Provincie: Steendijkpolder onaanvaardbaar vervuild Schiedam is Neerlands schoonste niet m Verdachte bankoverval vrij gesproken Woonfunctie blijft bestaan 1AUB1GS OASBUD SCHIOAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG GDIiSI! Bibliotheek krijgt cadeau Rapport deelt eerdere conclusies van Rijnmond Gevolgen voor NNPZ Botsing tegen burgemeester Geen extra pont Tour in de bieb VW-directeur PiRard vindt Hoogstraat ronduit vuil Cemsto kijkt in Schiedam Er zijn meer bankjes nodig D66: heropen besprekingen □WATERWEG WOENSDAG 2 JULI 1986 Regionale redactie: Brede Havenslraa; 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis -Het rapport over de ernst van de bodem verontreiniging in de Steen dijkpolder kan ook gevolgen hebben voor de Noord Nieu- welandse Polder Zuid (NNPZ). In die wijk heeft een oriënterend onderzoek uitgewezen dat er sprake is van matige bodemverontrei niging. De wijk is opgespoten met hetzelfde havenslib als de Steendijkpolder. De over heid heeft zich op het stand punt gesteld, dat eerst de re sultaten van de Steendijkpol- der worden bekeken en dan wordt bezien of er ook maat regelen nodig zijn in de NNPZ. Nu is aangetoond dat er in de Steendijkpolder sprake is van een onaanvaardbare si tuatie, is ook de vraag actueel geworden of dat ook voor de NNPZ het geval is. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De bodem verontreiniging: in de Steendijkpolder (800 wo ningen) is van een on aanvaardbaar hoog ni veau. De situatie in de grootste gifwijk van Ne derland is dusdanig dat de bewoners dagelijks in contact komen met de bo demverontreiniging via de inname van bo demdeeltjes, de con sumptie van geteelde ge wassen en mogelijk zelfs via het drinkwater. Be heersmaatregelen wor den door gedeputeerde staten, vooruitlopend op een sanering, echter niet noodzakelijk geacht. Wel moeten jonge kinde ren zoveel mogelijk het contact met de grond vermijden. Het dagelijks contact leidt tot een zodanige extra blootstelling dat enkele normen worden over schreden. In de rapportage van het nader onderzoek worden deze extra blootstellingen onge wenst genoemd. Ze moeten wor den voorkomen. Een sanerings onderzoek moet uitwijzen op welke manier. Ook de risico's voor de gezond heid worden in het rapport aan de orde gesteld. Op korte termijn wordt geen meetbare of waar neembare gezondheidsschade verwacht door de verontreinigin gen. In de schatting zijn echter de verhoogde blootstellingen niet in verband gebracht met samen hangende verontreinigingen in de binnen- en buitenlucht. Het gebruik van geneesmiddelen, overgevoeligheden van mensen en beroepsmatige of andersoorti ge blootstelling zijn. eveneens niet ingecalculeerd. De deskundigen sluiten niet uit dat er schade ont staat op de lange termijn. De situatie in de Steendijkpolder is zondermeer ernstig te noemen. Gedeputeerde dr.J.W. Hekkel- raan heeft vandaag in het Rijn mondhuis in Rotterdam uitleg gegeven over de situatie in de Steendijkpolder. De bewoners van de wijk zijn via een extra nieuwsbrief op de hoogte ge- Rotterdam De rechtbank heeft gisteren een 2 I-jarige Rotterdam mer vrijgesproken, die ervan werd verdacht op 25 maart in Schiedam de Rabobank aan de Rroersvest te hebben overvallen. De rechtbank vond de bewijzen tegen hem te mager en tegenstrij dig. Schiedam Een jongetje, dat gisteren over de stoep fietste op het Emmaplein en ineens de weg overstak, zag te laat dat burge meester Scheeres daar ook reed. Gelukkig reden geen van beiden hard: het was een zacht botsinkje van fiets tegen auto. Het jongetje viel, maar stond met een weer op, want er overkwam hem iets ontzettends waarvoor hij thuis een pak slaag vreesde: van schrik had hij in zijn broek geplast Het openbaar ministerie had de eis tot veroordeling uitsluitend gebaseerd op de verklaringen van drie getuigen, die op het mo ment van de overval met een vuurwapen werden bedreigd. De getuigen spraken elkaar op es sentiële punten (met name kle- .ding en stem) tegen. Bovendien