Verwijt: WD varkensstaart van Pvd A-lijst Vlaardingen: links minderhei dscollege Scheerstra gooit olie op het vuur VLAAMSS SAGB1A0 8GHIEIAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schorsingen leggen de cafés geen windeieren School adopteert oorlogs monument Xisïï, Maasland keert publiek nig toe 'Zóveel ingeleverd Afscheid Posthoorn op 23 mei Niemand doet water bij de wijn Honkvast bruidspaar .ajSf J\ - v WATERWEG WOENSDAG 30 APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229,.35206$. 350557 - sportredactie: 345209. Maasland De uitbreiding van het aantal raadszetels in Maas land van elf naar dertien brengt meteen een praktisch probleem met zich. Door de krappe opstel ling van de stoelen 2ïtten drie raadsleden nu met de rug naar de publieke tribune. Het publiek kijkt vanaf amper twee meter afstand naar de ach terkant van de raadsleden Ineke van der Spek, Marian Siebelink en Dirk Hanemaaijer. Tijdens de spreekrechtbijeenkomst werd daar vanaf de tribune meteen al een opmerking over gemaakt. Bij de rondvraag vroeg Hane maaijer aandacht voor dit pro bleem. Volgens burgemeester' Bloemendaal is daar, behoudens 'een aanslag op het budget', waar schijnlijk weinig aan te doen. Zij beloofde niettemin de opstelling nog eens te bekijken. reikte akkoord wel leiden tot een voortzetting van het beleid dat de vorige PvdA/VVD-coalitie heeft gehad, vreesde PSP'er De Leede. Hij somde zijn klachten op: een schandalig woonwagenbeleid, doormodderen met de kinder centra, sabotage van het opbouw werk, geen goed minimabeleid, een achterwege blijven van het minderhedenbeleid. De Leede Schiedam Het CDA in Schiedam stelde nog tegen kandidaten, maar die werden gisteravond weggestemd. Achtereenvolgens dolven Riet van Lambalgen-Brou- wer, Aad van Lingen en Piet Roosen het onderspit. Volgens verwachting belandden PvdA'ers Chris Zijde veld, Aad Wiegman en Hans van Kleef en WD'er Luub Hafkamp als wethouders naast burgemeester Scheeres in het pluche. D56, de CPN en PSP/PPR stem den blanco. Zij hadden niets te gen de drie PvdA-kandidaten en Hafkamp, maar wilden zich niet 'schuldig' maken aan hun benoe ming, omdat het werkprogram ma van de PvdA/VVD-coalitie nog niet bekend is. Het' CDA stel de uit protest tegenkandidaten. Zy de veld werd zonder morren aanvaard, maar Hafkamp, Wieg man en Van Kleef kregen con currenten omdat CDA-aanvoer- der Siem Rosman wilde onder strepen dat zijn partij minstens één wethouder toebedeeld moest krijgen. Maar de kleine oppositiepartijen brachten naar voren dat CDA en WD voor de PvdA lood om oud ijzer waren. Die twee partijen le verden zoveel van bun principes in hun offervaardigheid was zó groot dat de PvdA makke lijk kiezen had. „De één leverde nog meer in dan de ander", was de visie van Klein Links. D66- fractieleider Adri Reijnhout sprak zelfs van de WD als var kensstaart van de FvdA-ïijst: zo veel had de VVD volgens hem ingeleverd, dat die partij amper nog recht op eigen bestaan had. Geheim PvdA-leider Gé Brouwer werd uitgedaagd de PvdA/VVD-over- een komst voor te lezen; een ak koord dat de andere partijen als geheim ervoeren en waarvan zij het fijne wilden weten. „Ik kan niet stemmen voor wethouders, als ik niet weet op welke pro grammatische basis zij gaan wer ken", zei Reijnhout, hierin ge steund door Ulferd Bruseker (CPN) en Bart de Leede (PSP/PPR). Om die reden stem den zij blanco, niet omdat zij iets tegen de wethouderskandidaten persoonlijk hadden. Brouwer lis de overeenkomst met de WD voor niet omdat hij zich uitgedaagd voelde: eigen lijk begreep hij die roep om open heid niet „Want wij zijn daar open over geweest", zei hij. „Ik heb het akkoord vorige week let terlijk voorgelezen op onze le denvergadering. Daar waren twee journalisten aanwezig en die hebben het in hun kranten niet opgetekend. Zo belangrijk was het dus," Belangrijk: het enige voorbehoud dat de WD gemaakt heeft, is de sluiting van Zestienhoven. De li beralen willen de .Rotterdamse^ luchthaven openhouden, de PvdA-Schiedam is voor ophef fing. De WD zal alleen overhel len, als de aanwezigheid van Zes tienhoven de planologische ont wikkelingen van Schiedam- Noord (nieuwbouw in Spaland) frustreert -'Klachten Als dat alles is, waar de WD be denkingen over heeft zal