Furieade grootser opgezet wmmmmmmmrnrnrn yiAAROINGS DABBLAB SGÜKIAMSCHi ESÜ1AIÏ wamt WATERWEE COURANT Onderwijs volwassenen afgestemd op behoefte .Mm» ig nroi».,, jg AO mi», gg m am «o ggg; SS SS - SSSS iStudenten geslaagd, jdoeenten geslaagd Van Kleef snapt niet waarom WD'er boos is Diploma in ziekenhuis PTT-centrale overbelast Oppositie zinspeelt op lagere tarieven Amfetamine- handelaar hoort vijf jaar eisen MnRvne VRIJDAG 20 JUNI i Vlaardingen De eerste acht vrouwen, die slaag- Jden voor de opleiding buitenlandse vrouwen in de 'gezondheidszorg, kregen gistermiddag bij het plaat selijk educatief centrum (PEC) hun certificaat uit gereikt De cursus is bedoeld om het contact tussen buitenlandse vrouwen en de gezondheidszorg te ^vergemakkelijken. 'Dat moeten gezellige lessen geweest zijn. Van de ene vrouw vertelde docente Monique, dat zij in de pauzes altijd zo mooi zong, van een ander dat zij zo prachtig kon dansen. Maar er is ook hard gewerkt 2 „Jullie weten nu een heleboel van gezondheidskun- B 'de, voedingsleer, Nederlands en de eigen taal en n over hoe je moet studeren", zei Tineke Brinkman, g coördinator van het PEC. „En als de studenten sla- gen, dan zijn de docenten ook een beetje geslaagd", S vond Tineke Brinkman. „Dus wij mogen samen heel trots zïin". Docente Monique deelde de eerste acht certificaten uit. Schiedam Met de bes te, wil van de wereld zegt PvdA-wethouder Hans van Kleef niet te kunnen begrijpen, waar WD- fractieleider Gerard Ver- hulsdonk „20 druk over doet". Hij heeft zelf nog eens de ge wraakte passage nagelezen in het interview, dat hij had met Havenloods-medewerker Dick Pranger. Van Kleef vindt dat zijn bewoordingen keurig en genuanceerd overkwamen. „Ik heb toch niet gezegd dat anders denkende ambtenaren ontsla gen moeten worden?" vraagt Van Kleef zich in verwonde ring af. „Ik heb aangegeven dat een ambtenaar, die zich niet met het beleid van een wethou der kan verenigen en dat toch moet uitvoeren, er misschien maar het beste aan doet zijn bie zen te pakken. Niet omdat dat moet, nee, uit zijn vrije wil Ik zeg toch rüet datje ambtenaren dan maar moet ontslaan?" Van Kleef vindt het wel heel ver gezocht, als zijn uitspraak door Verhulsdonk uitgelegd wordt alsof hij ambtenaren een Berufsverbot zou willen opleg gen. Hij heeft de indruk dat Verhulsdonk tijd over heeft'om rare dingen te bedenken, „'t Zal wel weer met komkommertijd te maken hebben", vermoedt Hans van Kleef. VlaardingenAi, dat was een lelijke tegenvaller, vonden ze bij de familie Van der Ende uit Vlaardin gen. Zoon Eric (22) zou gisteren zijn diploma uitge reikt krijgen op de Rotterdamse academie, waar hij moet toch echt naar het ziekenhuis, jong", zei dok ter Bakker streng. Daar heeft Eric van der Ende zich gisteren na de operatie liggen verbijten, hoe hij nu toch aan dat diploma komen moest Geen nood. Zijn broer Dirk- Jan nam contact op met de academie en flansde een leuke verrassing in elkaar. Meteen na de diploma- uitreiking in Rotterdam gingen de directeur en een j=i leraar naar het Holyziekenhuis. De verrassing Jij kwam bij Eric van der Ende minstens zo acuut aan als die zeurende blinde darm, maar dit was vreug- g devoller. Doemde plotseling zijn familie op, kwa- men er mensen van school, met het diploma bij zich: het werd nog een gezellig feest in het Vlaardingse ziekenhuis. Eric neemt, zichtbaar verrast, het diploma in ontvangst. Duizenden klachten over gestoorde tv Bestuur zoekt sponsors .DOOR CHRIS WOERTS 'Maassluis De Furieade, het maritieme spektakel in en rond de haven van Maassluis, gaat definitief door. Alleen zit het bestuur met