Huisartsen besriii Extra aandacht onderwijs voor tenminste één jaar Zonnige toekomst voor Koningshof VLAAMSS BMSD SEHKOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Pieter Kromdijk: Zorg voor patiënt staat voorop Keurings dienst stuit op onsmakelijke hapjes Voeg werk toren brokkelt Miljoen gulden en tien volledige banen Politie zoekt sporttasrover Burgemeesterschap lokt ook Hafkamp Vader en zoon op dievenpad Auto b en w brandt uit Rotterdammers bij buren uit stelen Nurkse leners letten beter op Aanrijding Jongeren aan het werk in Vlietlanden WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Poslbus 1tg_3131 BC Vlaardingen. Telefoon; 010.4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 VRIJDAG 4 JULI 1986 DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De huisartsen associatie van P.E.H. Krom- dijk, L.C. Roekx en L Barendregt vindt de reactie van ,?.ye^2e 'n Maassluis gevestigde huisartsen onbegrij pelijk De praktijk van de drie artsen werd in februari uitgebreid met een modern praktijkgebouw aan de Stadsmolen in de Steendijkpolder. Het wekte de woe de van de overige huisartsen, die beweerden dat er geen enkel overleg was geweest. In het conflict draait het ook om de uitbreiding van de praktijk van Roekx en Kromdijk met een derde arts Leon Barendregt, die nu nog als part-time kracht werkzaam is. „Ik wil dit interview graag gebruiken om de gerezen misverstanden naar aanleiding van een eerder artikel over het conflict uit de weg te ruimen," aldus één van de betrokken artsen, Pieter Kromdijk. „In onze praktijkruimte aan de haven werden we de laatste jaren in toenemende mate geconfronteerd met een nijpend ruimtegebrek. Wij konden onze patiënten geen optimale zorg en aandacht geven, eenvoudig om dat de ruimte er niet was Dat was voorspelbaar, omdat wij vanuit een grote eenmanspraktijk gegroeid zijn naar twee flinke praktijken, terwijl de hoeveelheid ruimte gelijk is gebleven. Bovendien is de laatste jaren het huisartsenberoep van karakter veranderd. .De huisarts wil meer dingen in eigen beheer kunnen doen, zoals kleme chirurgie. Ook deze veranderingen eisten meer ruimte dan wij oorspronkelijk hadden." De huisartsen Roekx en Kromdijk hadden op 20 mei 1983 al een gesprek over de problemen met de toenma lige wethouder voor volksgezondheid, Elly Coenen. Pieter Kromdijk: „Diverse gesprekken met de ge meente volgden, waarbij op een constructieve manier naar een oplossing werd gezocht Ook de collega-huis artsen werden direct vanaf het begin van het voorne men om een tweede praktijkruimte te realiseren op de hoogte gebracht" Ideaal Die ruimte werd gevonden in de Steendijkpolder „Veel van onze patiënten wonen in de Westwijk en voor hun is het ideaal dicht bij huis terecht te kunnen en niet meer op de fiets of lopend naar de Haven te moeten. Veel jonge gezinnen hebben zich in de West- wijk gevestigd en het is niet meer dan logisch dat wij ons in de buurt van de patiënten huisvesten," aldus Pieter Kromdijk. „Zodra wij zelf meer wisten over de concretisering van onze plannen hebben wij onze collega's geïnformeerd. Desondanks bleven er problemen naar voren komen. Haar onze argumenten werd niet geluisterd. Toch wa ren we op een gegeven moment zover dat ik dacht dat we er wel uit zouden komen. Het bleek jammer genoeg niet te kloppen. Zonder overleg hebben de overige huisartsen gemeend een met ons al meer dan vijf jaar bestaande waarneemovereenkomst met een kort briefje te moeten opzeggen." Pieter Kromdijk komt dan op de uitbreiding van de as sociatie met de nieuwe collega Leon Barendregt In de afgelopen jaren is de praktijk van Loek Roekx en Pie ter Kromdijk uitgegroeid tot ongeveer 6000 patiënten. Mond-tot-mondreclame in Maassluis heeft gezorgd vooreen constante aanwas. „De mensen maken nu een bewuste keuze," stelt Pie ter Kromdijk. „De geboden zorg en de kwaliteit hier van is bepalend voor de keuze. Door het grotere aantal patiënten