Dagverzorging zou in meer tehuizen moeten Verpleging steeds belangrijker in bej aardentehuis sciiiiiscm courant m Nieuwe zet CDA in politiek steekspel VLAARDINGS DAGBLAD NIEUWE WATERWEG GOURANT Platex kandidaat voor nieuw industrie terrein Artsen steunen Amnesty Tweemast klipper deed Schiedam aan Bejaarden kloppen aan bij Frankeland Vernielingen 'Denkt aan uw imago' ïnfo-centrum Om de Driemaasstede te ontlasten: FNV discussieert met fractieleiders Wilton aan de orde op forum in zaal Irene School krijgt 'energiekist' Op 17 mei: per bus naar Woensdrecht Hans van Kleef lost startschot Vacatures op teletekst rr.-. DINSDAG 13 MEI 1986 Regionale redaclie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. Maassluis Platex BV, een fa briek voor plaat-, las- en con structiewerken en apparaten- -bouw in Maassluis, wil over twee ;jaar verhuizen naar het nieuw te •creëren industrieterrein achter 1de Govert van Wijnkade 'Maassluis. 'Het bedrijf is momenteel nog ge vestigd aan de Industrieweg, maar kampt met ruimtegebrek. h,Het is inderdaad behelpen", al- Jdus adjunct-directeur J. de Jager Tvan het bedrijf. „We puilen uit, ^maar over een eventuele verhui- '2ing wil ik nog niets zeggen. We zitten in een onderhandelingspo sitie en pas als we in een verder stadium zijn, wil ik uit de school klappen". De gemeente Maassluis gaat de grond aankopen en opspuiten. Het terrein moet vervolgens nog inklinken, zodat het dan nog ruim anderhalf jaar duurt, voor dat bedrijven zich op het terrein kunnen vestigen. Cor de Jonge, chef van de afde ling stadsontwikkeling, beaamt dat er met de directie van Platex BV gesproken is over een verhui zing. „Concrete resultaten heeft het gesprek nog niet opgeleverd, maar duidelijk is wel dat Platex meer ruimte nodig heeft Uitbrei ding op de huidige locatie zit er niet in. De plantsoenendienst is in een aangrenzend gebouw onder gebracht We hebben over ver huizing nagedacht, maar daar zijn we niet uitgekomen. Er is in Maassluis gewoon geen andere plek waar de plantsoenendienst heen kan. De andere panden zijn in handen van particulieren, dus Platex kan nergens naar toe". Tijdens de commissie ruimtelijke ordening heeft Cor de Jonge de leden van de commissie nog eens uitgelegd wat de plannen zijn voor net industrieterrein. De ambtenaar „Duidelijk is wel dat Smit-Tak, Van der Bend en La- baz zich ook op een deel van het complex willen vestigen Er blijft dan echter nog ruimte genoeg over om ook Platex BV onder te brengen. Het ziet er allemaal erg hoopvol uit". Het nieuwe industrieterrein, nu nog eigendom van de Staat der Nederlanden, heeft een opper vlakte van ruim 1.4 hectare. Vlaardingen De Vlaardingse huisartsenkring steunt de ko mende weken het jubilerende Amnesty International In de wachtkamers worden affiches opgehangen en folders verspreid over het werk van de mensen rechtenorganisatie. -De afdeling Vlaardingen van j Amnesty heeft bij de viering van het 15-jarig jubileum behalve art sen ook de scholen, de kerken en 'de vakbonden ingeschakeld. 'Vlaardingers vechten voor men senrechten' is deze maand het motto. De jubileumviering wordt 'op avond van 30 mei besloten met een manifestatie in zaal De Harmonie. De artsen helpen ook bij de actie 'van Amnesty Vlaardingen voor de invrijheidstelling van de Rus sen Arvo Pesti en Gregory Alexandrov. Amnesty heeft die twee gevangenen geadopteerd. De huisartsen zullen brieven schrijven aan Russische collega's om QD vrijlating aan te dringen. Schiedam Anderhalf paar nadat huize Frankeland en de stichting Gezinsverzor ging Schiedam de handen ineensloegen, blijkt uit een evaluatie dat de dagverzor ging uitstekend