Fraaie Cuyperstoren verbaast raadsleden No Problem eindelijk open: er waren nog wat problemen Politiebond: koude rillingen van burgerwacht VlAlfiiNES OAGBUO i SGHIEOAMSSHE COURANT NIEUWE WATERWEG MM Van Kleef en Wiegman nieuw als wethouder CDA ontbreekt hij rondleiding Kleding atelier van werkloze meiden Zeekadetten gedupeerd Fietser geschept Fles spiritus valt: brand Gymnasium stemt in Geen parkeer- meters in binnenstad Maassluis Bed in brand Van Rappard Garde eerbetoon aan fascist WOENSDAG 23 APRIL .1986 '4 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Akkoord PvdA en VVD Schiedam De PvdA- en VVD- onderhandelïngsdelegaties zijn het gisteravond volledig _eens geworden over de vor- 'ming van een nieuw college. De komst van Aad Wiegman in het college, is het meest verrassend. Hij wordt achter de bestuurstafel terzijde ge staan door Chris Zijdeveld die blijft, de al voorspelde nieuwkomer Hans.van Kleef en de liberaal Luub Haf kamp, die eveneens terug keert. Hafkamp heeft de ko mende vier jaar een iets ste viger portefeuille en gaat zich bemoeien met volksge zondheid, welzijn, sport en recreatie, cultuur en perso neel en organisatie. De laat ste twee beleidsonderdelen zijn uit de portefeuille van Herman Posthoorn getild. De PvdA weet nog niet hoe zij de taken onder haar drie wethouders gaat verdelen. VVD-onderhandelaar Ge rard Verhulsdonk verwacht geen problemen meer met de achterbannen. Hij toonde zich vanmorgen verheugd, omdat 'al onze verlangens zijn gehonoreerd'. De PvdA- fraetïe vergadert vanavond over het bereikte akkoord en koppelt morgen terug naar de ledenvergadering. DOOR AAD RIETVELD Vlaardingen Dat de Cuyperstoren achter die bouwvallige en met gele verf bekladde gevel en de ingekegelde glas-in-loodramen zo'n leuk mariakapelletje zou bergen, daar keken de raadsleden gisteravond wel even van op. Zij bezochten de toren aan de Hoog straat om te zien waar zij vandaag, als zij in de gemeenteraad stemmen vóór een op knapbeurt aan het monument, ruim twee honderdduizend gulden aan uitgeven. Het viel hen reuze mee. Het kapelletje met zachtgekleur- de muurschilderingen en een rij tje stoelen keurig voor een Maria- beeldjc gerangschikt was de eer ste verrassing die de vijf raadsle den beleefden. Eenmaal op de smalle, steue trap. voorgegaan door die vriendelijk mededeelza me heer Post van de afdeling on derhoud van gemeentewerken, beklopten zij de balken en de vloeren en merkten op, dat het er allemaal toch degelijk uitzag. Die degelijkheid hadden de raadsleden niet verwacht Had verzekeringsmaatschappij Cen traal Beheer immers niet beslo-'1 ten om de Cuyperstoren niet lan ger gedekt te houden, vanwege de bouwvallige staat? Na dat be sluit gooiden burgemeester en wethouders een balletje op: mis schien was het maar beter om de toren te slopen. De historische vereniging en het Cuypersge- nootschap liepen tegen dat voor stel te hoop. Dan maar opknap- Post wijst de raadsleden op het verval van de Cuy perstoren. pen, besloot stuur. het gemeentebe- Dat er aan de toren wat op te knappen viel, daarover liet Post geen twijfel bestaan. Dat werd ook wel duidelijk op het platte dak, dat de raadsleden na de eer ste trap betraden, Overal lagen scherpe stukjes Steen: voegwerk dat tussen de stenen vandaan was gevallen. „Vooral als het nat weer is," vertelde Post, „en het vocht doorslaat krijgen die ste nen veel voor hun kiezen." Steeds steiler werden de trappen en steeds hoger reikten zij. Tot op het platform bij de twee toren klokken, waar PvdA'er Willem Kwakkelstein in een hoekje klein dierenleed ontdekte. Een dode duif, die er wat verfrom meld uitzag. Terwijl Nel Kester het tussen de galmgaten niet kon laten om de Wepel in de klok te laten dreunen klom PSP'er Ar nold van Kalken nog een verdie ping hoger. Hij ontdekte een heel vogelkerkhof. En een prachtig uitzicht tot voorbij Schipluiden, Post vertelde de andere raadsle den, dat het neerzetten van een steiger een van de meest begrote lijke onderdelen van de opnap- beurt zou worden. Meer dan dui zend vierkante meter muur moet helemaal opnieuw gevoegd wor den, Maar dan kon de toren er ook weer