r bootl; yciincer VRG zegt toch te vergaderen in zaal Irene Lenteloop met halve marathon Mandos wantrouwig over Foppenpolder llftlllSS DAGBLAD SIÜI0IISCÜE COURANT NIEUWE IJtïfllEI COURANT Deskundigen: 'Nattigheid' Brandweer hoort nietsziet niets PvdA zet grieven op rijtje Lasser valt van steiger 't is weer voorjaar opknaptijd! 20% korting Vlaardingse Rambo's gaan tekeer op video Poging tot overrijden Administratie GOP Holland in beslag genomen Vlaardingen volgt Sehiedamse model □WATERWEG DONDERDAG 29 ME! 1986 Regionale redaclie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 SC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Rob Lutz: 'Echt, er is geen contract' DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen/Schiedam Hob Lutz, eigenaar van zaal Irene in Schiedam, benadrukt nog eens dat in het complex aan de Nieu we Haven geen bijeenkomst wordt gehouden van de burger wacht, die bekendheid heeft gekregen onder de naam VRG (Van Rappard Garde). Deze in Vlaardingen geboren organisatie houdt er termen op na, die een sterke associatie hebben met Hit- ler-Duitsland. In een brief stelt de geschrokken Schiedammer: ,3ij Irene is over het verhuren van een zaal niets bekend. Er is hiervoor ook geen ruimte gereserveerd en er is ook geen huurcontract. Door Irene zal ook geen ruiinte aan een dergelijke organisatie worden verhuurd en dit is in het verleden ook nooit gebeurd". De toekomstige leden van de VRG zouden zaterdag 24 mei al bij eenkomen aan de Nieuwe Haven. Rob Lutz: „Ik heb echter nie mand gezien. Ik heb met dat meisje, Nelleke Dijkhof, ook nooit contactgehad". De in Vlaardingen woonachtige Dijkhof gaat echter onverdro ten door met het op poten zetten van een burgerwacht. Mensen, die om informatie hebben gevraagd, hebben nu een brief gehad - dat op zaterdag een bijeenkomst in zaal Irene wordt gehouden. „Ik heb de zaal op mijn naam gereserveerd", aldus Nelleke Dijk hof in een reactie. „Ik ben druk bezig om alles voor te bereiden". Rob Lutz: „Nogmaals, ik heb absoluut geen zaal verhuurd. Dïjk- hof zou, als ze wel gehuurd zou hebben, een contract in bezit moeten hebben. Zo'n contract is er helemaal niet. Nog nooit heb ik met haar ook maar één woord gewisseld". De Sehiedamse en Vlaardingse politie hebben inmiddels ge- hoord over een geplande bijeenkomst in zaal Irene. De politie korpsen nemen een afwachtende houding aan. „We kunnen niets doen. Afwachten is het parool voor ons," aldus inspecteur Laurens van de Vlaardingse politie, „Zeker ook omdat het nu een Sehiedamse aangelegenheid betreft". Jan van Hoff, de Sehiedamse hoofdinspecteur: „Vooraf kunnen we helemaal niets doen, We kunnen alleen reageren op signa len." Van Hoff wil niet bevestigen dat er extra personeel achter de hand wordt gehouden om bij escalatie in te grijpen. In het weekeinde is maar de helft beschikbaar van het aantal politie mensen cp een normale werkdag. „Ach", zegt Van Hof, „er zijn zoveel bedrijven die in het weekeinde op halve kracht draaien. We zijn alert op de situatie". Fer Schroeders: meer dan duizend deelnemers Schiedam Huub Boeren trok er met het meetwiel op uit. Dwars door het polderlandschap van Midden-Delfland liep hij vanuit Schiedam via Delft naar Schipluiden en weer terug. Bij terugkeer bij de Woudhoek- school aan het Faassenpleïn had hljëen verheugende mededeling: hij had exact eenhalve marathon afgelegd. De 16 "meter die over bleef was te verwaarlozen. De enorme animo voor prestatie- •lopen was voor de Woudhoek- school aanleiding de jaarlijkse Lenteloop dit keer wat preten tieuzer op te