Eurotax laat zich niet intimideren Jong Schiedam valt voor voorspelbaar Jeugdland Aantal misdrijven daalt VIAARDINGS DAGBLAD SEHDAMSCHE COiiiMNT NIEUWE 11IERIES CflBISIF Holy peilt wensen van bejaarden Hinder groene golf verdwijnt m Schiedam in trek bij bedrijven Comprimo slaat via Schiedam vleugels uit Schiedam-Oost krijgt geen wisselwoningeit Bijl gaat er makkelij kin Kreupelstraat: renovatieplan Geen huur verhoging voor bewoners zakkende huizen lm. Siso geeft energieles Hoogstraat wil promotieteam De Vaart mag experimenteren ■llIIIWII 3,30 AC Vtodingg Postbus 110, 3131 BC Vlaardingon. Tyfoon: 010-43432* 4352066, 4350557 sportredactie: 4345209 DINSDAG 1 JULI 1986 SchiedamHet verzoek van het projectteam voor de stadsver nieuwing in Schiedam-Oost om voor de buurtbewoners rond de Laurens Costerstraat en het Boerhaavepiein een aantal wis selwoningen beschikbaar te stel len, zolang de sloop en nieuw bouw duurt, is door B en W afge wezen, Het projectteam deed het verzoek al in maart. De ambtena ren en betrokken buurtbewo ners, die in het team zitting heb ben, vonden dat de huidige be woners moeten kunnen terugke ren naar hun oude buurt, als de nieuwbouw eenmaal gereali seerd 3s. Het bescftiRbaarsteilen van wissetwoningen leek hiertoe een logische maatregel. B en W reageren echter afwijzend. "Schiedam Rotterdamse taxi chauffeurs mogen gedreigd heb ben wagens om te kiepen, als Eu rotax en andere niet-Rotterdam- se taxibedrijven nog langer klan- Schiedam Het lijkt we! of steeds meer Schiedammers de bomen in hun tuin zat zijn. Er is de laatste tijd een opmerkelijke toename van het aantal aanvra gen om een kapvergunning. Het gaat dan ook als een lopend vuur tje door de stad, dat het tegen woordig geen enkele moeite meer kost om van B en W toe stemming te krijgen een boom om te hakken. Zolang het gaat om groen op eigen 'erf' knijpt de gemeente een oogje toe, is de al gemene indruk. Het vreemde is alleen dat er zoveel vergunnin gen worden aangevraagd, juist in een tijd dat de bomen in volle bloei staan. Het gaat om verschillende bo men. In het geval van huize Frankeland zijn de aangevraagde kapvergunningen niet opzienba rend, het kappen heeft hier te maken melde bouw van 153aan leunwoningen. Vier Italiaanse populieren, een hemelboom en een plataan stonden de bouw in de weg. De andere bomen staan elders in de stad. Timmerfabriek Maij aan de Hoofdstraat wil .van een es af, mevrouw A.M. van der Hoeven aan de Vondellaan krijgt vergun ning een kastanje te verwijderen, A.J. Farla aan de Willem de Zwijgerlaan mag een beuk rooien en J. Schneider aan de Louise de Colignystraat mag een taxus weghalen. Vlaardingen Dienstencen trum Holy houdt in de maanden juli en augustus een onderzoek naar de wensen van potentiele -toekomstige bezoekers. Vierhon derd 65-piussers in Holy-Zuid krijgen een enquêteformulier thuis waarin naar hun behoefte wordt geïnformeerd. Bovendien ontvangen 50-plussers een zelfde formulier. Aanleiding voor het groots opge zette onderzoek is de verhuizing van het dienstencentrum,' dat volgend jaar van de Willem de Zwijgeriaan naar de hoek Fa zantlaan/Lepelaarsingel wordt overgebracht. De enquête is sa men met de bewonereorganisatie Holy-Zuid opgesteld. Er wordt dan ook niet uitsluitend gevraagd naar het meest wenselijke activi teitenpakket in het toekomstig dienstencentrum. Ook worden vragen gesteld over maatregelen die de leefbaarheid in de wijk moeten verbeteren. Zo zijn er bij voorbeeld vragen over veiligheid en het openbaar vervoer, Schiedam De Historische Ver eniging Schiedam is in de gele genheid gesteld een