Moskee moet even wachten Klein Links: niet bouwen langs Vaart 1 Schiedam loopt uit voor mijnen jager 'Vervuiling niet verontrustend' Overvallers ketenen pomphouder MISSIES DAGBLAD SOHUMSCK COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Statenleden stellen vragen aan GS Lozingen in Vaart gaan door INZETTEN TWEEDE PONT BITTERE NOODZAAK Pr B Motor weg na proefrit YCP moet nader worden onderbouwd Predikanten willen niet 'Hengelaars- bond mede debet aan vissterfte' Hutten bouwen Forse buit in antiekzaak Vakantie van de baan MAANDAG 7 JUL! 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam „Hoe lang moet je hier wachten als er echt iels ge beurt", vragen bezorgde moskee- bezoekers zich af. Donderdag* kreeg de moskee aan de Raam tij dens de dienst bezoek van twee ongenode gasten. Een Turkse en een Nederlandse jongen kwamen niet naar het bedehuis voor een gebedsdienst, maar om een greep in de kas te doen. De twee richtten veel braakscha- de aan. Zij werden in hun bezig heden gestoord door gealarmeer de kerkgangers. Abrupt staakten de onverlaten hun bezigheden; zij kozen het hazepad. De moskee echter bleef met een aanzienlijke ravage zitten en de politie werd gebeld. Volgens de gelovigen werd er al om twee uur alarm geslagen maar volgens de Schiedamse meldkamer werd het voorval pas om half vier gemeld. Toen om half vijf de politie arriveerde, was de euveldaad al drie uur oud en konden de agenten niet meer doen dan een notitie maken, „Het zal wel aan het warme weer liggen", luidde het laconieke commentaar van moskeegangers. „Maar we maken ons toch zorgen over wat er gebeurt als er echt iets ernstigs aan de hand is." De 51-jarige eigenaar van hei pompstation wordt uit zijn neteli ge situatie bevrijd. Die Schiedam Een pompstation aan ae Mgr. Nolens- laan is zaterdaga vond om kwart voor zeven over vallen door twee met pistolen gewa pende mannen. Het duo ging met duizend gulden kasgeld aan de haal. De 51-jarige eigenaar werd met handboeien aan zijn bureau geke tend en kon pas na enige tijd door de politie worden be vrijd. De daders haalden direct na binnen komst een vuurwa pen onder hun jas vandaan en maan den de man de dag opbrengst te over handigen. Voordat zij vertrokken werd ook de kluis gekraakt bleek leeg. De politie beschikt over een redelijk goed signalement van de daders. Het gaat om een onge veer 1.85 lange man met helblond haar, een langwer pig gezicht stevig gebouwd, die plat Rotterdams praat Hij droeg een rood wit jack, wit over- hemd en een lichte broek. De ander is ongeveer 1.70 me ter lang, heeft kort donker haar, een snor, heeft een zuideuropees ac cent en had een donker jack plus broek aan. Beiden zouden tussen 30 en 35 jaar oud zijn. Vlaardingen Ate Flapper en Iiekon Pasman, lid van Provinci ale staten namens Klein Links, willen van het college van Gede puteerde staten opheldering over het plan van de gemeente Vlaar dingen om langs de Vlaardingse Vaart drie woonüats te bouwen. De statenleden willen weten of het college op de hoogte is van het feit, dat de flats op de locatie langs de Vaart zijn gepland en dat de gemeenteraad op 18 april een besluit heeft genomen om in ie der geval één flat te bouwen, die wat in noordelijke richting is op geschoven. Flapper en Pasman wijzen GS erop, dat het gebied langs de Vaart volgens het streekplan Rijnmond een recreatieve ver bindingszone is en ontworpen is als buitenstedelijk recreatie- en bosgebied. De twee statenleden willen weten of het structuurplan niet strijdig is met het streekplan Rijnmond. „Vindt U het niet merkwaardig, dat indertijd bij de procedure tot vaststelling van dat streekplan vanuit de gemeente Vlaardingen geen enkel bezwaar is geuit en geen enkel commentaar is gele verd op dit punt", zo vragen Flapperen Pasman. Het duo wil dat er stappen wor den ondernomen tegen de ge meente Vlaardingen. GS zou het stadsbestuur moeten wijzen op de strijdigheden en zijn goedkeuring moeten onthouden aan besluiten, die leiden tot de bouw van één of drie flats langs de Vlaardingse Vaart- De bebouwing van de Vlaarding se Vaart is al lang omstreden. Be woners van de zogenaamde Goudkust kwamen direct in het geweer toen wethouder Bas Gou- driaan (stadsontwikkeling) twee jaar geleden het idee opperde om flats langs de Vaart te bouwen. Een bewonerscomité vecht de plannen nog steeds aan. Vlaardingen De