Geld en garanties voor 213 woningen Hervormde diaconie protesteert m HDO Zwart roept Centrum op tot protest PSP-motie Woensdrecht kansloos VLAflBBINGS MGBUO SSHIEDAMSBHE COURANT NIEUWE WATERWEG SOUfflWT Zeventig LTS'ers trotseren Lesse Ook heler van fietsen gepakt Westwijk even zonder stroom Arrestatie na achtste aanranding Burger wacht nog niet betrapt op strafbare feiten Brief naar Den Haag lIlfËi'llill Links zet er vaart in O gruwel! zogenaamd om het vochtige klimaat... HBH TEXACO GEEFT STERRENKRAChjT VRIJDAG 18 APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Viaardingen. Telefoon; 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Doorbraak in slepende kwestie Sint Jozef Schiedam De 213 wo ningen van Sint Jozef, waarin na de renovatie in de winter '80-'81 enorm veel vochtoverlast ont stond, zullen op 52 punten worden opgeknapt. Na mens de SSSW (waarbij Sint Jozef hoort) kwam waarnemend directeur Cees Kamminga gister avond verbazend snel tot een vergelijk met de le den van de commissie stadsvernieuwing. Wethouder Chris Zijdeveld sprak verheugend over een 'enorme stap vooruit', die volgens hem te ""danken was aan een. kwetsbare opstelling van alle betrokkenen. „Iedereen heeft de nek uitgesto ken." De doorbraak in deze lang sle pende kwestie moet vooral wor den toegeschreven aan een op merkelijk soepele opstelling van - het rijk als geldschieter. Geheel in strijd met de geldende subsi dieregels is de provinciale dienst van het ministerie bereid de 4 tot 4,5 miljoen gulden op te hoesten, die met de opknapbeurt gemoeid is. „Er is een draai aan de regeling gegeven, die ik nog niet eerder ben tegengekomen", wist Kam minga. Hij doelde op het feit dat woningbouwverenigingen voor een bepaald complex pas voor subsidie in aanmerking komen, als een renovatie tenminste 25 jaar geleden heeft plaatsgevon den, Dat er nu al na 5 jaar in de beurs wordt getast, was voor de commissieleden een aangename verrassing. De blijdschap werd extra gevoed door de vanzelfsprekendheid, waarmee Kamminga toezegde de gewraakte kozijnen te zullen ver vangen, als blijkt dat de geplande opknapbeurt ontoereikend is. „We komen onze onderhouds verplichtingen na Dat Is nu een maal onze taak. Hoe en met welk geld dat gebeurt, zien we dan wel." Overigens verwacht hij dat het pakket van 52 maatregelen afdoende zal zijn om de proble men tot „aanvaardbare propor ties terug te dringen". Hij had het dan ook voortdurend over een hypothetische situatie. Op aan drang van de socialist Wim Oo- men worden er vooraf met de be woners afspraken gemaakt over een eventuele arbitrage, als de huurders na de werkzaamheden toch nog ontevreden zijn. In dat geval zal een onafhankelijk bu reau een bindend advies uitbren gen. Over dat aspect hoopt Kam minga binnen tien dagen tot overeenstemming met de bewo ners te komen. Zijdeveld zegde toe de helpende hand te willen bieden om bewo ners en woningbouwvereniging tot elkaar te brengen. Bewoners- deskundige Bert van Kan riep Kamminga op behoedzaam te manoeuvreren, omdat de relatie met de huurders inmiddels erg slecht is. „Allerlei psychologische factoren spelen daarin een rol. De mensen denken dat alleen ver vanging van kozijnen soelaas biedt" Zijdeveld verwachtte dat de inge bouwde garanties de 'angstpsy chose' bij de bewoners kan weg nemen. De commissieleden haal den vervolgens opgelucht adem. Het spookbeeld, dat O omen kort daarvoor had geschetst, lijkt te zijn afgewenteld. Oomen voor spelde