Hollandia zwaait huismeester uit PvdA kiest 'n man: Verlinde VLAARDINGS OAGILAD i SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ideaal is Maassluis nog lang niet voor invaliden 'Uitgefoeterd door bureau huisvesting' Wilton krijgt nieuwe buren Vlaardingen zwemt in peb's Tweede afscheid van Flip Koudstaal EN TOCH'N HOGE RENTE verenigde spaarbank m ■WATERWEG Regionale fedactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 01Ö- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 1345209 VRIJDAG 6 IUNI 1986 Afgraven Broekpolder zou 5,4 miljard kosten Maassluis „Ik heb al tijd gedacht dat Maas sluis rolstoelgeschikt was, maar vanmorgen heb ik toch gezien dat hier en daar nog wel wat mankeert".Voor Maas sluis' nieuwe wethouder Liesbeth Srioeck had de door het Maassluis Over leg Revalidatie (MOR) georganiseerde wandel tocht aan het doel beant woord. Het MOR dringt er al jarenlang op aan de stad ook voor gehandi capten leefbaar te ma ken. Om ook het nieuwe stadsbestuur te informe ren over de praktische stand van zaken zette het MOR een wandeltocht door de binnenstad uit. Om half elf vertrokken zeven rolstoelers en tien wandelaars. De route liep door de Vertowijk en de binnenstad en eindigde waar ze begonnen was, in het stadhuis. Het viel de duwers ze kers niet mee, want in het tra ject zat een paar behoorlijk stei le hellinkjes, die de rolstoelers zeker niet alleen hadden kun nen nemen. In de stoet liepen behalve Liesbeth Snoeek en Anton Wustrow ook welzijnsdi- recteur Jan Deursen mee. Op hun weg ontmoetten de wandelaars veel onnodig hoge stoepen, ontoegankelijke win kels en overheidsgebouwen, door fietsen geblokeerde door gangen, verkeerd aangelegde oversteekdrempels en smalle, steile stoepjes. Terug in het stad huis trok men zich evaluerend in de burgerzaal terug en con stateerde men dat sommige on gemakken niet te verhelpen zijn zonder het historische ka rakter aan te tasten. Aan veel misstanden valt echter wel de gelijk iets doen. Bereidheid Paul van Gijzen van het MOR: „Maassluis is wat aanpassingen betreft heus niet de rotste stad. Ik denk dat zestig procent van onze wensen inmiddels is ver vuld en voor de overige veertig procent is er in ieder geval vol doende bereidheid". Voelbaar merkt het gemeentebe stuur dat Maas sluis nog niet zo rolstoeivriende- lijk is. Links duwt wethouder Wu strow een rol stoel voort, naast hem wet houder Snoeck. In de rolstoel rechts Paul van Gijzen, voorzitter van het MOR. „In die veertig procent zitten natuurlijk ook alle projecten die gewoon en passant meegeno men worden en verder is het vooral wachten op Den Haag", reageerde Jan Deursen, die doelde op rijkssteun voor derge lijke projecten. Het MOR sloeg spijkers met koppen. Voor de komende maanden werd met de gemeen te een vergaderschema vastge legd en regelmatig contact afge sproken. Aan bereidheid man keert het bij de Maassluisse stadsbestuurders niet. „Waar het vooral aan mankeert", merkte MOR-lid Nico de Jong ste op, „is bekendheid met de problemen. Als gehandicapten niet aan de bel trekken, kan de gemeente weinig doen". Het MOR wil wat dat betreft het doorgeefluik naar de gemeente zijn. „Want er liggen nog veel te veel obstakels. Niet alleen in het verkeer maar ook in huisves ting, onderwijs en recreatie", meent Paul van Gijzen. Vlaardingen De proeflozing van water uit de Broekpolder zal worden gestaakt, onmiddellijk nadat onderzoek heeft uitge wezen dat er chemicaliën als drins en peb's in de Vlaardingse Vaart terechtkomen. De vangst en consumptie van paling uit de Vaart zal in dat geval aan banden worden gelegd, ook wordt bij geconstateerde ver ontreiniging een zwemverbod ingesteld. Werkgroep Woonrecht verzamelt klachten Schiedam „Ik wil rustig wonen. Er werd ge- j zegd: gaat u dan maar in een hutje op de hei zit- I ten". Als het nu bij één klacht over het bureau huisvesting bleef, hadden het Advocatencollectlef, het Buro voor Rechtshulp en de stichting Rechts- j winkel er niet zo'n werk van gemaakt. Maar de j drie hulpverlenende instanties kregen geregeld i klachten te horen. Pagina's lang staan deze opge- jj somd in het gisteren verschenen rapport 'Andere j huisvesting? Ja, graag!'