GTB-terrein krijgt vorm Hoogstraat gedupeerd ViAARQINGS DAGBLAD BCHIEDAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuw pontje op de vlieten SP~v-& %M fllk jkgbym Sint Joris opgescheept met patiënten Schieland Poppe wil rol Van Lier aan de kaak stellen Tractor te water Woningen en kelders blank Vlaardingen Burgemeester A.A.J.M. van Lier is vanaf het begin betrokken geweest bij de oprichting van de stichting Omroep Faciliteiten, naast de stichting Omroep Vlaardingen. Steeds meer vraagtekens bij subsidie Omroep Vlaardingen Slager loost Maasland accepteert kleinere Foppenpias §^£sSir& 'StidS? ''VJ 'm.Wtói?5l»V^*i Regionale redactie: Brede Havenslraai 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 24 JUNI 1986 Voldongen feit, maar overleg was netter geweest DOOR KOR KEGEL Schiedam Zonder dat er behoorlijk overleg is geweest, heeft het Sint Joris Gasthuis vernomen dat het gedurende enkele maanden psychiatrische patiënten van het Schiedamse ziekenhuis Schie land moet opvangen. Medisch directeur D.H.J. van Buren vond een brieve op zijn bureau, waaruit blijkt dat bij Schieland de psychiatrische afdeling verbouwd wordt en dat het Delftse ziekenhuis kan waarnemen. „Ik voel mij wat overvallen," drukt Van Buren zich voor zichtig uit. Hij vindt het buiten te warm om zich er boos over te maken, maar Schieland-di- recteur H.F.P. Terpstra, die* verzuïmdheeft overleg te voe ren, kreeg ondubbelzinnig te horen dat deze gang van za ken geen stijl is. „Ik kan mijn verontschuldi gingen aanbieden," zegt Terp stra, „maar hij was zo boos, dat hielp niet" Schamperend Het Schielandziekenhuis be gint in juli met een verbou wing in het voormalige Nolet- ziekenhuis aan de Stadhou derslaan om dat voor een deel geschikt te maken' voor de psychiatrie. Directeur Terp stra liet de huisartsen en ook het regionaal instituut voor ambulante geestelijke gezond heidszorg (Riagg) schriftelijk weten, dat „in overleg" met Sint Joris was toesloten om op namen in de psychiatrie tijde lijk via Delft te regelen. „Ja, ik heb 't ook gehoord," re ageert Joris-directeur Van Bu ren schamperend op de vraag, of hij daarvan weet Hij heeft ook een briefje gehad, maar van overleg weet hij nieis, en als er overleg geweest was, had hij dat als directeur gewe- ten. Hij voelt-zich nog verplicht •k om patiönten van Schie land te behandelen. De brief is namelijk ook terechtgekomen bij de regionale inspectie voor de volksgezondheid in Zuid- Holland en het is nu eenmaal zo dat Sint Joris primair ver antwoordelijk is voor de psy chiatrische zorg in Delft, het Westland, het 'Oostland' en de regio Nieuwe Waterweg- Noord. Dat houdt volgens hem in, dat als een ziekenhuis een opname 'aanbiedt', Sint Joris dan gedwongen is daarop in te gaan. „Anders krijgen wij pro blemen met de inspectie," al dus Van Buren. Niettemin vindt hij dat derge lijke procedures wel hoffelij ker en met wat meer tact mo gen verlopen. „Tenslotte zijn wij ingeschaald op een zekere capaciteit^ daar is ook ons per soneel op afgestemd, en in de zomer hebben wij natuurlijk ook te maken met vakanties, waarnemingen enzovoorts. Ik moet in juli zelf ook waarne men in de zorg, je roeit nu een maal met de riemen die je hebt" De manier, waarop het Schie damse ziekenhuis hem nu met extra opnamen confronteert, kan Van Buren weinig char mant vinden. „Ik heb een af spraak voor donderdag aan staande, en dan spreek ik eens met de directeur van Schie land, en met directeur Wolfs van de GGD daar, onder een broodje en een drankje, of er soms een misverstand is," Riagg-directeur J. Lanê hoeft daar niet bij te zijn, maar ook hem is de boosheid van Van Buren ter ore gekomen. Lané hoort later in de middag wel hoe het