sa»»R mm PvdA zet links in om CDA te dwinger Onderhandelingen vorderen moeizaam 'Doodsteek voor oude centrum' 'Kom in de kas' Wi 1 helniinahaven fleurt op door 'waaibomenhout' MflRBINES DAGBLAD NEINK IfllfllES COURANT Wethouders moeten huiswerk over dóen Politie haalt dief uit auto Hummels gestolen Vijfsluizen gedupeerd Publex heeft handen vol SP gedoogt niet f|r Voetballers op de vuist Marokkaanse vrouwen willen cursus volgen ilWHHNVEG VRIJDAG 4 APRIL 1S86 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 'AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De ondernemers in de Maas- sluisse binnenstad vrezen voor het voorbe staan van de bedrijven als de gemeente Maassluis het verkeerscirculatieplan voor de binnenstad doorzet. „Echt, het is naar mijn meningde doodsteek voor het oude centrum", aldus Cas Biesheuvel, de voor zitter van de winkeliersvereniging De Oude Binnenstad. Ais het verkeerscirculatieplan, zoals dat door het colle ge wordt voorgesteld, in de raadsvergadering van april wordt aangenomen, heeft dat grote gevolgen voor de afwikkeling van het verkeer in de binnenstad. Zo wordt een groot aantal wegen eenrichtingsverkeer. „Op die manier wordt het natuurlijk erg moeilijk om het centrum te bereiken", aldus kijkt Cas Biesheuvel weinig hoopvol vooruit naar de definitieve vaststelling van de plannen. ,.De Goudsteen wordt bijvoorbeeld eenrichtingsverkeer en zo is er nog een aantal straten. Ik heb de indruk dat de gemeente mensen die willen winkelen in de binnenstad wil weren. Op die manier wordt ons het brood uit de mond gestoten". Er heerst volgens Biesheuvel een geladen stemming in Ondernemers in de clinch met gemeente de binnenstad. „Ondernemers klagen nu al over om zetverliezen en dat zal straks nog erger worden. Kijk, zelf heb ik er nog niet zo'n last van. In Koningshoek bijvoorbeeld is nog geen sportzaak. Die gaat er wel ko men, inderdaad. Kwantum-hallen gaat zich daar met sportspullen vestigen. Leuk hoor, de gemeente haalt grote bedrijven binnen. Die bedrijven pakken lekker de winst en verdwijnen met het geld buiten Maassluis. De eigen ondernemers, die wonen en werken in de stad, laat het college in de kou staan". De ondernemers zijn ook ontevreden over de gevolgde inspraakprocedure. Cas Biesheuvel: „Eigenlijk hebben wij maar heel weinig inspraak gehad. In 1982 is de in- spraakgroep opgeheven, met achterlating van een on volledig rapport Juist dat onvolledige rapport is nu door een paar ambtenaren van de gemeente gebruikt om voorstellen te maken. Dat is geen manier van doen". De voorzitter van de Ondernemers Federatie Maas sluis (OFM) N. Rol, het overkoepelende orgaan waarin alle ondernemers van Maassluis zitting hebben, is eveneens weinig ingenomen met de gang van zaken. „Altijd hebben wij geprobeerd om via de weg van het overleg tot een oplossing voor de problemen te komen. Maar naar ons is niet of maar half geluisterd. Daarom is het tijd voor actie. Over wat er staaf te gebeuren kan ik nog niets zeggen, maar dat de OFM in beweging komt, dat is zeker". Deze week namen de ondernemers al een voorproefje op eventuele acties, door in het Maassluisse huis aan huisblad De Schakel een aanval te lanceren op de plaatselijke politiek. Vooral Wil van Dinter (CDA) en John Scheerstra (WD) moesten het daarbij ontgelden. •De beide politici werd verweten het verkeerscircula tieplan erop het laatste moment doorheen te willen ja gen. „Dat is een pertinente leugen", steekt John Scheerstra zijn woede niet onder stoelen of banken. „Juist de WD is het geweest die tijdens de gecombi neerde commissievergadering met een initiatiefvoor stel kwam om de behandeling van het verkeerscircu latieplan alleen via een eerste ronde te behandelen. Dan zouden de OFM en de cosumentenbond alsnog hun bezwaren kenbaar kunnen maken- Het is een gro ve