Schiedam een poging ge waagd hebben om koning Hassan 11 uit te leggen, waarom het Ne derlandse parlement buitenlan ders kies- en stemrecht heeft ge geven bij de gemeenteraadsver kiezingen. Het staatshoofd van Marokko riep dit weekeinde op een persconferentie in Marakesh Marokkanen in Nederland op (liet te gaan stemmen. „Teleur stellend", vond Verhulsdonk dat én hij diende een motie in. Wethouder Herman Posthoorn ergerde zich mateloos aan de mo ties, die gisteravond in de raad werden ingediend. Want die gin gen over onderwerpen die niet op de agenda stonden. Eerst kwa men PSP, PPR en CPN met een inotie over het kiesrecht voor buitenlanders, vervolgens diende Verhulsdonk zijn motie over ko ning Hassan in. „Als het gewoon te wordt om zomaar moties in te dienen, dan kan dat nog een leuk Volksvermaak worden mopper de Posthoorn. ^ls buitenlanders kies- en stem recht krijgen voor de gemeente raad, dan moeten zij dat ook krij- fm voor de Tweede Kamer en royinciale Staten, stond in de (nptie van klein links. „Dat is rechtvaardig en onvermijdelijk", hield PSP'er Bart de Leede de femeenteraad voor. Hij kreeg chter slechts de steun van de PvdA, Het CDA verwees naar het parlement, waar die beslis sing moest worden genomen, en de WD kwam met een eigen ftiotie. Hassan is niet goed geïnformeerd óver de bedoelingen van het Ne derlandse parlement omtrent het kiesrecht, zei Verhulsdonk. Via de Marokkaanse ambassade zou den B en W van Schiedam daar verandering in moeten brengen. „Dat moeten wij hem duidelijk maken. Misschien zegt die ko ning Hassan 11 dan wel: gut, zit dat zo", veronderstelde Verhuls donk. Maar buiten zijn eigen VVD nam niemand de motie se rieus. College onttrekt zich aan eigen parkeerbeleid Vlaardingen De SGP/ RPF-fractie is verbijsterd, dat de gemeente Vlaardingen heeft meegewerkt aan een voorlichtingsbijeenkomst voor buitenlanders op zondag. Voorlichting aan buitenlanders oyer het Nederlandse politieke stelsel juichen de kleine christelijke partijen toe, maar niet op zondag. Cor de Jonge, raadslid voor de RPF, heeft burgemeester en wethouders schriftelijke vragen gesteld over deze ^uitglijder'. De door SGP en RPF gewraakte bijeenkomst werd op 2 maart gehou den in het Palestijns centrum aan de Mr.L.A. Kesperweg en was door organisaties van buitenlanders georganiseerd, samen met een ge meentelijke werkgroep. J,Ik vond het heel leuk," zegt voorlichtingsambtenaar Peter van Rijn terugblikkend. „Vooral de eerste vraag die ik kreeg na mijn inleiding: Op welke partij moeten wij stemmen? In het centrum was die zondag ook een ambtenaar van de afdeling bevolking, die uitlegde hoe het Stemmen in zijn werk gaat De Jonge wijst erop, dat gemeentelijke bijeenkomsten op zondag zel den of nooit voorkomen. Waarom dan juist deze bijeenkomst voor bui tenlanders wel op de dag des Heren is gehouden is hem een raadsel. Als het alleen maar is, omdat veel buitenlanders in continudienst wer ken, dan had net zo goed een willekeurige andere dag gekozen kun nen worden, betoogt het raadslid. De Jonge wil ook weten, of de ambtenaren uit vrije wil of onder dwang naar het Palestijnse centrum zijn gegaan. Peter van Rijn Iaat daar geen twijfel over bestaan. „Ik was daar op verzoek. Ik heb abso luut geen dwang gevoeld." De RPF'er vraagt van burgemeester en wethouders de toezegging, dat de gemeente voortaan nooit meer deel neemt aan bijeenkomsten die op zondag worden gehouden. DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen „De mees te Vlaardïngers beseffen nu nog niet wat het bete kent als er inderdaad ge bouwd gaat worden langs de Vaart." Bert de Vilder begrijpt niet dat er niet meer