WATERWEG SPORT De weerdigeende edele konste der Rethorijken m i Edwin Wildenberg stopt nu met roken I -1';yT 1 Woonwagen kamp niet zo wij jéÉU SSll VFC in de slag - met de gemeente? Uitstuif Passage is voorproefje theaterseizoen DE ROO ROOS- EN BLIJVEN IN SCHIEDAM EEN ROL SPELEN - MmmÊÊÊmm ■:V- Spreekuur over huurverhoging Eetverslaving in Barrika Groet Arafat voor Van Lier iHgsiteifiiaS Proef met spreiding vakantie activiteiten Bus rijdt om: gemist Vrouw valt bij overval Schaken op zomeravonden Sportraad met oude bekenden Noorduin - drievoudig kampioen Prestatieloop Rotterdams Nieuwsblad woensdag £W 11 5uni *9^6 Schiedam Het nieuwe theaterseizoen belooft voor de Schiedamse theaters een regelrecht kassucces te wor den. Sinds het uitkomen van het programmaboekje '86-'87 stromen bestelformulieren voor abonnementen binnen en de theaterdlrectie voor ziet nu al dat sommige voor stellingen bij voorbaat uit verkocht zullen zijn. Zaterdag 14 juni krijgen de Schiedammers een besehei den voorproefje van het nieuwe theateraanbod. Uit stuif Schiedam heet dat feest Nadat drumband en majo rettekorps Juliana het om 10.30 uur geopend heeft tre den allerlei artiesten van het volgende seizoen in het voet licht Hans Liberg, Marijke Neke- man en Klaar Plattel, de Ham en Hoppa compagnie, Klundert Co, het cabaret trio Zak As, het belgische duo Waldo Geert Joke Bruis, de kinderartiesten Sanders Co en de clowns Koeki en Nopi. De huisband van het Passagetheater, het Robert-Jan Noordhof-kwar tet, speelt de verschillende programonderdelen aan el kaar. In de wandelgangen van het theater presenteren de ande re culturele instellingen van Schiedam zich. De biblio theek, het museum, de streekmuziekschool en de Schiedamse theaters beman nen daar een informatie stand, De bibliotheek presen teert een optreden van caba retgroep Made In RSG, de leerlingen van de streekmu ziekschool spelen wat mu ziek, de videoclub vertoont filmpjes en voor de inwendi ge mens 2ijn er Turkse broodjes. De Uitstuif krijgt een hoogte punt bij de opening van de nieuwe Roo Roosenzaal, Oud-wethouder Posthoorn opent rond 12 uur feestelijk de nieuwe aanwinst en ver telt in zijn openingsrede ook het een en ander over de naam Roo Roosen. De zaal krijgt een multifunctioneel karakter en zal worden ge bruikt voor experimentele voorstellingen. DOOR MARI TIMMERMANS Schiedam/Vlaardingen Hoe hard zal het publiek in het jaar 2450 lachen om een conférence van André van Duin of Youp van 't Hek? Zal het zich met een verveeld ge zicht verbazen over het feit dat 'die mensen van toen' daar zoveel plezier aan beleefden? Zestiende eeuwse bestsellers als Hannecken Leckertant, Cluyt van Tielebuys of Esbatement van den Visser deden het publiek schaterend over het marktplein kruipen en leerzame moraalstuk- ken lieten overvloedig tranen stromen. Marteken van Nieume- gen wordt nu alleen nog door on willige scholieren gelezen, terwijl vier eeuwen geleden de burgers massaal erop afkwamen. Het culturele leven rond 1550 werd beheerst door de dichtge nootschappen en iedere zichzelf respecterende stad had een 'Ca- mere van Rhetorica'. Schiedam dus ook. Ook de Schiedamse re derijkers waren mannen met meer inventiviteit en enthousias me dan talent. In het begin van de zestiende eeuw verzamelden letterlievende Schiedammers zich in rederijkersvereniging De Roode Roosen. Het devies van de kamer was; 'Aensiet de Jonck- heit' (kijk die jeugd nou toch. eens) en op het blazoen kwam een schaars geklede jongeling uit een rozeknop voort, terwijl op de grond de Bethlehemse kinder moord