Bezoekers van de Trechter willen verder Vlaardingers onderscheiden Twee waakhonden naast Zijdeveld? VIAflBOINGS DAGBLAD SElffSftiSM GOÜRANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Margriethal geniet van Orkestrale Zo waarlijk helpe mij Allah al... mag dat memasgams Maasland eert Kwakkelstein en Van Geest Winnaars 1-2-3-show naar Parijs Duo gepakt De Brouwer-wil-later-theorie doet opgeld SP viert ©verwinning Pari j zenaar ingerekend Kassa lichter in De Moriaan Zondagse wandeling op dinsdag MAANDAG 28 APRIL 19S6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, De muzikanten van Sint Radboud uit Kethel [aten ho ren wat zij kunnen. De drum band zorgde zaterdagavond, evenals de andere optreden de fanfarekorpsen, voor een concert waar honderden toe schouwers van genoten. Sporthal Margriet was druk bezocht op de tweede Orke strale, die in Schiedam ge houden is: een evenement, dat ook nu weer voor herha ling vatbaar wordt geacht. Een tribune aan de zijkant, zoals vorig jaar, was deze keer weggelaten, maar er was niettemin plaats voor bij na evenveel Dubliek. Maasland De afgetreden wethouder Jacques Kwakkel stein en raadslid Wout van Geest zijn onderscheiden met de erepenning in goud van de gemeente Maasland. Tijdens de afscheidsbijeenkomst van de vertrekkende raadsleden reikte burgemeester Mieke Bloemendaal hen de onder scheiding uit. Behalve de CDA'ersKwakkel stein en Van Geest verlieten nog drie leden de gemeente raad: Toos van Krannenburg (Open Groepering) na twaalf jaar, Dirk Oosterlee (VVD) na acht jaar en Henk Roozendaal (VVD) na slechts vier maan den. Kwakkelstein is zestien jaar wethouder geweest, zonder ooit alleen raadslid te zijn ge weest Bij Van Geest waren de rollen omgedraaid. Hij maakte liefst 28 jaar deel uit van de raad, maar heeft door drukke werkzaamheden diverse ver zoeken tot het wethouderschap steeds afgewezen. Tal van cadeaus werden aan gedragen. Behalve,de gouden erepenning waser voor Kwakkelstein nog een opval lende onderscheiding. Door de openbare school De Schutse werd hij op ceremoniële wijze tot Schutse-ridder geslagen en in het illustere gezelschap van dat genootschap opgenomen. ^iiuiniiHiiiimmmutuiiiiiiiiHiiriminiiiitHMiiitiiiuiniiiiiiiHiniiiiiimiiiiiirtiiivniHiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiuiiiifFiiiiuiiinMiimiitKriiiiiiiniuiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiKiHiuiimninitiiiiriiiiuiiiHinig' Schiedam Wat moet Mahir Engin morgenavond zeggen, als de nieuwe gemeenteraad wordt geïnstalleerd? Zoals alle raadsleden moet de 44-jarige Turk de belofte doen of de eed afleggen, dat hij zijn best zal doen voor Schiedam. Sommi ge raadsleden zijn christelijk en zweren bij God: „Zo waar lijk helpe mij God almachtig.*1' Anderen hebben daar geen behoefte aan en beloven zon der God te noemen dat zij* het rechte pad zullen bewandelen: „Dat verklaar en beloof ik." Dat laatste zou PvdA'erEngm natuurlijk ook kunnen doen, want hij hangt niet een chris telijke godsdienst aan. Mag hij in plaats van God morgen avond Allah noemen? Omdat het niet duidelijk is of de wet dat toelaat, heeft PvdA-frac- tieleidcr Gé Brouwer aan bur gemeester Scheeres gevraagd de mogelijkheden uit te zoe ken wat niet moeilijk moet zijn. omdat enkele andere ge meenten er ook mee te maken hebben, nu er buitenlanders gekozen zijn Het mag inderdaad, zegt D66- fractieleider Adri Reijnhout. die de kwestie heeft uitgezocht bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten. De wet geeft volgens Reijnhout de ge legenheid om. al naar teders levensbeschouwing is, een overeenkomstige eed af te leg gen =niiiii[jii]ii]ii]i[iiiiiiniiiiifii[iiiiiiiiiiiiiiti[iiii[tiiiJitiiiiii]i[ifriiEiiiiiiiiiiii]iiiniriiriiiitriiiiiii]iiiiiiMiiriiiiiiiii[(iiiriiiiiiiiifffiiiiinfi!iriitrit]i]iiijitiiiiiiiitiiuiMifimtiiiiiiitir[i|iimi fiinmiiiiiiiiiim Molen De Hoop maalt weer voor de bakker J Schiedam De kans bestaat dat de op te heffen stichting De Trechter, eventueel onder een 'èindere naam, door zal gaan met het opzetten en begeleiden van werklozenprojecten. Pnder leiding van adviseur John Zwart is een werkgroep in het le ven geroepen, die zich ten doel stelt zo snel mogelijk een nieuwe organisaue op poten te zetten. Ook maken de leden van de werkgroep zien sterk het ont moetingscentrum aan de Over- schiesestraat binnen de kortste keren weer open te krijgen. Om dat te bereiken is Johan Droog beieid gevonden het be heer van het ontmoetingscen trum op zich te nemen. Daar naast is er een dagelijks bestuur van vier personen geformeerd. Verder wil de werkgroep overleg tot stand brengen met de ge meente, vrouwenorganisaties en de stichting Sjop (het geesteskind van John Zwart). Een eerste stap tot overleg is al gezet. Een delegatie van de Trechter bracht eind vorige week een bezoek aan burgemees ter Scheeres om haar ongerust heid uil te spreken over de drei gende opheffing. „We willen met dat driehonderd mensen het slachtoffer worden van een conflict tussen twee be roepskrachten", luidde het pa rool. Hiermee werd gedoeld op de ruzie tussen Ton Kooijman en Piet Penning, waarbij de laatste een tand kwijtraakte. Kooijman werd vervolgens op staande voet ontslagen, waarna het bestuur af gelopen week besloot De Treeh- ter wegens 'de ontstane onbe heersbare situatie' op te heffen De bezoekfers vonden een gewil lig oor bij de gemeente, aangezien deze van mening is dat het be stuur van de Trechter het besluit tot opheffing vorige week over haast en buiten haar medeweten om genomen heeft. In de geformeerde werkgroep heeft een viertal ex-bestuursle- den van de Trechter plaatsgeno men. Het zijn Henny Schwager- mann, Jan Weygertze, Corry Bosch en Maarten Dorsman. Zij schaarden zich achter het protest, omdat ze naar hun mening niet voldoende waren ingelicht over de situatie bij de stichting, toen ze hun paraaf onder hetopheffings- besluit zetten. De werkgroep be staat verder uit Theo Maagden berg, Johan Droog en John Zwart. Het ligt in de bedoeling om de gemeente op 5 mei de defi nitieve plan nen voor te Maassluis Netty en Hen- drik Vosseman uit Maassluis hebben zaterdag de 1-2-3 show gewonnen, die onder auspiciën van de Lionsclub werd gehouden in de Bloe menveiling Westland m HonseJersdijk. Zij kregen uit handen van spelleider Ted de Braak elk een horloge en 'èen lang weekeinde naar Pa rijs. Zij bleken de beste van drie paren, die aan het begin van de avond uit het ruim dui zend koppige publiek wer den gepikt. Na het om-en - om-spel en het doe-spel be landden zij aan de 1-2-3-ta fel, waar zij onder grote hila riteit maar net de 'mispoes' ontliepen. De recettes van de avond komen ten goede aan èen inzamelingactie voor medische hulp aan Ghana van de stichting Orion. Maassluis De politie van Maas sluis heeft twee jongens van res pectievelijk 19 en 20 jaar aange houden, die hebben bekend zes inbraken te hebben gepleegd in de stad. Eén van de twee is ook betrok ken geweest bij een viertal inbra ken in Oude Tonge. De totale waarde van buit is ongeveer 55.000 gulden. Een kleine hoe veelheid spullen is teruggevon den. Maassluis Een sieraad voor de omgeving, noemde wethouder Izaak van der Knaap molen De Hoop aan de Zuiddijk in Maassluis, Sinds zaterdag is de in 1792 gebouwde molen meer dan een sieraad. De vrijwillige molenaars Jaap en Arie van de Kaaden malen er het graan, waarvan bakker Niko Walraven zijn brood