WATERWEG Passie voor het aquarium brengt liefhebbers samen Kraken en knutselen bij de computerclub van Klaas Koemarkt SPORT IS Wielerbaan op weg naar volwassenheid Onderbreking knakt PPSC De Siervis bestaat 50 jaar Tuindorp mag zelf wijkpand beheren Open huis kwekerij Ruysbroek Donker paadje SPORTAGENDA Vlaardingen klopt HVO 'L Rentree Van Buuren Faalbeurt HBSS en Zwaluwen - DOOR CHRIS WOERTS Maassluis P. van Vliet zegt het met een zekere na druk: „Het is zo ontzettend jammer dat mensen een aquarium in huis hebben staan en na twee jaar de bak wegdoen omdat het niet lukt en er bijvoorbeeld teveel alg in zit. Die mensen zouden wij ontzettend goed op weg kunnen helpen". De voorzit ter van de Maassluisse aqua riumvereniging De Siervis is al weer 25 jaar actief binnen de vereniging en de club zelf viert dit jaar het 50-jarig ju bileum. Zelf heeft de praeses een verza melbak, waarin planten en vis sen op een voortreffelijke manier samengaan en gedijen. Een heel ander soort aquarium heeft se cretaris Cees Edelenbos. Hij heeft een cyclidenbak van ruim twee meter. „Zo heeft iedereen zijn ei gen voorkeur", aldus de secreta ris, die geen moeite teveel is om in het bezit te komen van exoti sche vissen. Eén anecdote is typerend voor het fanatisme van Cees Edelen bos. „Ik was al een hele tijd op zoek naar een Acarychtis Hecke- li. Een vis die veel voorkomt in het Amazone-gebied. Bedrijven' had ik ingeseind en eindelijk kreeg ik een telefoontje van een groothandel in Oud-Verlaat, een buurtschap achter Rotterdam. Ik heb geen wagen en ben toen op een zaterdagmorgen op de fiets de vissen gaan halen. Extra kran ten meegenomen, piepschuim voor de stevigheid en weer terug naar Maassluis. Je moet er 'wel wat over hebben". Ontwikkeling De vereniging heeft in de loop van de jaren een geweldige ont wikkeling doorgemaakt De club ;-werd opgericht door de heren - Van der Berg, Cats en Ruys- broek. „In het begin was het na tuurlijk helemaal moeilijk om een aquarium te houden diept voorzitter P, van Vliet uit zijn ge heugen op. „Nu betaal je voor een koppel*zwaarddragers een paar gulden, maar in die tijd was dat 25 gulden per stel. Een heel be drag in die dagen. Kijk, de vissen werden per schip aangevoerd en het transport duurde weken. Aan boord werden een paar bakken volgegooid en bij aankomst keek men wel wat er nog leefde. Dat maakte alles zo duur. Nu is het heel anders. Er zijn kwekerijen en het transport per vliegtuig geeft een enorme tijdwinst". De Siervis telt een kleine hon- derd leden. Het verloop is gering. Cees Edelenbos: „We hebben wel nadelige gevolgen ondervonden van de energiecrisis. Mensen die moeite hadden met het betalen van de energierekening kregen al snel van de gemeente horen: dan doe je als eerste maar je aqua rium weg. Het stroomverbruik valt juist enorm mee door, alle energiebesparende maatregelen die je als liefhebber kunt nemen. De ontwikkelingen op dat gebied zijn de laatste jaren enorm ge weest. Wij als vereniging doen er alles aan om de mensen goed voor te lichten. Daarom is het ook zo belangrijk dat mensen lid wor den van een vereniging. Op club avonden krijg je van alles te ho ren, informatie wordt uitgewis seld en als er problemen zijn met de bak dan kunnen de leden hulp bieden. Zo beleef je ook veel meer plezier aan je hobby". Ieder jaar kunnen de leden van De Siervis meedoen een aquari umwedstrijd. Een keurmeester van de bond Aqua Terra komt dan de verschillende aquriums ap hun schoonheid