verontreini ging van het water, dat vanuit de Broekpolder wordt geloosd op de Vlaardingse Vaart, is niet veront rustend. Dat is de conclusie van een onderzoek, dat is uitgevoerd door het Vlaardingse milieu-ad viesbureau Ramil BV. Tot het onderzoek werd besloten door de gemeenteraad, op aan dringen van SP-leiderRemi Pop- pe. Hij hield rekening met de mo gelijkheid, dat de concentraties PCB's en drins de nonnen te bo ven zouden gaan. Blijkens het rapport van Ramil valt dat reuze mee. Poppe eiste dat de loringen zouden worden gestopt, als de vervuiling inderdaad<de perken te buiten zou gaan. „Maar dat is helemaal niet aan de orde", aldus een woordvoerder van de afde ling milieu van de dienst ge meentewerken. „Er zijn PCB's en drins in het water aangetroffen, maar die concentraties zijn zo laag..." De gemeente heeft van het hoog heemraadschap Delfland een tij delijke vergunning om water uit de Broekpolder, die opgehoogd is met vervuild Rotterdamse ha- venslib, te lozen op de Vaart Aan de hand van het onderzoeksrap port wordt met Delfland onder handeld over een permanente vergunning. Dat burgemeester en wethouders niet geschrokken zijn van de resultaten van het on derzoek blijkt wel uit het feit, dat zij geen extra vergadering van de commissie milieuzaken bijeen roept Bij ernstige verontreini ging zou dat wel zijn gebeurd, zo was de afspraak met de gemeen teraad. Bij de veerpont in Maasluis wordt het alsmaar Si drukker. Het JL afsluiten van een deel van de Beneluxtunnel is daar debet aan. Sir .-y'x Ay .7 Veer Maassluis kan drukte niet aan Vlaardingen/Maassluis Nu door werkzaamheden aan de Beneluxtunnel maar één tunnel gebruikt kan worden, groeit de ergernis met de minuut onder de duizenden automobilisten die dagelijks gebruik maken van de tunnel. Dit weekein de al vormden zich files. Met het fraaie weer trekken veel mensen naar Zeeland, het Oostvoornse meer en de Brielse Maas. De chaos op de wegen is derhalve groot. De gemeente Maassluis heeft teleurgesteld gerea geerd op de weigering van provinciale staten om tij dens de renovatie van de tunnel een extra veerpont in te zetten tussen Maassluis en Rozenburg. „Ik begrijp dat niet", uit wethouder Izaak van der Knaap zijn ongenoegen. De veercommissaris heeft deze week zijn veto uitge sproken over het inzetten van een tweede veerboot Het college van gedeputeer de staten wilde best meewer ken aan het verzoek van de gemeenten Maassluis en Ro zenburg om extra boten te laten varen. Er vaart maar één boot, terwijl twee reser veschepen doelloos in de ha ven van Maassluis liggen. Door de bezuinigingen is ja ren geleden één boot uit de vaart genomen. Volgens de veercommissaris is het niet mogelijk om bemanning te krijgen voor de tweede boot en wordt er al met maximale frequentie gevaren. Wethouder Izaak van der Knaap kan de argumenten niet vatten: „Ik wil best be grijpen dat er geen beman ning kan worden geregeld, maar dat er volgens een maximale frequentie wordt gevaren wil er bij mij niet in. Twee boten vervoeren nog altijd meer dan één boot." Overleg De CDA-wethouder stelt, dat tij dens het overleg over de bezuini gingen is afgesproken altijd een tweede boot beschikbaar te hou den. Van der Knaap: „Voor cala miteiten. Ik denk dat het afslui ten van een deel van de Benelux tunnel een calamiteit is. Het is daar een grote chaos, files van ik weet niet noe lang. Mensen gaan naar een andere oplossing zoeken en proberen via de pont naar de overkant te komen. Daar moetje als gemeente op inspelen. We hebben niets aan lange wachttij den aan de Haven. Er liggen twee extra boten klaar, die kunnen zo ingezet worden." Rijkswaterstaat heeft automobi listen geadviseerd om de Bene luxtunnel links te laten liggen en de Brienenoordbrug te nemen. De veerdienst Nieuwe Maas heeft een heel ander idee. „Men sen die geen omweg willen ma ken en ook niet in de file terecht willen komen, kunnen beter de fiets nemen en de oversteek ma ken via het veer Vlaardingen- /Pemis", aldus E.T. van Embden namens de stichting Veerdienst De Nieuwe Maas. Steeds meer mensen gaan ge bruik maken van het fietsveer. „Als je als automobilist geen files tegenkomt en alles gaat 2ijn gan getje, dan zul je het wel nalaten 'om gebruik te maken van het fietsveer. Maar als je zoals nu m de problemen komt, gaan de mensen anders denken en pak ken ze juist wél het fietsveer", al