Gemeente draait op voor regeling vrije woonkeuze Afvallig D66 verrast PvdA 'Afsluiting centrum niet geheel zorgvuldig' lAAIOIffiS OAGILAB 8CHIEDAMSGHE COURANI NIEUWE lAÏÏRWEfi COURANT Voer geen eendjesg MOE BORD Oplossing kruiswoordspei nr. 18 Kijken in mijnenveger Ondanks controle: iep ziekte in park Nieuw onderdak Pro Juventute Nu minister het laat afweten Umpire Wint Bruning: 9Waarom wij niet?9 Cees Bot (CDA): Dit is een motie van wan trouwen Staatsraad Veringa: Salari tekent Nijman verlaat Stadhouderslaan DONDERDAG 3 !UL! 1936 Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De mijnenveger Hr, Ms. Schiedam ligt vanaf van daag tot en met woensdag afge meerd in de Voorhaven van Schiedam Gemeentewerken hoopt, door nog deze week twin tig iepen in het Prinses Beatrix- park te rooien, te voorkomen dat een veel groter aantal bomen uit eindelijk moet sneuvelen. Eind vorige week werd bij tien bomen de gevreesde iepziekte geconsta teerd. Het betreft bomen die in het verlengde van de Parkweg vlakbij volkstuincomplex Thur- lede en het daarachter gelegen sportcomplex staan. Uit voorzorg worden ook tien verzwakte iepen omgehakt. Van enkele licht aan getaste bomen worden de zieke delen weggesneden. De gevreesde ziekte, die wordt verspreid door de iepespintkever die eitjes legt in zieke bomen, leek in Schiedam volledig onder controle. De hoofdafdeling plant soenen hanteert een streng con trolesysteem om het uitbreken van de ziekte te voorkomen. He laas heeft de afdeling enkele broed bomen niet opgemerkt Vlaardingen Pro Juventute Beneden-Maas is verhuisd naar de Galgkade 3 in Vlaardingen. Bij de stichting zijn maatschappe lijk werkers in dienst die advie zen geven aan jongeren en oude ren wanneer zij in problemen zijn geraakt De stichting bestrijkt lie- halve Vlaardingen ook Schie dam, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. In het nieuwe onderkomen zijn medewerkers van Pro Juventute elke ochtend tussen 9.15 en 11,30 --uur-- telefonisch--*-*bereikbaar, Schiedam. De nieuwste aanwinst van de Koninklijke Marine wordt volgende week woensdag aan het legeronderdeel overge dragen. De Schiedamse bevolking heeft zondag de kans het schip, dat van de nieuwste technische snufjes is voorzien, te bezichtigen. Dat kan tussen 13 en 16 uur gebeuren. De Schiedam is gebouwd bij Van der Giessen-de Noord en krijgt als thuishaven de marinebasis Den Helder. Maassluis Nu minister dr. Pie- ter Winsemius heeft laten weten, dat hij geen geld wil vrijmaken Gedeputeerde Hekkelman geeft uitleg over de situatie in de Steendijkpolder. voor een regeling vrije woonkeu ze voor de bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpol der, legt de commissie bodemon derzoek de claims neer bij de ge meente Maassluis De minister stelt in een schrijven, Bruning: .Waarom krijgen wij BBC met op de kabel? Schiedam blijft verstoken van BBC DOOR CHRIS WOERTS 'Schiedam Terwijl Johnny Craven van BBC News Round de Nederlandse kijkers hartelijk wel kom heet, zit Wim Bruining zich op één van de vele terrasjes in Schiedam te verbijten. De inwoners van De politieke beslissing over het al dan niet doorge- dat kan niet anders." ven van de beide zenders moet in die twee plaatsen nog worden genomen. Maassluis speelde al twee jaar geleden in op de actualiteit door de Britse zen ders alvast door te geven, maar in de ogen van Wim Bruning faalde het stadsbestuur van Schiedam. Vlaardingen De oppositie in de Vlaardingse gemeenteraad is ingenomen met het voorstel van D66 om de gesprekken over de collegevorming te heropenen. CDA'er Cees Bot is het met de mocraat Wil van Rijn eens, dat het minderheidscollege van de PvdA moet worden vervangen door een college dat steunt op een meerderheid in de raad. Bot noemt het