inwoners van Vlaar dingen te hoop lopen te gen de plannen van de ge meente om langs de Vlaardingse Vaart een drietal flats te bouwen. „Het geweeklaag zal wel weer komen als de hoog bouw vlak langs de Vaart is opgetrokken, maar dan is het wel te laat." Bert de Vilder, die zelf in de buurt van de Vaart woont en deel uitmaakt van het comité Behoud de Groene Dong van Vlaardin gen heeft geen goed woord voor de plannen van de gemeente, die uit de koker komen van wethou der Bas Goudriaan (PvdA) van stadsontwikkeling. Collega Jan Madem (VVD) zal vanavond tij dens een inspraakavond op het stadhuis de structuurschets aan Socrates: wijzen werpen zich niet op DOOR KOR KEGEL Hebben we onderhand toch een heleboel politie ke avondjes bijgewoond, maar serieuze program- vergelijkingen amper ge hoord. Noch in Schiedam noch in Vlaardingen noch in Maassluis doen de partijen hun best de onderlinge verschillen in visies te benadrukken. Er lijkt maar één ge meenschappelijk belang: de buitenlanders duide- lijk te maken dat het 1 voor hen belangrijk is om voor eén nieuwe ge meenteraad mee te stem men; wat koning Hassan II van Marokko ook zeg gen mag. Langs de Nieuwe Waterweg ligt - nog geen partij badend in het zweet van de verkiezingsstrijd. Het is een tamme bedoening, deze keer. Het merkwaardige doet zich voor, dat het schaarse gekrakeel, dét er dan nog ge weest is, niet tussen partijen ■- over en weer ging, maar dat het tumult zich binnen de eigen ge lederen van een enkele partij afspeelde. Het is het Spekkiaanse Tijdperk in de Waterweg-politiek. In de Tweede Kamer trad Fred van der Spek uit de PSP, nadat An- drée van Es lijsttrekker werd: hij werd de sterke man van de nieuwe PSO. In de drie Water weggemeenten hebben zich dergelijke incidenten voorge daan. In Vlaardingen werd D66-vedette Nel Kester een sklaps gepasseerd en na driftig touwtrekken om 'die eerste plaats op de kandidatenlijst splitste zij zich af: nieuwe partij, 2000. In Schiedam was er een *rio CDA'ers dat onverkiesbaar was gezet, Wim Schenkelaars, Jan Hagendoorn en Ru Hartog, die vervolgens het initiatief namen om een eigen partij op te rich ten: Gemeentebelangen Schie dam. In Maassluis keerde D66 keer op keer terug in het nieuws, toen de aanvankelijk favoriete Manda Kapil op be twiste gronden moest plaatsma ken voor Jan Storm, Nee, Man- da KapiTsplitste zich niet &f,be- gooriiiet met een eigen club. maar is wel bezig met een actie om zoveel mogelijk voorkeurs stemmen te verzamelen. Allemaal PSO'tjes. De Staat Aan dit soort kwesties zie je hoever de hedendaagse politiek afstaat van Plato's ideale staat Hoe was hierin Socrates' ge- dachtengang? Wijze mensen werpen zichzelf niet op, was een stelling. Als mensen werkelijk wijs zijn, zullen anderen, min der wetend als zij imrners zijn, dat onmiddellijk onderkennen. Een echte wijze hoeft zich dan ook niet te profileren. Hij zou gewoon aangewezen worden. In de hedendaagse politiek is iets van die redenatie blijven hangen: menig politicus legt er eer in ergens voor gevraagd te worden. Maar het is hinken op twee gedachten, want vaak pro beert dezelfde politicus duide lijk te maken dat het wel juist hij is die gevraagd moet wor den. Wie dat doet, valt door de mand, toont Plato aan in De Staat Kennelijk heeft de politi cus niet de wijsheid te vertrou wen op het ontluikend onder scheidingsvermogen van de massa of van zijn eigen partij. In Schiedam is er iemand, die zich er, anders dan Kapil, Kes ter en Schenkelaars c.s. deden, bij neerlegde toen zijn partij hem niet verkiesbaar wilde hebben: Ruurd van der Veer bleef aan als PvdA-voorzitter, hij splitste zich niet af en begon