zetten. De incouran te 10 Engelse mijl is geschrapt ten -faveure van de halve marathon. Voor de twaalfde editie zijn de •andere afstanden gehandhaafd: ;i, 3, 5 en 10 kilometer. Ook rol stoelers verschijnen aan de start. Directeur Fer Schroeders en ad junct Jan Hessel voorspellen dat het deelnemersveld zaterdag voor het eerst boven de duizend komt „Het evenement begint ta melijk professionele vormen aan te nemen", meent Schroeders. „Maar, ik denk dat we nu aan het plafond zitten. We zullen volgend jaar echt geen hele marathon or ganiseren, zoals her en der is ge suggereerd. Om de simpele reden dat je dan organisatorische com plicaties krijgt Je moet allerlei gemeentegrenzen passeren en je Schiedam -Allemaal nieu we mensen komen in Schie dam in de commissie stads vernieuwing en volkshuis vesting, op wethouder Van Kleef en D66'er Reijnhout na.„ De bewoners vereniging Schiedam-Oost vraagt zich af; of zo'n verse commissie' wel kan beslissen en dat nal een voorbereidingstijd van nog geen dag over de werkgelegenheid van zes ménsen. Oost voelt, bij mon de van secretaris Anton van Bij'nen, 'nattigheid'. Amper een dag krijgt de commissie de tijd een als be langrijk omschreven nota oy(er de bewonersdeskundi gen te bestuderen. Die des kundigen helpen de bewo nersverenigingen bij de stadsvernieuwing. In de nota wordt gesproken over 'tem poriseren' (een mooi woord vopr vermindering) en over een samenvoeging van alle deskundigen in één stedelij ke? pool. Dé vergadering begint van avond om acht uur; Oost heeft inwoners opgetrom meld om.aanwezig te zijn. hebt veel meer vrijwilligers no dig". Schroeders wil bovendien het aanvankelijke doel, een korte prestatieloop voor de schoolkin deren, niet uit het oog verliezen. „Dat blijft de basis van het evene ment", verzekert hij. Als hij mijmert over de beginja ren, moet hij plotseling lachen. „Wat was dat amateuristisch, We hadden nog allerlei stempelplaat- sen en we liepen alleen maar een paar rondjes in de buurt". Van die gebrekkige organisatie is de laatste jaren weinig terug te vinden. „Alles is nu prima gere geld", meent Hessel, die als van ouds het herinneringsbord ont wierp waarop iedereen die de fi nishlijn passeert recht heeft. Hij lepelt de voorzieningen op: mas sage, tijdswaarneming op het plein, controleposten, een vaste en enkele mobiele EHBO-posten, kleedruimte, drank- en eet- kraampjes. Toch stelt de Lente loop het principieel nog steeds zonder sponsors en hoeven wed strijdlopers niet op leuke prijzen te rekenen. Alleen de tijdswaamemlng on derweg is nog provisorisch gere geld. „We hebben daarvoor een paar 'doorschreeuwers' aange trokken", lacht Hessel. Het startschot wordt zaterdag door de schaatsers Hein Vergaar en Gerard Kemkes geleverd. Daarmee houden zij de traditie dat prominente sporters de lopers 'wegschieten' in ere. De eerste lo pers vertrekken om een uur voor 1 kilometer. Voor de halve mara thon vertrekt men om tien over half twee. Barrika toont hoe eng Schiedam 's avonds is Schiedam Help. Heilup. Kwart over tien, gisteravond pal voor de brandweerka zerne, Het klonk uit de kelen van enkele tientallen vrouwen. Uit het pand, op dat moment bemand door enkele 'stoere' spuit gasten, kwam geen enkele reactie. Weihouder Chris Zijdeveld (midden) laat zich op een 'enge' plek voorlichten over de maatregelen die genomen 20uden moeten worden. Het was een probeersel: om aan te tonen hoe eng het daar 's avonds laat is. Wethouder Chris Zijdeveld had vooraf nog tegen geworpen dat het ondanks het ontbreken van verlichung en woningen en de aanwezigheid van