Huisartsen zijn bang, bang, bang Provincie: brief is nog wel degelijk van kracht PvdA-college botst op Liesveldviaduct Hoera, 3 foto's extra! Maxi' i **."35* ViMilNSS DAGBIAO SCHIEBAMSCHE GflilftSI NIEUWE WfllEIWEO COURANT Schilders in de verf Vechtpartij Supermarkt: nog steeds overlast Poppe: meer controle in Broekpolder In heel Europa verkrijgbaar. AGFAO □WATERWEG DONDERDAG 5 JUNI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DOOR KOR KEGEL EN CHRIS WOERTS Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De huisartsen zijn nogal in het nieuws, maar in de regio Waterweg om heel andere redenen dan landelijk. Acties worden hier niet gevoerd. Beschaafd voeren zij het woord, dinsdag dokter A. Kramer in de gemeenteraad van Maassluis, gisteren dokter A. Meijer in de raad van Vlaardingen. Ia Schiedam hebben de artsen een 'lobby' in gang gezet, om te probe ren of CDA en WD nog vóór de raadsvergadering van aanstaande maandag over te halen zijn. Een oude filmtitel is weer in zwang ge raakt: help, de dokter verzuipt1 Beschaafd dat was de bedoeling. Gisteravond om kwart over elf kon de voorzitter van de Vlaardingse Huisartsen Kring, Arie Meijer, zich evenwel niet inhouden. De stemming was door een machtspositie van D66 uitgevallen in het nadeel van de huisartsen en Meijer ver heet zich. „Hij spreekt bezijden de waarheid", oordeelde de voorzitter der Vlaardingse huisartsen over burgemeester Fred van Lier, Als in de hoge regionen van artsenij en vroed vaderschap dergelijk jargon klinkt, is er een rel. Portemonnee De huisartsen te Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben het niet naar hun zin: bang zijn zij voor hun praktijkomvang, bang voor hun portemonnee, bang voor hun carrière. De kans is niet denkbeeldig dat zich in de regio nog meer artsen vestigen die concurrerend zijn. In Schiedam heb je er vier, in de Gorzen en Nieuwland: Ineke Vink, Dokter Meijer: 'Van Lier spreekt bezijden de waarheid' Dat noem ik geen René Koop, Ab Korsten en Lucy Pufkus. Zij namen geen praktijk over zoals vroeger de gewoonte was, nee, zij vestigden zich gewoon, in wijken waar er een tekort aan huisartsen was. Reguliere huisartsen noemen dat 'wild'. In de Vlaardingse Vettenoordsepolder waren dat Joop Dopper en Peter van Hoeve, maar zij zijn volgens Meijer sinds kort opgenomen in de plaatselijke kring van huisartsen. Voorspoedig is dat proces niet gegaan, schijnt het. De artsen, die vaak schulden maken om een bestaande praktijk van een oudere dokter over te nemen, zien de 'wilde' artsen uiteraard als bedreigend: minder cliënten, minder inkomen. De 'wilde1 artsen heb ben in de praktijk een ander idealisme: weinig inkomen, alla: maar 't gaat om de patiënt Zij hoeven niet zo nodig rijk te worden en zo zien zii er ook niet uit Maar her hoeft niet altijd om 'wilde' artsen te gaan. Praktijkverklei ning is, voor een deel, ook door de artsen zelf gewenst In Maassluis zij er nu dertien, in 1977 waren er nog zeven. Weihouders Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben overleg^ gehad, via de drie wethouders voor volksgezondheid, respectievelijk Luub Haf kamp (VVD), IJsbrand van der Velden (PvdA) en Liesbeth Snoeck (VVD). De drie wethouders vinden dat elke gemeente een eigen vesti- gingscommissie moet krijgen, die over nieuwe artsen of praktijkom vang adviseert In zo'n commissie krijgen ook GGD, ziekenfonds en patiëntenorganisaties zetels (gisteren pleitte in Vlaardingen klein rechts voor een zetel voor de