Alternatief modelnu SSbewoners negeert Schoorsteen bijna kapot bij renovatie-spektakel Rapport: gebrek aan aangepaste woningen Uitzondering voor Waterweg MELDPUNT VOOR RACISME NIET BIJ POLITIE VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Privé - p ar keer plaats was bittere noodzaak 1 Omgeving Maasland op gasnet Man dood door val Van der Waal houdt het droog Windje tegen: fietsers balen Ouderen verknocht aan Gorzen V Veldesteyn: voortrekker Tros- opnamen in Schiedam VRIJDAG 28 MAART 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 35206S, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Alle huurders moeten automatisch gratis lid worden van de nieuwe bouwvereniging, die op I ja nuari 1987 wordt gevormd door fusie van de bestaande vijf corporaties: Volkshuisvesting, Onze Woning, Sint Jozef, Eendrachten Schiedam Vooruit. Het gratis lidmaatschap is één van de essentiële be stanadelen van een structuur-voorstel, dat door Ar- mand van Puyvelde ontworpen is ten behoeve van de Schiedamse bewonersorganisaties. Het stuk wordt ge kenmerkt door de „misschien heel idealistische" de mocratiseringsgedachte dat elke huurder inspraak heeft in de nieuwe bouwvereniging, maar dat tegelijk elke huurder ook doordrongen zal moeten zijn van de verantwoordelijkheid die hij daardoor heeft Het is een alternatief model, dat door de bewonersver enigingen gunstig is beoordeeld. Liever hadden zij de voorstellen ingediend gedurende het overleg met de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpo raties (SSSW), want de afspraak was dat de SSSW in spraak zou geven bij het ontwerpen van statuten voor de nieuwe corporatie maar de bewoners zijn akelig verrast door de mededeling dat de SSSW er al mee klaar is, zonder dat het van inspraak kwam. „Nu is de maat vol," aldus woordvoerders van ver schillende bewonersverenigingen, die hun modél nu als harde eis zullen inbrengen. „Opnieuw worden wij genegeerd. Opnieuw blijkt dat inspraak niet serieus wordt genomen." Met het woord 'opnieuw' wordt onderstreept dat poli tiek Schiedam al jaren probeert de bouwverenigingen tot democratiseren te bewegen, maar dat de bestuur ders van sommige corporaties daar nietaan willen. De SSSW is het huidige werkapparaat van de vijf cor poraties. Samen zullen rij één organisatie vormen. Uit het model-Van Puyvelde blijkt dat de bewoners een verenigingsvorm voorstaan. Maar in andere kringen wordt de totstandkoming van een woningstichting niet uitgesloten. Het is juridisch niet mogelijk van een stichting lid te worden. Dat staat dus haaks op de ge dachte, die het model-Van Puyvelde ademt, want daarin wordt de ledenvergadering het hoogste orgaan in de beoogde corporatie. Die ledenvergadering kiest een ledenraad met minimaal twintig, maximaal dertig personen, die om de twee a driejaar gekozen worden en die uit hun midden bestuursleden kiezen. Te allen tijde blijft het bestuur verantwoording verschuldigd aan de ledenraad, die besluiten kan vernietigen en be stuursleden kan schorsen. Belangen In de stedelijke woningcorporatie Schiedam (nieuwe afkorting:- SWS?) dienen twee belangen duidelijk uit elkaar te worden gehouden: een rendabele exploitatie van het woningbezit en de zorg voor een optimaal woongenot van de huurders. Vaak staan die twee be langen haaks op elkaar. Wat de bewoners betreft ligt het zwaartepunt bij de exploitatie, maar zodanig dat er voor de huurders altijd wordt uitgehaald wat erin zit. Van Puyvelde (ex-opbouwwerker in Schiedam-Zuid, thans vrijwilliger en door het Si vos beoogd als stedelijk opbouwwerker) staat in zijn model ook een huurders statuut voor met minimale spelregels, waaraan