Gravin Aleidadag zuigt publiek weg uit centrum Geraniums in de minderheid Fietsers van Jan de Witt VLAftlDIIGS DAGBLAD SCHIEDAMSOHE COURANT ÜIIE WATERWEG COURANT m y&mmtssmsm Buit van 35 mille ■rv.\ ÜMBT*" Voorlichting over vakantie en gezondheid Hans Pont in Triangel Jongen bekent Geboren in '76: welkom bij Novotel Commissie bodemonderzoek:9Vertraging onaanvaardbaar9 Onvoltooid kunstwerk Belg is te behulpzaam Opknapbeurt Westwijk weer op lange baan A MAANDAG VI MEI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. Kijken of er nog brood te Twee echtpa ren eend en hun jonkies banieren, ver baasd om zo- visite, door hun an ders zo rusti- Juliana- Juiianapark en De Erker stevige tegenhanger van Vrijmarkt Schiedam Op Moederdag was het Julianapark reeds opge ruimd, maar aan de wandelpa den was te zien dat de dag tevo ren honderden mensen er ca deautjes hadden gekocht, of an dere dingen. Blubberig, omge ploegd bijna zagen de paden er uit. Zo druk was het geweest op de Gravin Aleidadag. Zaterdag ochtend bij de eerste schreden al liet het zich aanzien dat de grint paden niet bestand zouden zijn tegen de menigte die later zou ko men. Dat werd dus dweilen in De Er ker, toen *s avonds de open dag om was. Want honderden bezoe kers van de Gravin Aleidadag in het Julianapark hadden dat na tuurlijk gecombineerd met een visite aan het wijkcentrum van Schiedam-West. „We zijn nu toch in de buurt", zei een vrouw, alsof zij een excuus voor haar gratis kopje Erker-koffie nodig had. Het was de tweede Gravin Alei dadag. Vorig jaar was het stra lend weer, de opbrengst was toen voor buitenlandse organisaties in Schiedam en het was zo'n succes geworden dat herhaling bijkans verplicht werd. In het afgelopen jaar is een stichting opgericht, zo dat niet langer de bewonersvere niging Schiedam-West als orga nisator en dus verantwoordelijke hoeft te worden aangemerkt En zoals dat gaat, de bewonersvere niging kon de stichting die uit haar voortgekomen is meteen ze ventig gulden betalen voor een kraampje net als alle andere deelnemers. De vereniging be dankte voor de eer, want men verwachtte ook in De Erker veel drukte en daar heeft zij een ei gen ruimte. 100 jaar CJV Ook nu kon de Gravin Aleidadag een succes worden genoemd, al werd het uiteraard minder druk dan vorig jaar. De opbrengst was nu bestemd voor ae CJV-afde ling De Heere Heeft 't Voorzien, Deze organisatie bestaat honderd jaar in Schiedam en verdiende dus wel een bijdrage, indirect af komstig van alle Schiedammers die zich in en rond het Juliana park laafden en er leuke habbe- kratsjes kochten. Ondanks de commerciële opzet die de Aleida dag gekregen neeft, blijft het oog merk om non-profit te draaien en de baten aan een Schiedamse be weging ten goede te doen komen. Het viel op dat er in verhouding weinig welzijnsinstellingen deel namen aan de tweede Aleidadag. De animo om een kraampje te be mannen was zo groot geweest, dat voorzitter Aad Ouweneel en zijn rechterhand Bob den Uyl een aantal organisaties hadden moeten weigeren. Ondanks de drukte en de goede sfeer leek de afwezigheid van typisch Schie- Schiedam Om te beginnen met vanavond houdt gemeente- voorlichting Schiedam deze en volgende maand bijeenkomsten over het thema 'gezondheid en vakantie*.* De informatie is voor namelijk bedoeld voor buiten landse vrouwen die al dan niet methun gezin de vakantie willen doorbrengen in het land van her komst. Aan de orde komen zaken als inentingen, ziektenkostenrege- lingen, medicijngebruik tijdens de vakantie en kinderziekten. Ook wordt aandacht besteed aan dingen die indirect te maken hebben met vakantie, bijvoor beeld uitkeringen en schoolgaan. De deelnemers krijgen een videofilm te zien aan de hand waarvan ze vragen kunnen stel len. Verder krijgen ze schriftelijk de nodige informatie verstrekt. De voorlichting wordt gegeven door buitenlandse vrouwen die bij het Plaatselijk Educatief Cen trum in Vlaardingen een kader cursus gezondheidszorg