Schiedam raakt geld niet kwijt Scouts maken Brielse Meer weer schoon y Jeugdgedichtj e uit 'Groenvoer' van Biesheuvel .iMRMNK DAGBUI S&HIEDAMSCKE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PvdA komt terug op Landje van Chardon Noord krijgt tweede peuterspeelzaal Woningverbetering komt niet op gang 'Koning* is een dictator'' Scholieren in spanning Waterleidingen schoongespoeld Europa TV: even wachten Gemeente legt rubber tegels Hardnekkige overtreder WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229. 352066. 350557 - sportredactie: 345209. DONDERDAG 3 APRIL 1986 Schiedam Schiedam zit met een pro bleem. De gemeente heeft tussen de twee en drie miljoen gulden voor de ver betering van particuliere huurwoningen, maar kan dat geld niet kwijt Die wonderlijke mededeling in een tijd van bezuini gingen en inkrimpingen viel gisteren op te tekenen uit de mond van wethouder Chris Zijdeveld. Met deze ietwat versimpelde voorstelling van zaken gal Zijdeveld echter duidelijk aan, dat er sprake is van een knelpunt, dat verhindert dat de stadsver nieuwingsplannen van Schiedam volledig uit de verf komen. Sinds januari van het vorig jaar is een subsidierege ling van kracht, die eigenaars van huurwoningen in staat stek tegen relatief zeer: lage kosten verbeterin gen aan hun panden, aan te brengen en groot onder houd uit te voeren: de regeling Geldelijke Steun Voorzieningen aan Particuliere Huurwoningen. Tachtig procent van de kosten wordt vergoed door het rijk. Bovendien hebben particuliere woningbe zitters via fiscale voordelen (aftrekposten) de moge lijkheid volledig quitte te spelen. Zelfstandig In deze subsidieregeling heeft het Rijk de gemeen ten een grote mate van zelfstandigheid toebedacht De gemeenten wijzen de gelden toe en doen toezeg gingen. Als er tenminste aanvragen worden inge diend van de kant van de woningverhuurdere. En dat gebeurt in Schiedam, dat de regeling ziet aIs een belangrijk instrument om verpaupering in oude wijken tegen te gaan, nauwelijks. Kende het rijk de gemeente vorig jaar een contingent van twintig wo ningen toe (wat neerkomt op zo'n acht ton), dit jaar mogen zeventig woningen op kosten van Den Haag opgeknapt worden. Gegadigden hebben zieh echter slechts mondjesmaat gemeld. Zonde „Het is natuurlijk zonde dat geld, niet gebruikt wordt. We hebben de indruk dat dat komt, omdat de subsidieregeling onder de verhuurders niet be kend is", aldus Zijdeveld. Reden voor Schiedam om een campagne te starten die dat probleem moet ver* helpen. „Want", voegt plaatsvervangend hoofd ge meentewerken Van Putte er aan toe, „als er te wei nig respons komt, zit het gevaar er in dat we vol gend jaar minder geld van Den Haag krijgen en dat zou jammer zijn." Via een brief en een brochure worden de huiseige naren op de hoogte gesteld van de rijkssubsidierege ling. De aandacht richt zich dit jaar vooral op de grote verhuurders van woningen in de concentra tiegebieden, delen van de stad waar verbetering van de huizen in de optiek van de gemeente het meest noodzakelijk is. Deze huizenbezittere worden binnekort door de gemeente persoonlijk benaderd. Maar ook andere verhuurders kunnen zich wenden tot het stadskantoor met plannen voor verbetering en groot onderhoud aan hun woningen. Medewer kers van de dienst bouw- en woningtoezicht zorgen voor ondersteuning bij de voorbereiding van een subsidie-aanvraag. Deze aanvragen moeten uiter lijk 30 juni van dit jaar zijn ingediend. Zwart PSC -Schiedam klapt in elkaar Hans Konings: 'Alleen maar bevelen'. Den Haag'Eert uw vader en uw moeder, een keuze uit de on gebundelde verhalen', heet de verzameling apocrief materiaal van Maarten Biesheuvel, die door de stichting De Lantaarn uit Leiden Onlangs is uitgegeven. In dat bundeltje treffen we een wel heel jong gedichtje aan van Biesheuvel. De schoolkrant van het Vlaardingse Groen van Prinslererlyceum, toen nog met veel gevoel voor woordspeling 'Groenvoer' geheten, drukte het in 1955 af. O muziek!