Tuinbouw helpt jongeren op weg Vlaardingen mag scholen bouwen VLMRDHVSS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Oppositie: niet netjes vanBenW Soepeler met vergunningen Alleen de linker... Politiek blijft uit gevarenzone OMA ontwerpt Veerplein- zuid Man dood na val van 16 meter Situatie Filippijnen zorgelijk Project voor Surinamers en Antillianen Forse buit bij MTS Nota omlaag: ƒ32,50 □WATERWEG DINSDAG 10 JUNI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Horecabedrijven in Schiedam hoeven voor allerlei activiteiten voortaan geen aparte vermakelijkheidsvergunning meer aan te vragen. Burgemees ter Reinier Scheeres heeft voor ëen versimpeldeopzet van de vergunningen gekozen, omdat in de nieuwe vestigingsvergunning al allerlei voorschriften ter voor koming van overlast zijn opgeno men. Dat betekent dat voor bin go's, familie- en schoolfeesten, klaverjas-, biljart- en darttoer- nooien niet langer een" aparte vergunning nodig is. De nieuwe regeling" geldt uitsluitend voor etablissementen die vallen ohder de drank- en horeca verordening. Voor live-optredens blijft een af zonderlijke vergunning nodig. Schiedam De politieagenten die op het De la Marplein uit een vuilcontainer twaalf splinter nieuwe sportschoenen visten," snapten maar. weinig van hun vondst, Ze vonden het niet alleen vreemd nieuw schoeisel op die plaats ami te treffen, maar boven dien betrof het uitsluitend linker schoenen. De politie hoopt dat de gene, die de schoenen er heeft ge dumpt, opheldèring kan ver schaffen. Schiedam Tevreden was de gemeenteraad gisteravond met het extra geld dat er komt om de bewonersdeskundigen tenminste tot 1 januari 1987 aan het werk te houden, alleen waren, er van klein links wat bedenkingen te gen de beoogde vorming van een stedelijke 'pool1. Hierdoor verlie zen de bewonersverenigingen mogelijk enige invloed. PvdA en VVD toonden zich niet bezorgd, vonden de poolvorming zelfs een verbetering omdat daardoor straks eenvoudiger een deskun dige kan worden ingezet bij bran dende kwesties met de stadsver nieuwing in Nieuwland en Cen trum waar nu geen deskundi gen werken. PvdA-raadslid Herman Post hoorn opperde de mogelijkheid óm hierin ook het opbouwwerk te betrekken, al voegde hij eraan toe dat opbouwwerk in Schiedam onderhand een woord is gewor den „wat je niet mag gebruiken zonder in de gevarenzone terecht te komen". Daar werd dan ook verder niets over gezegd. Vlaardingen Architectenbu reau OMA (Office for Metro politan Architecture) uit Rot terdam heeft van burgemees ter en wethouders opdracht gekregen om een ontwerp te maken voor de bebouwing van de zuidzijde van het Veer- plein. OMA is het kantoor van Rem Koolhaas, die vorige week de Maaskantprijs kreeg. OMA- medewerker Kees Christiaan- se, vroeger bekend als' actie voerder in de Sehiedamse kraakbuurt, zal het ontwerp maken. Het college heefthet besluit genomen, mede naar aanlei ding van adviezen van de bij de inspraakprocedure betrok ken groepen. Ook de verschil lende raadscommissies hebben het stadsbestuur over de keuze van de architect geadviseerd. De komende weken wordt ge werkt aan het opstellen van een schetsontwerp. Daarna worden definitieve afspraken gemaakt tussen de gemeente Vlaardingen en de projectont wikkelaar over de realisering van het plan. ''Schiedam De 39-jarige Johan nes Reijers uit Zevenaar is giste ren bij een arbeidsongeval op de werf van Wilton Fijenoord van een stelling van zestien meter -hoogte gevallen. De man be zweek in het Schieland-zieken- huis aan zijn verwondingen. Het slachtoffer deed laswerk aan ëen booreiland toen hij, door nog onbekende oorzaak, rijn even wicht verloor en op één van de drijvers viel: DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen Dirk van Campenhout is