Foppenpolder uit impasse Verhulsdonk laakt doctrine Van Kleef V Grote toeloop bij pientere maanvogels Renovatie van Stadsgehoorzaal kost 6 miljoen VIMROMS OAGB1AD ..n SOIifBISiSCIf GBUKW I lïIMflïEIM CliBIir 4 Stadsomroeper n iet op i n sokkel terug Prijsvraag in Visserijmuseum Synthesizer gestolen Brand onder modezaak Dag, Lawalata Bewoners geven politici punten Maasland moet geen 2e plaats voor bedrijven Psychiatrie m september reeds naar oude Nolet DONDERDAG 19 JUNI I9S6 te redaclie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen, Poslbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maasland Er is een oplossing op komst voor de Fop penpolder. Het plan om de polder tussen Maasland en rijksweg 20 helemaal onder water te zetten, zoals vorig jaar met krappe meerderheid door de reconstructie- commissie Midden-Delfland werd vastgesteld, is daar mee van de baan. Een nieuwe nota geeft aan, dat de Foppenpolder niet alleen voor watersport moet worden be stemd. Aanleiding hiertoe was vooral het gegeven, dat algehele inundatie meer in het nadeel dan voordeel van de watersporters zou zijn. Zij zouden immers van de vlieten geen gebruik meer mogen maken, als er een grote Foppenpias kwam. Op voorstel van agrariër G,J. Koop, voorzitter van de subcom missie landbouw van de recon- structiecommissie, werd naar een alternatief voorstel gezocht On danks het al genomen besluit tot inundatie werd dit initiatief door gedeputeerde Borgman overge nomen, op voorwaarde dat een alternatief binnen twee maanden op tafel zou komen. Woensdag 25 juni warden de al ternatieven in de reconstructie- commissie besproken. Maandag 23 juni houdt de gemeenteraad van Maasland een extra raads vergadering om een standpunt te bepalen. Uiteindelijk heeft Maas land zich al sedert 1970 tegen het onder water zetten van de Fop- pénpolder verzet Maasland noemt de inundatie niet in het belang van de eigen gemeenschap, als gevolg van de grote druk van recreanten van* buitenaf. Ook om natuurweten schappelijke en landschappelijke criteria werd inundatie steeds van de hand gewezen. B en W van Maasland voelen het meest voor een alternatief, wat inhoudt dat 25 hectare van de Foppenpolder onder water wordt gezet, waarin overigens enkele eilanden worden gecreëerd. Het water komt achterin de polder,' nabij het jachthuis, te liggen. De rest van de polder, circa 60 hectare, kan dan zijn agrarische bestemming behouden, zij het dat Maasland een tussenliggend ge biedje van 10 hectare zogenaamd plas-drasgebied met riet en der gelijke wil laten vervallen. Het college ziet dit gebied liever toe gevoegd aan de polder, die dan 70 hectare groot zal zijn. Het nieuwe plan voor de Foppen- polder houdt een verschuiving van vaarpiaatsen naar ligplaat sen in. In de eilandenpias van 25 hectare is ruimte voor circa 500 ligplaatsen, aanzienlijk meer dan bij algehele inundatie het geval zou zijn. Met de nieuwe kleinschaliger be- Vlaardingen Het Vlaardings Visserijmuseum grijpt de exposi tie van werk van zeefotograaf Cees van der Meulen aan, om geld in te zamelen voor de jubi leumviering in 1987. Het mu seum heeft zich ten doel gesteld volgend jaar nieuwbouw te ple gen op de binnenplaats. Daarmee is! een half miljoen gulden ge knoeid. De jubïleumactie heeft tot dusverre echter minder geld op geleverd dan verwacht Van der Meulen heeft de zeevis serij in beeld gebracht. Op een apart paneel in het kleine achter zaaltje zijn foto's van zestien Ne derlandse vissersplaatsen te zien. Daar is een wedstrijd aan verbon den. Het