leugen en volstrekt bezijden de waarheid, wat nu wordt gesteld. Ik ben daar woedend over". Besluit De fractievoorzitter van de liberalen in de Maassluisse gemeenteraad is wel van mening dat er een besluit rnoet worden genomen. „We zijn tenslotte al sinds 1979 bezig met het ontwikkelen van plannen. Wij willen helemaal geen ondernemertje pesten, In ons program ma staat duidelijk dat de binnenstad bereikbaar moet blijven voor het winkelende publiek". M Maandag gaan de verschillende partijen rond de tafel zitten. „We horen dan wel wat de OFM te zeggen heeft", aldus John Scheerstra. „We kunnen dan mis- schien alsnog rekening houden met de wensen van de g ondernemers. Ek ben er echter zeker van dat -we tij- s dens de raadsvergadering van. april een goed besluit o gaan nemen, want dat er iets moet gebeuren, staat voor mij vast". John Scheerstra: grove leugen.. 'Niet naar ouderen geluisterd9 Waardingen De wethouders Maarleveld en Hoogendijk moe ten hun werk overdoen en met een beter voorstel komen voor het beheer van het buurthuis in de Oostwijk. In het huidige plan wordt te weinig rekening gehou den met de wensen van diensten centrum Emma, dat gevestigd is in het buurthuis. Dat was gister middag unaniem de mening van commissie voor maatschappelijke dienstverlening. Geen enkele rtij steunde het beleid van B en partijs y rt' !r> aw' - De bezoekers van Emma waren in grote getale naar het stadhuis gekomen om hun wensen te_ on dersteunen. Zij willen een eigen ingang tot het buurthuis aan de Oosterstraat, eigen toiletten en een eigen conciërge met EHBO- diploma. „Wij als ouderen wor den aan de kant gezet en dat ne men wij niet", zei mevrouw Net ten, gastvrouw van Emma. Zij vertelde dat het dienstencentrum erg belangrijk is voor oudere yiaardingers die, als zij zich al leen voelen, daar een praatje kunnen maken. Mevrouw Net ten bood wethouder mr. Mariëtte Hoogendijk een oud sigarenkistje vol handtekeningen aan. De raadsleden waren onder de indruk van de klachten van de ouderen. De bezoekers van Emma beweren, dat zij jassen en patten niet meer veilig in de gang kunnen hangen, dat de wc-pot- ten worden volgepropt met pa pier en dat er kinderen in de gang rolschaatsen. „Dat is toch wel het einde", vond Nel van der Linden van het CDA. Bep Nach tegaal van de PvdA sprak van onplezierige toestanden en noemde het voorstel van burge meester en wethouders 'over haast'. „De wensen van de ouderen zijn niet terug te vinden in uw voor stel", zei Jan Bulva tegen de wet houder. „Is dat dan allemaal maar onzin wat die mensen zeg gen? Volgens mij beoogt het hele voorstel maar éen ding: bezuini gen. Maar een bezuiniging van een ton op een totaal bedrag van drie ton is dat niet wat over trokken?" Die bezuiniging wordt voornamelijk bereikt doordat de drie conciërges zijn vervangen door één part-time beheerder. „Dat gebrek aan toezicht moet wel tot narigheid leiden", meen de Nel Kester. Wethouder Hoogendijk vond het niet juist, dat alle raadsleden haar voorstel 'overhaast' noemden. „Dat is het niet Maar wij moesten zelf een knoop doorhakken, want wij kunnen de partijen, het dien stencentrum en het buurthuis, niet tot elkaar brengen. Dat lukt gewoon niet". Aad Engels, oud-voorzitter van Emma, stond zich danig op te winden bij die woorden. Maar de raadsleden wezen de wethouder terecht. Zij vroegen unaniem om nader overleg met zowel de oude ren als het buurthuis. Schiedam Een 24-jarige Rot terdammer iS vannacht door agenten uit een auto gehaald, die geparkeerd stond aan de Burge meester Knappertlaan. De agen ten werden nieuwsgierig toen zij zagen, dat een ruitje van de auto was ingeslagen- De autokraker bekende dat zijn belangstelling was getrokken door een tas die in de auto stond. Die tas had hij willen stelen, maar de politie was hem te vlug al De agenten hebben de