zou de spoorwegpolitie van Rot terdam onzorgvuldig hebben ge handeld bij de aanhouding van de verdachte. De Rotterdammer werd opge pakt aan de hand van een compo sitiefoto die van hem circuleerde. De politie confronteerde de getui gen vervolgens met een foto van de 'dader' en verzuimde hen een keuzemogelijkheid voor te leg gen. Dat is wel gebruikelijk m dergelijke situaties. De vrijsprbak is ook ingegeven door het feit dat andere bewijzen ontbraken. Het openbaar minis terie kon op de zitting geen wa pen, vingerafdrukken of buit overleggen. MaassluisTijdens de reno vatie van de Beneluxtunnel zal geen tweede veerpont worden ingezet tussen Maas sluis en Rozenburg. De twee gemeentebesturen hadden een verzoek daartoe per te lex bij gedeputeerde stateii ingediend. Het provinciaal bestuur wil de best aan het verzoek mee werken om tussen 4 juli en 3 augustus een extra boot te la ten varen tussen Maassluis en Rozenburg. Nu één tun nel wordt afgesloten» worden veel opstoppingen verwacht De stadsbesturen van Maas sluis en Rozenburg voorzien ook een extra drukte bij het veer en wilden de drukte op vangen door het laten varen van een extra pont Momen teel vaart slechts een pont tussen de twee steden. Jaren lang waren dat er twee, maar door bezuinigingen is daar jaren terug vanaf gestapt De veercommissaris heeft echter een negatief advies uitgebracht aan GS. Volgens de commissaris wordt nu al volgens de maximale fre quentie gevaren en is er ook geen personeel beschikbaar. bracht Pas dinsdagmiddag heeft het college van gedeputeerde sta ten de brief vastgesteld en in de loop van de dinsdagavond von den de bewoners de brief in de bus. Het college van burgemees ter en wethouder van Maassluis kwam maandag nog in spoedzit ting bijeen om de brief te bespre ken. Rapport Het rapport, dat pas in de namid dag is vrijgegeven, spreekt van zeer ernstige overschrijdingen van de als veilig gehanteerde normen. De samenstellers van het lijvige boekwerk, J.H.A. Driessen en M.A.C.M. Huybregts van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond concluderen: „Het blijkt dat het opgebrachte havenslib sterk is verontreinigd met arseen, minerale olie, chloor- pesticiden (aldrin en isodrin), PCB, PAK, tolueen en diehloor- benzeen." Een nog veel groter aantal verbindingen kamt in ma tig verhoogde concentraties voor in de baggerspecie, Zware meta len komen in verhoogde mate in alle lagen van het havenslib voor. „De oppervlakkige bodemlagen (0-1,2 meter) zijn eveneens matig tot sterk verontreinigd met meta len metalen, drins en de parame ter EOX. Arseen blijkt volledig aan de bodem gebonden te zijn," zo wordt in het rapport gesteld. Ook hockeyvereniging Ever green krijgt te maken met de ver ontreiniging van de bodem. De onderzoekers: „Ondanks de af graving die heeft plaatsgevonden op de plaats van het meest zuide lijke hockeyveld is de bodem al daar tot een diepte van ongeveer 1,2 meter nog matigd verontrei nigd met arseen, zink, lood, bari um en drins. De oppervlakkige bodem rondom de tennishal op de noordelijk uitstulping van de loswal is over het algemeen ster ker verontreinigd dan de opper vlakkige bodem elders." Drins De hoogste concentratie drins, zo weten de deskundigen, zijn aan getroffen in de teen van het talud aan de Albert Schweitzerdreef in de nabijheid van de woningen aan de Einsteindreef 11 tot en met 53. Het grondwater in het havenslib is sterk verontreinigd met kwik, minerale olie, trichloorfenolen, pentachloorfenol en PSB. De op pervlakte in de wijk is sterk ver ontreinigd met diehloorbenze- nen. Ook zijn er verschillende matige verontreinigingen aange troffen. De risico's voor flora en fauna zijn volgens de deskundigen maar moeilijk te schatten. „Re genwormen zullen het mogelijk niet overleven. Ook pissebedden lopen een verhoogd risico. Een extra risico is er ook voor konij nen en muizen. Voor vogels is het risico sterk afhankelijk van de aard van het voedselpakket." Nu het nader onderzoek is afge rond