geen actie voor voorkeursstem men. Het Spekkiaans Tijdperk in de Waterweg-politiek toont aan dat persoonlijkheden in de aan loop naar 19 maart vaak een grotere rol speelden dan partij programma's, waarover de dis cussie door de partijen verwaar loosd is. Juist zulke discussies, over de pro's en contra's van al lerlei politieke beginselen, zou de kiezers meer duidelijk ma ken over de partijen dan een foto van de mooie ogen van Nel Kester. de orde stellen, waarna de be trokken bewoners hun zegje kunnen doen. De resultaten van de inspraakavond worden dan door het college betrokken bij de definitieve besluitvorming. Het is de bedoeling dat in de raadsver gadering van 16 maart, de laatste in oude samenstelling, wordt be sloten of er al dan niet gebouwd mag worden langs de Vlaarding se Vaart Duidelijkheid Het comité Behoud de Groene Long van Vlaardingen heeft het Delftse planologische bureau OD 205 opdracht gegeven om te on derzoeken of woningbouw inder daad geen gevolgen zou hebben voor de natuur. De conclusie laat niets aan duidelijkheid oven niet bouwen. „De Vlaardingse Vaart met zijn groene oevers heeft een duidelij ke functie als groen- en recreatief element voor de gehele stad. De sfeer van landschap en natuur dringt door tot in het hart van de stad," stelt het comité onomwon den. Als de plannen van de ge meente worden uitgevoerd, dan. zal vrijwel al het natuurschoon langs de Vlaardingse Vaart ver dwijnen." Het bureau OD 205 komt tot de conclusie dat de Vlaardingse Vaart met haar oevers een on vervangbaar historische element voor de hele stad vormt Het college van burgemeester en wethouders is tol op heden wei nig onder de indruk geraakt van de argumenten van het comité. Wethouder Bas Goudriaan, de grote man achter de bouwplan- De gemeentelijke plantsoenen dienst is druk bezig om aanplant langs de Vaart weg te halen. nen, wil per se bouwen. Zelfs de Raad van State oordeelde dat de gemeente Vlaardingen niet de juiste procedure van inspraak heeft gevolgd. „Het college heeft alle, in de bei de werkgroepvergaderingen door onafhankelijke deskundi gen ingebrachte adviezen gene geerd. Hierdoor is een patstelling ontstaan van volledig tegenge stelde meningen, waardoor zin volle inspraak niet meer mogelijk is," stelt net comité nadrukkelijk. Subsidie Bert de Vilder, woordvoerder van de groep: „Het is en blijft ab surd dat het college louter om fi nanciële redenen een van de wei nige recreatiegebieden in Vlaar dingen om zeep helpt. Juist daar waar de rijksoverheid extra sub sidie verleent voor nieuwe recre atiegebieden." Bert de Vilder en de overige le den van het comité maken zich ook boos over het feit dat de ge meentelijke plantsoenendienst bezig is langs de Vaart met het weghalen van aanplanting. „Het zou gaan om onderhoud", aldus Bert de Vilder, „maar daar geloof ik niets van. Het gebied heeft bos- en recreatiegebied als bestem ming. Door bomen weg te halen krijg je naturlijk nooit een bos. De gemeente wil er gewoon een plantsoen van maken. Straks gaat de gemeente nog over tot woningbouw in het Hof. want dat heeft precies dezelfde bestem ming als de strook langs de Vlaardingse Vaart." Schiedam Distilleerderij en likeurstokerij A.H. Wanders, gevestigd aan de Nieuwe Ha ven en de Hagastraat, heeft hier volgens B en W genoeg ruimte om vrachtwagenchauf feurs te laten laden en lossen. Wanders had er graag speciale verkeersmaatregelen getroffen gezien, maar daaraan doet het gemeentebestuur niet mee. Maassluis Wethouder Mees Duimelaar neemt tijdens een speciale raadsvergadering op 28 maart officieel afscheid als wethouder van de gemeente Maassluis. Ook van de ver trekkende