de ver huurder moet voldoen. Armand van Puyvelde: voor vergaande democralk' sering SSSW. SchiedamWie geconfronteerd wordt met uitingen van racisme of fascisme, moet dat telefonisch ergens kunnen melden, opdat er iets aan gedaan worde. Politiek Schiedam vindt echter, dat een dergelijk meldpunt beter niet bij de politie kan worden onderge bracht Liever nemen de Schiedamse partijen contact op met de Rotter damse organisatie Radar (Rotter dam, anti-discriminatie en anti racisme) om te vragen of men hier de Schiedamse telefoontjes wil verwerken. Anders zal een nog nader aan te wijzen Schie damse maatschappelijke organi satie moeten worden benaderd. Het meldpunt bij de politie js om verschillende redenen geen goed idee, legden de fractieleiders uit aan burgemeester Scheeres. Voor sommige mensen is de drempel nogal hoog om voor een klacht naar de politie te gaan. „Niet ie dereen doet dat zo gauw, terwijl je toch moet stimuleren dat men sen meteen melding maken van discriminatie", vond communist Ulferd Bruseker. r - Gerard Verhulsdonk meende, dat niet alle uiting en van discri minatie strafrechterlijk vervolgd worden. „Er zijn ook klachten van maatschappelijke aard: ie mand die zich gediscrimineerd voelt door het bureau huisvesting Hóek van Holland niet 'kernwapen vrij' Hoek van Holland Eert klei ne meerderheid van de deel- raadscommisie voor algemene zaken voelt er niets voor om in Hoek van Holland bordjes 'kemwapenvrije gemeente' te plaatsen. Dat is in Rotterdam wel het geval. Ruim een half jaar geleden nam de gemeenteraad het be sluit om in Rotterdam die bar den te plaatsen. Het gemeente bestuur ging ervan uit dat ook Hoek van Holland tot plaat sing zou overgaan. Maar deelraadsvoorzitter dr.ir.P. de Lint betoogde op de eommissie%'ergadering, dat plaatsing van dergelijke bor den via de algemene politie verordening een bevoegdheid is geworden van de deelge- meenteraad. Maasland/Maasdijk Het Haag se energiebedrijf (GE) onder zoekt de mogelijkheid om enkele ■honderden woningen in het Westland alsnog op het gasnet aan te sluiten. De Gascommissie Westland heeft hier op verzoek van-de betrokken bewoners op De huizen bevinden zich in de buitengebieden van Maasland en in-Maasdijk. Het GE is vorig jaar in deze twee dorpen begonnen met een inventarisatie van de 'witte vlekken' in zijn leverings- gebïed. Het onderzoek wordt bin nenkort voortgezet Het GE neemt een deel van de kosten voor rekening. Tevens zal de betreffende bewoners om een bijdrage worden gevraagd. Het restant moet door de betrokken gemeenten worden betaald. De colleges van burgemeester en - wethouders van zowel Maasland als Naaldwijk hebben inmiddels positief op dit verzoek gerea geerd. Het Westiandse aandeel loopt in de tienduizenden gul dens. "Op eèn-ongeveer vergelijkbare wijze is in de jaren vijftig, zestig en zeventig 99 procent van het Westland op de waterleiding aan gesloten. of zo. Daar zet de politie niet op", aidus WD'er Verhulsdonk. Hij vond het niet raadzaam, als een agent in de meldkamer van de politie telkens moet gaan zitten afwegen of een Macht van maat schappelijke of strafrechterlijke aard is. Bovendien kost het de po litie mankracht en houdt elke klacht-een lijn bezet van de poli- tiemeldkamer. Ook Verhulsdonk voelde daarom meer voor een meldpunt bij bijvoorbeeld Radar. Politiek Schiedam was hierover eenstemmig. Vlaardingen De 39-jarige C. Mos uit HeUevoetsluis is gister middag overleden aan de gevol gen van een val in een in aan bouw zijnde woning aan de Vlaardingse 2e Van Leijden Gaelstraat De man was aan het werk op de zolderverdieping. Vermoedelijk he eft hij terwijl hij op