publiek kan voor een gulden een formulier kopen, waarop de namen van de plaat sen moeten worden ingevuld. Onder de goede inzenders wor den vijf fotoboeken van Van der Meulen verloot. De trekking van de prijsvraag vindt plaats op 30 september. Maassluis Uit een woning aan de Stationsstraat in Maassluis is gisteren een synthesizer met een waarde van 5.000 gulden gesto len. Men kwam binnen door aan de achterzijde van de woning een raam te forceren. Maassluis Een kelder onder een modezaak in winkelcentrum Koningshoek heeft als gevolg van brand aanzienlijke rook- en waterschade opgelopen. Omdat de sprenkelinstallatie direct na het begin van de brand in wer king trad, kon erger worden voorgekomen. De brand is ver moedelijk begonnen bij een partij plastic klerenhangers. Hoe die konden vlam vatten, was van morgen, echter ook voor de politie nog een raadsel. stemming van de Foppenpolder kunnen B en W zich wel vinden. Aan de grootste bezwaren is dan tegemoet gekomen. Bovendien kunnen ook twee flinke boeren bedrijven in de Foppenpolder ge huisvest en werkzaam blijven. De Foppenpolder krijgt volgens het voorstel overigens niet alleen door de 25 hectare eilandenpias een grotere recreatieve functie. Vanaf de Kortebuurt komt er een wandel-fietsroute, die via de polder en het Bommeer en een brug over de Boonervliet naar de Broekpolder loopt. Ten behoeve van de watersport zou dat vol gens Maasland een beweegbare brug dienen te zijn. Vlaardingen Het beeld van de stadsomroe per in Vlaardingen is hersteld, maar met her plaatsing wordt nog even gewacht. In de zo mer van het vorige jaar reed een onbekende automobilist het beeld van zijn sokkel en de stadsomroeper moest naar bronsgieter Kem- ner in het Noordbrabantse Schaiek om her steld te worden. Het beeld kwam vorige week terug, maar bij gemeentewerken besloot men de omroeper niet meteen zijn oude plaatsje tegenover de Visbank terug te geven. De werkzaamheden aan de Deïtadijk hebben namelijk invloed op die beslissing. Door de aanleg van de nieuwe waterkering moet het visserijmonument uit de jaren vijftig aan de Koningin Wilhelminahaven verdwijnen. Het monumentale beeld van de toenmalige stads beeldhouwer Van Randwijk moet een andere plaats krijgen. Een historische plaats uiter- Verdringt visserijmonument populair standbeeld? aard, want Vlaardingen schaamt zich voor zijn visserijverleden niet. Integendeel. De Westhavenplaats zou die plaats kunnen zijn, maar daar werd al een sokkel bezet door het beeld van de stadsomroeper dat de Haagse kunstenares Sybilla Krosch in 1972 maakte. De historische figuur op zijn plekje tegenover de Visbank werd na een tijdje zelfs populair. Als beeldmerk op gemeentelijke bulletins droeg de omroeper bij tot het Vlaardingse imago. „We weten nog niet precies wat er nu moet gebeuren", zegt cultuurambtenaar Maarten Bot. „Het visserijmonument moet natuurlijk ergens een plaats krijgen en op zich zou de Westhavenplaats best geschikt zijn. Het pro bleem is alleen wat er dan met de stadsomroe per moet gebeuren". Het vraagstuk blijft nog een tijdie in de ge meentelijke ijskast Voorlopig blijft het be- schadige sokkeltje op de Westhavenplaats leeg en het vignet op de gemeentebulletins krijgt steeds minder band met de werkelijk heid. Na het zomerreces neemt het gemeente bestuur een besluit over een definitieve plaats voor beide beelden. Meester Lawalata na dertig jaar weg: reden voor veel colle ga's en ouders van leerlingen om hem gisteren ïn Cz Vlaardingse Oostwijk de hand te komen drukken. Van de kinderen