renovatie plan in te dienen voor het be dreigde Buitenhofje van Belots aan de Kreupelstraat. De achttiende eeuwse' huizen wórden" onbewoonbaar ver klaard, maar aannemer H.J.A. Sondermeijer, lid van de Histori sche Vereniging en van de WD, heeft met zijn ideeën weten te be vorderen dat niet automatisch tot sloop wordt overgegaan. De vereniging haalde honderden handtekeningen op om tegen sloop van de huisjes te ageren. Wethouder, Zijdeveld' heeft de vereniging uitgenodigd met een renovatieplah op tafel te komen. „ten in de Maasstad blijven opha len het Schiedamse bedrijf trekt zich niets van die dreige menten aan. Directeur Jan van der Meer voelt zich op geen en kele manier weerhouden, want hij weet zich gesteund door de wet. Sinds de Rotterdamse taxis taking, waarbij stakende chauf feurs probeerden om eenzijdig de afspraken met Eurotax en andere bedrijven bij te stellen, is er in de praktijk niets veranderd. Dat houdt in, dat als klanten in Rotterdam naar Eurotax bellen, het dit bedrijf vrijstaat om een wagen te sturen. Op bestelling ophalen mocht vroeger ook en dat blijft mogen, benadrukt Van der Meer, die Rotterdam een te belangrijke stiel vindt voor zijn bedrijf om zomaar te laten lopen. De stakende Rotterdamse chauf feurs eisten dat Eurotax hiermee zou stoppen. Zij wezen erop dat er afspraken zijn dat taxi's niet bui ten hun eigen vervoersgebied mensen van de straat oppikken en dat dat ook maar moet gelden voor bestellingen. Alleen Rotter damse chauffeurs zouden dan in Rotterdam gebeld mogen wor den, Maar Eurotax vindt dat on zin: „Mogen mensen alsjeblieft 7„elf bepalen met welke taxi zij willen rijden?" Vlaardingen Autoverkeer mag van de Van der Driftstraat voortaan alleen nog rechtsaf in de richting van de Westlandseweg. Dat geeft ge mopper van automobilisten, zeker nu het werk in volle gang is en er af en toe opstoppingen zijn. „Maar de reconstructie komt het langzaam ver keer, voetgangers en fietsers die de Burgemees ter Pruissingel moeten oversteken, alleen maar ten goede," vertelt verkeers ingenieur Wim van Loosbroek. „Ze maken weer eens een zooitje van het ver keer," klagen automobilisten. Maar dat is toch zeker niet de bedoeling van de reconstructie, waarmee onlangs is begonnen, legt Van Loos broek uit. „De verkeerslichtenregeling op het traject van de Burgemeester Heusdenslaan tot aan de Billitonlaan wordt veranderd. De 'groene golf voor autoverkeer blijft bestaan, maar die wordt alleen nog ingeschakeld als de drukte daar aanleiding toe geeft" De groene golf was tot nu toe de hele dag in wer king. „Dat was voor overstekende voetgangers en fietsers, trouwens voor al het verkeer uit de zijstraten, heel vervelend," aldus Van Loos broek. „Die stonden vaak te wachten voor ver keer dat niet kwam. Dat euvel wordt nu verhol pen." De reconstructie van de Van der Driftstraat is aan het einde van de week klaar. Alleen een klein stukje bestrating moet nog worden aange bracht. De verkeerslichten op de rest van de Heusdenslaan en de Pruissingel worden in de komende twee maanden vervangen. De reconstructie van de Van der Driftstraat is zo gostf als klaar. AWM stelt Muwi aansprakelijk Johan bezig met goed gevolg goocheltruc uit te voeren. Hij snapt zelf met wat hij presteert. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis' De Algemene Woningstichting Maassluis (AWM) heeft Muwi, onderdeel van bouwgigant Neder- horst, aansprakelijk gesteld voor de verzakkingen van de huurwoningen in de Steendijkpolder. .Schiedam Loco-burgemees ter Chris Zijdeveld leek gister morgen wel een beetje loco op z'n Spaans. Hij stak in een stem mig blauw maatkostuum rond uit schril af bij de tientallen kin deren en ouders, die het start sein voor het rondtrekkend 'cir cus' Jeugdland in meer gepaste zomerkleding beleefden. Zijdevelds korte, van een per kamentrol opgelezen openings speech, was blijmoedig genoeg om een losser outfit te recht-' vaardigen. „Tien keer Jeugd land. Da's niet niks," sprak de stadsbestuurder in begrijpelijke kindertaal. Het vervolg drong ongetwijfeld nog duidelijker door tot de kinderen. „Jullie krijgen daarom allemaal een zonnepet, ballon,suikerspin, popcorn en een ijsje," onder streepte de wethouder het fees telijke karakter van de tweede jubileum editie. Het tiende Jeugdland stond gis teren met een reeks voorspelba re activiteiten en een serie nieu we bezigheden achter het Stadskantoor. De openingsdag stond vooral in het teken van een podiumprogramma met ballet, goochelen en muziek. Het geheel werd omlijst met een gigantisch groot aapspringkus sen, looptrainers, een draaimo len en uiteenlopende behendig heidsspelletjes. Vanaf het begin om elf uur werden de kinderen direct nauw bij het podiumgebeuren betrokken. Voordat de kleine Johan er erg in had stond hij op de planken als heuse goochelaar om, tot zijn eigen stomme ver bazing, een aantal zakdoeken te laten verdwijnen. Zijn gelegen heidssecondante Alice snapte er niet meer van. Voor de samen gedromde Schïedammertjes zat destemminger meteen goed ir De komende drie weken trekt- hei 'circus' door de stad waarbij steeds wisselende activiteiten aan de Schiedamse jongeren worden aangeboden. Het klap stuk moet het slotfeest in het Beatrixpark worden. Dat staat vrijdag 18 juli volledig in het te- ken van de middeleeuwen met een ridder- en narrenspel, du- katenrace en sehatveroveren. Vlaardingen Het aantal bij de recherche aangegeven misdrij ven was in 1985 beduidend lager dan in '84. a Dat blijkt uit het giste ren verschenen jaarverslag van de Vlaardingse politie. In 1984 sprak commissaris Anton Spel nog van een Verontrustende stij ging' van vooral de kleine crimi naliteit. Die stijging is vorig jaar omgezet in een daling. Werden er in '84 nog 4210 rpisd rijven aange geven, vong jaar waren dat er 3573. De daling van het aantal misdrij ven geeft echter nog geen reden tot juichen, meent Spel. Het aan tal winkeldiefstallen daalde en er werden minder fietsen gestolen. De politie schrijft die verminde ring toe aan intensieve surveil lance in de zomermaanden en aan het feit dat in veel fietsen in middels de postcode staat gegra veerd. Het aan Lal inbraken bleef gelijk. De commissaris wacht zich er voor, voorbarige conclusies te trekken uit de op het oog gunsti ge cijfers. ,,Het zal nog moeien blijken of hier niet sprake is van een eendagsvlinder," schrijft hij. Zorgwekkend vindt Spel het, dat het steeds moeilijker wordt om geschikte kandidaten te interes seren voor het vak van politie agent Gemiddeld tier procent van het aantal posten bij het Vlaardingse korps is niet bezet De wervingsmachine draaide in 1985 op volle toeren .er werden veel advertenties gezet, een nieu we folder gemaakt en tijdens een open dag werden sollicitatiefor mulieren uitgereikt maar het resultaat was bedroevend. Van 1981 tot en met 1985 daalde het aantal medewerkers van de poli tie met 23. Het bouwbedrijf is echter al enige tijd failliet, maar de afwikkeling van de ondergang van de bouw gigant is nog in volle gang. Bij Nederex, de nieuwe naam voor het bedrijf, heeft de AWM de claim nu neergelegd. „Het is te proberen," aldus Jan Barendregt, directeur van het ge meentelijk woningbedrijf in Maassluis. „De afwikkeling