dus Van Embden. De groei zit er dus nog steeds in: „We hebben het natuurlijk het drukst in de zomerperiode", stelt Van Embden. „Het ziet er naar uit, dat we dit jaar groeien naar 150.000 passagiers. Dat is enorm." In de dienstregeling is volgens Van Embden nog voldoende ruimte om extra overtochten te maken, als mocht blijken dat daar door het grote aanbod be hoefte aan is. „We kunnen de ex tra toeloop zeker aan. Die garan tie kunnen we als veerdienst ge woon geven." Maassluis Een motorlief hebber uit Maassluis kreeg vrijdagavond niet eens de kans de knoop door te hak ken. De vraag of hij de race motor waarmee hy rond ze ven uur op de Vlaarchngse- dijk een proefrit maakte, zou kopen hoefde uiteindelijk niet beantwoord te worden. Hij had de motor even gepar keerd toen een ander ermee aan de haal ging. De politie zoekt een ongeveer 27 jaar oude man, die op dat mo ment een roodwit trainings pak droeg. Uit een fotozaak in winkel centrum Koningshoek is vrijdag fotoapparatuur ter waarde van 3.500 gulden ge stolen. De eigenaar ontdekte de diefstal pas na sluitings tijd. Vlaardingen Minister Neehe Smit-Kroes (verkeer en water staat) is met van plan de gemeen te Vlaardingen te ontslaan van de vei pltchti ng, om een onderzoek te doen naar de gevolgen van het verkeerscirculatieplan (VCP) voor de middenstand in het cen trum. De minister vroeg al m januari om zo'n onderzoek. Burgemees ter en wethouders antwoordden echter, dat zij zich daartoe niet verplicht voelden. B en W vroe gen een onderhoud met de mins ter, maar die ziet daar geen enke le aanleiding toe Het antwoord van burgemeester en wethouders heeft «Je kritiek bij het ministerie op het VCP met kunnen wegnemen „Uw brief draagt geen nieuwe feiten aan Nog steeds ontbreekt cijfermate riaal omtrent huidige en benodig de parkeercapaciteiten, wegcapa citeiten on verkeersintensitei ten." De dreiging van een schorsing van de VCP-besluiten door de Kioon hangt, zo blijkt uit de brief van de minister, nog steeds in de lucht Volgens minister Smit- Kroes heeft de gemeente gehan deld m strijd met haar eigen alge mene inspraakverordening „Dat kan een grond zijn voor schorsing of vernietiging wegens strijd met het algemeen belang", waar schuwt zij Hoewel de minister dus op haar strepen blijft staan, zijn burge meester er. wethouders ingeno men met de brief. Het heeft het college vooral aangenaam getrof fen. dat de minister positief oor deelt over hel instellen van de werkgroep Promotie en verbete ringsplan stadscentrum Vlaar dingen Nadere onderbouwing van het VCP met een distributie- planologisch onderzoek is daar mee echter niet van de baan. De minister schrijft slechts, dat zij de resultaten van dat onderzoek 'gaarne afwacht*. VlaardingenHet zit de christe lijk gereformeerde kerk in Vlaardingen niet mee. Alweer heeft een dominee bedankt voor het beroep, dat op hem gedaan was. Predikant R. Krol uit Dam- woude heeft laten weten niet op het beroep in te gaan. Vlaardingen De Hengelaars- bond is mede schuldig aan de massale vissterfte in vijvers en singels, die op 24 juni Vlaardin gen bezighield. Dat beweert al thans de gemeente. Leden van die bond zouden na een concours in de Vlaardingse Vaart de vis, die zij daar hadden gevangen, hebben overgezet in watertjes elders in de stad. „Maar daarbij hielden zij er geen reke ning mee, dat stilstaand het water een veel hogere temperatuur had. Die vissen konden wij er een paar dagen later weer uitvissen", aldus een woordvoerder van de plantsoenendienst. Hoofdschuldige aan de vissterfte was een overlopend riool, dat het door de warmte toch al zuursto- farme water nog ongezonder maakte voor de vissen. Door de hevige regenval kon het nool al het water niet meer verwerken en liep het,over in de singels. Bij honderden kwamen de vissen boven drijven. De gemeente heeft de Henge- laarsbond verzocht in het vervolg wat zorgvuldiger om te gaan met de gevangen vis. „Wij hebben klachten van mensen gekregen", aldus een woordvoerder van de gemeente. „In de vijver in. het parkje bij het Mendelssohnplein zijn heel veel vissen doodgegaan, nadat rij waren overgezet, heb ik gehoord." Een man van de plant soenendienst vertelt eenzelfde verhaal over een singel aan de Zwaluwenlaan. De plantsoenendienst heeft het erg druk met het verwijderen van alle dode vis. „Wij krijgen nog steeds af en toe meldingen