een tekort van 5.000 gulden in de begroting. Dat bedrag moet de komende maanden op tafel worden gebracht. Jaap de Nie, één van de men sen die nauw betrokken is bij de organi satie van de verschillende evenementen, verwacht echter dat het geld binnen af zienbare tijd binnen zal zijn. '„We zijn momenteel bezig om via sponsors het ontbrekende bedrag binnen te krijgen. Gijs van Eijs- den van House Style doet een be roep op de ondernemers die langs de Haven gevestigd zijn om een bijdrage te leveren. Dat is in het verleden nooit-gebeurd en wij vinden het best reëel dat nu een bedrag wordt betaald. Ik heb goe de hoop dat die actie slaagt", al dus een immer optimistisch ge stemde Jaap de Nie. De Furieade trok vorig jaar ruim 50.000 belangstellenden. Het is een unieke happening. Het weer was vorig jaar schitterend; dat is nu afwachten, maar het pro gramma staat volgens Jaap de Nie garant voor succes. „We heb ben nu al heel interessante activi teiten vastgelegd. Het. vliegver- huurbedrijf Goldstone uit Maas sluis zet helicopters in en het pa- rastuntteam van ?-Up zal een show verzorgen. Daar verwach ten we veel van. Zo kunnen mensen mee de lucht in en met de parachutisten naar beneden springen". Vorig jaar was de reddingsheli- copter van de Koninklijke Mari ne één van de grote trekpleisters. Het is nu nog niet duideimr ot de marine wederom naar Maassluis zal komen. „Het is een demon stratie die nooit zal vervelen", al dus Jaap de Nie. „Bij de marine -ben je alleen afhankelijk van al lerlei vluchtschema's. Daar moet een demonstratie maar net inpas sen. Zijn er calamiteiten, dan ko men ze gewoon niet Hetzelfde verhaal gaat op voor het schip Maassluis van de marine. Als ze een meter moeten omvaren, kost het geld en wordt het heel moei lijk. We hebben de marine al in november benaderd, maar wach ten nog steeds op bencht". „Jaap de Nie doet een speciaal be roep op het Maassluisse vereni gingsleven om zich op zaterdag 4 oktober massaal te presenteren ■aan het publiek. „De verenigin gen ontbreken eigenlijk een beet je op de Furieade. Jammer, want juist op zo'n dag kunnen ze voor het voetlicht treden. In de bin- Het bestuur s van de Furiea-1 de ziet de eer- g ste zaterdag in -5 oktober vol cc vertrouwen te- 5 gemoet. nenhaven komt straks weer een ponton van 400 vierkante meter, daar kunnen zelfs balsporten op wordén bedreven. Met wat crea tiviteit kom je als club al een heel eind". Aandacht Naast de braderie en de verschil lende boten, die afmeren in Maassluis, krijgt ook de muziek meer aandacht De Nie: „Muziek was er eigenlijk nooit op de Fu rieade. We willen nu op bepaalde delen van de haven landenmani- festaties houden. De muziek uit een bepaald land moet dan cen traal staan". Ook de vlieten van de binnenstad worden meer bij het evenement betrokken. „Een vlootschouw van plezierjachten moet de bin nenstad verlevendigen. Zo krijg je ook meer loopruimte". De gemeente Maassluis heeft haar goede wil inmiddels getoond door een subsidie te verstrekken van 5.000 gulden. Jaap de Nie: „Verder werken alle gemeente lijke instellingen belangeloos mee. We hebben-een contactper soon op het stadhuis, kunnen al tijd een beroep doen op de men sen, Het stadsbestuur beseft ook dat de Furieade van belang is voor de gemeente". Met 50.000 bezoekers zit de Furie ade nog niet aart haar plafond. „Al staat de veiligheid wel voor op", stelt jaap de Nie nadrukke lijk. „Vorig jaar ben ik in Vlaar dingen op het haring- en bier feest geweest en toen dacht ik: het is zo druki er moet niets ge beuren anders gaat het fout. In Maassluis is altijd voldoende loopruimte. Het