afgelopen is, want dan is er een directeurenoverleg. Terpstra zegt zich Van Burens toorn levendig te kunnen voorstellen. Hij had in debrief aan de huisartsen, het Riagg en Sint Joris laten opnemen dat er goed overleg was ge weest en hij had daarbij de be doeling Van Buren telefonisch in te lichten. „Dat ging niet, het lukte pas maandag, maar "toen had hij de brief al gezien." Terpstra heeft één veront schuldiging. „Mij was verze kerd dat er op medewerkers- niveau wel degelijk overleg was gevoerd." In de top van het Schielandziekenhuis vindt men de kwestie, met een ge ruchtmakende EHBO-affaire in hel achterhoofd, weer geen leuk voorbeeld van hoe het Schiedamse ziekenhuis naar buiten treedt Bovendien heb ben de betrekkingen met Sint Joris de laatste jaren al menige deuk opgelopen. Vlaardingen Keert Jan Bulva terug op de barricades? Het lijkt er wel op, nu de gemeente de uitgangen van de par keergarage aan de Afrol alleen wil laten uitkomen op de Gedempte Biersloot en de Korte Hoogstraat. „Een klap in het gezicht van de kleine middenstand aan de Hoogstraat," vindt Bulva, die des noods zijn zetel als raadslid voor de WD wil opgeven, om de acties van de winke liers te leiden. De parkeergarage versterkt de ruggegraatstructuur van Vlaardingen, was vroeger het verhaal van de gemeente. Maar als geen van de uitgangen naar de Hoogstraat leidt, komt van dat mooie verhaal niets terecht, beweert de liberale winkelier met stellig heid. Bulva weer actievoerder De ruggegraat is de naam, die bij gemeente en mid denstand in zwang is voor de winkelroute van noord naar zuid door het centrum: de Hoogstraat dus. De winkeliers zijn bang, dat zij de dupe worden van het parkeerbeleid van de gemeente. Vorige week is de eerste paal voor de parkeergarage geslagen en zaterdag kwamen de verontruste mid denstanders al bijeen in de winkel van de WD'er, om te bespreken wat hen te doen staat Zij hebben weinig vertrouwen in de bereidheid van wethouder Bas Goudriaan om nog iets aan zijn plannen te ver anderen. „De parkeergarage aan de Joubertstraat komt er nooit" voorspelt Jan Bulva. „Goudriaan ziet van die derde garage af. Door de uitgang te situeren aan de kant van de Gedempte Biersloot en aan de Korte Hoogstraat kan hij de garage aan de Afrol 'verko pen' als centrumvoorziening. De wandelroute van uit die garage gaat dan rechtstreeks naar Veerplein en omgeving. De winkeliers aan de noordelijk deel van de Hoogstraat zitten met de brokken." Het belang van supermarkt Bas van der Heijden speelt volgens de WD'er in die beslissing ook een grote rol. Die firma is vennoot in de BV Parkeerga rage en krijgt een nieuw winkelpand in het com plex, aan de kant van de Gedempte Biersloot. Auto mobilisten die gebruik maken van de parkeergara ge zouden via de uitgang naar de Gedempte Biers loot rechtstreeks de supermarkt worden ingeloodst. Winkeliersvereniging d'Oude Hooghstraet heeft in een brief aan de gemeenteraad al alarm geslagen en drie leden van die vereniging, bakker Frans Hazen berg, woninginrichter Frans Hoogendijk en voor zitter Pauline Thïele-Geurtsen hebben spreektijd aangevraagd, De raad vergadert woensdagavond. „Dat is onze laatste kans om de plannen bij te stu ren, Het is vijf voor twaalf," aldus Bulva. „Die uit gang op de Hoogstraat en daarmee de versterking van de ruggegraat is een heel principiële zaak. Daar hebben wij driejaar voor op de barricades gestaan." De winkeliers zijn bang voor verpaupering van het winkelbestand. Bulva: „Als wij deze kans missen, zitten wij over een paar jaar weer in de situatie van tien jaar geleden, toen er zo'n dertig winkelpanden aan de Hoogstraat leegstonden." Burgemeester actief in nieuwe stichting Schiedam