n:r» Gemeente: wees selectief met boodschappen VLURDINGS DAGBLAD SGHDAMSCHE COURANT NifliWE WMfBWfO COURANT Uitstapjes met school: nu nog van profiteren Opstand Soweto herdacht Hafkamp uitgedaagd tot openbaar debat Uitbreiding groepspraktijk zorgt voor onrust Raadsleden terug in culturele raad Feestje bij Geleedts BV Rosemount slaat slag Ondernemers bekijken 't cai-station Pretentieus project rond Stads gehoorzaal ■WAI1RWEGI 130 AC VI 31:3. ..-I PasiBih no. 3131 BC lAaaMiig.. retefgon: 010-43.3225. 4352066, 4350557 - sewoedaclle: 4345205 WOENSDAG II (UNI igas ■DOOR KOR KEGEL Schiedam Diergaarde Blijdorp is te duur, dus toegangskaartjes vergoedt de ge meente Schiedam niet. Als er scholen Sin die zonodig apies willen kijken, kan het beter m de vorm van een schoolreisje dat dan door de oudercommissie moet worden netaald. Maar voor de rest mogen de groepen (voorheen: klas sen) in het Schiedamse onderwijs een paar aardige din- gen doen 'ter leringh ende vermaeck' waarvan de kos ten wel bij gemeentelijk consulent Lex Tigges gedecla reerd kunnen worden. Leerlingen van het basis- en het speciaal onderwijs kunnen er na de zomervakantie verzekerd van zijn dat zij in het volgende schooljaar enkele keren met dé klas naar buiten mogen. Altijd leuk om uit te gaan, maar er zal een kleine selectie moeten worden ge maakt uit een ruim aanbod. De keus bestaat uit bezoekjes aan het Passagetheater, het Stedelijk Museum, de bibliotheek, de politie, boer- Lex Tigges in de Kuvoon: donkere wolken derij Lansbergen, de molens, de ONS of, buiten Schiedam: de Rottemeren, de Anne Frankstichting, stichting Reinwater, museumschip De Buffel, mari tiem museum Prins Hendrik, museum De Dubbelde Palmboom, het historisch museum Schielandhuis en het Museum voor Land- en Volkenkunde, stichting Het Zuidhollands Landschap, enkele musea in Vlaar- dingen: muzïekmuseum Ton Stolk, streekmuseum Jan Anderson en het Visserijmuseum, en tot slot Energie Anders in Hoek van Hollan d In principeals het lesrooster het toelaatmogen de scholen overal naartoe, maar daar zal het in dé prak tijk niet van komen. De gemeente Schiedam is bereid voor niet meer dan twee uitstapjes de kosten te finan cieren, inclusief het openbaar vervoer (als Tigges de gestempelde strippenkaarten maar op zijn bureau krijgt), maar na twee uitjes is de koek op. Wil de school toch nog ergens naartoe, dan kan het via het ouderwet se schoolreisje waarvoor gespaard wordt door de ou dercommissie van elke school. Want zo gaat dat tegen woordig. Het hoeft niet voor te komen dat in een arm gezin een kind extra zakgeld vraagt: „Mama, morgen gaan we naar De Buffel, mag ik mee?" Kunstzinnig Voor de scholen is het jammer dat er geen voorstellen te venvachten zijn om de gemeente Schiedam in plaats van twee voortaan drie uitstapjes te laten vergoeden, 't Is immers zo educatief en ontsoannend tegelijk om met de klas leuke dingen te doen, dat een extra subsidie voor de hand ligt Maar nee, meer geld zit er niet in, sterker nog; de kunstzinnige vorming zit flink in de min. Lex Tigges heeft sombere berichten: „Er hangen don kere wolken boven het regionaal steunpunt Kunstzin nige Vorming Nieuwe Waterweg-Noord: de club van Sandor Goré en Rob de Vries" (gevestigd te Vlaardin- gen, in het cultureel centrum Hollandia aan de Oostha- venkade), „Provinciale staten hebben besloten de hele opzet van deze steunpunten ingrijpend te veranderen: meer gericht op scholing, meer bureaucratie en verde; weg van d e scholen". Tigges laat weten deze ontwikkeling ten zeerste te be treuren, maar besluit met de oproep aan alle schooldi recteuren: „Profiteer er dus dit jaar nog maar van!" Kuvoon De onderwijsconsulent meldt dit alles in de Kuvoon. Dat is een jaarlijkse uitgave van de gemeente met een naam. die niemand ooit leuk gevonden heeft en waar men dus van af wil. Maar het valt niet mee de denk- groeven te doorbreken. De gewoontegetrouw heeft dë afdeling onderwijs vastgehouden aan Kuvoon: de af korting staat voor kunstzinnige vorming in het onder wijs. Tigges vindt altijd goede redenen om te jubelen' over de Kuvoon en ook nu blijkt het aanbod weer flink te zijn uitgebreid. Dankzij de educatief medewerker van de Schiedamse theaters, Carel Beke, is het voor het eerst mogelijk gebleken een compleet theateraan bod voor de groepen van de basisscholen op te