beoordelen. Geeft ook tips en informatie. Wim Groen, één van de actieve leden, is doorgedrongen tot de landelijke finale. Hij heeft een zo genaamde tanganyca-bak. Het water heeft een hoog Ph/zuur) gehalte, waarin de vissen zich het best thuisvoelen, nagebootst naar een gebied in Oost Afrika. P. van Vliet trots: „Het is voor de eerste' maal dat een lid van onze vereni ging weet door te dringen tot de landelijke finale. Zo'n wedstrijd begint als een lolletje, maar ae mensen worden echter steeds fa natieker en zo'n landelijke finale is helemaal te gek natuurlijk". Zelf is Cees Edelenbos bij toeval in aanraking gekomen met De Siervis. Een verregende zomer was er de oorzaak van. „Mijn zwager had een bak staan en mijn zoontje vond het prachtig. De vakantie had door het slechte weer toch weinig gekost en er bleef wat geld over om een klein aquarium te kopen. Ik kreeg er steeds meer lol in en op uitnodi ging van mijn slager, Herman van Beest, heb ik toen een vere nigingsavond van De Siervis be zocht. Van het een komt het an der, want ik ben nu al tien jaar secretaris". Verknocht zijn beiden aan het aquarium. „Je hebt ook zoveel mogelijkheden en voor het geld hoefje het echt niet te laten. Mijn zoon doet aan wielrennen en die hobby kost vele malen meer dan het houden van een bak", pleit Cees Edelenbos nog eens voor zijn grote liefde. Maassluis Het 50-jarig jubile um van de Maassluisse aquari um vereniging De Siervis wordt za terdag door de leden gevierd. Uniek is het dat kwekerij Ruys broek aan de Noordvliet in Maas sluis de deuren voor belangstel lenden openzet De kwekerij ii één van de grootste in Europa en normaal gesproken niet toegan kelijk voor het publiek. Om het jubileum van De Siervis extra luister bij te zetten, maakt de fir ma voor één keer een uitzonde ring. Tussen 10.00 uur en 13.00 uur kunnen belangstellenden za terdag terecht voor een bezoek aan de kwekerij. In de middaguren is er in gebouw De Sluis een receptie en in de avonduren vieren de leden van de vereniging feest Wie meer wil weten over De Siervis kan con tact opnemen met voorzitter P. van Vliet, Albert Cuypplein 5 in Maassluis, tel. 01899-13301. Ook secretaris Cees Edelenbos geeft Cees Edelenbos (links) en P. van Vliet voor hun grote liefde: het J£L aquarium. - 01899-19696. Schiedam De nog jonge wijk en bewonersvereniging Tuin dorp krijgt de oude Theresia- kleuterschool aan de Perenlaan in eigen beheer. De bewoners krijgen het helemaal voor het zeggen: de gemeente zal zich er niet mee bemoeien. De gemeente is allang blij dat er voor het schooltje een zinvolle bestem ming is gevonden. En de Tuin- dorpers zijn blij dat zij zoveel te ^vertellen krijgen over hun pro gramma, inrichting en coördina tie. De subsidiering verloopt net als in het wijkje Bijdorp, waar het Trefcentrum aan de wijkverem- ging is overgedragen. Elk jaar krijgt Tuindorp een vast bedrag. Maar daarin is de onderhoud- spost opgenomen; de vereniging moet dus jaarlijks een bedrag spa ren voor het geval er grote repa raties nodig zijn. Voorzitter Gerrit van der Windt is trots op het verworven bezit aan de Perenlaan- Hij meldt dat er al enkele ontspanningsclubs popelen om te beginnen. Enkele wijkbewoners zijn thans bezit met de inrichting. Schiedam Er komen langs het nieuwe fietspad van de Parkweg naar de Kerklaan geen lantaarn palen fe staan. Evenals in de rest van het Prinses Beatrixpark blijft het er 's nachts donker. Licht is te duur, vindt de gemeente. Ten slotte gaat het om een recreatief fietspad en recreëren doen de meesten 's nachts niet op de fiets. Als het nu een woon-werkpad was geweest, zoals ten zuiden van het park langs rijksweg 20, waren lantaarnpalen wel wenselijk ge weest, aldus wethouder Zijde veld. BAD GROENOORD Geopend van 9 me[ t/m 30 augustus 1986 Voorverkoopabonnement echts/30.