het be sneed op één na alle zwakke pun ten van het vorige collega van B en W aan; het ene waar hij aan voorbij ging was het erfpachtbe- leid, maar de kritiek dóórop werd geventileerd door Reijnhout en Bruseker. De laatste zei, dat de CPN liefst een PvdA-minder- heidscollege had gedoogd. Maar Brouwer nam dat niet serieus, omdat alleen de CPN hem geen partijprogramma had doen toe komen. „En dan valt je interesse kennelijk wel mee", spotte Brou wer. Bruseker. „Als wij samen 1 mei kunnen vieren, de Dag van de Arbeid, moeten wij toch ook sa men een stad als Schiedam kun nen besturen?" Schiedam Aan een gloed vol afscheidsbetoog had Her man Posthoorn geen behoef te. „Nee, liever niet", had de scheidende wethouder tegen burgemeester Scheeres ge zegd. Het liefst zag Post hoorn dat er geen woorden aan hem 'vuil' gemaakt wer den. Als 'gewoon' PvdA- raadslid blijft hij er tenslotte bij horen. Niettemin had Scheeres een ferme handdruk voor Post hoorn over; „Herman, be dankt!" De CPN was als enige gister avond uitvoeriger over Post- hoorns vertrek. TJIferd Bru seker betreurde het vertrek van de als progressief betitel de wethouder. „Hij heeft er zelf voor gekozen. Hoewel..." Bruseker liet open, dat Post hoorn de eer aan zichzelf ge houden heeft Burgemeester Scheeres kon digde aan dat er 23 mei een afscheidsreceptie voor wet houder Posthoorn is. „Zo waarlijk heipe mij Allah almachtig", zei PvdA'er Mahir Engin gisteravond bij zijn installatie als gemeenteraadslid. Hij kreeg van burgemeester Scheeres permissie niet God te noemen, maar de hië rarch uit zijn eigen godsdienst. 'Gaat politiek altijd zo langzaam?9 Vlaardingen „Gaat politiek altijd zo lang zaam?" Die vraag was het een vraag? kwam in de Vlaardïngse raad van de publie ke tribune, „Ja, er is nog steeds geen manier gevonden om politici op stukloon te zetten", was het antwoord. Zelfs op de bomvolle, maar toch overwe gend rustige publieke tribune ontstond on geduld. De PvdA-fractie achtte, nadat de eerste drie 'schaapjes op het droge' waren in de vorm van aaspirant-wethouders IJs brand van der Velden, Bas Goudriaan en Arij Maarleveld, de tijd rijp voor enige be zinning en vroeg een schorsing van een half uur aan. De impasse bleek nog lang niet doorbroken en de 'loze' periode benutten de sociaal-de mocraten om opnieuw een voorstel tot over leg aan het adres van de WD en het CDA te doen. Net toen de raadszaal na die tijdspanne weer volstroomde met belangstellenden, die de vrije minuten hadden gebruikt voor het nut tigen van versnaperingen in de rond het stadhuis gelegen cafés, kwam de melding van een nieuwe time-out. Voor weer een half uur. Die werd met gemor begroet Maar er waren er ook, die voordeel zagen in de schorsing. Opnieuw werd en masse de gang naar de plaatselijke horeca gemaakt Die deed goede zaken. Nog vóór het middernachtelijk uur had ie dereen zijn of haar plaats weer ingenomen om getuige te zijn van de benoeming van Kees van der Windt (PvdA) en Atie den Hoedt (D66). Het 'college' was gevormd. Hoewel... „Ik weet niet of we feitelijk wel een college heb ben", besloot burgemeester Van Lier de ver gadering. Sombere gezichten bij Aart Kool (CDA) en Jan Madern (VVD). Zij hebben geen vertrou wen in de uitstag. DOOR AAD RIETVELD Vlaardingen Vlaardingen heeft eventjes een links minderheidscollege. Vier wethouders van de PvdA en één van D66 werden gisteravond na drie uur vergade ren in de raadzaal en twee uur beraadslagen in kleine kamertjes benoemd. Alle vijf hielden hun benoeming in beraad. De levensvatbaarheid van het linkse college werd al meteen door CDA en WD in twijfel getrok ken. In die twijfel stonden zij niet alleen. Het leek om twaalf uur bijna een echt drama te worden. Drie wet houders waren benoemd en SGP'er Rien Lensvelt zette aan voor nog een laatste beroep op het gezonde verstand van de PvdA, „Wij moeten nog vier jaar verder met deze raad," zei hij ten overvloede. „Alle deuren zijn dichtgeslagen. Ik raak hier zon der woorden. Wat hier gebeurt, is onvoorstelbaar. Zó grof." Lens- velt zag de ontwikkelingen met zorg aan. Hij had net zogoed voor lege stoelen kunnen spreken. De PvdA wilde niet door de bocht voor rechts, CDA en WD wei gerden te buigen voor links. De publieke tribunes in de