terug van een reis naar de Filippijnen. Moe van de reis en geschokt door de enorme tegenstellin gen die hij aantrof in het nog immer ver deelde land van pre sidente Cory Aquino. De Vlaardinger, coördinator van het Filippijnen Project van de Vlos (Vlaar dingen voor ontwik- kelingssamenwer^ king), heeft moeite om na terugkeer di rect de draad weer op te pakken in de welvaartsstaat die Nederland heet te zijn, - „De eerste schok die ik te ver werken kreeg was op weg naar mijn hotel In Manilla. Vanuit de taxi kon ik de geweldige tegen stellingen zien. Je ziet arme Fi- lippino's bedelen en de rijke in woners van het land, die rond rijden in dure wagens, doen net of ze niets zien. Het interesseert de rijken niets hoe de armen aan voedsel komen." Dirk van Campenhout bracht in de paar dagen die hij in Ma nilla was een bezoek aan Smo- key Mountain. Een vuilstort plaats in een buitenwijk, waar mensen wonen. „De mensen doorzoeken al het aangevoerde afval op etensresten. Ik - ben maar een half uur gebleven, toen kon ik niet meer tegen de ondraaglijke stank. De mensen "hebben zich met hun bestaan verzoend, weten niet beter meer. De afvalberg ligt vlak naast een rivier en de mensen wassen zich daarin. Vreselijk natuurlijk, want het water is verschrikkelijk vies." Na zijn verblijf in de hoofdstad van de Filippijnen vertrok de Vlaardinger naar het eiland Ne gros, naar de plaats Baeolod- city, de stad waar Vlaardingen via de Vlos een vriendschaps band mee is aangegaan. Wel come Dirk van Capenhout, stond er overal in de stad op af fiches en spandoeken te lezen. Een spelfoutje, maar ach, een kniesoor die daar op let: „Het welkom was heel spontaan, dat had ik nooit verwacht," stelt Dirk van Campenhout De indrukken hij op het eiland opdeed waren nog veel aangrij pender. De bevolking, afhanke lijk van de teelt van suiker leeft in volstrekte armoede. De rijke landeigenaren doen niets om de levensstandaard van de bevol king op een hoger peil te bren gen. De National Federation of Sugar Workers (NFSW) doet er alles aan om in overleg met de rijke boeren stukjes grond voor de suikerwerkers te krijgen. „Dat lukt nu redelijk, al krijgen de boeren steevast de slechtste stukjes grond. Maar het is ten minste iets. De arbeiders kun nen dan rijst óp hun stukje grond verbouwen, Het pro bleem is echter dat het werk op de suikerhacienda's bijna klaar is en dan komen de mensen zonder inkomsten te zitten. De rijst kunnen ze pas van het veld halen in september of oktober, dus de tussenliggende maanden hebben de mensen niets om te eten. Ze rijn dan volkomen af hankelijk van voedselhulp." Arbeiders De lonen van de arbeiders zijn bijzonder laag. Dirk van Cam penhout „De meeste arbeiders verdienen 15 peso's per dag en daar kun je werkelijk niets mee doen. Als je dan nagaat dat een gezin vaak acht' kinderen telt, dan kun je wel-nagaan dat het geen vetpot is." Ook van het nieuwe bewind van Cory Aquino valt volgens de arbeiders weinig te verwach ten. Dirk van Campenhout: „De mensen vinden Aquino een eer lijke vrouw, maar de militairen hebben het nog steeds voor het zeggen in het land. Er heerst een ontzettend beangstigende, ik zou haast zeggen oorlogss feer. Als medewerkers van de NFSW in de ogen van de mili tairen zich teveel inspannen voor de arbeiders, dan worden ze neergeschoten. Zo simpel gaat dat daar. De mensen wor den op die manier wel in de ar men van het communisme ge dreven. Het volksleger mag wat de arbeiders betreft het militai re bewind omver werpen. Lie ver vandaag dan morgen eigen lijk." Ook de mensen die afhan kelijk zijn van de visserij leven onder erbarmelijke omstandig heden. Dirk van Campenhout heeft het met eigen ogen kun nen constateren. „Door visserij- verdragen tussen Japan en de Filippijnen komen