of niet herkozen raadsleden kan dan afscheid worden genomen. In de middaguren is er eerst een raadsvergadering, met aansluitend een receptie voor Mees Duimelaar. Ook bij het afscheid van Koos Smit volgde het Maassluisse gemeentebe stuur die weg. Gemeenteraad Schiedam: Schiedam Een ouderbijdrage van een gulden per uur voor kin deropvang bij cursussen voor vol wassenen is volgens de Schie- damse gemeenteraad een onaan vaardbaar hoge drempel. Een motie van Truus de Nijs (PvdA), waarin gevraagd wordt te onder zoeken of die bijdrage niet lager kan, werd door een grote meer derheid van de raad aangeno men. Alleen de kleine linkse partijen stemden gisteravond tegen de motie van De Nijs. Zij vinden dat de kinderopvang gratis moet zijn. Om tot die gratis kinderopvang te komen dienden zij een amen dement in, dat ook door het CDA werd gesteund. Maar Hafkamp had onoverkomelijke bezwaren. „Hat bedrag van een gulden per uur kan een drempel opwerpen, maar als de opvang gratis is, dan is er ook een drempel," betoogde de wethouder. Een verhaal waar van zowel Ulferd Bruseker (CPN) als Adri Reijnhout (D66) niets begreep. Reijnhout had zelf in de begro ting een meevallertje ontdekt Van veertienduizend gulden, waaruit de gratis kinderopvang voor het grootste deel zou kun nen worden betaald. De reken- meesiers van de gemeente had den volgens Reijnhout een foutje gemaakt bij het berekening van de vergoedingen voor raadsle den. Dat bedrag valt lager uit, omdat Schiedam teruggaat van 35 naar 33 raadsleden. Maar als Reijnhout al gelijk heeft en er een foutje in de begroting zit, dan hoeven wij dat voordeel tje niet meteen weer uit te geven aan de kinderopvang, vond Haf kamp. „Ik begrijp dat niet," zei Reijn hout. „Het gaat hier kennelijk om principes. Kinderopvang moet blijkbaar geld kosten." Een motie van het CDA om iets te doen aan de wachtlijsten voor de kinderopvang haalde het niet Een amendement van PSP'er Bart de Leede om voor de kin deropvang de komende vier jaar 140.000 gulden extra beschikbaar te stellen maakte ook geen schijn van kans. En de motie van Truus de Nijs, die wel werd aangeno men, was volgens de oppositie overbodig. Had Hafkamp im mers al niet toegezegd, dat hij de mogelijkheid van een lagere ou derbijdrage zou onderzoeken? Vlaardingen Vijfentwintig jaar lang legde de Vlaardingse amateur-historicus Paul Wester - dijk met de tekenpen alle mooie gebouwen in de stad vast, die met sloop werden bedreigd. Het streekmuseum Jan Anderson en het gemeentearchief, die beide een deel van dat werk in be2et hebben, maakten een keuze uit de prenten van verdwenen Vlaardingen. Het is een expositie geworden, waaruit blijkt, zegt stadsarchiva ris Theo Poelstra, dat in het ver leden vaak de baby met het bad water is weggegooid. Zeker in de jaren vijftig en zestig, toen Vlaar dingen mikte op een groei tot meer dan honderdduizend inwo ners, is wat al te rigoureus met de slopershamer gezwaaid, vinden Poelstra en Anderson. Welke mooie plekjes door die uil- breidingswoede verloren zijn ge gaan is de komende maand te zien op de zolder van het streek museum. De boerderijen in de polders rond de stad die, aldus 0 Anderson, zijn opgeofferd aan de landhonger. De 25 boerderijen in Vlaardingen en 80 in Vlaardm- f ger-Ambaeht, die net als veel an- j dere monumentale gebouwen of verdwenen, of door renovatie 2 van uiterlijk veranderden. De huizen aan de Dijksteeg en aan de Nieuwelaan, waaronder de prachtige pastorie van de Grote Kerk, de werkplaats van plaat werkerij Zweeds aan de Maas- sluissedijk, de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel: Paul Westerdijk -'i<-'ry'V'-/<KS<%V'? i/tr