bevalt. Ruim zeventig be jaarden kunnen hierdoor zelfstandig blij ven wonen, terwijl zij voor de meest uit eenlopende problemen hulp vinden in Frankeland of het nu gaat om een was beurt, de kapper, de pedicure, hulp bij han dicaps of gewoon gezelligheid met andere ouderen. Het thuis blijven wonen en toch in een bejaardentehuis geholpen worden: die combinatie is zo ge slaagd, dat ook andere bejaarden tehuizen maar eens aan dagver zorging moeten gaan denken. Uitbreiding is wenselijk, schrij ven Frankeland-directeur W.JJB. Huckriede en zijn collega A. Ver mogen verkeren zonder er met een te moeten wonen. Men prijst bet behoud van zelfstandigheid. waaïjen van de stichting Gezins verzorging Schiedam in hun jaar- Hun mening wordt onderschre ven door huisartsen, verpleeg huizen, de Kruisvereniging Schiedam, de serviceflats en de indicatiecommissie bejaarden- huisvesting. De conclusie is dat het experiment na anderhalf jaar een definitieve vorm moet krij gen. In het evaluatieverslag komen zeer positieve reacties naar vo ren, zowel van de betrokken be jaarden als van familie en ver pleegkundigen. De bejaarden vinden het fijn om in het tehuis aan de Liduinastraat eens een kaartje te leggen, koffie te drin ken en zo in contact te blijven met leeftijdsgenoten (op deze ma nier wordt eenzaamheid voorko men). Sommigen leven er echt naartoe. En door die gezelligheid te combineren met massage, fy siotherapie, badbeurten of het bij werken van de administratie, lukt het ook de stichting Gezins verzorging om vanaf een centra le plek de bejaarde Schiedam mers te blijven helpen, ondanks de bezuinigingen die in de loop der jaren flink zijn gaan knellen. Het was amper nog doenlijk om bij iedere hulpbehoevende thuis te komen voor verzorging. De bejaarden ervaren het als een opluchting, dat zij in een tehuis Oude tijden herleefden giste ren even, toen de oude twee mast-klipper Prins Hendrik een rondvaart door de Schiedamse binnenhavens maakte met aan het roer schipper Hans Rib. Aan boord bevonden zich onder an deren burgemeester Reinier Scheeres en leden van de werk groep Schiedamse Molendagen dit alles ter voorbereiding van het nostalgische festijn dat vol gende week zaterdag zijn hoog tepunt krijgt. Dat het schip be kijks trok hoeft qeen betoog. Maassluis Een groot aantal bo men en struiken langs de recrea- tiestrook van de Nieuwe Water weg is ernstig beschadigd of ge kapt De dienst gemeentewerken heeft bij de politie een klacht in gediend. Ook in de herfst van 1985 is aangifte gedaan van het il legaal kappen en vernielen van de uitzicht belemmerende bomen en struiken. De vernielingen hebben ergernis gewekt bij het gemeentebestuur en de vele be zoekers van de reereatiestrook. De politie heeft de zaak ïn onder zoek. Vlaardingen Er moet zo snel mogelijk een einde komen aan het langdurige en verwarrende steekspel rond de verdeling van de wethouderszetels. Dat schrijft Vlaardinger J. Zoutendijk in een brief aan alle politieke partijen. Zoutendijk drukt de raadsleden op het hart ervoor op te passen, dat geen 'langdurige schade aan het imago van onze stad wordt gedaan. Vlaardingen haalt de landelijke pers met negatieve be richten over de slepende college-onderhandelingen en daar maakt Zoutendijk zich zorgen over. De Vlaardinger denkt dat het het door al die negatieve publica ties moeilijk zal worden om reclame te maken voor de stad. Hij is bang dat het aantrekken van industrie Voor de zo broodnodige uitbreiding van de werkgelegenheid voor onze stadgenoten' ïn gevaar komt. „Ik wil als inwoner van deze gemeente een drin gend beroep doen op de nieuwe gemeenteraad om zich bewust te worden van