initiatief van D66 een motie van wantrouwen aan het PvdA-colIege, „En dat al na één raadsvergadering!" De PvdA is verrast door de afval lige houding van D66. De demo craten onderschreven het beleid sprogramma, dat met PvdA en radicaal links werd gemaakt D66 liet toen geen bedenkingen horen tegen een minderheidscollege. Dat de democraten nu hun han den aftrekken van het college vindt PvdA-raadslid Van Opij- nen maar vreemd. „De brief van D66 over herope ning van de onderhandelingen was voor ons een volslagen ver rassing." De PvdA zal pas na de vakantie over de brief praten, maar Van Opïjnen denkt niet, dat de sodalisten overstag gaan, „Wij hebben bij de college-onder handelingen ons best gedaan. Het is niet gelukt om een meerder- heidscollege te vormen. Wij draaien nu met een minderheids college en er is bij ons geen spra ke van paniek." Gezond verstand WD-aanvoerder Jan Madem, die vandaag op vakantie ging, vindt het een goed idee om na de zomer de mogelijkheden van een meerderheidscollege opnieuw te bekijken. „Als wij de verhoudin gen in de raad kunnen normali seren, dan moeten wij dat niet la ten." Hij ziet in het plan van D66 een oproep aan het gezond verstand. „Als alle partijen nou eens wak ker willen worden, dan zijn we eruit Toen de PvdA vanuit een minderheidspositie begon te be sturen heb ik al gezegd: Je komt jezelf wel tegen." Bot en Madem zijn het erover eens, dat de PvdA zich in een heel moeilijke positie heeft ge plaatst, door met maar veertien leden van de raad achter zich de stad te gaan besturen. Zowel CDA als WD vermoeden, dat hei college de behandeling van de begroting in november niet overieeft De PvdA zal voor die begroting1 een meerderheid moe ten zoeken en is daarbij aangewe zen op de SP van Remi Poppe. Het zal de PvdA onmogelijk zijn om voldoende aan alle verlan gens van de SP tegemoet te ko men, denken Madem en Bot. „Ik ken Poppe nou een beetje," zegt de VVD'er, „die heeft zich nog nooit voor een begroting uitge sproken." En Bot zegt cryptisch: „Er is er maar één die ze tevreden moeten stellen, en die kun je niet tevreden stellen." Bot erkent, dat de PvdA fors ge zichtsverlies leidt als zij al na een paar maanden het minderheids- college opgeeft. „Maar dat ge zichtsverlies is snel vergeten. Vier jaar op deze manier blijven etteren, dat kan de PvdA toch ook geen goed doen," veronder stelt de CDA'er. „De PvdA moet eieren voor zijn geld kiezen." Bot vindt overigens wel, dat het initiatief om een nieuw college te vormen van de PvdA uit moet gaan. En daar is, althans volgens Van Opijnen, weinig kans op. „Ze moeten van ons maar niet te veel verwachten, ik denk dat het bij die brief van D66 blijft." -tiElllll!l!I!l[||llllllllllllllllllIIII|[||fIlllillMilil!IIIIlflllIlIIIIINI!lllllII!JIIIIIllllIltlllllllillllllltllLH "Schiedam Uit angst voor botulisme adviseert de dienst ge- j meentewerken van Schiedam voorlopig geen eenden te voeren. Door de hoge temperaturen van de laatste weken verhoogt het voeren de kans dat, de voor watervogels dodelijke ziekte, de kop j opsteekt. j De botulisme-bacil gedijt bij warm weer vooral in nauwelijks stromend ondiep water. Het voeren van eenden lokt watervogels. Als één van de dieren j besmet is, volgt de rest snel. Het besmettingsgevaar kan worden j verkleind door de dieren zelf hun voedsel te laten zoeken, zodat j ze genoodzaakt zijn zich over een groter gebied te verspreiden, j „Zelfs de enkele boterham," schrijft gemeentewerken, „die door kleine kinderen gestrooid wordt, lokt de vogels naar één plaats en kan fatale gevolgen hebben." Schiedammers die watervogels zien die zich op een afwijkende manier voortbewegen (nek opzij, kromme vleugels, kop om- i hoog) wordt gevraagd de dienst te waarschuwen, telefoon i 