/ waart gij er niet,/ wat waren wij dan,/ ik weet er niets van/, schreef de zestienjarige Maarten gedreven. En; O muziekheel, heel diep/ in mijn hart, min ik u/ als ossenstaart- jus..etc. Sommige critici zien in dit werkje al de 'latere neuroot' Biesheuvel aanwezig. Misschien moet de redactie van Groen voer ook iets dergelijks voorvoeld hebben: het gedicht werd ge- plaats verantwoordelijkheid van de redactie'. BrielleZo'n vijfhonderd scouts uit de wijde omtrek zuil en zater dag deelnemen aan de inmiddels traditionele schoonmaakactie van het Brielse Meer. Tijdens deze zevende 'Bezem-in- de-mast-actie' zullen de zeever kenners uit de regio, Schiedam, Maassluis en Hoogvliet de onge veer twintig kilometer lange oever van het meer htm be langrijkste vaarwaterontdoen van alle vuil. Samen met een zlis- tergroep uit Schiedam zal de G.J. Geysendorffergroep uit Oost- voorne met haar vletten de eilan den schoonmaken. Ook ditmaal verwachten de scouts nogal wat vuil op te halen. Ze vinden, dat recreanten nog steeds niet minder vuil over boord gooien of op de gazons ach terlaten. De zeeverkenners ver zamelen zich 's morgens om tien uur bij de seoutinghavens Ooster- land bij Brielle en De Visserij bij Rozenburg, DOOR AAD RIETVELD Schiedam In de Sehiedamse afdeling- van de Partij voor Socialisme en Ont wapening (PSO) is een knallende ruzie uitgebroken. Tien le den hebben in een brief aan het lande lijk bestuur, ook al verscheurd door con flicten, het roye ment van initiatief nemer Hans Ko nings geëist. „Die man is een dictator, daar is niet mee sa men te werken", al- dns een teleurgestel de John Zwart. Zwart, woordvoerder van de tien en net als ex-PvdA'er Konings initiatiefnemer tot de oprichting van de Sehiedamse PSO, beseft heel goed dat de interne ruzie een bruut einde maakt aan het prille bestaan van de afdeling. „Maar met die man erbij gaat het echt niet", zegt John Zwart. De lien leden beschuldigen Konings er van, dat hij informatie achter houdt en tijdens vergaderingen de leden voorliegt „Ergebeurden de vreemdste din gen", vertelt Zwart „Mensen werden zomaar ineens door Ko nings benoemd als bestuurslid terwijl wij van niets wisten. Hij heeft mensen op de lijst gezet met een CP-verleden, ordinaire vech tersbazen. Als Konings met die lijst naar buiten komt gaat hij op zijn gezicht" Het wordt het ex-raadslid van de PvdA kwalijk genomen dat hij zich, zonder dat zijn Sehiedamse partijgenoten daar iets van wis ten, heeft aangemeld voorde lan delijke kandidatenlijst Op die lijst bezet Konings een 26ste plaats. Vergist Bemiddeling heeft de conflicten niet uit de wereld kunnen hel pen. Afspraken werden door Ko nings niet nagekomen, beweert Zwart Het gaat hem erg aan het hart, dat de PSO in Schiedam zo'n kort leven beschoren was. Vlaardingen -Het gebouw van de Onderwijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord aan de Markt 47 wordt morgen bevolkt door jeugdige computerfanaten. Vanaf negen uur 's morgens wondt de regionale selectie com puterprogramma's voor scholie ren bekend gemaakt Om onge veer half vijf hoopt de organisatie alle uitslagen op een rijtje te heb ben. Schiedam Het waterleidingbedrijf Schiedam is begonnen met het doorspuien van de drinkwaterleidingen. Deze periodieke gebeurtenis, die in de avonduren zal plaatsvinden, kan enige overlast veroorzaken. Het is mogelijk dat er gedurende kor te tijd roestwater uit de kraan komt en dat de waterdruk iets lager wordt. Het spuien is noodzakelijk omdat zich in de winter, als het waterver bruik minder Is dan in de zomermaanden, roestdeeltjes vastzetten in de buiswand. Deze worden uit de leidingen gespoeld door de water druk op te voeren en in de straten de hoofdkranen open te zetten. Er wordt Begonnen in Schiedam-Zuid. Daarna zijn de overige stads delen aan de beurt. Maassluis Europa TV zal pas op zijn vroegst pas over zes weken op de Maassluise kabel te ontvangen zijn. De gemeenteraad besloot vori ge week tot uitbreiding van het pakket zenders. Het wachten is nu nog op toestemming van Gedeputeerde Staten. „Technisch zijn we er klaar voor", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis. „Maar er zit ook een financieel plaatje aan en GS moet eerst de begroting goedkeuren. Dat duurt altijd enkele weken. Jammer, want wij hadden Europa TV het liefst zo snel mogelijk door gegeven." „Dit grapje kost mij natuurlijk ook mijn kop. Het is heel triest dat dit moet gebeuren. Ik heb mij vreselijk in die man vergist." Hans Konings was van 1978 