kan worden gestart meteen saneringsonderzoek. Duidelijk is wel dat er maatregelen genomen moeten worden in de wijk. Eer der was dat al vastgesteld voor de locatie aan de Albert Schweitzer dreef, waar vroeger een vuilnis belt was. Maassluis Het saneringsonderzoek dat nu van start gaat in de Steendijkpolder zal ongeveer 25 weken in beslag nemen. Het college van gedeputeerde stalen heeft al een aantal aanbevelin gen gedaan. De uitgangspunten en de randvoorwaarden zijn: De versprei ding van verontreinigingen uit het havenslib met het grondwa ter moet worden tegengegaan. De extra blootstelling aan veront reinigde stoffen door de aanwezij heid van bodemverontreini ging dient te worden voorkomer De lokatte heeft als bestem ming woongebied Die bestemming blijft gehandhaafd, tenzij mocht blijken dat dit uit het oogpunt van volksgezondheid en milieu op technische en/of financieie gronden niet haalbaar is. De sanering dient te leiden tot een situatie waarin de verschil lende deelfuncties van het woongebied kunnen worden vervuld zonder dat er sprake is van enige beperking. Over de vnje-woonkeuzeregeling bestaat nog onduidelijkheid. De minister van milieu Winsemius heeft in een schrijven laten weten dat de overheid maatregelen neemt te aanzien van de psycho-sociale aspecten, maar dat deze maatregelen niet vallen onder de interim wet bodemsanering. De minister is wat de vrije woonkeuze verder betreft van mening dal de plaatselijke over heid de wenselijkheid van het treffen van maatregelen moet be oordelen. De hoogste concentratie drins zijn aangetroffen in de directe omgeving van de woningen aan de Einsteindreef. Schiedam De hoofdbibliotheek en het filiaal Nieuwland besteden de komende weken met een tentoonstelling ruimschoots aandacht aan de Tour de France, het grootste wielerspektakel ter wereld. De exposi tie geeft aan de hand van foto's een overzicht van de geschiedenis van dit ruim drie weken durende evenement. Verder is er een keur aan boeken en tijdschriften en een literatuurlijst aanwezig. Speciaal voor de tentoonstelling stond een Sehiedamse rijwielhande laar wielerattributen af en stelde het maandblad Sport International wielerpersfoto's beschikbaar. De tentoonstelling begint in de hoofdbibliotheek op vrijdag en in Nieuwland op 14 juli. In beide vestigingen kan men er tot 26 juli te recht voor een kijkje in de keuken van de Tour. Vlaardingen De Vlaar- dingse gemeentebibliotheek krijgt het restkapitaal van zesduizend gulden van de stichting Christelijke Open bare Bibliotheek (COB). Die stichting heeft besloten zich zelf op te heffen. Bij de schenking wordt als voor waarde gesteld, dat de biblio theek voor die zesduizend gulden alleen boeken van een christelijke signatuur mag kopen. De bibliotheek werd jaren lang bestierd door een com missie. waarin naast de ge meentebibliotheek ook de rooms-katholieke en de pro testants-christelijke biblio theek vertegenwoordigd wa ren. Die commissie, die over het aankoopbeleid van de bi bliotheek waakte, is onlangs opgeheven. De stichting COB heeft besloten het overgeble ven geld te schenken aan de gemeente. Die heeft er geen moeite mee, dat van die schenking alleen christelijke boeken kunnen worden ge kocht. Schiedam Cemsto is één van de tientallen schoon maakbedrijven, die meedoen aan een actie van hun over koepelende organisatie, de OSB. De actie heet 'Neder land schoon': zestig gemeen ten zullen op hun properheid en zindelijkheid worden be oordeeld. Doel is de mensen bewust te maken van stedelijke hygië ne. Voor de schoonmaakbe drijven is dat een leuke re clame. In Schiedam organiseerde Cemsto gisteren de inspectie, wan tal zit bet bedrijf in Rot terdam, ook in dit gebied is men volgens regiomanager Niemeyer wel actief: in. 