bakt. 1963'm herinnering, de dag dat de bovenas brak en de wieken om laag stortten. Nu, 23 jaar later, verkeert de molen weer in rede lijke staat. Maar helemaal piek fijn in orde is het monument nog met' de muren vertonen nog een paar scheuren. Daar moet iets aan gedaan worden, zei Van der Knaap. „Want wij hebben geen monument meer te verliezen." Wethouder izaak van der Knaap bracht de eerste 2ak graan. De wethouder, op de bok van een boerenwagen, bracht de eerste zak graan. De molen was versierd met vlaggetjes en in het kielzog van de wagon liepen fanfare korps Het Wapen van Maas sluis en een majorettepeloton mee: de stad zou weten dat het feest was. Het graan, dat Van der Knaap bracht, kon echter niet meteen gemalen worden. Er stond te weinig wind. Maar gelukkig had den de broers Van der Kaaden een paar zakken meel klaar staan, zodat de wethouder niet mei een lege wagen de terugreis hoefde te aanvaarden. Jaap van der Kaaden had ondertussen ccn ding goed in zijn oren geknoopt- burgemeester Hans van Es is be stuurslid van de vereniging De Hollandse Molen. „Daar kunnen wij misschien nog eens ons voor deel mee doen", dacht hij In wijkgebouw De Ark kwamen de genodigden bijeen om het brood van Walraven te proeven 'Maeslander* heeft de bakker het produkt gedoopt. Het graan komt uit Maassluis, de karnemelk van boer Sonneveld uil Maasland „Zeldzaam lekker", vond ieder een het. Van der Knaap bracht de nood lottige tweede september van DOOR KOR KEGEL Schiedam Dat Aad ooit nog eens wethouder zou worden, hadden ze in de kunstenaarsfa milie Wiegman vijftien jaar gele den niet echt verwacht. Hij was net overgestapt van de Boeren partij naar DG6 en liep er altijd bij als een levensgenieter, zeer lang harig, zeer modieus maar als vroegrijp politicus al goed be vriend met PvdA-bons Jan Si mons en WD-vedette Gerard Verhulsdonk. Hij deed iets in kunst en stand- bouw. Thans is de 44-jarige voor- lichtingschef van Warmtemeter opgeklommen tot wethouder voor financiën, nutsbedrijven en automatisering. Zo is burgemees ter Scheeres ook ooit begonnen. Aad Wiegman krijgt er het stad sarchief en de fusie van de bouw verenigingen (de SSSW) bij. „Een heel ander gevoel om wethouder te zijn", lachte Aad Wiegman, toen hij vorige week door de Wa rande fietste. Druk baasje Dat Hans van Kleef ooit nog eens wethouder zou worden, had de binnenstad tien jaar geleden ook niet echt verwacht, toen hij als ex-Rotterdammer voorzitter werd van de bewonersvereni ging Schiedam-Centrum. Hans was ook al zo'n Kabouter-acbtig ventje, een druk baasje, wel ijver ig en kundig, maar toch... tikje te emotioneel voor een wethouder schap, leek het De historicus Han van der Horst wist niet dat hij het over een toekomstig wethouder had, toen hij schreef: „Weet je waarom ik beef.1' Aan de bar zit Hans van Kleef. Weetje waarom ik nl? Hans van Kleef krabt aan zijn bil." Dat soort rijmpjes be hoorde kennelijk tot de politieke folklore van die dagen. Van Kleef haalde een jaar of acht ge leden de voorpagina van een ad vertentieblad. toen zijn muis weggelopen was. Ook de nu 35- jarige stadsvemieuwer bij ge meentewerken Rotterdam is heel wat serieuzer geworden. Hij gaat in Schiedam onderwijs, stadsver nieuwing, woningbeheer en volkshuisvesting beheren. Twee oudere jongeren... Eén jaar Dan hebben we Gé Brouwer nog. Vroeger het knapste jongeqe van de klas. Hij wordt géén wethou der. Heel Schiedam dacht van wel, maar iedereen blijkt mooi op het verkeerde been te zijn gezet. Brouwer had al aangekondigd te stoppen met het voorzitten van de PvdA-fraetie, dus vriend en vijand dacht hij wil het college In maar nee: htj blijft tóch fractie leider, Voor nog één jaar. En dit