Vlaar- dingse raadzaal waren afgeladen. Wilde stemmingen, dat maak je niet alle dagen mee, moeten die mensen gedacht hebben. Een ak koord over een beleidsprogram ma hadden de afgelopen weken alleen PvdA, D66 en Klein Links weten te bereiken. Een program ma dat steunde op een minder heid in de raad. CDA en VVD konden daar niets tegenover stel len. Zij schoven de schuld voor de impasse in de onderhandelingen af op de PvdA. „Die partij ne geert de uitspraak van de kie zers", zei CDA'er Aart Kool en WD'er Jan Madem nam de woorden 'rampzalig' en 'schanda lig' in de mond. Maar hoe Kool ook betoogde dat de drie grote partijen tot elkaar veroordeeld waren, dat de liefde wel zou groeien, de PvdA hield vast aan haar standpunt: geen rechtse meerderheid in het colle ge. Die rechtse meerderheid zou ontstaan wanneer zowel het CDA als de VVD met de PvdA in het college zouden komen, Dat was nu juist wat christen-demo craten en liberalen wilden: een stadsbestuur met de drie grote partijen. Daar hielden zij aan vast Halsstarrig", noemde PvdA'er IJsbrand van der Vel den die houding. Ongewisse De eerste drie wethouders van de PvdA werden zonder al te veel problemen gekozen. De eerste zelfs met algemene stemmen. IJsbrand van der Velden, Bas Goudriaan en Arij Maarleveld verkeerden echter in het onge wisse over wat er verder zou ge beuren en hielden hun benoe ming in beraad. Toen begon bet overleg achter gesloten deuren, het gefluister in de wandelgan gen. Bij de vierde wethouderskandi daat zou het erop aan komen. Zou het pact tussen CDA, WD en SGP/GPV/RPF sterk genoeg zijn, zou de linkse minderheid de steun krijgen van de SP, de partij die bij de onderhandelingen al zo snel had afgehaakt? De PvdA bepaalde achter geslo ten deuren de strategie die verder zou worden gevolgd. De fractie leiders van de drie grote partijen zaten nog om de tafel, deden el kaar een laatste bod maar dat was hetzelfde bod dat zij de afge lopen vier weken hadden ge daan! „Nee", luidde opnieuw net antwoord van beide partijen. Voor de zoveelste keer liepen de onderhandelingen vast, voor zij nog maar waren begonnen. De vergadering ging verder; links besloot haar eigen koers te varen, zonder CDA en VVD. De vierde PvdA'er werd kandidaat gesteld: Kees van der Windt Die werd met negentien stemmen voor en zestien tegen benoemd. Nog steeds steunde de SP het linkse college. Maar bij de vijfde wethouder, Atie den Hoedt van D66, hield die steun op. Zij werd met veertien stemmen voor en 21 blanco gekozen. De SP had het laten afweten. Dat was begrijpe lijk. De PvdA is in de visie van SP'er Remi Poppe al niet links, D66 helemaal niet „Een politieke windvaan", had Poppe de partij genoemd. Burgemeester Fred van Lier riep na afloop van de stemming met een de volgende vergadering bij een. Die wordt gehouden op 9 mei Als de vijf wethouders hun benoeming dan niet hebben aan vaard, moet er opnieuw worden gestemd. Maar ook als zij de be noeming wel aanvaarden, moet de vergadering worden gehou den, zei Van Lier. „Want dan zullen die wethouders de raad toch wel iets te vertellen hebben", zei de burgemeester fijntjes „Over het programma en over de portefeuilleverdeling", Want door alle perikelen van de laatste weken is over dat laatste in ieder geval nog niets bekend. Rechtstreekse aanval op Storm Maassluis Toch nog enig vuurwerk in de Maas-sluise gemeenteraad tijdens de installatie van de raadsleden. John Scheerstra, fractie voorzitter van de WD, gooide olie op het vuur door tijdens het vaststellen van het pro- gratfima op hoofdzaken enkele zeer kritische kanttekeningen te plaatsen. De liberaal prees de inbreng van de RPF en de PPR/PSP-fraeties tijdens de onderhandelingen Openlijk viel hij Jan Storm, op volger van de met veel tumult vertrokken Manda Kapil, aan. „D66 heeft slechts vijf punten kunnen verwerven in het pro- fram ma op hoofdzaken. Jan torm heeft het programma van D66, grotendeels geschreven door Manda Kapil, schijnbaar slecht weten te interpreteren". Ook haalde Scheerstra uit naar het CDA: „Het is verbazingwek kend dat het CDA voor het in stellen van een aparte milieu commissie heeft gepleit. In het programma is daar niets van te rug te vinden en in het verleden heeft het CDA ook nooit voor het instellen van een