i De plaatwerkerij aan de Maasslulssedijk, die plaats heeft gemaakt voor een gat. heeft ze met'zijn fijne pen alle maal vastgelegd. „Vlaardingen was een feeerieke stad," zegt Anderson met nadruk. „Maar er is veel verdwenen. Ge lukkig zijn wij de Jaatste jaren wat bescheidener geworden, als het op slopen aankomt" Als voorbeeld van een gebouw, waarover wat al te lichtvaardig een sloopvonnis is geveld, noemt Poelstra de boerderij van Char- don. „Dat zou nu een prachtig ac cent in de stad zijn geweest" Vlaardingen^ Bur gemeester en wet; houders van Vlaar dingen krijgen op de binnenplaats vari het stadhuis hun ei gen parkeergelegen heid, met electro; nisch te openen toe gangshek. De be stuurders willen eeii veilig plekje, omdat vooral sinds de hi; voering van het be taald parkeren hun auto's nogal eens be krast werden. De aanleg van de elec- tronische installatie, waarmee de burge meester en zijn wet-, houders het helê kunnen openen zont der uit te stappen| zou ongeveer tien; duizend gulden kos;. ten. „Dit getuigt van een primitieve^ regentenmentaliteit, die in 1986/ niet meer voor mogelijk kan»* worden gehouden", oordeeltjr SP'er Remi Poppe, Hij verwijf burgemeester en wethouders in.; schriftelijke vragen, dat zij zicht „op bijzonder elitaire wijze ver- heffen boven alle andere mensen die in het centrum hun werk hebben." Door het parkeerbeleid van de gemeente worden die mensen ernstig benadeeld, aldug de SP'er. „Maar het college is be zig zich aan zijn eigen maatregel len te onttrekken. Een uiterst ar rogante houding, die wel 2eer kwetsend is voor andere mensen die hun werk in het centrum hebben." B en W hebben nu nog gereser veerde plaatsen op hel parkeer terrein achter het stadhuis. Daar werden hun auto's echter regel; matig onderhanden genomen door vandalen, zodat de bestuur ders er sr.ms al toe overgingen om hun auto op de binnenplaats te zetten. Volgens Poppe maken zij het zich nu wel heel erg gemak kelijk. „Ze besparen zich de moeite om uit hun auto te komepi en het hek met de hand open te doen." De SP'er vindt dat „pu^e verspilling van gemeenschaps- geU." I Poppe wil precies weten wat 'deze grap' gaat kosten en wie dat moet gaan betalen. Het be»' vreemdt De SP'er, dat de raad en de raadscommissie niet gehoord zijn over het besluit. „Deze zaak doet de democratie in VlaardinJ gen geen goed. Dit is echt bee) dom." College past APV opnieuw aan Maassluis De café-eigenarefj in Maassluis mogen in het week einde ontheffing bij de politie blijven vragen om de etablisse-' menten langer open te houden. De Algemene Politie Verorde ning (APV) wordt op verzoek van de uitbaters opnieuw aange past. Het college wilde de cafébazefl beperkende maatregelen opleg gen om zo op één lijn te komeq met de buurgemeenten Vlaari dingen en Schiedam. In het weekeinde zouden de zaken org uiterlijk 2.00 uur 's nachts dicht moeten. Ontheffing om één Óf twee uur langer open te zijn werd niet langer gegeven. Tegen diè bepaling kwamen de uitbaters ïn opstand. Zij vreesden omzetver liezen en drongen in een gesprek met de burgemeester aan op her| ziening van de APV. Het college heeft nu een nieuwe regeling ontworpen. Het aanvra gen van een nachtvergunning niet meer mogelijk, maar de uit baters kunnen wel ontheffing aanvragen om tot uiterlijk 4.00 uur 's nachts open te blijven. Dat moet per half jaar gebeuren en de leges moet een half jaar vooruit worden betaald. De pob'tieke partijen in de Maasje sluis schaarden zich achter de nieuwe bepaling. Alleen Hermar) van Hoeven (RPF) had geen be hoefte aan verruiming van de sluitingstijden. 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1