haring- en bier feest is ook een heel ander-soort feest Daar staat de horeca cen traal, terwijl de horeca er in Maassluis er niet'of nauwelijks aan te pas ko^it. De sfeer van de Furieade is hepl anders". Vlaardingen De tele foons van het kabeltele visiebedrijf in Vlaar din gen stonden gisteravond van half tien tot half één roodgloeiend. Dui zenden mensen klaag den over de televisie, die in de hele stad op alle zenders alleen nog sneeuw vertoonde. Er belden zoveel mensen, dat na een tijdje zelfs de telefooncentrale van de PTT in Vlaardingen overbelast raakte. Rond half tien begon de storing en meteen daarna begon de klachtenstcoom. Het eerste tele foontje kwam uit de Westwijk, dus probeerden de mensen van het CAI-bedrijf eerst daar de bron van de s'oring op te sporen. Maar toen kwamen er ook klach ten uit de Oostvijk, uit het Cen trum, uit de VetienoordsepcJder, uit Holy. Dat werd zo langzamer hand onbegonnen werk. Drie kwartier na hvc begin van de storing kreeg het CAT-bedrijf pas te horen, dat een trajectver sterker van ce PTT in Holy-Zuid de boosdoener was. Daar was een storing opgetreden en dus was er op de aftakkingen van dat PTT- trajeot geen signaal meer te ont dekken. Een werknemer van de PTT slaagde er rond half één in de storing te verhelpen. Tot die tijd hield de klachtenstroom aan. De ene man achter de centrale bij het C Al-bed rijf werd er horendol van. De PTT'er, die pas laat naar bed kon, meldde zich vanmorgen niet bij zijn baas. Het CAI-bedrijf weet daardoor nog niet, wat de oorzaak van de storing is geweest Uil Oost weinig mensen voor ECV Schiedam Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) wil de wijken in, om dat het nog steeds erg moei lijk is de mensen te bereiken die volwassenenonderwijs in feite hard nodig hebben. Henk Tiggelhoven: „Schie- dam-Oost is bijvoorbeeld on der onze cursisten onderver tegenwoordigd, maar de Centrumpartij kreeg er juist veel stemmen. Door betere voorzieningen kun je solida riteit en samenhang in de wijk bereiken. Je zou activi teiten moeten hebben, waar door men contact met elkaar heeft en ook informatie over wat er in de stad gaande is, ook over de buitenlanders. Daar zouden wij wat aan moeten doen. Nu krijgen de mensen in Oost voorname lijk informatie van dat ene Centrumpartijlid dat er woont, want die is wel tame lijk actief'. Voorzitter Hans Olde Mon- nikhofc „Maar wij willen de mensen niet het hok injagen. Het zijn volwassenen die zelf kunnen kiezen of zij onder wijs willen of niet De men sen die, hier komen zijn dus allerminst zielig. Het zijn heel bewuste mensen, die door hun bewustwording nu actief aan de slag gaan. Het kost vaak een enorme over winning, buitenlanders die tegen hun cultuur soms moe ten ingaan. Wat dacht je: de stap om naar een alfabetise ringscursus te komen... daar neem ik mijn petje voor af'. Educatief centrum vandaag officieel open Schiedam „Rekenen, lezen, schrijven, een beet je kennis van de Engelse taal, sociale vaardigheden zoals je mening vormen en uiten, het praten in een groep, het invullen van formulieren, het zijn alle maal dingen die je nodig hebt om in een simpele stad gewoon te leven'". Henk Tiggelhoven, mede werker van het Educatief Centrum voor Volwasse nen Schiedam (ECV), legt uit wat je je moet voorstel len bij het begrip 'basise ducatie' want daarom gaat het bij het ECV. Het educatief centrum ging al van start in januari, maar van daag is de officiële opening. Er waren nog onduidelijkheden rond de subsidies, de verbouwing was nog niet klaar, het meubilair was en is nog niet helemaal com pleet, „maar we willen niet lan ger