kwamen wij zelf voor de keuze te staan een derde collega erbij te betrekken of het gevaar te lopen dat wij teveel in tijdnood zouden komen. Door de aan was en het grote aantal werkloze collega's hebben wij toen besloten een derde associé te gaan zoeken. Zodra dit besluit was genomen hebben wij de overige huisart sen ingelicht Ook toen wij wisten dat Leon Baren dregt zich zou vestigen hebben wij hen geïnformeerd. Zij reageerden met het opzeggen van de waarneem re geling." In Maassluis is ruimte voor 14 huisartsen. Nu zijn er 13 gevestigd. De praktijkgrootte is zeer wisselend. Er be staan heel grote praktijken, maar ook enkele kleintjes In die ongelijkheid, zo stelt Pieter Kromdijk, moeten de huisartsen zelf verandering brengen. Sinds 1 maart draaien in Maassluis nu twee waarneemgroepen. Pie ter Kromdijk: „Wij moeten meer diensten draaien maar dat is niet zo'n probleem. We zijn af van de vele telefoontjes en je kunt je diensten veel rustiger doen. De patiënten vinden de nieuwe situatie prettiger en hoeven niet meer naar een vreemde huisarts en vvii kunnen beter op de situatie inspelen omdat wij weten om wie het gaat" Vooralsnog lijkt er geen oplossing voor het probleem Pieter Kromdijk besluit met; „Wy zijn eindelijk in staat om met voldoende ruimte de nodige zorg aan de pa tient te geven. Wij willen graag op een constructieve manier ons vak uitoefenen. Wij willen helemaal geen permanent conflict, maar wel de ruimte om ons beroep goed te doen." r Schiedam/Vlaardingen Cake met een glasscherf, gebak met mieren en een pot jam met een stukje "metaal. Eet smakelijk. Er gaat geen jaar voorbij of de Keuringsdienst van Waren wordt met een aantal uiterst onsmakelij ke hapjes en drankjes ge confronteerd, die zelfs uit de meest zieke culinaire breinen nimmer ontsprui ten. Ook in 1985 moest de keurings dienst, die de Rotterdamse regio bestrijkt, in Schiedam en Vlaar dingen een aantal malen verbali serend optreden. Meestal betrof het minder grove overtredingen dan hierboven ge noemd, maar het aantal loog er niet om, Inspecteurs van de wa renwet meldden zich 15.492 maal bij soms knap zenuwachtige ne ringdoenden. In 1606 gevallen werd een waarschuwing uitge deeld, terwijl 63 keer een straf zaak volgde. Schiedam deed zijn naam als je- neverstad niet altijd eer aan. Keurders moesten diverse malen 'bekeuringen' van 200 tot 1.000 gulden uitschrijven omdat met het alcoholbesluit de hand was gelicht Een enkele malen terug kerende klacht was, dat jenever een te laag alcoholgehalte nad. Verder werd 20wel in Vlaardin gen als Schiedam het niet altijd al te nauw genomen met de strin gente regels die voor ijs- en vlees waren gelden. Uit het jaarverslag is een duidelij ke lijn van overtredingen te des tilleren. Vlaardingen en Schie dam vormen daarop geen uitzon dering, Produkten waarvan de kwaliteit relatief vaak te wensen overliet waren: nat gebak (214 overtredingen op 843 keuringen), vruchten op siroop (46 op 96), bami (118 op 399), nasi (168 op 515), geslagen room (140 op 266), verse worst (115 op 364) en ham (27 op 92). In de meeste gevallen betrof het geringe af wij tangen op de voor geschreven kwaliteit, die geen gevaar voor de gezondheid ople veren. Opvallend voor het hele gebied was de vaak bedenkelijke hygië nische situatie bij supermarkten. In 17 gevallen werd proces-ver baal opgemaakt voor beschim melde produkten, kapotte riole ring en de aanwezigheid van rat ten en muizen in de zaak Klagers sloegen de plank ook wel eens falikant mis. Zoals de man die Vreemd, stinkend vlees' in z'n Chinese rijsttafel ontwaardde. Bij nader onderzoek bleek dat het om tahu, een sojaprodukt, ging. De kwaliteit was prima. De toren van de Grote Kerk op de Markt. Vlaardingen De Vlaardingse politie is op zoek naar een man van ongeveer twintig jaar, die dinsdagavond een 14-jarig jonge tje opde Van Hogeridorplaan een sporttas uit de handen rukte. Het slachtoffer ging rond half