- Na het inleveren van de invulstrook, verkrijgbaar op de voorverkoop adressen, en een goed gelijkende pasfoto kunt u het abonnement dfrakt, na betaling, meenemen op de volgende adressen: WV, Builenhavenweg 9: Zwembad Zuid. Westfrankeiandsedijk 3; de Rabobanken in Schiedam (niet op koopavonden) en na 22 april bij Bad G roenoor Alléén in de voorverkoop, dus voor 3 mei a.s., ƒ30,- voor bijna 4 maanden zwemmen!! Tel. informatie 26T6 82 DOOR KOR KEGEL Schiedam/Vlaardingen In de Amstelbron komt van avond de computerclub van Klaas Koemarkt weer bijeen. Klaas Koemarkt; dat is zijn bijnaam. Hij heet eigenlijk Klaas van Asch en woont in de Vlaardingse Oostwijk, maar hij werkt bij Mercurius op de Koemarkt in Schie dam, recht tegenover de Am- stelbron. Onder Klaas' klanten zijn er tien tallen met een homecomputer en hoe die lui het aan elkaar zien, weet je niet, maar spontaan her kennen zij bij elkaar dezelfde in teresse. Kom je op een rustig mo ment een tijdschrift kopen, dan wil Klaas er wel eens een klant over te woord staan... Of het nu hardware is of software: Klaas knutselt in zijn vrije tijd graag aan de machientjes, maar vindt het programmeren ook leuk. Vooral het kraken. „Vroeger zat ik nog wel eens drie dagen aan zo'n apparaat te solde ren. Inmiddels weet ik wel hoe 't in elkaar zit en kost het mij een half uurtje. Ik denk dat ik er al zo'n honderd gerepareerd heb. Ik heb er tegenwoordig zelfs telefo nische reparaties bij. Dan vertel ik hoe iemand het mankement moet aanpakken". Klaas van Asch (28) is nog niet verslaafd, vindt hij zelf. Er be staan tegenwoordig computerwe duwen. Dat zijn vrouwen van wie de man altijd tot diep in de nacht met zijn homecomputer aan het spelen is. Daar heeft de vrouw van Klaas geen last van. „Ik heb één ijzeren regeh om elf uur 's avonds naar bed. Da's hei lig". De computerclub bijeen in de Amstelbron. in het midden buigt Klaas van Asch zich voorover om technische bijstand te verlenen: om elf uur naar bed, anders blijf je bezig... mensen, die vragen zich af: wat moet je in hemelsnaam met zo'n ding? Zij kennen de mogelijkhe den niet. Maar dat groeit vanzelf. Elke generatie komt er een groep mensen bij. Ervaring hebben met computers is kennis voor de toe komst". Duizendpoot Klaas van Asch noemt zichzelf een duizendpoot: hij heeft meer hobby's, een uiterst waardevolle collectie antieke boeken is er een resultaat van. En ook met de technische ontwikkelingen was hij er snel bij. Toen homecompu ters in de mode kwamen, kende hij die dingen al uit zijn hoofd. Met gelijkgestemden vormde hij de Commodore Computer Club (CCCj, die maandelijks in de Am- stelbron programma's ontwik kelt en bestudeert, spelletjes ma nipuleert, kraakprogramma's be denkt en de technische kant van de zaak bekijkt Dan gaan de ap paraten uit elkaar, zij worden tot op het bot, de chip, uitgekleed. En daarna gerepareerd in elkaar ge zet dus men kan gerust zijn. Het staat overigens ieder van de meer dan 200 deelnemers vrij zich uit te leven in eigen voor keuren; altijd wel iemand die met eendere problematiek bezig is en iedereen op zijn eigen niveau. Dat geeft die avondjes in de