commissie vol gens artikel 61 van de gemeente wet gepleit." Privatisering De PvdA, fel gekant tegen priva tisering van overheidsdiensten, kreeg ook te maken met de fel heid van Scheerstra: „Privatise ring is niet in strijd met de klas sieke liberale gedachte. De tijden veranderen immers. Het is wim Kok zelf geweest die op een bij eenkomst in Maasland heeft ge zegd dat privatisering geen vies Maassluis „Leven in een de mocratie is de beste kans op een leven in vrijheid". Burgemeester Hans van Es van Maassluis bena drukte tijdens de symbolische overdracht van het oorlogsmonu ment aan de leerlingen van de derde klas mavo van de Konin gin Juliana Scholengemeenschap het belang van een goed functio nerende democratie. „Wie het verleden niet vergeet, beheerst de toekomst", hield de burge meester zijn gehoor voor. J.H. van den Hoven van de stich ting Februari 1941, die het initia tief heeft genomen om oorlogs- jmonumenten te laten adopteren door Teerlingen van scholen in Nederland;—hield de scholieren voor dat leven in"vrijheid nog niet voor iedereen is weggelegd. „Nog steeds worden mensen ver volgd, gemarteld. Er zijn landen waar je je eigen mening niet kunt verkondigen, waar geen demo cratie heersL Voor ons is het alle maal verleden tijd. Vrijheid is een goed dat door mensen nau- weiiiks op de juiste waarde wordt gescnat. Zeker niet als je niet zelf aan den lijve hebt ondervonden hoe het is om niet in vrijheid te leven. Daarom moeten we onze vrijheid koesteren en ohs wape nen tegen fascisme en racisme". Ook Hans Eijsackers, de direc teur van de scholengemeenschap, ging daarop in: „Er is discrimina tie, vreemdeünghaat. Het is onze plicht om ons daartegen 'te ver zetten". De leerlingen hebben met de adoptie van het monument, dat ontworpen is door kunstenares E.A. van Santen en in 1966 aan het Julianaplantsoen is geplaatst, de taak op zich genomen om zich vertrouwd te maken met de ge schiedenis. De leerlingen hebben zich de laatste maanden intensief met adoptie bezig gehouden. Ex- politieke gevangenen uit de oor log hebben hun ervaringen op school verteld en er werden di verse films vertoond. Ook werd tijdens de geschiedenis- en maat- schappijlessen ingegaan op de oorlogsjaren. Drie leerlingen, Dick Hartog, Mi randa de Ries en Marlou Brand, declameerden bij het oorlogsmo nument een gedicht van een on bekend gebleven gevangene. Zeekadetten vormden rondom het monument een erehaag en Gre Lucardie speelde op ingeto gen wijze The last post'- Terwijl zeekadetten een ere haag vormen, leggen twee leer lingen van de Juliana scholenge- meenschap een krans bij het monument. woord meer is voor de PvdA.' Raadsleden in Rotterdam en Schiedam hebben zich in dezelf de bewoordingen uitgelaten." De politieke partijen m de ge meenteraad van ^Maassluis gin gen overigens akkoord met de vaststelling van een beleidspro gramma voor de komende vier jaar. Het CDA en de PvdA toon den zich zelfs zeer tevreden. Elly Doddema (PPR/PSP) leverde enige kritiek: „Liever hadden wij een vierde wethouder gezien, be-_ last met milieuzaken en volksge zondheid. De kleine partijen mochten echter niet meepraten over de collegevorming en de portefeuilleverdeling. Het gaat te ver om tegen te stemmen, maar ik onthoud mij van stemming, wat betreft de verkiezing van de wethouders." Programma Zonder problemen werden ver volgens Anton Wustrow (PvdA), Izaak van der Knaap {CDA} en Liesbeth Snoeck (VVD) tot wet houder gekozen. Jan Storm kon het niet iaten om te reageren op de rede van John Scheerstra: „Scheerstra kan niet tellen. Wij vinden veel van ons programma wel terug in het programma op hoofdzaken." Elly Doddema tot slot: „Jammer dat de besprekin gen niet in het openbaar hebben plaatsgevonden. Openbare ver kiezingsprogramma's worden in de beslotenheid besproken. Dat wekt geheimzinnigheid op, open heid had voor de burger beter ge weest" Vlaardingen Burgemeester Van Lier bezocht gistermiddag het echtpaar Van Leeuwen-Van Teijlingen vanwege een zestigja rig huwelijksfeest De 88-jarige Hendrikus van Leeuwen en zijn ruim twee jaar jongere echtgeno te trouwden op 29 april 1926 in Vlaardingen, de gemeente waar ze ook' nu nog wonen (aan de Gelderlandlaan).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1