hebben gevolgd. Het is de bedoeling in de toekomst dit soort informatie ook 'aan mannen te geven. De bijeenkomsten" voor Turkse vrouwen zijn morgenavond in basisschool Albert us Magnus (14.00-15.00 uur), op woensdag 21 mei in basisschool De Hdrlekino (10.30-11.30 uur) en op donderdag 5 juni in basisschool Jan Ligthart (10.00-11.30 uur). Marokkaanse vrouwen kunnen vanmiddag vanaf 15.30 uur en vanavond in vrouwencentrum Barrika te recht. Op woensdag 14 mei is er een bijeenkomst voor buiten landse vrouwen in clubhuis Oost (9.30-11.15 uur). Hier zijn ook Ne derlandse vrouwen welkom. Vlaardingen FNV-voorzitter Hans Pont spreekt morgenavond tijdens een bijeenkomst in zaal Triangel over de nota die zijn bond heeft gemaakt: Kiezen voor nieuwe kansen. In die nota wor den de verkiezingsprogramma's van alle politieke partijen verge leken. Voordat Pont achter het spreek gestoelte gaat staan vertelt Pieter Wilschut van de algemene bond voor onderwijzend personeel (Abop) over het onderwijsbeleid van de huidige regering. Na de spreekbeurt van Pont is er gele genheid om met de FNV'ers van gedachten te wisselen. De bijeen komst in zaal Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen be gint om acht uur. Vlaardingen Een 12-jarige Vlaardingse jongen, die vorige week dinsdag door de politie werd aangehouden, heeft zes diefstallen bekend. De jongen is voorgeleid aan de officier van justitie. De jongen had de gewoonten hui zen of bedrijven binnen te gaan en te vragen of hij naar het toilet mocht. Vervolgens doorzocht hij kamers en kantoren, om te zien of hij iets van zijn gading kon vinden. Hij stal geld en betaal kaarten. Het grootste deel van de buit is terecht. De jongen had van al het gestolen geld maar hon derdvijftig gulden uitgegeven. Schiedam Kinderen uit Schiedam, die even oud zijn als Novotel, worden uitgeno digd het tienjarig bestaan van het hotel aan de Harga- laan mee te vieren. Alle in Schiedam wonende kinde ren, die in 1976 werden gebo ren, zijn welkom op de feest middag op woensdag 21 mei. Voor de zondag daarna orga niseert Novotel een voetbal toernooi. v" Spoedberaad provincie over Steendijkpolder m De geraniums staan er fris bij op de sfeervolle Vlaardingse Markt. Met behulp van een fish-eye-lens zijn de blommen en de omgeving op één foto 'gepakt'; dat geeft overigens enige vertekening, zie de lantaarnpaal... Vlaardingen/Schiedam Twee geranium markten; dat isi interessant, dat laat zich goed vergelijken. De ene afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zet bakken vol bloemen uit op het Hemaplein in Schiedam, de andere afdeling kleedt de Markt in Vlaardingen aar.. Op allebei de plaatsen pronkt de KMTP met hon derden geraniums; beide markten geven kleur aan een zaterdag die op het eerste gezicht nogal grauw liikt. Meteen al valt het verschil op: zo als gezegd, de ene afdeling zet bakken uil, de andere kleedt de Markt aan. Uit de woordkeus blijkt hoe de omgeving meetelt. Aan zo'n Hemaplein, kaal, saai van zichzelf, valt niet veel te ver anderen. De stemming, die er an ders heerst, is er ook als er hon derden plantjes staan, 't Is een tikje armoedige omgeving. Op de Markt in Vlaardingen daarente gen zorgen de pittoreske geveltjes voor een nostalgische stemming, zoals dat bij een ouderwetse bloe menmarkt past. Al zet je daar de bakken net zo neer als in Schie dam voor de Hema, dan spreek je toch van aankleden. De ene plek hééft 't, de andere niet. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De commissie milieu van provinciale sta ten praat deze wijk tijdens een extra vergadering over de vertraging, die is ontstaan in de verwerking van de onderzoeksresultaten inzake de bodemverontreiniging in de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder. Enkele leden van provinciale sta ten hebben bij gedeputeerde J. Hekkelman aangedrongen op het spoedberaad. Harm Woudstra en Nico Kikke zullen namens de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder via het inspreek- recht nog eens wijzen op de ver traging, die in ontstaan door een gebrek aan mankracht en de op heffing van het openbaar lichaan Rijnmond. De bewoners zouden, in de maand met op de hoogte worden gebracht van de resulta ten van het onderzoek. Door de vertraging die nu is ontstaan kan het nog wel drie maanden duren voordat er meer duidelijkheid is voor de bewoners van de grootste gifwijk van Nederland. Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonder zoek: „Het is voor de commissie onaanvaardbaar dat de bewoners van de Steendijkpolder zo lang in onzekerheid blijven. De zomer staat weer voor de deur en de mensen weten nog steeds met wat er allemaal staat te gpbeuren. Dat is een zeer kwalijke zaak. De ongerustheid neemt weer toe nu de kinderen weer buiten spelen". Vorig jaar dreigde de situatie in de Steendijkpolder te escaleren toen boze bewoners meer zeker heid wilden voor hun op gif grond spelende kinderen. De ge meente Maassluis nam toen extra veiligdheidsmaatregelen, maar met de zomer in aantocht is de ongerustheid bij de bewoners nog steeds niet weggenomen. Lenie "van Rijn-Veliakoop, de ex-Rijn- mondgecommitteerde heeft laten weten dat de onderzoeksrappor ten in concept gebruiksgereed zijn. De bijeenkomst in hel provincie huis op donderdag 15 mei begint om 14.00 uur. Gemeenteraadsle den van Maassluis en bewoners van de Steendijkpolder zullen de bijeenkomst bijwonen. De rechtszaak over de hoogte van de onroerend-goedbelasting (ÖGB), die ook op donderdag 15 mei zou plaatsvinden, is op ver zoek van de commissie bodemon derzoek uitgesteld. De advocaat van de commissie is donderdag door dringende werkzaamheden verhinderd. De zaak voor het Haagse hof dient nu in de maand juni of in de maand september. Behalve het decor, dat de sfeer bepaalt, is er nog een verschil. In Schiedam lopen honderden men sen kriskras langs de geraniums, sommigen hebben niet eens oog voor deze schepselen der natuur. Zij moeten in de Hema zijn; al leen dat verklaart hun aanwezig heid. In Vlaardingen is er geen Hema achter de geranium markt Hier is de Markt zo'n beetje het eindpunt van de Hoogstraat; wie hier dóórloopt doet dat vooral voor de bloemen, niet voor iets anders. Kortom: het Vlaardings publiek toont zich meer geïnte resseerd. Maar er zijn ook overeenkom sten. Op beide geraniummarkten zijn de geraniums ver in.de min derheid. Er staan enorm veel afrikaantjes, lobelias, salvia's, pe tunia's, ijsplanten zeifs, zodat de vraag rijst of gewoon "bloem markt' niet logischer zou zijn. 't Is net alsof je op een koemarkt lou ter varkens ziet Wat de Schiedammers en Vlaar- dingers ook gemeen hebben zijn hun grapjes. „Ze krijgen goed wa ter zo, hè?" klinkt het herhaalde lijk. „Zeg je nou geraniums of gerania, net zoals musea, in plaats van museums?" Intellectuelen lo pen er kennelijk ook. Men wordt wat flauw van de motregen; ging het maar eens lekker plenzen! Eén man is onvermoeibaar: Ger- rit van der Windt van de wijk- en bewonersvereniging Tuindorp roept vanaf zijn kraampje voor de Hema aan één stuk door de omstanders op een kanq'e te wa gen met zijn marmottendoolhof. In Schiedam leidt de Vrijmarkt op het Broersveld de aandacht af, maar zo kaal als het Broersveld is, zo kaal oogt ook deze markt Als ergens de rij kraampjes on derbroken wordt valt meteen op dat er ook panden gesloopt zijn. Tot aan de Passage staan er stalle tjes. Het wil niet echt druk wor den. Paraplu's geven de zaterdag nog meer kleur. Schiedam De politie heeft drie Schiedammers in de leeftijd van 18 tot 21 jaar aangehouden, die bezig waren de betonnen wand van het viaduct op de Nieuvve Damlaan te voorzien van graffiti. Bij de aanhouding werd behalve verf een gascilinder in beslag ge nomen. Schiedam Uit een bestelauto in de Van der Elsistraat zijn en kele honderden stuks damesja ponnen en sjaals gestolen. De da ders forceerden een ruit in de deur van het voertuig. De waarde van de