van de P.J. van der Schaarschool in de Wilhelminastraat (beter be kend als 'de school van meester Lawalata') neemt de 61-jarige adjunct-directeur vrijdag af scheid. viaardmgers verdringen zich om de kraam van Chander Kant. Het maanvogeltje hipt over enveloppen. DOOR KOR KEGEL Schiedam Hij is van zijn stoel gevallen van verbijstering. „Verschrikkelijk kwaad heb ik mij gemaakt", zegt WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk. Mikpunt van zijn kritiek is PvdA-wethouder Hans van Kleef: een politiek vennoot, want in Schie dam hebben de PvdA en de WD een coali tie. Vlaardingen De maanvogel hipt over de rij enveloppen en wijst er met zijn snavel eentje aan. De Indiër Chander Kant pakt de envelop, blaast erin en probeert dan de vogel te verlok ken er een briefje uit te halen. Dat lukt niet al tijd. Onder de omstan ders is er eentje die ge spannen toekijkt. Hier staan gewichtige zaken op het spel: dat vogeltje voorspelt de toekomst. Kant zit al een paar dagen bij V D aan het Veerpleïn en de Vlaardingers verdringen zich om zijn kraampje. Het oogt ook zo gemakkelijk. Op de tafel staan twee kooiqes waar een maanvogeltje in zit 5{ Volgens de Oosterse traditie zijn dat bijzonder pientere beestjes met een scherpe intuï tie. De nieuwsgierige noemt zijn naam en dan wordt een van de vogels op de envelop pen losgelaten. Soms moet Kant wel vijf of zes keer an een envelop blazen, maar uit- m eindelijk hapt de vogel coe. En dan weet je ook wat je in de toekomst te wachten staat Dat M is nog eens wat anders dan dat gehannes met tarotkaarten of Jf horoscopen. P „Uw academische loopbaan zal voorspoedig verlopen". js Kijk aan, dat begint al goed. p; „U zult altijd veel geld verdie- '4 nen en veel geld uitgeven". Prettig. „Een liefde zal in de g komende twee maanden wor tel schieten en uitdraaien op een huwelijk. Na uw veertig ste krijgt u veel geld uit een le gaat of loterij, wat uw leven een gelukkige wendig zal ge ven". Zo, zo. Het maanvogeltje heeft zijn werk gedaan. Het beestje wordt door Kant met zachte hand terug naar de kooi gedi rigeerd en krijgt, voordat het deurtje dichtgaat, als beloning nog wat zaadjes toegestopt. „Ho, ho!" Kant roept zijn klant terug. Die vergeet te betalen. De Indiër wuift het excuus weg en vertelt met een bemin nelijke glimlach, dat hem dat wel vaker gebeurt. Schiedam De gemeenteraads leden van Schiedam worden de komende vier jaar extra kritisch beoordeeld op hun inzet en daad kracht. Het bestuur van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid stelt een lijst op met kwesties, die voor de wijk van belang zijn, en zal aan de hand daarvan toetsen welke raadsleden het meest voor de wijk te betekenen hebben. Aan de hand van een puntensys teem zal elk jaar kenbaar worden gemaakt welk raadslid het meest voor Zuid gedaan heeft „De politiek is gewaarschuwd", staat in de Gorzette, het wïjkor- gaan van de Gorzen en de rest van Schiedam-Zuid. Het bestuur rekent op een spannende strijd, omdat elk raadslid hoort te pro beren het iedere burger zoveel mogelijk naar de zin te maken. Het is niet zo vreemd dat de be wonersvereniging op deze ma nier probeert de politiek onder de aandacht van de wijkbewoners te brengen en er de mensen bij de politiek te betrekken. Een stem advies voor Klein Links, vlak voor de raadsverkiezingen, bleek geen enkel effect te hebben. De PvdA kreeg in Schiedam-Zuid nog nooit zoveel stemmen. "Van Kleef is door verschillende kranten geïnterviewd, nadat hij tot wethouder benoemd was. Een 'afschuwelijke passage' kwam