allegorisch werd uitge beeld. Schiedam volgde met zijn rederij kers het voorbeeld van tientallen andere steden. In Vlaardingen floreerde d'Akerboom, in Gouda de Goudsbloem, in Den Haag De Korenbloemen, in Haarlem de Fellikaan, in Maasland {waar Maassluis toen bïjhoorde) de Olijfboom, in De Lier 't Hof- bloemken, in Kethel de Zonne bloem, in Schipluiden Tt Rosma rijn, in Amsterdam d'Eglantier en 'twit Lavendel en in Rotter dam de Blaauwe Akoleien. Vlaanderen en Brabant kenden toen al een rederijkerstraditie van meer dan een eeuw. Met de val van Antwerpen in 1585 ver huisden veel rederijkers naar noordelijker streken en dat bete kende een enorme opleving in deze contreien. Opvallend is dat de namen van Vlaamse rederijkerkamers reli gieuze verwijzingen bevatten, terwijl de Hollandse allerlei bloemmotieven hadden. De wel sprekendheid, retorika, stond in hoog aanzien. Marieken van Nieumegen klaagt er in haar bal lade over dat 'door d'onkonstige die weerdige en edele konst dec rethorijken verloren gaat', maar ondanks dat waren de literaire prestaties vaak niet om over naar huis te schrijven. De rederijkers staan tot op de dag van vandaag te boek als literaire Merkwaardig genoeg hangt het blazoen van de Roo Roos en uit Schiedam in de trouw zaal van het Vlaardingse stad huis, knutselaars. In het organiseren van volksfeesten blonken de re derijkers uit en aan bescheiden heid leden ze meestal niet; bom bastische symboliek, pretentieuze lijfspreuken en overdreven ver toon bezorgden hen vaak de re putatie van grootsprakige drin kebroers met meer etalage dan inhoud. De Schiedamse rederijkers kwa men bijeen in de Sint Joris- of Sint Sebastiaandoele. Daar dron ken ze een 'pintken' en decla meerden hun 'vaerzen'. De ver schillende kamers organiseerden onderling ook.regelmatig 'dicht- Burgemeester van Lier: groeten van Arafat. Schiedam Bewonersvereni- gng Schiedam-Zuid belegt deze naand elke dinsdagavond in de 5wartewaalsestraat 16 een sxreekuur over huurverhoging, laar kan men laten toetsen of de hjurverhoging per 1 juli, die 2,4 c 6 procent kan bedragen, over- enstemt met de richtlijnen. Iuurverhogingen kunnen wor- en geweigerd op grond van on- erhoudskiachterx aan de wo- ling, Het spreekuur, dat ook de erste week van juli nog wordt lehouden, begint telkens om ze en uur. Jchiedam Vrouwencentrum Sarrika belegt donderdag 19 juni «n informatie-avond over zelf- xulp voor mensen, die aan eten /erslaafd zijn. In het najaar start .•en dergelijke groep in Barrika. 2en deskundige zet die avond /anaf acht uur uiteen waar jwangmatig eten vandaan komt 3i hoe men ermee kan omgaan. Vlaardingen De vastentijd, de ramadan, zit er voor de islamieten weer op. Het einde van de vastenperiode werd gevierd met een feest dat drie dagen duurde. De Palestijnse Arbeiders Vereniging in Vlaar dingen bood op het stadhuis de burgemeester een geschenk aan om het einde van de periode van vasten extra luister bij te zetten. De eerste burger van Vlaardingen kreeg van de stadbewoners een persoonlijk ondertekende groet van de leider van de Palestijnse vrij- heidsbeging PLO. Yasser Arafat. Ook kreeg de burgemeester een handgemaakt en met parelmoer ingelegd sieradenkisije. SCHlEDAftSfi vrijdag 13 juni: feest in vrouwenhuis Barrika ter afsluiting van seteoen met optreden van de Haagse vrouwenrock band "Eyeliner". 20.00 uur. VLAARDINGEN donderdag 12 juni: contactmiddag FNV-vrouwen. Tea-room 'De Zeeman', Hoogstraat 205. 