4154605. j Datzelfde geldt als men dode vogels aantreft. =riiiiniiiiiiiiiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii]i!iiiiiiiiiHini!iiiiiiiiiiiiiimiii{iiimiHiiiiii]iiË „Wat hebben we nu aan Sky Channel en Music Box en al die Franse zenders. Niets toch, natuurlijk, ze mogen van mij op de kabel, maar dan moet Schie dam ook BBC doorgeven, daar zijn veel meer men sen in geïnteresseerd." Bij de Openbare Nutsbedrijven in Schiedam wordt momenteel een notitie voorbereid over de doorgifte van BBC1 en BBC2. Over een maand is dat rapport klaar en komt dan in het college van burgemeester en wethouders. Het financiële plaatje zal uiteinde lijk de doorslag geven. Gerard Verhulsdonk (WD): „Als er geen tariefe verhoging aan vastzit, dan mogen ze wat mij betreft de zenders direct op de kabel zetten. Geen enkele moeite mee." Wim Bruning hoopt dat de beslis sing snel komt Het liefst nog deze zomer, omdat hij, als fana tiek cricketliefhebber, dan de beelden van enkele testwedstrij den tussen Engeland en West-In- die kan zien op zijn eigen televi siescherm. Schiedam is als sinds jaar en dag de cricketstad van Nederland. Thuiswedstrijden van eersteklas ser Hermes DVS en de trots van de jeneverstad hoofdklasser Ex celsior '20, trekken jaarlijks dui zenden toeschouwers. Het cricket leeft in Schiedam en nu spinner Eric Dulfer van de Thurlede- vereniging met het Nederlands team furore maakt tijdens het wereldkampioenehap voor B- landen, doet het nog eens extra pijn dat de BBC niet in Schiedam kan worden ontvangen. Handtekeningen Inmiddels is een handtekeninge nactie in de stad gestart. Wim Bruning en Aad Karis zijn de ini tiatiefnemers van de actie. Inte kenlijsten liggen bij sigarenmaga zijnen, horeea-etabïissementen en benzinestations. In het cric ket-hoofdkwartier van Schie dam Bar-bistro Thurlede, zet de boomlange Wim Bruning, jaren lang captain van Excelsior 20 en tegenwoordig bondsumpire, zijn relaas voort: „Het is toch belache- Itjk dat een cricketstad als Schie dam verstGken blijft van de BBC. Niet alleen om het cricket, maar om alle engelstalige program ma's. We hebben al meer dan duizend handtekeningen binnen en de actie is nog maar net ge start Het loopt als een trein. Ik beschouw het als een rechtsonge lijkheid dat in Rotterdam en Maassluis wel de BBC kan wor den ontvangen en in Schiedam niet." Wim Bruning, geboren en geto gen in Schiedam en groot ge bracht met de King of Sports, moet nu uitwijken naar Rotter dam om nog iets van de cricket wedstrijden op de BBC mee te pikken. „Het is waanzin, dat ik word verbannen naar een andere stad om het cricket te zien. Op het stadskantoor weten ze toch ook dat Schiedam dé cricketstad is van Nederland. Aad van Lingen van het CDA is nota bene voor zitter geweest van onze erieketaf- deling, hij moet voorstander zijn van het doorgeven van de BBC, Rotterdam en Maassluis kunnen sinds dinsdag ge nieten van een perfecte beeldkwaliteit van zowel BBC1 als BBC2, maar blijven de burgers van Vlaar dingen en Schiedam van verstoken van de doorgif te van de Britse zenders. spraak hebben. Vraag eerst om duidelijkheid, dan weetje wat er onder de bevolking leeft." De PvdA heeft momenteel de troeven in handen. De nieuw bakken socialistische wethouder Aad Wiegman heeft de nutsbe drijven in zijn portefeuille. Hij is deze dagen echter onbereikbaar voor commentaar. Hij geniet van zijn zomervakantie. Jaap van Katwijk, voormalig CD A-raadslid, pleitte jaren terug voor het houden van een enquête onder de bevolking om te kijken aan welke zenders behoefte is. „Die suggestie is nooit over geno men door het college," stelt de christen-democraat nu bitter vast „Nu wordt over zenders be slist zonder dat de burgers in- dat de lagere overheden voor het oplossen