wachten", zegt Henk Tiggel hoven. „Er bellen nu al mensen voor het volgende cursusjaar, dat in september begint". Inzicht Het ECV streeft ernaar om vol wassenen, als zü dat willen, weer in de schoolbanken te krijgen. Zo staat het in de folder. Terug naar de lagere school? „Nee", zegt Henk Tiggelhoven, „onderwijs aan volwassenen gaat heel an ders, het is erg gericht op de per soonlijke ervaringen en behoef ten van de mensen. Ik vind bij voorbeeld dat een slager, als hij in het buitenland is, over viees meet kunnen praten". „Leren rekenen doen we in praktijksituaties, winkelen bij een supermarkt en dan alles op tellen, of je salarisstrookje nare kenen. Zo kom je dan ook op in formatie over sociale wetten en •dergelijke. Bij Nederlandse taal kur> je bijvoorbeeld aansluiten bij net weigeren van een huurver hoging: hoe schrijf je zo'n brief? 'En de eerste vraag is al: aan wie moetje die brief sturen? Zo leer je niet alleen de taal, maar je krijgt ook inzicht hoe je de dingen aan pakt. Vorming noem je dat, vor men door kennis te geven, maar zo datje die kennis ook in allerlei situaties kunt gebruiken". Hans Olde Monnikhof, voorzitter van het ECV, benadrukt het ver schil. gaat erom vanuit de positie van de volwassene bepaal de vaardigheden op te halen. Dat is heel anders dan lesgeven op een school met kinderen: het vraagt een heel andere benade ring. Je bent de gelijke van dele raar. Het programma wordt ge maakt in overleg tussen deelne mers en degene die voor de groep staat". Samenwerking Het educatief centrum is te vin den in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan 30. Datje daar het een en ander kunt leren, is niet nieuw. Voorheen kon dat via de stichting Huishoudelijke Voorlichting, de VOS (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving), het Alfabetiseringsproject, de ABC-taalcursussen voorbui ten! anders en de stichting EVA, voorheen de Open School ge noemd. De meeste van de cursussen blij ven bestaan. Er komt zelfs nog wat bij, zoals de schakelgroep: op- balen van lagere-schoolkennis om eventueel verder onderwijs te kunnen volgen, en cursussen voor mensen zonder werk, vroe ger bij de Trechter te vinden. De organisaties, die de cursussen ga ven, blijven dat gewoon doen binnen het educatief centrum. Waarom dan nu een nieuwe in stelling? „Wij geven zelf geen cursussen; wij zorgen dat ze wor den gegeven zegt Henk Tiggel hoven. „Wij proberen de instel lingen zoveel mogelijk op elkaar te laten aansluiten, zodat ze niet steeds het wiel hoeven uit te vin den. Zoals wij nu samenwerken, kun je veel werk besparen". Al in 1980 gingen de organisaties, waaronder ook de afdeling Vor ming Ontwikkeling van de Sehiedamse Gemeenschap, waar Tiggelhoven toen werkte, over samenwerking praten. Het resul teerde in een nota aan de ge meenteraad. Ook de rijksover heid zocht naar verbetering. Per 1 januari 1987 gaat de landelijke regeling educatieve centra in: net ministerie van onderwijs geeft de gemeente alleen geld als er zo'n centrum is en de gemeente sluist het geld door. Ook Vlaardingen heeft een plaat selijk educatief centrum (PEC) en Maassluis is ermee bezig. Het ECV richt zich vooral op drie groepen die zijn 'achtergestekHn de samenleving. Naast bdih>edu- catie, taallessen voor buitenlan ders ook in de moedertaal en cursussen voor vrouwen is het alfabetiseringsproject erg belang rijk. Alfabetisering houdt in de visie van Tiggelhoven meer in dan leren lezen en schrijven. Er hoort rekenen bij, maar vooral ook: je staande weten te houden in de maatschappij, het alledaags kunnen functioneren. Bij een cursus Nederlands aan buitenlan