Met haring beloond voor Palmboom-plan Deskundigen: nieuwe hoop Weerhaan Grote Kerk krijgt gouden jasje Boxspring. Veel tips na tv-uitzending Huisartsen en gemeente botsen School loopt voor Kenia llllllliS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COÜANÏ GO 30 Politie houdt kaartenactie Afrit RW 20 tijdje dicht Broersveld houdt van Scheeres mé'z l US C©PIPENS HBBsiaap'"niif'NtBHE Vernielingen aan autobus Coöperatie steunt collecte van Anjerfonds René Roep: gemeente secretaris Damtumadeel □WATERWEG VRIJDAG 30 MEI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen, Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Scholenge meenschap Buiten de Veste houdt 21 juni een World Runners Préstatieloop waar van de opbrengst bestemd is voor een ontwikkelingspro ject in Kenia. De school ver wacht dat de prestatieloop, die direct aansluit bij acties als 'Een voor Afrika'Live Aid' en 'Sport Aid', tenmin ste 10.000 gulden zal opbren gen. De opbrengst is bestemd voor een boerderij voor de Masai-stam in dat oostafrl- kaanse land. De Masai is van oudsher een nomadenvolk, dat noodgedwongen haar leefwijze heeft moeten op zeggen, omdat grote delen van hun weidegebieden in cultuur zijn gebracht, of tot beschermd natuurgebied zijn verklaard. World Runners is een inter nationale organisatie van at leten, trimmers en joggers die de aandacht vestigt op het hongersnoodprobleem. Tijdens allerlei prestatielo pen laten ze zich sponsoren. Het bijeengebrachte geld wordt in zijn geheel over ge maakt aan anti-hongerorga- nisaties. Deelnemers kunnen op ver schillende afstanden mee doen: 3,5,10 en 15 kilometer. Het parcours voert door het Hargapark, Beatrixpark en het Vlaardingse Nieuwland- park. Bij de finish op het school plein worden de atleten op gewacht door een school- band en enkele, nog aan te trekken, artiesten. De organisatoren weten zich inmiddels al verzekerd van een groot deelnemersveld. De meeste leerlingen van Buiten de Veste doen die dag op een van de afstanden mee. Zij laten zich sponsoren door ouders, vrienden, fami lieleden of buren. De eerste lopers starten om 13.30 uur, de laatste een uur later. Inschrijven kan op verschillende adressen in Schiedam (Hoogstraat 106, Groenelaan 39 en Hof van Spaland 7) en Vlaardingen (Veerplein 10 en Zwaluwen laan 478). Deelname kost 2,50 voor kinderen tot 16 jaar en 5. gulden voor volwassenen. Schiedam Het valt net in de periode dat Schiedam de 's-Gra- velandseweg gaat reconstrueren, dus overlast voor het verkeer was er toch al. Rijkswaterstaat sluit op 9, 10 en 11 juni de afrit van rijksweg 20 naar Schiedam- Centrum af. Het gaat om de zui delijke afrit, dus voor het verkeer uit de richting Vlaardingen. De afsluiting geldt van 's avonds acht uur tot 's ochtends acht uur. Het verkeer zal worden omgeleid via het Giessenplein. Rijkswaterstaat gaat tot de afsluiting over in ver band met verbetering van de tunnel onder de spoorlijn Schie- dam-Delft De tunnelwanden krijgen betonnen New Jersey profielen, waardoor er een betere geleiding ontstaat als motorvoer tuigen er per ongeluk tegenop knallen. Schiedam Hollandse Nieuwe uit Vlaardingen, en een Schiedamse burgemeester strijkt met de primeur, 't Was op initiatief van de Broersveld-winkeliers, dat Reinier Scheeres gistermiddag bij wijze van lunch zijn tanden kan zetten in een stevige haring. Ze zijn wat taai, dit jaar, maar rijp van smaak. Twee winke liers van het Broersveld pre senteerden burgemeester Scheeres gis termiddag de eerste maatjes haring. Teken een Schiedams decor, met mo lens, gleed de in Vlaardingen gekochte Hol landse Nieuwe de kelen in. Schiedam Het haantje van de Grote Kerk krijgt een jas van 24 karaats bladgoud. Als het ding in september teruggezet wordt, zal het blinken in de zon net zo mooi als vroeger. De laatste tijd viel de weerhaan niet op. Alleen enkele liefhebbers van de Histo rische Vereniging Schiedam en een paar ambtenaren keken er wel eens naar, hoofdschuddend. De haan zag er niet uit Kromge- waaid, vervuild zo zag Schie dam er van boven uit. Gisteren is de haan van