Vereniging Voor het Ongeboren Kind, in Maassluis was het dinsdagavond CDA'er Jos van der Linden die een zetel voor een confessionele arts opeiste, vergeefs). Elke gemeente een eigen commissiede artsen hebben liever één re gionale commissie in plaats van drie lokale. De artsen Meijer en Kra mer hebben erop gewezen dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vooral in de gezondheidszorg zo progressief zijn met regiovorming, dus dat dat nu ook moet. Meijer beweert zelfs dat er geen werkelijk overleg tussen de drie gemeenten is geweest, ondanks wat Van Lier gisteravond zei. VVD'er George Neijssel, Meijer bijvallend: „De wet houders hebben alleen gepraat over elk een eigen commissie, niet over een regionale commissie. Dat noem ik geen overleg". Burgemeester Van Lier verweerde zich fel. Hij verweet de WD te tornen aan goed regionaal overleg en wilde niet op Neijssels niveau discussie'ren. De burgemeester wees erop dat het nota bene de huisart sen zelf waren die in 1977 weigerden aan een vestigingsbeleid mee te werken pas toen Dopper en Van Hoeve er kwamen, vroeg men wat er gedaan kon worden tegen die ontwikkeling, aldus Van Lier, de za ken scherp stellend. Meijer: „Dat is een onjuiste conclusie. Het was juist de wethouder die in 1977 het overleg met de artsen afkapte". Het CDA toonde zich, zeer verrassend, tegenstander van een lokale commissie Chris van Roon was er aanvankelijk vóór en hij werd dan ook gisteravond door PvdA'cr Leo ten Have „rijp geacht voor psychische hulp op regionaal niveau". Het pleidooi van Van Lier, dat Maassluis ai vooreen plaatselijke vestigingscommissie had gekozen en dat Schiedam dat maandag gaat doen, kon op de valreep D66 overtui gen waarmee PvdA, SP en CPN /PPR/PSP een nipte meerderheid bereikten, zodat Vlaardingen niet, zoals Van Lier even vreesde, een Einzelg&nger in de gezondheidszorg wordt Die schilders doen nu al een paar weken over dat muurtje. En het schiet maar niet op. Van bo ven is die gevel in strak blauwe verf gezet, de rest echter blijft kaal en grauw. Het is een visueel grapje van Ad van Otterloo. Deze Schiedamse kunstenaar woonde jarenlang in de Willem Brouwerstraat en keek altijd, uit op die kale gevel. Nu hij naar de Warande verhuist, heeft hij be sloten zijn buurtgenoten een ge schenkje na te laten. Eerst schil derde hij twee trappen. Toen schilderde hij er de schilders bo venop, met kwasten in de hand. En ten slotte maakte hij een stukje blauw. De muurschilde ring schilderde zichzelf. Schiedam Een 26-jarige Schie dammer, die eerder op de dag een felle ruzie woordenwisseling had gehad met een automobilist, moest die ruzie later met hoofd wond en een gebroken arm be kopen. De verbolgen automobi list ging na de ruzie op zoek naar vrienden om de 26-jarige Schie dammer een aframmeling te ge ven. I at gebeurde uiteindelijk aan de Lange Kerkstraat. Vier mannen sloegen op de 26-jarige in. De politie moest er aan te pas komen, maar toen agenten arri veerden kozen de vechtersbazen het hazepad. De gewonde man moest in het ziekenhuis aan zijn venvondingen worden behan deld. In het ziekenhuis meldde zich laten nog een vechtersbaas. Hij bleek een gebroken vinger te hebben. De politie arresteerde daarop de man en nam hem mee naar het bureau. P^Jj Schiedam „Wat Zijdeveld zegt, klopt Woonwageil- niet". De gemach- Damn-bïii met tigd woordvoerder K!