14,00 uur. donderdag 12 junk lunchconcert Aad Zoutendijk op orgel Grote Kerk, 12.45 uur, donderdag 12 Juni: ruilbeurs 'De Ver zamelaar' in gebouw De Halte, 19.00 donderdag 12 Juni: film 'Brewater's Millions' in Theater De Schuurkerk, 14.00 en 20.30 uur. vrijdag 13 juni: builenconcert Maas- slulse Harmonie, De Schuurhof, 19.30 uur. vrijdag 13 juni: bingo In Koningshof, 20.30 uur. Schiedam Het bestuur van de stichting Samenle vingsopbouw Woonwagen bewoners Schiedam (SSWS) en opbouwwerker Jaeq Gaudelius zijn niet „blij met elke stap tegen de gemeente Schiedam", maar zijn wel verheugd over de brief van gedeputeerde sta ten aan de gemeenteraad, omdat zij hopen dat daar door op korte termijn ver beteringen ontstaan in de situatie van de woonwa genbewoners. Voor de zekerheid hebben de SSWS en Gaudelius een en ander genuanceerd in een brief aan b en w, om dat in het RN van vorige week donderdag de gevoe lens op het woonwagen kamp wat harder waren verwoord dan het geval blijkt te zijn en zowel Gaudelius als zijn bestuur vrezen dat hierdoor de verhouding lussen ge meente en opbouwwerker onnodig wordt geschaad. Ofschoon de woonwagen bewoners enkele maanden geleden niet gelukkig wa ren met een beleidsnota van wethouder Hafkamp, vinden de SSWS en Gau delius de kwalificatie 'was sen neus' te boud en daar van distanciëren zij zich dus. toernooien'. Een deskundige 'juge' kende daarbij prijzen toe voor de mooiste entree, de 'ge noeglijkste zot', het leerrijkste to neelspel of de welluidendste re devoering. Op 6 juli 1603 waren de Roo Roos en gastheer voor veertien con currerende kamers. „Wat tnood- ichst is om d'arme Weesen t'on- derhouden" was het voorge schreven thema en de prijzenpot bestond uit tinnen en zilveren ta felgerei en enorme hoeveelheid wijnstopen. Jan Hoiwagen, RR's sterschrijver, had het entreestuk geschreven met als 'stockregel': Daarom wilt liefde d'arme Wees- kinders betoonen. In het stuk la gen op zeker moment alle wees kinderen op de knieën om God, magistratuur en de milde burge rij te danken voor alle weldaden. Liefdadigheid uit het stenen tijd perk. Vlaardingen won de eerste prijs in het Schiedamse landju weel. Op het landjuweel dat Vlaardin gen in 1616 organiseerde was het thema: 'Wat middel dat best dient genomen bij der hand, die 't meen noodichst is, en vorder- lickst voor 't land'. Op die vraag had Schiedam ook toen ook al het beste antwoord. De Schiedam mers vielen overigens vaker in de prijzen: in 1607 in Haarlem, in 1615 in Kethel en in 1619 in Haa strecht. Geen enkele literaire prestatie van de Roo Rozen (de naam wordt steeds anders gespeld) heeft de tand des tijds overleefd. Het blazoen hangt nog in het Vlaardingse stadhuis en in het archief liggen de ondergestofte verhalen over de Schiedamse dichters-van-toen. Het Passagetheater geeft de Roo Roosen hun plaats in Schiedams culturele leven terug. Zaterdag opent oud-wethouder Herman Posthoorn de Roo Roosen zaal het theater (voorheen Passage- Bio geheten). De Schiedamse re- thorikers blijven hun stempel drukken op de cultuur van hun stad. Hun blazoen is 'vernieuwd' en krijgt zaterdag een ereplekje in de nieuwe zaal. Maassluis De afdeling wel zijnszaken van Maassluis, die al jaren de vakantie-activiteiten tij dens de zomermaanden organi seert, gooit het dit jaar over een andere boeg. Bij wijze van proef wordt onder de noemer Jeugdin- stuif voor het eerst iets gedaan voor kinderen van 5 tot 23 jaar. Ook nieuw is de spreiding van de activiteiten over de verschillende wijken van Maassluis. Voorgaan de edities werden steevast in ont moetingscentrum Koningshof af gewerkt Alle activiteiten worden de laat ste twee weken van juli en de eerste