Verhulsdonk tegen in De Haven loods, Hierin redeneert Van Kleef dat ambtenaren er zijn om het beleid uit te voeren, dat wet houders de richting van het be leid moeten aangeven en dat, als ambtenaren het er niet mee eens zijn en zich niet kunnen verzoe nen met 's wethouders politieke kleur, zij de consequenties moe ten trekken. Van Kleef zou ge zegd hebben dat een op Moskou georiënteerde ambtenaar ook niet in Wassenaar solliciteert. Van Verhulsdonk is bekend dat hij op dit soort 'doctrines* zeer ge voelig reageert. Hij nam het ze ven jaar geleden op voor Armand van Puyvelde, die een benoe ming als opbouwwerker ïn Schiedam-Zuid zijn neus voorbij dreigde te zien gaan omdat hij CPN-lid was. Verhulsdonk en ook de verdere oppositie spraken furieus over een Berufsverbot, een Duits woord dat in die dagen in zwang was zodra iemand om politieke redenen niet voor een beroep in aanmerking kwam. Verhulsdonk is een uitgesproken anti-fascistisch liberaal en hij vindt daarom dat wethouder Van Kleef te ver gaat in diens kijk op andersdenkende ambtenaren. „Ik begrijp niet dat de oppositie er het zwijgen toe doet. De ande re partijtjes hebben De Haven loods zeker niet gelezen". Pakje boter Verhulsdonk plaatst overigens kanttekeningen bij de huidige si tuatie, waarin Van Puyvelde ver keert. Nu de ex-opbouwwerker van Zuid door stichting Sivos be noemd is tot stedelijk opbouw werker, kan Verhulsdonk zich opnieuw in die keuze vinden. „Ik ken Armand als een zeer kundig iemand, die in de loop der tijd een grote mate van redelijkheid heeft weten te betrachten. Je zou Cor van Tilborg eens moeten open trekken over hem; Cor heeft hem als wethouder meegemaakt en is vol ontzag voor Van Puy velde geraakt Weet je, Armand is tenslotte geen pakje boter waar je even in knijpt Het is een jon gen met uitgesproken ideeen, die een ieder weet te dwingen tot ei; gen stellingname. Dat is een ta lent Daar moet Schiedam zuinig mee zijn". Verhulsdonk zegt wel te begrij pen waarom Nieuwland en Cen trum uit het Sivos zijn gestapt, nadat Van Puyvelde benoemd was. „De komst van zo'n krachtig figuur kan bedreigend zijn voor iemands eigen positie". Verhuls donk bedoelt ermee dat types als Jan Hagendoorn (in Centrum) en Jan Sehlarmann (in Nieuwland) nu vrij sterk staan en veel in vloed hebben, maar dat 'ama teurs natuurlijk nooit de know how kunnen hebben van een professioneel werker'; en dan ra ken zij iets van hun invloed kwijt Overigens gaat het gerucht dat Van Puyvelde. die tegenwoordig PvdA-lid is, het PvdA-best uur heeft geschreven met de klacht dat zijn eigen partij hem in het huidige opbouwvverkconQict laat vallen als een baksteen: Van Puyvelde kon dit bericht niet be vestigen; hij Is met vakantie. Maasland Het college van bur gemeester en wethouders is geen voorstander van de aanleg van een tweede regionaal bedrijfster rein Maasland-Noord. Hoewel de locatie nog niet definitief vast staat, wil Maasland op voorhand al bezwaar aantekenen bij de Westlandraad. Bij de voorberei ding op de herziening van het structuurplan Westland is de lo catie voorgesteld. Ook in het ont werpplan over de economische ontwikkeling van het Westland wordt Maasland-Noord ge noemd. De gemeenteraad van Maasland is wel akkoord gegaan met de aanleg van Maasland-Noord in de eerste fase. Ter voorbereiding hierop is door het adviesbureau RBOI een interim-rapport plano logische aspecten opgesteld. Dit rapport heeft zowel van Maas land als het Samenwerkingsor gaan Westland instemming ver kregen. Het college vindt dat een