Rotter dammer meegenomen naar het bureau, om te onderzoeken of hij nog meer op zijn geweten heeft Schiedam Vijftienduizend gul den was de waarde van de buit, die een inbreker in een winkel in luxe artikelen in winkelcentrum Hof van Spaiand bemachtigde. Hij sloeg de ruit van de voordeur in en verdween met een groot aantal 'hummeltjes', dure porce- leinen poppetjes. In de winkel werd voor twee- handerdvijftig gulden schade aangericht. Schiedam Hondensportcen trum Vijfsluizen is ernstig gedu peerd. Uit de salonwagen op het terrein aan de Vlaardingerdijk werden pakwerkerspakken, dressuurlijnen, slipkettingen, koffie en suiker gestolen. De buit had een waarde van ongeveer vijfduizend gulden. Maassluis De routebe schrijving voor de fietstoch ten van de actie 'Kom in de ■kas" kunnen morgen, zater dag 5 april, worden gekocht aan de VVV-balie in het Maassluisse stadhuis. Drie routes zijn uitgezet, die allen beginnen bij het stad huis aan de Koningshoek, De route-beschrijvingen van de verschillende tochten kosten één gulden per stuk. Er kan dan direct ook wor den meegedaan aan een quiz. De VVV is morgen van 9.00 uur tot 13.00 uur voor be langstellenden geopend. De veiling Delft-Westerlee en de verschillende kassen zijn tot 16,00 uur. De firma Publex Amsterdam, gespecialiseerd in buitenrecla me, heeft de handen vol aan de verkiezingsborden in Vlaardin gen. Niet alleen moeten de borden worden schoongespoten voor de volgende verkiezingen; veel van de borden hebben de stormen van de afgelopen week niet doorstaan en liggen plat op da grond. Die worden allemaai weer stevig op hun poten gezet. Medewerkers van Publex maken de borden schoort en dan kan het plakken weer van voren af aan beginnen. Met andere aan plakbiljetten, waarop de partijen andere lijstnummers hebben. CDA'er Aart Kool maakt plaats voor Ruud Lubbers en Nel Kes ter, die met een eigen lijst ver geefs probeerde een plaatsje in de gemeenteraad te bemachti gen, komt natuurlijk helemaal niet meer terug. Op 21 mei mo gen wij weer naar de stembus en daarna haalt Pubiex de borden weg. Vlaarding-en De PvdA wil met de linkse meerderheid in de Vlaardingse gemeente raad het CDA onder druk zetten, om ak koord te gaan met een PvdA/CDA-college, De christen-democraten willen ook de WD bij het college be trekken, maar daar voelen de so cialisten niets voor. Vandaar dat de PvdA probeert samen met de linkse partijen in de raad het 'over dé band te spelen'. „Als de meerderheid van de raad voor zo'n collége Is', dan kan het CDA dat moeüijk negeren", denkt PvdA-onderhandelaar IJsbrand van der Velden. De strategie om met behulp van de kleine linkse partijen het CDA onder druk te zetten ontvouwde Van der Velden gisteravond in eert gesprek met de grote win naar van de verkiezingen, de SP. CPN/PSP/PPR en D66 waren toen al gepolst Remi Poppe vond die ingewikkelde strategie wat overbodig. „Het CDA wil heus wel met jullie in het college. Die partij spartelt nou nog een beetje, in een gedoogrol te laten manoeu vreren. CDA, WD en PvdA zijn Poppe lood om oud ijzer. „Dat is allemaal één grauwe hap en wel ke van die partijen ook de wet houders levert, wij voeren oppo sitie. Wij zijn ook niet van plan om ons als hulptroepen in jullie plan te laten gebruiken. Jullie moeten zelf het CDA maar onder druk zetten". Daarmee was voor Poppe de kous af, Hij wenste de PvdA'ers veel sterkte bij het vervolg van de onderhandelingen. Daar moesten Van der Velden en Kees van der Windt hartelijk om la chen. „Nou, da's nooit weg. Ha, ha. ha". 