zijn uit kijkpunt gehaald, 't Was een spectaculair karwei. Twee werk nemers van de firma L. Ver schoor BV bengelden in een kooi, die door een kraan van zeventig meter hoogte werd getakeld tot vlakbij de weerhaan. Vervolgens werden zowel de haan als het to renkruis en de bol van hun plek verwijderd, moeilijk werk dat uren in beslag nam. Het gedeelte van de Nieuwstraat tussen de Lange Kerkstraat en de Korte Kerkstraat was voor de zeker heid voor het verkeer afgesloten; maar goed dat het niet vandaag gebeurde, 't is op marktdag meestal drukker daar beneden. Eijsbouts, wie anders, had van ge meentewerken opdracht gekre gen de hijsklus te fiksen. De Ko ninklijke Eijsbouts uit Asten re noveert ook het carillon in de kerktoren en de vervanging van weerhaan, kruis en bol hoort bij dezelfde grote opknapbeurt Het bedrijf Toorenburg zal nieuwe leien op het dak leggen. De nieu we leien rijn al naar boven ge bracht, de oude worden in sep tember naar beneden gehesen. De kromgewaaide haan wordt in *De weerhaan van de Grote Kerk wordt op zijn tocht naar beneden vergezeld door twee werklieden in een kooi. de tussentijd rechtgezet, zo goed mogelijk draaibaar gemaakt en waar nodig verstevigd. Bol en haan worden schoongemaakt en geschilderd, daarna komt het gouden jasje eromheen. Het oren- kruis ondergaat een andere be handeling het wordt gestraald, verstevigd en thermisch verzon ken. „Waarom krijg ik die haring?", vroeg Scheeres verbaasd, terwijl hij de vis flink in de uitjes dom pelde. Willem Nijs legde het uit De voorzitter van Broersveld Be langen zei dat zijn vereniging het zo'n goed plan van Scheeres vindt om de halve molen De Palmboom weer helemaal op te bouwen, zodat Schiedam binnen enkele jaren over een vijfde mo len beschikt. Het Broersveld heeft het afgelopen weekend aan de Molendagen kunnen merken: 't was drukker dan anders, die molens blijken een leuke toeristi sche attractie en hoe meer er dan zijn, des te beter. Scheeres dacht overigens dat het wel bij vijf zal blijven. „Het scheelt dat dat stompje van De Palmboom aan de Noordvest er nog stond. Daardoor keken ze bij Monumentenzorg niet helemaal of ik gek was. Uiteindelijk wer den ze zelfs enthousiast'.' Volgens de burgemeester komt het goed uit dat de halve molen precies in de cirkelboog staan, die door De Walvisch, de Drie Koombloe- men, De Vrijheid en De Noord gevormd worden. In de vorige eeuw heeft Schiedam veel meer molens gehad, ook elders in de stad, maar die zijn op vier na alle maal gesloopt. Van De Palm boom heeft men destijds, merk waardig genoeg, het stompje la ten staan. Wederopbouw zal, schat Schee res, gauw anderhalf miljoen gul den gaan kosten, Er valt een sub sidie van de provincie Zuid-Hol land te verwachten, ook meldt hij dat er, op lokaal niveau een inza melingsactie komt Stichting De Schiedamse Molens en verent- ging De Holiandsche Molen, waarvan Scheeres bestuurslid is, zijn warme voorstanders van het Palmboom-plan. „Maar je moet die dingen nooit zo van de daken schreeuwen", vindt Scheeres. „Het is een pril plan en dan moet je de tam-tam nog niet gebruiken. Ik denk ook niet dat al het geld er meteen zal zijn. Ik voorzie een fasegewijze wederopbouw. Steeds als er geld is, zullen wij weer een stukje ver der gaan met de bouw, Alles in etappes". En wat die molen nou met haring te maken had, dat werd niet echt duidelijk. Willem Nijs zei dat Vlaardingen er voor de haring is, Schiedam voor de jenever, ja, maar de borrel ontbrak en de bij eenkomst die Scheeres' Vlaar dingse collega Fred van Lier vol gende week heeft, gaat toch echt om de haring en niet om Schie damse jenever dus er valt nog heel wat uit te wisselen. «mm (ADVERTENTIE) Extra veerkracht onder uw matras. Een boxspring met optimaal veereffect omdat de dubbelconische veren een extra slag zijn gedraaid Bekleed met 100% katoenen damast Naar keuze te plaatsen in iedikantombouw of vrijstaand Stoffermgsmogeijjkheden vrijwel onbeperkt De Sleep Dream boxspring is er ook extralang. extrabreed en in diverse verstelbare uitvoeringen. Uw sJoapvoodkhter Beddenspedapizaak - Slaapkamers - Slaapsystemen - linnenshop. Hoogstraat 46-48 Schiedam tel.: 010 4 26 87 17 WaterwegVakantiegangers uit het Waterwegge bied kunnen deze zomer bij de politie in hun woon plaats een kaart inleveren met daarop de periode van hun afwezigheid. Op die kaart kunnen ze ook een waarschuwingsadres, of een adres waar zich de sleutel van hun.woning bevindt vermelden. De politie hoopt met deze 'kaartenactie' het aantal inbraken, dat in de vakantietijd gepleegd wordt, te verkleinen. Er zal getracht worden de woningen van mensen die op vakantie zijn zo veel mogelijk in de surveillance op te nemen. Verder adviseert de politie bewoners hun buren te vragen tijdens hun afwezigheid een oogje in het zeil te houden. Daarnaast wordt aangeraden de folder '32 tips voor een onbezorgde vakantie' op te halen. Deze folder is op elk politiebureau gratis te verkrijgen, evenals een inbraakpreventie-brochure. Die geeft onder meer antwoord op de vraag, hoe de woning beter te gen inbraak kan worden beveiligd zonder er een vesti ng van te maken. Maassluis Aan een autobus, die op het vrachtau toparkeerterrein aan de Industrieweg in Maassluis stond, is voor ongeveer vierduizend gulden schade aangericht. Vernield werden de alarminstallatie, een koelkast en een camera. Ook enkele vrachtwa gens moesten het ontgelden. Hiervan werden rui ten ingeslagen en antennes afgebroken. Schiedam Het Nationaal Coöperatie Museum heeft een nieuwe manier bedacht om een steentje bij te dragen aan de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds. In het winkeltje aan de Kethelstraat staan twee collectebussen. Voor elke gift aan het fonds doet het mu seumeen tegenprestatie. Iedereen, die een bedrag in de bus deponeert, kan zich graus laten wegen op een ouderwet se baseule. Giften boven de tien gulden jworden gehono reerd met een gratis boek over de Deltawerken. De bussen van het Anjerfonds staan zaterdag 7 en donderdag 12 juni in het winkeltje van de Coöperatie. De politie was na de melding op 21 april snel te plekke, maar kon geen spoor meer vinden van de daders. Overval Asterstraat blijft mysterie Vlaardingen Hoofdinspecteur Gijs Bierling van de Vlaardingse politie heeft gisteravond in het Avro-pro- gramma Opsporing Verzocht een dringend beroep ge- daan op televisiekijkend Nederland om inlichtingen te I verschaffen over de brutale overval, die maandag 21 april plaatsvond op een slager in de Asterstraat inj Vlaardingen. De politie heeft nog geen enkel spoor van de daders en hoopt via het tv-programma meer inlich tingen te krijgen over de daders, die er met een tas geld vandoor gingen. De overval op het woonhuis ge beurde op klaarlichte dag Op het moment van de overval was al leen een in het huis werkzame loodgieter aanwezig. Toen hij. na dat er was gebeld, de deur open deed stelde een man zich voor als PTT-ambtenaar. Toen de lood gieter meldde dat hij alleen in de woning aanwezig was, werd hij overmeesterd en opgesloten in de badkamer. Toen even later de be woonster van het pand thuis kwam, werd zij ook gepakt. De mannen wilden van haar de sleu tel van de brandkast, maar de vrouw kon slechts melden dat zij die niet in bezit had. De twee overvallers besloten toen om de komst van haar man af te wach ten. Voordat de eigenaar van het pand thuiskwam, werden ook nog een 29-jarige en een 28-jarige bezoeker opgesloten. Het geduld van de overvallers was toen op, want 2y zetten de be woonster onderdruk en dreigden met vuurwapens. De vrouw ver telde onder die druk dat er geld zat in haar tas. Zij verdwenen in een wagen, die later gestolen bleek te zijn. De buit van de over val bleek 200,000 gulden aan bankbiletten te zijn. De verzekering heeft een belo ning uitgeloofd van 25 000 gul den, plus de helft van het terug gevonden bedrag. Tot op heden hebben alle onderzoeken niets opgeleverd. De tips die de politie naar aanleiding van de uitzen ding gisteravond heeft binnege- kregen, moet de oplossing van het mirakel brengen. De in gijzeling genomen VJaar- dingers konden de politie slechts een vaag signalement geven, on danks het feit dat de overvallers niet waren gemaskerd. Onenigheid over vesligingscommissic Vlaardingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen is het oneens met de buisartsen in de stad over de te volgen marsroute ten aanzien van de vestiging van nieuwe doktoren. Het college van B en W hul digt het standpunt dat het vestigingsbeleid een lokale verantwoorde lijk is en dat er daarom een plaatselijke adviescommissie moet worden geïnstalleerd. De huisartsen voelen veel meer voor een regionaal or gaan waarin ook de direct betrokkenen in Schiedam en Maassluis meedraaien. 