manshoge bosjes wel meeviel met dat gevaar. In geval van on gewenste intimiteiten had hij er het volste vertrouwen m dat brandweerlieden onmiddellijk te hulp zouden schieten. Het gespeelde voorval paste pre cies in de opzet van de enge- avondwandehng, die vrouwen huis Bamka speciaal voor leden van de commissie stadsontwikke ling en milieuzaken hield. Aan leiding daarvoor was een notitie van de stichting Sehiedamse Vrouwenemancipatie Organisa tie (SVO) die bedoeld is de onvei lige plekjes Schiedam in kaart te brengen. In de notiue worden achtüen onveilige plaatsen ge noemd, waaronder een slecht verlicht Emmaplein, een dito si tuatie bij de tunnel in Bijdorp en bij allerlei sportvelden, het afge legen fietspad langs de njksweg en het ontbreken van woningen op een groot aantal fietstrajecten. De samenstelsters dragen in de Vlaardingen Een aantal leden van de PvdA-Viaar- dingen is begonnen de grie ven tegen het functioneren van de partijafdeling op een rijtje te zetten. De aanleiding voor dit zelfonderzoek zijn de slechte resultaten m Vlaardingen tijdens de laat ste verkiezingen. Alle leden hebben een brief ontvangen met daarin het verzoek te vertellen wat de bezwaren zijn. Ook hoopt men dat met-leden en ex- PvdA-stemmers hun kritiek spuien. Het is de bedoeling dat met de reacties in de toekomst wat wordt gedaan. Er kan zowel schriftelijk als telefo nisch gereageerd worden. Vlaardingen Een 30-jarige werknemer van Windmill is met hoofdletsel naar het Holyzieken- buis gebracht, nadat hij tijdens laswerkzaamheden van een 2,5 meter hoge steiger was gevallen. Een 13-jarig meisje werd aange reden op de Marnixlaan ter hoog te van de Joh. WesterweelstraaL Ze kwam hierdoor ten val en werd met een kaakfractuur naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. nu met Natuurlijk de specialist de Vlaar ding» glus- en verfhandel Westhavenkade J, Vlaardingen Telefoon <010)-434 60 68 Maasland De Delftse wethouder Mandos heeft gistermiddag in de reconstructiecom missie Midden-Delfland fel uitgehaald naar het dagelijks bestuur en het boerenblok in de commissie. Over de Foppenpolder sprak hij van bestuurlijk onzuiver bezig zijn, Hij sugge reerde dat er duidelijk een bepaald spel wordt gespeeld. Vooral dit laatste werd hem door gedeputeer de S. Overwater kwalijk genomen. Hij vroeg Mandos zijn beschuldiging terug te nemen, waaraan de .Delftenaar ten dele voldeed. Mandos is voorzitter van de subcommissie re creatie, die meer watersport wd in Midden- Delfland Zoals bekend is het de bedoeling de Foppenpolder voor een deel onder water te zetten: een zo klem mogelijk deel nabij het Bommeer als het aan de boeren ligt Een gro ter deel als het aan Mandos ligt „We moeten wel weten waar we aan zijn be gonnen. Zo niet, dan komen we op een hel lend vlak, wat bestuurlijk niet verantwoord is. Het is duidelijk dat er een spel wordt ge speeld", zei Mandos. „Er wordt een poging ge daan de subcommissie te ontkrachten. Nu er niets duidelijk is vastgelegd, begin ik behoor lijk wantrouwig te worden", zwakte Mandos zijn eerdere uitspraak later wat af Tot genoe gen van Overwater, die zei wel met het begrip wantrouwig te kunnen leven De gehele problematiek rond de Foppenpol der komt in de vergadering van juni weer aan de orde. Dan komen de docr het breau van uitvoering aan te dragen alternatieven ter sprake. Tien Vlaardingse kinderen van basisschool Pax Chnsti maakten een videofilm en die werd gistermiddag in cultureel centrum Hollandia ver toond. Voor een select gezelschap van kinderen en een paar ouders. De film stond bol van 