11 ,y i Remi Poppe wenst de PvdA sterkte. maar dat gaat wel over. Ze willen veel te graag wethouders leve ren. Het pluche lokt". Maar dc SP is in ieder geval niet van plan om de PvdA bij haar op zet ook maar een strobreed in de weg te leggen. Poppe vindt een combinatie van PvdA en CDA weliswaar niet goed, maar wel lo gisch. „In Den Haag worden ook de kiemen gelegd voor een kabi net van die samenstelling", hield hij de PvdA'ers voor. „Dan is het voor de duidelijkheid wel zo pret tig, ais hier ook zo'n college komt Dan kunnen de wethouders in ie der geval niet verwijtend naar Den Haag wijzen als wij kritiek hebben". De SP is echter niet van plan zich Maassluis „De onder handelingen gaan de goe de kant op, maar het gaat nog te langzaam". Wet houder Mees Duimelaar (PvdA), als vooraitter be last met het samenstellen van het programma op hoofdzaken tijdens de col lege-onderhandelingen in Maassluis Rumoer op het complex van voetbalvereniging Ex celsior M in Maassluis, waar het schoolvoetbaltoernooi voor het voortgezet onderwijs eindigde in een ordinaire vechtpartij. Toen de wedstrijden al waren afgelopen ontstonden de proble men. Een groep van 20 jongeren weigerde het hoofd veld te ver laten. Herhaaldelijk aandringen van één van de bij de organisa tie betrokken Excelsior M-leden mocht niet baten. Eén van de jongeren voelde zich zelfs zo in het nauw gebracht, dat hij enkele klappen uitdeelde. Een massale vechtpartij ontstond en de in middels gealarmeerde politie moest de orde op het veld en in de kantine van de vereniging herstellen. De belaagde man weiger de in eerste instantie aangif^a te doen, waarna de agenten weer vertrokken. Later op de avond volgde nog wel een gesprek tus sen de wijkagent en de direct betrokkenen. Vlaardingen De Koningin Wilhelminaha- ven wint zo langzamerhand weer aan bedrij-^ vigheid. Bestonden er enkele jaren geleden nog plannen om de enige gemeentelijke in dustriehaven die Vlaardingen rijk is te dem pen, sinds in 1984 besloten Wgrd een renova tie op touw te zetten is de haveft, enigszilré'op- geleefd. Vooral de overslag van goederen heeft een flinke impuls gekregen, waardoor de haven inmiddels uit de rode cijfers is geklommen. Eén van de verantwoordelijke bedrijven voor de toe genomen aktiviteit is de firma Intraboot. Vanaf 1 april 1984 is dit bedrijf, dat op het moment de status BV in oprichting voert, gevestigd aan de Koningin W ilhelmi nahaven Nu, twee jaar na die vestiging, heeft Intraboot een nieuw onderkomen in gebruik genomen aan de Zuid-Oostzijde van de haven. Aanstaande woensdag verricht burgemeester Van Lier de officiële opening van het vijfduizend vierkante meter metende com plex, waarop een kantoorruimte staat en een douane loods van vijfhonderd vierkante meter, waarin goe deren kunnen worden opgeslagen. De activiteiten van het bedrijf richten zich vooral op de importeurs van hout in Nederland. Portugees hout, bestemd voor de vervaardiging van pallets en veilingkisten (in de volksmond wel eens waaibomen hout genoemd), komt per schip naar Nederland. Hiertoe is een contract gesloten met het Engelse scheepvaartbedrijf Chas.M. Willie Co. uit Cardiff. Nadat het hout via de van de gemeente gehuurde kade is overgeslagen vindt het zijn weg naar de Ne derlandse afnemers. Intraboot treedt in de transac ties op als bemiddelaar en zorgt tevens voor de afle vering va het hout. Vorig jaar kwam op deze wijze 55.000 kubieke meter Portugees hout via de Wilhelminahaven Nederland binnen. De directie van Intraboot, gevormd door de heren M.H.L. Weststrate en J. de Bruyn, verwacht deze.hoeveelheid binnen drie jaar uit te breiden tot ongeveer 120.000 kubieke meter. Daarnaast houdt de 'nieuwkomer' in de KW-haven zich bezig met het lossen en bevrachten van schepen met andere goederen, zoals veevoeder (dat naar De nemarken gaat), citrusvruchten (voor Nederland) en ertsen (onder meer naar Japan). Voor het lossen van de schepen bestaat een contract met de firma Hooy- meijer. Over twee jaar hopen De Bruin en Weststrate acht vaste krachten aan het werk te hebben en daarnaast acht mensen, die incidenteel op de wal aan