ders, zit informatie over cultuur, sociale wetgeving en de samenle ving er automatisch ingebakken. „Ze moeten gewoon veel weten van Nederland". Tot nu toe zijn het vooral vrou wen die hun kennis komen bij spijkeren, behalve bij alfabetise ring; daar is het half om half. Henk Tiggelhoven zoekt de schuld bij de toch nog traditionele rolverdeling in veel gezinnen. Maar ook zijn het de vrouwenor ganisaties geweest die ermee be gonnen zijn: moedermavo, open school, VOS en de emancipatie- raad die veel druk uitoefende op - de overheid. „Van de goedertierenheid van de overheid ben ik niet zo over tuigd", zegt Tiggelhoven. „Het is de druk geweest vanuit de orga nisaties van vrouwen en buiten landers en ook "de kleine politieke partijen, ze moest weL Maar door de bezuinigingen zullen de ver schillen tussen de meest kwetsba re groep en de mensen die het best kunnen bijbenen steeds gro ter worden". Langer parkeren bij 7t Liesveld Vlaardingen De parkeerduur- bij de meters in Waalstraat, Fran senstraat en Kuiperstraat wordt- verlengd tot een uur. Vrijwel alle winkeliers in de drie straten jui chen dat plan van de gemeente toe, bleek uit een enquête. Naar verluidt vallen de opbrengsten van het betaald parkeren reuze mee en dat was gisteravond voor WD en klein rechts aanleiding om te vragen om verlaging van de tarieven. 7' VVD'er Jan Bulva was vol lof voor de snelle aanpassing van het parkeerbeleid. „Zo hoort het?, complimenteerde hij wethouder Bas Goudriaan. Van de parkeer automaten, waar de parkeerduur langer is, wordt veel gebruik gé- maakt, Van de meters in de drie winkelstraten niet. Automobilis ten kunnen daar hun voertuig hooguit een half uur parkeren. „Veel te kort", vinden de winke liers. Het plan van de gemeente om nieuwe meters te plaatsen werd ook door de raadsleden met instemming begroet. Bulva maakte meteen van de ge legenheid gebruik, om de tarie ven van net betaald parkeren aan te kaarten. „De opbrengst valt mee. De tarieven kunnen dus omlaag", vroeg hij aan Gou driaan. De wethouder wilde diè veronderstelling echter bevesti gen noch ontkennen. Wat voor SGP'er Rien Lensvelt weer aan leiding was om te zeggen: „Dus er zit wel een verlaging in?" Goudriaan, die sinds twee weken president-commissaris is van de BV Parkeergarage, hield de boot af. „Ik zit net bij die club. Wjj moeten eerst de boeken maaT eens bekijken". De mededeling, dat Goudriaan voorzitter is V£h de raad van commissarissen van de BV, prikkelde de nieuwsgie righeid van de raadsleden. „Lé vert dat nog wat op, een win staandeel ofzo," wilden zij weten. Goudriaan kon dat ontkennen. „Je krijgt daar nog niet eens een broodje kroket", grinnikte hij. Breda Officier van justitie mr J. Wabeke heeft donderdag voor de Bredase rechtbank tegen een 33-jarige Schiedammer vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist Hij achtte be wezen dat de man in de periode september/november 1985 in Baarle-Nassau een aantal keren amfetamine heeft vervoerd, in Amsterdam 3,5 kilogram amfeta mine heeft verkocht en op5 maart in zijn toenmalige woning in Hellevoetsluïs een gasgranaat en 77 patronen voorhanden hadr Volgens mr. Wabeke maakte de Schiedammer deel uit van eèn Belgisch-Nederlandse groep am- fetaminehandelaren en was hij een van de belangrijkste tussen personen naar Nederland. 4 Raadsman mr. Szegedie uit Rot terdam wees erop dat de Schie dammer en alle andere verdach* ten vanaf het begin bij de politie gezegd hebben dat het om cafeï ne ging. Cafeïne is in België ver boden, maar in Nederland niet Uitspraak 3 juli. I WÖf'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1