van het faillissement loopt neg steeds. Stel je Muwi niet aansprakelijk, dan kun je het helemaal wel ver geten. We proberen het gewoon." Het probleem van de verzakkin gen speelt voor alle 233 huurwo ningen in de wijk. Er komt een nader onderzoek. Jan Baren dregt „In september gaan we weer metingen verrichten. Dan kunnen we zien of de verzakkin gen doorgaan of niet. Ook graven we. de grond weg rond enkele pa len, zodat we kunnen zien of ze zijn aangetast." - De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder heeft ook aange drongen op een onderzoek in verband met de verontreiniging van de bodem. „Maar eerlijk ge zegd zie ik de bodemverontreini ging niet als een oorzaak van de verzakkingen," stelt Jan Baren dregt resoluut vast. „De verzak kingen treffen alleen de huurwo ningen. De koopwoningen ver zakken niet en gif maakt nu een maal geen verschil tussen een koop- of een huurwoning. We zullen het wel onderzoeken, maar de resultaten zullen denk ik mijn vermoedens bevestigen: het heeft niets met de bodemveront reiniging te maken." Last De huurders van de huizen heb ben weinig last van. de scheuren. Klachten komen wel binnen, maar een oplossing voor het pro bleem kan jaren duren. In de tus sentijd hoeven de bewoners ech ter geen huurverhoging te beta len: „Dat heeft echter meer te maken met algehele bodemver ontreiniging van de woning, dan met de scheuren in de muren, al heeft het wel met elkaar te ma ken," aldus Jan Barendregt. „Staatssecretaris Brokx heeft in een circulaire aangegeven dat in wijken waar een onderzoek naar bodemverontreiniging aan de gang is, geen huurverhoging op gelegd hoeft te worden. Wij vol gen die maatregel." De directeur van het 'woningbe drijf vreest dat het een jarenlange slepende kwestie zal worden. „Je hebt het gezien aan de Zakkende Zanevelder, dat duurde ook ja ren." Het nader onderzoek moet nu uitwijzen in hoeverre de verzak kingen schadelijk zijn voor de kwaliteit van de woningen. Jan Barendregt: „Als de verzakkin gen doorgaan, dan kan het wel een erg kostbare zaak worden. Alle woningen moeten dan wor den gerepareerd en dat is een langdurige en kostbare zaak." De verzakkingen aan de huizen in de Steendijkpolder werden vo rig jaar geconstateerd. Eerst werd gedacht dat het beton door de in werking van giftige stoffen was aangetast. Van die gedachte is nu afgestapt. Vermoedelijk is aanne mer Muwi verantwoordelijk voor de verzakkingen. Een nader onderzoek moet dat uitwijzen. Experts van Nederex zijn ook be zig met een onderzoek: „Van die kant horen wij natuurlijk niets. Ik weet alleen dat mensen van het bouwbedrijf ook in de Steen dijkpolder bezig zijn de zaak aan het onderzoeken." Vlaardingen Het stedelijk in stituut voor samenlevingsop bouw (Siso) gaat in samenwer king met de stichting Energie Anders een cursus voorlichting energiebesparing organiseren. De cursus is bedoeld om buurtbe woners op te lelden tot voorlich tere op het gebied van energiebe sparing in de huishouding. De op leiding begint in het najaar en deelnemers dienen zich voor 16 juli op te geven bij Leo van Ger- ven in het Siso-kantoor aan de Van der Werffstraat 15. De voorlichters kunnen na de cursus de wijken in om daar op allerlei bijeenkomsten te vertel len over de praktische kanten van energiebesparing. De cursus bestaat uit vier theorieavonden en één praktijkles. De cursusa vonden zijn 18 en 25 augustus en 1,8 en 15 september. Deelname is gratis. Waterweg-Noord Het bedrijfs leven ziet Schiedam als één van de meest aantrekkelijke vesti gingsplaatsen in de regio. Vorig jaar stond de stad in de top vier van