tot 1982 raadslid voor de PvdA in Schiedam. Een omstreden raads lid, dat in de fractie nogal eens af wijkende standpunten verkon digde. „Pas maar op, dat gaat stemmen kosten", waren gevleu gelde woorden van Konings, als Turken lezen in eigen taal Schiedam Be halve Marokka nen hebben nu ook Turken in Schiedam de gele genheid via de openbare biblio theek boeken in hun eigen taal te lenen. Een personeelslid van de biblio theek zal elke donderdagavond van half acht tot half negen de uit leen van Turkse boeken verzorgen in het migranten- ontmoetingscen trum 't Parkweg, Parkweg 195, Schiedam. Glas op de weg Schiedam Glas op de weg noopte de politie gister middag op rijks weg 20 ter hoogte van het Giessen- plein een rijstrook tijdelijk te sluiten. De politie ver moedt, dat een ruit van een auto is gevallen. Rijks waterstaat veegde de rijbaan schoon. Dat karwei nam ongeveer drie kwartier in be slag. Sloffen weg Schiedam Uit een sigarenwin kel in winkelcen trum Hof van Spaland zijn de afgelopen nacht dertig sloffen si garetten gestolen. De inbreker gooi de een baksteen door de winkel ruit. Vlaardingen Onder vijfen twintig speelwerktuigen in Vlaardingen worden rubber te gels gelegd. Burgemeester en wethouders nemen daarmee één van de adviezen uit het Hand boek Veiligheid van Speelgele- genheden ter harte. Dat hand boek werd onlangs uitgegeven onder verantwoordelijkheid van de stichting Consument en Vei ligheid en het ministerie van hij vond dat partijgenoten uit spraken deden die niet strookten met de socialistische beginselen. In 1982 werd hij tijdens een be wogen ledenvergadering, met zijn geestverwanten Nikolaj Die- lemans en Hans Bakker, op een onverkiesbare plaats gezet Een paar maanden later maakte hij de overstap naar de PSP, een partij die hij kort geleden weer verliet om met anderen de PSO in Schiedam op te richten. Maar binnen die afdeling wil vol gens Zwart bijna niemand op da- zelfde lijst staan als Konings. „Hij is daar helemaal niet geschikt voor. Hij deelt alleen maar beve len uit Die Konings is alleen maar uit op rnacht.'' De opgestap te tien (de PSO telt in Schiedam zeventien ledèn) vinden dat Ko nings door het hoofdbestuur moet worden geroyeerd. Voorzitter spreekt van paniekvoetbal - Alsof de verkiezingsstrijd nog in ra Boender een Vlaardingen volle gang is heeft PvdA'er Gerarc nieuwe zet gedaan in het spel om de busbaan over het Landje van Chardon. Boender wil een studie naar de mogelijkheid om die busbaan open te hou den voor het verkeer. De PvdA'er schiet daarmee onder de duiven van VVD'er Jan Bulva, die de gemeente raad in april een initiatief voorstel over het laantje wilde voorleggen. De liberalen heb ben hun verkiezingscampag ne voor een groot deel gericht op openstelling van die bus baan. Zij willen daarmee tege moetkomen aan klachten van bewoners van de Oranje wijk, die door de afsluiting van Emaus en Voorstraat slechter bereikbaar is geworden. Kort voor 19 maart het be sluit om van de busbaan een fietspad te maken was door burgemeester en wethouders net genomen kwam de VVD met haar pleidooi voor openstelling. „Kiezersbedrog", riep een aantal PvdA'ers. Maar blijkens de plannen van Boender stuurt de PvdA nu dezelfde kant op als de VVD. Soepelheid CDA'er Chris van Roon zat met zijn oren te tuiten toen hij Gerard Boender hoorde zeg gen: „Wij moeten soepelheid betrachten bij de besluitvor ming." Hij zette een. hand ach ter zijn oor en sneerde: „Oh, wat klinkt dót mooi! Zeg dat nog eens Gerard, ik vindt dat zó mooi." Van Roon heeft er de PvdA ai vaak van beschul digd, dat zij te star is in haar politieke opstelling. Het verzoek van Boender om een studie te verrichten komt wel wat laat In 1985 nam de gemeenteraad al het besluit om de busbaan in ieder geval voorlopig af te sluiten voor au toverkeer. Dat besluit is goed gekeurd door gedeputeerde staten en de directeur van ge meentewerken heeft machti ging om met de afsluiting van de busbaan te beginnen. PvdA-voorzitter Man van Opijnen was dan ook helemaal niet gelukkig met het initiatief van Boender. „Paniekvoet bal", vond hij. „Ik heb het er al we! met Boender over gehad, maar die zegt dat de fractie voorzitter er vanaf weet. Nou, dat zal dan wel, maar ik vind het een