van de zaak verant woordelijk zijn. „De gemeente moet de krepeer- gevallen maar helpen." stelt vtce- voorzitter Piet van Koppen van de commissie bodemonderzoek bitter vast „Wij eisen dat de men sen geholpen worden. De ge meente heeft de eerste verzoeken voor hulp al binnen." Wethouder Izaak van der Knaap, ook aanwezig bij de persoon fer- tentie van gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman over de ernst van de verontreiniging in de grootste, bewoonde gifwijk die Nederland rijk is. geeft nog geen commen taar. „Wij krijgen ae zaak in han den van de minister. In het colle ge zullen we erover praten, maar ik wil met op de zaken vooruit lo pen." Gedeputeerde Hekkelman heeft bij de minister gepleit voor het opnemen van een regeling vrije woonkeuze in de Interim wet Bo demsanering- „Al onze pogingen hebben in de loop van de jaren niets uitgehaald. We hebben ka merleden geïnformeerd, zijn op hoorzittingen geweest, allemaal zonder resultaat. Als provincie mochten wij zelfs niet met de ge meentebesturen praten over deze kwestie." Hekkelman liet zich tijdens de bijeenkomst in het Rijnmondge bouw niet uit over de kosten, die voortvloeien uit een sanering. Hij bevestigde wel dat het bedrag tussen de 100 en 300 miljoen gul den kan uitkomen. „Eerst gaan we de funderingen van de huizen onderzoeken. Stel datje gaat afgraven en de funde ringen houden het niet dan stor ten de huizen direct in elkaar." Hekkelman denkt met dat er wo ningen moeten worden afgebro ken: „Al sluit ik het niet voor 100 procent uit. De woonfunctie blijft voorop staan, dat is het uitgangs punt. Begin 1987 wordt met de sanering gestart. Bang De gemeente Maassluis hoeft niet bang te zijn voor een bankroet. Hekkelman: „Met binnenlandse zaken is afgesproken, dat ge meenten niet in de artikel 12-sta- tus mogen vervallen door de bodem veron treinigïng. Daar worden aparte maatregelen voor genomen. Maassluis zal niet aan de bedelstaf vervallen," De commissie bodemonderzoek heeft in een eigen nieuwsbrief la ten weten, dat er nog steeds kri tiek bestaat op het nu gepresen teerde rapport, waarvan wij gis teren melding maakten in deze krant: „De risico-evaluatie met betrekking tot de volksgezond heid heeft geen betrekking op de slechtst denkbare situatie. Het versprekiingsonderzoek is op theoretische basis uitgevoerd. Er zijn geen metingen verricht. De drinkwaterleidingen zijn in prin ciple doorlatend," schrijft de com missie aan de bewoners. De bewoners wordt geadviseerd om geen gewassen uit eigen tuin te eten, de kraan steeds eerste een tijdje te laten doorlopen en lang durig contact met de bodem te vermijden. 't Was maar goed dat er een lan taarnpaal in de buurt stond om dit bord 'verboden in te rijden' aan de kop van de Schiedamseweg op te vangen, anders was het vermoeid ter aarde gezegen. Dat krijg je. Toen de weg in de richting van het centrum werd afgesloten was er aan vankelijk bijna niemand die zich van het bord iets aantrok. In weerwil van het duidelijke verbod waren er hon derden automobilisten, die toch de Schiedamseweg namen. Dat leverde honderden bekeuringen op, want de politie stond verdekt op gesteld achter de kastanjes. Om het chauffeurs helemaal onmogelijk te maken het verbod te negeren werd ten slotte een valkuil, een bussluis in de weg gelegd. Automobilisten die het hangende bord nu nog laten voor wat het is, ko men vast te zitten in die kuil. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is on zorgvuldig geweest bij het besluit om Schiedamse weg. Voorstraat en Emaus af te sluiten. Dat valt af te leiden uit de uitspraak die dr.G.H. Veringa heeft gedaan naar aanleiding van het verzoek tot schor sing, dat winkeliers en bewoners van het centrum en Vlaardinger-Ambacht aan de Raad van State voorlegden. Dat verzoek tot schorsing is overigens afgewezen. Do staatsraad zegt het in voorzichtige bewoordin gen: „Wij achten het juister dat de gemeente, alvo rens reconstructie werkzaamheden te laten ver richt, besluit tot de verkeersmaatregelen die zij voornemens is in samenhang met reconstructies te •- treffen." Bij de Schiedamseweg, Voorstraat en Emaus ging het precies andersom; de wegen waren al afgesloten voordat het besluit van burgemeester en wethou ders in de openbaarheid werd gebracht Woedend waren de winkeliers daarover: „Het is altijd hetzelf de liedje. Wij kunnen pas in beroep gaan als de maatregelen al zijn genomen. Die maatregelen wor den natuurlijk niet meer ongedaan gemaakt, want dat kost teveel geld." Daar hadden de winkeliers, die in februari hun zaak voor de Raad van State bepleitten, gelijk in. Hoewel Veringa vraagtekens zet bij de procedure die de gemeente heeft gevolgd, legt hij bet verzoek tol schorsing naast zich neer. „De reconstructies hebben plaatsgevonden. Schorsing van de ver keersmaatregelen zal naar verwachting zodanige onduidelijke situaties tot gevolg hebben, dat de ver keersveiligheid in gevaar komt," aldus de staats raad. Veringa moet niets hebben van het argument van de gemeente, dat bij het treffen van verkeersmaat regelen de commerciële belangen van winkeliers niet tellen. De winkeliers hebben betoogd, dat zij door de maatregelen worden benadeeld. Daar hoe ven wij geen rekening mee te houden, betoogde de gemeente. „Een zorgvuldig bestuur brengt met zich mede, dat de belangen van betrokkenen in aanmer king worden genomen," aldus de staatsraad. Harry Dijkman, voorzitter van de organisatie van Vlaardingse ondernemers, put uit de kanttekenin gen van Veringa nog wel enige hoop voor de toe komst Het beroep dat winkeliers en bewoners bij de Kroon hebben ingediend tegen de afsluitingen is nog in behandeling. van donderdag 5 juni 1986 Aluminium - Goud - Lood - Tin en Platina 1e prijs 150,T. van Wijk, Delflandseweg 456, 3119 XK Schiedam 2e prijs 100,—: Mevrouw S.J. Roodnat-PIno, Jozef Oreliosinge! 147, 3122 CP Schiedam 3e prijs 50,—: Ivo Rook, Fr. Haverschmidtlaan 3, 2116 JJ Schiedam Het eerstvolgende kruiswoordspei verschijnt in september a.s. Schiedam Henk Salari heeft vanoch tend met het bestuur van SVV over eenstemming bereikt over een nieuw eenjarig contract. Met zijn handteke ning sloot de Schiedamse eerste-divisie- club een roerige periode van contract besprekingen af. Renè van Delft keert dit seizoen defini tief niet terug op Harga, maar voor wat betreft topscorer Glenn Sonneville, heeft voorzitter Martin de Jager de deur nog steeds op een kiertje staan. •Schiedam De wasserij van Nico Nijman gaat weg uit de Stadhouderslaan. Het be drijf onderhandelt met de gemeenten Schiedam en Rotterdam over nieuwe loea- 1 ties en er is sprake van dat gekozen wordt uit twee plekken: een in de Spaanse Polder en een in het industriegebied 's-Graveland. Nico Nijman is een dochter van de Hodon- groep, op zichzelf weer een dochter van het V D-eoncem. Het bedrijf, op een steen worp afstand van de Westerhavenbrug naar de Gorzen, had vroeger een tweede wasserij aan de Warande, Deze werd later overgedaan aan Spring Grove Services, Omwonenden hadden last van lawaai, pluisjes en geurtjes van de wasserij, waarna Spring Grove besloot te verhuizen naar V Graveland. Het is denkbaar dat ook Nico Nijman die kant op koerst Ook aan de Stadhouders laan rijzen herhaaldelijk klachten over hinder. Het bedrijf staat, net als houthan del Van de Wetering aan de overkant van de Houthaven, op een lijstje van bedrijven, die dc gemeente liever verplaatst ziet naar een plek buiten de woonomgeving.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1