de kleine vissers bijna niet aan bod." De mensen klaagden echter niet De Vlaardingen „De mensen vinden het nog belangrijker dat de mensen in het buitenland be wust worden van de situatie op de Filippijnen. Ik heb echt om een project moeten vragen wat wij zouden kunnen ondersteu nen." Vissers Uiteindelijk kwam naar voren dat de vissers graag de beschik king zouden Krijgen over vier vissersboten. Zo'n veertig vis sers zouden geholpen zijn. Over de uitvoering van het project Dirk van Campenhout: onder de indruk van de situatie op de FilioDiinen. moet nog binnen het bestuur van de Vlos worden gepraat. „Er is nog geen besluit genomen en daarom kan ik ook ove„r de financiën nog niets zeggen ."Het is allemaal nog erg prematuur." De bevolking van Vlaardingen zou via acties het geld voor de boten bij elkaar moeten bren gen. Dirk van Campenhout terug in Nederland. Een nuttige reis, zijn bezoek aan de Filippijnen. „Ik heb het nu allemaal zelf kun nen bestuderen. Kinderen die vier weken niet te eten hebben gehad. Een zilvergrijze gloed Dp het gelaat. Afschuwelijk." Schiedam Was het vorige week in Vlaardingen een hals zaak, in Schiedam oordeelde de gemeenteraad gisteravond una niem dat de vestigingscommissie voor de huisartsen een zuiver plaatselijk gebeuren moet zijn. De plaatselijke huisartsenverëniging krijgt hierin één zetel, de hierbij niet aangesloten huisartsengroep Gorzen/Nieuwland krijgt er ook één. Voor de gewone huisartsen bete kent dat een verminderende in vloed. PvdA-raadslid Jantje Boonstra vond dat de artsen een verandering In hun situatie maar moeten accepteren, immers: „Als er niets verandert, wordt het doel voorbijgestreefd, namelijk meer gemeentelijke invloed op de ves tiging van huisartsen." Volgens haar hoeven de artsen niet bang te rijn en is er echt geen sprake van 'help, de dokter verzuilt'. Boonstra: „Wij vechten de huis artsen heus niet de Lange Haven. Zij noemde de huisartsenvereni ging niet representatief. In de praktijk worden de vier 'wild' ge vestigde huisartsen van Gorzen- /Nieuwland min of meer geboy cot Hoewel er 23 'gewone' huis artsen rijn en 4 'wilde', vond de gemeenteraad unaniem dat deze vier toch inspraak moeten heb ben in de vestigingscommissie. Alleen indien de vereniging be reid is tot contact en wanneer de problemen opgelost worden, zul len de twee zetels voor de huis artsen tot één worden terugge bracht CDA-raadslid Riet van Lambal- gen vroeg om een evaluatie, me dio 1987, om te bezien of de lokale opzet geslaagd is. Anders zou er eventueel alsnog een regionale commissie kunnen komen, Klein links vroeg via een amendement om een andere voorzitter van de commissie, om wethouder Haf kamp geen 'dubbele pet' te bezor gen, maar dat werd verworpen. Ook in Maassluis koos de ge meenteraad vorige week una niem voor een lokale opzet. In Vlaardingen was er slechts een nipte meerderheid voor. VVD'sr Verhulsdonk zei gister avond in de Sehiedamse raad. dat de vier 'wilde' artsen qua aantal in feite een splintertje zijn. Pvd A- 'er Wim Oomen: „Net zo groot als de WD!" Verhulsdonk, scham perend: „En ze hebben niet eens een volledige dagtaak." DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Verscholen, diep in de polder, ergens op de grens van Maasdijk en Maassluis, spannen werkloze Surinaamse en Antilliaanse jongeren zich in om een tuinbouwpro- ject te doen slagen. En het lukt, want na een moeiza me starten een beschei den oogst vorig jaar, kun nen dit jaar heel wat meer produkten worden afgezet via groenteveiling Deli» t/Westerlee in het West- land. Op een ruimte die niet meer dan één hectare grond beslaat ver bouwen de 12 vrijwilligers bloemkool, paksoi, amsoy, spits kool, Chinese kool, courgettes, bleekselderij en paarse koolrabi. Met begeleiding