massale sloop („een ramp voor de volkshuisvesting in Schiedam") en het volstrekte bankroet van' Sint Jozef, wan neer er1' niets met de woningen zou gebeuren. i Schiedam Als er nieuwbouw komt op de plaats van de Kreu- pelstraat en de Lange Kerkstraat, moeten dat woningen zijn geen warenhuizen. Met die bood- èchap is de nieuwe politieke partij NSOP van John Zwart naar de bewoners en de winkeliers van Sehiedam-Centrum gegaan, om op te roepen tot protest tegen grootschalige voorzieningen. De Nieuwe Socialistische en Ont wapeningspartij (NSOP) is be- MaassluisNa de arrestatie van een 39-jarige fietsendief heeft de politie ook de 49-jarige heler in de kraag kunnen grijpen. De beide Maassluizers Verhandelden' twee fonkelnieuwe fietsen. Vlaardingen Een groot deel van de Westwijk heeft vanmor gen even voor tien uur zonder stroom gezeten. De storing duur de exact acht minuten. Het ge meentelijk energiebedrijf werd direct daarna 'gek gebeld' door bewoner.» die het naadje van de kous wilden weten. Ook bij de politie strnd de telefoon rood gloeiend. Daar zei men eveneens 'gek' te worden van de alarmin stallaties d 'e, nadat de storing was verholpen, plotseling begonnen té werken. Het GEWB had het zo druk met telefoontjes dat men niet kon vertellen wat de oorzaak was van de storing. zorgd, nu de gemeenteraad beslo ten heeft over te gaan tot onbe woonbaarverklaring van de zes tiende eeuwse huisjes aan de Kreupelstraat Het valt angst wekkend samen met de pogin gen van een onbekende projec tontwikkelaar om panden op te kopen aan de Lange Kerkstraat, om de hoek. Zwart wijst er de middenstanders op, dat dezen on langs protest aantekenden tegen uitbreiding van het winkelappa raat aan het Spinhuispad. Men vreest voor omzetverlies. Daar zal volgens de NSOP zeker spra ke van zijn, als er een warenhuis zou komen aan de Lange Kerk straat. En mocht het zo zijn, dat op deze plek de nieuwe biblio theek komt, in plaats van op het Gat van Bolmers (de doorbraak Broersvest-Broersveld), dan vindt John Zwart dat ook schan de. „Geld is er niet volgens de overheid. Maar wel plannen ma ken die onverkoopbaar zijn! Nieuwbouw van een bibliotheek kan alleen, als het met de econo mie beter gaat" De suggestie van de NSOP is het voormalig inter naat De Uitkijk aan de Hoog straat te verbouwen tot biblio theek. Maassluis De politie heeft een 2ö-jarige Maassluizer gearres teerd wegens aanranding en po gingen tot verkrachting. Hij randde de afgelopen drie maan den acht vrouwen aan. Aan de hand van het signalement kon hij worden aangehouden. Kaïnerlid stelt vragen Vlaardingen Een 23-jarige Vlaardingse is de houder I van de postbus waarvan de VRG, 'de eerste en enige Ne- I derlandse burgerwacht' zich bedient. Voor zover bij de poliu'e bekend heeft zij geen politiek of crimineel verle den. De vrouw heeft tot dusver geweigerd de politie nader in te lichten over de organisatie. Haar woning wordt door de politie al geruime tijd in de gaten gehouden. Ook de bin nenlandse veiligheidsdienst heeft de zaak in onderzoek. De VRG waar die afkorting voor staat is de politie niet bekend werft sedert februari via kleine advertenties in landelijke dagbladen mensen met militaire ervaring of interesse voor functies als 'gardist', 'schaarleider', storm- barüeider' of 'standaardleider'. De benamingen zijn ont leend aan het nationaal-socialisme en als beeldmerk heeft de VRG een runeteken. Wie op de oproep reageert ont vangt een sollicitatieformulier. Blijkens