Een 20-jarige man uit Voorburg is gistermiddag met tractor en al in de sloot langs de Groene weg in Schiedam-Kethel' terecht gekomen. De man was het gras langs weg aan het maai en. Onder het gewicht van de tractor schoof een deel van de berm weg en het gevaarte kan telde. De geschrokken man hield aan het ongeluk slechts een nat pak over. Er moesten twee hijs kranen aan te pas komen om de zwaar beschadigde tractor weer op het droge te hijsen. Brandweer en personeel in actie tegen de wateroverlast bij Gasterij Fritsy. Vliegend boven Schiedam maakte Henk van Westering deze luchtopname van het GTB- terrein. Centraal op de foto de honderd witte, Lego-achtige wo ningen uit de eerste nleuwbouw- fase. Op do voorgrond en links de tweede fase: langs de Hoofd straat krijgen de huizen al vorm, erachter zijn alleen nog de fun damenten te zien. De woningen aan de Hoofdstraat staan nogal teruggedrongen ten opzichte van de bestaande rooilijn, onder meer omdat het tegenoverlig gende bedrijf Lauwaars (onder aan op de foto) enige stofover- last geeft. De bebouwing van het GTB-terrein, vroeger zo sterk vervuild geraakt door de gasfa briek dat de grond afgegraven moest worden, nadert haar vol tooiing. Rechts op de foto loopt, met een boogje, de Nieuwe Ha ven. Ook is, rechts van de Hoofdbrug, nog een stukje te zien van de Plantage en de Lan ge Nieuwstraat. Rechtsboven loopt de Westerhaven. De bos- sage aan de Hagastraat maakt over enige tijd plaats voor nieuwbouw. Helemaal bovenaan ligt de Groenelaan en linksboven lopen de zijstraatjes van de Dwarsstraat. Schiedam/Vlaardingen Tientallen kelders en wo ningen kwamen blank te staan, toen gisteravond rond half negen een on weersbui losbarstte. Het viaduct van de mr. L.A. Kesperweg in Vlaardin gen moest worden afge sloten, omdat het onder water stond. Ook bij het van de 's in Schie dam ontstond waterover last, maar dat viaduct hoefde niet te worden af gesloten. Kort nadat de plensbui losbarstte stroomden de telefoontjes bij de politiekorpsen binnen. In Schie dam moest de brandweer kelders aan de Snelliussingel, het Fabri- plein, de Singel en de Groenelaan leegpompen. Slager en kaasboer Erik Meijer aan de Groenelaan moest zijn winkels Ieegvegen en dweilen. Bij de wolkbreuk van 20 mei kwamen winkels en wonin gen aan de Groenelaan ook al on der water te staan. Boze bewo ners dreigden toen, dat zij zouden weigeren nog langer rioolbelas ting te betalen. Zij wijten de wa teroverlast aan laksheid van de gemeente, Ook in Gasterij Fritsy aan de Westhavenkade in Vlaardingen moesten de stoelen en tafels aan de kant De brandweer pompte de ondergelopen zaak leeg en werd daarbij driftig geholpen door schrobbend en boenend per soneel. Net als de bewoners van Schiedam-Zuid een maand gele den mopperde eigenaar Frits Warmenhoven op de gemeente. De brandweer moest in Vlaar dingen zestien woningen leeg pompen. Een tak die door de stormwind werd afgerukt kwam terecht op twee auto's op het parkeerterrein van voetbalclub Excelsior 20 in het Beatrixpark in Schiedam. DOOR CHRIS WOERTS Tegenover deze krant ontkende Van Lier eerder iets van de nieu we stichting te weten. Bovendien zei hij: „Wat de omroep verder doet, dat moeten die mensen zelf maar weten." Onder het bedrijfsleven in Vlaar dingen circuleert momenteel echter een brief, waarin de eerste burger van de Haringstad de nieuwe stichting aanprijst Drie bedrijven hebben al een donatie van 2400 gulden toegezegd: de Bondsspaarbank, schoonmaak bedrijf Heto en de Rabobank. Van Lier roept In zijn ondersteu nende brief bedrijven op om vooral geld te geven aan de nieu we stichting Omroep Faciliteiten om op die manier de Omroep Vlaardingen te steunen. „Ik sta nog