keuze voor Maasland-Noord tweede fase zal leiden tot een onaan vaardbare inbreuk op het open weidegebied. Medewerking aan die locatie ondergraaft volgens het college de bezwaren die zo wel de gemeente als het Samen werkingsorgaan Westland altijd hebben gemaakt tegen verstede lijking van de Maaslandse Dijk- polder ten behoeve van de ge meente Maassluis. Nieuw theater aan Buizengat af Veerplein Vlaardingen De ge meente denkt ernstig aan de bouw van een nieuw cultureel centrum, nu uit een onderzoek is gebleken dat de Stadsgehoorzaal en vooral zaal de Harmonie er slecht aan toe zijn. Met een renovatie van de Stadsgehoorzaal zou 2,6 miljoen gulden gemoeid zijn. Renovatie van de Harmonie is volgens het architectenbureau Van Pelt en Louter niet meer verantwoord. Komt het nieuwe theater bij de nieuwbouw aan de zuidwand van het Veerplein, of aan de Ha venstraat, waar ook al woning bouw aan het Buizengat wordt voorbereid? Die vraag houdt de gemeenteraad bezig. De raadsle den zijn geschrokken van het on derzoek. Een optelsommetje leert, dat het volledig opknappen van het Stadsgehoorzaal-com plex meer dan zes miljoen gulden zou kosten. In het onderzoek van Van Pelt en Louter zijn alle gebreken van het complex aan de Scbiedamse- weg op een rijtje gezet De Har monie verzakt en scheurt De bouwkundige toestand van de Stadsgehoorzaal is minder ver ontrustend, maar ook bit dat ge bouw uit 1951 zijn verzakkingen geconstateerd. Dakbedekking en betonnen randen brokkelen af. Van Pelt en Louter vinden bo vendien het interieur uit de tijd. Theaterdirecteur Marten Put man heeft ziin zinnen gezet op een nieuw cultureel centrum. Hij heeft zelfs al gedreigd met op stappen, als over een nieuw thea tercomplex in 1988 nog geen be slissing is gevallen. Schiedam Vooruitlopend op de komst van een algemeen psy chiatrisch ziekenhuis (APZ) om- - streeks 1990 wil hetSchielandzie- kenhuis in september reeds de huidige bedden voor psychiatn- sche patiënten in het voormalige Noletziekenhuis concentreren. In het gebouw aan de Stadhouders-.' laan komen veertig bedden te staan voor de psychiatrie. In de. praktijk is dat voldoende. Er blijft echter een formele erkenning van 54 bedden. Het Noletgebouw blijft voorlopig ook voor andere vormen van ge zondheidszorg in gebruik, maar in de loop van de komende jaren zullen afdelingen worden over geplaatst naar de locatie BK-ladn (het vroegere gemeentezieken huis). Er is bijvoorbeeld een her- schikking van de poliklinieken op komst, waarover de medische staf van het Schielandziekenhuis' zich volgende week buigt Ook worden de keukens geconcen treerd. En, zoals gisteren met een drankje gevierd werdde renova tie van de oude zusterüat aam de Nassau Dillenburgstraat ten be hoeve voor administratieve dien sten begint na de oplevering van één etage ook op te schieten. In 1990 komt Nolet vrij, dan,zou er een APZ gesticht kunnen wor- den dat volgens algemeen Schiet land-directeur Peters 130 a 140 bedden zou kunnen tellen. Over de organisatiestructuur van dit.. APZ wordt onderhandeld tussen Schieland, Sint Joris in Delft en dedrieWaterweggemeenten. Hoe dat ook uitpakt, het leek Schieland zinnig om de twee af delingen, die het Nolet en het ge meenteziekenhuis vroeger voor de psychiatrie hadden (de zo'ge1 naamde P A AZ-afdelingen), reeds aan de Stadhouderslaan fë concentreren. In later instantie zou het APZ de PAAZ-bedderi kunnen overnemen, al zijn'hier. vanuit de psychiatrie zelf krach tige bezwaren tegen. w r i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1