Am- stelbron een gezellig chaotisch, zowel rumoerig als gediscipli neerd karakter. Kosten:/3,50 per avond enkel voor de zaalhuur, want Klaas van Asch verdient er geen stuiver aan. Sterker nog: ie mand die gecopieerde program ma's probeert te verkopen, wordt er zonder pardon uitgezet „Aan beunhazerij doen wijniet". Verzadigd „Momenteel is de markt verza digd", is zijn indruk, „Er zijn veel Klaas somt de mogelijkheden op, waarvan hij weet dat er in zijn computerclub gebruik van wordt gemaakt. „Er rijn jongens die hun schoolkrantje opmaken met be hulp van de computer. Er zijn er die het alleen al leuk vinden om signalen te ontvangen. Satelliet foto's, weerstations kun je ermee bereiken Je kunt er je treinbaan- tje mee besturen. Sommigen hou den op die manier hun platenver zameling bij. Volgens mij is zo'n homecomputer voor iedereen nuttig. En hei is toepasbaar in ie dere laag van de bevolking. Brandweerlieden, studenten, jong en oud. Van 7 tot 77". De CCC neemt volgens Klaas van Asch veel winkeliers verve lend werk uit handen. „Voor het eerste 't beste storinkje lopen ze al bij de winkelier binnen. Hier wis selen wij ervaring uit, hoe je het zelf maken kunt. Dat scheelt de winkelier tijdrovende karweitjes en voor de consument is net goedkoper om het zelf te doen. De duurste reparatie die ik heb gehad kostte 180 gulden, omdat het benodigde onderdeeltje 20 duur was: een vie 65-69, kost zo veel. Dat knalde er echt uit. Wij doen liefst alles tegen bodemprij zen. Dat wil ik ook zo, want an ders wordt het onbetaalbaar en dat mag niet. Ik vind: kennis moet vrij zijn. Daar hoort dus bij de apparatuur, waar die kennis in zit". i Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 16 apni 1986 DOOR HANS VAN HOUDT Schiedam 'De Schiedam se wielerbaan is dui delijk op weg naar volwassenheid.' Dat was de teneur tijdens de presentatie van de plannen voor het nieuwe baanseizoen door Klaas van de Geest, de stichtingsvoorzitter van het wie- Iercomplex. De directeur van de ondersteunen de Bondsspaarbank meende de groei van het zorgenkindje in sportpark Harga niet alleen te kunnen staven door de vermeerdering met twintig procent van het aantal toeschouwers. „Vooral als men riet hoe uitstekend de sfeer is on der de medewerkers, dan moet je toch beamen dat wij op de goede weg zijn", motiveerde Van de Geest zijn optimisme. „Zonder dat er bij gemeente of bank om geld aangeklopt behoefde te worden, is men de afgelopen tijd eendrachtig met een grote schoon maak bezig geweest om de baan piekfijn in orde te krijgen." „Het is bijzonder plezierig te constateren, dat het proces van verzakking, dat ons in het verleden par ten heeft gespeeld, tot staan is gekomen. Er is hard aan gewerkt om de wortels van bomen die onder de baan door groeiden te verwijderen. Gevolg hiervan is dat de beruchte kuil na de finish is verdwenen. Binnenkort wordt er een nieuw loopvlak aange bracht, al moeten hierdoor wel opnieuw de lijnen worden aangebracht." De plannen met de wielerbaan waren niet de enige onderwerpen die door Van de Geest aan de orde werden gesteld. Concreet kon nu ook worden aan-5 gekondigt dat op 31 met door de nieuwe crossclub1 Olympia cross wedstrijd en op het middenterrein) van de wielerbaan worden gehouden. Hiervoor» is] een parcours van 250 meter aangelegd, die aariicle internationale eisen voldoet De crossclub Olympia] is trouwens pas onlangs tot stand gekomen, na"ben fusie tussen de clubs uit Vlaardingen en Schiedam. Gesprek Jarenlang