binnen. Het duurt wel even voor dat het evenwicht in het water hersteld is. Maar wij doen ons best. meer kunnen wij niet zeg gen." De plantsoenendienst houdt ook ernstig rekening met de mogelijkheid van botuïisme. De afdeling milieu van gemeen tewerken trekt monsters van het water en de eerstvolgende dode eend die gevonden wordt zal op botuïisme worden onderzocht- i Veel Schiedammer namen een kijkje aan boord van de mijnenjager in de Voorhaven. Vlaardingen Buurthuis Oost houdt van maandag 4 tot vrijdag 9 augustus een huttenbouwweek op het terrein achter het Hollan- dia gebouw. De kinderen kunnen zich die week tevens bezighou den met een idianenspel, een cir cus, sport en spel en schilderen. Burgemeester Van Lier opent de vakantieactiviteit -Schiedam Zo'n 1.500 Schie dammers maakten gistermiddag van de gelegenheid gebruik, om in de Voorhaven de mijnenjager Schiedam te bezichtigen. Officie ren en matrozen hadden het druk metal die mensen te vertel len, hoe alle geavanceerde appa ratuur werkt. Woensdagmorgen draagt scheepswerf Van der Giessen De Noord het schip offi cieel over aan de Koninklijke Marine. Een dag later vaart de ja- ;r, die dan de Hare Majesteit :biedam heet, naar de marine- basis in Den Helder. De radar en de mitrailleur op het voordek wekten het meest de nieuwsgierigheid van de bezoe kers. Kinderen doken gretig ach ter het gordijn, om in stille be wondering te kijken naar de lichtstreep, die op de radar in het rondging. Een oudere man nam daar geen genoegen mee. Hij klampte een officier aan: „Me neer, kunt u mij nou eens uitleg gen wat jullie op dat ding zien, want tk snap daar geen barst van." Een oud-marmesergeant babbel de op het voordek met een ma troos „Reunieen maak ik alle maal mee. dat vind ik veel te gei nig", vertelde hij, om te vervol gen met een relaas over 'de Jap pen'. „Dat heb ik allemaal nog meegemaakt Maar tegenwoor dig noeven wij weinig meer te vrezen." De matroos beaamde dat' „Gelukkig maar." Wat alle bezoekers meteen opviel aan het schip, waren de lage gan getjes. Je zou er zo je hoofd stoten, „Dat komt omdat het is gemaakt naar Franse tekeningen", legde een van de mariniers uit. „Dat zijn kleine mannetjes, die Fran sen." De jager, de elfde in de se rie, is het resultaat van samen werking tussen Franse, Belgische en Nederlandse firma's. Het viel meer mensen op, dat onderdelen van de mijnenjager uit Frankrijk afkomstig waren; „Kijk", zei ie mand die de mitrailleur bestu deerde, „hier staat retchs in plaats van rechts." De Schiedammers vonden hel al lemaal wat mooi. „Terwyl wij toch gewoon de vuilnisman van de zee zijn", aldus officier Sjoerd Both „Wij hebben m vredestijd werk genoeg, want er liggen nog tienduizenden mijnen uit de we reldoorlogen op de bodem van de zee. Die sporen wij op Dat is een weinig spectaculair bedrijf De mijnenjager, die woensdag wordt overgedragen, is het ze vende manneschip dat de naam Schiedam draagt. Vijf van haar voorgangers voeren in de zeven tiende eeuw. één in de achttien de. Schiedam Een antiekzaak op de hoek van de Boterstraat en de Broersvest heeft vrijdagnacht tot iwee keer toe bezoek gehad van inbrekeis De tweede keer ging men met een forse buit aan antie ke klokken en spiegels aan de haal De politie schat de waarde van de buit op enkele tienduizen den guldens. Eerder die nacht waren agenten ujdig aanwezig om drie Schie dammers aan te houden Het trio stond op het punt in te breken en had al enkele ruiten vernield. Een man van 22 en één van 35 jaar mochten direct naar huis. Voor de vernieling moest een 45- jarige man mee naar het bureau. Bij een inbraak m de Free Record Shop aan de Broersvest werd een videorecorder buitgemaakt- Uit een kelderbox aan de Parkweg werd een complete geluisinstafla- tie met een waarde van 5.300 gul den gestolen. Schiedam Een 34-jarige Schie dammer had zich de goede raad ter harte genomen. Hij ging za terdagmiddag op de fiets naar het politiebureau om rijn vakantiea dres op te geven. Je weet immers maar nooit. Hij zou zondag afrei zen. Zijn vakantieplannen wer den om kwart voor vijf wreed verstoord door een bromfietser die hem op de Koemarkt aan reed. De fietser werd met een ge broken middenhandsbeentje en schaafwonden in het ziekenhuis opgenomen. De bromfietser ging er vandoor. De vakantie is van de baan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1