slecht voorstel." Zenuwen In zijn hart was hij het eens met Van Roon. die de acties van VVD en PvdA allemaal maar 'zenuwengedoe' vond. „Ik doe daar niet aan mee", zei Van Roon. „Het besluit in de gemeenteraad is genomen en dat besluit kan te allen tijde worden bijgesteld. Maar jul lie", zei hij tegen Boender en Bulva, „hebben zeker alletwee de zenuwen gekregen." Bulva deed ook nog een duit in het zakje, door te vertellen dat hij per automobiel weieens wat sluipverkeer over de bus baan achterna was gereden. „Ha, ha, dan wasje in overtre ding," brulden de overige raadsleden. En Van Opijnen merkte schamper op: „VVD'ers doen het in de auto." Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Het aanbrengen van de rubber tegels kost de gemeente zo'n vij fendertigduizend gulden. Als dat bedrag ïs uitgegeven houdt de ge meente nog bijna twintigduizend gulden over om de speelplaatsen nog veiliger te maken. Voor dat geld is evenwel nog geen bestem ming gevonden. Daarover moet wethouder Jan Madem, die sport en jeugdzaken in zijn portefeuille heeft, zich nog beraden. Pippeloentje start na zomervakantie Schiedam Schiedam-Noord krijgt er in augustus een peuterspeelzaal bij. Ruim twee jaar na de oprichting kreeg de stichting Pippeloentje van de gemeente haar zin en mag na de zomervakantie een lokaal betrekken in de openbare Woudhoekschool op het Faasseplein, waar plaats is voor ongeveer vijftig peu ters in de leeftijd van twee en drie jaar. Al lange tijd was er in de snel groeiende nieuw bouwwijken van Schiedam-Noord behoefte aan een dergelijke opvangfaciliteit, want voor de reeds be staande peuterspeelzaal Twee en drie', gevestigd op het Bachplein, bestaan lange wachtlijsten. Aantal len van over de honderd kinderen zijn niet onge woon. Dit resulteerde uiteindelijk in de oprichting van de stichting Pippeloentje, die zich de vestiging van een tweede peuterspeelzaal tot doel stelde. Twee initia tiefneemsters van het eerste uur, de gezusters Aii en Yvonne Bastiaanse, zijn uiteraard blij met de reali sering van hun plannen, maar vinden dat het alles bij elkaar veel te lang heeft geduurd eer het licht (twee weken geleden) definitief op groen, werd ge zet. „De gemeente heeft de beslissing over ons behoor lijk op de lange baan geschoven en dat terwijl er in Schiedam-Noord toch al erg weinig voorzieningen zijn. Ik heb het idee dat de gemeenteraadsverkie-' zingen er ook het nodige mee te maken hebben ge had", aldus Yvonne, die voor de komst van haar ei gen kroost als speheidster de kleinste jeugd in het Sophiaziekenhuis bezig hield- De peuterspeelzaal is volgens het tweetal zeker niet alleen bedoeld om de kinderen op te vangen en be zig te houden. „We willen gericht, maar op speelse wijze toewerken naar de kleuterschool". Al ruim zeventig kinderen zijn opgegeven bij het bestuur van de stichting, dat verder bestaat uit Hei- ma van der Siaay en Peter Niemantsverdriet Dit houdt in dat ook voor Pippeloentje een wachdijst iri het leven moet worden geroepen Omdat er met vrijwilligers moet worden gewerkt^ (een beroepskracht stond ook op het verlanglijstje," maar werd niet toegewezen) en er voorlopig eén lo-j kaal wordt ingéricht, is er plaats voor ongeveer vij- fig kinderen. Het is de bedoeling dat er vijf groepen komen, waarvan de kinderen afhankelijk van de leeftijd één a twee ochtenden of middagen per week terecht; kunnen. Maar dit hangt in grote mate af van het aantal vrijwilligers, dat zich meldt. Ati (links) en Yvonne Bastiaanse: 'Gericht, maar op speelse wijze toewerken naar de kleuterschool'. Vlaardingen -Twee keer is een 27-jarige Vlaardinger gisteravond aangehouden, omdat hij met een borreltje teveel op achter het stuur zat. Na de tweede aanhouding werd zijn rijbewijs door de politie inge nomen. Om tien uur werd de man. aangehouden op de Westhavenkade. Hij weigerde zijn medewerking aan de bloedproef. Er werd proces-ver baal opgemaakt en de agenten legden de man een rijverbod op. Bin nen twee uur zagen de agenten de man weer in rijn auto njden. Deze keer werkte hij wel mee aan de bloedproef. Om twaalf uur verliet hij het politiebureau met een proces-verbaal op zak, maar zonder rijbe wijs en zonder auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1