'Schiedam Evenals zijn voor ganger, mr. Jaap Brouwer, wordt de cnef van het gemeentelijk bu reau economische aangelegenhe den, drs. René Roep, gemeentese cretaris. Met ingang van 1 september is Roep benoemd in de gemeente Damtumadeel Het is een ge meente met tien dorpskernen met gezamenlijk 20.000 inwoners. De benoeming geldt ook voor Roep als een verrassing, want hij is geen Fries en spreekt ook geen Fries. Roep is geboren in Utrecht. Brouwer werd enkele jaren gele den gemeentesecretaris van Oud- Beijerland. In de praktijk be kleedt men dit soort functies voor de verdere ambtsperiode. Met( zijn 33 jaar is Roep één der jongste gemeentesecretarissen van het land. Het Kruiswerk, het ziekenfonds DSW en de directeur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord delen het standpunt van de huis artsen. Ben W weten de pauen- ten vertegenwoordiger, het alge meen maatschappelijk werk en de gezinszorg aan hun zijde. De nieuwe commissie is nodig ge worden omdat het vanaf februari van dit jaar wettelijk verboden zich als huisarts te vestigen zon der vergunning van B en W. Ook de invloed van de gemeente op spreiding en praktijkomvang is met die nieuwe wettelijke rege ling groter geworden. Ook over het voorzitterschap van de commissie zijn huisartsen en college het niet eens kunnen worden. Beide partijen wilden zelf de voorzitter leveren. De gemeenteraad buigt zich woensdag 4 juni over de proble matiek Dan moet tevens beslist worden of de commissie inder daad zo klein wordt als het colle ge zich voorstelt: twee huisartsen en één lid van eik van de andere disciplines. Omdat er in Vlaar dingen geen algemene patiënten vereniging is, is afgesproken dat de diverse categorale patiënten verenigingen voorlopig een lid uit hun midden aanwijzen. Schiedam Mr. J.G. van Kleef be leefde gisteravond een opmerkelijk debuut. Cor van Tilborg was een behoorlijk populaire wethouder voor stadsvernieuwing, niettemin deed Hans van Kleef zulke aardige uitspraken dat vertegenwoordigers van bewonersverenigingen na af loop zeiden: „Ja, maar die Van Til borg was wel een VVD'er". Met andere woorden: van PvdA-wethouder Van Kleef wordt na gisteravond niet meer verwacht dat hij het mes zal zetten in de be wonersdeskundigen. In de oude wijken ver keren de bewonersverenigïngen in de geluk kige omstandigheid dat zij eigen beroeps krachten hebben, die gespecialiseerd zijn in stadsvernieuwing. En onder wethouder Van Tilborg vreesde men dat hierop bezuinigd zou worden. Maar gisteravond scheen er van be zuiniging geen sprake meer te zijn. De con tracten van de bewonersdeskundigen, die in april, mei en juli aflopen, worden alle voorlo pig tot 1 januari 1987 verlengd, waarna er een stedelijke pool wordt opgezet niet elke wijk heeft dan zijn vaste deskundige, maar de des kundigen springen steeds in op die punten waar dat nodig is. Van Kleef zelf zegt de des kundigen van belang te vinden in de commu nicatie tussen gemeente en burgerij. Een probleem is alleen te verwachten als de vijf betrokken wijken, Nieuwland, Centrum, Oost, Zuid en West her onderling niet eens worden over de stedelijke pool. In het op bouwwerk bestaan dergelijke problemen ook. Een opvallende factor in de commissieverga dering in het stadhuis was ex-wethouder Her man Posthoorn. Nu hij 'terug aan de basis' is, kwam Posthoorn over als vanouds: op een aansprekende manier die er destijds voor zorgde dat hij wethouder werd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1