steeds achter die brief," aldus de burgemeester in een eerste reactie. „De twee stich tingen hebben niets met elkaar te maken, het zijn aparte rechtsper sonen. Dat dezelfde mensen in de stichting zitten zegt mij niets, dat zie je wel vaker. Ik wist inder daad van het bestaan van de stichting, maar niet dat deze al was opgericht Ik heb de stukken pas gisteren gekregen. In het col lege gaan we nu bekijken of de omroepwet niet wordt overtre den." Motie Direct nadat de gemeenteraad in november 1985 een motie had aangenomen, waarin om steun voor de lokale omroep weid ge vraagd, is het bestuur van de lo kale omroep om de tafel gaan zit ten met burgemeester Van Lier en de toenmalig" wethouder Jan Madem. Toen is de oprichting van een tweede stichting bespro ken. De stichting Omroep Faciliteiten heeft gisteren haar officiële status gekregen. Voor de Schiedamse notaris J. van der Valk passeer den de statuten. Voorzitter van de nieuwe stichting is Henk van Goor en bestuurslid is Wim Bé- nard. Beiden hebben ook zitting in de stichting Omroep Vlaardin gen, respectievelijk als penning meester en als secretaris. „De rol van de burgemeester is heel bedenkelijk," stelt SP-raads- lid Remi Poppe. „We zullen de betrokkenheid van Van Lier tij dens de raadsvergadering van morgen aan de kaak stelten. Hij heeft informatie achtergehou den. De burgemeester heeft, zoals dat deftig heet, het mediabeleid in zijn portefeuille, maar de loka le omroep is gewoon een hobby van hem. Daar moet koste wat kost geld ingepompt worden. Maar zo dom zijn we niet, het moet allemaal wel kloppen." de noodlijdende tak Omroep Vlaardingen subsidie, terwijl een verwante stichting voldoende middelen heeft om allerlei zaken te bekostigen. Subsidie is dus overbodig, stelt Poppe onom wonden. De stichting Omroep Faciliteiten moet ervoor zorgdragen dat ver schillende zaken kunnen worden aangeschaft ten behoeve van de Omroep Vlaardingen. Zo staat de aanschaf van reportageappera- tuur, een reportage wagen, een mobiele studio, het aansluiten van bejaardentehuizen en instel lingen op de omroep en het reali seren van stereo-geluid op het verlanglijstje. Donateurs zouden de gelden binnen moeten bren gen. „Allemaal mooi en aardig, maar daar hoeft natuurlijk geen twee de stichting voor in het leven ge roepen te worden. Donaties zijn volgens de mediawet niet verbo den. Je krijgt straks de situatie dat de Omroep Vlaardingen vol ledig afhankelijk is van de stich ting Omroep Faciliteiten. Wij ge ven dus geld aan de lokale om roep, maar indirect aan een stich ting waar we niets mee te maken ting Willi ien hebben." Ook de betalingen van kabelex ploitant Infoeab moeten door de nieuwe stichting worden be heerd. Onthullingen Meteen na de onthullingen in het Rotterdams Nieuwsblad van gis teren vond in het Weeshuis een gesprek plaats tussen het bestuur van de Omroep Vlaardingen en Remi Poppe. Het bestuur wilde opheldering geven over de op richting van de nieuwe stichting. Het SP-raadslid: „Maar echt wij zer ben ik niet geworden. Het uit lekken van de oprichting van een nieuwe stichting is als een bom ingeslagen. Ze hadden het geheim willen houden tot na de raadsvergadering van morgen. Op al mijn vragen kreeg ik ont wijkende of vage antwoorden. Het klopt van geen kant en dat zullen ze merken ook." Dreigende taal uit de mond van Remi Poppe. „Ik zie het ilng steeds zo: de gemeente geeft aan Functies Het vermengen van functies is Remi Poppe eveneens in het ver keerde keelgat geschoten: „Stel dat ze ruzie krijgen, waar blijft het geld dan? Ik vraag me ook af of het geld alleen gebruikt gaat worden voor facilitaire steun. Wie zegt mij dat er geen betalin gen worden verricht aan perso nen. Het