week van augustus gehou den. De sportactiviteiten worden op dinsdagen in en rondom de Wethouder Smithal in de Steen- dijkpolder afgehandeld. Liefheb bers van kinderfilms kunnen op woensdagen in minitheater De Schuurkerk terecht De donder dagen zijn ingeruimd voor crea tieve activiteiten in de Konings hof. Schiedam Op de Koemarkt kregen gisteravond enkele Gor- zenaren pijnlijke momenten te verwerken. Bus 54 nadert de Koemarkt altijd via de Rotter- damsedijk. Door een verkeer- somleïding rijdt de bus nu vanaf de Broers vest komt dus uit een hoek waarvan de wachtende pas sagiers bij de halte het niet ver wachten; en gisteravond kwam het een paar keer voor dat de zui delijke inwoners van Schiedam nog in het bushuisje stonden toen zij de bus al zagen verdwijnen. Enkele 'slachtoffers' besloten ge zamenlijk een taxi te nemen; de kosten werden eerlijk verdeeld. Het openbaar vervoer wordt in derdaad steeds duurder, merkte één van hen op. Vlaardingen De 57-jarige M. Gog uit vlaardingen is gistermid dag met de fiets ten val gekomen, doordat een jeugdige dief ruw een linnen tas uit naar mandje griste. Zij raakte niet ernstig ge wond, maar was wel een porte monnee met vijfhonderd gulden kwijL Het slachtoffer reed rond het middaguur in de richting van de Holysingel, toen zij gesneden werd door een ongeveer 18 jaar oude knaap op een racefiets. De jongen greep de roze linnen tas bij de schouderbanden en ging er snel vandoor. De politie is op zoek naar de dader. Vlaardingen VFC dreigt op alle fron ten de dupe te worden van een wijziging in de meerjarenbegroting van de ge meente Vlaardingen. Het college van burgemeester en wethouders heeft niet alleen besloten de subsidie voor uitbrei ding van de accommodatie te verschui ven van 1988 naar 1989, tevens zal het in eerste instantie aan de Vlaardingse voet balvereniging toegezegde bedrag van 325.000 gulden worden teruggebracht tot 200.000 gulden. In een schrijven aan de gemeenteraad spreekt het bestuur van VZC z'n teleurstelling uit over deze voorstellen. Voorzitter Aad van den Ha mer stelt in die brief onomwonden dat zijn ver eniging in dat geval met een hopeloos ouder wetse accommodatie zal blijven zitten. Volgens de richtlijnen van de KNVB heeft VFC mo menteel drie kleedkamers te weinig en de vijf die er zijn. voldoen bij lange na niet aan de ei sen van de bond. VFC vindt voorts dat de groei van de club in de weg wordt gestaan. Men heeft plannen om ÊêJIu meisjes- en damesafdeling op te richten, mgfar; die kunnen geen gestalte krijgen, omdat er-5jp- het complex aan de Sportlaan geen geschei<J£?£ doucheruimtes zijn. Bovendien is er slechts ee&- vergaderkamer aanwezig en ontbreekt vens een behoorlijke archiefkamer annex mth teriaalopslag. -> Het bestuur van VFC iaat het schrijven verg£ zeld gaan van een bouwtekening, waarin-^Je minimaal vereiste uitbreiding is weergegeven. De bouw van nieuwe kleedgelegenheid zal vaL gens schatting 75.000 gulden per kleedkanier kosten. Zoals het er nu voorstaat, dekt een sub sidie van 325.000 gulden nog niet eens de helft van de kosten en zou een verlaging tot 200.000 gulden rampzalig zijn. DOOR HANS MAASKANT Oud-Beijerland Nadat Edwin Wildenberg in overleg met zijn vader een aanbieding voor het twee de elftal van SVV naast zich had neergelegd, zette de linkerspits van SHO een avontuur in het be taalde voetbal eigenlijk uit zijn hoofd. Derhalve was de blonde Oud-Beij- erlander verbaasd, toen de Schiedammers met een andere overeenkomst als contractspelerop de proppen kwamen. „Ik was ook verguld met de eerste aanbieding", aldus