twintig jaar tegen. „Dan worden de ruitjes, de klemmende deur en de geroeste beugels ook vervangen." Afwezig bij de rond leiding, en dat verbaasde de raadsleden, was het CDA. „Dit was toch de toren van een rooms- katholieke kerk?" (ADVERTENTIE) BAD GROENOORD Geopend van 3 mei t/m 30 augustus 1936 voorverkoopabonnement slechts ƒ30,- Na het Inleveren van de Invulstrook, verkrijgbaar op de voorverkoop adressen, en een goedgelijkende pasfoto kunt u het abonnement direkt, na betaling, meenemen op de volgende adressen: VVV, Buitenhavenweg 9: Zwembad Zuid. Westfrankelandsedijk 3; de Rabobanken in Schiedam (niet op koopavonden) en na 22 april bij Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, dus voor 3 mei maanden zwemmen!! Tel. informatie 26 16 82 Schiedam Twee jaar hebben de voorbereidingen ge duurd. Vijf werkloze meiden uit de Gorzen hadaen net idee een kledingzaakje te beginnen, een atelier waar voor de gemeente wel subsidie wilde geven. Daar was een regeling voor. Het ging tenslotte om vervangend werk. Een pandje was er ook al, al die tijd: op de hoek van Havendijk en Abbenbroeksestraat. Jongeren werker Kees te Gussinklo had ervoor gezorgd. Waarom ging het dan twee jaar geleden niet open? Anneke Bec ker, die sinds een paar maanden als beroepskracht en begeleidster is aangetrokken, zegt' „De centen waren er wel, de meisjes wilden ook wel, maar het winkeltje moest opgeknapt worden. Stuca- doren en zo. En daar was nie mand voor. Toen ging het zolang duren, dat een paar meisjes af haakten, dat ook bij de anderen de fut eruit gingen toen zei ie dereen in de wijk: o, No Problem, dat is toch dat projectje dat nooit is doorgegaan? Niemand geloofde ernogin. Alleen Anneke Becker en de paar meiden die haar de laatste tijd geholpen hebben, onder wie twee van het eerste uur: Miranda Dingier (19) en Renata Ricciardi (16). De andere medewerksters zijn Corina van Oostende (20) en Sandra Koning (18) en ook Sonja Notenboom is er nog, maar die is 'met zwangerschapsverlof'. Het is de laatste maanden bard werken geweest om het project alsnog van de grond te tillen. Er zijn modieuze kleren ontworpen, die goed zullen verkopen en ook een tikje goedkoper zijn dan wat je in commerciële boetiekjes ziet, ,3ij ons heb je al een minirok voor 8,50. En het duurste is rond de 80, maar dan heb je een mooi tweedelig pakje dat reuzelang meegaat. Het hangt er een beetje van af van welke stof het is en Vlaardingen Bij een inbraak op het opleïdingsschipschip As sam II van het Zeekadettenkorps Vlaardingen is voor bijna drie duizend gulden aan rookwaren, snoep, drank en geluidsappara tuur ontvreemd. De daders kwa men via het water in een gestolen sloep aan boord en richtten om in de vertrekken te komen nogai wat schade aan aan sloten en deuren. Door de diefstal moeten een paar programmapunten voor konin ginnedag geschrapt worden. Zo kan er geen videovertoning plaatsvinden en moet ook de scheepsomroep noodgedwongen zwijgen. L3-, ƒ30,- voor bijna 4 hoelang eraan gewerkt wordt," zeggen de meiden van No Pro blem: een gek stelletje grieten, die iets meer lol trappen dan Anneke Becker eigenlijk zou willen. Zij is streng („dat moet soms"), maar de meiden roepen keihard nee, als gevraagd wordt of Anneke soms op een schooljuf lijkt. „Het is een schat," gieren zij scha terend. Miranda: „Wij hebben hier een luizelevéhtje. Wij mogen dingen doen, die je in een winkel nooit zou mogen. Wij zijn vrijwil ligster, dan neem je alles makke lijker op," Niettemin ziet de win kel er keurig netjes uit en de kle ren hebben kwaliteit. Die hoek van de Havendijk vroeger zat er een melkhandel heeft er lange tijd niet zo netjes uitgezien. De buurt kan er blij mee zijn. Maar het is jammer, beaamt An neke Becker, dat No Problem zo achteraf zit. In de Groeneiaan zou mooier zijn, of in het cen trum. Vrijdagmiddag komt wethouder Luub Hafkamp het kledingzaak- je openen. Waarom hij? „Omdat hij de gemeente vertegenwoor digt die subsidie gegeven heeft en je moet subsidiegevers af en toe laten zien wat je doet," zegt Anneke Boeker. De meiden hebben pas op de Hoogstraat pamfletten uitgedeeld om er ruchtbaarheid