'gave knokpartijen'. De tien deden in 1935 mee met een videoproject op school en toen kregen zij de smaak ie pakken. De film begon kalm met twee broers, die verhuisden van een kapitaal pand aan de Haven naar een flatje in de Holywijk. En dat leidde lot een reeks vechtpartijen. De Vlaardingse Rambo's slaagden er in het jongste broertje Joran het ziekenhuis in te slaan. Daar wilde de dokter alleen opereren, als er geld op tafel kwam. Waar ook bij de jeugdige acteurs kwam berouw na de zonde. Een van hen won brj een playbackshow 200 gulden en schonk dat grootmoedig aan de dokter, die toen wel wilde snijden. iiiiiiHiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititJiiiiiiijfiiiimitiiiiiiiuiiiiiiimtiiiuiuiiiiiiiiiuiiiiüi Vlaardingen De politie heeft gisteravond een 28-jange Maassluizer in hechtenis genomen die een poging had gedaan een man te overrij den. De dader viel rond middernacht op het Veerplein een 59-jange vrouw lastig. Toen er iemand opdook, nam hij de benen en stapte in zijn auto. De ooggetuige zette lopend de achtervolging in en wilde het kenteken no teren. Toen de dader dit bemerkte, reed hij vol gas op hem in De ge tuige kon ternauwernood opzij springen. Hij kon desondanks het ken teken van de auto opnemen. Daardoor kon de politie de Maassluizen later in zijn woning aanhouden fKiiitifffiiKifiKKiiftiiiuiriiiiutmifiiiiuuKiiiiriiiiuiiKuimiiifiiniiKinfliiiiiKiiiiiiuniKiiQiui Maassluis Bij een inval m twee panden in Maasluis heeft de poli tie gistermorgen de complete ad ministratie van het bedrijf GOP Holland BV in beslag genomen. De twee directeuren, een 44-jari- ge en een 45-jange Maassluizer, worden verdacht van fraude Om welk bedrag het gaat, is nog met bekend Er zijn nog geen arresta ties verricht GOP HoUancl BV was tot eind '84 gevestigd aan de Nieuwstraat In december van dat jaar werd het bedrijf failliet verklaard, maar zette haar activiteiten, voorna melijk op het gebied van offsho re, na die tijd voort vanuit twee woon panden in Maassluis. Het onderzoek naar de vermeen de fraude tiaat onder leiding van de rechtercommissaris van het arrondissement Rotterdam B en W de wijken in Vlaardingen In navolging van hun collega's uit Schiedam gaan burgemeester en wethouders van Vlaardingen voortaan regelmatig op werkbezoek in de wijken Dat vinden zij nuttiger dan de wijk bijeenkomsten in buurthuizen, waarvoor toch maar weinig be langstelling was Weggegooid geld en verspilde tijd, vonden de Vlaardingse wet houders allang van de wijk bijeenkomsten Daar werd nogal eens gepraat over groen m de wijk. over hondepoep, over onge dierte En meestal werden er nog wat maatregelen uit het ver keerscirculatieplan besproken. Dat plan hield bijna overal de ge moederen bezig. Maar heel vaak ook gingen de bijeenkomsten niet door, omdat door de wijkvereniging geen agendapunten weiden inge bracht en de wethouders ook mets belangwekkends te vertel len hadden. Door de tweejaarlijk se werkbezoeken hoopt het colle ge. vertelt burgemeester Fred van Lier, „een wat algemener beeld te knjgen van de proble men in de wijk Het minderheidscollege van vier PvdA-weihouders wil ook de banden met het bedrijfsleven strakker aanhalen Zo bestaat het plan om vaker bednjven te be zoeken en organisaties van be drijven regelmatig uit te nodigen om in de commissie van econo mische aangelegenheden hun zegje te doen. Het beleidsterrein economische zaken zit m de portefeuille van wethouder Bas Goudnaan. Die heeft zich daar duchtig op voor bereid. „Ik heb mij zelfs een pak aan laten meten," grapte de wei houder, die meestal