elf naar .huis en kwam op de laan plotseling oog in oog te staan met een grote man met ontbloot bo venlijf en een tatoeage op de rechterarm. De tas werd het jon getje met geweld afhandig ge maakt De dief ging er vandoor op een brommer met verchroom de fank De politie verzoekt ie dereen die inuchtingen kan ver schaffen over de roof contact op te némen met de recherche. Vlaardingen Het voeg werk van. de toren van de Grote Kerk op de Markt brokkelt af op sommige plekken. Het is niet zo erg als bij de toren van de rooms-katholieke kerk. die helemaal in de steigers moet, maar toch moet ook bij het monument op de Markt re- paratiewerk worden ver richt. De gemeente is daar over in gesprek met Monu mentenzorg, dat op dat ge bied meer kennis van 2aken heeft. SP'er Remi Poppe heeft zich over die gebreken aan de buitenmuur van de kerkto ren nogal opgewonden. „Daar kunnen wij als ge meente beter ons geld aan geven, dan aan de toren aan de Hoogstraat. De toren op de Markt is echt een monu ment. Daar ging vroeger de rode bal in als de schepen van de haringvangst thuis kwamen, daar keek iedereen naar. Die toren heeft ge schiedenis." De gebreken aan de toren bleken uit het laatste rapport van de monumentenwacht, die jaarlijks de staat van on derhoud controleert. „Die moeten hersteld worden," erkent ambtenaar Maarten Bot, „maar er is geen reden om paniek te zaaien. De to ren wordt jaarlijks gecontro leerd en goed onderhouden." i, Exploitatietekort daalt verder Maassluis Het exploitatietekort van ontmoetingscen trum Koningshof is vorig jaar opnieuw dichterbij het door de gemeenteraad vastgestelde richtbedrag van een ton gekomen. Het jaar werd afgesloten met een te kort van 116.400 gulden. Voorzitter Mees Duimelaar steekt zijn tevredenheid hierover in het jaarverslag van de stichting niet onder stoelen of banken. Hij voorziet een 'zonnige toekomst'. Zijn blijdschap wordt vooral bepaald door de weienschap dat in dat be drag tevens 24.300 gulden aan extra kortingen is verdisconteerd. Die kortingen gelden voor zalen verb uur aan de stichtingen Streekmu- ziekschool. Kinderopvang en Speel-o-theek en de openstelling op on rendabele uren van de bibliotheek. Hoewel de concurrentie in Maassluis nog steeds toeneemt het aan tal zalen breidt de laatste jaren uit is er volgens Duimelaar alle re den de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Hij baseert dat vooral op het feit dat de inkomsten uit zalenverhuur vorig jaar voor het eerst de magische grens van twee ton overschre den. Kerken en gemeente Maassluis liepen met een daling van respec tievelijk 5,7 en 7,6 procent weliswaar minder warm voor Koningshof, maar daar staat tegenover dat de interesse van overige huurders zeer sterk toenam: plus 34,9 procent. Schiedam Gerard Verhulsdonk zal er niet van opkijken, als binnenkort VVD- wethouder Luub Hafkamp ergens bur gemeester wordt. De fractieleider der li beralen heeft niet bepaald de indruk dat Hafkamp streeft „naar eeuwig succes in de gemeenteraad". Desgevraagd zegt Verhulsdonk een eventueel ver trek van de 42-jarige Hafkamp niet plezierig te vin den, temeer omdat nu ook Theo Bakkers uit de Schiedamse politiek verdwijnt wegens diens benoe ming tot burgemeester van Ouderkerk. „Mij zou dan voor de tweede keer een poot uitgerukt wor den. En ik heb er maar twee. Straks rukken ze me nog een arm uit," aid us Verhulsdonk. Nu het Bakkers gelukt is, bevestigt Verhulsdonk het vermoeden dat Hafkamp „ook in de buurt van het station gaat kijken of er nog een trein langs komt" De VVD-fraciieleider zegt erop gerekend te hebben dat Hafkamp in deze raadsperiode vertrekt. „Ik weet van Luub dat hij uitkijkt naar een interes sante1 stiel." Opvolger ;,In de onderhandelingen met de PvdA heb ik er al rekening mee gehouden," zegt Verhulsdonk. „Ik heb tegen Gé Brouwer gezegd: Gé, mocht ik in een situatie komen dat wij geen wethouder meer kun nen leveren, dan betekent het