een brief bij dat formulier is de VRG van plan in 'gebieden met veel buitenlanders, een hoge werkloosheid en weinig ontspanningsmogelijkheden' te gaan patrouil leren. „Vooral daar duiken a-sociale elementen op", zo staat in de brief. De VRG wil blijkens de brief een lande lijk net van burgerwachten opzetten. Het doel van de VRG zou zijn, 'de burgerbevolking te be schermen en misstanden onder de aandacht te brengen van de media'. „Strafbare feiten zijn nog niet aan het licht gekomen, maar ik krijger wel een vieze smaak van in de mond," vertelt een. woordvoerder van de Vlaardingse po litie. Als de gardisten de straat op gaan, kan de politie optreden op grond van de wet op de weerkorpsen. „Maar zelfs dan j is het nog niet zo gemakkelijk om in te grijpen", aldus de politiewoordvoerder. „Dat kan alleen als het oogmerk j van die mensen is op te treden als politie of weerkorps. Maar wij zitten er wel bovenop." Tweede-kamerlid Dijkstal van de VVD heeft minister Korthals Altes opheldering gevraagd over de SS-achtige organisatie. Dijkstal wil weten of justitie stappen gaat on dernemen tegen de VRG. Vlaardingen „De regering voert de laatste jaren ten opzichte van de minima een beleid dat niet kan. Wij zui gen dat niet uit onze duim, maar ontvangen daarover uit de samenleving signalen en hebben bovendien cijfers van de overheid zelf, waaruit dat onomstotelijk blijkt". Aan het woord zijn Jan Blankers. diaconaal consulent van de her vormde gemeente Vlaardingen, en Koos van der Vaart, voorzitter van de korte tijd geleden inge stelde commissie Kerk en Mini ma van de hervormde diaconie. Deze week ging op initiatief van de commissie een brief de deur uit richting Den Haag, waarin de diaconie ten aanzien van de men sen met een minimum uitkering haar protest uitspreekt over de voorgenomen herziening van het sociale stelsel. „Niet dat wij er op tegen zijn dat het sociale stelsel verandert. We maken alleen bezwaren tegen de manier waarop de regering die veranderingen wil doorvoeren", aldus Jan Blankere. „We willen Den Haag waarschuwen dat door de nieuwe maatregelen mensen met een uitkering nog verder in de problemen komen dan ze nu al zitten. We ontvangen over dit laatste steeds sterkere signalen". Hetgeen de diaconie onderstreept in de brief die geadresseerd is aan premier Lubbers, minister De Koning, de vaste tweede-kamer- Jan Blankers en Koos van der Vaart: ,,We denken met dit initia tief de mensen met een uitkering een hart onder de riem te ste ken". Vlaardingen Vlaardingen mag zich dan kemwapenvrije gemeente noemen, de meerderheid van de raad is niet van plan zich te bemoeien met de bouw van de raketbasis in Woensdrecht Zeer tot onbegrip van PSP'er Arnold van Kalken, die de raad vroeg een boze vinger te heffen naar het Deventer ingenieursbureau Witteveenen Bos. Dat bureau, dat heeft meegewerkt aan de plannen voor de raketbasis, maakte de schetsen voor de nieuwe brug en de nieuwe spoorbrug over de Buitenhaven en de schutsluis die gelijk met die twee bruggen wordt gebouwd. WD en CDA reageerden met een langgerekt en smalend 'oh' op de motie van Van Kalken. „Woensdrecht? Wat gaat daar gebeuren dan", klonk het uit hef christen-democrati sche kamp. Alleen de PvdA sprak van een sympathieke mo tie. „De gemeenteraad voelt zich in een moeilijk parket door sa men te moeten werken met individuen of instanties, die meerwerken aan de totstandkoming van een kemwapenba- sis in Nederland." Dat bericht wilde