*mP- unJ meL van de provincie elke Stap Zuid-Holland is dui- errmornte delijk in zijn me- tegen gemeente nïng. De brief van Schiedam gedeputeerde staten (GS) aan de gemeen teraad van Schie dam, handelend over het woonwa- genbeleid, is nog wel degelijk van kracht, zegt hij. Het is niet waar tot de brief als niet-geschreven mag worden beschouwd. Wethouder Zijdeveld zou maan dagavond in een vergadering van de commissie stadsontwikke ling en milieu dus ten onrechte hebben beweerd, dat de veel op schudding veroorzakende brief door de provincie is ingetrokken. Zijdeveld op zijn beurt verbaasd: „Die man is er niet bij geweest, kan dus niet zeggen dat wat ik gezegd heb niet klopt, want hij weet niet wat ik gezegd heb". De wethouder handhaaft zijn stel ling dat er contacten zijn geweest tussen de gemeente Schiedam en de provincie Zuid-Holland, waar uit afgeleid mag worden dat er overleg komt tussen zware dele gaties van beide, en dat de om streden brief in dit overleg van tafel blijft Provincievoorlichter Ben van Oppositie: wat wilt u met Markgraaflaan Vlaardingen Wéér een bouwplan dat gevolgen heeft voor het doorgaand verkeer in Vlaardingen? Betekent verdere bebou wing aan de Nieuwelaan, dat verkeer van en naar het Liesveldviaduct omge leid moet worden? Komt het nu wel of niet neer op een definitieve afsluiting van de Markgraaflaan? Vragen van de oppositie, waar wethouder Bas Goudriaan gister avond niet uit zijn hoofd ant woord op kon geven. B en W trokken het voorstel dan ook in; het zal volgende keer op de agen da komen, tegelijk met de begro ting 1987. Tegen die tijd zal Gou driaan hebben uitgezocht, wat voor het verkeer van het Lies veldviaduct want daar gaat het vooral om de consequen ties zullen zijn van bouwen aan de Nieuwelaan. Het PvdA-college beleefde giste ren zijn eerste vergadering en moest bij punt 9 al wat wegslik- Schiedam Ook na de recon structie van het Broersveld moet de gemeente kritisch blijven let ten op de overlast, die Bas van der Heijden geeft met laden en lossen. Het verkeer raakt erdoor gestagneerd. Straks moet worden bekeken of het beter gaat, anders heeft de reconstructie niet af doende geholpen. PvdA-raadslid Hans Bakker bracht dit verzoek van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum over in de commissie stadsontwikkeling en milieu. ken. Goudriaan kon beweren dat het alleen ging om het bouwrijp maken van een stukje grond, de oppositie liet zich mets aanpraten. Jan Bul va en Chris van Roon, verkeersspecialisten van respec tievelijk VVD en CDA, betoog den dat het in de recente Vlaar dingse politiek wel vaker is voor gekomen dat een bouwplan tot gevolg had dat er wijzigingen kwamen voor het verkeer (neem Plein Emaus en de Voorstraat, neem de Schiedamseweg). Van Roon en Bulva en ook Cor de Jonge (klein rechts) zeiden zelfs sterke aanwijzingen te heb ben dat de Markgraaflaan voor het verkeer wordt afgesloten. Goudriaan trachtte te sussen: „Er zal altijd wel een autootje blijven rijden". Van Roon: „Als dat maar geen autootje is van gemeente werken met ontheffing!" Er ontstond een onduidelijk ge- debatteer met talrijke interrup ties - burgemeester Van Lier: „Ik sta geen tien termijnen toe!" maar SP-fractieleider Remi Poppe bracht het tumult terug tot de essentie: gaat die Markgraaf laan nu dicht of niet? Ja of nee. zulke simpelheid ging de politiek boven haar pet Gou driaan wist het niet; ook na een schorsing moest hij het antwoord schuldig blijven. „Had het mij vanmiddag maar gevraagd, dan had ik het een ambtenaar nog kunnen laten uitzoeken". Poppe vond het een schande dat er kennelijk