nemen. Cv;* oe.ay-out van de Kuvoon is nu beter. Fijn, ruim ambod maar Tigges laat alvast doorklin ken dat het cöt jaar voor het laatst kan zijn. gezien de dreiging die bet steunpunt bij Hollandia boven hét hoofd hangt. „Wij zijn allemaal tevreden met de gang' van zaken, afletn de provincie niet, maar daar zal wel een bezuinigingstrue achter zitten", aldus Tigges. Hij vreest een teruggang naar grootschalige organisatie van kunstzinnige vorming, met als een eerste effect dat er voor de leerkrachten nóg meer cursussen ko men voor bijscholing. „Daar is nota bene al zo'n ruim aanbod in", zegt Tigges in verwondering. Artsen stappen uit vereniging Vlaardingen Gemeenteraads leden gaan weer deel uit maken van de culturele raad in Vlaar dingen. De leden van de raad hebben het college van burge meester en wethouders een voor stel in die richting gedaan. B en W hébben positief gereageerd op de aanbevelingen, In de maand september moetde gemeente raad een definitief besluit nemen over het opnieuw opnemen van een aantal gemeenteraadsleden in de culturele raad. In de brief stellen de leden van de culturele raad dat het onder brengen in 1982 van kunst en cultuur in een raadscommissie in de praktijk onvoldoende werkte. Het niet goed functioneren kan worden geweten aan, het feit, dat de cultuur deel uitmaakte van een groter geheel binnen de raadscommissie, waarin het soci aal-culturele gebeuren nadruk kelijk de boventoon voerde. Een verbetering van de relatie tussen de politiek en de cultuur zal volgens de culturele raad worden bevorderd door het op nemen van raadsleden. De structuur van de culturele raad wordt ook direct aangepast. Als de gemeenteraad met de voorstellen* akkoord gaat, zal er geen dagelijks bestuur meer functioneren, maar een agenda commissie die bestaat uit de voor zitter, één lid en de secretaris. Dit drietal zal de vergaderingen voorbereiden. Ook is het de be doeling dat er niet meer met vas~ - te, maar met tijdelijke werkgroe pen worden gewerkt. Is een be paalde taak volbracht, dan ver dwijnen de oude en komen er nieuwe werkgroepen. Krimpen aan den Ussel-Leen- deft Boudesteijn (56), boekbinder by het grafisch bedrijf Geleedts BV in Schiedam, is in zijn woon plaats Krimpen aan den IJssel koninklijk onderscheiden. Bur gemeester Bulder spelde hem een 'eremedaille op, 'de bronzen, ver- .'bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Een uurtje later was het nog eens" feest in Krimpen, thuis -bij Arie Jongeheel (55). Hij is vlakdrukmonteur, eveneens bij -Geleedts in Schiedam. Ook hij viert zijn achtste lüstrum bij het bedrijf.. Vlaardingen In de Grote Kerk van Vlaardingen zal tij dens een dienst van gebed en bezinning de Soweto-opstand in Zutd-Afrika tien jaar gele den worden herdacht. De dienst op maandagavond 16 juni begint om 19.00 uur. Tot het houden van de dien- sten is opgeroepen door de Zuidafrikaanse raad van ker ken en de wereldraad van kerken. Ook in Nederland worden op tal van plaatsen bij eenkomsten gehouden. In Vlaardingen is bet initiatief uitgegaan van een aantal wijk- gemeenten en de werkgroep kerk en samenleving van de Vlaardingse raad van kerken. De opstand in Soweto begon in 1976 met een scholierensta- king tegen de invoering van het Afrikaans als voertaal op de scholen voor de zwarte leerlingen. De scholieren gin gen de straat op om te demon streren, maar de betogingen werden op bloedige wijze neergeslagen. De regering van Zuid-Afrika heeft alle herdenkingen op maandag 16 juni verboden, maar de rechter heeft inmid dels wél toestemming gegeven voor het houden van bijeen komsten. In Vlaardingen zal de dienst bestaan uit lezingen, zingen, muziek en gebed. De predi kanten C. Haas, W, Verhoef en K. van Kampen verlenen medewerking aan de dienst. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het Defence and Aid Fund. Schiedam Bewonersvereni ging Schiedam-Zuid heeft de wethouder voor welzijn, Luub Hafkamp (VVD), uitgenodigd voor een open discussie over het opbouwwerk. Al maanden wacht het stedelijk instituut voor op bouwwerk Schiedam (Sivos) op goedkeuring door B en W van de benoeming van twee opbouw werkers, onder wie Armand van Puyvelde, maar het komt er maar niet van. Voor de oude wijken betekent dat een groot gemis. „Als organi satie dreigen wij te verdrinken in het werk", aldus Dienie Nesse, voorzitter van Zuid, in de open brief aan Hafkamp. Zij las in een Schiedam Rosemount Benelux aan de 's-Gravelandseweg heeft een aardige opdracht binnen: voor Dupont Luxemburg moet een omvangrijk procesregelsys teem met 5000 kringen worden geleverd. Wie in het jargon thuis is, begrijpt hoe omvangrijk en in gen ieus dit werk is. Het systeem is van het »ype RMV9Ü00, waarvan Rosemount er al eerder twee installeerde bij Dupont, die de systemen wereld wijd gebruikt. Het project-mana gement is in handen van Rose mount Eind '87 wordt het sy steem (twee computers, drie con soles voor de bediening en twaalf beeldschermen) opgestart. f verkiezingsadvertentie, dat de VVD zovee! gedaan had voor op bouwwerk. „Hoeveel dat is, of nog zal worden, willen wij graag aan de hand van de discussie toet sen", aldus Dienie Nesse. De bewonersvereniging stelt zich voor dat Hafkamp in debat zal gaan met een der betrokken op bouwwerkers, Armand van Puy- velde, die ten gevolge van de ge meentelijke bezuinigingen thans werkloos is en als vrijwilliger ac tief is in Schiedam-Zuid. Hoewel reacties vanuil de zaal mogelijk zijn, heeft de vereniging een fo rum weten te vormen dat de vra gen 2al voorbereiden en stellen. Hierin zitten Hans van der Vlist, tweede-kamerkandidaat voor de PvdA, Herman Noordegraaf, voorheen gemeenteraadslid voor de PPR en thans onafhankelijk Sivos-bestuurder, PvdA-raadslid Hans Bakker (voorheen voorzit ter van de bewonersverenïging Schiedam-Centrum) en Kor Ke gel, journalist bij het Rotterdams Nieuwsblad. Het openbaar debat zou moeten plaatsvinden op donderdagavond 26 juni om acht uur in het lokaal van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, Zwartewaalse- straat 16. Hafkamp heeft de uitnodiging nog niet gezien, aldus zijn secreta resse. De brief werd maandag middag in het stadskantoor afge geven, toen Hafkamp zat te ver gaderen tot ver over zessen. De dag erna en ook vandaag was hij afwezig, wegens deelname aan het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In de Van Beethovenflat op de grens van Schiedam en Vlaar dingen hebben vertegenwoordi gers van hét departement Schie dam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Han del gistermiddag tekst en uitleg gekregen over de ontvangst van radio- en tv-programma's. Het twintig etages hoge flatgebouw heeft een ontvangststation voor de centrale antenne-inrichting (cai), maar er is ook een schakel- staiion voor elektriciteit en een station voor de gasontvangst. in drie groepjes werden de Schiedamse ondernemers rond geleid. Rechts op de foto wet houder Wiegman, sinds kort ver antwoordelijk voor de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). De excursie begon met aperitief en lunch bij de ONS, vervolgens toog het gezelschap naar Groe- noard. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Onder de hulsartsen in Maas sluis is ruzie uitgebroken. Al lang boterde het niet tussen een aantal artsen, maar de uitbreiding van de groepspraktijk van de artsen L.C. Roekx en P.Ê.H. Krom dijk met dokter J. Barendrecht in de Stadsmolen in de Steendijkpolder was de druppel diezo als huisarts A.B.H.H.M. Kramer het noemt, de emmer deed overlopen. Tien van de dertien in de stad werkzame huisartsen zijn aange sloten bij de plaatselijke huisart- senvereniging en de drie overige (de groepspraktijk van Baren drecht, Kromdijk en Roekx) werken sinds kort afzonderlijk. Patiënten van het driemanschap, die 's avonds of in het weekend een beroep doen op de overige huisartsen, worden doorge stuurd. Ook andersom is dat het geval. „In principe heeft een Ieder in Nederland de vrijheid om een ex- gen keuze te maken. Wij advise ren echter om niet in zee te gaan met Roekx, Kromdijk en Baren drecht. Als patiënten van die praktijk bij ons komen, zullen wij hen wijzen op de gescheiden waameemregeling", stelt dokter Kramer, woordvoerder van de tien wél verenigde huisartsen re soluut vast De huisartsen Roekx en Krom dijk zijn gevestigd aan de Haven in Maassluis. Sinds enkele maan den werken zij samen met een meuw in Maassluis gevestigde huisaxts Barendrecht. Hij is ge vestigd in de Steendijkpolder aan de Stadsmolen. Ook Kromdijk en Roekx houden daar spreekuur. Kramer: „De landelijke huisart senvereniging heeft in het verle den al gesteld dat bij de komst van nieuwe huisartsen eerst on derling overleg moet worden ge