Van Kalken sturen aan het ingenieursbureau, het hoogheemraadschap Delfland en de NS. Van de VVD had de PSP'er geen bijval verwacht, van het CDA wel. Die partij stemde twee jaar geleden voor het voor stel, om Vlaardingen uit te roepen tot kemwapenvrije ge meente, „Deze motie is daar een logisch vervolg op", vond Van Kalken. CDA'er Cees Bot was het daar niet mee eens: „Op een weg als deze zijn de consequenties niet te overzien." Vlaardingen PvdA, D66 en klein links vergaderen na het afhaken van de SP in be slotenheid verder over een zo progressief mogelijk beleidsprogramma. Maandag al hoopt PvdA-onderhandelaar Kees van der Windt de eerste resultaten aan zijn fractie te kunnen presenteren. „Wij zetten er veel vaart in en zullen waarschijnlijk in het weekeinde doorwerken", al dus Van der Windt Hij verwacht dat de onderhandelingen, nu de veeleisende SP is ver trokken, niet al te veel problemen geven, „Het programma van D66 ligt dicht bij het onze en klein links heeft ook een prima programma." De drie partijen vertegenwoordigen slechts veertien zetels in de Vlaardingse gemeente raad. „Ais het programma er ligt moeten wij proberen daar meer steun voor te zoeken." Van der Windt denkt die steun te zoeken bij WD of CDA. Die partijen houden tot dus ver echter vast aan elkaar en aan het college op brede basis, dat zij steeds hebben bepleit, CDA'er Aart Kool is bijzonder teleurgesteld, dat de PvdA niet is ingegaan op zijn uitno diging om met CDA en WD om de tafel te gaan zitten. Kanoën in wildwaler Houyet/Vlaardingen Voor zeventig vierde klas- sers van de Technische School in Vlaardingen was het gisteren vroeg dag. Al om zes uur had concierge Jan Timmers de koffie klaar en een uur later stap ten de vroege vogels in een comfortabele dubbel dekker. Dat vroege tijdstip was geen overdaad, want de leerlingen en de vier begeleidende leraren moesten al om elf uur plaats nemen in wildwater- kano's in het Belgische Houyet. Op initiatief van de gymnastiekleraren kreeg de jaarlijkse sportdag dit jaar iets aparts. Kanoën op snelstromende riviertjes lijkt soms eenvoudig, maar dat is het niet. Dat ondervonden de leerlingen aan den lijve. In buurt van Dinant, in het plaatsje Houy et begint het riviertje de Lesse haar grillige loop. De leerlingen passeerden twee-aan-twee de water vallen en rotspartijen. Dat leverde natte pakken en blauwe plekken op. In rustiger vaarwater konden zij genieten van schilderachtige stukjes natuur, rot spartijen, een kloostemrine en een stategisch gele gen kasteel uit de dertiende eeuw. In Anserenne konden de peddels binnenboord. Daar zochten de leerlingen hun plekje in de bus weer op. i Kees van der Windt. commissie vol.. .oei ale zaken en werkgelegenheid »t de rijks voorlichtingsdienst. Het schrij ven vermeldt, dat bim.ïn de Vlaardingse hervormde gei neen- te steeds vaker een beroep op dia conaal geld wordt gedaan o^or mensen die van hun uitkering niet meer rond kunnen komen. Een stijging van dertig procent wel te verstaan. Daarom wordt de regering in de brief voorgesteld de voorgeno men stelselherziening in de hui dige vorm niet in te voeren en de koopkracht van de minima te verhogen tot het niveau van 1981. Jan Blankere: „Wij vinden dat de overheid er in eerste instantie voor verantwoordelijk is dat mensen via een inkomen verze kerd moeten zijn van een redelijk bestaan. De diaconie heeft in '65 bij de invoering van de Bijstands wet een aantal taken afgedragen aan de overheid. En