aan te ge- De meiden van No Problem zijn een vrolijk stelletje. Het is aan de k/eren te zien. Maar de winkel ziet er keuriq uit. ven. Zij hopen op veel belangstel ling. „Misschien zijn er nog wel mensen, die etalagepoppen heb ben en ons cadeau willen doen. Die dingen zijn zo duur En C A geeft de oude poppen niet weg." No Problem is ook van plan om zelfgemaakte oorbellen, tassen, kettingen en brillen te gaan ver kopen. Ook kunnen er schoenen met leuke motieven worden be drukt. zeet Corina. Maassluis Een 81-jarige man uit Maassluis is met een heup fractuur opgenomen in het Holy- zïekenhuis, nadat hij door een auto geschept was. De man stak op de fiets de krui sing Westlandseweg/Mozartlaan over en zag daarbij de naderende auto niet aankomen. Schiedam Een omgevallen flesje spiritus heeft gisteravond in een textielwinkel aan de Mgr.No- lenslaan twee keer brand veroor zaakt. De eigenaar was, toen een flesje spiritus omviel en vlam vat te. De man bluste het brandje zelf. Dat bleek echter niet afdoende, want even later laaiden de vlam men weer op. De winkelier belde de brandweer, die het vuur defi nitief doofde. Schiedam De medezeggen schapsraden van het Stedelijk Gymnasium, De Wegwijzer en de openbare scholengemeen schap Buiten de Veste hebben in gestemd met wijzigingen in de re glementen, volgens welke die ra den werken. De veranderingen komen tegemoet aan de wensen van de raden, die meer te vertei len wilden hebben. 5Maarleveld is een leugenaar9 Maassluis „Arij Maarleveld is een leugenaar." Cor de Jonge, raadslid voor Klein Rechts (RPF/SGP en GPV) in Vlaar dingen en chef van de afdeling stadsontwikkeling van de ge meente Maassluis, stelt het reso luut „De gemeente Maassluis denkt op geen enkele manier na over het invoeren van betaald parkeren in de stad. Dat is een overduidelijk uitspraak van het college en de verschillende on dernemersfederaties zijn daar van officieel op de hoogte gesteld, Maarleveld, wethouder voor de PvdA in Vlaardingen, opperde vorige week tijdens een politieke discussie tussen hem, Remi Pop- pe (SP) en George Nijssel (VVD), dat ook Maassluis serieus na denkt over het invoeren van het betaald parkeren. De socialist vergoeilijkte daarmee onder an dere het invoeren van de par- keermeters in zijn eigen stad. De gemeenteraad van Maassluis praat donderdag tijdens een extra raadsvergadering over het ver- keersreguleringplan voor de bin nenstad. De Ondernemersfede ratie Maassluis (OFM) en koop centrum De Binnenstad hebben heftig tegen de plannen van de gemeente geprotesteerd, maar na overleg blijken de gevolgen reus achtig mee te vallen. De verschil lende politieke partijen hebben zich dan ook unaniem achter het voorstel van het college ge schaard. In een brief aan de ge meenteraad stelt hei stadsbestuur nu: „Het plan moet het sluipver- keer in de binnenstad weren en de verkeersstroom zodanig rege len, dat de veiligheid van alle verkeersdeelnemers wordt be vorderd. De belangen van alle betrokken winkeliers en bewo ners moeten daarmee zo optimaal mogelijk worden gediend." De gemeente benadrukt in haar schrijven nog eens dat de gevol gen uiterst gering zijn: „Er wordt geen enkele weg afgesloten en er komt geen parkeervergoedings- voorstel." De OFM had ook bezwaar ge maakt tegen de term 'buurt- en wijkverzorgend' voor de binnen stad. De term zou een negatieve klank hebben en potentiële on dernemers afschrikken, „Het col lege en de gemeenteraad hebben nooit de bedoeling gehad de win kelfunctie van de binnenstad tot een lagere orde te degraderen. Integendeel. Het gemeentebe stuur is en blijft van mening, dat de binnenstad een uniek stadsge deelte is met een geheel eigen sfeer. Waard om in stand gehou den te worden," aldus het college. Na overleg met de OFM worden in de binnenstad ook verwjj- zingsborden aangebracht. Het college bekijkt nog de mogelijk heid om verkeerslichten te plaat sen op de onlangs gerenoveerde kruising Rozenlaan/Wagenstraat en het aanpassen van de bushal tes aan de Wagenstraat f Maassluis Omdat een 19-jarige Maassluizer nog geld tegoed had van een plaatsgenoot, heeft hij in diens woning in de Piersonstraat