gebouwd wordt zon der dat B en W weten wat de ge volgen zijn voor het verkeer. En Poppe was de enige niet Nu Goudriaan dat eerst moet uitzoe ken wordt ook het bouwrijpma- ken van de Nieuwelaan uitge steld, maar dat schijnt deze keer niet erg te zijn. N Goudriaan had het toch al niet gemakkelijk. Hij moest verdedi gen, dat er 278.930 extra nodig is voor meerwerk aan de renovatie van 694 Muwi-woningen in de Babberspolder (totale kosten bij na 26 miljoen). De oppositie viel er hierbij ook nog over dat de rekening aan de Vlaardingse Aannemers Combi natie (onder andere Van der Waal) te Iaat betaald is, zodat er een rente verschuldigd is waar voor drie woningen gerenoveerd hadden kunnen worden. Foutje, erkende burgemeester Van Lier, en hij zag de kans schoon om meteen voor een grotere compu ter te pleiten. De gemeenteraad kan binnenkort een kredietaan vraag tegemoet zien. Een amendementje werd aange nomen, waarin CDA, VVD en SGP/GPV/RPF vroegen om een luttel bedrag aan meerkosten voor rekening te doen komen van de GEWB, in plaats van het Woningbedrijf, Vestzak-broek zak, oordeelde Poppe, die dus te gen was. Eén van Poppes nieuwe fractiegenoten, W.H. Daalmeijer, had liever gezien dat Van der Waal c.s. meer voor eigen risico hadden geslikt. Een opmerking van VVD'er George Neijssel, dat de aanne- merscombinaüe heus niet om de rekening gaat zeuren omdat die combinatie immers méér wil bouwen in Vlaardingen, werd door andere partijen uitgelegd alsof de VVD'er aan chantagepo- litiek doet. Een rekening is een rekening en die betalen we, daar hebben andere karweien niets mee te maken; met die boodschap viel Goudriaan uit waarop Neijssel kregel en onbegrijpend reageerde. Oosterstraat Het was ook Neijssel, die de raadsvergadering begon met ste kelige politiek. De gemeente Vlaardingen kan van Rehorst Bouw twee woningen kopen in de Oosterstraat, voor 45.000 gul den minder dan deze Waddinx- veense ontwikkelaar zelf heeft betaald voor het pand. De bewo ners hebben het pand Ooster straat 10-22 destijds te duur ge kocht, wilden het wel verkopen, maar de gemeente Vlaardingen weigerde aan te kopen boven het taxatiebedrag. Via Rehorst is een oplossing bereikt. Neijssel had echter in een commissievergade ring het idee gehad, dat dit bedrijf door Vlaardingen onder druk is gezet om die transactie aan te gaan. Het woord chantage viel niet, wantPvdA'er Gerard Boen der oordeelde dat de liberaal zich iets meer genuanceerd over de kwestie uitliet dan in de commis sie. Opnieuw was het Poppe die de discussie samenvatte; „In het idi ote systeem dat wij hebben mag zo'n aannemer toen zelf bepalen of hij zijn geld uitgeeft? Waar maakt de VVD zich druk om?" CDA'er Chris van Roon: „Als het maar geen auto van gemeen tewerken is met ontheffing..." Vlief „Het is werkelijk een mis verstand bij de gemeente Schie dam. Ik heb hier de besluitenlijst voor mij van de GS-vergadering van vorige week: daar staat heel duidelijk dat de uitvoering van de brief wordt aangehouden, tot er bestuurlijk overleg is geweest met Schiedam, maar dat bete kent uiteraard dat als het overleg niet bevredigend verloopt, de provincie wel degelijk uitvoering geeft aan de brier. En dat zou inhouden, dat de pro vincie de gemeente Schiedam verplichtend oplegt twee woon wagencentra te realiseren, waar van één aan de Koekoekslaan. Tegen deze locatie hebben hon derden bewoners van Kethel- Oost geprotesteerd. Hoe genuanceerd Zijdeveld en de provinciewoordvoerder zich ook uitlaten, voor