college moet het hele voorstel maar terugnemen, want op deze manier kan het echt niet" Het is de bedoeling dat donateurs van de Faciliteiten Omroep naamsvermelding krijgen in een driemaandelijks uit te brengen krantje. Het gaat om bijdragen van minimaal 750 gulden per jaar. Als bedrijven 1750 gulden of meer betalen, dan krijgt men naamsvermelding op de aan te schaffen reportage wagen. „Het zijn verwerpelijke praktij ken, waar geen gemeenschaps geld aan mag worden besteed," besluit Remi Poppe. Schiedam Slagerij en wors tmaker J.E. Zijdenbos BV mag afvalwater lozen op de riolering- Het bedrijf aan de Van Heek straat krijgt hiertoe een vergun ning van ourgemeester en wet houders van Schiedam, Maasland De gemeen teraad van Maasland ver leent medewerking aan een kleinschalige Foppen- plas. Unaniem ging de raad gisteravond akkoord met het voorstel van B en W om de Foppenpolder voor slechts eenderde deel onder water te laten zet ten, Het compromis in. de al velejaren durende impasse over de polder is aangegeven door het Bureau van Uitvoering van de recon- strucuecommissie Midden-Delf land, dat zelf in de polder is ge vestigd. In twee varianten blijft de polder voor zestig tot zeventig hectare de agrarische functie be houden. Het achterste deel van de polder wordt dan onder water gezet De belangrijkste functie van dit meertje, dat van tal van eilandjes zal worden voorzien en 25 tot 34 hectare groot moet worden, is het verkrijgen van meer ligplaatsen voor de watersporters. Vlak voor de raadsvergadering in Maasland, was de inundatie van de polder ook door het recre atieschap besproken, waarin on der meer de Waterweggemeen ten vertegenwoordigd zijn. Ook het schap voelt voor een compro mis, zij net dat er dan wel elders 25 hectare vervangend water ten koste van het agrarisch gebied moest komen. Maasland trekt de behoefte daar aan in twijfel. „Ik pleit niet voor vervangend water", aldus wet houder Chris Keijzer, „zeker niet als dat ten koste moet gaan van landbouwgrond. Dat water moet dan maar komen in een gebied dat al recreatief is." Morgen neemt de reconstructie- commissie een beslissing. Alleen als het compromis aanvaardt wordt, is Maasland bereid het be stemmingsplan te wijzigen. Maasland Er komt een nieuw pontje in de Maas- landse vlieten bij het Bommeer. Voor de duur van voorlopig twee seizoe nen gaat het pontje varen tussen het eind van de Kwakelweg en de golf cours in de Broekpolder. Onderweg doet het pontje het Veerhuis aan het eind van de Foppenpolder aan. Het is alweer enkele jaren gele den, dat de hoog bejaarde veer man Comelis van Dijk zijn acti viteiten slaakte. Het Veerhuis ging vervolgens xn andere had den over, en wet de Delftse Wa tersportvereniging Tientalten jaren roeide Van Dijk op en neer tussen. Kwakelweg en Veerhuis. Voor de legendarische prijs van een dubbeltje zette hij zijn klanten over. Op 93-jarige leeftijd zat hij met zijn niet af te denken hoed nog altijd kaars recht in zijn bootje, om met ferme halen naar de overkant te roeien. Met het nieuwe pontje komt weer iets van die nostalgie terug. De nieuwe veerdienst is een initi atief van het Recreatieschap, dat hiermee het gebied voor de re creanten en passanten beter be reikbaar wil maken. Het pontje wordt donderdagmid dag officieel door gedeputeerde Borgman in gebruik gesteld. De veerman komt uit Schipluiden en vaart 38 uur per week, tot be gin oktober, door de weeks van twee tot zeven uur en in het weekend van tien tot zeven. Op maandag vaart de pont niet Er zijn aparte -tarieven voor een overtocht met de veerpont voor voetgangers, fietsers en voor fiet sers met een fiets met aanhanger.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1