nu leidt tot prognoses voor de toekomst van het PvdA/VVD-college, dat dus gaat bestaan uit burgemeester Schee res en wethouders Zijdeveld, Wiegman, Van Kleef en de libe raal Hafkamp. Vooropgesteld: Brouwer ontkent Maar de theorie wil en zij doet opgeld in bewonersverenigingen en andere politieke partijen aan de PvdA dat Brouwer bewust nog een jaartje gewacht heeft met het aanvaarden van een wethou- derspost. Hij hoefde maar met zijn vingers te knippen, maar hij deed het niet. „Ik ben kennelijk één van de weinige Schiedam- mere, die zó wethouder kan wor den," beaamt hij. Waarom zou Brouwer gewacht hebben? Wie de theorie wil be grijpen, moet terugblikken naar net jaar 1976. De PvdA was toen verscheurd: Clara Stroman moest als wethouder opgevolgd worden. De nieuweling werd Herman Posthoorn, maar een grote minderheid (met Simons, met Brouwer) had liever Joop de Jong benoemd gezien. Argu ment: men was niet zo tevreden over de binnenstadspolitiek van Chris Zijdeveld en vond dat De Jong hem in het college van B en W beter kon controleren dan Posthoorn. In de loop der tijd is de ontevredenheid van de PvdA zich meer op Posthoorn gaan richtenen het zal mede een re den voor hem zijn geweest om zich nu niet opnieuw kandidaat te stellen. De andere reden is' hij is toe aan iets nieuws, tenville van zijn persoonlijke groet. Kun stenaar Bram Uil raadde hem dat aan, een jaar geleden. Waakhond Maar hoe is nu die theorie? Kri tiek op Zijdeveld is er nog steeds wel, alleen lang niet zo uitgespro ken als vier jaar geleden. Hij doet het de laatste jaren niet onaardig, kreeg ook al lang geen openlijke verwijten meer (al is de SSSW hem niet voor niets ontnomen), hij wordt door verenigingen in de stad ook steeds sympathieker ge vonden (met name in de Gorzen) en hij kreeg van de PvdA-achter- ban veruit de meeste voorkeur stemmen. Was Brouwer wethou der geworden, een favoriete Zij develd zou dan weggedrukt zijn. Dat kon niet meteen, dat was te genover de achterban niet te ver antwoorden geweest De theorie wil, dat het duo Wiegman/Van Kleef thans de rol gaat vervullen die Joop de Jong m 1976 was toe bedacht, namelijk die van waak hond van Zijdeveld. En als over een jaar blijkt, dat Zij develd teveel kritiek krijgt o, dan is toevallig net Brouwer be schikbaar, want die stopt dan im mers met het fractieleiderschap... De vraag is natuurlijk of het zo ver komt. Brouwer ontkent. En naar verluidt is Posthoorn van plan. nu hij als gewoon raadslid zijn handen vrij heeft, om meer PvdA'ers te mobiliseren legen het machtsblok zoals dat al jaren gevormd wordt door figuren als Brouwer, Simons, Wiegman en Van Kleef. Het is het blok dat Posthoorn geen kans op een nieuw wethouderschap zou heb ben geboden, als Posthoorn het erop aan had laten komen; het zelfde blok, dat wist te verhinde ren dat ex-afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer terugkeerde m de gemeenteraad. De nieuwe tase in het PvdA/VVD-huwelyk kan wel eens spannender worden dan de vier wittebroodsjaren. Toch is te hopen dat Brouwers recentelijk bepleite politiek van warmte, liefde en hoffelijkheid de theone ondermijnt Hij wou immers een vriendelijker Schiedam. Vlaardjjigtn De socia- listiese party viert vrij dagavond de opzienba rende overwinning, die op 19 maart bij de ge meenteraadsverkiezin gen werd behaald. De SP kwam tot verras sing van velen van twee op vijf raadszetels Het feest wordt gehouden in zaal Triangel aan de Fransenstraat. Na een korte rede van de voor zitter worden de drie nieuwe raadsleden aan het publiek voorgesteld Het feest begint om acht uur en wordt muzikaal opgeluisterd door de Bui tenband. Vlaardingen De politie heeft zaterdag een 36-jange