'Schiedam heeft men goede klanten aan zuuxstoffabriek Hoek Loos, colafabriek Bot- telo, Tevopharm, wasserij Nijman en, sinds kort één keer in de week, de glasfa briek; voorts rijn er og wat kleinere zaken waar Cemsto schoonmaakt; en in Vlaar dingen is Windmill een be langrijke klant Niemeyer heeft zo'n 300 mensen onder zich. DOOR KOR KEGEL Schiedam „Ik zie dingen, die ziet u niet," beweert Cemsto's regiomanager Niemeyer al in de lift. Vijf mensen kijken hem verbaasd aan, ongelovig ook. Het gezelschap is zojuist in de kamer van burgemeester Heinier Scheeres geweest, op de zesde etage van het stadskantoor, en begeeft zich op weg, de Sehiedamse binnenstad in. Kijken hoe schoon het er is. De controle begint op de trap net buiten het stadskantoor. Ziet er geboend en geschrobd uit, vinden de burgemeester en mevrouw Kalsbeek van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen. Maar wacht even, daar ziet Nie meyer wat zij niet zien: in dat waaigat bovenaan de hellingbaan voor rolstoelen ligt een dikke laag stof. Dat heb je al gauw met 2o'n waaigat, maar het oordeel wordt bijgesteld: 'schoon' wordt 'redelijk schoon'. Geen hondepoep, constateert een vertegenwoordigster van de Ka mer van Koophandel. „En ik heb echt de ONS niet gebeld om het te laten opruimen voordat u kwam," zegt Scheeres. „Zo ben ik niet." „Nou, ik zou wel zo zijn," zegt de KvK-medewerkster eer lijk. Voor het stadskantoor schiet het onkruid hoog op. VW-directeur Ruud Pillard vindt dat er veel stof en papiertjes in blijven han gen en dat dat kruid niet mooi is. Burgemeester Scheeres bekijkt het anders: „Als er kruid staat is dat een teken van milieubewust beleid, want dan wordt er niet ge spoten." De voettocht gaat naar het sta tion. Op de Singel is het een vuile boel, bLikjes, stof en papier liggen er op straat, op stukjes kaalslag, maar daar wordt aan voorbijgelo pen. De actie 'Nederland schoon' richt zich namelijk alleen op en kele vaste punten, waar veel pu bliek komt: postkantoren, ge meentehuizen, stations, één win kelstraat per gemeente, één park en één sportpark. De Singel zou Schiedam kansloos maken, maar telt mooi niet mee. De tunnel onder de Horvathweg naar het station ruikt naar pies en er liggen verscheurde strippen kaarten. Daarentegen geen stof op de loketten. De prullenbakken rijn voor een kwart gevuld, de perrons kennelijk geveegd. „Even op de we kijken," zegt Nie meyer. Hij is verrast dat hij de sleutel van de wc moet halen aan het loket. „Dat is nergens zo." Maar ja, een openbaar toilet wordt anders al gauw een zwij- nestal. Burgemeester Scheeres: hier en daar een propje- Peper is gek „Kunnen we niet met de bus naar de Broersvest?" vraagt me vrouw Kalsbeek vergeefs. Op de Broersvest valt de schone wan del boule var d op. Er is weinig graffiti, de meeste gevels rijn on- beklad. Er wordt dus ook op muurteksten gelet Maar graffiti kan toch mooi zijn? „Ligt eraan wat erop staat," zegt de KvK-me dewerkster. „In Rotterdam stond op een muur: Peper is gek. Ja, dat vond iedereen heel mooi." Burge meester Peper liep trouwens niet mee, toen er twee weken geleden in diens gemeente geïnspecteerd werd. In het noodpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat blijkt de vloer vuil te zijn, maar Niemeyer stelt voor de omstandigheden (verbouwing aan de overkant) in aanmerking te nemen. Voor de vude stoelen vindt men echter geen verzachtende omstandig heid: aantekening. De Hoogstraat is veel viezer dan de Broersvest, moppert Ruud Pil lard. „Ais elke winkelier 's och tends nu eens een bezem pakt," oppert hij. De goot ligt vol afval. „Als het om het vuü zou gaan, durf ik zo'n stad niet te verko pen," klaagt de VW-directeur. Burgemeester Scheeres bekijkt het wat positieven „Wat vindt u ervan, meneer Niemeyer, hier en daar een propje?" Die reageert schamperend: „Nou, hier en daar..." Ook Niemeyer kan de Hoogstraat niet schoon vinden. Volgens Scheeres is er eeri verbe tering aan de gang, dankzij Hoog straat-voorzitter Chris Coppens. Hij zegt: „Er ligt nergens honde poep. En er is niets met viltstiften beklad." Tien meter verder slikt hij rijn woorden in. Daar staat het mu seum en dat is bekliederd. Rebel, staat erop. Ja, maar dat kan kunst zijn, dan hoort