. I j Het typische is: de klachten zijn niet in de loop der jaren verza- meld, maar in één week tijd. Enkele medewerksters van het Ad- j vocatencolleetief, de Rechtswinkel en Rechtshulp vormden de werkgroep Woonrecht Zij vroegen enkele honderden bezoe- l kers van het bureau huisvesting aan de's-Gravelandse weg naar hun mening: „U hebt zeker wel klachten?" l En inderdaad: 47 proeent is tevreden over de hulp die men van het BH kreeg, 53 procent ontevreden. Maar onder de tevrede- nen zijn er ook, die in het algemeen wel wat klachten hebben; i totaal klaagt 61 procent Bovendien gaat "Vlaardingen on derzoeken of het water uit de Broekpolder gezuiverd kan wor den door er een zuiveringsinstal latie te bouwen. Gisteravond nam de gemeente raad unaniem een motie van Remi Poppe aan, waarin de SP'er uitspreekt dat de Broekpolder een groot milieuprobleem is en een gevaar voor ae volksgezond heid. Hij verweet Ben w infor matie te hebben achtergehouden, waaruit al eerder bleek dat er al- drin, dieldrin, endrin, gechlo- Schiedam Op het voormalige terrein van Swarttouw, nu in erf pacht bij de Holding Wilton-Fije- noord BV, zullen zich vermoede lijk drie bedrijven vestigen. Met twee ervan is de gemeente Schie dam in principe rond, met de der de lopen de onderhandelingen voorspoedig. De vestiging is mo gelijk, doordat de gemeente de grond terugneemt, nu Wilton haar erfpachtsrecht op het Swarttouw-terrein niet meer wil doen gelden. De gemeente zal het gebiedje bouwrijpmaken en in de Wilhel- minahaven een vervallen houten beschoeiing over 150 meter ver vangen door een verankerde sta len dam wand. Ook worden en kele boeien verwijderd en ko men er drie meerpalen. DOOR MARI TIMMERMANS Vlaardingen Van raadslid naar huismeester. „Nee, ik heb dat nooit als 'een degradatie gezien. Na tuurlijk niet. Wel als iets anders, dat wel". Flip Koudstaal kreeg bijna tien jaar geleden de verant- r woording over de huis houdelijke dienst van het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade. Voordien was hij voor de CPN bijna twintig jaar actief in de Vlaardingse gemeentepo litiek. Toen de communis ten in '74 de raad moesten verlaten, kreeg Koudstaal bij zijn afscheid zelfs van zijn politieke opponenten niets dan lovende woor den. Daama werd het stiller rond de man, die in Vlaardingen de CPN een gezicht had gegeven. In aller lei commissies bleef hij actief, maar tot spectaculair raadswerk kwam het niet meer. „Dat heeft mij trouwens toch nooit zo gele gen", zegt hij er zelf over. „Ik ge loof dat ik In de commissies het meest tot m'n recht kwam en ik vond het maar niks dat ze open baar werden. Door die openbaar heid gingen veel mensen een rol spelen en dat komt de zaken niet ;ten goede". Oud-raadslid Jac. van der Lin den wist dat Koudstaal ook zijn baan in de verffabriek verloren ."had en hij adviseerde hem te sol- -liciteren als huismeester bij de Vrije Academie, die in het Hol- landiagebouvv werd gevestigd. '„Ik had naast mijn raadslidmaat schap jarenlang in die verffa briek gewerkt Huismeester was wel iets héél andere. Maar ik heb toch gesolliciteerd en daar heb ik eigenlijk nooitspijt van gehad". Flip Koudstaal neemt vanmid dag afscheid van de mensen, met wie hij de afgelopen tien jaar sa menwerkte. Als conciërge was hij in gemeentediensten was 'uit geleend' aan de Vrije Academie en andere in het Hollandiage bouw gevestigde instellingen. Flip is niet de man voor sjieke re cepties met veel vertoon, maar ongetwijfeld zal het erg druk worden. Ook als huismeester maakte Flip Koudstaal immers veel vrienden. Horeca Het Hollandiagebouw is tien jaar lang Kouds taais voornaamste zorg geweest „Ik moest er zijn voor de cursisten, voor de bar, voor lesmaterialen, voor de do centen en voor het gebouw. In het begin maakte ik soms wel da gen van meer dan twaalf uur. La ter kwam Bertus Stigter erbij .en werd het wat gemakkelijker". Vooral de bardiensten gingen Flip niet gemakkelijk af; „Ik ben helemaal geen horecaman en toch moest ik voor koffie en fris- Flip Koudstaal: „Ik vind het goed dat ik eruit ga." drankjes-zorgen. Nou, dat viel niet mee. Het Hollandiagebouw ziet er van buiten natuurlijk prachtig uit, maar er zijn heel wat mankementen. Het dak is zo lek als een mandje". Koudstaal her innert zich hoe ze bij iedere re genbui weer aan het werk kon den. En alle verdere prohlemen: „Ik weet nog hoe ik op een ijskoude zondag in het gebouw kwam om de chinchilla's te eten te geven. Ik hoorde op de bovenverdieping water stromen en ik ging even kijken. In het begin gebruikten de toneelverenigingen de brands lang als ze water nodig hadden, want er zat boven nog geen aan sluiting. Die brandkraan hadden ze open laten staan en het water kwam in stromen de trap af. Op dat moment kon ik niet meer dan die kraan dichtdraaien, de ramen opendoen en de verwarming vol uit aanzetten. Uiteindelijk is alles gewoon opgedroogd". Redelijk Lang kan Flip Koudstaal niet over de Vrije Academie praten. Om de paar minuten komt hij vanzelf weer op de plaatselijke politiek terecht Bloed kruipt ten slotte waar het niet gaan kan. Zonder veel verdriet neemt Flip Koudstaal vanmiddag afscheid van de Vrije Academie, „Ik ben nu 63 en als ik bedenk dat er zo veel jonge mensen werkloos ziin, lijkt het me niet meer dan rede lijk dat ik ermee stop". De ver trekkende huismeester is al een tijdje ziek thuis en komt speciaal voor zijn afscheid nog een keertje terug. De Vrije Academie zit ook al een tijdje zonder directeur. Frits Bor- ehers meldde zich een paar maanden geleden ziek en de ver trekkende huismeester veron derstelt dat zijn baan nu in afge slankte vorm door de anderen wordt overgenomen. Zijn eigen werk is overgedragen aan de nieuwe huismeester Guus Paal vast. Flip Koudstaal blijft actief in de steunfraetie van de kleine linkse partijen en in het bestuur van de stichting Burgerraadslie den. Vlaardingen zal misschien nog een derde keer afscheid van Flip Koudstaal moeten nemen. reerde koolwaterstoffen, peb's en zware metalen in de Vlaardingse Vaart terecht zijn gekomen. Het verweer van wethouder Goudri- aan bestond er voornamelijk uit dat onderzoeken van de Reide- mij en het hoogheemraadschap Delfland niet alarmerend waren geweest en dat het de vraag is of de verontreiniging van het op pervlaktewater komt door het giftige havenslib, waarmee de Broekpolder is opgespoten, of door het gebruik van landbouw- bestrijdingsmïddelen in de pol der. Poppe vindt de gedane onderzoe ken onvoldoende. Ook het slib in de Vaart en in de sloten van de Broekpolder moet worden gea nalyseerd, „Graaf die grond af, verbrandt het en stuur de rekening naar Rotterdam," verzuchtte SGP/RPF/GPV-raadslid Cor de; Jonge. „Wat springen wij toch slecht met de schepping om! Wat zijn wij toch slechte rentmees- tere!" Hij ging met zijn ideeën verder dan Poppe, maar Goudriaan re kende voor dat afgraven van de Broekpolder 180 per kubieke meter kost en dat er 30 miljoen kuub giftig Rotterdams havenslib ligt Het benodigde bedrag van 5,4 miljard is niet op te brengen. Een zuiveringsinstallatie vond de gemeenteraad dan ook meer voor de hand liggen. Een persleiding naar de Nieuwe Waterweg en daar (in Het Scheur) de boel lo zen, dat vond Poppe even onver antwoord als lozen in de Vlaar dingse Vaart „We weten immers dat dat de dood van jonge zee hondjes in de Waddenzee in de hand werkt" Goudriaan zei het op dit moment niet nodig te vinden, dat er een zwemverbod wordt ingesteld. Vooral CDA-fractieleider Aart Kool sprak bezorgdheid uit voor de recreanten, Het CDA diende een motie in, maar trok deze in omdat Poppe met een aanpassing in diens eigen motie kwam, zodat deze voor de hele raad aanvaard baar werd. De raad besloot vervolgens, na bijna vier uur vergaderen over alleen dit agendapunt, de proef periode met het lozen op de Vaart te verlengen, met dien verstande dat er ogenblikkelijk mee wordt