danig huisgehouden. De schuldeiser zette in het paind alle kranen open, waardoor wa terschade ontstond, en stak ver volgens een bed in brand. De brandweer kon het vuurtje snel blussen. De man is door de politie aangehouden. Vlaardingen Leen van der Linden, spreekbuis van de po- litievakbond in Ne derland, is fel en re soluut in zijn oordeel: „Nooit en te nimmer zal de politie gaan sa menwerken met wat voor burgerwacht dan ook. Zulke initia tieven moeten direct de kop in worden ge- Nelleke Dijkhof: 'Nederland en Duitsland moeten weer samen- aaan'. Ci drukt. Je krijgt koude rillingen als je die mensen hoort praten, het is dood- en dood eng. Een schandalige zaak, waar we niet hard en duidelijk ge noeg tegen kunnen optreden." Nelleke Dijkhof, een 23-jari ge Vlaardingse, heeft on langs een burgenvacht opge richt die landelijk, liefst in samenwerking met de poli tie, moet gaan opereren. Ge kozen is voor de naam VRG, een afkorting die staat voor Van Rappard Garde. Deze moet, aldus de initiatief neemster, waar mogelijk de burger van dienst zijn. „Vooral in gebieden waar veel buitenlanders wonen, omdat de criminaliteit daar dams ziekenhuis werkende laborante. „Ziek word ik ervan als ik zulke dingen hoor", reageert Van der Linden. „Als ze zich gaan manifesteren, kun je met de Wet-weerbaarheids korpsen in de hand in actie komen en de zaak verbieden. Dat moet gebeuren. In Am sterdam is ook een burger wacht een tijdje actief ge weest. Het is een stille dood gestorven: Je weet nooit wat voor mensen erop afkomen. Nee. de politie zal er eerder tegenop treden dan mee sa menwerken. Sterker nog, als de VRG een beroep doet op de politie, dan zullen wij onze leden oproepen tot ac ties," Vergeten statistisch gezien het grootst is", zegt de in een Rotter- mmmimiminmiminimummiuiuiminiurn Het standpunt van de politie moge daarmee duidelijk zijn. Nelleke Dijkhof ziet evenwel geen enkel beletsel om van start te gaan. Beseft niet wat ze allemaal teweeg heeft ge bracht, of doei net alsof. VVD-kameriid H.Dijkstal heeft inmiddels vragen ge steld aan de minister van jus titie Korthals Altes, maar de Vlaardingse ziet geen enkele belemmering om door te gaan, Geboren in Geldrop. Opa was lid van de Landstorm, dat maakt misschien iets dui delijk. Zij is pas van Spijke- nisse in Vlaardingen komen wonen. Stemde eerst VVD, nu Centrumpartij. „Omdat die partij voor het referen dum is." Dat D66 daar ook voor is, daar hoort zij van op. Voor de VRG gebruikt zij SS-begrippen (gardist, storm ban, stormleider) en als beeldmerk een variant op Germaanse runetekens. Denkt zij niet dat dat veel mensen schokt? „Nee, dat zie ik niet zo. Ach, namen als Him mier en Goebbels zeggen de jeugd toch niets meer, ie dereen is dat allang verge ten." Dr.Ernst Herman ridder van Rappard (1899-1953), naar wie Nelleke Dijkhof haar VRG heeft genoemd, heeft een rol gespeeld in het voor oorlogse fascisme in Neder land. Nederland, vond hij, moest een Duitse provincie worden. In juni 1939 ver huisde hij naar Duitsland. Daar voelde hij zich meer thuis. Hij trad toe tot de SS en vocht aan het Oostfront. Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag veroordeelde hem in maart 1949 ter dood. Dat vonnis werd later omgezet in levenslange gevangenisstraf. Europa Nelleke Dijkhof kijkt tegen de geschiedenis van Van Rappard iets anders aan, vindt hem geen landverra der, maar iemand die veel voor Nederland gedaan heeft. Zij is het met hem eens dat Nederland en Duits land weer moeten samen gaan. „Een sterk Europa, daar ben ik voor, Nee, een land als Turkije kun je je er niet bijhebben, dan krijg je weer cultuurverschillen. Dan krijg je botsingen en dat kan niet". Nelleke Dijkhof blijft on danks het eerbetoon aan Van Rappard en het gebruik van de SS-begrippen ontkennen dat de VRG op facistïsehe leest geschoeid is. Zij zegt te gen geweld te zijn. „De men sen van de burgerwacht mo gen nooit geweld gebruiken, voor eigen rechter spelen. Zodra dat het geval is, stop ik ermee. De burgers moeten zich veilig voelen, rustig.,*s avonds over straat kunnen lopen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1