het. legt men het vandalisme positief uit. Ach, sust Niemeyer, „het \s hier schoon vergeleken bij Amsterdam en Den Haag." Mevrouw Kalsbeek: „Weet u wat smerie is? Ik woon op de West- lede. In de parkhoek bij SFC en PPSC loopt men een kantine bin nen. Een paar mensen zitten m de SEC-kantine, een van hen verschuilt gauw zijn jonge borrel achter de tapkast. De kantine ziet er schoon uit. „Was heel Schie dam maar zo," zegt Scheeres Pil lard moppert: „Ik heb op de tri bune gekeken, daar kan te beter niet op gaan zitten." „Och," zegt Scheeres. „het seizoen is afgelo pen." Men maakt de balans op. Schie dam zal de wedstrijd 'Nederland schoon' wel niet winnen. „We kunnen met alles hebben," zegt Scheeres. „Pas kregen we van de ANWB ook al de prijs voor de veiligste stad, dat is toch al mooi?" vest en dan kijk ik uit óp de Nieu we Haven. Wat zijn die Sehie damse havens vreselijk vies! Maar ja, daar gaan we ook niet kijken." Alarmfase Men nidt naar hel Prinses Bea- trixparx. Op de parkeerplaats 2iet burgemeester Scheeres een sliert papier. Hij zet er gauw zijn wagen op, dat scheelt weer. Het bord van de Cooperbaan is be smeurd, in de lucht ruikt men alarmfase 2 van Rijnmond, maar het Beatrixpark ziet er keurig op geruimd uit, ook bij het panne- koek huis van Hans en Evelyn Visser. Op naar sportpark Thur- ujiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiitiitiiiiiiiiituiiiimtniuiiiiHiiiiitiiiiiii^ Schiedam Er staan te weinig bankjes in Schiedam. Er is veel j te weinig gelegenheid voor de mensen om in hun stad even er- gens te ritten zonder meteen, zoals op een caféterras, meteen verplicht te worden iets te consumeren. Dat bleek gisteren wel bij een wandeling ter inspectie van 'schoon* Schiedam. De meeste prullenbakken in de stad zijn namelijk nauwelijks ge vuld, meestal ligt het afval ernaast behalve waar de prullen bakken vlakbij bankjes staan. Mensen die op een bankje ritten rijn kennelijk milieubewuster en gooien hun propjes en blikjes waar het hoort Conclusie: er moeten meer bankjes bij die prul lenbakken komen te staan. -liUiiiiHiiitimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiinHiiiiiiiiHimiiitiiiiiHiiiiiinmiiii? Vlaardingen De Vlaar- dingse gemeenteraad moet na de zomer op nieuw proberen een meerderheidscollege te vormen. Dat schrijven be stuur en fractie van D66 in een brief aan alle par tijen. Volgens de demo craten is het 'in hoge mate onwenselijk', dat de stad wordt bestuurd door een PvdA-minderheid, Die brief van D66 hing in de lucht. Bij de behandeling van de meerjarenbegroting verraste fractievoorzitter Wil van Rijn de overige raadsleden, door over het PvdA-coUege te spreken als over een mterimcollege, een noodo plossing. De PvdA heeft, toen hei college na lang slepende onder handelingen eindelijk was geïn stalleerd, steeds gezegd met deze ploeg de vier jaar te willen vol maken. D66 echter wil het onderhande- hngscircus heropenen. Na de ver kiezingen van 19 maart konden PvdA en klein links aan de ene kant en CDA en VVD aan de an dere kant het met geen mogelijk heid met elkaar eens worden. Beide partijen beschuldigden el kaar van een starre houding, de verwijten vlogen over en weer. D66 verwacht, dat na de zomer vakantie de verhoudingen wat bekoeld zullen zijn. „Een minder heidscollege is niet in overeen stemming met onze democrati sche denkbeelden," schrijven Van Rijn en partijvoorzitter Ton van der Steen. Zij vinden dat geen recht is gedaan aan de ver kiezingsuitslag en dat het college voor haar voortbestaan te zeer af hankelijk is van partijen, die het beleidsprogramma niet hebben onderschreven. Dat kan zo niet buren, vinden rij. De brief van D66 is naar de bestu ren en fracties van alle politieke partijen in Vlaardingen gestuurd. De democraten vinden een meerderheidscollege van vijf wethouders 'het meest wenselijk'. „Wij hopen dat u deze overwe gingen serieus neemt," zo beslui ten Van Rijn en Van der Steen hun brief. --

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1