voerd. Bij de vestiging van Ba rendrecht is dat dus verzuimd. Voor de patiënten kwam de me dedeling als een volslagen ver rassing en voor ons ook. Er is al een hele tijd een intern conflict tussen de huisartsen en de vesti ging van Barendrecht betekende het einde van het overleg". Gezien het aantal inwoners van Maassluis kan er nog een veer tiende huisarts onderdak vinden. A. Kramer verwacht echter niet dat op korte termijn een nieuwe huisarts zich in de stad zal vesti gen: „Sommige huisartsen halen het norminkomen niets eens. De laatste jaren is de groei van het aantal huisartsen sterk geweest. Er is door de huisartsen veel ge ïnvesteerd". Volgens Kramer staat de drie huisartsen niets in de weg om lid te worden van de plaatselijke huisartsenvereniging. „Geen probleem als zij lid willen wor den, alleen, tenminste dat heb ik begrepen, ze willen het niex. Ik zie een oplossing voor het pro bleem niet zo snel komen. De waameemregeling zal wel blij ven zoals zij nu is". Kramer maakte vorige week tij dens de maandelijkse raadsver gadering gebruik van het spreek- haifuur. Namens de tien huisart sen pleitte hij voor het instellen van een regionale vestigingscom missie. De gemeenteraad wilde niet op die wens ingaan. Opval lend was dat de PvdA zich niet eenmaal in de discussie mengde. Een van de betrokken artsen, P. Kromdijk, is lid van de PvdA en actief In de afdeling Maassluis. De socialisten steunden wel het voorstel van het college om te ko men tot een plaatselijke commis sie. Kramer: „Het kan zijn dat de PvdA heeft gezwegen omdat - Kromdijk lid is van die partij. Ik kreeg wel de indruk dat de raads leden de zaak heel slecht hadden voorbereid. Naar onze argumen ten is niet geluisterd". Kromdijk neemt met verbazing kennis van de standpunten van Kramer. „Het vreemde is dat de plaatselijke huisartsenvereniging pas is opgericht nadat het conflict was ontstaan. Dat geeft wel een andere kijk op de zaak. De vesti ging van Barendrecht in onze praktijk is de enige aanleiding voor de meningsverschillen. Er is vooraf wél overleg geweest, maar de meningen liepen te ver uiteen. Dat sommige artsen onder het norminkomen zitten weet ik, maar dan moeten er andere af spraken worden gemaakt. Ande re artsen in de stad zitten er ver boven". Vlaardingen De traditionele nieuwjaarspremière in de Stads gehoorzaal wordt voor 1987 groots aangepakt, In verband met het 35-jarig bestaan van het theater is een grootschalige pro- duktie in voorbereiding, waarin de Vlaardingse samenleving cen traal slaat De regie van het pretentieuze stuk is in handen van Sandor Gora en Rob de Vries, twee pro- - fessionele kunstzinnige vormings consulenten. Beiden zijn van plan er een spektakel van te maken met toneel, muziek, dans en film fragmenten. Om het project te laten slagen zijn veel deelnemers nodig. Geïnte resseerden kunnen donderdag avond 19 juni om acht uur in de Stadsgehoorzaal terecht voor een auditieavond. 'Schiedam De gemeente Schie dam roept haar inwoners op om bij het kopen van artikelen reke ning te houden met het milieu. Wees selectief en houd er reke ning mee dat een artikel of de verpakking vaak een milieuver vuilende invloed heeft, zo luidt de boodschap. „Flessen met statiegeld en ook glasbakken zijn goede mogelijk heden om recycling toe te passen en zodoende de afvalstroom naar Wijster te beperken en terug te 'dringen", aldus een oproep, na mens de gemeente gedaan door de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Veel Schiedammers maken al ge bruik van de gele glasbakken om hun lege fust in te dumpen, maar de gemeente wil nog een stapje verdergaan door de consument ook op te roepen bij de aankoop milieubewust te zijn. Plastic en papier vergroten de af valberg, glas uiteraard ook, maar via recycling kan veei glas op nieuw gebruikt worden. Milieu vriendelijk, economisch en ener giebesparend, aldus de ONS, want elke tien procent aan scher ven bespaart minimaal 2,5 pro cent aan energie in de smeltoven van de Vereenigde Glasfabrie ken aan de Buitenhavenweg. „Een flesje gemaakt uit pure scherven geeft een energiebespa ring van 35 procent ten opzichte van een flesje uit alleen grond stoffen". Het is in 1985 gelukt zo'n 250.000 ton grondstoffen (vooral zand) minder te gebruiken dankzij de glasbakken. SffiefiS»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1