PvdA/WD-conve- nant voor mij toch een vieijarig contract Met ande re woorden, ook als de PvdA de lacune zou opvul len en er een PvdA-wethouder op de stoel van Haf kamp komt te zitten, blijft mijn handtekening on der het akkoord van kracht Dat is in de geest van de coalitie en het is ook niet voor het eerst dat de WD het zo doet Het was twintig jaar geleden al, na de periode-Jaap Houtman." Verhulsdonk zegt dat de fatsoensfactor in de poli tiek bij hem hoog aangeschreven staat „Ik houd niet van dubbele bodems, zo speel je ook geen cric ket Het wordt natuurlijk wat andere als er een CDA-wethouder zou komen te zitten..." Verhulsdonk, die in november 1987 een kwart eeuw in de ge meenteraad zal zitten, heeft zelf nooit trek gehad in een wethou- derepost, „Ik kom uit de school van de Van Bochoves, de Van Kinderens, de Sabels mensen die hun besluiten aan anderen oplegden, die geen lastige burge rij kenden. Zo gaat het nu niet meer." Schiedam Het openbaar en hijzonder onderwijs en het welzijnswerk in Schiedam krijgen komend schooljaar samen ongeveer tien volledige arbeids plaatsen erbij. Den Haag heeft iets minder dan een miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dat bedrag, ,dat voorlopig voor slechts een jaar is toegezegd, wordt gebruikt voor extra hulp en begeleiding aan scholieren. Schiedam is aangewezen als één van de 66 onderwijsvoorrangsge- bieden in Nederland, De reden voor die speciale behandeling ligt in het, verstedelijkte karakter en de daaruit voortvloeiende proble men. Onderwijsconsulent Lex Tigges noemt met name het rela tief grote aantal kinderen van et nische minderheden en de leer lingen die In een achterstandssi tuatie verkeren. Tigges is uiteraard blij met de geldstroom, maar plaatst er met een een kritische kanttekening bij. „Het geld is maar voor één jaar gegarandeerd. Die onzeker heid betekent dat we niet iets gi gantisch kunnen opzetten. We gaan in augustus op z'n Schie dams aan de slag: nuchter, prak tisch en voorzichtig." Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de extra gelden voor tenmin ste vier jaar in Schiedam terecht zouden komen. De wet die dat moest regelen is na goedkeuring in de Tweede Kamer echter in de Eerste Kamer blijven steken. „Ik vermoed," meent Tiggc-s, „dat de wet er niet door komt. De re gelgeving is afschuwelijk. Je moetje als onderwijsveld in aller lei bochten wringen om aan het geld te komen. Het is jammer dat Den Haag voor zo'n bureaucrati sche constructie heeft gekozen. De financiën moeten volgens het wetsontwerp via allerlei omwe gen naar de scholen worden doorgesluisd. Gelukkig heeft de Eerste Kamer dat nu onder kend." Ondanks het ontbreken van een wet, heeft het ministerie van on derwijs toch geld voor komend schooljaar beschikbaar gesteld. „Dat kon ook moeilijk andere," analyseert Tigges. „Er waren al zoveel verwachtingen gewekt dat het ongepast zou zijn nog te rug te krabbelen. Bovendien ver wacht ik dat het project niet na één jaar stopt Ook in Den Haag beseft men ongetwijfeld dat je dan aan een enorme kapitaalver- nietigïngdoet" Hoe het geld precies besteed wordt, beslist een pas opgericht samenwerkingsorgaan begin au gustus. In die club zitten behalve Tigges, een ambtenaar van cul tuur-, sport- en jeugdzaken en drie directeuren van Schiedamse scholen. Maassluis De politie van Maassluis heeft met de aan houding van een 50-jarige man en diens 16-jarige zoon een groot aantal inbraken weten op te lossen. AI gerui me tijd werden etenswaren en drank gestolen vanaf de afgesloten binnenplaats van de supermarkt Proi-marlet aan de Noordvliet Postende agenten konden vannacht de 16-jarige jongen op heterdaad Intrappen bij zijn zesde poging om goede ren te stelen. Onderzoek leerde dat zijn vader van zijn escapades afwist. Beiden zijn ingesloten. De jongen is in middels voorgeleid aan de offider van jusiiti e. Het was zo'n mooie wagen. De Citroen van burgemeester en wethou ders van