was men in Vlaardingen bezig om een eP gen parcours tot stand te brengen, tervergeefs eeh-] ter. „Een gesprek met de mensen van de wielerbaan' en onze wens een eigen crossbaan, waarvoor wij ja-* ren tervergeefs hadden geijverd werd voldaan'/, al-' dus een duidelijk opgeluchte voozitter van de n«ju-! we club L. Houtman. Zijn collega van wielerclub Schiedam, Ron Meél-J dijk, zat er wat verloren bij. Als nieuwbakken prae-i ses van een zieltogende vereniging, waar nog slechts zes renners actief zijn, moet hij ongetwijfeld enige jaloezie hebben gevoeld. Dat belette hem niet' strijdlustig de wedergeboorte van zijn club aan-td kondigen. j „In een stad als Schiedam", aldus Meeldijk, „is ec beslist ruimte voor een wielerclub. Wat ons-ont-* breekt, is een goede accommodatie. Daardoor is'en een verloop in het ledenbestand gekomen. Binnen- kort gaan wij met de gemeente praten, want'aan' deze vicieuze cirkel moet een eind worden, ge maakt Barendrecht-doelman Wout van Driel stompt de bal weg voor PPSC's aanvoerder Rob de Nijs met] het hoofd gevaarlijk kan worden. j DOOR DONALD BAX Schiedam Een onderbreking van nog geen vijf minuten, door arbiter Hans van Dooijewaard terecht ingelast omdat een plotselinge 'moesson' spelen onmogelijk maakte, liet PPSC na de op zich verdienstelijke 1-1 deling tegen Baren- drecht gisteravond toch met een kater achter. Hoewel voor dat oponthoud de druk van de bezoekers steeds groter werd, had het er alle schijn van, dat PPSC aan de goede kant van de score (doelpunt Eric van Harmeien na een knappe com binatie tussen Wijnand Meijboom en Eric Kolmeyer) zou blijven. In de al gememoreerde vijf minuten was de toch al zware mat op Thurlede veranderd in één vette klei massa, die van de bal bij vlagen daadwerke lijk een leren monster maakte. Met name voor PPSC-doel- man Rinus Suurmond, tot dan terend op een vlekkeloze wed strijd, die een ogenschijnlijk onschuldige' vrije trap van Paul Kooien (voor rust ge boekt na een wraakactie op Jan van der Marei) door z'n handen en benen liet glippen. Bas Hokke, ditmaal sporadisch aan het front verschijnend, irofiteerde koel (1-1). Merkwaardig genoeg ontspon zich vanaf dat moment een op Britse leest geschoeid spekta kelstuk, waarin PPSC ojj- nieuw de geluksfactor op de lat van Barendrecht-doelman Wout van Driel zag plaatsne men. Waren de eerste 65 mi nuien nauwelijks boeiend, na de gelijkmaker werden de voetbaltechnische facetten overboord gegooid en heerste de inzet. Waarbij, eerlijk is eerlijk, Van Dooijewaard de sfeer goed aanvoelde. De in het verleden regelmatig in op spraak zijnde fluitist had uit stekend het oog in wat wei en geen opzet was en liet waar mogelijk voetballen. Kansen De beste kansen waren in die slotfase voor PPSC. Kolmeyer soleerde schitterend langs Theo Baan en Hokke, maar mikte centimeters naast, Van Driel redde knap op een ver dwaalde knal van Cor Tim- mers en vlak voor tijd voor kwam dezelfde sluitpost met een sliding op leven en dood een doorbraak van de voor Peter van der Mijden ingeval len Walter van Harmeien. Aan de andere kant kregen Martin van Ballegooijen (als middenvelder onwennig acte rend) René Blaauwkamp Jnog' kansen, zodal vriend en vijand vrede hadden met het gelijkt spel. PPSC: Suurmond, Weaterveld, Win- kolman, De Nijs, Aiders, Tïmnwrs, Eric wan Harmelen, Van der Merel. Kolmeyer, Van der Mijden (Waller van Harmelen) en Maijboom (Lelie veld). f Barendreeht: Van Driel, Joore, HOK? ke, Theo Baan, JBn Baan Van Batte- - gooiien, Blaauwkamp, Van de Berg, (NooÖjik) (landelijke jeugd), 18.3( 18.45 GTBSDV, 1£ WOENSDAG 16 APRIL Voetbal: 19.00 Quick Boys—SVV "".30 SFC—UfSUS, 18.45 WK—C. Passa Sabim; Zaalvoetbal: Energie hal Rotterdam veld 1; EDSSchie damse Boys; Wielewaal Rotterdam: 22.00 DHZMSV'71; Westwïjkhal Vlaardingen: 21.00 VZ'81MAJA. DONDERDAG 17 APRIL Voetbal: 18.30 Excelsior'20DRl, 18.30 Fortuna VISlikkerveer. 