een ladder sr. d door de krachtige wind rijn evenwicht verloren, waardoor hij via het trapgat op de eerste etage terecht kwam op de zes me- terTager gelegen begane grond. Met ernstig hoofdletsel werd de man overgebracht naar het Dijk- zigtziekenhuis, waar hij later aan zijn verwondingen bezweek. De recherche en de arbeidsinspectie stellen een nader onderzoek in. Vlaardingen Het was voor burgemeester en wethouders bit tere noodzaak om de binnenplaats van het stadhuis in te richten als privé-parkeerplaats. Dat schrijven zij in antwoord op vragen van SP'er Remi Poppe. Die vond het wat wrang dat de collegele den zo'n luxe parkeerplaats inrichtten, terwijl in de Vlaardingse binnenstad juist het betaald parkeren is ingevoerd. „ïn het belang van de veiligheid van persoon en goed", hebben burgemeester en wethouders de binnenplaats als parkeergele genheid in gebruik genomen. „De auto's van collegeleden waren de laatste tijd in toenemende mate het mikpunt van agressieve handelingen." Sinds de invoering van het betaald parkeren zijn de auto's van zowel de burgemeester als zijn wethouders her haaldelijk bekrast. Op de belangrijkste vraag van Poppe waarom moet het hek naar dc binnenplaats zo nodig worden voorzien van een mecha nisme, dat vanuit de auto te bedienen is? gaan B en W echter niet in. Het inbouwen van die elektronische voorziening heeft ruim zevenduizend gulden gekost. „Een dure grap", vond de SP'er. B en W hopen dat Poppe van hen wil aannemen dat het hier niet om een grap gaat Vlaardingen De Bilderdijkstraat stroomde gistermiddag vol om het spekta kel mee te maken. Nico Nieuwstraten, di recteur van woningbouwvereniging Sa menwerking '77, stapte in een hijskraan om een zinken koepel boven het dak van een paar huizen te laten zakken. Dat kostte hij windkracht 6 bijna een schoorsteen. Maar de operatie, voor het eerst in Neder land uitgevoerd, verliep zonder ongeluk ken. Samenwerking gaf daarmee gis termiddag het startsein voor de verbetering van 114 huizen in Bilderdijk-, Da Costa-, Van der Drift- en Groen van Prinsterer- straat. Voor zo'n tachtigduizend gulden worden die huizen, die gebouwd zijn in de jaren twintig, aangepast aan wat Nieuwstraten noemde 'de eisen des tijds\ Dat gebeurt op een unieke manier over de daken van de huizen wordt een zinken overkapping geplaatst „Dat beschermt niet al leen de werkers tegen weer en wind", vertelde voorzitter Leo van Pelt van de bewonerscom missie. „Zo worden ook de verbe teringen die de bewoners zelf in de huizen hebben aangebracht gevrijwaard van schade door de regen." Een droge renovatie, noemde aannemer Henk van der Waal dat. Het plan is ontwikkeld door twee van zijn medewerkers. „Die mensen moesten natuurlijk wel aantonen, dat hun plan niet al leen gemakkelijker, maar ook goedkoper was," zei Van der Waal. „Dat hebben zij gedaan. Het was een lange en moeilijke weg, maar zij hebben het ge daan." Voorzitter G.J. Verburgh keek wat vreemd op, toen Van der Waals bedrijfsleider Jozef van Ardenne hem vertelde dat de verbetering van de huizen twee jaar in beslag zou nemen. Ver burgh schrok er zelfs een beetje van: „Joh, ben je nou toch gek?" Er zijn maar vijftien wisselwo ningen en het verhuizen neemt veel tijd in beslag, legde Van Ar denne uit. De bewoners van de huizen maakten zich om die ver huizing behoorlijk druk. „Waar ga jij nou wonen?" schreeuwden zij elkaar toe in de volle straat En: „Wedden dat je straks niet meer weet wat je nou in welke doos gedaan hebt?" Zelfs Nico Nieuwstraten, als di recteur van Samenwerking en ex-raadsiid voor het CDA toch wel wat gewend, was onder de indruk van het spektakel en van de