Wil denberg. „Die hebben we ove rigens niet primair naast ons neergelegd, omdat we het be drag te laag vonden. Maar uit eindelijk had het wel met de financiën te maken, omdat ik vind dat er in ieder geval geen geld bij moet." De blonde aanvaller verduide lijkt die tegenstrijdigheid: „Ik ga in Den Haag voortgezet on derwijs volgen op het gebied van management in de civiele dienst, met de nadruk op het horeca en cateringwezen. Dat betekende in combinatie met SW en wonen bij mijn ouders in Oud-Beijerland dat ik eigen vervoer moest hebben," „Met een contract voor het tweede elftal, wat in feite een onkostenvergoeding is, zou dat niet te realiseren zijn. Ik zou een eigen auto moeten kopen en dat was van die vergoeding onmogelijk. Met het A-con tract, dat me daarna is aange boden kan dat wel. Ik val nu onder de voetbal-cao en bo vendien kom ik in aanmer king voor wedstrijdpremies." Bekeken Wildenberg kwam met SVV in aanraking, nadat hij door een anonieme scout was beke ken, waarna hij een brief kreeg met het verzoek een proefwedstrijd te komen spe len. In dat duel, met een aan tal potentiële nieuwkomers, tegen het tweede elftal van de Schiedammers nam de Qud- Beijerlander alletwee de tref fers voor zijn rekening. „We gingen uit elkaar met de mededeling dat SVV contact op zou nemen met die spelers waarvoor men daadwerkelijke interesse toonde", zegt hij, „Dat was in mijn geval al snel, want binnen een week kon ik komen voor een eontractbe- spreking. Nadat ik in overleg met mijn vader besloten had er niet op in te gaan, voetbalde ik normaal verder bij SHO." Edwin Wildenberg was niets vermoedend toen SVV op nieuw contact zocht. De links benige schutter: „Leen War- naar (jarenlang speler van het eerste elftal van SVV en mo menteel scout, red.) kwam kij ken naar SHOVitesse Delft. Of het zo moest zijn, het ging lekker en op een gege\ren mo ment kap ik op rechts een te genstander uit, om met m'n Edwin Wildenberg thuis in Oud-Beijerland: „Op voordracht van Leen Warnaar kreeg ik van SVV een A-contract aangeboden. Op basis van onkostenvergoeding zou ik het financieel en organisator rlsch nooit rond gekregen hebben," linker keihard in de kruising te scoren. Al zeg ik het zelf, het was een schitterend doel punt." „Hoewel ik Warnaar alleen van naam ken, kreeg ik op zijn voorspraak een A-contract aangeboden. Wij opnieuw naar Schiedam, om met Martin de Jager (voorzitter betaald voet bal van SVV) en administra teur Aad van Dijk to praten. We kwamen eigenlijk snel rond en daar was ik best blij mee." Semi-prof De semi-prof overeenkomst bij de Schiedamse eerstedivisio- nist betekent voor de stevige één meter negentig lange Ed win Wildenberg dat do aan schaf van een tweedehands auto nu mogelijk is. „Ik moet het schoolrooster nog afwach ten. maar het is de bedoeling dat ik zesmaal per week mot de A-selectie ga trainen. Hoe wel een gedeelte van de lessen in Den Haag op collegebasis is, moet ik af en toe verplicht aanwezig zijn. We hebben na overleg met De Jager besloten, dat ik in die gevallen ook aan mijn trainLngsuren kom, maar dan op op aangepaste tijden." De Oud-Beijeriander die Schiedam alleen van vluchtige bezoeken kent ('Ik heb wel eens tegen SVV en Hermes DVS gevoetbald en voor mijn stage heb ik in de Gorzen bij horecagelegenheid De Klok gewerkt'), weet wat hem te wachten staat. „Om te preste ren, zal ik veel opzij moeten zetten. Daar begin ik nu al mee. Hoewel ik een stugge.ro.- ker ben, ga ik ermee stoppen.