18.30 ZwerversVDL, 18.30 Hoek van Hei land— RKSVM; VI aard inga kampi oenschap: 18.30 VFCDe Hollandi- aan. 18.3D ClON—DVO'32; Volleybal: 19.00 Alexandria/A 2—Holy (h), 21.30 Sunlight—Alcazar 4 (h); DameBsoft- bal: 19.00 Gophers—Storks 2; Zaal voetbal: Energiehal Rotterdam veld 3: 19.45 WICO—HBSS (d); Margriethal Schiedam veld 1: 19.00 SVDPW—Bllj- dorp 2 (d); Idem veld 2: 19.00 De mosActivltas (d): Bowling: 20.00 Trio-handicap toernooi Musis Sacrum in Schiedam. VRIJDAG 18 APRIL Volleybal: 19.30 Smash—Vlaardingen (d), 21.30 Hoty—Alcazar 3 (d), 20.15 Holv 4—Shell ttil Vlaardingen Vierdeklasser Vlaardingen versloeg gistere.n'jrn, de voorronde van het Vlaardings kampioenschap het een klasse hoger spelende HVOM met 4-2. Voor Vlaardingen doelpuntten Danny Molendijk (2x), Cees Post en Jan Hofman. Renald Maret sen maakte beide HVO-treffers. ***- Fortuna VI liet TSB met 3-0 achter zich door doelpunten y£rj_ Martin van der Merwe, Ron Berveling en André de Haas.'. DSS'26 versloeg RKWIK met 4-2. Ronald Schotel (2x), Joifn_ Klein en Edwin Hulspas scoorden namens DSS'26 en Raymond' van Kolsteren en Hennie van der velden namens RKWIK. L; Schiedam Marcel van Buuren lijkt hersteld van een langdurige re^ sure. De flegmatieke linkerspits was gisteren de volle negentig mmur ten van de partij in het tweede elftal van SW, dat met 4-2 van Excel sior verloor. Jan Könemann speelde een helft mee. Hij werd in deruit- vervangen door Coen van der Hoeven die twee strafschoppen vqrzjl-C verde. Vlaardingen Zwaluwen VI en HBSS kunnen op midweekse aypn?' den blijkbaar niet goed presteren. De Vlaardingers verloren thuis niet 1-0 van TOGR en de Schiedamse derdeklasser ging bij het geplaagde. Unicum met 4-2 onderuit /-t. Zwaluwen VITOGR 0-1 In deze slechte wedstrijd waren de twee teams voor rust aan elkaar gewaagd. In deel twee was Zwaluvyen overwegend sterker, maar liet het een flink aantal goede kansen oftr- benut Uit een uitval van de Rotterdammers verscheen de 0-1 op,liet bord. s uy UnicumHBSS 4-2 Drie blunders van HBSS-doelman Cees Ver dam bezorgden Unicum een 3-0 voorsprong. Het werd eerst nog 4-0, alvoirens bet zonder Roel den Hartog en Leen Rademaker opererende HBSS via Ger Zeilstra en Faust van der Meer kon tegenscoren. Promotie Ooievaars Winst VCS Schiedam De rolstoelbasket ballers van De Ooievaars zijn in- deraad naar de eerste divisie ge promoveerd. Nadat De Ooievaars al gemakke lijk had gewonnen van De Sleu tels uit Leiden, ging het tegen De- vedo (Ermelo) en Hoensbroek beduidend moeizamer. De Ooie vaars liet Devedo met 41-35 ach ter zich en Hoensbroek met 36- 32, waardoor promotie een feit werd L Gorinchem Het damesteam van De Biaakse/VCSspeeW danks de 3-1 overwinning t gradant Meteoor een 1 wedstrijd. De Schiedamse i halsters, die de tweede set thuisclub moesten afstaan, den bovendien veel hinder ..van de strenge hoofdscheidsrechtèr, die regelmatig de bovenhahdse techniek affloooL Vooral de^an' de duim gekwetste spelverdeél- ster Annemarie Schriek -had hieronder te likten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2