overweldigende belangstel ling. „Ik ken deze wijk heel goed", vertelde hij de bewoners. „Als jochie van 15 werd ik er door mijn vader weieens op uit gestuurd om de huur te incasse ren. Veel mensen die hier toen woonden wonen er nu nog." De belangstelling voor. de spectaculaire operatie in de Bil derdijkstraat was overweldigend. Nieuwstraten erkende dat het verbeteringsplan de bewoners op een forse huurverhoging zou ko men te staan. „Honderdveertien gulden per maand. Dat is veel, maar het is verantwoord, want het worden prima woningen. Daar kunnen wij straks, om het eens plastisch te zeggen, apetrots op zijn." Samenwerking is bijna klaar met het opknappen van het voor-oor- logse woningbezit, vertelde Nieuwstraten. „Alleen de huizen in de Comelis Houtmanstraat en de Nieuwe Kerkstraat moeten nog worden aangepakt Als dat gebeurt is kunnen wij beginnen aan het na-oorlogs woningbezit" De aannemer had nog even over wogen om de sensationele start van de verbetering uit te stellen vanwege de harde wind. „Maar dat konden wij het publiek niet aandoen," vond Van Ardenne. „Er is een schoorsteentje ge kraakt. Nou ja, dat gaf er wat ex tra spanning aan." Tafereeltje op het Vlaardingse planeland: de hevige windstoten vormen een ware kwelling voor de fietsers. Op de Zuidbuurtse- weg, waar de wind vrij spel heeft, is het bijna ondoenlijk om tegen de wind in vooruit te ko-. men. De leerlingen van scholen gemeenschap Westland-Zuid, die veelal afkomstig zijn uil Maassluis, Maasland en het Westland, balen heel wat af de laatste dagen. Trappen, trappen en nog eens trappen. Met alle kracht. Toch wordt het sommi gen te veeL Een rukwind is vaak voldoende om noodgedwongen af te -tiappen en te voet verder te gaun. Deze twee meisjes zien er de lol nog van in. Logisch, want de paasvakantie staat voor de deur en een week lang hoeft de route via de Zuldbuurtseweg niet meer te worden afgelegd. SchiedamEr moeten voor de oudere bewo ners van Schiedam-Zuid meer aangepaste woningen, een ontmoetingsruimte en meer bejaardenhulp en wijkverpleging komen. Dat zijn de conclusies in een rapport van de werk groep Wonen, een groep ouderen die met be jaardenwerkster Greta Vos een onderzoek deed in de wijk. Klachten van bewoners tij dens het spreekuur in de wijkpost aan de Groenelaan vormden de aanleiding tot het onderzoek. „Bijzonder waardevol", vond oud-wethouder Riet Taverne, bestuurslid van de stichting Raad voor het Beiaarden werk, het rapport dat zij aanbood aan de ouderenbonden. „Aan ou derenwoningen is in Schiedam helaas een groot tekort De gemeente is soms van goede wil maar er wordt te weinig gedaan om het probleem, echt op te lossen. Het gaat niet van harte", zei mevrouw Taverne. Zij riep de ou derenbonden op om samen een vuist te ma- ken en te strijden voor meer woningen en be tere voorzieningen. - Die aangepaste woningen moeten beslist in de Gorzen komen, staat in het rapport. „De be leidsmakers moeten rekening houden met de wortels, die ouderen in hun wijk hebben." Dat de oudere Gorzenaren verknocht rijn aan hun wijk is uit het onderzoek duidelijk geble ken. „Een behulpzaam wijkje en heel gezel lig", werd de onderzoekers te verstaan gege ven. „Een originele Gorzenaar krijg je nooit uit de Gorzen vandaan. Ik wil hier nooit meer weg." Van de 53,ouderen die werden onder vraagd woonden er 18 al zestig jaar of langer in de Gorzen. De werkgroep Wonen denkt dat het aanpas sen van bestaande woningen de beste manier is om het aantal ouderenwoningen te vergro ten. Martha Wagenaar, van de algemene Ne derlandse bond van ouderen: „Veel woningen kunnen zonder veel problemen geschikt wor den gemaakt In