Schiedam is gistermiddag op de BK-laan uitgebrand, oorzaak vermoedelijk kortsluiting. De brandweer bluste, maar vervolgens bleek dat b en w echt een nieuwe auto moeten aanschaffen, willen ze nog een beetje representatief voor de dag kunnen komen. Schiedam Drie inwoners van Rotterdam zijn gisteravond op heterdaad betrapt, toen zij in buurstad Schiedam kleding pro beerden te stelen. Twee werden er gegrepen door agenten in bur ger, de derde werd door winkel personeel aangehouden en over gedragen aan de politie. Een 27-jarige Rotterdammer werd op de Broersvest gesnapt, toen hij een dure blouse van een rek pakte. Hij deed dat op het verkeerde moment, want er ston den net twee agenten in burger op zijn neus te kijken. Een 33-jarige Rotterdamse pro beerde het op een andere manier Zij verdween in de winkel van. C&A aan de Rotterdamsedijk met drie kledingstukken in een pashokje en kwam er met twee terug. Het derde, een joggingpak, had zij in haar tas gestoken. Ook zij werd door agenten in burger in de gaten gehouden. Een 20-jarige stadgenote van haar probeerde in een winkel aan de Broersvest iets dergelijks, Zij paste twee kledingstukken en liep er met één de winkel uit, zonder te betalen. Het winkelper soneel had dat door, hield haar aan en droeg haar over aan de politie. Vlaardingen De mensen die boeken halen bij de gemeentelij ke bibliotheek letten tegenwoor dig beter op het verstrijken van de uitleentermijn. Dat is het re sultaat van een nieuwe boetere geling. Vroeger werd één boete betaald over een stapeltje te laat teruggebrachte boeken, sedert september '85 worden de boetes per beek geheven. Op aandringen van de gemeente raad werd bij het invoeren van die nieuwe boeteregeling een proefperiode gehanteerd. Het aantal lenere zou door die nieuwe regeling weieens kunnen dalen, vreesde de politiek, Die vrees is ongegrond gebleken. Weliswaar werd door sommigen nurks gere ageerd op de hoge boetes, maar het aantal uitleningen liep niet terug. Bang voor de hoge boetes brengen tegenwoordig meer mensen de geleende boeken op tijd terug. De bibliotheek is daar blij mee. Burgemeester en wethouders hebben daarom na het verstrij ken van de proefperiode besloten de nieuwe regeling te handha ven. Vlaardingen Een vieijarig jon getje uit Vlaardingen is, vermoe delijk met een hersenschudding, opgenomen in het Holyzieken- huis. Hij kwam met zijn fiets van een uitrit en stak plotseling de Kethelweg over. Een automobi list kon een aanrijding niet meer voorkomen. Maasland De Vereniging tot bevordering van het milieubesef gaat deze maand aan de slag in de vliet landen, het natuurgebied tussen Maasland en Vlaardingen. Er zijn twee zogenoemde werkkam pen belegd voor jongeren tussen de vijftien en der tigjaar. Het zestig hectare grote reservaat is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. Die heeft er helemaal geen bezwaar tegen, dat de IVN er een kamp opslaat. De vlietlanden zijn drassige hooilanden. Bij de in poldering van het gebied in de middeleeuwen ble ven zij buiten de kaden, langs de boezemwateren, liggen. Door bemaling is de bodem van de polder sterk ontwaterd en ingeklonken. Het maaiveld ligt daar dan ook veel lager dan in de vlietlanden. Het reservaat heeft een slappe veenbodem, waarop al tijd gehooid en nauwelijks bemest is. In het reservaat komen zeldzame planten en dieren voor. Voor hun behoud is voortzetting van het oude maai beheer een vereiste. Vanwege de slappe bodem kan dit werk niet met machines gebeuren. Het dient met de hand te geschieden. Daar gaan de jon geren zich mee bezig houden. Daarnaast is het werk een middel om begrip te kweken voor natuur- en milieubescherming en de maatschappelijke gevol gen ervan. Jongeren van vijftien toten met achttien jaar zijn in de week van 14 tot en met 19 juli in Maasland te vin den. In de daarop volgende week moeten de oude ren het karwei afronden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1