Rijnmond, waar het de uit gifte van zogenaamde droge be drijfsterreinen betrof. Alleen Rotterdam deed meer grond van de hand. Capelle aan den Ijsselen Ridderkerk zijn eveneens intrek. In het onderzoek van Rijnmond zijn de gebieden die direct aan het water liggen (natte bedrijfs terreinen) buiten beschouwing gelaten. Schiedam gaf in 1985 zeven ter reinen uit met een totaalopper vlakte van 6,10 hectare. Dat steekt bij voorbeeld positief schril af bij de vijf terreinen van slechts 0,87 hectare, die Vlaardingen kwijtraakte. Over de gehele linie was I9B5 een goed jaar voor de uitgifte van droog bedrijfsterrein. In totaal werd 35,54 hectare toegewezen. In '83 en '84 was dat respectieve- lijk nog slechts 19.31 en 24,86 hec tare. Vanaf 1975 heeft Schiedam 31,45 hectare uitgegeven tegen Vlaar dingen slechts 7,17 hectare. Maas sluis heeft zich in die periode stil gehouden. Sinds 1975 zijn er geen terreinen meer uitgegeven. •Schiedam De winkeliersvere niging Hoogstraat wil een team in het leven roepen, dat bij spe ciale gelegenheden de promotie van het winkelcentrum móet gaan verzorgen. Het is de bedoe ling dat leden van dat team op straat promotie-materiaal gaan uitdelen. Zij zullen in een specia le, herkenbare outfit worden ge stoken. Geïnteresseerden kun nen schriftelijk solliciteren. Zij moeten een pasfoto meesturen en ouder dan 18 jaar zijn. Pindaboer John van Buuren, voorheen bestuurslid van de win keliersvereniging Hoogstraat, neemt in het vervolg de coördi natie rond de Zondagsmarkt op zich. Vlaardingen Openbare scholengemeenschap De Vaart mag van het ministerie van onderwijs en wetenschappen het nieuwe schooljaar be ginnen met een dubbel-experiment. Behalve voor een driejarige oplei- ding voor voortgezet basisonderwijs wordt De Vaart ook een proeftuin voor het beroepsonderwijs, dat daarop moet volgen. De Vaart is een van de elf scholengemeenschappen in Nederland, die toestemming heeft gekregen voor het experiment. De scholenge meenschap kreeg in oktober 1984 al toestemming voor een experi ment met voortgezet basisonderwijs, maar wilde daar niet aan begin nen voordat de leerlingen ook een vervolgopleiding kon worden aan geboden. De toestemming voor dat dubbel-experiment kwam snel. Burgemees ter en wethouders dienden op 20 mei een aanvraag in en kregen on langs te horen dat die aanvraag is gehonoreerd, Schiedam De toenemende vraag in de regio Rotterdam naar advies- en ontwerpbureaus voor engineering is voor Comprimo BV te Amsterdam reden geweest om in Schiedam een kantoor te openen. Van hieruit wil het be drijf de vleugels uitslaan naar de Rijnmond. De Schiedamse vesti ging is geopend aan de 's-Grave- landseweg 555. Comprimo is een grote organisa tie voor engineering en contrac ting en heeft in binnen- en bui tenland twintig kantoren. Het be leid is erop gericht kennis dicht bij de klant te brengen. In Schie dam richt Comprimo zich speci fiek op kleine multidisciplinaire projecten, als aanvulling op en ondersteuning van Folydesign Spijkenisse, eveneens een volle dige dochter van Comprimo BV. Het bedrijf beeft exvaring met olieraffinaderijen, petrochemi sche industrie, energie-optimali satie, milieu en veiligheid. Zo zijn energie- en milieubeschermende opdrachten een wezenlijk be standdeel van de activiteiten. Hel bedrijf verricht haalbaarheids studies en maakt basisontwerpen, verzorgt aankoop, expeditie, in spectie. constructie- en bouwtoe zicht en projectmanagement; ook de complete oplevering en inge bruikstelling van fabrieken kan door Comprimo worden ver zorgd. 7-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1