opbouwwerker Jacq Gaudelius van het woonwa genkamp staat één ding vast dat het eens tijd wordt dat de ge meente Schiedam wat voor de kampbewoners doet. De woon wagenbewoners zijn allerminst tevreden. Een nota van wethou der Hafkamp, van eind vorig jaar, is een wassen neus. vinden zij. Gaudelius is goed te spreken over de omstreden brief van de pro vincie, want hij is „blij met elke stap tegen de gemeente Schie dam". CPN-raadslid Ulferd Bruseker, die maandag aan Zijdeveld vroeg waarom de brief van de provin cie aan de gemeenteraad niet op de raadsagenda staat, toonde zich vanochtend na dit geharrewar zeer ontevreden. „Ik hoop niet dat het zo is dat wat Zijdeveld zei niet klopt, want dat zou onjuiste informatie zijn en dat is dan een zeer ernstige zaak". Bruseker vindt dat de brief nu alsnog op de raadsagenda moet komen te staan, om in ieder geval opheldering te krijgen over de exacte inhoud. Vlaardingen Milieu-activist als hij van oudsher is, zal SP-frae- tieleider Remi Poppe vanavond een motie indienen waarin hij vraagt om een betere inspectie van de afwatering van de Broek polder. Er moet in meer sloten worden gemeten waar de pcb- verbindingen vandaan komen; dat zijn giftige stoffen die nu zo maar in de Vlaardingse Vaart worden geloosd. De gemeente Vlaardingen wil het overtollige water uit de Broekpolder graag op de Vaart blijven lozen, omdat een leiding naar de Nieuwe Wa terweg te duur is, maar als de pcb-verontreiniging zo hoog blijft zal het hoogheemraadschap Delf land daar vermoedelijk geen toe stemming voor geven. Poppes motie schijnt dan ook de steun te krijgen van in ieder ge val Arnold van Kalken (CPN/PPR/PSP) en ook George Neijssel (VVD). De gemeente raad vervolgt vanavond de ver gadering, die gisteren onderbro ken werd vooreen haring en een borrel. De Broekpolder is één van de meest beruchte opgespoten gebie den van Nederland. Het haven- slib dat hier ligt, afkomstig uit de Rotterdamse havens, is zo zwaar verontreinigd dat er gevaren zijn voor de volksgezondheid. Niette min is er een proef genomen om het overtollige water (na regen val en via gifgrond) op de Vlaar dingse Vaart te lozen. De vervui ling in de Vaart vait wat sommi ge stoffen betreft mee, maar de pesticiden en de pcb's zijn in een onverklaard hogo concentratie aanwezig. Poppe wil hier een ste viger onderzoek naar ingesteld hebben dan op de acht plaatsen, die B en W in sommige sloten van de Broekpolder voorstellen. Méér wordt nu openbaar Vlaardingen Het linkse minderheidscollege is een ze gen voorde democratie en de openheid in Vlaardingen; weinig mensen die er gister avond anders over dachten. Zo wisselend waren de meerderheden geweest (het PvdA-college kreeg steeds van andere partijen bijval), dat er in een enkel geval - zoals bij de huisartsen geen peil op le trekken viel hoe de stemming zou uitpak ken. En behalve dat het de spanning tijdens de vergade ring vergrootte: het noopte de partijen ook alle tot een veel breedsprakiger uiteen zetting van principes. In het openbaar! Dat is een kente ring in de Vlaardingse poli tiek. Bij de meerderheidscolleges die er tot dusver waren (PvdA/CDA, PvdA/VVD) werden veel zaken binnen skamer bedisseld, maar nu de PvdA er alleen voor staat worden veel meer kwesties in het openbaar uitgevoch ten. Doet de PvdA dat niet, dan strandt een voorstel een voudig. Vooral dat bleek gis teravond de winst van een PvdA-minderheidscollege te zijn,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1