nieuwbouwwijken wordt m de plannen wel rekening gehouden met oude renwoningen, maar dat is een regelrechte ramp voor die mensen. Zeker in de eerste ja ren, als de bus er nog niet rijdt en er nog nau welijks voorzieningen zijn." Verdrietig is de werkgroep over de gang van zaken bij de woningbouw op het GTB-terrein. „Het is gewoon treurig wat daar gebeurd is, echt onbegrijpelijk", zegt een bewoonster hoofdschuddend. In het plan waren ouderen woningen opgenomen, maar die zijn later weer geschraptJk had er een beetje op gere kend dat wij daar konden gaan wonen. Toen ik hoorde dat dat niet doorging was ik o zo te leurgesteld." Mevrouw Taverne hield de ouderenbonden voor, dat het rapport voldoende aanknopings punten biedt om te blijven ijveren voor meer ouderenwoningen. „Wij hopen dat wij daar straks de resultaten van kunnen zien", zei ze namens de Raad voor het Bejaarden werk. Eén gezondheidsdienst Schiedam Maassluis Vlaardingen en Waterweg Tot hun teleurstel ling vormen .Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam vooralsnog geen apart samenwerkingsgebied in het kader van de wet gemeen schappelijke regelingen. Het wordt echter niet uitgesloten ge acht dat deze drie gemeenten met in totaal ruim 186,000 inwo ners wel gezamenlijk een ba- sisgezondsheidsdienst mogen op zetten. Het Westland is te klein voor een eigen basisgezondheidsdienst. Op grond van de huidige en ver wachte besluiten van rijk en pro vincie zal in deze regio niet een dergelijke voorziening kunnen worden opgezet. De provinciale raad voor de volksgezondheid is van mening dat het Westland in dit verband moet opgaan in een regio met Delft en het Oostland. Dit is over eenkomstig het onlangs nieuwe gevormde samenwerkingsgebied in het kader van de wet gemeen schappelijke regelingen. De provinciale raad concludeert, dat in Zuid-Holland behalve voor het gebied Nieuwe Waterweg- Noord geen uitzondering op de richtlijn mag worden gemaakt. Het Westland blijft van mening dat een inwonertal van ruim 100.000 ook voldoende is voor een eigen basisgezondheidsdienst Deze opvatting wordt gebaseerd op ervaringen die elders in het land rijn opgedaan. Het opzetten van een basisge zondheidsdienst is verplicht door de nieuwe wet voorzieningen ge- zondsheidszorg. De dienst wordt belast met de preventieve ge- zondsheidzorg, of wel het voor komen van ziektegevallen. On der de nieuwe noemer vallen on der meer voorlichting op het ge bied van alcohol en drugs, onder zoek naar baarmoederhalskan ker en de schoolgezondheids- dienst Maasland Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de christelijke nijverheids school Veldesteyn in Maasland aangewezen ais projectschool nieuwe informatie-technologie. Veldesteyn is één van de weinige scholen in de Haags/Rotterdamse regio, die deze voortrekkersrol krijgt toebedeeld. Dit project voor het voortgezet onderwijs, aangeduid als NTVO, start op een aantal scholen in het land omdat Nederland, in verge lijking met naburige landen, een achterstand heeft op het gebied van informatie-technologie. In dit vakgebied wordt geleerd om te gaan met en het toepassen van computers in het onderwijs en bedrijfsleven. Schiedam De Tros komt op 15, 16 en 17 juni naar Schiedam voor opnamen van het televisieprogramma 'Te land, ter zee en in de' lucht'. De Lange Haven vormt het strijdtoneel, waar de deelnemrs op de, diverse onderdelen hun kunsten vertonen. Voor het succesvolle pro gramma komen de deelne mers uit het hele land. Ze zijn soms maanden, met de. voorbereidingen .bezig. Nog met bekend is wan neer de opnamen zullen* worden uitgezonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1