Panjze- naar aangehouden, die bad inge broken m een woning aan de Ke- thelweg. De man werd ingere kend nadat hij vanaf de eerste etage van de woning in de tuin sprong. In de zakken van zijn col bert werden uit het huis afkom stige sieraden ter waarde van tienduizend gulden aangetroffen. Tevens werd een 46-jange inwo ner van Venlo op heterdaad be trapt bij een inbraak in een kle dingzaak op de Hoogstraat Bij zijn aanhouding bad de man twee tassen met kleding ter waarde van ƒ1200,- en een geldbedrag van ƒ650,- bij zich. Maassluis Uit café De Moriaan aan de Haven in Maassluis werd uit de kassa 500 gulden ont vreemd Door een deur te force ren konden de dieven toeslaan. Uil een woning aan de Groen van Pi instererkade verdween een fotocamera. Een bewoner van een pand aan het Mackayplein merkte mid denin de nacht dat er ongenode gasten in zijn huis aanwezig wa ren. Toen de man poolshoogte ging nemen, vond hy zijn porte monnee geopend op tafel Onder zoek leerde dat de dief er slechts met tien gulden vandoor was Vlaardingen De traditionele zondagse wandeling van 't Oft naar 't Ooft. in vroeger jaren hét uitje van veel Vtaardingess. her leeft morgen. De dinsdagoch tendwandelaars, een clubje onder leiding van het echtpaar Poot. heeft een tocht uitgezet van het park aan de Hofiaan naar de Maasboulevard f iel echtpaar Poot heeft de tocht wel iets langer gemaakt dan vroeger gebruikelijk was De start is om tien uui in de kantine van voetbalvereniging De Hol- landiaaan in park 't NieuwelanL Door hel Hof. via Hofiaan. Land- straat en Westhavenkade gaat 'de wandeling naar het Wester hoofd, waar op Het Platje een kopje kof fie wordt gedronken. Dan gaal het naar het Ooster hoofd, de plaats waar, toen Vlaardingen nog de hanngstad was, de vissers vrouwen hun mannen uitzwaai den als zij naar zee gingen De tocht wordt besloten met een korte wandeling door sportpark De Vijfsluizen Jongetje niet peuk bewerkt Vlaardingen Een achtjarige jongen is za Lei dag in park l Hof met een brandende sigaret be werkt Een ongeveer veertienja rige knaap vroeg hel ventje of hij even m zijn hand mocht kijken. Daarop kreeg het jongetje een brandende peuk in zijn hand palm gedrukt en liep daarbij een fikse blaar op. Vlaardingen De een heeft zich verdienstelijk gemaakt als hui darts en als vrijwilliger bij het Rode Kruis, de ander als pen ningmeester van de vereniging van volkstumders. Beiden kre gen dit weekeinde een koninklij ke onderscheiding* Gilles Arie Verstege en Jan Louwe, Burge meester Fred van Lier speldde hen de versierselen op Huidarts Verstege hield in Vlaar dingen dertig jaar praktijk aan huis en spreekuur in het Holyzie- kenbuis. In het ziekenhuis vond de plechtigheid plaats, waar hij benoemd werd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Buiten zijn werk was hij ook bestuurslid en colonne-commandant bij het Rode Kruis en maakte hij veel reizen mee als scheepsarts van de Henri Dunant, Hij was ook voor zitter van de vereniging Vrien den van de Hartstichting, bonds- arts by de Judobond, lid van de raad voor sport en recreaue en diaken van de fransiaiige Waalse hervormde kerk in 's-Gravenha- ge. Jan Louwe kreeg m het vereni gingsgebouw van de volkstuin ders aan de Zuidbuurtseweg de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Toen hij op 5 maart 1943 pen ningmeester werd van de vereni ging zat er vijfendertig cent m kas. Hij stortte honderdvijftig gulden uit eigen middelen en bracht door zijn zuinigheid de vereniging tot bloei. De vereni ging telt nu 188 leden. Louwe was ook twintig jaar lid en vier jaar bestuurslid van de inmiddels op geheven Zakenstudiekring.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1