een over hemd of trui draagt, een paar da gen geleden. notitie concrete oplossingen aan om de problemen te verhelpen. Knelpunten 's Middags, tijdens de overhandi ging van de nota aan Zijdeveld, hadden de vrouwen al op het be lang gewezen de knelpunten weg te werken. „Uit onderzoek blijkt dal 42 procent van de vrouwen in Nederland 's avonds met de straat op durft". Zijdeveld wenste niet te volstaan met het obligaat overhandigings- ritueel, maar gaf direct concreet aan op welke punten hij met de wensen van de SVO in zijn beleid rekening houdt. In de buurt van halteplaatsen van de tram zullen telefooncellen en brievenbussen worden geconcentreerd. Op die manier verwacht hij te voorko men dat daar stille, enge en dus gevaarlijke plekjes ontstaan Aan een betere straatverlichting wordt al gewerkt „Ik heb", ver trouwde hij zijn vrouwelijk ge hoor toe, „samen met mensen van de ONS al eens een avond wandeling gemaakt Daaruit is de afspraak voortgekomen dat hoge lantaarnpalen worden vervan gen voor lagere. Het gaat in dat soort situaties meer om veiligheid dan om eer absoluut lichtniveau te bereiken". In het gat tussen Novotel en de Laan van Bol'es, zoals hij dat on bebouwde stuk ondiplomatiek noemde, ziet hij het liefst zo snel mogelijk woningen verrijzen. „Maar de wet geluidshinder, de meest onzinnige wet die we in Nederland hebben, maakt dat onmogelijk. Die wet maakt wo nen op de begane grond bijzonder moeilijk". Ook memoreerde hij de 'tochtgaten' in Groenoord die zijn bebouwd. „Het veiligheidsas-* peet heeft daarin een belangrijke ro) gespeeld", verzekerde hij De SVO droeg er bij Zijdeveld op aan een geïntegreerd emancipa tiebeleid in de stad te gaan voe ren Vrouwen moeten meer en eerder bij plannenmakerij wor den betrokken, vonden zij. Aan de politieke partijen in de ge meenteraad zal worden gevraagd een motie van die strekking in te dienen. Hoewel Zijdeveld het gevraagde facetbeleid niet kon toezeggen „ik kan niet namens het college spreken" zei hij de angstgevoe lens te begrijpen. Sterker nog: „Ik zie een hele negatieve ontwikke ling in de maatschappij. De men sen laten zich de straat ontnemen en durven nog slechts met een auto, een ijzeren harnas, de straat op. In Amerika is die tendens niet meer terug te draaien. Wij moe ten voorkomen dat er in Neder land een nieuw proletariaat ont staat dat van de met auto-bezit ters". Hel was de vrouwen uit het hart gegrepen. Vandaar dal Zijdeveld 's avonds een T-shirt aankreeg met de veelzeggende tekst* 'Wo men unite, take back the street' Vrouwen, verenigt u, neem de straat terug Met die slogan op de borst wandelde hy een uur lang door de stad, en passant toezeg gend dat alle openbare toiletten binnenkort zullen verdwijnen. Want ook die worden als onveili ge plekjes Schiedam beschouwd. Cafés en winkels Annazusterstraat Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld beeft goede hoop dat er binnenkort een nieuw bouwplan kan worden gemaakt voor de omgeving van de Sint Annazus terstraat Het terrein voor café De Goudsbloem was aanvanke lijk bedoeld voor appartementen- bouw. Zijdeveld mikt voor die lo catie nu op de bouw van cafés, winkels en een laag kantoren. Het nieuwbouwproject moet in zijn visie aansluiten op de Par kweg en een belangrijke aan looproute naar het centrum wor t/en Die gedachte ontvouwde hij gis teravond schoorvoetend tijdens de enge-a vond wandeling. De kans dat er ooit nog eens de be oogde appartementen verrijzen acht hij uiterst klein. „De animo valt enorm tegen", verklaarde hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1