gestolen^ goederen be draagt ongeveer 35 mille. Schiedam Een behulpzame Belgische automobilist heeft op rijksweg 20 flink wat blikschade veroorzaakt. De Belg zag een Zweedse auto op de vluchtstrook staan, naar hij dacht met panne. Hij stopte vóór de wagen om te helpen, maar op dat moment be gon de Zweed weer te rijden. In een poging de Belg te ontwij ken zwenkte deze de rechterrij- baan op en kwam hierdoor in botsing met een Schiedamse au tomobiliste, die daar net reed. De Zweed raakte zodoende ook nog de Belg, waardoor alledrie de au to's fikse schade opliepen. De twee Zweedse inzittenden raakten licht gewond, maar kon den na behandeling het Holyzie- kenhuis weer verlaten. Bij T-kr ra Nieuwe HavenIa brug over... Schtedam/Vlaardingen/Maass- luis Twijfelend kwam een echtpaar zaterdagochtend aan fietsen. „Zetten we door?" vroeg de vrouw. „Ja, we zetten door", zei haar man. „We zijn nou al he lemaal naar de ANWB gefietst, nou maken we de ril af ook". Hij zei het met de branie van de gezonde Hollandse jongen, die zich niet door een dreigend re genbuitje laat tegenhouden. De monstratief zette hij zijn fiets op slot en schreef zich hij de ANWB in voor een fietstocht van veertig kilometer richting Abbenbroek. Nog tientallen waren er, die bij het startpunt op de 's-Graveland- seweg in Schiedam benauwd naar het wolkendek keken en niettemin onverveerd op weg to gen, Jongens van Jan de Witt, zo noem je die helden. En de boerenkapel van Sint Rad boud er de moed maar in blazen. „Geheid dat als die jongens hier niet zaten, dat dan de helft min der aan de tocht begonnen was", verzekerde een fietser, die als één der eersten terugkeerde bij de ANWB. „Toen ik hier vanoch tend op het punt stond te vertrek ken, dacht ik nog: zou ik 't doen? Het weer zag er nou niet zo tof uit. Maar ja, staan die Jongens hier te tetteren en te swingen en dan denk je, nee, ik laat me door die wolken toch niet kisten. Maar ja. toen was ik in Vlaardingen en dan hoor je die muziek niet meer, dan voel je alleen de wind, en dan denk je: waar ben ik aan begon nen? Nou, toen nog met de pont mee, door Hoogvliet, langs het Hartelkanaal, met een omweg helemaal naar Zuidland! Maar ik heb het gehaald. En nou ga ik naar huis, onder de douche, en dan verzei ik vandaag geen stap meer". Bij de Vlaardingse fietsers was het al niet anders. Hun tocht ging Het vertrek bij molen Aeolus op de Schiedamse- Vlaardmgen: daoper kiest men voor een tocht onder regenwolken via dezelfde route over voorne- Putten, maar voor hen viel het stuk tot aan de ANWB in Schie dam af. Het Vlaardingse start punt was bij molen Aeolus, veel dichter bij de pont over de Nieu we Waterweg. De eerste fietsers waren alweer terug, toen ande ren nog moesten starten en als er iets fnuikender is, is het dat wel. Een enkele laatkomer had spontaan geen zin meer om nog op weg te gaan, terwijl de early- hikers al heerlijk aan de panne koekjes van Aeolus zaten, onder de klanken van een draaiorgel. Zonk de moed de laatkomers toch al in de schoenen, het zag er steeds meer naar uit dat het ging regenen, 't Begon met mïezer. Een man, toch een. veteraan om zo te zien, deed alsof hij door een wel zeer plotseling opdoemende afschuwelijke kuitkramp getrof fen werd. „Oh nee, zo kan ik niet weg", zei hij quasi-sip. „Ik ga maar een borrel halen op de Hoogstraat". In totaal deden nog geen vijfhon derd Vlaardi'ngers mee aan de landelijke fietsdag. „Veel minder dan anders", zei VVV-informa- trtce Elma van der Vlies. „Vorig jaar hadden wij er 750 en soms zijn het er wel duizend. Maar dan is het ook beter weer". In Maassluis en Schiedam noteer de men een vergelijkbaar aantal deelnemers. Ieder kreeg een plat- tegrondje met een handig weg wijzertje, waar je even aan moest wennen. Stond er bijvoorbeeld: „Bij T-kr ra Nieuwe Haven; la brug over Oranjestraat" dan betekende dat bij T-kruising rechtsaf, naar de Nieuwe Haven, dan linksaf brug over naar de Oranjestraat. Zo kwamen ze