het is na tuurlijk niet de bedoeling dat wij die taken weer overnemen. De diaconie is er slechts voor uiterste noodgevallen". Koos van der Vaart vult aan; „En staatssecretaris De Graaf kan dan we! zeggen dat in Nederland nie mand dood hoeft te gaan van de honger, maar dat is geen argu ment. Het gaat om een redelijk bestaan voor de uitkeringsge rechtigden". Waarmee de diaconie volgens het tweetal overigens zeker niet het grootste deel van de verantwoor delijkheid voor de medemens van zich af wil schuiven. „We willen niet alleen kritiek leveren op de overheid. Ook zullen we in onze eigen gemeente trachten te doen wat we kunnen. Ieder ver zoek tot financiële steun wordt bij ons in behandeling genomen. En dan maakt het niet uit of mensen lid zijn van een kerk". Daartoe is de hervormde diaco nie betrokken in het Vlaardings Uitkeringsgerechtigden Beraad (VUB), organiseert gesprekken met minima in de werkgroep Draagt Elkanders Lasten, en wil een inbreng leveren in het Vlaar dings Platform voor Sociale 21e- kerheid. Bovendien wordt indi viduele hulp verleend vanuit de commissie maatschappelijk, werk. Mocht op de brief vanuit Den Haag geen bevredigende respons komen, dan is de opzet van de ac tie maar ten dele mislukt Jan Blankers: „We verwachten met deze brief ook een interne stimu lans te geven We denken de' mensen met een uitkering een hart onder de riem te steken.. Daarnaast hopen we natuurlijk dat andere kerken ons initiatief overnemen". DOOR KOR KEGEL Schiedam Tenminste de- nolens heeft hij van Schiedam nog gezien, als ook aan de jenever gero ken. Maar gedronken? Weliswaar noemt Edmon- do de Amicis 'alle mogelij ke nuances van dronken schap' (lichte, zware, luid ruchtige, doffe), maar hij beschrijft het afstandelijk, alsof hij het alleen van horen zeggen heeft en zelf de ervaring niet deelt. In zijn boek toont De Amicis zich geen keilebak. Dafi had hij in Rotterdam de trein naar Delft niet ge gakt, maar was hij afge- taaid in westelijke rich ting. Het is 1873, een jonge Italiaanse journalist brengt gedurende meer dan een jaar een bezoek aan 'Olanda'. Hij komt bij Zeeland binnen. In Rotterdam wandelt hij over de Boompjes. Hij vervolgt zijn reis via Delft, Den Haag en Edmondo de Amicis vlóóg ons voorbij Leiden en komt in Zuid-Hol land niet meer terug. Op bladzij 71 van het onlangs bij Veen uitge komen boek 'Nederland en zijn. bewoners' lezen we, hoe hij van uit de trein de stad Schiedam ziet, „omringd door hemelhoge wind molens, die er het voorkomen aan geven van een vesting met torens gekroond", ïn de verte ziet hij de torens van het dorp Vlaardingen verrijzen; hij noemt het een van de voor naamste stations voor de haring visserij. Verder geen woord over Vlaardingen, laat staan over Maassluis. De Nieuwe Waterweg is dan net gegraven en de Eerste Stad aan de Waterweg moet zich n og on twikkelen Maar die Schiedamse molens be kijkt hij met aandacht Heel an ders zijn zij dan de molens, die hij een jaar eerder in Spanje heeft gezien, lang niet zo vervallen. Groot, sterk en vol leven: in Schiedam zou Don Quichotte zich wel tweemaal bedacht heb ben, meent hij. Edmondo de Amicis zit in zijn coupé met zwijgzame oude mannen, heeft dus alle tijd om het platteland en die molens te bekijken en óf hij heeft haviksogen, óf hij is toch stiekum in Schiedam geweest, want hij weet de molens minu tieus te beschrijven: zelfs dat er boven de deur staat geschreven, waartoe de molens dienen. Ja, óf iemand heeft