zijn bestuurlijke verantwoordelijkheid ten aanzien van de gehele Vlaardingse samenleving". Vlaardingen Het CDA heeft een nieuwe zet ge daan in het spel om de wethouderszetels in Vlaardingen. Omdat CDA en VVD geen overwicht van de PvdA in het colle ge willen toestaan en de PvdA op zijn beurt niet minder wethouders wil hebben dan die twee par- Schiedam Potentiële huizen kopers, die informatie willen over de aanvraag van een ge meentegarantie, kunnen in het vervolg slechts va» negen tot elf uur 's morgens op het stadskan toor terecht Deze tijden gelden ook voor mensen die telefonisch om informatie vragen. De gemeente heeft hiertoe beslo ten om het toenemend aantal aanvragen behoorlijk te kunnen afhandelen. Vorig jaar werden door de afdeling financiën vier honderd gemeentegaranties ver leend tegen 140 in 1Ö84. Schiedam Vissoep of een slaat je vooraf, een rijst- met gehakt schotel als hoofdgerecht en ana nas- of bananenijs toe. Je kunt wel proeven dat het de Dag van de Verpleging is. De kok van hui ze Frankeland heeft extra zijn best gedaan. En alle verpleeg- Omdat het de Dag van de Verpleging was, gingen zeven verpleegsters van huize Frankeland gisteren in op de ontwikkelingen in de bejaardenzorg. Het werk wordt er moeilijker op. vinden Albertfne Lingmont, Ania Roelinq, Marjan Schouten, Hilda Knegt, Mirjam Roeling, Corrle Vollering en Wil van Paassen. kundigen en bejaarde bewoners lopen er feestelijk bij: zij hebben corsages gemaakt. Ook in de zie kenhuizen en bejaardentehuizen loopt men met een bloemetje in de kraag. Het is een mooie dag om de zon nige kant van het werk te belich ten. Op initiatief van Paul Sloof, hoofd verzorging in huize Fran keland, vertellen zeven verpleeg sters van verschillende afdelin gen over hun werk. Het zijn en thousiaste mensen, die doelbe wust voor bejaartlenwerk geko zen hebben. Hun werk is de afgelopen jaren zwaarder geworden, door de be zuinigingen. Eigenlijk hebben zij één belangrijke zorg: dat er niet nóg meer bezuinigd wordt, want: „Dat gaat onvermijdelijk ten kos te van de bejaarden. Tot dusver kon bezuinigd worden door reor ganisatie. Als er nu nog ingele verd moet worden, zullen er ont slagen vallen. En dat zullen de bejaarden direct merken. Het zal betekenen dat zij minder hulp krijgen". Aan het woord is Come Vollering; die blijkt de mondigste van het stel te zijn. Uit het gesprek onder de lunch komt naar voren hoe ook in Schiedam een verschuiving is ontstaan in het soort bejaarden- werk. Neem de situatie in Fran keland, De dagverzorging loopt sinds anderhalf jaar voortreffe lijk. Hierdoor is het mogelijk dat meer bejaarden zelfstandig blij ven wonen. Het tehuis kan zich zodoende richten op bejaarden, die veel meer begeleiding nodig hebben. Hulpbehoevende men sen, demente en psychogeria trisch te behandelen bejaarden raken steeds meer op het bejaar dentehuis aangewezen, ook van wege de lange wachtlijst die er voor bet verpleeghuis Driemaas stede is. Het gevolg is uiteraard, dat in de Driemaasstede de nog 'zwaardere' gevallen komen, maar ook dat verpleging in een gewoon bejaardentehuis een steeds belangrijker rol gaat spe len. Verpleegkundigen hebben niet altijd die vereiste kennis om psychogeriatrische bijstand te verlenen. Er wordt dus veel van hen gevraagd. In Frankeland wonen de nog re delijk gezonde bejaarden op een andere afdeling dan de demente. Zou er geen scheiding zijn. zo be nadrukken de zeven verpleeg sters, dan krijg je irritatie. Gezon de bejaarden zien dan demente mensen om zich heen en zijn bang, dat zij dan ook wel zo zuilen worden. „Dat praat je ze niet uit het hoofd", Ook lopen ouderen, die in de war