gestopt als er verontreiniging op treedt i Voorrang Belangrijke conclusie in het rapport is, dat de sociale indicatie weinig meer betekent. Veel te veel mensen krijgen op grond van sociale omstandigheden een voorrangsbehandeling, zodat er alsnog een file ontstaat. Er moet secuur mee worden omgespron gen, anders heeft het geen zin. Andere belangrijke conclusie: de ambtenaren van het BH zijn te weinig mededeelzaam. Als iemand een huis leeg ziet staan en komt vragen of hij ervoor in aanmerking mag komen, is vaak de ambtelijke reactie dat dat eerst nog eens uitgezocht moet wor den. Uit het rapport spreekt dat de ambtenaren nogal eens nuk kig en slecht geluimd zijn. Het rapport citeert een klagen „Ben uitgescholden, omdat mijn zoon crimineel is. A-sociale kanke rambtenaren". Klachten Een greep uit de klachten: 'Je wordt als een nummer behan deld'. 'Ik werd gewoon uitgefoeterd'. 'Ze katten je af. "Je wordt aan het lijntje gehouden'. 'Ze sturen je van hot naar her*. Sommige klachten zijn zo bekend, dat het gewoon clichés ge worden zijn. Volgens de werkgroep Woonrecht treft niet de ambtenaren alle blaam. Het komt vooral ook door de woon- §P ruimteverdeling, zoals de politici die hebben bepaald. Zo klaagt iemand, dat hij niet te duur mag wonen en daarom geen huis krijgt terwijl hij nu reeds te veel verwoont, De voorlichting moet beter: over het puntensysteem, over de perspectieven op een nieuw huls en over de haalbaarheid van jfj woonwensen. p De werkgroep Woonrecht constateert dat de gemeente Schie- dam ten onrechte de verdeling en toewijzing van woningen ver mengt met haar bevoegdheid om de minister te adviseren om trent individuele huursubsidie. Dat hoort duidelijk te worden gescheiden. Op zichzelf komt de gemeente lof toe. als zij probeert huurwoningen af te stemmen op de inkomens van de huurders, i maar als Iemand gedwongen is een iets te dure woning te be- trekken, mag de gemeente een negatief advies over huursubsï- die niet koppelen aan het weigeren van een woonvergunning. Ten slotte vreest de werkgroep dat een versoepeling van de nor men juist leidt tot grotere ongelijkheid van behandeling. VRIJ De Patent-rekening een vrije spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5Vj% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit je spaargeld. •Schiedam Hans Verlinde is gisteravond gekozen tot voorzitter van de PvdA-afdeling Schiedam. Hij was al waarnemend voorzitter sinds Ruurd van der Veer op stapte. Noor Samkalden, die eveneens kandidaat was gesteld, haalde geen meerderheid van stemmen. In wijkcentrum Nieuwland werden vervolgens ook drie nieuwe algemeen bestuursleden benoemd: Menno Sil- jee, Peter Stadhouders en Ruud de Bruin. „Het is voor het eerst in dertig jaar dat de PvdA in Schiedam een vrouw als voorzitter kan kiezen", zei Truus Verweij-de Graaff. In haar pleidooi voor Noor Samkalden wees de oud wethouder erop dat de af deling deze kans moest benutten. Een partij, die emancipatie van vrouwen hoog in haar vaandel draagt, blijft anders ste ken in praten, aldus me vrouw Verweij. Noor Samkalden was voorgedra gen door Marijke Woord en Rita Schoen, omdat er volgens hen hard een nieuwe kracht in de partij nodig is en Noor beschikt over bestuurlijke eigenschappen. Zij is in haar dagelijks werk coor dinator beroepseducatie voor vol wassenen in de regio Waterweg- Noord. Toch koos de afdeling Hans Ver linde, onder meer omdat hij tij dens de afgelopen verkiezings campagne zijn werk goed heeft gedaan. „Het zou een motie van wantrouwen zijn om hem nuweg te stemmen", vond onder ande ren. Yvonne Siljee. En, zei zij: „Wij kennen Noor niet". Noor Samkalden werd verweten tij dens ledenvergaderingen, al in de pauze te vertrekken. Yvonne Sil jee stelde voor dat Noor Samkal- 'den algemeen bestuurslid zou worden, „dan kunnen wij haar eerst wat beter leren kennen". Noor Samkalden, die voorheen, al in het bestuur zat, zei na afloop diep verontwaardigd te zijn over dit argument.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1