het hem natuurlijk verteld, maar dan geen van die zwijgzame bejaarden in de trein. De reisbevindingen zijn kenne lijk niet zo chronologisch als het reisverslag uiteindelijk lijkt Kneuterig Edmondo de Amicis (1846-1906) trof, toen hij op zijn 27e hier kwam, een typisch Nederlandse cultuur aan. Hij schreef er soms jubelend, soms neerbuigend over nu en dan ronduit beledigend. Het calvinistisch Vlaardingen met zijn vermeende kneuterig heid zal de ondernemende katho liek, ondanks zijn eigen soms wat stijfjes overkomende fatsoens normen, niet getrokken hebben. Maar was Schiedam, met zijn al coholverslaafden, hem te wild, te armoedig of net zo rooms als hij? Was hij zó benauwd voor een borrel? Heeft hij gedacht dat in Schie dam, door de komst van Duitsers die hier steenrijk werden aan de jeneverindustrie, de Hollandse volksaard, waar het hem om ging, verloren was gegaan? In een nawoord schrijft Roland Fa- gel dat in de tijd, waarin De Ami cis door Nederland kruiste, een precaire situatie bestond. Twee jaar tevoren was het Duitse kei zerrijk uitgeroepen, niemand wist waar de Pruisische verove ringsdrang zou ophouden. Veel Duitsers waren van mening, al dus Fagel, dat Nederlanders ei genlijk Duitsers waren, die nelaas op een ongelukkig moment van het Reich vervreemd waren en ernaar zouden moeten hunkeren om opnieuw opgenomen te wor den in het grote Germaanse ver band. De Amicis vond dat non sens. Maar hij vlóóg Schiedam voorbij, kwam in de laatmidde leeuwse folklore van Delft op adem. Koebeesten Op Italiaanse scholen wordt het boek van De Amicis over Neder land nog wel gebruikt. De kinde ren lezen dan, hoe zich in Schie dam meer dan tweehonderd sto kerijen bevonden hij noemt het dus wel. De Schiedammer, uit de jeneverbes getrokken, noemt hij wereldberoemd. „Om een denkbeeld te geven van de uitge breidheid dezer nering, is het vol doende mede te delen, dat er met de uitgestookte droesem van die distilleerderijen jaarlijks dertig duizend koebeesten gevoed wor den". En dan ruikt hij, figuurlijk. „Die beroemde Schiedammer is zo sterk, dat wie hem voor het eerst proeft" de schurk schrijft in de derde persoonsvorm: heert-ie het nou zelf op of n iet? „bij hoog en bij laag zweert, dat hij er geen druppel meer van drinken zal, al werd hij honderd jaar. Maar hier wordt het Franse spreekwoord bewaarheid, qui a bu, boira, men begint het eens weer te proberen met een beetje suiker, dan met wat minder, en eindelijk geheel zónder, totdat men, o gruwel! zo genaamd om het vochtige kli maat, er een paar glaasjes zo han dig als een matroos van naar bin nen wipt". Heeft Edmondo de Amicis wel goed naar die molens gekeken? Heeft hij dan de roetwolken niet gezien, die de jeneverstad de bij naam Zwart Nazareth bezorg den? Waarom schreef hij dat niet op? Zat hij dronken in de trein? Edmondo de Amicia: Nodarland en zijn bewonen. Uitgave LJ. Veen BV, in de aerie Op «chrijver* voeten. Vertaling: D. Lodeeaen, Prija: 25. (ADVERTENTIE) JOJOËN IS DE NIEUWE RAGE! SPAAR NU VOOR 'N JOJO MET STERREN KRACHT. Voor 20 Sterzegels neemt u al zo'n leuke jojo mee naar huis (winkel- waarde f4,-). En dat gaat heel snel, want bij elke 5 liter '-■benzine, 10 liter diesel of LPG en iedere liter Texaco motorolie krijgt SB u al een zegel. Wilt u geen jojo. dan levert een volle spaar kaart f 2,- kontant op. Texaco jojo alleen bij de stations met de aktieposter en zolang de voorraad strekt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1