van de SSM (Stichting Samenlevingsopbouw Maassluis) en Arie Middelburg van de veiling Delft/Westerlee is een eerste aanzet gegeven om de jongeren, die veelal hun school opleiding niet hebben afgemaakt. Vlaardingen Het ministerie voor onderwijs heeft het licht op groen gezet voor de nieuw bouw van twee Vlaardingse scholen. In februari van het Schiedam De Rijnmond MTS heeft het afgelopen weekend be zoek gehad van inbrekers. Giste ren ontdekte men dat een grote hoeveelheid video- en compute rapparatuur was ontvreemd. De school is voor ongeveer 90.000 gulden gedupeerd. De daders rijn via de achterzijde de school bin nen gekomen. vorige jaar al besloot de Vlaar dingse gemeenteraad tot de stichting van twee schoolge bouwen voor de openbare school De Springplank en de protestants-christelijke school Het Visnet op het terrein aan de Vetteoordsekade en de Sta tionsstraat. De staatssecretaris voor onder wijszaken heeft inmiddels toe stemming verleend voor de bouw van een gebouw met ze ven klassen voor De Spring plank en een gebouw met acht klassen voor Het Visnet De gemeenteraad van Vlaar dingen zal in de vergadering van 25 juni een voorstel be handelen om de nodige gelden voor de bouw beschikbaar te stellen. te helpen aan een vaste werk kring in de tuinbouw. John Waling, één van de initia tiefnemers van het project „Het is de bedoeling dat de mensen die hier op het project ervaring op doen, makkelijker doorstromen naar functies in het Westland. Veel jongeren hebben al feeling met de tuinbouw, maar geen op leiding." Niet alleen werkloze jongeren uit Maassluis zijn op de tuin actief. Ook twee Sehiedamse Antillia nen maken dagelijks hun gang naar Maassluis om op de tuin te werken. Project In het begin van het project was het wel even wennen, Ook voor de directie van de veiling, Arie Middelburg: „In het begin heb ben we erg sceptisch tegenover het project gestaan. Elders in Ne derland was een aantal experi menten geflopt. We zijn toch in zee gegaan, eerst via een gastlid- maatschap van de veiling en later via een vast lidmaatschap. Ook de bij ons aangesloten tuinders moesten aan de situatie wennen. Het ging dan vooral om de con currentiepositie en het principe dat het project financieel wordt gesteund door de overheid. Ge lukkig hebben we de vooroorde len weg kunnen nemen. Er wordt ook anders geteeld dan op de meeste tuinen in het West- land. Hier staat bijvoorbeeld paarse koolrabi in de tuin. Een nieuw produkt De aanvoer op de veiling is beperkt, dus de mensen die het telen kunnea zich er geen buil aan vallen. Je kunt het voor de tuinders zien als een experi ment, zo wordt het tuinbouwpro- ject ook een beetje een proeftuin." Met een startsubsidie van de overheid en de medewerking van de gemeente Maassluis gaat het project nu het tweedejaar in. „Het is de bedoeling dat we in de toekomst kostendekkend gaan draaien," kijkt Rob Bhoelai alvast vooruit. „Door het slechte weer vorig jaar is een deel van de oogst verloren gegaan en was dé op brengst niet zo hoog. Dit jaar heb ben we het anders, beter aange pakt en de vooruitzichten zijn nu wel goed." Werkloosheid De werkloosheid in het Westland is over het algemeen erg laag. De kansen op een baan nemen na het werken op de tuin ook roe. Arie Middelburg Alleen moetje niet vergeten dat het veelal om seizoenwerk gaat. In de zomer maanden is het stil. Er is dan niet veel te doen op de tuinen en veel werk is er dan automatisch ook niet Maar juist dan komen de tuinders en de veiling nog wel eens in de problemen. De perso- neelsstichting Westland doet er dan alles aan om werkkrachten te vinden." De jongeren die werkzaam zijn in Maasluis lopen ook stage bij be drijven in het Westland. „Zo ra ken de tuinders ook gewend aan het feit dat in Maassluis een tuin- bouwproject bestaat. De integra tie verloopt dan ook soepeler,' aJ- dus Middelburg. Nu, in de zomermaanden, is het druk op de tuin aan de Schenkel- dijk: „Als we de produkten bin nen moeten halen zijn we de hele week bezig. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. V rouwen heipen dan ook mee, anders lukt het niet." Probleem tijdens de oogst is de beperkte mankracht. Rob Bhoe lai: „Sommige jongeren geven er de voorkeur aan om in aie perio de bij tuinders te werken. Daar valt meer geld te verdienen na tuurlijk." Voorlopig moet het project het doen met twaalf vrijwilligere, die met behoud van hun uitkering op de tuin werkzaam zijn. „We kun nen veel rneer mensen plaatsen," Gerard Neesen (links) en John Waling kunnen tevreden zijn: het tuinbouwproject draait op volle toeren. aldus Rob Bhoelai. „We hopen dat de tuin meer bekend gaat worden en dat vrijwiligers- hier komen helpen." Ook vrouwen zijn welkom. De administratie wordt eveneens bij gehouden door vrijwilligers. Rob Bhoelai: „Meiges of vrouwen die in de administratieve sector ver der willen kunnen ook hier aan de slag. Willen de dames meehel pen in de tuin, dan is dat natuur lijk ook goed." Hebben de Surinaamse en Antil liaanse jongeren het in de zomer druk met het zaaien, kweken en de oogst, in de wintermaanden is het de bedoeling dat er cursussen gaan worden gevolgd. Gerard Neesen, opbouwwerker in dienst van de SSM: „Lex Amoldus van vormingscentrum De Maaskant stelt samen met de vrijwilligers een schema op. Op school kan dan verder worden gewerkt aan. een werkbare toekomst." - Schiedam De oppositie in de Sehiedamse gemeenteraad vindt het „niet netjes" van burgemees ter en wethouders, dat de brief van gedeputeerde staten (GS) van Zuid-Holland over het Sehiedamse woonwagenbeleid niet is doorgestuurd aan de ge meenteraad, waaraan de brief ge adresseerd is. CDA-/ractieleider Siem Rosman greep gisteravond agendapunt 3 (mededelingen en ingekomen stukken) aan om rijn beklag daarover te doen en hij kreeg bijval van CPN en D66. Burgemeester Scheeres keek er anders tegenaan. Hij betoogde dat GS een afschrift van de brief aan de gemeenteraad hebben ge stuurd aan B en W, die er in zulke gevallen autonoom op mogen re- ageren. In het contact met de pro vincie werd volgens Scheeres af gesproken om de inhoud van de brief nog niet aan de orde te stel len. „En als de hogere overheid ons zoiets verzoekt, zien wij dat bijna als een bevel." aldus Schee res. De oppositie vond dat Scheeres dan op zijn minst de fractieleiders over die handelwijze had moeten consulteren, want nu is het een voudig zo dat een poststuk niet is aangekomen, maar evenmin is ingetrokken. Alleen de inhoud staat in de ijskast. Scheeres: „Of het nou principieel is of niet, wij hebben gehandeld volgens het regtement van orde," Overigens ontkende hij dat B en W hadden geprobeerd de inhoud voor de ge meenteraad verborgen te hou den. Schiedam Verlaging van de tarieven voor gas en elek tra scheelt de gemiddelde Schiedam per termijn' onge veer 32,50 gulden. Gister avond vroeg CPN'er Ulferd Bruseker wat de verlaging nu precies uitmaakt in de portemonnee; en met een verbluffend snelle bereke ning kwam wethouder Aad Wiegman met dat bedrag op tafel. Zeer tevreden wasBru- sekers reactie. Wiegman greep de gelegen heid aan om te pleiten voor behoud van de kleinschalige opzet, die er in Schiedam be staat met de nutsvoorzienin gen. Er is een landelijke ont wikkeling om gasbedrijven, waterbedrijven en leveran ciers van elektriciteit samen te voegen, maar Wiegman toonde aan dat een lokaal be drijf meer beleidsmatige, ruimte heeft om bijvoorbeeld bij tariefsverlaging ook de gevraagde voorschotten- te. verminderen. v1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1