de slag kunnen. Een optimistische klik van het tweetal, dat - - he vesteerde. ongeveer tweeënhalve ton in net nieuwe complex in- Weststrate: „We zitten hier dichter bij de zee dan in Rotterdam. Bovendien kunnen we hier meer service verlenen, omdat we het lossen in eigen beheer heb ben. Dat was in Rotterdam niet het geval. Hier kun nen we de nodige flexibiliteit naar de klant toe aan de dag leggen. Ali er om bijvoorbeeld om vijf uur 's middags nog het een en ander gelost moet worden, hoeven we niet té zeggen: 'Kom morgen maar terug', maar kunnen de zaak gewoon afmaken". Maassluis, verwacht dat er nog heel wat werk moet worden verzet voordat de onderhandelingen kun nen worden afgerond. „Vanavond praten we verder", aldus de wethou der. Alle politieke partijen doen aan het (besloten) overleg mee. Dui melaar: „We hebben het over die beslotenheid gehad. Het gaat tij dens de onderhandelingen om zaken die algemeen bekend zyn Je moet in een heel kort tijdsbe stek veel zaken doornemen en daarom is gekozen voor de beslo tenheid". Iedere partij heeft 50 punten vooraf mogen indienen. Over de ruim 300 onderwerpen wordt uit voerig van gedachten gewisseld „Zulke zaken nemen nu eenmaal veel tijd in beslag", weet Duime laar uit ervaring. „Het is de be doeling dat de meeste punten ook inderdaad in het programma op hoofdzaken terug te vinden zijn. We zyn nu halverwege de alge meen bestuurlijke aspecten En er moet nog zoveel aan de orde komen. Denk maar aan welzijn, werkgelegenheid, milieu. Dat zijn belangrijke zaken. Ook is nog niet gesproken over de openbare orde en veiligheid en ook voor lichting moet ook nog behandeld worden". Het is wel de bedoeling van Mees Duimelaar om op 14 april tot een afronding te komen. Volgende week donderdag en vrijdag zyn er weer bijeenkomsten, waarna op 16 april het volledige pro gramma moet worden gepresen teerd- De onderhandelingen zijn dan nog niet ten einde. Eigenlijk barst de strijd dan pas goed los. Dat er opnieuw een afspiegelingscollege zal komen, daar twijfelt intussen niemand meer aan. Belangrijk is wel wat de PvdA, de grote winnaar van de gemeen teraadsverkiezingen, zal eisen tij dens de verdeling van de ver schillende portefeuilles. Lijst trekker en kandidaat-wethouder Anton Wustrow heeft altijd ge steld, dat de grootste partij ook de grootste mond mag hebben. Dt* socialisten zijn 'in' voor alle protefeuiües. Izaak van der Knaap (CDA), die straks aan zijn vijfde periode als wethouder gaal beginnen, heeft al laten door schemeren wat taken af te willen stoten. Het gaat dan om milieu, cultuur en openbare werken. Fi nancien wil de chnsten-demo- craat echter onder geen beding afstaan. De VVD, de verliezer van de verkiezingen zal, zo is de verwachting, eveneens een stapte terug moeten doen ten voordele van de PvdA. Schiedam Marokkaanse vrouwen in Schiedam kunnen gestimuleerd worden aan cur sussen deel te nemen door te zorgen voor kinderopvang en goede begeleiding, bijvoor beeld door een landgenote of iemand die nauw betrokken ts bij de Marokkaanse gemeen schap. Dat blijkt uit een deze week verschenen verslag van een onderzoek, dat vorig jaar on der Marokkaanse vrouwen in Schiedam werd gehouden. De onderzoekers Fatima Niyassi en Marie-José Geenen, respec tievelijk sociaal-cultureel werkster van de stichting Bui tenlandse Werknemers Rijn mond en coördinatrice cultu rele minderheden bij het Edu catief Centrum voor Volwasse nen, pleiten verder voor goede accommodaties en het heffen van een reële bijdrage voor de cursussen. Het ECV zal dit jaar trachten de voorwaarden voor deelne ming aan educatieve activitei ten te realiseren. Dit zal in nauwe samenwerking met de betrokken instanties gebeuren, terwijl ook op de medewer king van de gemeente Schie dam wordt gerekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1