-" „Bovendien ben ik van plan tijdens mijn vakantie (op het Griekse Rhodos) iedere dag'te gaan lopen. In het begin zulle*» de trainingen bu SVV best Re genvallen. Tenslotte is betaald voetbal iets heel anders, dap spelen in de zaterdag tweede klasse bij SHO. Ik ben ook'Yiü ook de hele week met het spelletje in de weer, maar taéh op een andere basis. Van zaal voetballen met jongens uit, je straat word je niet zo moe-.', verklaart de kersverse semi- prof lachend. De in Rotterdam geboren -en op dertienjarige leeftijd niét zijn ouders naar Oud-Beij§«- land verhuisde Wilden btrt'jg vervolgt: „Vooral de eerste maanden zullen bepalend zrjn. Tenslotte is zowel de aeaderiuè De Laan ui Den Haag als SVV nieuw voor me. Laten We maar kijken hoe de zaken zrch ontwikkelen..." Vlaardingen De schaakvereniging HVÖ heeft voor de der tiende achtereenvolgende maal een zomeravondcompetitie uit geschreven. In de kantine van de Vlaardingen Oost Havenbe drijven aan de Vulcaanweg kan men hiervoor terecht op alk- donderdagen in de maanden juni. juli en augustus. De deelnemers worden ondergebracht in groepen van vier, zo dat drie ronden worden gespeeld. Afhankelijk van het resultaat wordt men op een volgende avond in een hogere, gelijke of lage re groep ingedeeld. In totaal kan maximaal zevenmaal worden deelgenomen. Aan dit evenement zijn geen inschrijfkosten ver bonden. Schiedam De sportraad zit ook weer in het zadel. Na de raadsverkiezingen gaat dat in etappes: eerst wordt de nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd, daarna worden leden benoemd in allerlei adviserende com missies en tot slot komt de sportraad aan de beurt. En er is weinig veranderd. Dezelfde oude gezichten, die zich in Schiedam al jaar in jaar uit over sport ontfermen, gaan dat ook nu weer vier jaar doen. Namens de sectie voetbal zit ten Hennie van der Reijken. Jo van der Touw en Frans Eij- kenbroek erin, namens de sec tie binnensporten Frans van Rijsbergen, P. van Wamelen en C. van Oudheusden. De andere secties hebben min der vertegenwoordigers: J. Groen en N.W. Kolmeyer (zwem- en duiksport), J. Krommenhoek en H. Speijer (recreatie, inclusief water sport), mevrouw C.J.M. Köne- mann (overige buitensporten) en F.G, Maas (denksport). Er zijn negen plaatsvervan gers: J. van der Gaag, L.H. van Gilden, E. Huisman, J.Th. Glazing, F.M, Bogerd, M. Saas en de dames C. Schlarmann, C. van Raay en C. van de Laarschot. Zwolle Willem Noorduin is tijdens de nationale kampiuëij- schappcn voor gehandicapten op drie onderdelen Nederlands kampioen geworden. De voor het Schiedamse De Ooievaars uitkomende atleet legde ;)ïj- dens deze titelstrijd, die was georganiseerd door PEC, 'hé- slag op de titel bij het kogelsto ten {9.02 meter), discuswerpen (25.10 meter) en speerwerpen (20.38 meter). j 4 De Vlaardinger, die iedêre maand met de NIS-selectle traint in Papendal, is door"<k' invaliden sportbond geselec teerd voor de internationale CP Games. Deze worden van 2 tot en met 11 juli gehoudeiüw het Belgische Gils. Ook neuiqt Noorduin van 3 tot en met-I7 augustus in Gotenborg (Z^ë- den) deel aan de WK alle cate- gorien, In beide evenementen komt hij uit op de onderdghyi kogel, discus en speer. Vlaardingen De atletiek vereniging Fortuna we£ï£t woensdag 18 juni in de Broek polder de laatste prestaiieldop voor de zomervakantie af. C?£- kozen kan worden uit de af standen 5. lö en 15 km. Voor alle lopen wordt op de Water- sportweg, ter hoogte van?cfe fietsbrug over de Vlaardingse Vaart, om 19.15 uur het start schot gelost. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per deel nemer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2