er wel damse welzijnsclubs een gernis. „Ik ben minder kennissen tegen- 7 gekomen dan vorig jaar", consta- teerden vertegenwoordigers van de 'zachte sector' aan het slot van het evenement Wie echter altijd thuis zit, achter de geraniums, merkt dat verschil l niet En het laat zich aanzien dat 7 de stichting Gravin Aleida vooral op die categorie gemikt heeft; naar verluidt vond men een re- clame-jingle via de radio belang- rijker (om dagjesmensen van bui- ten Schiedam te bereiken) dan 1 het uitputten van alle lokale mo- J gelijkheden om er de aandacht op te vestigen. Om een voorbeeld te noemen; het 1-mei-comité heeft voor de Dag van de Arbeid in 7 Passage plaatselijk meer aan de weg getimmerd, propagandis-1 tiseh gezien, dan de stichting Gravin Aleida. Kasteeltje 7 Oh, niemand die er wakker van ligt. Zulke evenementen trekken - toch wel publiek. Men komt voor de aangeboden waar, niet om te horen hoe de organisatie precies' in elkaar stak. In en rond het Ju- 3 lianapark werd het zeifs zo druk, 1 dat in de Schiedamse binnenstad (bij de Vrijmarkt en de gerani-' ummarkt, maar ook elders) ge-" sproken werd van een 'zuigende werking' die de Gravin Aleida- dag had. Het gebeurt niet vaak, - dat het publiek zo massaal een" andere wijk verkiest boven het stadscentrum ook al regent het. Het was al druk, toen Aad Ouwe neel hel officiële openingsloe- spraakje („Ik ben geen spreker, maar een doener") nog moest verrichten. Geduldig wachtte de stoet voor de poort van het Julia-J napark, totdat het weikomsdans- je klaar was van de kinderen, die: met ballonnen verstopt hadden- gezeten in een mini-kasteel bij de! ingang. Een kasteeltje? Ja, gravin Aleida was een vrouw uit de Middeleeuwen en daar hoort een, slot bij. Zij was het die Schiedam, in 1275 stadsrechten verleende. De Aleïdaslraat, die vanaf het Ju- lianapark loopt tot voorbij De Er ker, is naar haar genoemd. Het- was zaterdag één der drukste straten van de stad. Zo goed als dat kon liep men hier het grint en, do bagger van de schoenen af te stampen. Bewoners zijn tegenstrijdige berichten 1 spuugzat j Vlaardingen Er moet een uit- gebreider onderzoek komen naar - de financiële positie van het wo- ningbedrijf. Dat betekent dal groot onderhoud en isolatie van r- De Lage Weide en Dura Coignet wederom wordt vertraagd. Die - mededeling van een ambtenaar van de afdeling siadsontwikke-1 Itng heeft kwaad bloed gezet bij - de bewonersgroepen van de twee complexen in de Westwijk. In een open brief aan de gemeente- - raad 2eggen zij het spuugzat te zijn om telkens tegenstrijdige in- formatie te krijgen, die dan ver- volgens niet verifieerbaar blijkt. - „In plaats van duidelijkheid ont-« staat alleen maar verwarring..' Toezeggingen worden gedaan en j later weer ingeslikt", vatten zij de slepende kwestie samen. Vooral wethouder Bas Goudri- aan moet het ontgelden. Hij be-_ loofde begin februari snel met een plan te komen voor het op-7 knappen van de huizen in de; Lage Weide, Aansluitend stond Dura Coignet op de rol. Half april 1 bleek van die toezeggingen wei- nig over. Goudriaan vond toen t dat er een keuzevoorstel tussen beide complexen moest komen. w Twee weken later was ook dat achterhaald. Architectenbureau^ Geluk en Treurniet had opdracht- gekregen een plan voor de Lage Weide te maken. Over Dura Coignet was met geen woord ge rept Het onderzoek bij het wo ningbedrijf was voor de bewo ners de druppel die de emmer deed overlopen. Ook omdat stadsontwikkeling plotselinge niets blijkt te weten van een der- gelijke opdracht. De bewonersgroepen verlangen nu van de gemeenteraad de har de toezegging dat alle woningen - voor 1992 zijn opgeknapt en dat; de volgorde van aanpak eindelijk^ duidelijk wordt Verder pleiten zij voor 'een ambtelijk coördina tor Westwijk', Deze moet er voor zorgen dat de informatie wordt gestroomlijnd en dat tegenstrijdig ge berichten voortaan achterwe ge blijven. Jt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1