zijn, wel eens een verkeerde kamer in waardoor men zich aangetast voelt in zijn privacy. Toch zijn de verpleegkundigen goed te spreken over de aan dacht, die bejaardentehuizen nu geven aan de meer hulpbehoe vende mensen. „Zij hebben recht op een goed verzorgde oude dag". Eigen hulp Frankeland heeft, aldus de ze ven, goede ervaringen opgedaan met het verzorgingsplan, zoals dat heel. Er worden dagrappor ten bijgehouden, waarop elke verpleegkundige aantekent wel ke zorg er voor welke patiënt no dig is. Het plan bestaat eruit dat elke afdeling haar eigen ver pleegkundigen heeft. De bejaar de bewoners weten dan precies bij wie zij moeten zijn en dat geeft hen een vertrouwd, huiselijk ge voel. De dagrapporten zijn alleen nodig voor het geval er eens een verpleegkundige uitvalt Dan weet een invaller precies welke hulp er nodig is: een 'onderbeurt4 of alleen maar helpen met naar de wc gaan, van die dingen. „Maar de arbeidsduurverkorting is een grote verslechtering", vin den de zeven woordvoersters. „Daardoor komt het steeds vaker voor, dat bejaarden op een afde ling hun vaste verzorgster een paar dagen kwijt zijn. Dat was niet de bedoeling". Frankeland heeft de stoute schoenen aangetrokken: en méér personeel aangevraagd. Ook hieruit blijkt, dat bezuinigen niet langer verantwoord is. tijen samen, heeft CDA'er Aart Kool voorgesteld met vier wethouders verder te gaan. De PvdA zou in die constructie twee zetels krijgen, CDA en VVD beide één. Het CDA laat met dat voorstel de claim die zij had gelegd Op twee wethouders zetels vallen. De partij verlangt in ruil daarvoor, dat ook de PvdA genoegen neemt met één zetel minder. Tot dusver heeft de PvdA niet de bereidheid getoond een van zijn drie wethouders te laten vallen. Het CDA heeft het voorstel ge daan,-schrijft Aart Kool in een brief aan PvdA -lijsttrekker IJs brand van der Velden, „omwille van de politieke geloofwaardig heid", De CDA'er hekelt de 'staV- re houding' van de PvdA. Een college met vier wethouders is de zoveelste in een reeks varianten, die de afgelopen weken in het po litieke steekspel over tafel is ge gaan. Kool uit in de brief nog eens zijn teleurstelling over de onwil van de PvdA, om duidelijk te zeggen wat die partij zou vinden van een college met twee PvdA-, twee CDA- en één VVD-wethouder. De CDA'er deed dat vrijdagmid dag in de op niets uitgelopen raadsvergadering ook al, SP'er Remi Poppe gaf het CDA toen het advies, de Nederlandse taal eens grondig te bestuderen. „De PvdA is duidelijk geweest", vond Poppe. De socialisten hebben steeds geweigerd te praten over de zetelverdeling, voordat de be sprekingen over een beleidspro gramma begonnen zijn. Van der Velden: „Die meneer Kool blijft maar hameren op de zetelverde ling. Dat maakt het er allemaal niet gemakkelijker op". Maassluis De fractievoorzitters van de verschillende politieke - partijen in Maassluis gaan don derdag met elkaar in discussie in zaal De Kern aan de P.C. Hooft- laan. Onderwerp van gesprek is de werkgelegenheid. Op uitno- ding van de FN V-afdeling Maas sluis komen de politieke kopstuk ken bij eikaar. Vakbondsleden hebben de ideeën over werkgele genheid vergeleken en de forum leden krijgen hierover concrete vragen voorgelegd. Tijdens de discussie kunnen ook de toehoorders in de zaal hun me ning kenbaar maken. Robert Punt (PvdA), John Scheerstra (VVD), Leo Speel (CDA), Her man van Hoeven (RPF) en Jan Storm (D66) en ook het oud raadslid Jaap van der Griend (PPR/PSP) nemen aan de dis cussie deel. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Schiedam Rob Lutz van zaal Irene heeft een politiek forum georganiseerd, dat woensdaga vond wordt gehouden in het complex aan de Nieuwe Haven 155. Aan het forum zullen drie kopstukken deelnemen: Joost van Iersel namens het CDA, Theo Bakkers namens de WD en Ien Dales namens de PvdA. Leider van het forum is de Schie damse leraar drs Herman Coe- nen, wetenschappelijk medewer ker aan de TH. Van Iersel zal het kabinetsbeleid proberen te verdedigen. Bakkers zal ingaan op de problematiek rond Wilton-Fijenoord en Dales zal betogen dat het CDA en de WD de sociale zekerheid om zeep helpen. Het publiek kan mee discussieren. De aanvang is om kwart over acht. Schiedam De Jan Ligthart- schoo! aan het Frans Halsplein is vanaf donderdag een 'energie- kist' rijk. Adjunct-directeur van de openbare nutsbedrijven H. Ei kenbroek draagt de kist met toe behoren om tien uur over aan Hans de Wijs, een van de onder wijzers. De 'energiekist' is een lesattri- buut dat hoort bij het lesproject 'Energie in en om huis' en kan ook worden gebruikt bij het on langs geïntroduceerde project 'De computer en de energiereke ning'. Vlaardingen/Schiedam Inwo ners van Vlaardingen en Schie dam kunnen volgende week za terdag per bus naar Woensdrecht om deel uit te maken van een menselijke keten rond de vlieg basis. Het Vlaardings Vredesplatform en het comité Schiedam Tegen Kernbewapening hebben zich geschaard achter het initiatief van het 17-mei-overleg tot een landelijke demonstratie tegen de komst van de 48 kruisraketten op de basis in 1988. Beide vredes- groeperingen organiseren op 17 mei bustochten naar de Brabant se gemeente. In Vlaardingen kan 's morgens am half tien op het Liesveldvia duct opgestapt worden. Buskaar- ten zijn onder meer verkrijgbaar bij Boekhuis Den Draak op het Veerplein en bij de Wereldwin kel op de Hoogstraat. De prijs be draagt 12,50 gulden (kinderen 7,50 gulden), In Schiedam is het Emmapleïn 's morgens om half tien het ver- trek punt. De kaarten kosten 10 gulden (kindeken 7,50 gulden) en zijn te koop bij de Wereldwinkel eveneens op de Hoogstraat, en bij Vincent Broeke op de Korte Ha ven. Het is de bedoeling dat de de monstranten na aankomst in Woensdrecht een menselijke ke ten vormen rond de vliegbasis. Een en ander gaat gepaard met muziek, 's Middags wordt van twee tot vier uur een manifestatie gehouden, waarna de Woens- drecht-gangers huiswaarts ke ren. Schiedam Hans van Kleef, de kersverse wethouder van onder wijs, verricht morgen zijn eerste officiële daad. Van Kleef lost om zes uur 's middags op de Burge meester Van Haarenlaan het startschot voor een sponsorloop van openbare basisschool De Harlekino. Van de opbrengst van de spon sorloop wil de schoolleiding nieu we sportkleding aanschaffen. Be halve leerlingen lopen ook amb tenaren van de afdeling onder wijs van het stadskantoor mee, onder wie onderwijsconsulent Lex Tigges. Het parcours wordt uitgezet rond het schoolgebouw. Schiedam Het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord meldt voortaan ook vacatures aan op te letekst. Het gaat daarbij vooral om moeilijker te vervullen vaca tures van met name hoger ge schoolden. Het arbeidsDureaü denkt dat deze vorm, naast de be kende vacaturebanken, een be langrijke rol in de arbeidsbemid deling kan gaan spelen. Ze ba seert dat op de positieve ervarin gen die collega's inmiddels met teletekst hebben opgedaan. Per werkdag zijn één of twee va catures of andere berichten van het arbeidsbureau over bijvoor beeld scholing, sollicitanlenbank o£ informatie voor schoolverla ters op pagina 866 te zien. Schiedam is het eerste arbeidsbu reau in de regio Rijnmond die van deze nieuwe vacaturepubli catie gebruik maakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1